OVEREENKOMST IN AMMAN Russische Migs voor Soedan Kabinet-De Jong geen inzet voor verkiezingen Luchtramp door sabotagedaad m\ Demon straties tegen koning Constantijn in Utrecht tfyddoojjj- TWEE PRINSJES GEDOOPT Moordenaarsploeg in Brazilië roeide honderden mensen uit GA T IN ROMP CARA VELLE Gromyko naar Oost-Berlijn Noorse coaster overvaren vijf vermisten 'u//e jltm CHU-V OORZITTER VaN HULST Geen opschorting Vliegrally ter viering bevrijding GOR-RAY ROKKEN JERSEY MANTELS Beloning Tegenspraak Ontvoerder Frans meisje in arrest JACHTIG Maandag 23 en dinsdag 24 februari 7970 DE VRIJE ZEEUW Een moment tijdens de doopplechtigheid van de twee prinsjes in Utrecht: (v.lji.r.) prinses Margriet met prins Maunts, prins Willem-Alexander, koning Constantijn van Griekenland, mr. Van Vollenhoven met prins Bern- nard prins Bernhard, prinses Beatrix met prins Constantijn, prins Claus met prins Johan Friso, ds. Kater en ds. Berkhof. Een groep Grieken vroeg (via een spandoek) aan koning Constantijn waar zijn volk was. Een en ander bij het verlaten van de Domkerk, waar de Griekse koning in ballingschap de doop van de prinsjes bijwoonde. RIO DE JANEIRO (RTR) Een moordenaarsploeg waarvan politie mannen, speurders en gevangenbe waarders deel uitmaken heeft tien tallen, zo niet honderden bekende misdadigers in Rlo de Janeiro, Sao Paulo en andere Braziliaanse steden in de laatste paar jaren als „aanvul lend justitieel optreden" uitgeroeid, zo heeft Fernando Schwab, een poli tiefunctionaris die speciaal met het onderzoek daarnaar is belast, ver klaard. In een geval werden elf men sen met knuppels afgeranseld, ge dwongen hun eigen graf te graven en daarna doodgeschoten. Volgens Schwab zijn nu 19 mensen in staat van beschuldiging gesteld omdat zij zouden hebben deelgeno men aan de activiteit vain de groep. Onder hen is een kolonel van de mi litaire politie, een gerechtsfunctiona ris, vier politiemannen, detectives en gevangenbewaarders en een plaatse lijk hoofd van politie. DE ITALIAANSE filmster Gina Lol- lobrigida heeft verklaard dat zij niet in het huwelijk zal treden met de Newyorkse zakenman George Kauf man. (Van onze redactie buitenland) AMMAN De minister van defensie van Soedan heeft be kend gemaakt dat zijn land Mig-straaljagers en straalbommen- werpers van de Sowjet-Unie heeft ontvangen. Dit op grond van een al deze zomer gesloten overeenkomst. De opleiding van de piloten was, aldus de minister, al in volle gang, terwijl ook de sterkte van de Soedanese strijdkrachten aanzienlijk was toegenomen. Soedan heeft onlangs samen met Libië e< overeenkomst gesloten met Egypte over wederzijdse militaire bijstand in de „strijd tegen Israël". nog een onderhoud met enkele bedoe- inen-leiders die met automatische wapens over de schouder naar de Jordaanse koning waren gekomen om hem steun toe te zeggen. Hoessein verklaarde daarbij: „Ik hoop dat de incidenten die zich onlangs tussen Palestijnse commando's en het Jor daanse leger hebben voorgedaan, zich niet zullen herhalen". „De Israëlische regering heeft zich uitgesproken tegen het idee, de bom bardementen op Egyptisch gebied voor het ogenblik te staken, omdat de Egyptenaren een dergelijk initia tief als een teken van zwakte be schouwen", zo heeft de Israëlische minister van voorlichting voor de ra dio meegedeeld. Hij voegde er aan toe dat het niet opportuun is op dit ogen blik te besluiten tot een eenzijdig staakt-het-vuren. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Abba Eban,, is hier mee volgens waarnemers door een lid van het kabinet impliciet beschul digd van een politiek van „zwakte". Zoals bekend had Eban als eerste de gedachte van tijdelijke opschorting van de aanvallen diep in Egypte ge opperd. Minister Galili verklaarde echter voor de radio dat de menings verschillen tussen Abba Eban en premier Golda Meir door de pers zeer zijn overdreven. In politieke kringen in Jeruzalem doet men overigens nauwelijks moei te te verbergen dart al lange tijd een bijna openlijk conflict bestaat tussen Eban en Israël Galili. Eban zou zelfs met ontslag hebben gedreigd, als Ga lili zich ook met de voorlichting aan het buitenland en niet alleen met die in het binnenland zou gaan bezig houden. In Amman is inmiddels overeen stemming bereikt tussen de Pales tijnse verzetsorganisaties en de Jor daanse autoriteiten. Namens het ver enigd opperbevel van het verzet ver klaarde Kemal Nasser dat de crisis in Jordanië ontstaan na het af kondigen van bepaalde veiligheids maatregelen in Jordanië als ge ëindigd kan worden beschouwd. Op grond van het akkoord kon de acti viteit van de Palestijnse verzetsbe weging worden versterkt. Het gesprek tussen de Jordaanse regering en de guerrilla's spitste zich toe op het vinden van een op lossing om de betrekkingen te ver beteren en indien mogelijk tot een overeenkomst te komen, hetgeen nu is gebeurd. De grootste verrassing was de deelname van Ei Fatah-leider Yasser Arafat aan het gesprek. Hij kwam pas zaterdagmorgen terug van een officieel bezoek aan de Sovjet- Unie. Enige uren voor de besprekin gen begonnen had koning Hoessein (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT Na de landelijke verkiezingen moet er een kabinet ko men met een nieuwe politieke visie. Het kabinet De Jong mag daarom volgens professor dr. J. W. van Hulst, voorzitter van de C.H.U., geen inzet van de nieuwe verkiezingen worden. „Dit kabinet moet wel zijn program kunnen afwerken, zodat straks de baan vrij komt voor een nieuwe po litieke koers met een nieuwe menta liteit," aldus de voorzitter van de C.H.U. in Amersfoort op een bijeen komst van de jongeren uit de CHU. Hij vindt wel, dat enkele goede mi nisters en staatssecretarisen uit dit kabinet in een nieuwe regering thuis horen. Maar hij stelt voorop, dat aan de komende bewindslieden zeer ho ge eisen gesteld moeten worden. Volgens professor Van Hulst gaan de politieke vragen na 1971 uit boven de schema's van links- rechts en pro gressief- conservatief. „Het wordt zonder meer een vraag van „zijn of niet-zijn voor ons volk". Daarom wil hij strenge eisen van prioriteit voor het volgende kabinet: zuiverheid van lucht en water, het behoud van groenstroken voor de re creatie, meer sportmogelijkheden. „Eindeljjk eens een delta-plan voor de jeugd met mogelijkheden club huiswerk, buurthuiswerk, vormings werk, maatschappelijk opbouwwerk, studiemogelijkheden voor de werken de jeugd. Verder wil de C.H.-voorzit- ter een gezonde democratisering van het onderwijs in al zijn geledingen, een betere en intensievere zorg voor ouden van dagen, de statusregeling van de ongehuwde moeder en haar kinderen enz. enz. Over de partijpolitiek maakt de C.H.-voorzitter zich zorgen: „Neder land maakte in partijpolitiek opzicht een ernstige crisis door. Overal drei gen scheuringen en het optreden van splinterpartijen. De verdwerging van het parlement als gevolg daarvan be tekent het einde. De P.v.d.A. kan met de leus: „een heid in pluriformiteit" geen gezonde politiek meer voeren. De moeilijk heden treden pas duidelijk aan het licht, als de P.v.d.A. straks de hoofd lijnen van een toekomstig regerings beleid moet construeren". En verder „D'66 toont haar onervarendheid on verbloemd als zij een pleidooi voert voor een zakenkabinet. Juist nu de grote problemen om een politieke aanpak vragen, kan een zakenkabinet niet eens serieus overwogen wor den". SCHIPHOL (ANP) Prins Bern hard zal op zaterdag 25 april op de vliegbasis Soesterberg de prijzen uit reiken aan de beste vlieger en na vigator in het algemeen klassement van de „Isacar 1970", een nationale vliegrally ter viering van de 25e ver jaardag van de bevrijding. Isacar is een afkorting van „inter service and civil air rally". Alle pri vé- en zakenvliegers, alle leden van de marineluchtvaartdienst, de ko ninklijke luchtmacht, de rijkslucht vaartschool en de nationale lucht- vaartschool worden voor deelneming aan de rally uitgenodigd. GEVOLG gevende aan een uitnodi ging van president Nyerere tijdens diens officiële bezoek aan ons land van 3 jaar geleden, is minister Luns zondagmiddag van Schiphol naar Tanzania vertrokken voor een offi cieel bezoek van 4 dagen. (ADVERTENTIE) DE NIEUWSTE VOORJAARSCOLLECTIES EN IN SMAAKVOLLE KLEUREN Elegante Damesconfectie GINNEKENSTRAAT 153 Hoek Van Coothplein BREDA TEL. 01600 - 34965 's Maandags de gehele dag gesloten Ha®1' - Personeel van het vliegveld van Frankfurt bekijkt het gat in de romp van de Oostenrijkse Caravelle die door een explosie werd getroffen, kort na de start van het vliegveld van Frankfurt. De piloot kon het zwaar ge havende toestel veilig aan de grond zetten. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De plaats waar het Zwitserse toe stel neerkwam ligt slechts 2 a 300 meter verwijderd van de atoomreac tor van WürenJingen. Onder de res ten van het toestel werd een ongela den 9 mm-pistool gevonden. De Co- ronado was met 38 passagiers slechts matig bezet. Het toestel biedt in to taal plaats aan 116 passagiers. De Ca ravelle „Steiermairk" van de „Austri an Airlines" had 33 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Niemand werd door de explosie gewond. Namens de politie van Frankfurt werd gisteren verklaard dat men aan neemt, dat twee pakjes, door twee buitenlanders met een donkere huids kleur verzonden via een postkantoor te Frankfort, de ontplofbare stof heb ben bevat. In de romp werd een gat geslagen van 50 bij 80 centimeter. Als afzender van de pakjes werd op het postkantoor, dat ligt in de wijk Drunbusch, genoteerd de naam „Moestafa Achmad Haron (of Ha- von)". Een adres stond er niet bij. De Westduitse autoriteiten heb ben een beloning groot 15.000 D-mark (4100 dollar) beloofd aan een ieder die inlichtingen kan geven die leiden tot de oplossing van de zaak. Bij de ontploffing zijn er twee post zakken de machine uitgeslingerd, er gens in de buurt van Frankfort. De politie heeft de bevolking verzocht hiernaar uit te kijken en de vondst te melden. De uitlatingen van de woordvoer' der van het volksfront voor de be vrijding van Palestina (Algemeen Commando) werden later door ver tegenwoordigers van de diverse ver zetsorganisaties tegengesproken. Zij verklaarden tegenover het Franse persbureau AFP dat „niemand van hen iets te maken heeft met deze luchtrampen". De leider van het ge noemde Volksfront zei echter dat hij niet in staat was een verklaring af te leggen „voordat hij de identiteit van de omgekomen passagiers kende". Hoewel men verwachtte dat de Israëlische regering met een officieel commentaar zou wachten tot het on derzoek meer duidelijkheid zou bren gen, heeft mevr. Golda Meir zaterdag de volgende verklaring uitgegeven: „De misdadige en moorddadige explo sie die een Zwitsers toestel op weg naar Israël heeft doen neerstorten waardoor tientallen personen onder wie 12 Israëlische burgers zijn ge dood, kan alleen maar ergernis ge ven. De vol grootspraak zittende uit latingen over deze daad van een Ara bische terroristische organisatie zijn een nieuwe illustratie van het karak ter en de moorddadige doelstellingen van deze groepen. Wij uiten ons leed wezen en betuigen onze deelneming met de families van de omgekomen slachtoffers." BERLIJN (RTR/AFP) De Sov jet-Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromyko, zal de komende dagen de DDR bezoeken. Waarnemers vermoeden dat het be zoek van Gromyko bijna zeker iets te maken heeft met de komende be sprekingen tussen de Oostduitse pre mier Willi Stoph en de Westduitse kanselier Brandt. Gromyko heeft bo vendien in Moskou met de speciale afgezant van Brandt, Egon Bahr, het eerste onderhoud afgesloten over een niet-aanvalsverdrag tussen West- Duitsland en Rusland en men vraagt zich af of dit ook al niet enige in vloed heeft op de komst van Gromyko naar Oost-Berlijn. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De jongste gene ratie Oranjes heeft er zaterdag in de Utrechtse Domkerk voor ge zorgd, dat de doop van de prinsjes Constantijn en Bernhard helemaal niet zo'n plechtige gebeurtenis is geworden. Gepraat en gehuil over stemden herhaaldelijk de woorden van de predikant en de korte toe spraak van ds. Kater na de doop werd verschillende keren onder broken door gelach om prins Wil- iem-Alexander, die als enige de vrijheid genoot om te gaan en staan waar hij wilde en daar gewapend met twee speelgoed autootjes ook druk gebruik van maakte. De broertjes van de dopelingen kwamen tegelijk met de doopstoet binnen onder gezang van het kin derkoor. Prins Maurits schrok ken nelijk van alle vreemde, nieuws gierige gezichten en zette het op een brullen. Op de knieën van prinses Margriet kwam hij weer wat tot rust, maar inmiddels had mr. Van Volienhoven de grootste moeite om de kleine Bernhard stil te houden. Tijdens de doopbediening moest prinses Margriet prins Maurits op haar arm nemen, omdat hij zich kennelijk bijzonder ongelukkig voelde met aller ogen op zich ge richt. Johan Friso, die alleen maar wat verbaasd rondkeek, zat op de arm van prins Claus, WilIem-AIex- ander vermaakte zich net als bij de doop van Johan Friso bij de doopvont, waaruit hij keurend water proefde. Tijdens de toespraak van ds. Ka ter wandelde de oudste zoon van prinses Beatrix vrolijk lachend heen en weer over het podium, waar hij met uitgestrekte armen als een mini-dirigent voor het giechelende kinderkoor ging staan om vervolgens naar een polio- patiëntje in een van de zijpaden te lopen om zijn autootjes te laten zien. Hij deed ook nog prof. Beel aan en weigerde even later la chend, met de doopstoet de kerk te verlaten. Vader Claus moest hem tot op het podium achtervol gen om hem te pakken te krijgen. Tot de stoet in de consistorieka mer was weergalmde de kerk van het gehuil van de prinsjes, die om het hardst om hun mamma's riepen. Op minister Witteveen na wa ren bij de doop alle ministers aan wezig, alsmede alle staatssecreta rissen, commissarissen der konin gin en een groot aantal Kamer leden. Andere genodigden waren kardinaal Alfrink, sir Mohammed Zafrulla Khan, de nieuwe presi dent van het internationaal ge rechtshof, vice-president Radha- kishun van Suriname en de An tilliaanse premier E. O. Petronia. Buiten de Domkerk demonstreer den een groep in Utrecht wonende Grieken en de „Griekenland Werkgroep" tegen de aanwezig heid van koning Constantijn. Te gen de auto, waarin prinses Mar griet en mr. P. van Volienhoven zaten, werd oranje verf gegooid. Toen koning Constantijn uitstap te, werden spreekkoren aangehe ven als „Wat doet Constantijn? Niets" en „Griekenland vrij". Aan de belangstellenden werden sten cils uitgereikt waarin de „minder democratische kwaliteiten van Constantijn" werden opgesomd. „Koning waar is je volk?", stond er in het Nederlands en het Grieks te lezen op een spandoek dat en kele Grieken ontvouwden, toen Constantijn en zijn vrouw Anne- marie in een auto wegreden. IN NEW YORK zijn zaterdagochtend vroeg zeven brandbommen ontploft, twee bij een politiebureau, een bij een wervingsbureau voor de marine en vier bij het huis van de rechter die de zaak tegen 13 zwarte panters behandelt. Er is niemand gewond. JOHNNY HALLIDAY en zijn vrouw, Sylvie Vartan, hebben bij de Franse plaats Belfort een ongeluk gehad. De auto waarin zij zaten sloeg door nog onbekende oorzaak over de kop. Bei den zijn in Belfort in een ziekenhuis opgenomen. CHILI heeft het handelsembargo van de organisatie van Amerikaanse sta' ten tegen Cuba verbroken en bekend gemaakt dat handelsovereenkomsten voor een bedrag van 11 min. dollar met Cuba zijn gesloten. ZEVEN smokkelaars uit Afghanistan die een grote hoeveelheid opium in Perzië vervoerden, zijn omgekomen bij een gevecht met een detachement van de Perzische gendarmerie. EEN staking van 1.500 arbeiders bij de Ford-fabrieken in Swansea is be ëindigd. Een woordvoerder voor de Ford-fabrieken had de stakers verze kerd dat binnen een jaar overleg over hun eisen zal worden gepleegd. DE ITALIAANSE dichter en essayist Alberto Viviani is in Florence op 76- jarige leeftijd gestorven. DE Indonesische minister van buiten landse zaken Adam Malik is zater dag voor een officieel bezoek in Mos kou aangekomen. DE DIRECTEUR van de Tros, mr. J. Landré, heeft zich tot het gewestelijk arbeidsbureau te Hilversum gewend om een ontslagvergunning te verkrij gen voor de heren Karei Prior, Jack Dixon en Tonny Schifferstein. Laatst genoemde is t.v.-producer en een der oprichters der nieuwe vereniging voor Tros-Ieden, welke de huidige stich tingsvorm van de Tros zou willen veranderen in een vereniging. ROTTERDAM (ANP) De ramp met de Noorse kustvaarder „Ansi", die aan vijf Noorse bemanningsleden van dit scheepje het leven heeft ge kost, is veroorzaakt door een foutie ve manoeuvre van de Liberiaanse bulkcarrier „Aragon". Dit is althans de stellige mening van kapitein Her- bert Jacobs (40) uit Bremerhaven, de gezagvoerder van de nietige Duitse coaster „Hummel" (200 ton). De „Hummel" pikte de enige overleven de van de ramp met de Noorse coas ter, kapitein Ter Harum (29) uit Far- sund op uit het ijskoude Noordzee water. SOISSONS (AFP) Michel Fau- queux, de man die zaterdag was ge arresteerd op verdenking van het ontvoeren van de driejarige Sophie Duguet, in oktober 1969, is zaterdag avond in staat van beschuldiging ge steld en naar de gevangenis van Sois- sons overgebracht. Therèse Lemadre, bjj wie de kleine drie dagen in huis is geweest, is of ficieel beschuldigd van medeplichtig heid aan de ontvoering. Zij is even eens in hechtenis gesteld. De politie heeft Michel Fauqueux steeds als de voornaamste verdachte beschouwd. Bij z'n arrestatie had Fau queux 33.000 frank op zak, de rest van het losgeld is gevonden in het huis van Therèse Lemadre. Fauqueux werd gearresteerd toen hij zich naar dit huis begaf. Sophie Duguet werd op 24 oktober dichtbij de ouderlijke woning in St.- Bandry, 15 km van Soissons, ont voerd. Vier dagen later werd zij te ruggevonden nadat haar vader het geëiste losgeld had betaald. (ADVERTENTIE) pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3