Bloedige terreur SCHIPHOL WAAKT SCHERP tegen vliegtuig wekt afgrijzen malse blinde vinken VEEL WATER OVERLAST DOOR DOOI EN REGEN BLIKSEMOFFENSIEF NOORD-VIETNAM Afgewezen minnaar doodt vriendin Alexander steelt de show Dijken bezweken Vlakte der Kruiken gevallen MAANDAG/DINSDAG 23/24 FEBRUARI 25e Jaargang No. 6182 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Sabotage Commentaar Massamoord „Welbedankt" Fortuinlijker VERSTEKELING VALT UIT VLIEGTUIG Nederlander met ruilhart uit ziekenhuis ontslagen THEODORAKIS WEER ZIEK DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs i 8,per kwartaal; per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Dit is capituleren voor de terreur, maar ik zie op liet ogenblik geen andere oplossing. We zoeken, in samenwerking met lucht vaartmaatschappijen koortsachtig naar een veilige manier om vracht en post van Amsterdam naar Tel Aviv te krijgen, maar we weten nog niet hoe we het moeten doen". Dit zegt majoor Gerritse, hoofd dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol. Hij besliste zondagmor gen, dat de vracht en post, die klaar lagen voor een vlucht naar de Is raëlische hoofdstad, op de luchthaven moesten achterblijven, omdat hij geen mogelijkheden zag, alles op ex plosieven te onderzoeken. De passagiers en hun bagage moch ten wel vertrekken, maar niet dan nadat ze uitvoerig waren gecontro leerd. Sommige personen, die de verden king van de dienst rijkspolitie opwek ten, werden zelfs aan den lijve ge fouilleerd in de quarantaineruimte. Majoor Gerritse beval deze veilig heidsmaatregelen naar aanleiding van de vliegramp in Zwitserland, die mogelijk door Palestijnse verzetsorga nisaties is veroorzaakt. Ze houden een verscherping in van de maatre gelen, die op Schiphol reeds golden sinds de kaping van een TWA-toestei door Arabische guerilla's. Ook op de drie vluchten, die de KLM de komende week nog naar Tel Aviv heeft, zullen geen vracht en post worden vervoerd. (Van onze redactie buitenland) ZUERICH/FRANKFURT De terreurdaad die de 47 inzit tenden van een Zwitsers straalpassagiersvliegtuig het leven heeft gekost, heeft over de hele wereld grote verontwaardiging en afgrijzen gewekt. Grote luchtvaartmaatschappijen als KLM, SAS, BEA, BOAC, Swissair en Air France hebben gisteren strenge voorzorgsmaat regelen genomen. Vracht en post voor Israël bleven op de vlieg velden achter. Passagiers werden onderzocht en in sommige geval len zelfs gefouilleerd. Ook in de Arabische wereld zelf is men niet onverdeeld gelukkig of trots. In vele kringen werd de sabo tagcdaad van de Arabische terroris tische organisatie „Verenigd Com mando" veroordeeld, omdat iets der gelijks „de Palestijnse zaak meer schade toebrengt dan goed doet". Het Israëlische kabinet heeft giste ren bijna voltallig vergaderd over de sabotagedaden tegen het Zwitserse en een Oostenrijks vliegtuig. Later verklaarde de Israëlische minister van vervoer dat er in Israël geen plannen bestonden om repressaille- maatregelen te nemen in verband met aanslagen op vliegtuigen in West- Europa. De minister verklaarde ook dat evenwel de luchtaanvallen op Egyptische doelen voortgang zullen vinden. Premier Golda Meir zal vandaag in het parlement een verklaring over de aanslagen afleggen. Van welinge lichte zjjde wordt vernomen, dat de regering van Israël alle landen heeft uitgenodigd samen maatregelen te nemen om nieuwe ongelukken te voorkomen. De ambassadeurs van alle landen die internationale luchtvaartmaat schappijen hebben, zijn vooi van morgen door premier Meir ontboden. Inmiddels heeft de commissie die een onderzoek instelt naar de oor- Men kan van de Israëlisch-Arabi- sche bijna-oorlog denken wat men wil- Men kan begrip hebben zowel voor het Israëlische stand punt als voor het Arabische. Men kan minder genuanceerd, zoals dat heet - slechts begrip hebben voor één van beide standpunten. Men kan, zij het ongaarne, onge wone strijdmethoden billijken, zoals de guerrilla. Men kan zelfs nog wel begrijpen dat in de strijd ook wel eens onschuldigen het slachtoffer worden, al stuit het cynische ,,dat is nu eenmaal een gevolg van de oor- log"-excuus, dat oorlogsleiders van alle landen en alle tijden bij de hand hebben gehad, tegen de borst Maar er kan geen twijfel bestaan over wat te denken over een ter reurdaad als die welke gepleegd is tegen het Zwitserse passagiersvlieg tuig. Daarvoor kan men geen sprankje begrip hebben. Integen deel: slechts afschuw. Geen enkel doel rechtvaardigt zo'n massamoord. zaak van de ramp meegedeeld dat de ontploffing aan boord, waardoor brand uitbrak, „niet is veroorzaakt door enig onderdeel van de straal- machine zelf". Dit is tot nu toe de sterkste aanwijzing dat er inderdaad sprake is van een sabotagedaad. Dui delijker aanwijzingen waren er nog niet. Getuigen hadden evenwel ver klaard, dat zij een luide knal had den gehoord, voor het vliegtuig bran dend neerstortte, maar het toestel kwam met zoveel kracht neer dat het grootste wrakstuk dat gevonden werd, nauwelijks enige meters groot was. Bovendien werden de wrak stukken van de versplinterde ma chine over een grote oppervlakte ver spreid, zodat het erg moeilijk zal zijn resten van eventuele explosieven te vinden. De verkeersleiding van de luchtha ven Kloten te Zürich gaf gisteravond de geluidsband met de laatste woor den van gezagvoerder Hellinger vrij. Deze luidden: „Ik geloof dat er zich in het achter ste gedeelte van het vliegtuig een ont ploffing heeft voorgedaan",... „Wij hebben brand aan boord. Mijn vraag luidt: onmiddellijk landen?".. „Ik vraag de politie om een onder zoek". „Wij krijgen hier rook binnen" „Wij kunnen niets meer doen. Wei- bedankt. Tot ziens" Hetgeen de luchtverkeersleiding tot de piloot heeft gezegd, is nog niet openbaar gemaakt, maar het schijnt vast te staan dat het vliegtuig inder daad onmiddellijk werd teruggeroe pen. Vóór het zelfs maar een bocht kon maken, stortte het neer. Een twaalftal va-n de passagiers was Israëliër, van wie de hartchirurg professor Hannoch Milwidsky een van de bekendsten is. De Cara veile van de Oostenrijkse lucht-a artmaatschappij AUA was fortuinlijker. Tien minuten na het vertrek uit Frankfurt moest het Ijlings terugkeren nadat zich in een postzak aan boord van het toestel een ontploffing had voorgedaan. De post zak was vermoedelijk bestemd voor Israël. Kort na beide ongevallen verklaar de een woordvoerder van het Volks front voor de Bevrijding van Pa lestina dat zijn organisatie verant woordelijk is voor het neerstorten van het eerste toestel. De aanslag zou gepleegd zijn om ,.de beulen van de vijand overal te achtervolgen", de woordvoerder zei aan te nemen dat ook de explosie aan boord van het Oostenrijkse toestel toegeschreven moet worden aan een verzetsorgani satie. Genoemde organisatie, die meestal het woord „Algemeen Com mando" achter haar naam draagt moet niet verward worden met het eigenlijke Volksfront voor de Be vrijding van Palestina. Het is er slechts een kleine afdeling van. (ZIE VERDER PAGINA 3) •.ADVERTENTIE) lekker eten tips Panklaar bestellen bij de slager. 10 11 minuten braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Serveren op een verwarmde schaal met aardappelpuree en groente naar keuze. Smakelijk etenl een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven s ii SYDNEY (AP) Een jongen is gisteren doodgevallen toen hij uit het neuswielcompartiment van een Japanse DC-8 viel, en kele ogenblikken na vertrek van het vliegtuig. Ongeveer 200 mensen zagen hoe de jongen van een hoogte van 150 meter te pletter viel. De piloot van de machine, die op weg was naar Tokio, wist van niets maar keerde terug toen hij hiertoe radiografisch werd op geroepen. Het staat te bezien of de jon gen de tocht zou hebben over leefd, ook als hij niet was geval len. Hij zou waarschijnlijk zijn doodgevroren, of door het naar binnen komende wiel zijn ver morzeld. (Van onze correspondent) HILVERSUM De eerste Neder lander met een ruilhart, de 40-jarige Willem van Buuren die 7 jaar gele den naar California emigreerde, is na een verblijf van zeseneenhalve week uit het Stanford universiteitszieken- huissontslagen. Hij kreeg het hart van een ver keersslachtoffer, een 16-jarig meisje. In dé actualiteitènuitzending ,Echo' van de KRO-radio, verklaarde de heer Van Buuren, dat van de twintig patiënten die in het Stanford zieken huis een harttransplantatie hebben ondergaan, er nog acht in leven zijn. Afgebroken bomen en brokstukken markeren de plaats waar een Coro- nado van de Zwitserse maatschap pij Swissair, kort na de start van het vliegveld van Zürich neer stortte. UTRECHT De jongste gene ratie Oranje heeft er zaterdag voor gezorgd dat de doopbedie- ning van de prinsjes Constantijn en Bernhard niet helemaal zo'n plechtige gebeurtenis is gewor den. Op de toto geeft prof. dr. H. Berkhof prins Willem-Alexander, na een wandeling over de ver hoging. terug aan zijn vader. ZIE OOK PAGINA 3. ATHENE (RTR) De Griekse componist Mikis Theodorakis, die door het huidige bewind gevangen wordt gehouden, heeft door de voch tige zeelucht bij het gevangenkamp te Oropos last van zijn reumatiek en tuberculose. Dit is meegedeeld door zijn vrouw, die hem, samen met zijn vader, heeft mogen bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/STEENBERGEN De plotseling sterke dooi, zware regen- buien en een steeds harder wordende wind uit de verkeerde (westelij ke) hoek zijn er de oorzaak van, dat grote delen van Brabant zeer veel last van water hebben. Op verschillende plaatsen zijn dijken van rivieren doorgebroken, waardoor grote schade en overlast werden aangericht. In Breda sloeg het water een gat in de dijk van de Aa of Weerijs; de Mark liep behalve in België ook in heel West-Brabant ver buiten de normale begrenzing. Om het gat in de dijk van de Aa te dichten werd de hulp ingeroepen van 45 cadetten uit Breda, die juist van verlof terug keerden. Onder leiding van Openba re Werken van Breda werden vele honderden zandzakken in het gat ge gooid. Het hielp niets: later op de zon dagavond werd om assistentie van 150 militairen uit Oirschot gevraagd. Inmiddels was het gat al tot vier me ter breedte uitgesleten. Vele tuinde rijen zijn ondergelopen: bij een tuinder liepen een tomaten- en kom- kommerkas onder water. De eige naar schat de schade op 50.000 gul den. Een dijk van de Mark tussen Nieuwveer en Zevenbergen liep gis teravond laat ernstig gevaar. Bij Standdaarbuiten werd een deel van de oeverbescherming weggeslagen. De vooruitzichten voor vandaag zijn niet erg gunstig. De wind zit verkeerd, waardoor de lozing via Dintelsas van de Mark niet vlot ge noeg verloopt. Daardoor stond het water in de haven van Breda gister avond tot 10 centimeter onder de kade. In Oost- en Midden-Brabant is de situatie nagenoeg overal: „griezelig'" tot „kritiek", zoals dijkgraaf Th. J. Fosters uit Boxtel ons vertelde. „Er mag nu niet meer regenwater bij komen dan er kan afvloeien". Ook hij heeft de hulp van militairen moe ten inroepen om de rivier De Beerse bij het kerkdorp Spoordonk (onder Oirschot) binnen de kaden te hou den. Het water in het gebied van het waterschap De Domme] en van de Aa zakt momenteel weer iets. -„Wan neer het vannacht weer gaat rege nen, zoals het in de nacht van zater dag op zondag heeft gedaan, ver trouw ik het nergens meer", aldus de dijkgraaf van het waterschap De Dommel. De meeste waterschappen hadden hun personeel gemobiliseerd om vannacht scherp toezicht te houden op de kritieke punten. Bij het water schap De Donge klemt nu weer een oude kwestie: de opstuwing van het water in De Donge nabij Lage Ham. De weg Dongen-Oosteind werd gis teravond voor het verkeer afgeslo ten. Het sterk verontreinigde water staat daar tien centimeter op de weg. Door de grote aanvoer vanuit het gebied rond Baarle-Nassau, worden de vele nauwe doorgangen (bruggen en leidingen) en grof vuil geremd. Voor het overige is de toestand bij dit waterschap nog niet verontrus tend. Het water staat minstens een meter onder de dijkkruin. In Zuid-Limburg zijn de Gulp en de Geulle buiten hun oevers ge treden. In Duitsland is de toestand op de Rijn, Moezel en Neckar en zij rivieren kritiek. Verschillende dor pen zijn geïsoleerd, talrijke wegen zijn door grondverschuivingen on bruikbaar. De Rijn was gisteravond nog bevaarbaar, de overige Duitse rivieren niet. Op de Maas is door de hoge wa terstand geen scheepvaart meer mo gelijk (Van onze redactie buitenland) VIENTIANE Tijdens een bliksemoffensief hebben Noordvietna- mese troepen het vliegveld van Xieng Choeang in de strategisch be langrijke Vlakte der Kruiken in Laos veroverd. Eenheden van drie Noordvietnamese divisies, die zich in de vlakte bevonden, liepen de twee bataljons koninklijke Laotiaanse militairen onder de voet op het belangrijke vliegveld. De aanval duurde slechts een uur. De Vlakte der Kruiken is nu bijna volledig in handen van de Noord- vietnamezen. Ook de stellingen van de regerings troepen rond het vliegveld zijn nu onder controle van de door tanks on dersteunde Noordvietnamezen. Na de val van het vliegveld is de stad, Xieng Choeang ongeveer 20 kilometer van het vliegveld de enige be langrijke positie in de Vlakte der Kruiken die nu nog in regeringshan den is. De regeringstroepen hebben zich teruggetrokken tot in het steile ge bergte dat de vlakte beheerst. Het is zo zeggen waarnemers vrijwel onmogelijk hen daaruit te verdrij ven. Zij kunnen zo de noordelijke toegangswegen tot de hoofdstad Vientiane verdedigen. De Vlakte der Kruiken is nu wel volledig onbe schermd tegen luchtaanvallen. In Saigon werd bekend dat het Amerikaanse „Strategie Air Com mand" na de aanval alle vluchten op één na van de reuzen-bommenwer pers B-52 naar Laos had gedirigeerd. In het Amerikaanse hoofdkwartier in Saigon bewaarde men echter het stil zwijgen over de operaties die in Laos plaatsvonden. Het antwoord op vra gen was steeds „geen commentaar" Uit het feit dat van de tien B-52 bommenwerpers er slechts een in Vietnam bleef, leidde men af dat de andere negen naar de Vlakte der Kruiken zijn gevlogen. In de Laotiaanse hoofdstad wordt gevreesd dat binnen afzienbare tijd ook de andere militaire kampen en steden in handen van de Pathet Lao en de Noordvietnamezen zullen val len. De Amerikaanse bombardemen ten, die wel.veel slachtoffers maken onder de Noordvietnamezen, zouden daar ook niets aan kunnen verhelpen Een Amerikaanse woordvoerder van buitenlandse zaken heeft inmid dels gezegd dat zijn ministerie het betreurt dat Noord-Vietnam niet heeft gereageerd op het voorstel van de Laotiaanse regering tot een poli tieke regeling te komen en in plaats daarvan, een grote aanval te onder nemen. Op de precaire militaire toe stand voor de regeringstroepen wilde de woordvoerder niet ingaan. (Van onze correspondent) TILBURG Het abrupte einde aan een liefdesverhouding tussen de 25-jarige magazijnbediende A. de K. en de 22-jarige (gescheiden) Corrie Wagener is in de nacht van zaterdag op zondag uitgelopen op een hand gemeen tussen beide en de jongste geliefde van de vrouw, een zekere H. N. (33). Een fatale steek met een zakmes, dat de teleurgestelde maga zijnbediende voor de dag had ge haald kwam precies in het hart van Corrie terecht, die kort na aankomst in een ziekenhuis overleed. Ook N. kreeg een paar steken, maar deze waren niet van dien aard dat hij na behandeling in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Corrie had een deel van de avond met De K. en anderen uit haar ken nissenkring doorgebracht in een plaatselijke bar. Naar de politie ver klaarde was daarbij overigens niet overmatig gedronken. Opeens kreeg Corrie genoeg van De K. en zij ver telde hem dit. Tegelijkertijd koos ze al een nieuwe vriend; H. N. die ze amper een paar uur kende. De magazijnbediende verliet de bar en ging regelrecht naar de woning van zijn nu ex-vriendin in de Ru- werstraat. Daar wachtte hij tot Cor rie met haar nieuwe vriend thuis kwam. Hij deed zelfs de deur voor het tweetal open. Het was het laatste vriendelijke gebaar, want omstreeks half drie liep de ruzie zo hoog op, dat er geslagen en getrapt werd en tenslotte het mes er aan te pas kwam. Hoewel De K. toegeeft te hebben gestoken is nog niet vast komen te staan of hij de bedoeling heeft ge had tot doden en evenmin wie dan het slachtoffer had moeten worden. De voorlopige verklaringen spreken elkaar tegen. Volgens de ene zou Corrie bij toeval het slachtoffer zijn geworden doordat zij beschermend voor N. zou zijn gaan staan toen in diens richting gestoken werd door zijn rivaal in de liefde. Hoe de toedracht nu precies is ge weest blijft nog even een open vraag, maar vast staat wel, dat De K. met allesbehalve vreedzame bedoelingen op de nieuwe gelieven heeft zitten wachten. DE 87-JARIGE W. K. Drees is in een ziekenhuis overleden aan brandwon den, die hij eerder opliep bij een val op een elektrische kachel in zjjn wo ning in Haarlem.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1