ACCENT Kritiek op de De Ruyterschool de stemmen P. Apers behartigt Koewachts belang Drs. J. Roof s.s.c.c. treedt als directeur diocesaan pastoraal centrum af Zeeuwsch-Vlaanderen verdeelt 109 raadszetels Geen harde strijd om T.H.'s OOK VOOR MEISJES Kandidaten in t vizier Herindeling Z.-Ylaanderen DirecteurvJk ben niet op hol geslagen55 Terneuzen Oostburg Hulst Hontenisse Dooi met regen Axel Sas van Gent Voorlichting over kansen VERANDERING Rampschip vandaag boven water t 20 f^sruari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ook ditmaal geen Amerikaanse of zelfs maar Engelse verkiezingstafeelen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op enkele vergaderingen na, waar Haagse kopstukken" al dan niet hun op positionele of regeringsbeleid trachtten te rechtvaardigen, wijst niets erop, dat volgende week woensdag de raden voor zeven nieuwe gemeenten moeten wor den gekozen. Geen heftige discussies onderling, geen straatmanifestaties, geen ver geen srtaatmanifestaties, geen ver kiezingscircus. Niets van dat alles. Wel af en toe een paar pamfletten of verkiezingskranten in de bus. Opvallend daarbij is de gelijklui dendheid van de epistels, die toch door de verschillende politieke groe peringen zijn samengesteld. Het lijkt er veel op, dat de stemmen al zijn ge teld en de zetels verdeeld. Het aantal nieuw te kiezen gemeenteraadsleden is van een grote hoeveelheid, elke ge meente had minstens zeven raadsle den, teruggebracht tot een totaal van 109. Terneuzen krijgt er 23 (had er 17), Oostburg komt van 13 op 17 raadsle den, hetzelfde geldt voor Hulst. In Axel moeten 15 raadsleden worden gekozen (had er 13), Sas van Gent en Hontenisse schieten van 11 op 13 ze tels en Sluis komt van 7 op 11. In totaal doen 24 groeperingen mee aan de verkiezingsstrijd. Dat zijn naast politieke groeperingen zoals P.v.d.A., KVP, AR en CHU deze laatste drie in Terneuzen en Axel ge combineerd PPR en D '66 (alleen in Terneuzen en Oostburg). GPV, SGP en Boeren Partij en de rest be langengroeperingen. In Hulst kan een keuze gemaakt worden uit dertien lijsten. Sluis en Sas van Gent hebben de lijsten tot vier en drie terugge bracht. lr« Terneuzen worden woensdag veertien stembureau's ingericht. In Biervliet twee, Hoek drie en Zaam- slag eveneens drie. In de raadszaal van het gemeentehuis in Terneuzen komen alle papieren, of zoals de offi ciële term luidt, de processen-verbaal binnen. Belangstellenden kunnen daar het verloop, van de .uitslag op.de voet ypj- gen. Als vermoedelijke kiesdeler wordt waarschijnlijk het getal 760 ge hanteerd. Na de herindeling telt de gemeente Terneuzen 30.000 inwoners tegen 22.000 nu. Na Vlissingen de grootste gemeente van Zeeland. Oostburg, nu nog ruim 4.000 inwo ners en na de herindeling ruim 8.000, richt in de burgerzaal van het ge meentehuis een soort perscentrum in. Iedereen is de 25e februari welkom en men kan op een groot bord de gang van zaken rond de verkiezingen volgen. Verwacht wordt, dat de uit slag niet vroeg bekend zal zijn, om dat de cijfers uit negen amdere plaat sen naar het hoofdstembureau door moeten komen. In Oostburg zelf worden twee stem bureaus ingericht, één in Cadzand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en Zuidzande. Breskens en IJzendijke krijgen zoals in het verleden gebrui kelijk twee stembureaus. De kiesde ler wordt, waarschijnlijk een getal rond de 600. Ook de burgerzaal van Hulst fun geert woensdag als perscentrum. Het maken van vergelijkingen met voor gaande verkiezingen zal in deze ge meente, trouwens in iets mindere ma. te is dit ook op de zes andere plaat sen van toepassing, een moeilijke zaak worden. Er staan namelijk dertien belangen groeperingen op de kiezerslijst. Voor het gebied Hulst komen er veertien stembureaus, waarvan er enkele in St.-Jansteen, Graauw en Clinge. Na 1 april telt Hulst in plaats van de huidige 6.698 inwoners er 16.300. De kiesdeler voor Hulst schommelt rond de 525. De verzamelnaam Hontenisse voor een aantal woonkernen telt op dit Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MJ. op donderdag om 18.00 uur: Enkele buien en aanhou dende dooi. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 2 tot 6 graden boven normaal; max.-temp.: van on geveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 proeent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. moment 5.200 inwoners. Straks wor den dat er 8.100. in Kloosterzande, waar ook het ge meentehuis staat, komen twee stem bureaus, één in Lamswaarde, Terhole, Stoppeldijke, Boschkapelle en Heins- dijk en Ossenisse. Belangstellenden kunnen 's avonds op het gemeente huis de uitslag vernemen. Als kies deler wordt het getal 370 gehanteerd. De nieuwe gemeente Axel telt Straks ruim 12.000 zielen tegen 8.933 op dit moment. Een kiesdeler voor dit gebied is nog niet vastgesteld. nog niet geteld. Bovendien'is het cij" Alle stemgerechtigde koppen zijn fer pas exact te berekenen aan dé hand van het aantal geldig uitge brachte stemmen. In het huidige Axel komen zes stembureaus, Koe wacht krijgt er twee, Overslag en Zuiddorpe elk één. Op het gemeente huis kunnen „nieuwsgierigen" de uitslag van de strijd in ogenschouw nemen. Het zenuwcentrum van de stem- mentellerij is woensdag gestationeerd In pension De Oude Brug in Sas. Als echte carnavalsstadbewoners weten de Sassenaren ook van de verkiezin gen een feest te maken. Bij elke verkiezing is er veel be langstelling voor de uitslag. De te verwachten grote toeloop kan in het pension worden opgevangen. Wat be treft het aatal stembureaus: vier ko men er in Sas zelf, één in Philippine, één in Westdorpe en één in Zand straat. De kiesdeler zal tussen de 375 en 380 in schommelen. Sas van Gent, 5.400 inwoners telt na 1 april 9.000 ingezetenen. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG De Technische Hoge scholen van Delft, Eindhoven en Enschede gaan 20, 21 en 22 maart optreden om meisjes-leerlingen van de voorlaatste en laatste klassen van de scholen voor voorbereidend we tenschappelijk onderwijs te vertellen, dat ook meisjes welkom zijn op de Nederlandse technische hogescholen. Dit keer treedt voor de drie hogere- onderwijsinstellingen de Technische Hogeschool Eindhoven als gastvrouw op. Doel is de meisjes inzicht te geven in de mogelijkheden, die vrouwen hebben bij het volgen van een tech- msch-wetenschappelijke studie en de kansen, die zij hebben als zij in genieur zijn. De voorlichting zal er oa.. op zijn gericht een aantal voor oordelen bij de meisjes weg te ne men. Bij vele meisjes leeft nog steeds het idee, dat er voor vrouwen geen beroepsmogelijkheden in de techniek zouden zijn. En dat tot op dit moment alleen maar jongens aan een techni sche hogeschool studeren. Op het ogenblik studeren er aan de tech nische hogescholen in Delft, Eindho ven en Twente resp. 195, 47 en 27 meisjes Kiezers voor moeilijke keus? De invloeden. Met de verkiezingen voor partijen in Zeeuwsch-Vlaanderen de deur is de uitslag nog een gTOot doen weinig om die keuze te be. vraagteken. (ADVERTENTIES!) Hoe gaat het met uw dokter? De positie van de huisarts is aan het veranderen. Lees in Accent van deze week wat een 'stadsdokter' en een 'plattelandsdokter' daarover ervaren en denken. Horizon-taal Wekelijks spreekt deze toeristische rubriek de taal van nabije en verre horizonten. Buitengewoon informatief. De TROS-toestand Wat is er allemaal aan de hand bij de TROS? Mr. Landré vertelt het zélf. Lees dat Interview weekblad 65ct. overal verkrijgbaar (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT „Naar mijn mening kun je landspolitiek niet op gemeentelijk niveau bedrij ven. Daarom zou ik niet kunnen zeggen, bij welke landelijke groepering onze lijst het dichst staat". Dit zegt de heer P. Th. Apers. Op de Axelse lijst „Gemeente belangen" bezet hij voor de gemeen schap van Koewacht de tweede plaats. De heer Apers heeft daar mee de eerste stappen op het gebied van de gemeentepolitiek gezet. „Ik ben nooit geporteerd geweest voor een zelfstandige Koewachtse lijst, die mee zou dingen naar de gemeenteraadsverkiezingen van Groot-Axel, omdat naar mijn me ning het effect op deze manier niet optimaal is. Koewacht is niet zo groot en het risico, dat juist de capabele mensen niet in de gemeen teraad zullen komen door gebrek aan stemmen, is met een of meer dere zelfstandige lijsten naar mijn mening veel te groot." Voor de heer Apers is dit het motief geweest, om de kans, die de bestaande groepe ring Gemeentebelangen in Axel hem door het beschikbaar stellen van de tweede plaats bood, met beide handen aan te nemen. Op de lijst van Gemeentebelan gen een groepering, die het klap pen van de politieke zweep al ge ruime tijd kent heeft speciaal daarvoor een verschuiving plaats gehad. Naar aanleiding daarvan heeft de heer Apers veel waardering voor het streven van de gevestigde gemeentepolitici in Axel. „Ik moet eerljjk bekennen, dat de Axelse lijsten tegenover Koe wacht erg loyaal zijn geweest," ver telt hij. Geboortig uit Overslag en geruime tijd werkzaam en woon achtig in Zuiddorpe en Koewacht, is hij op de hoogte van vele plaat selijke aangelegenheden. „Er zal in de nabije toekomst veel moeten gebeuren," zegt hij. Als leraar aan de LTS in Hulst heeft de heer Apers uiteraard veel be langstelling voor het onderwijs. In dit kader is hij een voorvechter voor grotere faciliteiten voor het plaatselijke onderwijs in Koewacht. „Het is onbegrijpelijk, dat hier jarenlang is gepraat over de uit breiding van de lagere school of eventuele nieuwbouw, zonder dat er werkelijk iets gebeurde. Het staat voor mij vast, dat alles, wat met het onderwijs samenhangt, gewoon erg urgent is en daarom zal aan deze aangelegenheden ook prioriteit gegeven moeten worden. Wat dit aangaat, zijn we het binnen de eigen groepering ook ten aanzien van de situatie in Koewacht wel eens." Andere zaken, die naar zijn mening de aandacht vragen, zijn de eventuele bouw van een nieuw ge meenschapshuis en de bejaarden zorg in Koewacht. De heer Apers heeft tamelijk veel vertrouwen in de wijze, waarop de kiezers en aspirant-kiezers tijdens de komende verkiezingen hun keuze zullen doen. „Ik ben er gewoon van overtuigd, dat de mensen tegenwoordig veel bewuster kiezen dan bijvoorbeeld vier jaar geleden. Men stemt niet meer op iemand, omdat hij sympa thiek is, maar ik geloof, dat er steeds meer wordt gekeken naar zijn capaciteiten." Er is een duidelijke tendens te bespeuren, waaruit blijkt, dat de meeste mensen zich veel meer be trokken voelen bij de politiek en er zich ook veel meer voor |aan interesseren. „Er is aanvankelijk nogal kritiek geweest op het feit, dat ik niet op een KVP-lijst ben gekomen," licht de heer Apers toe. „Dat komt, om dat ik nogal nauw betrokken ben bij de dekenale besprekingen en automatisch werd van me verwacht, dat ik daarom ook de KVP zou steunen. Ook op de lijst Gemeente belangen ga ik uit van mijn chris telijke principes, maar het feit, dat ik op religieus gebied actief ben, hoeft nog niet automatisch in te houden, dat ik mijn medewerking moet verlenen aan een confessio nele partij." Tussen Gemeentebe langen en KVP bestaat al jaren lang een goede samenwerking, die ook in de afgelopen zittingsperiode tot uitdrukking is gekomen. De heer Apers heeft veel vertrou wen in de komende vier jaar: „On getwijfeld zullen heel wat van de punten van ons programma verwe zenlijkt kunnen worden." Behou dens meer aandacht voor bejaar- den- en jeugdwerk is hij voorstan der van de instelling van een dorps raad, die na de gemeentelijke her indeling de belangen van de Koe wachtse gemeenschap kan blijven behartigen. Gedacht wordt aan een commissie die regelmatig in de ge legenheid moet zijn ruggespraak te houden met het college van b. en w. in de nieuwe gemeente. Is de heer Apers niet bang, dat de veranderingen, die het gevolg zullen zijn van de herindeling wellicht verhoging van een aantal plaatselijke belastingen als nega tieve verschijnselen in de schoenen worden geschoven van de vertegen woordigers van Koewacht in de nieuwe raad? „Wat dit aangaat zie ik de toe komst echt niet zo pessimistisch tegemoet. Er zal ongetwijfeld het een en het ander veranderen. Be lastingen en reinigingstarieven zul len voor heel Groot-Axel uniform worden. Voor Koewacht betekent dat inderdaad een verhoging, maar daar tegenover kan een veel betere dienstverlening komen te staan. Nu betalen de inwoners nog weinig, maar ook de service laat in som mige gevallen te wensen over." Hoe gaat de politieke groepering Gemeentebelangen de contacten na de verkiezingen met de kiezers on derhouden? „Er zijn incidenteel vergaderingen, waarop ieder het zijne kan zeggen. Of er vergaderin gen zullen komen, waarbij de kie zers aanwezig kunnen zijn, is nog niet bekend. In het verleden is dat wel verscheidene malen geprobeerd, maar gebleken is toen, dat de ani mo daarvoor toch tamelijk gering is. Dus deze zaak zal in de toekomst nog bekeken moeten worden." (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Verwacht wordt dat vandaag het Belgische binnen schip Hugo van der Goes uit België dat voor de Zandvlietsluis bij Ant werpen is gezonken aan de opper vlakte komt. In het schip bevinden zich vermoedelijk nog de lichamen van één matroos en de schipper. DE BRITSE TROONOPVOLGER Prins Charles zal dienst nemen bij de koninklijke zeemacht. Hij volgt daar mee het voorbeeld van zijn vader, zijn grootvader en zijn overgrootvader. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Drs. J. Roof ss.cc., di recteur van het diocesaan pastoraal centrum, zal zich mettertijd uit deze functie terugtrekken. Hij is thans 47 jaar en wil zijn functie ter beschik king stellen omdat hij meent te moe- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De vakbonden van Nederlandse koopvaardij-officieren zijn niet onverdeeld gelukkig met hetgeen er waarschijnlijk met ingang van augustus van dit jaar, op de De Ruyterschool te Vlissingen zal gaan gebeuren. Daar zullen 24 jongelui 'n aanvang maken met de studie voor „geïntegreerd officier" een experi mentele opleiding voorlopig, waar voor de plannen inmiddels al een paar jaar oud zijn. In hun maandblad, „Journaal" la ten de vakbonden weten, dat de „De Ruyterschool" naar hun mening op hol is geslagen. De directeur van de school, de heer G. K. Brouwer, zou dwars door het overleg dat tussen de raad van bestuur voor de zeevaart en de vereniging van koopvaardij-offi cieren over deze kwestie wordt ge voerd, zijn heengedraafd. De officieren zeggen: „Het geno men initiatief (het opleiden van ge ïntegreerd officieren) heeft sociale gevolgen en men mag eerst tot een oordeel komen, als er en gedegen on derzoek is ingesteld, naar onder meer de vraag of het bedrijfsleven wel geïntegreerd officieren nodig heeft". De heer Brouwer, oud-stuurman ter koopvaardij en thans directeur van de De Ruyterschool, is niet onderste boven van de kritiek. Hij zet uiteen wat er met deze nieuwe opleiding wordt bedoeld. „Er bestaat een tra ditionele splitsing in de werkzaamhe den van de officier ter koopvaardij", zegt de heer Brouwer. „Er wordt al sinds de vijftiger jaren gepraat over de mogelijkheid om een algemeen- koopvaardij-officier te vormen, die zowel voor de navigatie en de la dingsbehandeling als in de technische dienst op het schip bruikbaar is. De automatisering die ook de sche pen in snel tempo zijn intrede doet, vraagt om dit nieuwe officierstype. Steeds meer functies worden op „de brug" gecentraliseerd, waardoor de grenzen tussen de vanouds afgeba kende werkterreinen (de stuurman op de brug en de scheepswerktuig- kundige in de machinekamer) ver vagen. De scheepvaartmaatschappijen wil len uit economisch oogpunt, graag een verdere automatisering van hun schepen bereiken, maar op dit mo ment betekent deze automatisering nog niet, dat daarmee ook een ver minderde personeelsbezetting moge lijk wordt. Het officierstype dat als het waro bij het verder geautomati seerde schip behoort, bestaat in Ne derland nog niet. Omdat dit officiers- type ontbreekt, blijft het rendement van de automatisering ook beneden het optimale. Een vicieuze cirkel dus". De heer Brouwers: „De discussies over de vraag of een geïntegreerd of ficier een noodzakelijk fenomeen zal zijn, worden vaak door historische sentimenten beheerst en zij gaan zon der uitzondering van de bestaande toestand uit en ontlenen daaraan hun conclusies. De vraag of de geïnte greerd officier er zal moeten komen, kan dan ook niet beantwoord worden door eindeloze discussies voor en te gen de wenselijkheid en haalbaarheid van dit doel, maar uitsluitend door een aantal mensen de gelegenheid te geven zich in de verwachte richting te bekwamen. En dat is wat wij nu graag willen: een experimentele op leiding, met de eerste jaren 24 cursis ten. Wat wij tot nogtoe gedaan heb ben is alleen: het opstellen van een leerplan voor zo'n opleiding om te kunnen beginnen zodra het ministe rie van Onderwijs ons toestemming geeft. Uiteraard hebben wij ons afgevraagd of de geïntegreerd officieren die wij hopen op te leiden, inderdaad ge plaatst kunnen worden. Welnu, een aantal scheepvaartmaatschappijen gaf ons zijn zegen, waarbij plaatsing van een aantal afgestudeerden werd ge garandeerd. Het bestuur van de De, Ruyterschool stelde het ministerie op de hoogte, waarna een gesprek tussen de raad van bestuur voor de zeevaart en de De Ruyterschool volgde, omdat de raad van bestuur zelf ook plannen met betrekking tot de onderwijsver- neiuwing had. Na het gesprek tussen de raad van bestuur (het overkoepe lend orgaan van de reders) en de school, dat tot doel had om tot co ördinatie van plannen te komen, werd besloten het experiment niet in augustus 1969 te laten starten, maar het uit te stellen tot augustus 1970. Intussen zou de raad van bestuur met de vakorganisaties praten over de te verwachten consequenties van de geïntegreerd officeiren in de koop vaardij. Van dit overleg", aldus de heer Brouwers, „hebben wij niets naders vernomen. „Wat het eigenlijke onderwijsex periment betreft, dat ons op bisis van de Mammoetwet mogelijk wordt ge maakt, is onze school rechtstreeks te genover het Ministerie van Onder wijs verantwoording schuldig. De vakbonden en de reders hebben geen directe invloed op de besluitvorming op de school. Wij zien niettemin de sociale en economsche mplcates ter dege onder het oog" zegt de heer Brouwer. Vanuit het onderwijs oordelend, ziet de heer Brouwer één overheer send probleem en dat is het schrikba rend grote verloop onder de koop vaardij-officieren. Circa 96 procent van de afgestudeerden vaart niet langer dan gemiddeld 8 a 10 jaren. „De realiteit is, dat de zeevaartschool in toenemende mate mensen opleidt, wier definitieve bestemming in een walbaan ligt. Ons leerplan moet met die realiteit rekening houden en bij de opleiding tot geïntegreerd officier 's dat dan ook, gebeurd". Er zou in de koopvaardij een gron dige personeelsplanning moeten zijn, maar de bonden blijven wat dit be treft in gebreke. Wij lopen op tal van punten achter, ook in ons zeevaart- onderwijs, dat nog gebaseerd is op vooroorlogse exameneisen, waaraan wel veel is toegevoegd, maar waarin nooit is gesaneerd. Zo kan veertig procent van de leerstof in het vak navigatie als overbodig worden be schouwd. Als het goed was, dan zou je elke drie jaar tot een aanpassing van het leerplan moeten komen". Hij besluit: „Vindt u dat getuigen van een op hol geslagen zijn?" ten plaats maken voor iemand, die dit werk desnoods vanuit een nieuwe visie kan aanpakken. Daar komt bil dat h}J, gezien zijn leeftijd, bang is over enige jaren niet meer in aanmerking te kunnen ko men voor een benoeming bij het on derwijs, dat hij tevoren een groot aan- tal jaren heeft gediend. Het zich terug trekken van pater Roof betekent tevens dat hij geen lid meer zal zijn van het kathedraal ka pittel. De datum, waarop pater Roof zijn functie neerlegt, staat nog niet vast. Het is de bedoeling dat van de zijde van het bisdom rustig wordt uitge keken naar een opvolger. Pater Roof studeerde sociale geogra fie in Tilburg en Utrecht en is tot 1965 werkzaam geweest bij het on derwijs, voornamelijk in Goes. Hij Is directeur geweest van het dioce saan instituut voor huwelijk en ge zin en werd in maart 1968 directeur van het diocesaan pastoraal centrum- Op 12 juli 1969 werd hij opgenomen in het kathedraal kapittel. DRS. J. ROOS"

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3