Extra hogere huur voor oude woningwethuizen morgen lekkere biefstuk tartaar FOLKLORISTISCH KIENEN NIET STRAFBAAR PANTSERRING ROND AMMAN (MAFT) Geelzucht in Nederland: HOGE RAAD VOOR DE DERDE LEEFTIJD IN BELGIË „Ik kan geen jood van een Arabier onderscheiden" Net-jesvoor het strand Plannen bouwminister Schut: RUIL BIJ ONS Brabant het meest i Zeeland het minst Ministers akkoord met hogere particuliere ziektepremies (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Schut (Volkshuisvesting) heeft plannen om de huren van oude, met name vooroorlogse, woningwetwoningen extra te ver hogen. Een goed stuk vlees hoort erbij sperzieboontjes of doperwten mei gebakken aardappelen of frïtenl Minister Polak in Tweede Kamer: Jordanië ontkent machtsstrijd Aandacht GEORGE BROWN ZORGT VOOR TUMULT IN LAGERHUIS Discipline uw oude naaimachine in DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUW VRIJDAG 20 FEBRUARI 25e Jaargang No. 6180 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie S 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels t 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot van. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot mm, 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Temeuzen SCHUT (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG Het aan tal gevallen van geelzucht in ons land bedroeg de eerste vier weken van dit jaar 299. Hoewel dit er 22 minder zijn dan in december 1969 overweegt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maatregelen te ne men om een uitbreiding tegen te gaan. Noord-Brabant spant de kroon met 73 geelzuchtgevallen en hoewel, vol gens de Raad voor de Volksgezond heid in 's-Hertogenbosch er niet ge sproken kan worden van een explosie zullen bij een eventuele uitbreiding van de ziekte zeker maatregelen wor den genomen. Nu al wordit, waar mo gelijk, er bij scholen en openbare ge legenheden op geattendeerd de hygië ne, voornamelijk in de toiletten, te controleren. De cijfers in de andere provincies liggen beduidend lager. In Zuid-Hol land hebben 59 mensen geelzucht en in Utrecht zijn het er 47. Zeeland blijkt een gezonde provincie te zijn, want daar werd slechts één geval geconstateerd. Het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt vandaag bekend of er maatregelen worden ge nomen en waaruit deze zullen be staan. Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De ministers van Economische Zaken, van Financiën en de staatssecretaris voor Sociale Za ken en Volksgezondheid vinden het goed, dat de premies voor particulie re ziektekostenverzekeringen worden verhoogd. De premies voor verzekering te gen de kosten van een verblijf in het ziekenhuis met 12 procent. De premies tegen kosten voor ambulante specialistische hulp met 14 procent. Deze woningen geven vaak hetzelfde woongenot als vele naoorlogse woningen die een veel hogere huur moeten opbrengen. Door het gelijktrekken van de huren van oude en nieuwe woningwetwoningen krijgt de minister extra-miljoenen binnen waarmee hjj de individuele huursubsidie, die op 1 juli moet ingaan, kan bekostigen. Om hoeveel procent het bij deze huurverhoging gaat is nog niet bekend. Ook niet hoeveel woningwetwoningen hierbij betrokken zijn. In de vorm aanvallende Individuele huursubsidie krijgen bewoners met een inkomen lager dan 15.000 gulden, die een huur betalen hoger dan 17 procent van dit inkomen, een extra steuntje in de rug. Voor deze subsidie is op de begroting '70 van minister Schut 10 miljoen uitgetrokken, maar dit is niet genoeg. ■Volgens eerder plan zouden de ex tra middelen moeten komen uit een huurbelasting voor bewoners die, gezien hun inkomen, te goedkoop wonen. Het plan van een huurbelasting ls echter niet van de baan op het mi nisterie van volkshuisvesting. De Eerste Kamer wees destijds het wetsontwerp huurdersbij drage af, waarin werd voorgesteld een huurbe lasting op te leggen aan de bewoners die meer dan 15.000 gulden inkomen hebben en minder dan 14 procent aan huur betalen. De Tweede Kamer keurde dit wetsontwerp van minister Schut goed maar de Eerste Kamer was tegen, onder meer omdat al-leen woningwet woningen in de huurbelasting betrok ken werden en andere woningen niet. Minister Schut zoekt nog steeds naar een betere oplossing voor een systeem van huurders-bijdragen, dan het af gewezen wetsvoorstel bevatte. Door het gelijktrekken van de hu ren van wat betreft woongenot ver gelijkbare oude en nieuwe woning wetwoningen zou minister Schut te gelijk de doorstroming een nieuwe impuls geven. Bij de minister leven verder gedachten om de huren van goede vooroorlogse woningen verder te liberaliseren. (ADVERTENTIES) H.J. HOEGEN DIJKHOF |hd1 HANDELMIJ N.V. Doetinchem tel. 08340 - 5941 Emmeloord. 's Heer Arendskerke. Middenmeer. Dronten.Finsterwolde PUbBeafievan de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vhjujmuunum BRUSSEL (ANP) In Brussel is gisteren in aanwezigheid van ko ning Boudewijn en een aantal minis ters, een raad voor bejaarden (men sen van de derde leeftijd noemt men die in België en daarom heet de raad officeel hoge raad voor de derde leef tijd) geïnstalleerd. Deze nieuwe raad die onder de bevoegdheden van de minister van gezin en huisvesting, Breyne, valt wordt belast met de coördinatie van de bejaardenzorg. In België behoort momenteel vijf tien procent van de bevolking tot de bejaarden. Met hun pensioenen is jaarlijks een bedrag van 5.606.000.000 gulden gemoeid. De minister van sociale zaken, De Paepe, deelde mee dat de Belgisdie overheid zich tot taak ges-teld heeft om de verlenging van de levensduur gepaard te laten gaan met de bes-te bestaansvoorwaarden. Om op dat punt iets substantieels te kunnen be reiken is het nodig dat wetgevende en reglementerende maatregelen, zo wel van overheidszijde als uit de pri- vésector gebundeld worden. De minister van volksgezondheid, Nameche, heeft er op gewezen dat in België ongeveer 9.000 van de 59.000 bedden die in bejaardentehuizen ter beschikking zijn vervan-gen dienen te worden. Voorts moet het verstrekken van medische hulp, met name die aan chronisch zieken, verbeterd worden hetgeen vooral een toeneming van het aantal beschikbare ziekenhuis bedden en het concipiëren van een beleid voor de opsporing en het on derzoek van chronische ziekten ver eist (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het oude Lim burgse en Brabantse volksgebruik waarbij in besloten kring kienavon- den worden gehouden met een haas of een fles wijn als inzet, valt niet onder de strafbepalingen van de Wet op de Kansspelen. Dit folkloristisch kienen is in het verleden nooit vervolgd en zal ook in de toekomst niet vervolgd wor den. De officier van justitie In Maastricht heeft echter wel opdracht gekregen om het bedrijfsmatige dus commerciële kienen tegen zeer ho ge prijzen, zoals dat uit België over de grens is gekomen, te vervolgen. Dit heeft minister Polak van Jus titie gisteren in de Tweede Kamer verklaard n.a.v. enkele mondelinge vragen van dr. Imkamp (D'66), die hiermee succes boekte voor de fol kloristische vrijetijdsbesteding in Limburg en Brabant. Ook in Brabant huizen vele kie ners, die een tijd lang een uitlaat klep hadden in Baarle-Hertog. De Stem heeft hierover uitvoering be richt. Grof-commercieel was het daar niet. Of men deze vorm van kienen en dan binnen de lands grenzen (in Nassau hijvoorbeeld) wel toegestaan zal worden? Mr. J. C. Louët-Feisser, officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Breda, had ter zake nog geen oordeel „Het speelt hier nog niet zo zeer", zei hij. „Een eventuede nieuwe richtlijn vereist studie en meer in zicht. Pas dan kan ik een beleids lijn bepalen". En schertsend: „Voor verdere toepassing van mogelijk heden in het raam der wet op de kansspelen moet u bij de heer Slie pen (directeur V.V.V. en tevens voorzitter van de Nederlandse ver eniging die casino's wil) zijn De minister had voor het „oude onschuldige volksvermaak" alle waardering. Maar niet voor de „grote commerciële excessen" op dit gebied. Daaronder verstond hij kienavonden waar men tegen be taling van een symbolisch lidmaat schapsgeld wordt toegelaten en waar gespeeld wordt om hoge prijzen, zo als wasautomaten of complete va kantiereizen naar zuidelijke landen. De minister zei hierover in de af gelopen dagen uitvoerige ambtsbe richten te hebben ontvangen van de officier van justitie in Maastricht. Dr. Imkamp wilde veei verder gaan dan de (liberale) bewindsman, die hij betichtte van pietluttigheid en schijnheiligheid. Hij wilde het kienspel geheel buiten de strafwet houden. De minister onthield zich zorgvuldig van het uitspreken van een eigen oordeel. Dit lijkt mij zo zei hij typisch een zaak voor het volgende kabinet. Met het hui dige kabinet is een verdere verrui ming van de Wet op de Kansspelen niet haalbaar. De bewindsman be doelde daarmee te zeggen dat de AR-ministers zoiets niet meer te genover hun achterban zouden kun nen verdedigen. Verschillende kamerleden die al aanvullende vragen gereed hadden, behoefden daarmee, na het antwoord van de minister, niet meer mee voor de draad te komen. (Van onze redactie buitenland) AMMAN/TEL. AVIV Ofschoon berichten als zou koning Hoes sein van Jordanië het veld moeten ruimen voor El Fatah-Ieider Arafat gisteren in Amman met klem werden tegengesproken, bevond zich gisteravond nog steeds een ring van pantservoertuigen om de Jor daanse hoofdstad. Op kruispunten van naar het centrum leidende wegen stonden tanks opgesteld. In Amman was het overigens volkomen rustig. Koning Hoessein heeft nimmer ook maar een seconde aan aftreden ge dacht, zo zei gisteren de chef van zijn kabinet. „Alle hierover door de vij and verspreide berichten zijn van alle grond ontbloot. Zij hebben uit sluitend tot doel schade toe te bren gen aan de troon van Jordanië en zijn koning". Een woordvoerder van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie verklaarde naar aanleiding van berichten uit Tel Aviv, volgens welke Hoessein wel licht het veld zou moeten ruimen voor El Fatah-leider Arafat, dat de Palestijnse staat „waarvoor wij strij den en waarvoor wij ons opofferen slechts op ons eigen gebied, Palestina, kan worden opgebouwd". Het enige doel van de Palestijnse revolutie was, „Palestina te bevrijden en niet re gimes in Jordanië of welk ander Ara bisch land ook omver te werpen". (Van onze moderedactie) De eerste badmodeshows zijn al begonnen. Tweka streeft voor het ko mende seizoen een natuurlijk silhouet na. In het verleden waren veel boe zems namaak: opeens hebben de meisjes minder bovenwijdte en zach tere rondingen! Dit nieuwe silhouet geeft dus puur natuur te zien: no- bra's, dit zijn beha's zonder cup of voering. Er zijn veel opengewerkte „doorkijk"-stoffen gebruikt. Ruim eenderde van de badpakken werd in „long-torso" uitgebracht. De katoen-serie is hartveroverend: bikini's met no.bra's, de broekjes soms met een charmant strookrokje Met zomers optimisme brengt Twe ka zachte tinten en bloemachtige tekening. In Israëlische politieke kringen werd gisteren opgemerkt, dat de ge beurtenissen in Jordanië met de grootste aandacht worden gevolgd, gebeurtenissen die „snel in de rich ting schijnen te gaan van een drama tische confrontatie tussen koning Hoessein en een groot deel van zijn leger enerzijds, en de Palestijnse commando's anderzijds". Zij konden echter niet zeggen wat Israëls reactie zou zijn „ingeval wat overigens geenszins zeker was het Hasjemi- tisch bewind ten val zou worden ge bracht". Men verheelde niet dat de toestand in Jordanië voortdurend op LONDEN (AP) Groot tumult is woensdagavond ontstaan toen George Brown, oud-minister van buitenlandse zaken van Engeland in het Lagerhuis een Labourgroep „vrienden van Israël" toesprak. Onder afkeurend geroep „dat is een belediging", „schande" sprak Brown over zijn recente privé-be- zoek aan het Midden-Oosten. Brown beledigde sommige toe hoorders toen hij beweerde, dat de redevoeringen bloeddorstiger wer den naarmate men verder van de plaats van de misdaad verwijderd was. Hij verklaarde: „Iedere Engels man vecht tot de laatste Frans man, iedere Inwoner van Koeweit vecht tot de laatste Egyptenaar en iedere jood in het Westen vecht tot de laatste Israëli'. Deze laatste opmerking werd ge smoord in de kreet „Dat is een be lediging". In zijn gebruikelijke bloemrijke stijl reageerde Brown met de op merking, dat hij niemand beledig de. Hij zei altijd de waarheid te spreken, waar hfj ook was. Niet iedereen vindt dat echter even pret tig, zei hij. De manier waarop Brouwn het woord Israël uitsprak ontlokte een jonge toehoorder de opmerking, dat hij dat op Arabische wijze deed. Brown lachte. „Ik spreek het woord uit zoals mijn joodse schoon vader dat doet" zei hij. Op een gegeven ogenblik zei hij: „Ik kan geen jood van een Arabier onderscheiden. Het zijn beide Semi tische volkeren. Zij hebben beide even grote neuzen als ik". Brown zei grote waardering en bewondering te hebben voor pre mier mevrouw Golden Meir van Is raël en voor president Nasser. „Indien je vrede wilt moet je van belde volkeren houden. Het is ver keerd dat de joden Nasser aan vallen. Ik geloof, dat hij een oprecht man is. Ik geloof, dat de Israëli's weten, dat zij Nasser nodig hebben. En ik geloof dat Nasser weet dat hij Hoessein nodig heeft". Kreten van verrassing en gesis weerklonken in de zaal toen Brown zei, de stichting van de staat Is raël in 1948 nooit goedgekeurd te hebben. Hij voegde hieraan ech ter toe, dat zelfs de Arabieren het feit van het bestaan van Israël thans hebben te aanvaarden. Brown maakte van de gelegen heid gebruik op de Britse joden een beroep te doen Israël te zeggen dat het de bombardementen dient te staken. Hjj zei: „Zeg Israël om hemels wil, dat het thans moet proberen te streven naar een wapenstilstand en naar een grondslag voor besprekin gen. Geloof echter niet, dat een voortzetting van de bombardemen ten tot iets zal leiden. Ik weet niet hoeveel oorlogen de Arabieren zich kunnen veroorloven te verliezen. Misschien nog de volgende en daar op volgende. Maar ik weet zeker, dat Israël geen enkele oorlog kan verliezen. Hoeveel Israëlische ste den zullen verwoest worden als de Arabieren schrander genoeg zijn, om hun luchtmacht zonder verwijl in actie te brengen?" Brown verklaarde nadrukkelijk, dat hij een vreedzaam en bloeiend Israël wil, dat veilig en binnen ze kere grenzen als een staat in het Midden-Oosten leeft. BROWN het hoogste niveau besproken wordt. Welke houding Israël zal volgen, zo zei men, hangt af van de vorm die de gebeurtenissen in Jordanië aannemen en van eventuele buitenlandse inter ventie: van Irak, Syrië, Saoedi-Ara- bië, Egypte of andere landen. Men kon alleen veronderstellen dat Israël in dat laatste geval niet met de armen over elkaar zou blijven toekijken. Intussen heeft het verenigd opper bevel van de Palestijnse commando organisatie de tien aangesloten groe pen opdracht gegeven, onmiddellijk de discipline te versterken en een einde te maken aan inbreuken op de Jordaanse wet. De order sluit voor een groot deel aan hij de vorige week door koning Hoessein uitgevaardigde maar later opgeschorte veiligheids maatregelen. Het Palestijnse opperbevel heett met deze order twee oogmerken, zo zeggen waarnemers. In de eerste plaats willen de guerrillastrijders een eind maken aan misbruiken die hun aanhangers onder de bevolking van hen vervreemdden, en verder moe ten de nieuwe bepalingen als uit gangspunt dienen voor de onderhan delingen van het komend weekeinde met koning Hoessein over een per manente overeenkomst. Secetaris-generaal Oe Thant van de VN heeft gisteren in Genève ver klaard, dat de Zweedse diplomaat Gunnar Jarring voor het ogenblik zijn bemiddelingstaak in het Midden- Oosten niet hervat. (ADVERTENTIE) (ongeacht welk merk). Ruil 'm voor de moderne PFAFF elek trische zigzag lichtgewicht ma chine. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 GOES B. v. Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 VLISSINGEN

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1