Nu ook zonder filter HA VENGEBOUW KOMT VAN DE GROND \V ethouder Haak in Hoek: scherpe kritiek op PPD Ministerie levert wellicht bijdrage in onderhoudskosten Onenigheid over zetten klemmen in boomgaard TIVOLI Eind 1971 in gebruik In januari werden 5B zeeschepen gelost in Terneuzen 25 american cigarettes 1.40 Kantonrechter Terneuzen De Missers verloren schieting van St.-Sebastiaan Pop-manifestatie voor Biafra in Terneuzen gaat toch door Als ook gemeente bijdraagt Gezinsdag van afdeling Westdorpe der NCB ZLM-vergadering Schmelzer niet naar Terneuzen Prinses Margriet land per helikopter in Eede U weet, Ed Laurens maakt ze. Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Donderdag 19 februari' V970' DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) AARDENBURG De Aarden- burgse luchtbuksvereniging De Mis sers won enkele weken geleden van het handboogschuttersgilde Sint-Se- bastiaan. Nu moest de vereniging haar meerdere erkennen in de schut ters van Sint-Sebastiaan. Sint-Sebas- tiaan won deze ontmoeting in hotel 's Lands Welvaren met 102 tegen 65 punten. Voor St.-Sebastiaan werden de pun ten geschoten door: 1 H. van Iwaar- den 32 pnt. 2 P. Blondeel 23 pnt. 3 H. de Rijcke 18- ptnt. 4 Fr. Lippens 15 pnt. en 5 R. de Rijcke 14 pnt. H. van Iwaarden en P. Blondeel ontvingen hiervoor elk een lepeltje. Voor De Missers door: 1 J. Kloosterman 20 pnt, 2 Th. Kockuijt 14 pnt. 3 C. van Hermoo 14 pnt. 4 L. van Kruijssen 11 pnt. en 5 K. de Koeijer 6 pnt. Hier waren het J. Kloosterman, Th. Kock uijt en C. van Hermon die elk een lepeltje ontvingen. Mevrouw M. Klooté, die 5 punten vergaarde, kreeg een troostprijs. Bij de klepschieting waren de vier win naars: Jul. de Rijcke, H. van Iwaar den, Rob. de Rijcke en A. Ballegeer ze allen twee kleppen voor hun re kening namen. J. de Rooij was de enige Misser, die een klep schoot. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De actie voor Biafra, georganiseerd do'or de scho lieren in Terneuzen, gaat zaterdag a.s. door. Dit ondanks enkele moei lijkheden met het aantrekken van pop-groepen door de exploitant van een jongerencafé. Overleg bleek mo gelijk en er is besloten de activitei ten van scholieren en exploitant te bundelen. Tevens werd besloten het non-stop- popgebeuren niet in1 het Zuidland. theater te brengen maar in het pa tronaatsgebouw in de Nieuwe Diep straat. Dit om een overloop van be zoekers aan de manifestatie te krij gen via Imageclub en patronaatsge bouw. In de Imageclub speelt vanaf vijf uur de Haagse popgroep Big Wheel, die nog niet zolang geleden een hit scoorde met „If I stay too long". Vanaf vijf uur zaterdagmiddag spe len tot 's avonds 12 uur afwisselend „Bloody Picnic Centre Piece" en een Session Group Groep 1850 vormt de grote attractie Dit optreden wordt ondersteund door een lichtshow en een drietal „undergrouhd dansmeis jes". Belangrijk hierbij is dat voor zo wel het patronaatsgebouw als Image club één toegangsbewijs nodig is Het programma voor de_ lagere- schoolleerlingen vindt wél in het Zuidlandtheater plaats. Zaterdagmiddag kunnen eerst de leerlingen van de lagere klassen kij ken naar een verfilmd sprookje, het toverstokje, en naar een optreden van clown Humpy. De avonturen film Robin Hood is bestemd voor de overige leerlingen der lagere scho len. Het programma voor zaterdag ziet er als volgt uit: Zuidlandtheater 13.30 uur „Het toverstokje"; 15.30 uur Robin Hood Patronaatsgebouw en Irr.ageclub: vanaf vijf uur non stop pop. (Van onze correspondent) HOEK Tijdens de openbare raadsvergadering van Hoek onder voorzitterschap van waarnemend bur gemeester J. v. d. Peijl, heeft wet houder Haak (VVD) scherpe kritiek geuit op de Pronvinciale Planologi sche Dienst. Aanleiding hiertoe was een vraag van het raadslid, de heer Tollenaar (SGP) die bij de agendapunten tot verkoop van een drietal percelen grond vroeg, hoeveel er momenteel nog beschikbaar is. De voorzitter, de heer Van der Peijl antwoordde: „Nog twee percelen". De goedkeuring van het plan Koude- polder door de Provinciale Planolo gische Dienst te Middelburg, zou nu echt heel spoedig moeten komen. Wethouder Haak zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat behandeling van dit plan op de lange baan wordt geschoven. Hij vroeg zich af of drieduizend mensen (het inwo nertal van Hoek) afhankelijk zijn van zeven man in Middelburg. Tussen de voorzitter, wethouder Haak en de heer Tollenaar ontspon zich hierover een verdere discussie, die als resul taat opleverde dat de voorzitter toe zegde bij de dienst op spoedige afwik keling te zullen aandringen. In de rondvraag vroeg de heer M. de Putter (PvdA) de voorzitter of het mogelijk was in de gehoorzaak een bijeenkomst voor belangstellen den te houden, waarin het sanerings plan voor het oude gedeelte van Hoek (de dorpskern) zou uiteengezet wor den. De heer Van der Peijl verzet te zich fel hiertegen. Hij betoogde daf dit voorstel in de vorige raads vergadering (13 januari j.l.) door de raad werd goedgekeurd en dat na- "kaarten geen enkele zin heeft. Wel zei de voorzitter bereid te zijn, als daartoe behoefte zou blijken te be staan, gedurende enkele avonden een ambtenaar op de gemeentesecretarie zitting te laten houden om belang stellenden uitleg over het sanerings plan te verstrekken. De voorstellen tot het verlenen van medewerking ten behoeve van de christelijke school, Dr. Leenhouts- straat en tot vaststelling van het be drag per leerling over 1970 t.b.v. het openbaar gewoon lager onderwijs, tot het verstrekken van voorschotten op de exploitatievergoeding 1970 aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs en van een voor schot over 1970 voor vakonderwijs, werden goedgekeurd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de maand januari werden in de ZeeuwscR Vlaamse kanaalzone door 53 zee schepen 177.716 ton goederen ge lost. Door 92 schepenw erd voor een totaal van 83.693 ton aan goe deren geladen. In dezelfde periode van 1969 losten 34 zeeschepen 213.115 ton goederen en bedroeg het aantal geladen sche pen 58 die 50.335 ton goederen laad den. Wat de binnenvaart betreft wer den in januari door 293 (vorig jaar 406) schepen 215.946 ton goederen gelost tegen 262.763 in de overeen komstige maand in 1969. Het aantal geladen binnenvaartschepen bedroeg in de kanaalzone 525 (in 1969 659) en er werden 246.221 ton goederen (vo rig) jaar 344.040 ton) geladen. In de West- en Middensluis werden in januari totaal 817 zeeschepen met 1.645.787 brt tijdens de op- en af vaart geschut. In de overeenkomstige maand in 1969 waren dat 712 schepen met totaal 1.074.370 brt. Het aantal binnenvaartschepen dat de Terneu- zense sluizen passeerde bedroeg vo rige maand 4.493 met totaal 2.625.850 ton laadvermogen. In januari' 1969 was dit 5550 schepen en 3.167.935 ton. De maquette van het havenge bouw dat als kantoorcentrum zal dienen voor de havendienst van Rijks waterstaat, het loodswezen, de doau- ne, de Rijkspolitie te water en de ma. rechaussee. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de korte Mid- denhavendam in het centrum van de Westbuitenhaven van Terneuzen zijn de funderingspalen geslagen voor het havengebouw. De bouw van het pro ject, dat behalve kantoren voor de havendienst van Rijkswaterstaat, het Loodswezen, de douane, de Rijkspoli tie te water en de marechaussee acht dienstwonnigen en vijf andere dienst woningen omvat, kan voor het perso neel van genoemde instanties niet hard genoeg gaan. Reeds vele jaren zijn deze diensten in allerlei behuizingen ondergebracht. Met het nieuwe havengebouw, dat naar men hoopt eind 1971 in gebruik kan worden genomen, krijgen dertig tot veertig beambten de beschikking over een modern kantoorcomplex van rond drie miljoen gulden. Het havengebouw in stijl enigs zins gelijkend op het nieuwe Terneu- zense stadhuis meet 23 b;j 11 me ter. De hoogte bedraagt 14 meter. Over de vier verdiepingen zijn 25 vertrekken verdeeld. Op de begane grond bevinden zich de administratie ve diensten en de ruimten voor de Rijkspolitie te water, de douane en de logiesruimten voor de loodsen die er zullen overnachten. De tweede verdieping is gereserveerd voor de havenmeester en de scheepvaartrege laar. Op de hoogste verdieping komt de uitkijkpost van het loodswezen. Het betonnen gebouw, waarin veel glas wordt verwerkt, is een ontwerp van de architecten C. Caspers en I. M. Zwaagstra uit Den Haag. De bouw wordt uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf Krieckaert te Hengst dijk. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de raads vergadering van Sas van Gent werd onder meer gesproken over een eventuele bijdrage van de ge meente in de onderhoudskosten van woningbouwvereniging „Sas van Gent". Wanneer deze bijdrage van de ge meente minstens 76.954,63 bedraagt is het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening bereid een rijksbijdrage te leveren voor de verbouwingskosten van de vereniging die in de periode 1960-1965 zijn ge maakt. Verder werd er ook aandacht be steed aan enkele vermeende gevallen van te hoge aanslagen voor de riool belasting. Volgens de heer De Rijk waren in de Zandstraat vier panden ongegrond aangeslagen voor rioolbe lasting. Burgemeester Den Boer gaf te kennen dat het geval nog eens grondig onderzocht zou worden. Een verzoek van de Stichting Cul tureel Centrum om een bijdrage-ver- hoging van 15% werd nog niet goed gekeurd. Wel werd goedgekeurd een subsidieverhoging aan de Stichting Sasse Carnaval "met 500,en een verhoging van de bijdrage aan het oranjecomité tot 3000,Ook de premieregeling Woningverbetering en splitsing is goedgekeurd en tevens de toetreding tot de Stichting Zeeuw se Muziekschool in Middelburg. Ook de veranderde straatnamen werden vastgesteld. Verder is de heer J. A. Dimmerdal uit Zelhem benoemd tot onderwijzer aan de Prins Frederik Hendrikschool. Na een vraag van de heer M. P. de Groff over het al dan niet openbaar zijn van het afscheid van de commis saris van de koningin in Sas van Gent beloofde de burgemeester hier nog nader op terug te komen. Aanvanke lijk had hij gezegd dat het niet de be doeling is dat het afscheidsbezoek openbaar is. Tijdens de rondvraag werd ver zocht het fietspad van de Tramstraat tot de Ijzergieterij van Dongen in or de te brengen. Ook werd tijdens de rondvraag voorgesteld en goedgekeurd om een zebra aan te leggen voor de school kinderen in de Paul Krugerdreef (Van onze correspondent) WESTDORPE In het vereni gingsgebouw Concordia hield de Westdorpse afdeling van de NCB de jaarlijkse gezinsdag. Voor de levende en overleden leden droeg pastoor Die- rick 's morgens een eucharistievie ring op. In Concordia werd eerst koffie ge serveerd, waarna een spreekbeurt volgde door dr. J. Teesink, directeur van di. gezondheidsdienst voor die ren. Hij sprak over de luchtverontrei niging. Na de koffiemaaltijd vertelde de heer C. Riemslag, jachtopziener, aan de hand van dia's over dieren- en plantenleven, 's Avonds vojgde in het verenigingsgebouw nog een gezellig samenzijn met onder meer een quiz en voordrachten door de KPJ-leden. Natuurlijk werd er ook nog volop gedanst. Ctok werd een klacht geopperd over het sluiten van de overweg voor ran gerende treinen, waardoor veel kin deren te laat op school komen. De burgemeester zei dat hij van het on derwijzend personeel nog geen klach ten had ontvangen, maar dat hij con tact op zou nemen met de N.S. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE De kring Hulst van de Z.L.M. houdt vrijdag 20 februari de algemene ledenverga dering in hotel De Linde te Klooster- zande. De vergadering begint om 14.00 uur. Op deze vergadering zal de heer J. Markusse, hoofd van de economische sociale voorlichting der Z.L.M., spre ken over: „Met welke ontwikkelin gen krijgt de ondernemer in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen in de toekomst te maken, binnen en buiten zijn be drijf". Op de agenda staan verder de benoeming van een commissie notu len; het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester en het verslag door de financiële commissie. Tot slot zal de Canadese natuurfilm Zwa- nenvallei vertoond worden. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In tegenstelling tot eerdere berichten zal op de verkie zingsavond van de verenigde chris telijke partijen in Terneuzen op maandag 23 februari de fractie voorzitter in de Tweede Kamer van de KVP, de heer N. Schmelzer, niet aanwezig zijn. De komst van de heer Mellema (CHU) berust alleen op een toezeg ging van zijn secretaris. De heer Mellema is op het ogenblik op te rugreis naar Nederland vanuit Zuid- Afrika. Aldus een mededeling van de presentafiecommissie van de ver enigde christelijke partijen in de toekomstige raad van de gemeente Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG Prinses Magriet zal op vrijdag 13 maart per helikop ter in Eede, gemeente Aardenburg, arriveren om de dag te herdenken, waarop Koningin Wilhelmina 25 jaar tevoren weer voor het eerst voet op bevrijd Nederlands gebied zette. Om half drie zal de prinses een krans leggen bij het bevrijdingsmonument. Omstreeks half vijf vertrekt prinses Margriet per helikopter uit Aarden burg. Het gemeentebestuur zal in sa menwerking met de plaatselijke scho len ter gelegenheid van het bezoek van de prinses een feestprogramma samenstellen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Als er hier op tafel geslagen moet worden, doe ik dat, want ik ben hier de baas". Dit zei de kantonrechter in Terneuzen, mr. C. J. M. van Hees, tegen een landbouwer in Axel, die met een col lega terechtstond wegens medeplich tigheid aan het jagen op niet-schade- lijk wild. De man was zeer geëmotioneerd en uitte dit door het slaan op de ge rechtelijke tafel omdat hij zoals hij verbolgen uitriep voor de rech ter was gesleept, terwijl hij niets had gedaan en hij zich bovendien door de „EEG-bonzen" in de steek gelaten voelde. Dit terwijl hij zeer veel moeite had zijn bedrijf aan de gang te houden. De hoofdverdachte in deze zaak was een fruitteler uit Axel, die een kooi in een boomgaard had opgesteld met de bedoeling ratten en muizen te vangen. Ook bleek er in die kooi wel eens een patrijs te komen. In de klemmen die waren gezet, bleek tij dens het onderzoek een fazant gevan gen te zitten. Beide heren ontkenden heftig dat dat de bedoeling zou zijn geweest. „Dag en nacht werken wij om alles intact te houden, en die kooi en klem men zijn zo gemaakt, dat er echt geen wild in kan komen" verklaar den zij. Het werd een vrij heftige discussie tussen de verdachten (waarvan de een zich distantieerde van het* opzet ten van de kooi), en de kantonrech ter en de officier van justitie ander zijds. Als bewijs van de slechte gang van zaken in de fruitteelt, werd een rimpelige appel opgelegd, en een door konijnen kaalgevreten tak. „Die kooi was er juist om vogels te be schermen tegen rattenkruit", zeiden de Axelaars. „Ja maar" repliceerde de kantonrech ter, „in die klem werd een fazant aangetroffen met een gebroken poot. Dat is toch barbaars". De officier van justitie vroeg vrijspraak voor de landbouwei, omdat hij medeplicn tigheid aan het delict niet bewezen achtte. Tegen de fruitteler vroeg hij een boete van 150.-. Hoewel de laat ste ook vrijspraak vroeg, en zijn ka potte handen aan de kantonrechter toonde, werd hij veroordeeld tot een boete van honderd gulden. Een directeur uit Axel trachtte bij de kantonrechter een proefproces uit te lokken over het al dan niet geldig (ADVERTENTIE) Doen. zijn van gele trottoirtegels als par keerverbod in de gemeente Axel. Normaal wordt dit verbod aange duid door het geelverven van trot toirbanden. „De politie gaf zelfs toe dat het niet helemaal klopte, vooral omdat de tegels vijftien centimeter vanaf de rijbaan liggen" zei de ver dachte. In eendrachtige samenwerking kwamen kantonrechter en officier tot de conclusie, dat de wet ruimte ge noeg tot interpreteren bleek te be vatten om deze stenen (esthetischer dan verfstrepen) dezelfde verbods kracht toe te kennen als geverfde trottoirbanden. De kleur kwam nog even in het geding, maar zandkleu rig kon volgens de officier best voor geel doorgaan. Van het proefproces kwam niets terecht. De directeur werd veroordeeld tot een tientje boe te. Films MIDDELBURG City 20 uur: Helden zonder glorie, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur: Levend ingemetseld, 18 j. ANTWERPEN Astra De dolle kever, al. Astrid Bambi, a.L Fiesta De Krakatoa, ten oosten van Java, a.l. Quellin Hibernatus, a.l. Tosca Heintje met een hart op reis, a.l. Venuóme Oh, wat is die oorlog mooi, 14 j. Ambassades Ik ben een olifant mevrouw, 14 j, Capitole De wilde bende, 18 j. Odeon Cactusbloem, 18 j. Rex Het dodend goud van Broadway, 18 j. Rubens De clan der Sicilianen, 18 j, GENT Majestic Hello Dolly, a.l. Metro De Keikoppen van Monte Carlo, a.l. Savoy Noem mij Maithilde, 18 j. Century My fair lady, 14 j. Riva Gejaagd door de wind, 14 j. Capitole De wilde bende, 18 j. Metro Vampiers op het bal, 18 J. Normandie „De val naar de top" en „El che Quevara", 18 j. Select De uitverkorene van de duivel, 18 j. Toneel - Muziek - Dans OOSTBURG Ledel-theater 14 uur: „Hoog spel" van John. Arden door. Toneelwerkgroep Proloog. Jeugd voorstelling voor het voortgezet on derwijs. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: Rotterd. Ph. Orkest o.l.v. Edo de Waart. Solist Leonid Kogan (viool). TERNEUZEN Zuidland-theater 10.30 uur: „Jeugdproces" van Manuel van Loggem door Toineelwerkgroep Proloog, Jeugdvoorstelling voor het voortgezet onderwijs. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Een dag uit de dood van Piet Snot" van Peter Nichols door het N.T. Gent. GENT Kon. Ned. Schouwburg 20 uur: „Koning Jan" van Friedrich Dür- renmatt. Diversen KAPELLE De Vroone 19.30 uur. Jaarvergadering Chr. Nat. Schooi. Consistorie Ger. Kerk 19.30 uur: VCVB. GOES Korenbeurs 13.30 uur: Jaarvergadering Kring N.F.O. OOSTBURG Du Commerce 19.30 uur: Vergadering D '66. Herv. Centrum 19.30 uur: Rode Kruis-fiilm. IJZENDIJKE Hof van Koophandel 20 uur: Oriëntatie-avond. Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. GOES Burgerweeshuis, Singelstraat. Ten toonstelling „25 jaar Zeeland" (t.m. 25 febr.) Ma. t.m. za. van 10-12 en 14-17 ^uur Zon. van 14-17 uur. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma t.m. vrij 9.30- 12.30 en 13.30-17.30, zat. van 9.30- 12 30 uur Stadhuis (v.m. Vleeshal): Expositie „Kunst in het klein,/de schoonheid van oude tegels", (t.m. 22 febr.). Ma t.m vrijd. van 14-18, zat. 10-18 en zon 13-17 uur. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie Toos van 't Hoff met o.a. schilderijen en beelden (t.m. 28 febr.) Rotterd. Kunstkring, W. de With- str. 35, Rinus van den Bosch, schil derijen en Louis Vorkink, tekenin gen. (t.m. 8 mrt.) Werkd. 10-17, zon. 11-16 uur. Rotterd. Kunststichting, Zuidplein. Schilderijen Jef Huibers (t.m. 28 febr.) Werkd. 10-17, zon. 12-17 u. WESTDORrE Galerie Troutzaerte: Expositie Theo Dobbelman met beeldhouw werk in brons en experimentele afdeling „De Porceleyne Fles" met unica in keramiek. Ma. t.m. za. van 9-18, zon. van 14-18 uur. (tun. 28 februari)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2