'T TREFPUNT IN AXEL WORDT MET TWEE BEJAARDENFLATS UITGEBREID ny het zuiden Lduijts D'66 wil bekendmaking van G.S.-kandidaten OUD EN NIEUW TERNEUZEN Oude Java stond op palen Zeeuwse fokkers hadden goed jaar is begonnen Bouw tweede DOW-kraker Waterstanden MEDEWERKER(STER) Terneuzen Midland Silicones Nederland N.V. MEUBELEN WONINGTEXTIEL DE SPRINGPLANK NAAR EEN SFEERVOL WONEN K. J. Hoving Vergadering schapenstamboek Konstanz 317 2), Rheinfelden 272 (—14), Straatsburg 338 (—14), Plit- tersdorf 513 15), Maxau 574 24), Plochingen 166 6), Mannheim 489 46), Steirtbaeh 172 19), Mainz 453 (—39), Bingen 357 (—36), Kaub 424 48), Trier 485 51), Koblenz 464 (—59), Keulen 512 (—63), Ruhr- ort 742 (—66), Lobith 1395 (—49), Nijmegen 1168 37), Arnhem 1122 (—36), Eefde/IJsgel 690 (—14), De- venter 566 8), Monsin 5542 13), Borgharen 4233 (35), Belfeld 1449 42), Grave beneden de sluis 686 (-33). (Van een onzer verslaggevers) AXEL Naar verwachting zal in het midden van dit jaar aan de Singelweg in Axel een begin worden gemaakt met de bouw van twee bejaardenflats van respec tievelijk drie en vijf verdiepingen hoog. In de flats komen in totaal zestig bejaardenappartementen en drie recreatiezalen, die een aan vulling vormen op het huidige dienstencentrum 't Trefpunt van de Stichting Protestant-christelij ke Bejaardenzorg. De twee flats worden gebouwd door de protes tants-christelijke woningstichting Het Land Van Axel. De bejaardenzorg in Axel heeft voor al de laatste 5 jaar een bijzonder ho ge vlucht genomen. Dat heeft onder meer tot gevolg gehad, dat het goed geoutilleerde dienstencentrum 't Trefpunt hard aan uitbreiding toe is. Dagelijks ontvangt leidster me vrouw Versteeg, afkomstig uit de om geving van Woudrichem in Brabant, er vele tientallen bejaarden en dat aantal blijft nog regelmatig groeien. De maximum capaciteit van het verzorgingscentrum bedraagt onge veer honderd. Met de bouw van de verschillende kleine recreatieruim ten in de bejaardenflats zal 't Tref punt voorlopig uit de ruimtelijke nood zijn. Evenals de bestaande be jaardenwoningen in dezelfde omge ving zullen ook deze nieuwe bejaar denappartementen in nauw contact staan met het bejaardenverzorgings centrum. Met 't Trefpunt heeft Axel voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen een ta melijk unieke accommodatie, zoals er op het ogenblik in heel Zeeland mo menteel nog m,eer zes zijn. Het ver zorgingscentrum was vijf jaar gele den bij de opening het tweede in de ze opzet, dat in Nederland in gebruik werd genomen. Na die tijd,zijn derge lijke centra in alle streken van het land als paddestoelen uit de grond gekomen, maar van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen tot de Kanaalzone zijn na die tijd geen verzorgingscentra meer gebouwd, al heeft men onder meer in Hulst wel vergevorderde plannen op dit gebied. Mevrouw Versteeg werd twee en een half jaar geleden in Axel als al gemeen leidster aangesteld en ze heeft het er blijkens haar reacties best naar haar zin. „Het is een dank baar werk om voor bejaarden in de weer te zijn", zegt ze. Het aantal gas ten, dat ze dagelijks ontvangt in de bejaardensociëteit varieert. Soms zijn het er zeventig, meestal tussen de vijftien en dertig. De „oudjes" uit Axel kunnen behalve in het week end verder dagelijks in 't Trefpunt terecht voor hun maaltijden, die ze kant en klaar voor 2,50 krijgen voorgeschoteld. In geval van ziekte wordt het eten zelfs thuisbezorgd. Mevrouw Versteeg: „Geloof me: dat vergt een geweldige organisatie. Daar kómt nog bij, dat ik al dat eten zelf kook. Veel tijd blijft er dan ook niet over". Binnenkort wordt de perso- neels-„staf" bestaande uit voorna melijk vrijwilligers uitgebreid met een keukenhulp. Naast de primaire levensbehoeften voorziet 't Trefpunt in nog tal van andere zaken. Elke namiddag gaan de deuren van de recreatiezaal uitno digend open. De bejaarden, die daar voor belangstelling hebben, kunnen er „een kaartje leggen", biljarten of gewoon gezellig babbelen. Op tijd krijgen ze koffie of als er iemand jarig is een traetatie. Behou dens de koffie, die een kwartje kost, zijn aan het bezoek aan,de bejaarden sociëteit geen kosten verbonden. „De sociëteit geniet een grote po pulariteit", vertelt mevrouw Ver steeg. „De mensen die hier komen zouden deze gelegenheid niet graag meer willen missen". Buiten deze da gelijkse activiteiten heeft men nog tal van andere initiatieven, waarvoor grote belangstelling bestaat. De be jaarden kunnen deelnemen aan be- jaardengymnastiek onder deskundige leiding, er is een koor en incidenteel worden interessante lezingen gege ven. „Het gaat gewoon geweldig fijn op dit moment", aldus mevrouw Ver steeg. „Hoewel hier over het alge meen vitale mensen komen, kunnen we door het instandhouden van het dienstencentrum de gemiddelde leef tijd, waarop bejaarden meestal naar een bejaardenhuis gaan, naar boven verschuiven. Ze krijgen van hieruit namelijk alle mogelijke hulp, maar kunnen toch in hun eigen huisje blij ven wonen". Ook aan de „medische" begelei ding wordt veel aandacht besteed. In de directe omgeving van het dien stencentrum staat een groot aantal bejaardenwoningen. Ze zijn via een intercominstallatie met het diensten centrum verbonden. Vanuit hun slaapkamers kunnen de bejaarden steeds een beroep doen op mevrouw Versteeg, bij de bejaarden zelf beter bekend als „zuster" Versteeg, hoewel ze met verpleging weinig heeft te maken. „Mijn ideaal is", verduidelijkt me vrouw Versteeg, „om zo snel mogelijk veel aandacht te gaan besteden aan het open bejaardenwerk. Als ik wat meer tijd krijg, ben ik van plan om huisbezoeken te gaan afleggen. Dat moet dan de grondslag zijn voor een verdere uitbouw van, het open bejaar denwerk". b. EEN DIJK MET (Van een onzerverslaggevers) GOES „In tegenstelling tot verschillende takken in de land bouw hebben de schapenfokkers een bijzonder goed jaar achter de rug en ook de toekomst ziet er rooskleurig uit". Dit optimistische geluid liet dé voorzitter, J. Nieuwenhuyse, horen op de algemene vergadering van het schapenstamboek voor Zeeland en de Nederlandse wolfederatie afdeling Zeeland maandagmiddag in het Landbouwcentrum in Goes. „Ondanks de wisselende resulta ten, waarbij zeer slechte, is het schapenhoudersbedrijf in het afge lopen jaar erg renderend gebleken. Hetgeen te danken is" aan de hoge waardering, die onze schapen op de Franse markt genieten". Over de provinciale fokveedag zei de voorzitter: „In de toekomst zullen wij deze tentoonstelling moeten la ten uitgroeien tot een hoogtijdag en wij zullen tevens de Belgische fok kers uitnodigen om de bestaande contacten te handhaven en zo moge lijk uit te breiden". De vergadering besloot eensgezind akkoord te gaan met de nieuwe regeling van de over schrijving van schapen en de afgif te van afstammingsbewijzen. Voort aan moeten de stamboekschapen, wanneer zij worden verkocht aan een lid van het schapenstamboek in Zeeland, worden overgeschreven op de naam van de nieuwe eigenaar. Aanrijding In de Zandstraat tus sen Philippine en Driekwart werd zondagavond om tien uur de perso nenauto van J. C. de F. uit Schoon- dijke toen hij linksaf wilde rijden aangereden door een achteropkomen de auto, bestuurd door M. W. L. uit Sas van Gent. De eerste auto kantel de en de tweede draaide om zijn as. Geen der inzittenden werd gewond, maar de auto's werden zeer zwaar beschadigd. De voorzitter maakte verder be kend, dat alle zusterorganisaties bij het vijftigjarig jubileum van de af deling Zeeland der Nederlandse Wolfederatie en het schapenstam boek voor Zeeland op 28 april zullen worden uitgenodigd. De heer A. van de Voorde uit IJzendijke werd door de vergade' ring als bestuurslid benoemd en hiermee vult hij de vacature op, die ontstaan is door het aftreden, van de heer J.A. de Bourgraaf. Hiernaast werden herkozen de he ren J. Nieuwenhuyse en J.L. de Ja ger-Vlieger voor Zuid-Beveland en voor Walcheren werden benoemd de heren W Verhage en A. de Lange. De heer E. Dz. Govers, adviseur van de Nederlandse wolfederatie uit Alkmaar gaf een overzicht van de wolinname in 1969. Tenslotte reikte de heer J.H. Lan- tinga de prijzen uit aan de winnaars van de provinciale fokveedag 1969. (Van een onzer verslaggevers) GOES In een schrijven aan de provinciale besturen van de politieke partijen, die deelnemen aan de komende statenverkiezin gen in Zeeland, heeft het regiobe stuur van D'66 laten weten dat zij het, in.verband met haar streven naar meer openheid bij de verkie zingen, noodzakelijk acht dat de kiezer bij zijn stembepaling weet welke personen kandidaat staan voor het lidmaatschap van de ge deputeerde staten. De kiezer is dan, aldus de brief in de gelegenheid bij zijn keuze des gewenst rekening te houden met de aanwijzing door de partijen van de kandidaat-gedeputeerde. Hij zal daardoor enig idee kun nen hebben hoe hij het college van gedeputeerde staten in zijn provincie kan verwachten. Hoewel het regiobestuur Zeeland van D '66 niet verwacht dat zij met een grote fractie haar intrede zal doen in de provinciale staten, neemt zij wel aan dat een van haar leden in aanmerking zal komen voor de ver- kiezing tot gedeputeerde. Indien daarom door de andere par tijen aan D '66 gevraagd zal worden een gedeputeerde beschikbaar te stel len. is zij bereid een van de leden van haar fractie voor deze functie kandidaat te stellen. Afhankelijk van deze portefeuille die vervuld moet worden, zal de heer J. Roodènburg of de heer H. Kapenga kandidaat worden gesteld, aldus het regio-be stuur. Het regiobestuur besluit haar brief met het verzoek aan alle partijen om voor 4 maart bekend te maken welke kandidaten zullen worden aanbevo len voor het lidmaatschap van gede- outeerde staten. KOSTELOOS Bij vonnis van de Arron- dissements-Rechtbank *e Breda d.d. 13 februari 1970 zijn in staat van faillisse ment verklaard: 1. Johannes Maria van Engelen, wonende te Breda aan de Terheij- denseweg 394, en 2. Ivo van Dijnsen, wo- nende te Breda aan de Talmastraat 94a, zo vopr zich, als in hun hoedanigheid van hoofde lijk aansprakelijke ven noten van de op 1 januari 1969 ontbonden vennoot schap onder firma Endy Schilders- en Spuitbedrijf te Breda. Tot Rechter-Commissaris werd benoemd mr. A. P. Linthorst, Rechter in voor melde Rechtbank. De on dergetekende werd tot cu rator benoemd. De curator: Mr. M. J. Koeken, Parkstraat 8, Breda. Westblaak 77 Rotterdam zoekt voor haar verkoopkantoor in het centrum van Rotterdam een jonge voor de BOEKHOUDAFDELING Gewenste leeftijd 21 tot 25 jaar. De te verrichten werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit het bijhouden van de dagboeken, controle op het debiteuren bestand, samenstellen van balansgegevens, factuurcontrole, etc. De juiste kandidaat(e) bieden wij een goed salaris, alsmede een afwisselende en zelfstandige baan met reële toekomstmogelijk heden in een internationaal concern. Vanzelfsprekend worden eventueel te maken reiskosten vergoed. Indien U meent op grond van praktische ervaring en/of oplei ding voor deze functie in aanmerking te komen, raden wij U aan direct contact met ons op te nemen voor het maken van een afspraak met de directie, hetzij telefonisch 010-130746, of schriftelijk aan bovenvermeld adres. 2 x meer keuze 2 x meer meer mogelijkheden door eigen fabrieken. 2 x exclusieve import in zowel meubelen als woningtextiel in alle stijlen. meubeltoonkamers voor de handel groothandel in woningtextiel w. havendijk 1 roosendaal tel 01650-35034 w. havendijk 2 roosendaal tel 01650-35034 paardenstraat 6 vlissingen tel 01184-4077 paardenstraat 6 vlissingen tel 01184-4077 LEVERING VIA DE HANDEL TE TERNEUZEN zal op donderdag 19 fe bruari 1970, des nam. 2 uur in het café Centraal aan de Markt 6 te Ter- neuzen ten verzoeke van de fam. W. de Feijter-van Hoeve in het openbaar verkopen a. 8.44.90 H.A. BOUW LAND gelegen in de Oud Wes- tendijkpolder onder Hoek aan de openbare weg (Goessedijk). BOMEN in de kleine Zevenaar- polder onder Hoek, groot 37.50 aren. TERNEUZEN Naast alle narig heid, die overvloedige sneeuwval kan veroorzaken, valt in het Zeeuwse landschap ook een verlaat kerstpren tje te maken. Ditmaal in Spiu, ge meente Axel, waar rustiek water, kaal riet en op de achtergrond een industrie samensmelt tot een decem- beransichtkaart. Al zullen veel automobilisten, die ter hoogte van het doorkijkje op de brus meer oog voor de weg hebben gehad. Een slip op het gladde weg dek zit immers in een klein hoekje. ,Woiaw4dag 13 februari 1970 Vrij van pacht te aanvaar den, na betaling koopsom. Te veilen in 1 perceel Zakelijke lasten voor ko per vanaf 1 januari 1970. Betaling: koopsom binnen dagen; yeilingkosten binnen 6 dagen. Nadere inlichtingen ten kantore van de notaris. Personeel gevraagd TERNEUZEN (ANP) Bij Ter- neuzen is met de bouw van een twee de grote naftakraker voor Dow Che mical (Nederland) N.V. begonnen. Guy H. Watkins, directeur produk- tie in Terneuzen heeft medegedeeld dat op het ogenblik hei- en andere werkzaamheden voor het civiele ge deelte worden uitgevoerd. Aan Lummus Nederland N.V. is de leiding van het project opgedra gen. Verwacht wordt dat de tweede naftakraker die Dow bij Terneuzen laat bouwen, tegen het eind van 1971 gereed zal zijn. De capaciteit van de nieuwe fabriek zal 400.000 ton ethy- leeil per jaar bedragen. Tevens zul len andere olefinen, zoals propyleen, benzeen en butadieen worden ge produceerd. Bij de bouw van de tweede naftakraker zullen ca. 1500 personen zijn betrokken. DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de loop der eeuwen is Terneuzen verschillende malen door oorlog en overstromingen geheel of gedeeltelijk verwoest. Steeds werd de toenmalige dorps kern herbouwd. Op dit moment zijn de sloopwerkzaamheden in het oude deel van de stad Het Java in volle gang. Straks zullen op de plaats waar eens de kleine woningen dicht op el kaar stonden nieuwe grote flatgebou wen, kantoren en moderne winkels verrijzen. Niets zal dan nog herrinne- ren aan het onstaan van de wijk. Het Java werd tegelijkertijd met de aanleg van het kanaal (1825) uit de grpnd gestampt. Die bij dit werk betrokken arbei ders bouwden houten en lemen hut ten nabij de aan te leggen Oostkolk. Veel van die hutten zouden op palen zijn gebouwd; 'n kopie van het bou wen in het voormalig Nederlands Indië. De naam Het Java zou daar van afkomstig zijn. Maar de histori sche juistheid van deze naamgeving is nooit komen vast te staan. Op de oude foto het Java in 1917, gezien vanaf de Festivalwal (nu ver dwenen) niet op de voorgrond het slopen van de kazerne en daarachter de Kazernestraat. Op de foto anno 1970 zijn de restanten te zien van het oude Java. Mevrouw, zoekt u een leu ke bijverdienste. Schrijf dan nu naar Mevrouw Pa- ridaen, Wilhelminaweg 45, St.-Kruis. OPENBARE VERKOPING notaris H!

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4