Ingesloten dorpen en auto's - beeld van de winter VVV verkoopt Zuid-Nederland Middelburg weet officieel nog niets over luchtvervuiling Woononderzoek in Middelburg-Zuid nstuif zeeland Moeders mooiste..." „Mijn gebed" ook in Zeeland 'n tophit KWESTIE PéCHINEY Reclamecampagnes in België Vakbeweging en politiek Pool maakt aanneming van invaliditeits- risico gemakkelijker B. en w. Vlaardinp tegen „vuile" industrie „Mijnbetoging" in Antwerpen EXPOSITIE PAK-congres Breda Flinke dooi Zwakalcoholische receptie van drs. Wolters Zeeuwse fanfares vergaderen in Goes Werk aan zwembad van Sint-Jansteen vertraagd Generalé svnode zoekt oplossing voor tekort Lekepredikanten in hervormde kerk WELZIJN Piratenzender stoort radiocontact schepen VAN MENSEN DINGEN EN DADEN LIJST STEMT DOELBEWUST 6T 70-2000 (politiek onafhankelijk) DE GROEP VOOR IEDER Woensdag 18 februari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) BREDA Zaterdag 21 februari begint in Charlerois (België) de va kantiesalon, die duurt tot en met zondag 8 maart. Daarmee begint te vens de groots opgezette actie van de provinciale V.V.V.'s Tn Zeeland Brabant en Limburg die gezamen lijk op België gerichte propaganda gaan maken voor Zuid-Nederland Op de beurs in Charlerois komt een stand van de drie provincies te staan. Onder de titel „Zuid-Nederland voor vakantie en weekend" krijgen de bezoekers fotomateriaal en fol ders aangeboden en er worden dia's vertoond. De Brabantse V.V.V. heeft een nieuwe extra fraaie folder ge reed liggen die rechtstreeks van de drukker naar Charlerois gaat om daar ten doop te worden gehouden. Informatrice in Charlerois is mej. T. Koenen van de Tilburgse V.V.V. In de dagen waarop de vakantie salon wordt gehouden worden reis bureaus, touringcarbedrijyen en hoofden van scholen bezocht door de heer H. Wolterman van de pro vinciale V.V.V. in Limburg, die een speciaal pakket excursiemogelijkhe den in de drie zuidelijke provincies mee neemt, afgestemd op vakanties en korte verblijven. Van 28 februari tot en met 8 maart exposeren de drie provinciale V.V.V.'s op de vakantiesalon in de Jaarbeurspaleizen in Brussel en van 5 t.m. 21 maart in drie zaken van Au Bon Marché, te weten in Brus sel, Antwerpen en Luik. Op de Brusselse salon komt een stand van 100 m2. Au Bon Marché heeft ter beschikking gesteld in Brussel 350 m2, in Antwerpen 90 m2 en in Luik 60 m2. Op alle exposities zullen V.V.V.-informatrices aanwezig zijn. In de Jaarbeurspaleizen is dat mej. J. Prins uit Breda, bij Au Bon Marché in Brussel mej. M. v. d. Big- gelaar uit Breda, in Antwerpen mej. A. Manders uit Breda en mej, M. Hovestadt uit Middelburg en in Luik een informatrice van de Lim burgse V.V.V. Een ander onderdeel van de Zuid- Nederland-promotion is het bezoek aan en ontvangst van relaties van de provinciale V.V.V.'s. Naast de nieuwe Brabant-brochure die zestig pagina's zal beslaan, komt er eveneens ter gelegenheid van de ze actie een nieuwe Zeeuwse folder De Brabantse brochure komt uit in 150.000 exemplaren, t.w. 65.000 in het Nederlands, 45.000 in het Frans en 25.000 zowel in het Duits als in het Engels. De Zeeuwse folder krijgt een oplage van 90.000, de helft daar van in het Nederlands, de andere helft in het Frans. De actie van de drie zuidelijke V.V.V.'s is ingepast in een actie van het Nationaal Bureau voor Toeris me, dat zich dit jaar speciaal op België wil richten. De totale lan delijke activiteit kost f 215.000. Ieder der zuidelijke V.V.V.'s draagt daar aan f 10.000 bij. wat Brabant be treft 'exclusief de brochure. In de totale kosten is wei inbegrepen een advertentiecampagne, die inmiddels ingezet is met een advertentie be treffende de carnavalsviering in Zuid-Nederland. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het PAK-Breda heeft van de hoofdbesturen van de P.v.d.A. en de P.P.R. opdracht gekregen een landelijk congres te organiseren on der het motto: „Geen vakbeweging zonder politiek". Dat gebeurt op za terdag 28 februari in de Bredase Stadsschouwburg. Ér zullen drie in leiders aantreden, t.w. secretaris W. Kok van het hoofdbestuur van het N.V.Vi, voorzitter Erik Jurgens van de P.P.R. en secretaris Jan Kwak- kenbos van de N.K.V.-centrale Bre da, statenkandidaat van het PAK- Brabant. In de mddag is er een fo rumdiscussie onder voorzitterschap van mr. G. Cammelbeek. Breda heeft de eer van de organi satie van dit congres gekregen, om dat in Breda als eerste een actieve politieke concentratie tot stand ge komen is tussen politieke partijen en vakorganisaties. Op het congres zal benadrukt worden, enerzijds, dat de vakbeweging zich politiek moet op stellen en politieke verantwoordelijk heid moet aanvaarden, anderzijds, dat een zo grote groep als de werk nemers recht heeft op rechtstreekse politieke inspraak, waarbij met na me problemen genoemd worden als milieu-hygiëne, recreatie, werkgele genheid en woningbouw. Omdat het PAK-Breda ook prijs stelt op aanwe zigheid van dames is er in de Maria- kleuterschool, in de buurt van de Stadsschouwburg een kindertfcrêche ingericht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ruim zestig parti culiere schadeverzekeraars, die werk zaam zijn op het gebied van de ar beidsongeschiktheidsverzekering, heb ben opgericht de SOVA, de Stichting Onderling Herverzekeringsinstituut voor Verzekering van Verzwaarde Arbeidsongeschiktheidsrisico's. Door deze samenwerking in pool-verband wil men de aanneming van medisch verzwaarde arbeidsongeschiktheids risico's verruimen. Wanneer een individuele verzeke ringsinstelling op een aanvraag voor een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring afwijzend beslist of deze verze kering slechts wil accepteren tegen een opslag van 50 pet. op het nor male tarief dan wel met een beper kende bepaling, is deze instelling ver plicht aan de SOVA een alternatieve aanbieding te vragen. De kandidaat- verzekerde heeft dan de keuze uit twee aanbiedingen. Hiermee wil ove rigens niet gezegd zijn, dat de stich ting alle aanvragen accepteert. „De aard van de particuliere arbiedson- geschiktheidsverzekering brengt met zich mee, dat selectie van de zijde van de verzekeringsinstelling in be ginsel mogelijk moet zijn," aldus de SOVA, die alleen niet-loontrekken- den in aanmerking laat komen voor deze bijzondere vorm van verzeke ring. De assurantie-tussenpersonen nemen voor deze verzekeringen ge noegen met de helft van de gebrui kelijke provisies. Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Flinke dooi met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal; 20 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.; van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel een ge deelte van het grondgebied van Mid delburg binnen de zone valt, waarin volgens voorlopige gegevens de alu- miniumfabriek Péchiney luchtveront. reiniging zal veroorzaken, weten b. en w. van Middelburg officieel nog van niets. Het college van b. en w. van Vlissingen, dat t.z.t. de Hinder wetvergunning voor Péchiney moet afgeven, mag geen inlichtingen bui ten de kring van convenantspartners verschaffen, omdat de deskundige instanties, o.a. de inspectie milieuhy giëne van het departement van So ciale Zaken, daar bezwaar tegen heb ben. G.S. van Zeeland hebben het ge meentebestuur van Middelburg al- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Loco-burgemees- ter W. Baars van Middelburg heeft gisteren een bij herhaling geuite sug gestie van het P.v.d.A.-raadslid Don overgenomen, om op gemeentelijke recepties het alcoholgebruik in te dammen. Algehele afschaffing van alcoholi sche dranken vond de heer Baars te ver gaan. Wél kondigde hij aan dat op de nieuwe welkomstreceptie voor de nieuwe burgemeester van Middel burg, drs. Wolters, de sterke drank in de kast zou blijven. Slechts sherry en vermouth zullen de plechtigheid luister bijzetten evenals uiteraard si naasappelsap. ROTTERDAM (ANP) „Het is ongewenst nieuwe industrieën in het Rijnmondgebied toe te staan, als vast staat dat zij een bijdrage tot de lucht verontreiniging zullen geven", zo hebben b. en w. van Vlaardingen meegedeeld in een commentaar op een Rijnmondrapport. BRUSSEL (ANP) Ongeveer 2500 jongelui, studenten en scholieren, hebben gisteren in Antwerpen een betoging gehouden uit solidariteit met de mijnwerkers in Belgisch Limburg. De Belgische mijnstaking behoort reeds zo goed ais tot het verleden. (Van een onzer verslaggevers) GOES Op zaterdag 21 februari houdt de bond van harmonie- en fan fareverenigingen in Zeeland in de Prins van Oranje in Goes een alge mene vergadering, die om 10 uur be gint. De agenda vermeldt enige bestuurs verkiezingen. Bovendien zal het na jaarsconcours 1970 ter sprake wor den gebracht. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Door de aan houdende winter zijn de werkzaam heden aan het nieuwe zwembad ach ter het verenigingsgebouw in St.- Jansteen, vertraagd. Hoewel de bouw reeds een eind is gevorderd, kan men nog geen nauwkeurige op leveringsdatum noemen. leen onthuld, dat de geruchten over de mate van luchtverontreiniging door Péchiney ten dele zijn toe te schrijven aan het geringe contact tussen de afdeling milieuhygiëne van Sociale Zaken en de directie van Pé chiney. Verder dan de mededeling dat de luchtverontreiniging niet zo ernstig zou zijn als tot dusverre door som migen is gedacht, konden G.S. niet gaan. Dit werd gisteren tijdens de be grotingsvergadering van de raad van Middelburg door ioco-burgemeester W. Baars in een verklaring namens het college van b. en w. meegedeeld. De loco-burgemeester gaf geen oor deel over deze toestand. Hij conclu deerde slechts dat er sedert juni 1969 in het geheel geen contact heeft be staan tussen de inspectie milieu-hy- giëne en de directie van Péchiney. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Op initiatief van de Vrouwenadviescommissie voor de Woningbouw gaan het Provinciaal Opbouworgaan Stich ting Zeeland, de werkgroep Bou wen en Wonen van het sociolo gisch instituut van de rijksuniver siteit in Utrecht, en de Vrouwen adviescommissie (VAC) een woon- J (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De generale sy node van de Nederlands hervormde kerk heeft besloten, ook kerkleden dii-e niet in het ambt staan, toe' te staan een kerkdienst te leiden en daarbij de preek te verzorgen. Voor waarde hierbij is, dat de betrokken persoon tenminste 30 jaar oud is, over de nodige ontwikkeling en gaven be schikt en schriftelijke toestemming van het dagelijks bestuur van de ge nerale synode heeft ontvangen. Een theologische opleiding is niet per se vereist. Er is een steeds groter wordend ge brek aan predikanten. Momenteel zijn van de ruim 1900 predikantsplaatsen er meer dan 400 vacant, waarvan er ongeveer 250 vervuld zouden kunnen worden als er voldoende aanbod van kandidaten zijn. Hulppredikers en pastorale mede werkers kunnen de bevoegdheid krij gen om ook de sacramenten te bedie nen. Na gebleken geschiktheid kun nen zij eventueel in aanmerking ko men voor de functie .van „gewoon" predikant. onderzoék instellij in Middelburg. Dit wordt mede mogelijk gemaakt door een ruime subsidie die de gemeente Middelburg beschikbaar heeft gesteld. Men heeft Middelburg-Zuid uitge kozen als proefplaats omdat deze wijk nieuw is, en er betrekkelijk veel woonstijlen zijn, zoals eengezinshui zen, flats en bungalows. De mensen wonen daar enkele ja ren en in die tijd heeft men zich een oordeel kunnen vormen over het huis en de omgeving waarin men leeft. Morgen en overmorgen worden de enquêteformulieren, men zou het bij na een boekwerk kunnen noemen, per post verzonden naar een groot ge deelte van Middelburg-Zuid. Volgen de week woensdag zullen eenenzes tig vrijwilligsters van de vrouwen organisaties de formulieren komen ophalen. Dit woononderzoek kan een belang rijke stap zijn bij de vernieuwing en verbetering van de toekomstige wo ningsituatie en bouwtechnieken. (Van onze correspondent) DEN HAAG Noorse en Engelse kuststations voor radiocontact met schepen hebben hinder van de pira. tenzender Radio Nordsee Internatio nal. Dit radioschip .ligt sinds enkele we ken ter hoogte van Noordwijk. Radio Scheveningen heeft geen storingen opgelopen van de piratenzender. Nederland kan nog niets doen te gen deze etherpiraat, omdat het ra dioschip buiten onze wateren ligt. Dr. G. Smallegange, directeur van het provinciaal opbouworgaan stich ting Zeeland, wees op de relatie wel vaart, welzijn en het welzijnsbeleid. Hieronder valt volgens hem ook voor een belangrijk deel het wonen. Te veel wordt er bij de ontwerp- structuurplannen naar de steden bouwkundige situatie gekeken. In de toekomst moeten de mensweten schappen zoals sociologie en psychia trie nauw samen gaan werken, om tot een wooneenheid te komen waarbin nen een mens tevreden en gelukkig kan leven, aldus dr. Smallegange. Studenten in de sociologie van de rijksuniversiteit Utrecht werken nu nauw samen met het provinciaal op bouworgaan en de VAO. Bij een eer dere enquête betreffende de soort woning en de ligging daarvan, bleek dat bij veel ondervraagden de lig ging en het uitzicht zeer belangrijk waren, terwijl voor anderen weer heel andere maatstaven werden aan gelegd. De Vrouwenadviescommissie in Middelburg, die anderhalf jaar gele den het initiatief nam, heeft al een paar resultaten geboekt. Zo konden er enkele wijzigingen in de bouw plannen van woningen in Douwenda- le worden aangebracht. Dr. Smalle- wees er nog eens op dat vooral de vrouwen, die toch het meest met epn huis te maken hebben, ideeën moe ten opperen en plannen maken. Zij weten het best wat, er in de woonsitu atie moet veranderen. Het is de bedoeling dat aannemers, woningbouwverenigingen, planologen stedebouwkundigen en gemeentebe sturen rekening houden met de uit slagen van het onderzoek, aldus dr. Smallegange. (Van onze versin ""evers 1 LAMSW AARDE Enkele kleinere plaatsen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dinsdag door de overvloedige sneeuwval moeilijk, of in een enkel geval zelfs helemaal niet, bereikbaar geweest. De wind joeg de sneeuw op afge legen polderwegen tot meer dan twintig centimeter op. Op tal van secundaire wegen zijn talloze personenauto's vastge lopen. Lamswaarde was gisteren middag om drie uur vanuit Kloosterzande niet te bereiken. Op sommige delen van de belang rijkste toevoerweg lag het sneeuw dek tientallen centimeters hoog. Verwoed in de sneeuw spittende automobilisten en verkleumd du wende passagiers vormden dan ook een normaal beeld. Niet alleen op de binnenwegen was de toestand slecht, ook de grote doorvoerroute Perkpolderhaven-Bel- gische grens, die o.m. dwars door Kloosterzande loopt, is dinsdag tot in vooravond slecht berijdbaar ge weest. Toen het met sneeuwen op hield en de dooi inviel, verbeterde deze toestand langzaam. Zo over vloedig was die sneeuwval, dat de opruimingsploegen het gisteren nau welijks konden bijbenen. De zout- voorraden van gemeenten en Pro vinciale Waterstaat in Axel zijn sinds enkele dagen niet meer toerei kend. Voor enkele wegen heeft men daarom zijn toevlucht moeten nemen tot sneeuwschuiven, een oplossing die niet zo ideaal bleek, omdat de wind stuifsneeuw van de egale ak kers met grote hoeveelheden de we gen overjoeg. Als gevolg van het slechte weer heeft de ZVTM met grote moeilijk heden te kampen gehad. Gistermor gen was op de verschillende lijn diensten nauwelijks sprake van ver tragingen, maar in de loop 'van de dag werden vooral op de langere trajecten vertragingen tot een half uur gemeld. In veel gevallen heeft men dat kunnen opvangen door het inzetten van extrabussen. Van ver dere ongelukken is de ZVTM na een botsing van een bus met een huis in Westdorpe afgelopen maan dag, verschoond gebleven. Op rijksweg 58 was veel minder verkeer dan normaal. Aanrijdingen van betekenis waren er niet. De provinciale stoombootdiensten hebben op de trajecten Kruiningen- Perkpolder, Terneuzen - Hoedekens- kerke en Vlissingen - Breskens nor maal zonder vertaging kunnen va ren, evenals het veer Anna Jacoba- polder - Zijpe. Op Schouwen-Duiveland waren, evenals op Zuid-Beveland, Noord- Beveland en Walcheren, de hoofd wegen redelijk berijdbaar. De bin nenwegen leverden enorm veel moeilijkheden op. Bussen reden met veel vertraging. Het streekvervoer op Walcheren had vertragingen van circa een kwartier. De binnenvaart over de Ooster en de Westerschelde is, door de sneeuwval, geheel komen lam te lig gen. Het 800 ton metende Neder landse motorschip St.-Antonius is in Brabants vaarwater op de Ooster- schelde omhoog gevaren rond het middaguur. Sleepboten zijn er niet in geslaagd het schip vlot te trek ken. Al spittend en met behulp van passanten moesten automobilisten zich een weg banen door een witte woestenij, warain sloten nauwelijks van wegen wa- ren te onderscheiden. I (Van onze correspondent) BORSELE Op het gemeen tehuis van Borsele in Heinkens- zand pronkt een prachtige antie ke schrijfmachine, waarop een kaartje is bevestigd met het op schrift: „Moeders mooiste uit op een gemeentesecretarie. Het echter helemaal niet zeker, dat deze oude Hammond-machine ooit wel eens dienst heeft gedaan Dude beestje is namelijk afkom stig uit- de privé-verzameling van sele, de heer M. Boogert, die de gemeentesecretaris van Bor- vertelde deze oude, maar toch vernuftig uitziende schrijfmachine in een oud schuurtje te hebben gevonden. Het was zaterdagavond enorm druk rond de Sloe-kathedraal. Bij 't romantische schijnsel van de 2 ouvreuses waren druk in de weer om honderden Zeeuwse prominen ten naar de enorme centrale hal te dirigeren, waar het Fosfor-or- kest van Hoechst hen met stem mige muziek verwelkomde. Het was het gebruikelijke jaarlijkse industriebal dat toen ging begin nen. Aangezien hèt hier om een be sloten feest gaat, onttrekt deze manifestatie zich in de regel aan de publieke controle. Maar dit maal hadden de organisatoren dan toch de pers uitgenodigd. Wij kregen een plaatsje bij de transportband, precies achter de Loge waarin de leden van de raad voor de luchtverontreiniging ge zeten waren. Het wemelde van de pekende Zeeuwen. Daar zat bijvoorbeeld drs. M. C. Verburg, directeur van het ETI, die ons het eerst opviel doordat hij zware rookwolken uit zijn pijp zoog en deze in de rich ting van de raad vara de lucht verontreiniging blies. Daar liep ook ir. T. Bogerd, de PZEM-direc- teur, die deze avond belast was met het bedienen van de lichten, Ir. De Vink, directeur van de Provinciale Planologische Dienst hadden wij al bij de ingang van de Sloe-kathedraal in actie gezien Hij wees ons de plaatsen toe, aan de hand van een streekplankaart, Goed gevonden van de organisa toren was ook, dat men ir. Zuur deeg, de H.I.D. van Rijkswater staat, had gevraagd om het wa terorgel te bespelen. Het gebeurt maar eens in het jaar, dat men de Zeeuwse promi nenten (waaronder de industri ëlen) hun eigen avond geheel laat verzorgen. Maar die ene keer gebeurt het ook goed. Het is altijd wel gezellig, zo ver telde iemand ons in vertrouwen Speciaal het traditionele quizspel letje: „Rara waar komt de brug? (waarbij de deelnemers de plaats van de vaste oeververbinding moeten raden) is ieder jaar wéér een hoogtepunt, evenals het spel „Mens erger je niet", waarbij de houten figuurtjes zijn vervangen door burgemeesters. Maar gisteravond zou het ab solute hoogtepunt het optreden van het statenlid J. van Benne- kom worden. Hij had de program maleiding een lied beloofd, dat getiteld is „Mijn gebed" Het zou naar was aangekondigd een variatie worden op nummer één van de top-veertig, dat dezelfde titel draagt. Van Bennekom zou zijn nummer, begeleid door de combo van ds Strating en bij orgelspel van HBS-directeur Stegeman uit Mid delburg, uitvoeren. „Mijn gebed" was direct na de pauze geplaatst en dat was er de oorzaak van, dat de prominenten wat afwezig deden bij het spel letje „Laaidveroveren" en zelfs halfluid zaten te smoezen tijdens de spraakwaterval voor Statenle den. Iedereen was in afwachting van het optreden van Van Bennekom. Deze bevond zich in de kleedka mer, waar hij zich in het costuum hees dat naar hij ons zei bij het liedje hoort: De witte over all van een chemiearbeider en de blauwe veiligheidshelm. „Mijn liedje is een tikje com mercieel" gaf de zanger ons toe, „maar ik sta er toch wel hele maal achter. Het is opgedragen aan mijn gebenedijde vriend A. Kaland, de gedeputeerde niet te verwarren met: gedupeerde. Waar in het liedje sprake is van „Heer", daar bedoel ik dan ook Kaland. Hij kent dat van mij. De zanger had niet veel tijd voor ons, want in de zaal werden de lichten al gedoofd. Ir. Bogend ontstak de schijnwerper en daar stond de zanger. Stegeman prelu- dieerde wat op het orgel, Stra- tings combo kweekte verwach- tingsmuziek en toen klonk voor het eerst op Zeeuwse bodem „Mijn gebed" Voor de fans van Van Bennekom die het lied graag in zijn geheel willen kennen, geven wij hieron der de tekst: „Hier ligt uw fosfor, heer, dit is uw werk. 'k Loop zomaar binnen, heer, recht uit de kerk. Niet voor mijzelf, heer, of politiek ik kom alleen maar, heer, voor de fabriek! Is het bezwaarlijk, heer, dat ik hier zit? Ik ben toch ook maar gewoon Kamerlid? Dit hoort nu eenmaal tot mijn methodiek. Ik kom alleen maar, heer, voor de fabriek! Ik kom hier vaker, heer, haast elke week. Echter, de stank maakt mij hevig van streek. Is het wel veilig, heer, word ik niet ziek? tk kom alleen maar, heer, voor de fabriek! Ik had een rotdag, heer, overal stank! Dat is in 't Statenwerk meestal je dank. Toch heb ik nimmer mijn bakens verzet; Dit is het einde, heer, van mijn gebed." Het gevoelvol voorgedragen lied sloeg een enorme geestdrift los. Mr. van Aartsen, ook in de zaal, merkte op: „Het is wel P.P.erreg radicaal, maar het PAKT je". De Sloe-kathedraal stond te dreu nen van het applaus. Pas toen het evaterorgel in werking werd ge steld en het water in de Sloe-ka thedraal tot kniehoogte steeg keerde de rust een beetje weer. Een onvergetelijke avond! (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3