Kabouterlied deed deuren „De Paddestoel" opengaan A. J. Pigmans 25 jaar bij onderwijs het brabants orkest Aantal overnachtingen in 1969 gelijk aan 1968 BkuypJE nu ook in breda marketing-opleiding marketing-ass1stent Verdachten inbraak in Middelburg aangehouden éijjOtld j Goesenaar overlijdt in Oosterhout na auto-ongeluk E.T.I.-ZEELAND: Havenarbeiders stalen 96 blikken perziken AR-KAMERLID Bezwaren tegen teveel partijen in de Staten Lezing over abortus Stichting Sasse Carnaval vraagt meer subsidie DE! SPIEGEL" VLEIT MKT MBO vergaderde het turfschip breda Fransman door landgenoot opgelicht Contactavond van De Vier Ambachten de hoog-gewaardeerde, bekende van het ISW COUPON No. 16 CB 2 INSTITUUT VOOR SOCIALE WETENSCHAPPEN Mwndag/dlnsdag 16/17 februari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) MIDDELBURG De politie in Middelburg heeft drie personen in gesloten die verdacht worden van de diefstal van bandrecorders, radio's en andere elektrische apparaten uit een filiaal van de Frma Dert aan de Noordstraat jn Middelburg. Het zijn de 29-jarige A.J.J. uit Middelburg, de 28-jarige uit Den Haag afkomsti ge G.H.M.H. en ds 25-jarige W.H.M uit Middelburg. Ook de 26-jarige Amsterdammer H.G., die van he ling wordt verdacht, zal voor ver hoor naar Middelburg worden over gebracht. Op 13 februari werd door W.H.M. aangifte gedaan van diefstal van een personenauto ten name van W. uit Middelburg. In de nacht van 13 op 14 februari werd A.J.J. in Vlis- singen aangehouden, die in het be zit bleek van de gestolen auto- Hij wag in gezelschap van het 15-jarige uit Rosmalen afkomstige meisje A.E.M.V. De ouders van dit meisje hadden haar opsporing en terug brenging verzocht. Naar aanleiding van deze arrestatie meldden zich bij de Vlissingse politie de andere ver dachten G.H.M.H. en W.H.ML Het vijftienjarig meisje is in de loop van zondag door haar ouders opgehaald De verdachten blijven voorlopig in gesloten in Middelburg, waaT het onderzoek nog niet is afgesloten. De politie tracht de gestolen goederen die zjje verkocht weer te achterhalen (Van onze correspondent) VLISSJNGEN Zaterdagnacht ■werd door een surveillerende agent op Rijksweg 58 In Vlissingen een zekere R.B.K. uit Souburg aange houden. Hij had achter op zijn brom fiets elf blikken met perziken- Toen de politie informeerde, waar hij de ze vandaan had, verklaarde hij, de ze gestolen te hebben aan de haven. De politie nam K. mee naar de ha ven waar het Engelse zeeschip „Stream Bank of England" van pro viand werd voorzien. Spoedig bleek dat havenarbeiders vier dozen met in totaal 96 blikken perziken gesto len hadden. Ter plaatse werden ge arresteerd: L.H. uit Souburg, E.A. L.A.T. uit Vlissingen en J.W.M. van Z. uit Middelburg. Zondag werden nog H. de N. uit Vlissingen, -J.S uit Middelburg en A. van B. uit Vlissingen gearresteerd. Allen heb ben bekend. Zondagmiddag zijn zij op vrije voeten gesteld. (ADVERTENTIE) Voor énkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. (Van een onzer verslaggever*) TERNEUZEN Pa$ na het aan horen van een kabouterlied kon pastoor L.C. Heijnen zich zaterdag middag toegang verschaffen tot de nieuwe kleuterschool De Paddestoel aan de Handellaan in de wijk Zuid- polder van Terneuzen. Door een sleutel in een reuzenpaddestoel te steken, verrichtte drs. Heijnen de openingsceremonie. Daarmee zijn in vrij korte tijd drie kleuterscholen, in dezelfde straat, in gebruik genomen. Pastoor Heijnen vönd het een ge lukkige zaak, dat al die drie kleuter scholen, een openbare, een christe lijke en een katholieke, dicht bü elkaar zijn gebouwd. Dit maakt het mogelijk voor de ouders, die school (Van een onzer verslaggevers) GOES Op de vergadering van de centrale anti-revolutionaire kies vereniging in de kieskring Goes In hotel de Korenbeurs heeft het Twee de-Kamerlid drs. Zijlstra zijn talrijke toehoorders vertelt waarom de A-R.- fractie in de Tweede Kamer in gro" te trekken achter het gevoerde beleid van het huidige kabinet staat. Met name oP het gebied van de economi sche en sociale wetgeving, meende de heer Zijlstra, dat het kabinet goed werk verricht. Het kabinet staat ech ter ook bloot aan enige kritiek van de zijde van de A.R. Als voorbeeld noemde de heer Zijlstra de gevolgde fiscale politiek. Wat de milieu hygiëne aangaat, betoogde het Tweede Kamerlid, dat wanneer een aantal bedrijven een be dreiging vormen van de leefbaarneid deze niet in de samenleving thuisho ren. De fractievoorzitter van de A. R. in de Provinciale Staten zei, dat het geboden is er voor te waken, dat een te groot aantal partijen zitting kunnen nemen in de Staten. „Hoe democratisch het ook is dat een ie der een lijst mag indienen, het komt de politiek op zich zelf beslist niet ten goede". De heer Van Bennekom zei het te betreuren dat het mogelijk is geweest dat er zulke moeilijkhe den zijn ontstaan rond de vestiging van Péchiney. „Indien men dezelfde procedure had gevolgd, als de P.Z.E.M. bij de vesti ging van de kerncentrale in Bor- sele, zou er een groot deel van de onrust zijn verdwenen. De P.Z.EM. heeft alles in het werk gesteld de in woners van Borsele en omgeving vol doende voor te lichten en hen te wij zen op de voor- en eventuele nadelen die er aan een kerncentrale zijn ver bonden. Mevrouw F. A. de Lange- Middelkoop, regionaal kandidate, be pleitte een betere woon- en recreatie ruimte voor de Zeeuwse bevolking. Vooral de verdeling van de woning bouw heeft de aandacht hard nodig en tevens is het noodzakelijk dat er meer plantsoenen, speelruimten en speelstraten worden aangelegd. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op uitnodiging van de afdeling Terneuzen van de NVSH sprak de heer Heeres, in Hotel Rotterdam, over abortus. De voorzit ter, de heer J. Huijbrechts, leidde de spreker bij het kleine aantal be langstellenden in. De heer Heeres, die in feite een gesprek voerde met de aanwezigen, memoreerde de me dische, ethische en strafrechtelijke bezwaren die in Nederland aan abor tus provoeatus zijn verbonden. Hij uitte kritiek 0p de (uit 1909 dateren de) wet op abortus en vond, dat er na zoveel jaren wel een wijziging in dient te worden aangebracht. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De gemeente raad van Sas van Gent zal in de vergadering van 17 februari onder meer beslissen over de verhoging van de subsidie aan de Stichting Sasse Carnaval met f 500. Ook het oranjecomité heeft ge vraagd om een verhoging van de subsidie, namelijk tot f 3000. Dit ver zoek werd gedaan in verband met de viering van het 25-jarig bevrijdings feest en de verjaardag van koningin Juliana. Ook zal de raad een onderwijzer aan de Prins Frederik Hendrik- school in Sas van Gent moeten be noemen. Verder is er een voorstel om de doorstromingspremie vast te stellen op maximaal f 1250. De raad zal ook moeten beslissen over een eventuele toetreding van „De Vere nigde Vrienden" tot de Stichting Zeeuwse Muziekschool in Middel burg. Verder staan nog 'op de agenda een voorstel om sommige straatna men te wijzigen en de bijdrage aan de Stichting Cultureel Centrum Sas van Gent te verhogen met 15 pro cent in verband met de gestegen bouwkosten. te kiezen, die bij hun past. Daarom is nu reeds het staansrecht van de drie scholen be wezen, aldus de pastoor. Van de 330 katholieke kleuters in de wijk zitten er op dit moment ruim 100 op De Paddestoel- En dit jaar wordt verwacht, dat dit school tje, drie lokalen, te klein zal zijn. Voorzitter F. Costers van de Stich ting Katholieke Schoolbestuur Ter- neuzen vertelde, dat er plannen in voorbereiding zijn om de zaterdag geopende school. totale kosten f 435.200, aan de steeds groeiede vraag aan te passen. Voor de inge bruikname van De Paddestoel heeft de katholieke kleuterschool twee jaar bij de lagere school De Zee meeuw ingewoond. De heer Costers dankte met nadruk de gemeente Terneuzen voor de enorme voortva rendheid, waarmee hulp is geboden bij de totstandkoming van het ge- gebouw. Wethouder Berbers van on derwijszaken kon weinig aan de woorden van de stichtingsvoorzitter toevoegen, omdat, zoals hij zei, nog nooit een voorzitter zo uitvoerig de moeilijkheden van de gemeente op het terrein van het stichten. van scholen had horen belichten. Me vrouw E. Claes-Nughelmans bood namens de ouders de school drie gro te prikborden aan. Voor alle leid sters van de vier in Terneuzen aan wezige kleuterscholen staat een be zoek aan het Zuidlandtheater op het programma, als blijk van waarde ring van de zij-de van hert schoolbe stuur. (ADVERTENTIE) Die is altijd eerlijk. Als u 'em schoon houdt. En dat is geen probleem met Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson. Dit Duizend Dingen Doekje is gemaakt van zacht absorberend textielvlies. Ideaal voor alles wat moet blinken, glimmen •n glanzen. Keer op keer te gebruiken, want u spoelt het uit onder de kraan of stopt het gewoon in de wasmachine. En is een doekje al te vuil gewórden, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT In het zieken huis te Tilburg is de 24-jarige on derwijzer J. Bartelse van de Angeio Roncallischoo] te Breda overleden aan de gevolgen van het ongeluk, dat in de nacht van maandag 9 op dins dag 10 februari gebenrde op de Wa randalaan te Oosterhout. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De bond van Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtof fers, afdeling Zeeland, zal op de al gemene jaarvergadering medio april in Utrecht het bondsbestuur voor stellen om de contributie van f. 10 tot f. 15 te verhogen voor de leden en tot f- 12,50 voor de weduwen, met dien verstande dat deze verho ging ten goede komt van de Zeeuw se afdeling. Dit werd zaterdagmorgen op de algemene jaarvergadering van de M.B.O. afdeling Zeeland in de ma rinekazerne in Vlissingen besloten. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer M. de Dreu, bleek, dat het afgelopen jaar bijzonder rus tig is verlopen. De heer De Dreu pleitte voor wat meer activiteiten. De afdeling is er groot genoeg voor. De afdeling Zeeland telt 113 invali den, 50 wedüwen en 46 donateurs. Wat de laatste categorie betreft liep het aantal terug met 17, het geen op 30 pet. neerkomt. De heer De Dreu was van mening dat er iets ondernomen moet worden om een aantal donateurs te werven. De bestuursleden mevrouw M. W. Francke en die heer D. v. d- Velde werden door de vergadering herko zen, terwijl de secretaris, de heer W. Flipse, werd opgevolgd door de heer C. W. Adriaansen. De heer Flipse had zich niet herkiesbaar kunnen stellen, vanwege zijn vertrek uit Zeeland naar Rotterdam. De kas- commissie zal dit jaar worden ge vormd door de heer L Fondse, me vrouw Harmsen-Visse'- en de heer A. van Beveren. In de reiscommis sie werden gekozen de heer L. de Voogd, mevrouw E. M. Pleyte-Kool- wijk en de heer A. van Beveren. Een achttal leden kregen op deze vergadering het tienjarig lidmaat schapslintje uitgereikt Namens personeel en leerlingen bood Alfons Tjallinks de heer Pig mans een tuinbeeld (Cupido) aan. (Van een onzer verslaggevers) GOES Over het toeristenseizoen 1969 zijn thans door de vereniging van Nederlandse gemeenten de voor lopige uitkomsten van de gastensta- tistielr bekendgemaakt. Hoewel deze gegeven niet geheel betrouwbaar zijn, geven zij toeh een zekere houvast- Zij bevestigen de indruk, dat het aan tal overnachtingen in Zeeland onge veer op het niveau van 1968 is ge bleven. Sterker dan in 1968 is de achteruit gang in enkele kustbadplaatsen ge compenseerd door de groei in de an dere kustbadplaatsen en in het ach terlam'. In de meeste gevallen wer den in de maand mei 1969 duidelijk meer overnachtingen geregistreerd dan in mei 1968. Voor de maand ju ni gold .het omgekeerde beeld. Dit komt waarschijnlijk doordat Pinkste ren in '68 in' juni viel én in '69 in mei Naast de gegevens vam de gasten- statistiek, die vooral onvolledig zijn ten aanzien van het naseizoen en ten aanzien van de zomerwoningen be schikt het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, dat dit rap port heeft uitgegeven over informa ties van gemeenten, VVV's en exploi tanten. Een en ander levert met be trekking tot de deelgebieden het vol gende resultaat op. Voor *'e gezamenlijke Walcherse badplaatsen zal het werkelijke aan tal overnachtingen in totaal ongeveer gelijk zijn gebleven. Wat West - Zeeuwsch - Vlaanderen aangaat heb ben de gemeenten Breskens, Groede en Nieuwvliet ten opzichte van 1968 een bescheiden vooruitgang geboekt. Caidzand zal naar verwachting onge veer gelijk zijn gebleven. De cam ping De Braakman toonde een lichte vooruitgang. Het relatief gunsige beeld van West - Zeeuwsch - Vlaanderen is me de te danken aan de uitbreiding van de kampeeraccommodatie. Voor Wes- terschouwen op Schouwen-Duiveland bestaat de indruk dat de goede be zetting vanaf de weede week in ju li het slechte voorseizoen groten deels heeft goedgemaakt. In het ach terland (Scharendijke, Ellemeet, Brouwershaven, Ouwerkerk en Brui- nisse) is het aantal overnachtingen toegenomen. Wat Noord-Beveland betreft is in de gemeente Wissenkerke het aan tal overnachtingen het afgelopen jaar iets toegenomen. In Kortgene is na een flinke groei in 1968 enige terug gang opgetreden. De uitbreiding van het aantal zomerhuizen op Noord-Be veland vond in het voorbije jaar voortgang. In 1970 zal in Kortgene een nieuwe camping aan het Veerse meer in gebruik worden gesteld. In de komende jaren zal op Noord-Be veland een relatief sterke expansie van het verblijf toerisme kunnen op treden. De overnachtingscapaciteit op Zuid Beteland is nog bescheiden van omvang en tamelijk verspreid. De meest ontwikkelde recreatiekeraen Wolphaartsdijk en Yerseke hebben in 1969 hun positie versterkt. In 1970 en volgende jaren zal vooral langs de Oosterschelde het aantal overnach tingen toenemen. Aldus het door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland uitgebrachte rapport. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdagmiddag werd in de kantine van de m.t.s. te Terneuzen een receptie gehouden ter ere van het zilveren onderwijs- jubileum van de adjunct'directeur van deze school, de heer A. J. Pig mans- Talrijke relaties, o.m. leraren van andere Terneuzense scholen, geestelijke en wereldlijke autoritei ten kwamen de zilveren jubilaris en zijn familie hun gelukwensen aan bieden. Velen stuurden schriftelijke gelukwensen en talrijke bloemstuk ken. Namens het stichtingsbestuur voerde de voorzitter, ir. V. Gena, ais eerste het woord. De heer Gena memoreerde in het kort de onder wijsloopbaan van de heer Pigmans. „Als een van de eerste drie lerar ren, die ongeveer 13 jaar geleden aan deze school les kwamen geven, hebt u alle moeilijkheden van de startperiode helpen oplossen", zo zei de heer Gena, die de zilveren jubilaris afschilderde als een dyna mische figuur, die bijzondere be langstelling had voor de vakken wis kunde en Nederlandse taal. De heer Gena merkte hierbij op dait het dan ook geen verwondering behoeft te wekken dat de heer Pigmans voor zitter is van de landelijke leerplan commissie m.t.s. Hij herinnerde er ook aan, dat hij met een andere le raar van de Terneuzense m.t.s., de heer H. Veraart, leerboeken Neder landse taal voor het lager onderwijs schreef, die ruime belangstelling krijgen. De heer Pigmans schreef ook e6n aantal leerboeken voor wis kunde. Daar de heer Pigmans in zijn vrije tijd schildert, bood de heer Gena hem een bijzonder fraaie schildersdoos aan en mevrouw Pig mans kreeg bloemen. „Dankzij uw werkkracht en werk lust is het kleine schooltje uitge groeid tot een school, die meetelt in Zeeuwsch-Vlaanderen", zo zei vervolgens zijn mede-leraar, de heer H- Veraart, die sprak namens het personeel van de school. Ook hij bood de heer Pigmans en zijn fami lie zijn gelukwensen aan. Alfons Tjallinks sprak namens de leerlingen en bood de jubilaris als gezamenlijk geschenk van leraren en leerlingen een tuinbeeld aan. In zijn dankwoord sprak de heer Pigmans van teamgeest en weder zijds respect, twee pijlers waarop de m.t.s. te Terneuzen groot wordt. Dat allen hiervan bezield zijn meen de de heer Pigmans te kunnen be wijzen door het feit, dat men op de school er nog niet is in geslaagd om een schoolraad te formeren. Daaruit blijkt, dat het vertrouwen tussen bestuur, leraren en leerlingen bijzonder goeg is, zo concludeerde hij. GENERAAL SOEHARTO heeft ge pleit voor het houden van een volks telling vóór de algemene verkiezin gen van volgend jaar. EEN UTRECHTSE ARTS heeft gis ternacht in de Domstad een rond wit doosje met 15 Nozinan-pillen verlo ren. De pillen hebben een versuf fende werking en zijn gevaarlijk voor kinderen. EEN SPAANS SCHOOLMEISJE van elf jaar heeft vrijdag in Sahagin (Murcia) het leven geschonken aan een tweeling: een jongen en een meisje. Kort na de geboorte overle- dende baby's echter. De jonge moe der maakt het goed. DRIE VLIEGTUIGBOUWERS uit de Oekraïne hebben een helikopter ge bouwd, die in een rugzak kail worden meegenomen en in drie minuten in elkaar kan worden gezet. DE TWEE ITALIAANSE studenten, die in Moskou waren veroordeeld we gens het uitdelen van pamfletten, zijn in Wenen aangekomen. Ze pro testeerden tegen de aanhouding van Sovjet-intellectuelen. DE INDIASE PRESIDENT, Giri, heeft zaterdag hernationalisatie ge last van 14 grote banken. IN EEN SNEEUWSTORM is een klein vliegtuig met tien inzittenden neergestort ter hoogte van Mortagne (West-Frankrijk). Alle slachtoffer* Fransen kwamen om het leven. DE BREUK in de Finse Communis tische Partij is zaterdag geheeld. Er is een compromisvoorstel aanvaard, waarmee men de kloof tussen de partijleiding en de stalinistische groep in de partij wil dempen. DE 78-JARIGE BRIT William Mcbain die sinds oktober in Sjanghai werd vastgehouden, is vrijgelaten. Hij is in Hongkong ter observatie in een zie kenhuis opgenomen. (ADVERTENTIES) donderdag 19 februari 20.15 uur 4e abonnementsconcert serie A dirigent solisten programma hein jordans het philips phiiharmonisch koor erna spoorenberg, sopraan elisabeth cooymans, alt lode devos, tenor Jules bastin, bas-bariton monteverdi - o beatae viae bach/strawinsky vom himmel hoch da komm' ich her beethoven - symfonie no. 9 d-moll opus 125 kaartverkoop en plaatsbespreken: het turfschip, chasséveld breda, tel: 01600-49250 dinsdag 17 t/m donderdég 19 februari van 10 -16 uur en tevens donderdagavond aan de zaal vanaf 19 uur. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De in Terneuzen woonachtige Fransman A. F. C. heeft bij de gemeentepolitie aangifte gedaan van oplichting door een in Hulst wonende landgenoot, J. P. C. B. voor een bedrag van bijna 2.300 Belgische franken. De dader heeft bekend. Tegen hem is proces-ver baal opgemaakt. i (Van onze correspondent) AXEL In het cultureel cen trum De Halle heeft de oudheidkun dige kring „De Vier Ambachten" een drukbezochte contactavond ge houden. De heer J. Jobse uiit Ril- land-Bath gaf een causerie over de verdronken Zeeuwse stad Reimers- waal. Op interessante en duidelijke wijze ging de heer Jobse in op het ontstaan van ileimerswaal, een van de grootste Zeeuwse steden in de veertiende en vijftiende eeuw. In 1530 verdween Reimerswaal bij een vloedgolf tezamen met een twintig tal dorpen in het water. Binnenkort begint het ISW met aparte avondcolleges in Breda voor een gedegen opleiding tot Deze zeer brede opleiding van één jaar met wekelijks één avondcol lege van drie uur heeft reeds velen in Nederland en België in staat gesteld hun natuurlijke talenten op zakelijk gebied te ontplooien en hun kennis te verdiepen. Voor velen was het ook reeds een brug naar de nog hogere opleiding tot Marketing-Manager. U bent van harte welkom als introducé op de eerste college avond op 18 februari om 19 uur in De Beurt Moderne, Grote Markt 6 Breda. Nu is het dus tijd om liefst telefonisch inlichtingen aan te vragen bij het secretariaat en om dan snel in te schrijven. Zend mij omgaand vrijblijvend informatiemateriaal over de opleiding Marketing-assistent. NAAM ADRES PLAATS Wassenaarseweg 39-41, Den Haag, Postbus 2817, tel. 070- 24.45.90* U kunt de coupon aan ons opzenden in een ongefrankeerde enve loppe met vermelding: ISW, Antwoordnummer 1447, Den Haag. sedert-1931

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2