Nieuwe partij wil P.v.cLA. halveren SCHENK MOEST VIER JAAR WACHTEN Strauss probeert rel te ontketenen Derde kampioenstitel in één seizoen NA BRAND IN JOODS BEJAARDENTEHUIS: KORDON OM ABBA EBAN MOORD OP OUDE MAN (86) Pharaomierenplaag in Dordrecht De nieuwe Pfaff voor de jaren 1970 tot 2000! socialisten 70" MAANDAG/DINSDAG 16/17 FEBRUARI 25e Jaargang No. 6177 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Snel AR Bewaking Waarschuwing VORST, MAAR LATER WEER SNEEUW Pfaff naaimachinehuis V erdachten-kooi DirekteurP. J, van de Sande Telefoon (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als het goed is, moeten wij volgend jaar de Twee de-Kamerfractie van de PvdA tot eenderde of de helft terugbrengen. Wij moeten in ieder geval met tenminste zes man in de Tweede Kamer komen, willen wij iets zin nigs kunnen doen. Maar dat aan tal zal geen enkel probleem vor men. Dat halen wij zonder veel moeite, daar heb ik volledig ver trouwen in". Dat verklaarde de heer A. van Stuijvenberg, wethouder in Eindho ven. Hij is onlangs uit de PvdA ge treden en werpt zich nu op als pro motor van een nieuwe socialistische partij, die onder de naam „democra- tisch-socialisten '70" volgend jaar aan de Tweede-Kamerverkiezingen zal deelnemen. In de komende weken zullen be sprekingen worden gevoerd om tot de oprichting van deze nieuwe partij te komen. Zaterdag heeft hierover in Amsterdam een oriënterend gesprek plaats gehad, waarbij onder meer uit. getreden PvdA-leden uit Eindhoven, Leiden en Gorkum aanwezig waren. Onder de 70 aanwezigen bevonden zich ook mensen, die nu nog lid van de PvdA zijn, maar overwegen het lidmaatschap op te zeggen. Uit vele plaatsen hebben de uit getreden PvdA-mensen positieve re acties ontvangen. In de komende we ken zullen zij in den lande verder aftasten of voldoende sympathisan ten voor een nieuwe socialistische partij te vinden zijn. Daarover be staat volgens him geen enkele twij fel. Als zij enkele besprekingen in den lande hebben gevoerd, zal spoe dig een definitief besluit over de op richting van Democratisch-Socialisten '70 volgen. „Het ziet er helemaal naar uit, dat die partij er gauw komt", aldus de heer Van Stuijvenberg. Er wordt thans volop aan gewerkt, de oprich ting is onvermijdelijk. Blijkens de vele reacties uit het land is het ver trouwen in de levensvatbaarheid van een nieuwe socialistische partij vol op aanwezig. De heer Van Stuijven berg is zeer hoopvol gestemd. Er zal hard voor de nieuwe partij worden gewerkt, zegt hij. Daarenboven krijgt de nieuwe partij de volle steun van het huidige partijbestuur van de PvdA, dat met zijn Nieuw Links allu res steeds meer mensen uit de partij drijft, aldus de heer Van Stuijven berg. Inmiddels heeft de voorzitter van de AR-partij, dr. Veerman, voorzich. tig gereageerd op Ie brief van de 110 verontruste leden, die willen dat het principe-besluit over samenwerking met KVP en CHU wordt herroepen Die beslissing o\ er samenwerking heeft het partijconvent met grote meerderheid van stemmen genomen, aldus dr. Veerman. De brief van de 110 verontruste leden lijkt helemaal op de brief van 89 verontrusten, die zoals bekend, voor het partiiconvent van november 1969 was geschreven Partijvoorzitter Veerman liet hierbij doorschemeren niet te verwachten dat de AR-convent in juni zijn prin cipebesluit over samenwerking met KVP en CHU zal intrekken De open brief van de 69 verontrusten, die zich eind oktober vorig jaar tegen samen werking met KVP en CHU hadden uitgesproken kwamen volgens dr Veerman voort uit de vrees dat de AR-partij haar zelfstandigheid zal verliezen Maar, aldus de partijvoor zitter, de AR heeft duidelijk gekozen voor behoud van de eigen zelfstan digheid. Hij „zou het betreuren en hoopt niet te hoeven vrezen" dat de verontruste radicalen uit de partij treden. EEN WOORDVOERDER van het zie kenhuis in Argenteuil, waar zaterdag een vijfling zou zijn geboren, heeft gezegd, dat deze vijfling slechts heeft bestaan in het brein van .grappen makers'. MAO TSE TOENG zou er in hebben toegestemd, dat drie miljoen gezui verde leden van de Chinese Commu nistische Partij weer in hun functies worden hersteld. NOORD-KOREA heeft zaterdagmor gen 39 passagiers van een ruim twee maanden geleden gekaapt Zuidko- reaans verkeersvliegtuig vrijgelaten. OSLO (ANP) Vier jaar heeft Ard Schenk moeten wachten op de hoogste onderscheiding die de schaatswereld kent. Nu, tijdens het wereldkampioenschap 1970 in de on vergetelijke sfeer van het Bisletsta- dion in Oslo, kreeg hij de all round- kroon op het hoofd, na een toernooi «onder inzinking De sterke Neder lander bouwde tevens voort op de jongste traditie dat de Europese kampioen ook de wereldtitel be haalt, zoals de laatste jaren Kees Verkerk, Fred Anton Maier en Dag Fornaess hebben gedaan. Klasserijders ais Fornaess en Claesan konden Schenk niet bena- deren in een w dstrijd waarin alle deelnemers onder vrijwel gelijke omstandigheden konden rijden. Ard Schenk viel op drie van de vier af standen in de prijzen, alleen op zijn „zwakste", de tien kilometer, werd hfj vierde. Een scherpe sprint, slechts vierhonderdste achter het fenomeen Keiler, was de inleiding voor een bijna niet te overtreffen tijd op de 5000 meter. Een tijd, 7.30,7, die slechts voor landgenoten. Verkerk en Bols, haalbaar was. Op de 1500 meter sloeg Schenk, even als in Innsbruck, de beslissende bres. Hij versloeg zijn naaste rivaal in het algemeen klassement, de Noorse routinier Magne Thomassen, in een direct duel met 1,7 seconden. Een andere overeenkomst met het toernooi in de Oostenrijkse stad was het feit dat Schenk weer moest aan treden in de eerste rit op de 10.000 meter. De Noordhullanfler trok zich hier niets van aan en na een sterke rit, die hij beëindigde in de per soonlijke recordtijd van 15 minuten en 33 seconden «bereikte hij de fi nish. Dat Magne Thomassen, die slechts in zijn allergrootste vorm een goede tien kilometer kan rijden, een serieuze poging deed de dertien seconden die hij op Schenk moest goedmaken, in te lopen, duidde er op dat het met de conditie van de Noor bijzonder goed ls gesteld. Feit is, dat Thomassen een niet onaan zienlijke steun 1-ad aan Jan Bols, die hem als het ware met zich mee- Leen Pfrommer zoog. Tot acht kilometer volgde de Noor, maar toen moest hij per ron de ten halve seconde toegeven. Niettemin maakte hij een tijd van 15.27,2 (Bols 15.22,6), die hem ruim schoots op de tweede plaats in de algemene rangschikking bracht. Kees Verkerk werd de dupe van het sublieme rijden van de Noor. De cnberekenbare Puttershoeker reed een goed toernooi, maar meer dan een derde plaats zat er niet in. Een onverwacht goede 1500 meter, leek de inleiding tot een ouderwetse explosie op de langste afstand, maar meer dan 15.28,6 kreeg hij toch niet op de klokken. Jan Bols kwam op de beslissende momenten te kort op de 500 en 1500 meter. De Hoogevener bewees zijn klasse echter afdoende met twee schitte- rendf zeges op de lange afstanden. Een prachtig toernooi reed ook Ed dy Verheyen. Vooral op de tweede dag imponeerde de kleine onderwij zer met een zevende plaats op de 1500 meter en een vijfde positie op de tien kilometer, waarop hij nie mand minder dan titelverdediger Dag Fornaess versloeg. Jappie van Dijk, die enigszins teleurstelde op de kortr afstanden, eindigde als zestiende. Ard Schenk s»p de schouders van Thomassen (links) en Verkerk. Een gewonde oude vrouw wordt uit het bejaardentehuis van de Joodse Gemeente in München weggedragen. Vrijdagavond brak daar brand uit, waarbij zeker zes personen om het leven kwamen. De politie acht brand stichting niet uitgesloten. (Van onze redactie buitenland) BONN/MüNCHEN „Het geval van brandstichting in het joodse bejaarendentehuis in München, waarbij zeven mensen de dood von den, is het resultaat van een beleid, dat niet meer de middelen heeft om de misdaad te beteugelen". Met deze verklaring heeft de voor zitter van de Beierse Christelijke So ciale Unie (CSU), de oud-minister van defensie en financiën Franz-Jo- sef Strauss geprobeerd de brand in München tot een politieke rel op te blazen. De tegenwoordige minister van binnenlandse zaken, de liberaal Hans-Dietrich Genscher, reageerde direct fel Hij beschuldigde de oud minister ervan dat hij het vermogen van het sociaal-democratisch-liberale kabinet onder bondskanselier Brandt om de orde te handhaven in twijfel probeerde te trekken. „Strauss heeft de belangen van Duitsland aanzien lijk benadeeld door voor politieke doeleinden misbruik te maken van het betreurenswaardige incident in München", aldus Genscher. Voor de' aankomst van de Israëliscne minister van buitenlandse zaken Abba Eban warer. op Schiphol gistermiddag scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen door politie, marechaussee en tuchtliavenpolitie (foto midden). Bij aankomst van de minister en diens echtgenote deden zich echter geen inci denten voor. Achter en opzij van het toestel van Swissair, waarmee het echtpaar uit Lürieb aankwam, liepen agenten van de luchthavenpoiitie met karabijnen. Ook waren er enige Israëlische veiligheidsagenten dicht in de buurt van het toestel, dat - in tegenstelling tot de normale procedure - op het z.g. „bufferplatform" werd neergezet. Abba Eban, die een officieel bezoek van drie dagen aan ons land brengt, werd op Schiphol uegroet door minister Luns en zijn echtgenote, alsmede de Israëlische ambassadeur in ons land, de heer Shimshom Arad. Minister Luns toonde zich opnieuw een charmant gastheer door mevrouw Eban op hoofse wijze te begroeten (foto hierboven). Op Schiphol stond Abba Eban de pers niet te woord. De Haagse politie nreft in verband met de ontwikkelingen ln het buiten land besloten extra toezicht uit te oefenen op zes Joodse centra. Zoals bekend staat de Israëlische ambassade al geruime tijd onder permanente bewaking. De Westduitse regering heeft in het weekeinde alle joodse godsdienstcen tra in het land onder politiebewaking laten plaatsen nadat een brand in een joods bejaardentehuis vlakbij 'n synagoge in München zeven mensen levens had geëist. Negen bewoners van het tehuis raakten gewond. De brand is met gewone benzine aangestoken, zo heeft de Beierse po litie gisteren meegedeeld. Uit een onderzoek was gebleken, dat de ben zine in een blik van 20 liter, dat na het blussen van de brand was aan getroffen, de oorzaak van de brand is geweest. Op het blik staat de naam van de firma „Aral". Na de brand heeft de politie van Beieren een beroep gedaan op de be volking, aan het onderzoek mee te werken. Er is een beloning van 75.000 mark uitgeloofd voor degene, die aan wijzingen verschaft, welke tot identi ficatie en arrestatie van de 'dader(s) leiden. De verdere ontwikkelingen rond het Midden-Oosten in het weekeinde: Israël heeft Syrië gewaarschuwd, dat het de volledige consequenties moet dragen van zijn openlijk ver klaarde steun aan Arabische guerril- la-organisatels. Koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag op een persconferentie verklaard, dat de maatregelen die de regering dinsdag heeft uitgevaardigd niet ten doel hebben de fedajien hun wapens te ontnemen en nog minder ten doel hebben het Palestijnse ver zet te liquideren. President Nasser heeft in een in terview met James Reston van de New York Times verklaard, dat het Israëlische bombardement op de ijzerfabriek in Aboe Zabal een „wel overwogen terreurdaad" is geweest. De president heeft de Israëlische verklaring dat het een vergissing be trof, verworpen. „Wij bestuderen", al dus, Nasser „op het ogenblik deze aan val op Aboe Zabal en als blijkt dat het hier ging om een aanval op de fabrieken, dan zal Aboe Zabal niet de enige fabriek zijn die het gevaar loopt gebombardeerd te worden". Nasser verwierp een suggestie, dat Egypte met Israël zou kunnen onder handelen zonder dit land te erken nen, zoals ook Amerika met commu nistisch China praat zonder dat het de regering in Peking heeft erkend. Hij wees er op, dat Amerika en Chi na geen grondgebied van elkaar be zet houden. Het Egyptische ministerie van bin nenlandse zaken heeft de bevolking zaterdagavond opgedragen in het ge hele land een volledige verduistering in acht, te nemen. In Amman, de hoofdstad van Jor danië, is gisteren bekendgemaakt, dat het „verenigd commando van het Pa lestijnse verzet" een politieke en een militaire raad heeft gevormd, waarin alle Palestijnse organisaties zijn ver tegenwoordigd. DE TURKSE MINISTER-PRESIDENT Demirel, wiens regering zaterdag af trad, gaat een nieuwe regering vor men. Het kabinet nam ontslag nadat de begroting voor 1970 was verwor pen. EEN BUTAGASKACHEL, die alle aanwezige zuurstof had verbruikt, is de oorzaak geweest van de verstik kingsdood van een jong echtpaar, dat in zijn sleepboot in een Dordtse ha ven lag te slapen. (Van onze weerkundige medewerker) DE Het weekeinde is volop winters gebleven waarbij het grootste deel van ons land on der de sneeuw lag. In de nacht bij weinig wind en helder weer treedt er een sterke afkoeling op waarbij het kwik snel tot onge veer min tien graden daalt, zoals zondagavond plaatselijk al het geval was. In de middag komt de tempera tuur weer dicht Hi het vriespunt. Zwakke storingen van de Noord zee veroorzaken hier en daar nog een sneeuwbuitje. In de buurt van Amsterdam werd zondag- avund ook nog onweer waarge nomen tijdens een van deze buien. Aanvoer van belangrijk koudere lucht is niet te verwach ten. In het midden van de week wel een depressie-aanval van de oceaan waarbij dan de kans op sneeuwval opnieuw gaat toene men met wellicht enige stijging van de temperatuur. (ADVERTENTIE) De nieuwste Pfaff, type 1222, wordt met recht de nauwkeurigste, de wonder lijkste en gemakkelijkste zigzag-naaimachine ter wereld genoemd. Hij is uitgerust met de zg. „derde hand"... en wat dat betekent, kunt u het best tijdens een demonstratie ontdekken Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 GOES B. v. Waesberghestraat 16 HULST Nieuwedijk 29 VLISSINGEN HEERLEN (ANP) De 86-jarige ongehuwde J. Martens, wonend in een klein huisje in Meerselsloo bij Geleen, blijkt het slachtoffer te zijn geworden van moord. Deze werd gistermorgen om tien uur ontdekt door twee familiele den, die de man wilden bezoeken. Zij troffen J. Martens deerlijk verminkt op zijn bed aan en alarmeerden di rect de politie in Elsloo. Uit het onderzoek bleek, dat een raampje aan de achterkant van de woning was ingeslagen en dat, er waarschijnlijk een worsteling van het slachtoffer met de overvaller (s) heeft plaatsgevonden. De kamers werden blijkbaar door de dader(s) onderzocht op eventueel aanwezig geld. Uit het onderzoek is echter nog niet gebleken, of er in derdaad geld in de woning aanwe zig was en gestolen is. Medio 1969 heeft het slachtoffer bij de politie in Elsloo aangifte gedaan van diefstal uit zijn woning van een bedrag van f 27.000. Op het stoffelijk overschot ls sec tie verricht. Daarbij werd door Dr. Zeldenrust vastgesteld, dat Martens gewelddadig en met bruut geweld waarschijnlijk reeds twee drie da gen geleden om het leven werd ge bracht. NEW YORK (AFP) Een Amerikaanse commissie onder zoekt de mogelijkheid om in rechtszalen geluiddichte plastic kooien te installeren, om te ver hinderen, dat beklaagden door nrotestkreten en beledigingen 't nroces verstoren. MIKIS THEODORAKIS is van zijn gevangenis overgebracht naar het ziekenhuis met een verstuikte enkel. Een gevangeniswoordvoerder weiger de te zeggen, hoe de componist aan zijn verwonding is gekomen. IN HET GRIEKSE STAATSBLAD is de officiële mededeling verschenen van de opzegging door Griekenland van het verdrag, waarbij de Raad van Europa, de Europese Conventie voor de rechten van de mens en de grondvrijheden in het leven werden- geroepen. DORDRECHT (ANP) Tweehonderdzeventig flat woningen in de nieuwe stadswijk Sterrenburg te Dordrecht zullen moeten worden ontsmet om de ^haraomier uit te roeien De bewoners hebben van de woningbouwvereniging „Ons Huis", die de flats ex ploiteert. een brief ontvan gen, waarin uitvoerig uit de doeken wordt gedaan wat er aan de hand is. In klachten van verschillende bewoners had de woning bouwvereniging aanleiding gezien om met inschake ling van het-staatstoezicht op de volksgezondheid te Wageningen een deskundig onderzoek te laten instel len. De resultaten hiervan hebben de noodzakelijkheid aangetoond, dat elke wo ning in de vijf flathlokken moet worden ontsmet Aangezien de uit Egypte afkomstige mier zich niet gemakkelijk laat uitroeien, moeten ook de woningen waarin het insect nog niet is waargenomen worden ontsmet. De Pharaomier heeft een constantp tem peratuur nodig. De nesten liggen veilig diep verbor gen in schachten, nissen isolatiemateriaal enz. De beestjes zijn anderhalf tot twee milimeter lang Niet waarschijnlijk wordt ge. acht dat ze ziekten over brengen. In het rapport van de deskundigen wordt geconstateerd dat de aan tasting relatief gezien nog maar in een beginstadium is. Desondanks zal het waarschijnlijk nodig zijn een tweede verdelgingsac tie te laten volgen. Aan genomen wordt dat de mier uit tropische landen met voedselimport of re gelrecht door mensen naar hier is overgebracht.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1