Amerika protesteert tegen bomaanval Vakbond nauwer betrokken hij ziekenfondsen SNEEUWSTORM VERLAMT HET VERKEER Aim's mmm breda Israëlische Phantom treft fabriek: CAIRO: 70 BURGERS GEDOOD TEL AVIV: TECHNISCHE FOUT Miljoenen fraude in CORRIE KAN WEER PRATEN Nieuwe waterplassen lessen Delta-dorst «b H'o^-oo'-W—d BINNENHUIS 70 GVAV-Feijfnoord na 16 minuten gestaakt NOG 2 DAGEN HAARWERK Geen vlees maar rails Scholier (12) uit Hansweert verongelukt in Biezelinge TIJDBOM RUSLAND Carnavalssurprise Eén dode en veel vertraging Schepen in nood Schipper bij val omgekomen 11 m 15 februari ahoy'*rottèrdam DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 13 FEBRUARI 25e Jaargang No. 6175 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n,m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze redactie buitenland) CAIRO TEL AVIV WASHINGTON Amerika heeft gisteren geprotesteerd tegen de Israëlische aanval op een ijzer fabriek in Aboe Zabal, ruim dertig kilometer ten noorden van Cairo. ^Volgens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten zijn bij deze aanval die volgens een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv een gevolg is geweest van „een technische fout" 70 burgers om het leven gekomen en werden er meer dan 90 gewond. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei gisteravond: „Wij betreuren deze aanval welke kennelijk tot een aanzienlijk aantal slachtoffers heeft geleid". Egyjte heeft, aldus meldt het Engelse persbureau Reuter, sedert de zes daagse oorlog -nimmer een zo groot aantal slachtoffers onder de burger bevolking van een enkele Israëlische actie opgegeven als vandaag. B(j de Israëlische luchtaanvallen van de laatste jaren zijn ongeveer 700 Egyptische burgers gedood. De anval kwam kort voordat Nasser in Cairo besprekingen zou begimien met de leiders van Soedan en Libië. In de Egyptische hoofdstad ziet men de aanval als een ernstige uitbreiding van de nooit officieel verklaarde oorlog tussen de Arabieren en Israël. Er gaan in Cairo steeds meer stem men op om een vergeldingsactie te gen Israël te ondernemen. BRUSSEL (ANP) De douane- en accijnzendiensten van Kortrijk en Antwerpen zijn een omvangrijke fraude op het spoor gekomen bij de ■uitvoer van rundvlees via Zeebrugge naar Groot-Brittannië. Gebleken is, aldus meldden de Belgische kranten, dat een Luikse firma koelwagens naar Engeland verscheepte, die vol gens opgave van de firma rundvlees bevatten, maar die in werkelijkheid voor 75 procent geladen waren met oude spoorrails. De firma kreeg van het Belgische ministerie van economische zaken per uitgevoerde kilo vlees een subsidie van 1,40 (toegestaan omdat het uit voer naar een niet-EEG-land betrof). Omdat vlees snel bederft was de controle in Zeebrugge erg beperkt. Slechts af en toe nam de douane steekproeven. De firma zorgde er wel voor dat het deel van de wagon dat bij die steekproeven geopend werd, werkelijk vlees bevatte. Twee maal per week verzond de firma een koelwagon naar Engeland en de subsidie die ze daarbij opstreek liep per keer op tot 21.000 gulden. De douane die op het laatst achterdocht kreeg, doorzocht woensdag een wa gon en vond toen vijf ton vlees en vijftien ton oude spoorrails. Van onze correspondent) KAPELLE Op de parallelweg van rijksweg 58 bij Biezelinge is 'gistermorgen de 12-jarige scholier R .A. Moesker uit Hansweert dode lijk verongelukt. Hij kwam onder een vrachtauto van het wegenbouw bedrijf Blok terecht. De wagen werd bestuurd door G .H. uit Wissenker- ke. De jongen reed op de fiets op de parallelweg. Uit tegenovergestelde richting naderde de vrachtauto. Door onbekende oorzaak viel de jongen met de fiets en kwam precies onder de wielen van de auto terecht. Hij was op slag dood. Het stoffelijk over schot werd vervoerd naar het zie kenhuis „Bergzicht" te Goes. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten zouden de Israëli's ook gebruik hebben gemaakt van na palmbommen. De met twee Ameri kaanse Phantoms uitgevoerde aanval begon, aldus het persbureau, kort na dat de 2000 arbeiders van de fabriek aan het werk waren gegaan. De na palmbommen hadden de meeste slachtoffers veroorzaakt. Onder hen bevinden zich veel jonge mensen. On geveer 20 doden waren zo ernstig verbrand, dat identificatie niet mo gelijk bleek. In Tel Aviv heeft een woordvoer der meegedeeld, dat Israëlische vlieg tuigen gistermorgen nog meer doe len bij Cairo hebben aangevallen. De ze waren gericht op de Egyptische basis Khanka, 20 kilometer ten noor den van Cairo, en op die van Djebel- Aveded, 40 kilometer ten westen van het Suezkanaal. Volgens de woord voerder waren bij deze aanvallen verscheidene voltreffers geplaatst. Al le toestellen waren veilig op htm bases teruggekeerd. Er waren geen Egyptische onderscheppingsjagers in de lucht geweest, aldus de Israëlische woordvoerder. In antwoord op de kritiek van Cairo dat Israëlische vliegtuigen een aanval hebben ge daan op een civiel project de ijzer fabriek is in bevoegde kringen in Tel Aviv verklaard, dat de Israëlische luchtmacht strenge opdracht heeft alleen militaire doelen aan te val len en dat dit bevel strikt wordt na geleefd. Later verklaarde een mili taire woordvoerder in Tel Aviv dat als de Egyptische bewering juist zou zijn, de aanval ongetwijfeld het ge volg is van een technische fout. De Israëlische politiek uitsluitend mili taire doelen aan te vallen, blijft on gewijzigd, aldus de woordvoerder. Onder de bommen die donderdag in het gebied van Khanka, niet ver van Aboe Zabal, zijn gegooid was er een van 400 kilo, die na 24 uur ont ploft. Generaal Mosje Dayan, de Is raëlische minister van defensie, heeft contact opgenomen met de VN-ver- tegenwoordigers en hen verzocht de Egyptische autoriteiten te waarschu wen zodat zij deze bom op tijd kun nen neutraliseren, aldus de militaire woordvoerder in Tel Aviv. Gebleken is uit de verklaringen van de pilo ten die aan het bombardement op Khanka hadden deelgenomen dat een der vliegtuigen zijn doel gemist heeft Volgens het Amerikaanse pers bureau is het de eerste keer dat Is raël heeft toegegeven dat tijdbommen worden gebruikt. Intussen heeft het Sovjetrussische re geringsblad Izvestia in een hoofdar tikel gezegd dat president Nixon en premier Wilson in hun boodschappen aan premier Kosygin niet-construc- tieve standpunten hebben ingeno men. Het blad herhaalt de Sovjetrussi sche eis van „onmiddellijke en krach tige maatregelen" om de militaire spanning in het Midden-Oosten te verminderen. Het blad geeft de schuld van het verscherpen van de toestand aan Israël. President Tito van Joegoslavië heeft bii zijn aankomst in Nairobi gezegd niet van plan te zijn als be middelaar in de crisis in het Midden- Oosten op té treden. Volgens Tito moet de kwestie worden opgelost door onderhandelingen overeenkom stig de resolutie va nde veiligheids raad van november 1967. De staatshoofden van Egypte, Soe dan en Libië hebben gisteravond be sloten op 24 mei in Khartoem een derde topconferentie te houden. UTRECHT (ANP) De bond van rooms-katholieke ziekenfondsen en de centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen die samen ongeveer een derde van alle ziekenfondsverzekerden in ons land omvatten willen samen één nieuwe landelijke organisatie vormen waarin ook de drie vakcentrales deelnemen. Bij de besprekingen tussen het overlegorgaan van N.V.V., N.K.V. en C.N.V. en de twee ziekenfondsorgani saties over een nauwere samenwer king op het terrein van de volksge zondheid is volledige overeenstem ming bereikt over een voorstel tot samengaan. Dit voorstel zal op korte termijn aan de bovengenoemde or ganen van de betrokken organisaties worden voorgelegd. Als het wordt aanvaard en daar ziet het wel naar uit zullen de vakcentrales na een zekere over gangsperiode veertig procent van de bestuurszetels van de nieuwe organi satie bezetten. De algemene vergade ring zal worden gevormd uit verte genwoordigers van de aangesloten ziekenfondsen. De nieuwe organisatie zal de be staande samenwerking in het Ge meenschappelijk Overleg van Zieken fondsorganisaties (G.O.Z.) voortzet ten, terwijl ze ook plaatselijke en regionale vormen van samenwerking met andere ziekenfondsen zal conti nueren en bevorderen. De eigen instellingen, zoals apothe ken en tandheelkundige centra, zul len worden gehandhaafd. De nieuwe organisatie zal aandringen op een herziening van de wetgeving tenein de uitbreiding van eigen instellingen mogelijk te maken. De samenwerkende organisaties aanvaarden het beginsel van de plu riformiteit en erkennen daarmee het bestaansrecht van ziekenfondsen van verschillende structuur. Verwacht wordit, dat in plaatsen waar zowel een rooms-katholiek zie kenfonds als een bij de C.B.O.Z. aan gesloten ziekenfonds werkt, tot nau were samenwerking zal worden be sloten. De bond van rooms-katholieke zie kenfondsen is een instelling van het Nederlands Katholiek Vakverbond. In het bestuur van de C.B.O.Z. zitten vertegenwoordigers van N.V.V. en C.N.V. ZWITSERLAND heeft de Sovjet- Unie verzocht twee leden van de Russische ambassade in Bern, die volgens de Zwitserse regering be trokken zijn geweest bij spionage, terug te roepen. PRESIDENT SARAGAT van Italië heeft Mariano Rumor, premier van de demissionaire christen-democrati sche minderheidsregering, gisteren verzocht een nieuw kabinet te vor men. De getroffen ijzerfabriek in Aboe Zabal, die volgens Cairo door Is raël is gebombardeerd. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Nergens is dit jaar het carnaval uitbundiger gevierd dan bij de Velpse Mal loten, toen daar woensdagavond op het hoogtepunt van het feest de 23-jarige Corrie Mackenborg plotseling uitriep: „Ik kan weer praten". Meer dan een jaar, vanaf Kerstmis 1968, heeft Corrie niet kunnen praten, nadat ze een ernstig ongeluk had gehad. Alle pogingen haar spraak terug te krijgen waren vergeefs. Zelfs' een bezoek aan een Zwitserse specialist baatte niet. Toch was het al een keer ge beurd dat haar stem plotseling was teruggekomen, maar vijf minuten daarna was Corrie weer stom. Ditmaal ging er echter niets mis en toen de inderhaast be stelde champagne arriveerde, barstte het Velpse carnaval op nieuw en heviger los. (Van onze correspondent) MIDDELBURG/BREDA Zeeland en West-Brabant hebben, even als gisteren te kampen gehad met een enorme sneeuwstorm die het wegverkeer zware moeilijkheden berokkende. De binnenscheepvaart op de Zeeuwse wateren werd volkomen lamgelegd. Op de weg hebben zich betrekkelijk weinig ongelukken voorgedaan en nog zonder ernsti ge gevolgen. Op Schouwen-Duiveland, Noord en Zuid-Beveland en op Walcheren waren de wegen in het begin van de avond nog redelijk te berijden, maar later werd het steeds moeilijker om het wegdek in begaanbare staat te houden, ondanks het strooien. Tijdens een sneeuwstorm is gis teravond om twintig over zeven op de Westerschelde ter hoogte van Hansweert het Franse schip „Yalou" (6998 ton) omhoog gevaren. Het schip is geladen met stukgoed en was onderweg van Antwerpen naar Le Havre. Men heeft de afgelopen nacht geprobeerd het schip los te trekken. In Middelburg deden zich tengevol ge van het noodweer drie slippartijt- jes voor met materiële schade. In Vlissingen waren het er vier. De bus diensten van het streekvervoer Wal cheren kampten met een achterstand van 15 tot 25 minuten op het Tij schema. De Rotterdamse Tramvaar- maatschappij op Schouwen-Duiveland moest om zeven uur 's avonds de busdiensten staken. De bus van Zeéuwsch-Vlaanderen naar Breda liep anderhalf uur vertraging op. Het noodweer dat gisteren over Ne derland raasde heeft tenminste één slachtoffer geëist. De 4Ujarige J. P. van Kuyk uit Oirschot slipte als ge volg van de gladheid met zijn auto en botste frontaal tegen een truck met oplegger. Deheer van Kuyk was op slag dood. Ook enkele schepen zijn gisteren in de zware storm in moeilijkheden geraakt voor de Franse west- en de Engelse oostkust. Het gaat om een Belgisch, een Pools, een Grieks een Duits en een Deens schip. De Belg seinde met een ondergelopen machi nekamer rond te drijven en vroeg direct om hulp. Het Griekse schip meldde dat het bij Brest in de rich ting van de kust dreef. Doordat de deklading hout was losgeslagen had het schip zware slagzij. Een Franse treiler is gisteren in het noodweer gezonken toen het schip probeerde een haven aan de Atlan tische kust binnen te lopen. Vijf op varenden worden vermist. In de Franse haven Douarnez raakte een gemeerde kotter op drift en sloeg op de rotsen te pletter. In Parijs, waar windstoten zijn voorgekomen van 120 kilometer per uur, raakten drie mensen gewond doordat bouw- kranen omvielen. Duizenden woningen in Zuid-Wales raakten zonder stroom omdat elec- trische leidingen bezweken door ijzel en windvlagen. Onze weerkundige medewerker voorspelt voor vandaag een afnemen van de sneeuwstorm en een gelei delijk oprukken van koudere lucht uit Skandinavië. De sneeuwkans blijft de komende dagen echter groot om dat een volgende storing via Zuid- Engeland naderbij komt. HET ZOEKEN naar liet lijk van de ontvoerde mevrouw McKay, de echt genote van een Londense kranten magnaat, is na zes dagen gestaakt. Zoals bekend is mevrouw McKay zes weken geleden verdwenen en zijn twee broers gearresteerd op verden king van moord op haar. DE VATICAANSE perschef, mgr. Fausto Vallainc, heeft het tweemaal binnen 24 uur nodig geacht tegen te spreken dat kardinaal Villot wegens diepgaand meningsverschil met de paus over de behandeling van de ce- libaatskwestie, gedreigd heeft als staatssecretaris af te treden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA 'In het jaar 2000 zal er in Nederland ongeveer 4,5 miljard kubieke meter (is 4.500.000.000.000 liter) water worden verbruikt. Anderhalf miljard kubieke meter daar van kan uit de grond worden gehaald en de rest moet ver kregen worden door middel van oppervlaktewaterbehan deling en eventueel ontzil- tings-methoden. Het water verbruik in Zuid-west Neder land zal rond de eeuwwisse ling ongeveer 650 miljoen ku bieke meter zijn, terwijl er dan in dit gebied maar on geveer 200 miljoen kubieke meter uit de grond gepompt kan worden. Deze cijïers worden ge noemd in de basisplannen, die zijn ontwikkeld voor de drink watervoorziening van Neder land tot het jaar 2000. De ba sisplannen voor Zuidwest-Ne derland zijn vervaardigd door een werkgroep, waarin het Rijksinstituut voor Drinkwa tervoorziening, de n.v. Wa terleidingmaatschappij Noord- West-Brabant en de n.v. Wa terleidingmaatschappij Mid den-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen vertegenwoordigd zijn. In de Zuidwest Nederland se basisplannen wordt aange geven op welke manier straks de hoeveelheid water uit de grond moet worden aange vuld met „oppervlaktewater". Het spaarbekken, dat straks door de Biesbosch zal worden gevormd, heeft naar schatting een capaciteit van 500 miljoen kubieke meter per jaar. Voor Rotterdam en de rest van Zuid-Holland is dan 350 mil joen kubieke meter bestemd, terwijl de resterende 150 mil joen kubieke meter naar het zuiden gaat. Verder is het de bedoeling om te gaan putten uit het Grevelingenbekken en het grote spaarbekken, wat in de buurt van Steenbergen gaat komen. De beide laatste spaarbekkens zullen elk een capaciteit van ruim 100 mil joen kubieke meter per jaar moeten hebben. „Met de mogelijkheden van de ontzilting van water wordt nu nog niet zoveel rekening gehouden", zegt ir. J. van der Horst, directeur van de Water- leidingsmaatschapprT Noord west Brabant n.v. „Ontzil- ten is momenteel nog een vrij dure zaak. Het maken van spaarbekken is een stuk goed koper". (Vervolg op paq. 3) ROTTERDAM (ANP) De be slissing de bekerwedstrijd GVAV Feijenoord te laten spelen in het Rotterdamse stadion heeft de ont moeting niet kunnen redden. Toen de wedstrijd gisteravond zestien minu ten oud was werd arbiter Van de Veer gedwongen de ontmoeting te staken. Het terrein bleek volkomen ongeschikt om te spelen, t (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN De 27-jarige schipper Lucardi van de vrachtboot Rio 5 uit Maassluis is donderdagmid dag bij een val van een trap op zijn schip om het leven geomen. De man is vermoedelijk uitgegleden en kwam op het dek terecht. Hij is ter plaatse overleden. DE SOVJET-RUSSISCH-Amerikaan se onderhandelingen over het vreed zaam gebruik van atoomenergie, die vorig jaar april in Wenen waren be gonnen, zijn gisteren in Moskou her vat. (ADVERTENTIES) (t/m 15 febr.) dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f3.50 U AMSTERDAM speciaal Trein -Toegang - biljet met 3 x reductie verkrijgbaar aan ca 140 NS-stations De grootste kollektie dames- en herenhaarwerk vindt V in de showrooms van PEX.ATTI Ginnekenweg 43, telefoon 01600-32288 Terkoop ook via Uw kapper, vraag hem een intro-' W internationale beurs voor ■««swoninginrichting 12,000 m' woon-ideeën tentoonstelling 'kinde?en wonen' de keuken van de toekomst ■•expositig 'parodie-meubelen' dagelijks: 11-17 en 19-22.30 u.' zondags 12-18 u.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1