ZEKER 48 DODEN Lawine rolt door Franse vakantiekolonie ZEELAND ZOEKT HET THUIS MEERDERHEID SENAAT STEUNT DE LOONWET tS70 Ramp in Val d'Isère: BINNENHUIS Nieuwe anti-Vietnam- in Vorwarts-Feijenoord direct op t.v. Amsterdamse arts liet inbreker ontsnappen staal bemoeilijkt waarschuwing Een greep uit onze vakantie gidsen Politie vermoedt: A ffaire-McKay TWEE BROERS BESCHULDIGD VaN MOORD Demonstraties tegen bezoek Rogers POLITIE NOORD-IERLAND WORDT VERSTERKT Kosten voeding sterk gestegen Vrouw gaat stad veroveren Doodsoorzaak Vlissingse jongen (20): strangulatie Weinig moeilijkheden voor Roolvink „Discriminatie" AR DEMAGNEETnv B t m 15 februari ahoy'*r otterdam RADIO DE K0CK< DirekteurP. J. van de Sande Telefoon(01150)—2073 Eedaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 25e Jaargang Nq. 6173 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie S 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending, advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen De vakantiekolonie in Val d'Isère. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De directie van het Weesperplein-ziekenhuis in Am sterdam onderzoekt momenteel of een daar werkzame arts gistermor gen een vermoedelijke inbreker heeft helpen ontsnappen, terwijl twee agenten stonden te wachten om de man te arresteren. Het betreft volgens de politie de 32-jarige huisschilder H. van U., die samen met zijn neef, de 17-jarige kelner R. M., een inbraak had pro beren te plegen in een winkel ami de Prinsengracht. Het tweetal viel bij zijn poging door de ruit, waarna de gealarmeerde politie slechts het bloedspoor op straat hoefde te vol gen, dat de gewonde mannen had den achtergelaten. Dit spoor leidde naar hfet Weesperplein-ziekenhuis. De kelner werd daar inderdaad he- yig bloedend in de wachtruimte aan getroffen,en aangehouden. Zijn oom was op dat moment onder behande ling. De agenten lieten het zieken huispersoneel weten dat zij deze H. van U. eveneens wilden arresteren en kregen te horen dat zij dan maar moesten wachten bij de uitgang. Ter wijl zij daar stonden te wachten, al dus de verontwaardigde politie, werd de verdachte in staat gesteld via een achterdeur het ziekenhuis te verla ten. De man is nog niet gevonden. De teleurstelling van de politie in deze zaak is des te heviger, omdat men zich reeds lang gefrustreerd voelt door het constante gebrek aan medewerking, dat men van de zie kenhuisdirecties krijgt. Het gaat, aldus een woordvoerder van de politie, in het onderhavige geval niet om een onschuldige aan houding. Van U. staat als een zeer zware jongen bekend. (Van onze redactie buitenland) LONDEN De Engelse politie heeft gisteren twee Indische broers be schuldigd van moord op mevrouw Muriel McKay, echtgenote van een Londense krantenuitgever, Scotland Yard heeft echter nog geen spoor gevonden van het lichaam van me vrouw McKay, die al 43 dagen wordt vermist. In een verklaring van de politie staat dat de gebroeders Arthur Ho- sein (33), van beroep kleermaker, en de 21-jarige Nizamodeen, een arbei der, vandaag voor de rechter van in structie te Wimbledon zullen moe ten verschijnen op beschuldiging van moord en het eisen van een losgeld van 8,5 miljoen gulden. De in het weekeinde, begonnen grootscheepse speurtocht naar het lichaam van mevrouw McKay heeft zich gister verplaatst van de boerderij in Hattfordshire waar de gebroe ders Hosein zaterdag aangehouden naar het aangrenzende graafschap Essex, waar gezocht wordt in de buurt van het gehucht Sleepy Hol low. Dit in antwoord op een tip van een bejaarde weduwe uit dat plaatsje. In de aanklacht staat dat de ge broeders Hosein tussen de verdwij ning van mevrouw McKay op 29 de cember, en hun arrestaties op 6 fe bruari, verscheidene malen een eis tot een losgeld hebben ingediend. Diverse plaatsen in Zeeland in Zeeuwseh-Vlaanderen vooral en in de Zak van Zuid-Beveland daver den ook gisteren nog van carnavals vreugde. Waarom de uilen naar Athe ne gedragen, als de opperste carna valswijsheid thuis dicht hij de hand voor 't grijpen ligt? En dus liet deze groep in Kloosterzande zich inspire ren door „meneer de Uil", waarmee carnaval niet naar hét rijk van de fabeltjes(krant) verwezen werd. (Van onze Parijse correspondent) VAL d'ISèRE Wat zich dinsdagmorgen nog liet aanzien als een normale lawine in de bergen bij St.-Maurice groeide in de loop van de dag aan tot een catastrofe die 48 doden en tien tallen gewonden heeft geëist. De balans is nog niet definitief, want onder de gewonden bevinden er zich velen, die in hoogst ernstige toestand verkeren en er zijn nog verscheidene vermisten. In Val d'Isère bevindt zich langs een bergweg, waar de laatste 50 jaren geen ongelukken met lawines hebben plaatsgehad, een vakantiekolonie be horende tot de UCPA (l'Union des Centres sportives des Plein Airs) een der grootste sportorganisaties van Frankrijk, die in de Alpen en de Pyreneeën over 2c 3entra beschikt, waar jongeren, individueel of in groepsverband hun hart kunnen ophalen aan alpinisme of skiën. De klok stond dinsdagmorgen op tien over acht. De 50 leiders waren als gewoonlijk vroeg opgestaan. Van de 200 jongeren in leeftijden van 16 tot 25 jaar, hoofdzakelijk Fransen, maar ook Belgen en Duitsers, zaten bijna allen nog aan de ontbijttafel. Met donderend geweld kwam een lawine van 3000 meter hoogte om laag, rolde aan de ene kant de va kantiekolonie van 3 verdiepingen binnen en rolde er aan de andere kant weer uit. Onder deze ontzaglijke val van sneeuw en ijs werd alles binnen het gebouw geplet. De jongens en meisjes die toevallig onder een tafel terecht kwamen, brachten er het le ven af, maar wie tegen de muur stonden, werden doodgedrukt. Wat va» beton was, bleef overeind staan, maar alles van hout werd vernield. Een eerste begin van de redding was dadelijk bij de hand. Want de kolonie beschikte over een dozijn doktoren. Uit de omtrek werden me dici, verpleegsters en militairen ge mobiliseerd, bij elkaar 300 man, die begonnen met het uitgraven van de slachtoffers. Velen van hen waren dood, onherkenbaar verminkt, levens gevaarlijk gewond of liepen groot risico onder de sneeuwlaag te stik ken. TUNIS (AFP) Op verscheidene plaatsen is in Tunis gedemonstreerd tegen het bezoek dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, aan de Tunesische hoofdstad brengt. Een groep van naar schat ting vijfhonderd jongelui trok onder het roepen van „Rogers ga. naar huis" en „Nixon moordenaar" door de straten. WASHINGTON (AFP) De de monstraties tegen de oorlog in Viet nam zullen deze maand worden her vat. Dit is meegedeeld door het „nieuwe mobilisatiecomité tot be ëindiging van de oorlog in Vietnam" („New Mode"). Het „voorjaarspro- gramma" van deze organisatie zal drie maanden duren. Tussen 14 en 21 februari zal „New Mode" zijn acti viteiten concentreren op de onder drukking van de rechten van de mens. Er zullen onder meer in Chi cago en Washington demonstraties worden gehouden, met name voor de gerechtshoven. De week daarop zul len betogingen worden gehouden bij de militaire centra. BELFAST (Reuter) De politie van Noord-Ierland zal met dertig pro cent worden versterkt. Dit Is gisteren door de Noordierse premier James Chichester-Clark in de Stormont (het parlement) meegedeeld. Hij zei: „Wij zijn vastbesloten dat er nooit meer te weinig politie zal zijn, zowel om een einde te maken aan ongeregeldheden, als om misdaad te voor komen en op te sporen". Hij zei dat de sterkte van de „Royal Dister Constabulary" (de geregelde politie) opgevoerd zal worden van de huidige 3500 man tot 4940 man. Majoor Chiehester-CIark zei dat de godsdiensttwisten van vorig jaar het land miljoenen ponden hebben gekost enscnade hebben veroorzaakt, die niet in geld is uit te drukken. De lawine was 50 tot 100 meter breed en zeker vijf meter dik en be stond uit sneeuwpoeder. Een van de gevaarlijkste samenstellingen want iedere korrel sneeuw is zo hard als staal. Militairen met geluidsinstalla ties zochten onder de sneeuwlaag naar mogelijke overlevenden want in iedere lawine komen luchtgaten voor waarin een slachtoffer zich nog ge ruime tijd kan uithouden voor hij stikt. Een der militairen hoorde onder de sneeuw muziek. Men begon te graven en vond op 3V2 meter diepte een lege auto waarin de radio nog speelde. Men weet niet waar de eige naar is gebleven want door het ge weld van de lawine werden gepar keerde automobielen dertig meter weggeslingerd. Het reddingswerk werd in hoge mate bemoeilijkt door het slechte weer. Er woei de gehele dag zulk een sneeuwstorm, dat het zicht op de wegen zo goed als nul was. Alle we gen werden voor het particulier ver keer gesloten. Dinsdagmiddag wilde een kolonne van vakantiegangers met de ski's bovenop de auto naar huis vertrekken, voorafgegaan door een bulldozer en een sneeuwruimer. Maar de prefect van de Val d'Isère had geen toestemming gegeven omdat het gevaar van lawines van alle kan ten dreigt. Ambulances met gewon den komen door het slechte en de gevaarlijke wegen slechts stapvoets vooruit. Vliegtuigen kunnen niet op stijgen om gewonden te bergen. Slechts een helikopter slaagde erin de vernielde vakantiekolonie te be reiken maar kon weer terug vantwe' ge het noodweer. Boven Val d'Isère wordt voor woensdagmorgen een flauwe zon voorspeld, maar daarna zal het opnieuw gaan stormen. Een onderzoek zal worden ingesteld of alle veiligheidsmaatregelen in acht zijn genomen. De meningen hierover lopen uiteen. Sommigen achtten de plaats waar de nieuwe kolonie werd gebouwd volkomen verantwoord, an deren zeggen reeds in 1968 te hebben gewaarschuwd voor mogelijke ram pen. In déze streek is de laatste jaren zoveel vraag geweest naar chalets, dat vaak gebouwd is zonder de voor geschreven veiligheidsmaatregelen in acht te nemen. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De NOS-televisie zendt woensdagmiddag 4 maart van 16 uur tot 17.45 uur via Nederland I een rechtstreekse t.v.-reportage uit van de voetbalwedstrijd Vorwarts Berlin-Fefjenoord. Deze wedstrijd wordt gespeeld in het kader van de serie kwartfinales van het toernooi om de Europacup voor landskampioenen in het Walter Ulbrichtstadion te Oost-Berlijn Deze televisiereportage wordt dan gespeeld. Deze t.v.-reportage wordt van 18 uur tot 19.30 uur eveneens via Nederland 1 op woensdagavond 4 maart herhaald. DEN HAAG (ANP) Het prijs indexcijfer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de statistiek (CBS) dat maandelijks sa menstelt op basis 1964=100, gaf een stijging te zien van 127,8 in december tot 128,1 in januari. Binnen de sector voeding, waarvoor het indexcijfer opliep van 122,8 tot 124,3 werden stijgingen waargenomen voor aardappelen, groenten, fruit, koffie, vlees en margarine. DEN BRIEL (ANP) Na het be sluit om „dolle mina's" meisjes en jonge vrouwen in het Geuzenle- ger op te nemen om op de komende le april Den Briel te heroveren, heeft nu een vrouw de leiding gekregen van de overgave van de stad Den Briel. Mevrouw Maartje Boone van Til burg (64) heeft de leiding over Lu- mey, Bloys van Treslong, vlootvoog den, Coppelstock, burgemeesters en een leger van enkele honderden watergeuzen wanneer voor het Briél- se stadhuis de overgave van de stad zal worden bedongen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 20-jarige Vlissingse jongen P. de R. die zater dagavond na een vechtpartij met zijn broer dood op straat lag is waar schijnlijk door strangulatie om het leven gekomen. Sectie op het lichaam van de jongen heeft uitgewezen dat mede door de val op de stoeprand de slagaders van de hals zijn dichtge knepen. Dit had gebrek aan zuurstof in de hersenen tot gevolg wat tot de dood van de jongen leidde. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) kan vandaag in de Eerste Kamer rekenen op ruim voldoende steun voor zijn loon wet. De regeringspartijen hebben de minister gisteren zonder veel omhaal laten weten dat zij hem weinig moeilijkheden in de weg zouden leggen. Zij ver klaarden daarbij dat de overheid de bevoegdheid moet hebben in individuele arbeidsovereenkomsten in te grijpen, als deze het algemeen economisch be lang in gevaar zouden brengen. Deze bevoegdheid wordt de minister gegeven in het fel omstreden artikel 8, Vanwege dit artikel zal de oppositie P.v.d. A., P.S.P., P.P.R., en C.P.N. zich tegen de „knevelwet" uitspreken. NVV-voorzitter Kloos heeft het be kritiseerde artikel met scherpe argu menten bestreden. De vakbeweging wordt aan banden gelegd. Dat is voor NVV en NKV volkomen onaanvaard baar. Met artikel 8 in de loonwet wordt de minister automatisch mede stander van de werkgevers, zo wierp hij Roolvink voor de voeten. Maar de ondernemers moeten eens leren op eigen benen te staan. Als de loonwet wordt aangenomen, blijven NVV en NKV weigeren aan het centrale loon- overleg mee te doen. Zonder de me dewerking van het georganiseerde be drijfsleven kan echter de loonwet niet functioneren. En de wet kan de vakorganisaties niet tegen hun zin in een keurslijf dwingen. Misschien zijn er wel enkele wereldvreemde bur gers, die denken dat NVV en NKV in het gareel van de minister gaan lo pen, nou die hebben het mis, zei Kloos. De Eerste Ktui.e. <ette heel wat op het spel door deze wet aan te nemen Het gaat om enerzijds rust aan het sociaal-economische front of ander zijds een kabinetscrisis. Kloos voor spelde dat de vakbonden zich bij hun looneisen in de nabije toekomst niets meer van SER-rapporten over de Ne derlandse economie zullen aantrek ken. Nergens in West-Europa worden aan de overheid zulke vergaande be voegdheden gegeven als het Neder landse kabinet wenst. De vakbewe ging voelt er niets voor zich in een uitzonderingspositie te plaatsen. Er zijn, aldus Kloos, voor de minis ter van Sociale Zaken betere moge lijkheden om sociaal zwakken te be schermen dan op de lonen te beknib belen. Er moet niet alleen in c.a.o.- lonpn worden ingegrepen, maar ook in hogere inkomens. Maar aan het be gin van een inkomenspolitiek is dit kabinet nog niet toe gekomen. Wel erkende Kloos dat de overheid de be voegdheid moet hebben om een loon stop af te kondigen als de totale loon ontwikkeling uit de hand dreigt te lopen. De radikaal Tonnaer noemde ingrij pen in afzonderlijke c.a.o.'s „discri minatie". Hijj, de pacifist Van Pelt en de communist IJmkes verklaarden zich tegen de loonwet. Middelhuis (KVP) oud-NKV-voorzitter, ging er van uit dat de overheid in het loon- beleid moet kunnen ingrijpen. Voor willekeur hoeft geen vrees te bestaan. Trouwens, als de minister het ge wraakte artikel 8 te gemakkelijk zou hanteren, kan hg in het parlement ter verantwoording worden geroepen. De KVP-woordvoerder had vertrou wen in de toezegging van minister Roolvink dat slechts een zeer spaar zaam gebruik van het bewuste arti kel zal worden gemaakt. Daarenbo ven is de minister ermee akkoord ge gaan dat als bepaalde loonsverhogin gen in afzonderlijke contracten te hoog worden bevonden, het te grote deel kan worden omgezet in bezit- vormende maatregelen. De loonwet geeft een behoorlijke kans aan de vrijere loonpolitiek, zei Middelhuis. Hij vroeg de minister te zijner tijd aan de SER de vraag voor te leggen of de loonwet bevredigend heeft ge werkt en of misschien verbeteringen nodig zijn. Heij (C.H.U.) sloot hierbij aan door van de minister te vragen het parle ment na een jaar mee te delen hoe de wet heeft gewerkt. De liberaal Louwes had geen enke le moeite om de minister de bevoegd heid te geven in individuele arbeids contracten in te grijpen als dat drin gend nodig mocht zijn. De Gaay Fortman (A.R.) zei dat zijn fractie het definitieve standpunt over de loonwet pas na antwoord van de minister vandaag zal bepalen. Hij noemde de beslissing van N.V.V. en N.K.V. om na aanneming van de loon wet niet opnieuw aan het centraal loonoverleg mee te werken, staat kundig onjuist. De Tweede Kamer is naar zijn mening behoorlijk tege moet gekomen aan een aantal bezwa ren van de vakbeweging tegen het wetsontwerp. Overdreven is het dan ook om van een knevelwet te spre ken. De houding van het kabinet in de Tweede Kamer waarbij met een kabinetscrisis werd gedreigd, als de loonwet zou worden verworpen, noemde hij volkomen onjuist. De Gaay Fortman vroeg de verzekering dat als regering en georganiseerd bedrijfsleven het over de loonpolitiek globaal zijn eens geworden, alleen bij hdge uitzondering gebruik te maken van het recht om in individuele ar beidscontracten in te grijpen. Hij deelde mee dat zijn fractie overweegt een motie in te dienen waarin wordt gezegd dat van een samenhangend inkomensbeleid in Nederland nog geen sprake is en vèaarbij het kabi net wordt uitgenodigd binnen rede lijke termijn te komen tot formule ring van een doelbewuste inkomens politiek inplaats van, zoals thans, een loonpolitiek. Over die inkomens politiek zou advies aan de Sociaal- Economische Raad gevraagd moeten worden en dat advies zou dan zeker voor volgend jaar moeten worden uitgebracht. (ADVERTENTIES) Ziet u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vlieg reis appart.v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg, {touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. het meest complete reisbureau Hoofdkantoor Eindhoven, Stationsplein 24, tel. 040-62787/66780; Eindhoven, Hoogstraat 183, tel. 040-24636; Breda, Passage 2, tel. 01600-33552; 'a-Hertogen bosch, Kolperstraat 3, tel. 04100-42128; Tilburg, Heuvelring 49, tel. 04250-34809. 4e internationale beurs voor woninginrichting 12.000 m' woon-ideeën tentoonstelling 'kindéten wonen' de keuken van de toekomst expositip 'parodie-meubelen'b dagelijks: 11-17 en 19-22.30 u. zondags12-18u. Voordstraat 107. Tel. 01150-425* TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1