uitbliezen Lekker Speelkasten, hemel- en droombeelden, gedekte tafels, hippe meubels op Binnenhuis 70' Vier muren De gemakkelijkste stoel ONBESPIED VEILIG «V Hippe meusen eisen hippe meubels. De jonge Enschedee- er Frank Bolink showt hippe meubels op de tentoonstelling „Binnenhuis" in Rotterdam. Zijn ontwerpen getuigen van speelse fantasie. Een van zijn parodiemeubelen is deze bank die de menselijke vormen als uitgangspunt hebben. mm Geef kinderen in huis de ruimte Het voor velen onbetaalbare droombed uit Deventer met pick up, bandrecorder, televisietoestel tot dekens toe De man brengt tweederde tijd van zijn leven in huis door, de vrouw, vooral de moeder met opgroeiende kinderen, zit het grootste deel van haar leven binnen vier muren. Is het een wonder dat velen geente- resseerd zijn in meer mogelijkheden om aantrekkelijker te huizen? Twee jaar geleden haalde de expositie „Binnenhuis" reeds de 93.000 toe schouwers, komende week verwacht men in de Rotterdamse Ahoyhal bij elkaar 100.000 bezoekers. De inrichting van een huis is voor een jong echtpaar van enorm groot belang. Die woning immers is veel meer dan het verblijf waarbinnen man en vrouw hun dagen slijten; die woning bepaalt ook hun maatschap pelijk aanzien, zij speelt een beslis sende rol in de manier waarop hun kinderen op hun toekomstige maat schappelijke taak worden voorbereid en draagt bij tot de ontplooiing van een evenwichtig en harmonieus ge zinsleven. Is het dan een wonder dat wij het ns in dat eigen huis, dat wereldje van ons zelf, graag zo behaaglijk mogelijk maken? Natuurlijk zal niet iedereen onder behaaglijkheid het zelfde verstaan. Er zijn er die zich het meest op hun gemak voelen in een traditioneel interieur zoals de geijkte zithoek met een bank en een paar gemakkelijke leunstoelen. Som migen willen naar het verleden te rug en omringen zich met antiek of wat daarvoor door moet gaan, maar er zijn er meer die graag het oor lenen aan de moderne woninginrich ter, die aparte mogelijkheden kent om door kleur, vorm en opstelling van het meubilair een bij de smaak en de levensstijl van de bewoners passende sfeer te scheppen. Nog weer anderen, de jongeren vooral, zoeken het in de tegen de pop-art aanleunende extravagante creaties van exclusieve ontwerpers. De prijs voor de gemakkelijke stoel voor bejaarden kreeg de 35-jarige Utrechtse meubelontwerper G. Gey- tenbeek, wiens stoel men vindt op de stand van Hulshoff Interieurbouwers uit Voorburg op „Binnenhuis '70" in Rotterdam (t.m. 15 febr.). Heel wat standhouders komen ook dit jaar op de woningbeurs weer met kleine nieuwigheden. Om er enkele te noemen: PARODIEMEUBELEN De jonge meubelontwerper en wo ninginrichter Frank Bolink uit En schede weigert principieel gebaande wegen te gaan. Hij ontwerpt meube len (en maakt ze zelf omdat de ge vestigde industrie er voorlopig niet aan wil) die in vorm en kleur ge tuigen van een speelse fantasie, ver want aan pop-art en andere levens uitingen van een jonge generatie. Ongetwijfeld zullen vooral zijn pa rodie-meubelen, die de menselijke vormen tot uitgangspunten hebben, het meest de aandacht trekken. HEMELBED Ondanks zijn jeugdige leeftijd staat de 29-jarige antiquair Dolf Ver- steegh aan het hoofd van een om vangrijke en kostbare antiquiteiten verzameling, ondergebracht in een oude korenmolen te Kaatsheuvel, die hij tot middelpunt wil maken van 'n authentiek dorpsplein met huisjes die kunstenaars en ambachtslieden als atelier en expositieruimte zullen dienen. Van zijn stand op Binnen huis '70, die grotendeels bestaat uit de reconstructie van een oude bin nenhof met een collectie van voor deze tijd bruikbaar gemaakte boe- rengerief, zal het klassieke hemel bed het middelpunt zijn. KANTELWAND Nu de gestegen welvaart zoveel nieuwe behoeften geschapen heeft, dreigt de kamerruimte te klein te worden om alles te bergen. De fabri kant Behr ontwierp daarom een woonwand, bedoeld om delen van het interieur (t.v., pick-up, bar, op- klapbed) aan het gezicht te onttrek ken totdat men er behoefte aan heeft. De nieuwe meubelwand wordt getoond in de stands van twee Rot terdamse woninginrichters. DROOMBED Uit Deventer staat op Binnenhuis '70 een droombed, een ingenieus slaap- meubel, dat onlangs op de meubel beurs in Keulen enorme aandacht trok, ook van hen diï dit kostbare bed in de verste verte niït bïtalen kunnen. Dit droombed, dat al naar gelang van de behoefte midden in het slaapvertrek of tegen de wand kan worden opgesteld, is omgeven döor kubussen, die kunnen dienen voor berging van pick-up, bandre corder, televisietoestel en dekens. GEDEKTE TAFELS De importeur van de porseleinfa briek Rosenthal toont op Binnenhuis '70 een aantal gedekte tafels, zowel voor het ontbijt als voor de lunch en de avondmaaltijd, die vooral de vrouwelijke bezoekers zullen inspi reren om aan het tafeldekken voort aan wat meer aandacht te schenken. KLEUR BADKAMER De hygiéne is in Nederland zo ver voortgeschreden dat er vrijwel geen woning meer zonder badkamer wordt gebouwd. De badkamer moest vroeger vooral .clean' zijn, met wit te tegels en wit geglazuurde wasta fels. Nu hoeft dat niet meer. Ook in de badkamer is de kleur doorge drongen, met de gedecoreerde tegel, om ook dit deel yan de woning een wat fleuriger aanzien te geven. OVERAL WARMTE De meeste mensen nemen er niet langer genoegen mee dat hun wo ning door de ijzige kou 's winters voor driekwart onbewoonbaar wordt. Vooral nu het aardgas zijn intrede heeft gedaan is centrale verwarming niet langer een privilege voor een kleine groep. Hoe deze verwarming door lagere tarieven ook het koken en douchen goedkoper maakt en welke mogelijkheden een aantal ver warmingsystemen bieden zijn even eens op Binnenhuis '70 op verschil lende stands te constateren. Wonen met kinderen' is een van de moeilijkste problemen waar veel ouders in een grote stad zijn ge plaatst. Het is dan ook niet zo ver wonderlijk, dat dit thema gekozen is als het belangrijkste op de vierde in ternationale beurs voor woningin richting „Binnenhuis '70", welke gis teravond in de Rotterdamse Ahoyhal werd geopend en die tot en met 15 februari gehouden wordt (openings tijden werkdagen 11-17 en 19-22.30; zondags 12-18 uur. Entree volwasse nen 2,50, kinderen tot 12 jaar 1,'50). Feitelijk is het rijkelijk laat dat men zich in de woningsector nu pas af gaat vragen of men niet wat meer aan de behoeften van de kinderen tegemoet kan komen. Het aantal speelgelegenheden voor kinderen is sinds de tweede wereld oorlog vooral in de grote steden praktisch tot nul gereduceerd; de ij zeren klimrekjes die men hier en daar in een op te vullen hoekje heeft aangelegd en de zandbakken met allerlei viezigheden erin vor men amper een trekpleister voor het kind. Het is geen wonder dat in de ontwikkeling van het kind vooral dit gebrek aan-ruimte om zich uit te leven, een enorme rem is gaan bete kenen. Het kind, zo stelt prof. W. J. Bladergroen, heeft vandaag vooral behoefte aan medemenselijkheid aan het alleen-zijn, aan ruimte voor be weging aan een eigen hoekje om uit te rusten en er te gaan zitten; aan ordening en regelmaat. Kan het kind zich in onze moderne steden voldoende ontwikkelen Het kan niet in de huiskamer spelen want de televisie staat aan; vader zit uit te rusten en het is zo geho rig voor de buren; het kan niet bui ten spelen want het grasveld is ver boden toegang (als er een grasveld is), de straat is te gevaarlijk door de voortrazende auto's; en is er er gens een plek waar het zich kan ui ten, op een speelveld of in een park, dan mag en kan het kind daar niet op eigen houtje naar toe, terwijl ma of pa vaak te moe is om met het kind daar naar toe te gaan, of het er gewoon niet voor over heeft. Het kind van vandaag leeft niet meer, maar wordt geleefd in een omgeving die „af" en „klaar" is, die amper stimuleert tot bewegingsdrang welke juist voor het kind zo enorm belang rijk is. Om tot een normale ontwikkeling te komen heeft het kindd een omgeving nodig die het activeert en uitdaagt tot het vinden van een eigen vorm en het leveren van een eigen bijdra ge. De laatste jaren zijn er diverse gemeenten die wel inzien dat de be levingswereld van de kinderen dreigt te verarmen of reeds ontstel lend aan het verarmen is. Dat daar iets aan gedaan wordt, is belangrijk. Maar belangrijk ook is dat er thuis iets aan gedaan wordt, want het kind zit tengevolge van dit wissel vallige klimaat meer dan de helft van de tijd thuis, waar het dit en dat niet mag doen, waar het ?ijn mond moet houden en waar het niet mag springen omdat de flats zo ge horig zijn. Heeft het kind behoefte aan orde en regelmaat; het heeft ook weer be hoefte aan doorbreking van die re gelmaat. Dat is eveneens een pro bleem in deze maatschappij die steeds meer wordt ingesteld op effe- ciency, doelmatigheid en produktie. In de flats zijn geen zolders, waar het kind zich kan terugtrekken, waar het zijn fantasieën kan uitle ven, waar je oude dingen kunt bewa ren, kunt ping-pongen, je verkleden, met een trein spelen etc. Het kind mist eenvoudig een plekje waar het zelf kan rommelen. Het is dus zaak om in de beperkte woonruimten die beschikbaar zijn, en met de beperkte mogelijkheden die men in een flat en in een grote stad heeft, toch iets te scheppen waardoor dat kind aan zijn trekken komt. In geen enkele kamer van de flat is er rust voor vader, moeder en kinderen. Met een beetje goede wil kan daar verandering in komen. Op deze tentoonstelling worden daarvoor verschillende tips en ad viezen gegeven. Een van die tips is het maken van een speelkist, één vierkante meter eigen speelruimte voor het kind, waar het geconcentreerd spelen kan, lezen, tekenen, knutselen; kortom, waar het kind zich onbespied weet. Er worden momenteel ook bouwpa- ketten geleverd voor dit soort speel- kisten, geschikt om in de huiskamer geplaatst te worden (o.a. door de NV IBO in Doorn). Ouders die niet in een flat huizen, maar in een hele woning, stellen vaak dat het kind een eigen slaapka mer boven heeft, maar er toch niet vaak speelt. De reden hiervan is dat de bewuste kamer voor het kind te ver weg ligt van de ruimte waar de ouders graag vertoeven (de huiska mer) en ook te geïsoleerd ligt. De beste oplossing is dan een geschikt hoekje beneden te vinden. Er wor den daarvoor verschillende tips ge geven; ook voor mensen die op flats wonen en bv. twee jongens hebben die Indiaantje spelen, graag met zand kliederen e.d. Er worden idee- én gelanceerd, die niet alle ouders misschien aanstaan, maar er zijn veel suggesties bij, die met een beet je goede wil best uitgevoerd kunnen worden, ook in beperkte woonruim tes, en die niet alleen het kind uit eindelijk veel plezier zullen ver schaffen, maar ook de ouders. Belangrijk is de veiligheid in huis. Kleuters peuteren graag in stopcon tacten: contactdozen (variërend in prijs van 'ƒ2,47 tot 5,60) in ver schillende uitvoeringen zijn in han del; de onderlinge afstand tussen de spijlen van hekjes voor trappen, bed den, ramen en balkons moet maxi maal 9 cm zijn en uiteraard verti caal geplaatst zijn teneinde ze niet als klimrek te laten gebruiken. Wan neer het kind het raam van zijn ka mer zelf kan openen, zorg dan voor een hekje in het kozijn opdat het niet uit het raam kan vallen; losse kleedjes op gladde vloeren zijn le vensgevaarlijk. Er is anti-slip mate riaal in de handel. Voorkom losse voorwerpen op de trap, zorg voor een goede verlichting; en zorg dat alle giftige en brandgevaarlijke stof fen en alle pillen etc. ver buiten het bereik van kinderen liggen. Ook dat zijn tips die men op deze tentoon stelling over het wonen kan verne men. O FRANK BOLINK Parodiemeubelen Zuurkoolslaatje INGREDIëNTEN 500 gram zuurkool 75 gram rozijnen enkele worteltjes stukjes prei selderij groen 2 eetlepels olie peper, mosterd suiker naar smaak bonekruid of dille BEREIDINGSWIJZE: De zuurkool desgewenst wassen, eventueel klein snijden of knippen en laten uitlekken. De rozijnen wel len door ze in weinig water 5 minu ten tegen de kook te houden, laten uitlekken. De worteltjes en prei wassen, de worteltjes raspen en door de zuur kool roeren. De prei in smalle reep jes snijden, overgieten met kokend water, laten uitlekken en ook door de zuurkool roeren met klein ge knipte selderij. Peper, mosterd en suiker naar smaak door de olie roeren, desge wenst kruiden toevoegen en alles Op het laatst de rozijnen door het met de zuurkool vermengen, slaatje roeren en proeven of dit goed smaakt, eventueel suiker en zuur- koolvocht toevoegen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7