Israëli's boren mijnen legger in de grond Egyptische aanval in haven van Eilat Alfrink vluchtvliegtuig in Meisje van 12 jaar na aanranding in bos gewurgd I )e^e!Hd S0L0RAVE PILLENZAAD S0L0RAVE NAAKT ZAAD (S)expres mag maar hoeft niet KNSM in de zorgen Int. Rode Kruis zet Nigeria-hulp stop „AL UITNODIGING UIT ROME?" „Nee" LOZING OP NOORDZEE WORDT BESTREDEN Vrouw thuis overvallen en beroofd Commentaar Naar de maan Tweede Kamer wil Nieuwe wet op ondernemings raden vóór zomer in kamer Dayan: toeslaan Nasser: kiezen H elikopterbouwer Mil (61) overleden RAADSELACHTIGE MISHANDELING - NA VERJAARDAG ei w Paus prijst regering van Nigeria BERICHT VOOR ALLE SUIKERBIETENTELERS is nog volop verkrijgbaar via de suikerfabrieken. is uitverkocht D. J. VAN DER HAVE N.V. Kapelle (Z.) Zaterdag 7 februari 1970 DE VRIJE ZEEUW NASSER DAYAN STRIJD CAIRO/TEL AVIV (DPA/RTR/AFP/AP) Terwijl de weste lijke grote drie in hun antwoordnota's op de brief van de Russische premier Kosygin aandrongen op naleving van de wapenstilstands overeenkomsten in het Midden-Oosten, zetten de partijen in het conflict gisteren een nieuwe stap op de weg van de militaire esca latie. Nadat in de nacht van donderdag op vrijdag (volgens Cairo) Egyptische kikvorsmannen in de haven van Eilat een Israëlisch hulpvaartuig tot zinken brachten en een ander zwaar beschadigden, boorden vliegtuigen van de Israëlische luchtmacht gistermiddag in de Golf van Suez een Egyptische mijnenlegger in de grond, terwijl gedurende zes uur lang de Israëlische toestellen aanvallen uitvoer den tot diep in Egyptisch grondgebied. Nadat Israël bekendheid had gege ven. aan de aanval door kikvorsman. nen in Eilat, meldde radio-Caïro dat per vliegtuig vervoerde Egyptische kikvorsmannen het vrachtschip „Beitj Sjeifah" en het vaartuig „Beit Ben" hadden vernietigd. De Beit Sjeifah zou zware tanks aan boord hebben gehad. Volgens Tel Aviv mat het tot zinken gebrachte vaartuig 1000 ton en was een landingsvaartuig bescha digd. De ontploffingen eisten geen slachtoffers. De Israëlische luchtmacht reageer de snel. Jachtbommenwerpers voer den gedurende zes uur aanvallen uit op Egyptisch grondgebied waarbij de doelen dieper in het land lagen dan ooit sedert de zesdaagse oorlog van 1967. In de middag boorden straal- bommenwerpers in de Golf van Suez ter hoogte van Ghardaka een 700 ton metende mijnenlegger van de Egyp tische marine in de grond. Deze schepen, van de T-33 klasse, hebben doorgaans een bemanning van 80 marinemannen en zij zijn behalve met uitrusting voor het leggen van mijnen, voorzien van onderzeeboot- bestrijdingsapparatuur en twee dub belloops 37-mm kanonnen. Het is niet bekend of er overlevenden zijn. TTolgens de staatssecretaris van Fi- nanciën hebben medewerkers van het ministerie 2-950.000 kilo meter afgelegd om de invoering van de b.t.w. voor te bereiden. Dat is zeven maal de afstand van de aarde tot de maan. De paperassen, die met betrek king tot de b.t.w. zijn uitgegeven, hebben een totale lengte van 8000 kilometer, een hoogte van 6800 me ter (dat is 22 maal de hoogte van de Eiffeltoren) en een gewicht van 130.000 kilogram. Er zijn per telefoon 510.000 in formaties verstrekt over de b.t.w. Zeshonderd ambtenaren hebben voorlichting gegeven aan 150.000 ondernemers. Aan 7000 belasting consulenten werd 63.000 uur les ge geven in b-t.w. Ze hebben dat op het ministerie allemaal geweldig goed bijgehou den en uitgerekend. Dat is ëen com plimentje waard. Deze Pietjes-precies van het mi nisterie van Financiën hebben ech ter een kleine en volgens minister Witteveen niet al te ernstig te ne men vergissing gemaakt bij de be rekening van de opbrengst van de b.t.w. Toegegeven is dat de misre kening over 1969 ongeveer 600 miljoen gulden bedraagt. Het Twee de-Kamerlid De Goede schat dat de opbrengst 800 miljoen gulden be neden de raming ligt. Als we de stok nu eens in het midden steken heeft de b.t.w. in 1969 ruwweg 700 miljoen gulden minder opgebracht dan men op het ministerie heeft berekend. Als je die guldens naast elkaar legt kom je aan een afstand van 17.500 kilome ter: dat is vier keer de afstand, die de Tour de France-renners dit jaar voor de wielen krijgen. En hoeveel miljoen kilometer zul len we straks met z'n allen moeten afleggen om die extrabelastingen, die het „gat" moeten vullen, naar de fiscus te brengen? Het was ons liever geweest wan neer minister Witteveen in zijn ééntje naar de maan was gelopen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog voor het zo merreces wil de Tweede Kamer de nieuwe wet op de ondernemingsra den in openbare behandeling nemen. Begin maart zal het voorlopig ver slag van de zijde van de Kamer ver schijnen en verwacht wordt dat mi nister Roolvink er spoedig een me morie van antwoord op zal laten vol gen. Ter voorbereiding van dit voorlo pig verslag heeft een bijzondere commissie uit de Kamer gisteren een hoorzitting gehouden, waar verschil lende organisaties hun bezwaren te gen onderdelen van de nieuwe wet kenbaar hebben gemaakt. De raad van Nederlandse werkgeversverbon den verweet minister Roolvink, dat hij het met grote zorgvuldigheid op gestelde advies van de Sociaal-Eco nomische Raad voor dit onderwerp niet volledig had opgevolgd en op en kele punten verder was gegaan dan de S.E.R, aangaf. Het overlegorgaan van de drie vak centrales liet gisteren daarentegen weten, dat de minister nog niet ver genoeg is gegaan en de onderne mingsraad eigenlijk nog meer be voegdheden zou moeten toekennen en een krachtiger positie zou moeten geven. Het zwaarste bombardement van de dag voerden de Israëlische toes tellen uit op de noordelijke sector van het Suezkanaal, waar bunkers, ar tillerie-opstellingen en luchtdoelge schut werden geraakt. Voorts waren militaire kampementen onder meer doel. Egyptische vliegtuigen deden aan vallen op Israëlische posities in het gebied van El Sjatt, in het zuidelijk deel van het Suezkanaal, en bij Ajoen Moessa bij de Golf van Suez. De Israëlische minister van defen sie, Mosje Dayari, noemde de aanval in Eilat „niets bijzonders" en zei dat de Israëlische acties tegen Egypte hierdoor niet zouden worden beïn vloed. „Wij zullen zo hard toeslaan dat zij met vechten moeten ophou den". Volgens het Libanese blad „Le Jour" heeft president Nasser ver klaard dat de Arabische leiders op de topconferentie die het komende week einde in Caïro gehouden wordt, moe ten kiezen tussen oorlog met Israël of aftreden. Het blad, dat zich beroept op be trouwbare diplomatieke bronnen, zegt dat Nasser deze uitspraak heeft ge daan tijdens een onderhoud dat hij in januari had met de voormalige Amerikaanse ambassaduer in Caïro, John Badeau. Nasser had verklaard dat hij te gen de Arabische leiders zou zeggen: „Wij moeten nu kiezen: ofwel een militair waagstuk met alle onvoor zienbare gevolgen, waarvoor de hele wereld de verantwoordelijkheid zal moeten dragen of een gezamenlijk af treden, opdat anderen kunnen pogen de crisis tot ODlossing te brengen die tot een volledige impasse heeft ge leid". GENèVE Het Internationale Ro de Kruis heeft besloten zijn hulpwerk in Nigeria stop te zetten. Dit besluit is vrijwillig genomen in verband met de hinderpalen, die het op zijn weg vindt van Nigeriaan- se regeringszijde. Het Rode Kruis meent voorts, dat zijn hulp niet meer nodig is, nu het conflict Nigeria-Biafra ten einde is. HET LEDENTAL van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is eind december gestegen tot boven de 560.000. Ook in de maand januari heeft de groei zich voortgezet. VORIG JAAR is bijna 8 procent meer leidingwater gebruikt dan het jaar daarvoor. 827 miljard liter werd uit de kranen getapt. SCHIPHOL (ANP) Achter volgd en omstuwd door televisie ploegen van de BBC uit Londen en van de NOS uit Hilversum, door journalisten en persfotogra fen, is gisterochtend een op het laatste nippertje uit Utrecht op Schiphol arriverende kardinaal Alfrink (zie foto) zonder op de normale wijze „in te checken" het vliegtuig voor Suriname in gevlucht. „Laat p. jmij toch gaan", zo riep hij bezwerend uit tegen de ver slaggevers, die hem op het rol lende tapijt in de pier enigszins in het nauw brachten, overigens zonder hem in zijn vaart te stui ten, „het vliegtuig wacht op mij". „Wanneer gaat u naar Ro me", werd hem al voorthollende toegeroepen. „Dat weet ik niet, het vlieg tuig wacht op mij", antwoordde de kardinaal. „Gaat u vanuit Suriname re gelrecht door naar Rome?" pro beerden de verslaggevers, maar ook daarop kregen zij geen ant woord. „Hebt u al een uitnodiging uit Rome ontvangen?" „Nee", zei de kardinaal en hjj zei zelfs geen antwoord te kun nen geven op de vraag hoelang hij in Suriname zal blijven. Naar eerder gemeld gaat de kardinaal daar de wijding bij wonen van pater AJoys Zichem, die over twee dagen bisschop van Paramaribo wordt. Tevoren had hij al laten melden, dat hij niet bereid was op Schiphol de pers te woord te staan. Daaraan hield hij zich tijdens zijn lijdensweg door de 240 meter lange pier konsekwent, maar vlak voor hij de aviobrug bninen ging, keerde hij zich op dringend verzoek van de fotografen toch nog even om en poseerde vriendelijk. Op dat moment wist hij echter nog niet, dat een verslaggever van het Amerikaanse weekblad Time in de eerste klasse van het KLM-toestel de hele reis met hem zou meegaan in de hoop al thans tijdens de vlncht een in terview over de celibaatkwes tie te kunnen krijgen. Verwacht wordt, dat de aarts bisschop over een week op Schip hol zal terugkeren. PHOENIX een geheim programma, waarbij naar men zegt de CIA en andere V.S.-adviseurs zover zijn ge gaan dat ze duizenden leden van de Vietcong hebben gedood, gevangen genomen of „bekeerd", zal door een commissie van de Amerikaanse se naat onder de loep worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) DOETINCHEM De 12-jarige Christina Wielheese uit Gaanderen onder Doetinchem is donderdagavond op beestachtige wijze aangerand en gewurgd. Het misdrijf werd begaan op 100 meter van haar ouderlijk huis in een bos. Het meisje was even na zeven uur van gymnastiekles op de fiets naar huis gegaan. Het is een rit van MOSKOU (DPA) De pionier van de helikopterbouw in de Sovjet- Unie, Michail Mil, is op 61-jarige leeftijd overleden. De bekende constructeur bouwde in 1959 de „MI-1", die plaats biedt aan drie inzittenden. Zijn jongste produkt, de „W-12" kan 40 ton ver voeren. Mils hefschroefvliegtuigen worden naar 40 landen geëxporteerd. tien minuten. Toen zij om acht uur nog niet thuis was, sloegen haar ouders alarm. Een uur later vond de vader het ontzielde lichaam met er naast de fiets. Sectie wees uit dat ze was aangerand. De dader moet Christina over een diepe greppel hebben getild. Het uit gebreide onderzoek - meter na me ter in de buurt wordt onderzocht - heeft nog geen enkel aanknopings punt opgeleverd. Hoewel de moord niet is gepleegd in de onmiddellijke omgeving van de psychiatrische in richting De Kruisberg, houdt de po litie er wel rekening mee, dat dit het werk kan zijn van een patiënt uit die inrichting. De afdeling Opsporingsbijstand uit Den Haag verleent assistentie in het onderzoek. Het misdrijf vond plaats langs een onverlichte weg in het Slangenburgsebos. Een lid van de Haagse opspo ringsdienst onderzoekt nauwkeu rig de plaats, waar de vader het lijk van zijn dochtertje vond. Een poiitie-agent (rechts) haalt de fiets van het slachtoffer weg. (Van een onzer redacteuren) BREDA Nederland is vanaf van daag een nieuw weekblad rijk, ten minste zolang het duurt. Het is „Ex pres", een „volwassen blad voor vol wassen mensen", zoals het van zich zelf zegt. Schepper van dit nieuwe mini-monument van Nederlandse boulevard-journalistiek is Leo Uit- tenbogaard, eens hoofdredacteur van Nederlands meest wereldvreemde fa milieweekblad „Wereldkroniek". Expres lijkt op dat andere Neder landse boulevardblad „Boulevard". Het wordt los verkocht, het is fors van opmaak met veel rood en grijs en zwart, met knallers van koppen en veel foto's. Wat opvalt aan dit eerste nummer Is de ongewone dosering sex. Het blad staat er stijf van en het lijkt of Uit- tenbogaard zeggen wil: „nu zullen we eindelijk Nederland eens con fronteren met de sex, met bloot. Maar die confrontatie heeft al lang plaats gehad dank zij bijvoorbeeld Sextant en Phil Bloom. De plaatjes in Expres zijn doodgewoon te de cent om revolutionair te zijn en er staat in de hele krant maar één foto die de kijker een onbelemmerd uitzicht biedt op een compleet paar welgeschapen borsten. Dat is ook logisch want als Expres werke lijk net zo revolutionair en taboe- bevrijdend voor de dag zou komen als de redactie suggereert, te doen, dan zou het geschokte volk van Neder land het blad niet kopen. En voor dat laatste is het nu eenmaal gemaakt. Wel wat kwalijk vinden we een on genuanceerd alarm-verhaal over „de pil" De pil is een te belangrijke zaak voor tienduizenden dan dat daarover op dit niveau kan worden gediscus sieerd. Maar de kop: „De pil is veel minder veilig dan u denkt" verkóópt waarschijnlijk wel. De onrust die het verhaal bij velen zou kunnen doen ontstaan met alle nadelige gevolgen voor een „gaaf en plezierig sexle- ven" (waarvoor Expres op de bres heet te staan) zal de verkopers ver der een zorg wezen. Voor de kosten van één consult kun nen ze zich immers door hun huisarts weer gerust laten stellen. Wat ons betreft is Expres een blad dat wel mag, maar niet hoeft. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministeraad heeft gisteren gesproken over het aangaan van een overeenkomst met België, Frankrijk en Engeland inzake samenwerking bij het tegengaan van de verontreiinging van de Noordzee. Het gaat daarbij om maatregelen op het punt van lozing van afval stoffen, opsporing van olievlekken en de aansprakelijkheid voor het ge ven van schadeloosstelling. De ont- werp-overeenkomst moet nog goed gekeurd en getekend worden. AMSTERDAM (ANP) „Wij gaan een zorgelijke tijd tegemoet, maar de directie ziet de toekomst zeker niei pessimistisch in". Dit een woordvoerder van de KNSM desgevraagd meegedeeld. Hij ontken de categorisch, dat de directie plan nen zou hebben over te gaan tot ont slagen. „Wel zullen wij door een na tuurlijke afvloeiing (pensionering e.d.) tot een vermindering van per soneel komen". Hoewel de KNSM in 1969 meer in komsten had dan in 1968, zullen de resultaten over 1969 aanmerkelijk la ger zijn Volgens de directie zijn als oorzaken hiervan aan te wijzen de ri- goreuze loonronden, de stakingen in de VS, de onrust op Curacao en de geweldig gestegen kosten. Tegen de ze achtergrond wordt het gehele be drijf nader onder de loep genomen. „Er zal een zekere herstructure ring plaatsvinden die gepaard gaat met bezuinigingen zoals bijvoorbeeld een reorganisatie van de ljjnennet- ten". aldus de woordvoerder. EINDHOVEN (ANP) Gister morgen is de 45-jarige mevrouw P. Kiiian in haar woning te Tongelre, door een man, die zich uitgaf voor belastingambtenaar overvallen, ge kneveld en vervolgens beroofd van f 2500. De overvaller een man van tussen de 25 en 35 jaar had er zich eerst van vergewist, of de man van de vrouw thuis was Op het ontkennende ant woord verklaarde hij, de zaak dan wel met haar' af te kunnen handelen- In de kamer greep hij haar bij de hals. drukte haar tegen de grond, bond haar met nijlonkousen aan tafel en box vast en knoopte een lap stof voor haar mond. Toen hij slechts f 45 vond, dreigde hij haar baby, een meisje dat door de kamer kroop, te zullen mishande len als zij geen aanwijzing gaf waar zich meer geld bevond. De vrouw wees hem toen een tas aan waarin zij onder de voering f 2500 had gestopt. Met dit bedrag verdween de overvaller. De vrouw werd door een buurvrouw bevrijd. De beroofde vrouw had het bedrag van 2500,gespaard om over an derhalf jaar haar 81-jarige moeder in Siam te kunnen bezoeken. Ze heeft haar 30 jaar geleden voor het laatst gezien. Het reisbedrag zou in totaal 4000,bedragen. VEENDAM (ANP) in Veendam is gisternacht de 32-jarige H. Heikens by de ouderlijke woning door een nog onbekende man, vermoedelijk met een yzeren staaf neergeslagen. De man werd hierdoor vrij ernstig aan het hoofd gewond. De heer Heik ;ns die thuis zijn ver jaardag had gevierd, kwam met zijn auto terug van Meed en, waar hij zijn meisje naar huis had gebracht Dicht bij de woning van zijn ouders zag hij een man staan In de veronderstel ling, dat het zijn vader was stapte Heikens uit de auto. Hij werd zonder pardon bewusteloos geslagen. Enkele uren later sleepte hij zich met veel moeite naar de ouderlijke woning. Zijn auto was in brand gesto. ken. J Iedereen mag nu driemaal raden, wat de man op de foto, die direct onder deze regels is geplaatst, voor stelt of te betekenen heeft. Ik kan u alvast een kleine hint geven: het heeft niets met Piet Bambergen van het komische duo de Mounties te maken, noch met carnaval (een ver rassing), of het Russische tsarenrijk, een nachtclubportier of de film The Merry Widow uit 1925. De letters op de kraag (W.H.) ge ven de oplossing. Die staan namelijk voor White House en dat betekent Witte Huis. Het is NIET zo dat daar een historische jilm wordt opgeno men. Zo, als de man op de foto, zien alle paleiswachten van koning Nixon er tegenwoordig uit. Aardig niet? Meneer Muscatello tekent voor deze operette-achtige uniformen. Wie zed daar ook alweer dat Ame- rika's president geen koloniale trek jes vertoonde? Zucht: niet alleen dat woestijnggnd is geell (soldaat in Tunesië). Nu we het toch over uniformen hebben, gistermiddag liep ik achter twee militairen, beroepsmilitairen, van wie één duidelijk lager in rang dan de ander. Maar de hoge keuvelde toch gezellig met de lagergeplaatste, die naar ik aanneem hoopt bin nenkort even hoog te zijn als de hooggeplaatste. Het gesprek, dat ik wee mij slinks volgde, ging over uniformen. De hoge liep in het blauw en zei (ik viel er midden in): „....kan me dus geen fluit schelen welke kleur ik draag. Ik ben niet blauw-blind". Waarop de lage (met aardappel in keel) antwoordde: „Ja, want je hebt van die kérels die een hele avond over de kleur van zo'n uniform kun nen praten...." Waarop ik links ging en zij rechts. Ik heb een blauwe boerenkiel. En u? De (letterlijke) doordraver van deze week is kardinaal Alfrink. Die draafde gisteren op Schiphol gelijk door naar zijn vliegtuig! Eilaas! En Witteveen kan me nog meer vertellen. Laat-ie z'n gaten zelf maar vullen. Ik wens wel iedereen zoveel plezier als hij en zij kunnen beleven. Tijdens deze dagen. Alaaf! MERIJN VATICAANSTAD (RTR) Paus Paulus heeft gisteren de regering var, Nigeria geprezen, omdat zij zich zo heef, ingespannen voor het her stel var, hel normale leven in Nigeria en maatregelen heeft getroffen om de wraakzucht uit te bannen Hij zei dit in eer toespraak tot missionaris- ser die de afgelopen dagen uit Nige ria zijn uitgewezen. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5