Zeeland in competitie om vestiging bauxietwasserij Politieke oorlog in Hontenisse I Comité protesteert tegen Péchiney Voorzitter Boerenpartij beschuldigt partij leden van overval Open brief van biologendispuut nstuif zeeland Ook kansen in Frankrijk en Duitsland voor nieuw bedrijf Péchiney gemeente Hopeloos verliefd Commentaar Spoeling nog dunner Britse delegatie bezoekt Nederland Onbestendig P.v.d.A.-Groningen wil Péchiney in noorden des lands MESTSTOFFEN Fa. De Moor- Vlaeminck Beroepingen IN ZEELAND Sluiting kantoren gemeentelijke diensten Ontaarding Antwoord VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Zwarte lijst Zaterdag 7 februari 1970 DE VRtJE ZEEUW Als er welvaart gewonnen kan worden uit het bauxiet de grondstof voor aluminium dan moet die welvaart voor een veel groter deel dan nu het geval is, ten goede komen aan de landen, waar bauxiet wordt gevonden: Suri name en Frans Guinee o.a. Dat is ontwikkelingswerk waaraan we wat hebben". Zo luidt, kort samengevat, de me ning van het aluminiumcomité, dat kennelijk geïnspireerd is door het interkerkelijk vredesberaad, dat in zijn actieprogramma „Kosmokom- plof '70" reeds in het vorige jaar met een dergelijke stelling kwam. Een der weinige voordelen, wel ke de bevolking van een bauxiet- land uit zijn bodemrijkdom put, is de directe werkgelegenheid in ver band met de winning en wassing van het bauxiet. Het aluminiumco mité en het interkerkelijk vredes beraad hebben klaarblijkelijk aange nomen, dat zowel de winning als de wassing van het bauxiet het privi lege van de bauxietlanden zouden blijven. Uit recente berichten blijkt echter, dat dit helemaal geen wet van Me den en Perzen is. De winning van bauxiet kan uiteraard niet naar een ander deel van de wereld worden overgeheveld, maar met de wassing blijkt dat wel mogelijk te zijn. Het schijnt zelfs economisch voordeliger uit te vallen. Aan het woord „voor deliger" moet worden toegevoegd: „voor de aluminiumconcerns Nieuwe ontwikkelingen op ver voer- en marktgebied maken het mogelijk, dat weldra öok de bauxietwassing als „welvaartsele ment" aan sommige ontwikkelings landen ontvalt. Mochten de bauxiet- arbeiders vroeger hun delfstoffen tenminste nog zelf wassen straks mogen ze die alleen nog maar op graven. Het welvaartsaandeel, dat zij aan het bauxiet 1e danken hebben, wordt derhalve nog kleiner dan het al is. Het is vrij duidelijk: degenen, die zich voor een dynamisch ontwikke lingsbeleid via de bauxietexploitatie inzetten, hebben niet alleen te strij den tegen de gevolgen van een ver keerd verleden, doch nog sterker te gen de dreiging van een toekomst, welke voor de bauxietlanden nog schameler schijnt te worden dan het heden reeds is. En nu Zeeland en Nederland: nu moet er een conclusie worden ge trokken het wel of niet onttrek ken van deze industrie aan ontwik kelingslanden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een delegatie van de North East Development Council uit Engeland zal maandag 9 februari in Nederland aankomen voor 'n twee de bezoek binnen zes maanden. Deze uit zes man bestaande dele gatie zal besprekingen voeren met bankiers over eventuele vestiging van dochteronderneming van Neder landse fabrieken en distributie cen tra in het Noordoosten van Enge land. In de afgelopen jaren heeft zich on der meer een dochteronderneming van Molenschot en Zoon in Engeland gevestigd. Dochterondernemingen van Tornado en AKU zijn nog in aanbouw. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.06 uur: Onbestendig met af en toe regen, later mogelijk ook sneeuw buien. Temperaturen vooral in de nacht iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: 2 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zeeland beschouwt zichzelf als een se rieuze deelnemer in de compe titie tussen drie Europese ha vengebieden, met als inzet de vestiging van een bouxietwas- serij. Deze zal door het Franse concern Péchiney en de Ame rikaanse „Kaiser aluminium and chemical corporation" in het EEG-gebied gebouwd wor den. In 1973, zo vernemen wij, zal dit bedrijf moeten draaien. De landen die voor vestiging in aanmerking komen zijn Duitsland (Wilhelmshaf en), Frankrijk en Nederland. De fabriek ig bedoeld als verwer kingsbedrijf voor de grondstof bau xiet, waaruit aluinaarde wordt gew nen, die dan weer gebruikt wordt voor de vervaardiging van alumini um. Momenteel bevinden de bauxiet- wasserijen zich in de directe nabij heid van de vindplaatsen, waaronder Suriname en enkele Afrikaanse lan den. Vanuit die landen wordt de aluinaarde naar de aluminiumsmel- terijen, waaronder te zijner tijd ook de smeltery van Péchiney in het Zeeuwse Sloegebied, vervoerd. Bedrijfseconomisch, zo hebben de planbureaus van Péchiney en Kaiser berekend, is het op den duur gunsti ger om ook de wassing van bauxiet naar de landen waar het aluminium wordt geproduceerd en verder ver werkt, te verplaatsen. Een overwe ging ten gunste van de EEG was bo- verdien de politieke onstabiliteit n ide landen waar de bauxietwasserijen thans gevestigd zijn. De betrokken ondernemingen heb ben noggeen mededelingen over haar precieze terreinbehoefte gedaan, maar aangenomen kan worden dat haar claim op de ruimte in de hon derden hectare gaat lopen. Dit houdt verband met de grote behoefte aan opslagcapaciteit per jaar. in totaal 2 miljoen tori bauxiet, Waaruit on geveer een miljoen ton aluinaarde moet worden gewonnen. Er zal vooral veel depotruimte nodig zijn. Voor wat de aanvoei van de grondstof- en de afvoer van de aluinaarde betreft, gaat het om massavervoer, waarvoor om economische redenen alleen su per-ertstankers geschikt zijn. Ook op dit punt voldoet Zeeland aan mogelijke wensen, zo vernemen wij. Wat de benodigde ruimte betreft, zo deelden ons zowel de directeur van 've,.schap Vlissingen i.o., de heer J. van Konijnenburg, als een woordvoerder van 't Bureau Ontwik keling Zeeland, mee, bestaan er in Zeeland geen problemen. „Als de fabriek omstreeks 1973 in bedrijf moet zijn, waarbij met een bouwtijd van een jaar moet worden gerekend, dan kan inderdaad in 1972 aan vrijwel elke te verwachten ter reinbehoefte in het Zuidsloe worden voldaan", zo gaf men ons te ver staan. Bovendien, zo vernamen wij verder zou er voor een dergelijk groot be drijf een terrein in het Sloegebied kunnen worden gevonden, dat van een aparte havenmond zou kunnen worden voorzien. Dit terrein bevindt zich oostelijk van Borsele. Binnen de zogenaamde „artikel vier"-lijn in het Zuidsloe, is op dit moment ongeveer negenhonderd hec tare ais mogelijke industriegrond voor de toekomst aangewezen. De ruimtelijke behoefte van Péchiney- Kaiser is nog niet bekend. Wel weet men dat het om een investering van circa 720 miljoen gulden gaat. Op hét gebied van het vaarwater voor het diepst liggende schip ver wacht men in Zeeland evenmin pro blemen. Op dit moment is de Wester- schelde bevaarbaar voor schepen tot 60.000 ton, maar het is mogelijk door het wegbaggeren van de zogenaamde drempel in de monding van de Wes- terschelde, in de toekomst schepen tot 100.000 ton en wellicht zelfs groter te ontvangen. Van de zijde van Péchi ney is verzekerd dat het Havengebied Vlissingen-Oost in elk geval mede in de verkenningen van het Péchiney Kaiser consortium wordt betrokken. Formeel contact heeft evenwel nog niet plaatsgehad. Uiteraard is een reeds aanwezige in 't Sloegebied een van zijn grootste aluminiumsmelterijen aan het bou wen is. Het consortium heeft bekend gemaakt dat het uiteindelijke besluit mede zal afhangen van de financiële steun, welke de landen bereid zijn voor de vestiging te verlenen. De vlotheid waarmee dat in Neder land zal gebeuren, zal naar insiders vrezen, niet al te groot zijn. Het ge ven van steun bij de vestiging van een soort industrie die tot dusver een smalle peiler onder de wankele wel vaart van enkele ontwikkelingslan den, waaronder Suriname, vormde, zal bij de volksvertegenwoordiging weinig sympathie ontmoeten. Ook zal men garanties eisen op het gebied van de milieuhygiëne. Wat dit laatste betreft: een bauxiet wasserij is, wat de luchtverontreini ging betreft, minder verdacht dan een aluminiumsmelterij. Een pro bleem kan echter rijzen bij de beant woording van de vraag hoe het residu van het produktieproces, de bauxiet- modder, afgevoerd gaat worden. AMSTERDAM (ANP) Op initiatief van Surinaamse organisaties en de Bond voor Wetenschappelijke Arbeiders is een aluminium comité gevormd dat protesteert tegen de vestiging van de Péchiney- fabriek in Zeeland. Met klem bepleit dit comité de vestiging van een nationale Surinaamse aluminium-industrie, waar dit land volgens het comité als grondstoffenleverancier zonder meer recht op heeft. De realisatie, hiervan, inclusief de know-how, dient te komen uit Neder' landse bijstand. Het comité zal voorts trachten op alle wijzen de vestiging of uitbrei ding van aluminiumindustrieën in Nederland te voorkomen. „Door de vestiging van de Péchi- ney-fabriek in Zeeland wordt als aanvulling op de reeds bestaande economische uitbuiting en misvor ming van Suriname door Billiton- Hoogovens in Delfzijl en Alcoa in Amerika de westerse beheersing van /de Surinaamse bodemrijkdom uitge breid en versterkt. Na 40 jaar bauxiet-exploitatie wordt slechts drie procent van de in Suriname ge wonnen bauxiet in Suriname zelf tot aluminium verwerkt. De overige bauxiet gaat, na eventuele zuivering en tegen uiterst lage uitvoerprijzen, naar de V.S., Europa en Canada. Bovendien vindt de verwerking van deze drie procent nog door een Amerikaanse firma, de Alcoa, in Suriname plaats. Terwijl in Surina me nog 20 procent van de bevolking werkeloos is, wordt het Sloegebied in Zeeland ontwikkeld met behulp van uit Suriname en Frans Guyana af komstige bauxiet", aldus de oprich ters. GRONINGEN (ANP) Het ge west Groningen van de Partij van de Arbeid doet een beroep op de regering om te bevorderen dat de aluminiumfabriek die door het Fran se concern Péchiney en de Ameri kaanse ondernemer Kaiser in Euro pa zal worden gebouwd, in het noor den des lands komt te staan. Van avond is het volgende telegram aan de minister van Economische Zaken gezonden: ,31ijkens een ANP-bericht zoeken Péchiney en Kaiser een vestigings plaats voor een aluminiumfabriek in Europa. Het gewestelijk bestuur van de PvdA doet op u een dringend be roep alles in het werk te willen stellen om deze vestiging te doen plaatsvinden in het noorden des lands". In het aluminium-comité zitten be halve een aantal Surinaamse orga nisaties onder meer Sjaloom, de Katholieke Werkende Jeugd, Nesbic, staf hervormde jeugdraad, actieco mité ontwikkelingshulp Vrije Univer- siteit, werkgroep Ned. Chr. Studen ten Vereniging, Werkgroep Imperia lisme Wageningen en Amsterdamse raad voor ontwikkelingssamenwer king. (ADVERTENTIE) Uw adres voor kunstmeststoffen Dieselolie en Brandstoffen Door de grote omzet en voorraad steeds de laagste prijzen. HULST - TEL. 01140-2628/3437 Ned. herv. kerk Bedankt voor IJsselmuiden, J. de Lange te Rijs- Geref. kerken Aangenomen naar Beetgum, J. Brouwer te Avereest- Balkbrug. Geref. kerken vrijgemaakt Be roepen te Hooghalen, Kornhorn-Ma- rum en te Bergen op Zoom-Zeven- bergen. K. Fnlkertsma, kand. te Be- dum Ned. herv. kerk Beroepen te Warnsveld (toez.) W. M. Weenink te Veere en Kleverskerke - te Winters wijk J. Schipper te Epe en G. J. T. van Dijk te Spijkenisse - te Kol- lumerzwaag G. F. A. Carstens te Zaandam Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Ommeren en te Hoofdplaat A. J. van Heuven, a.s. emeritus predikant te 's-Gravendeel. Aange nomen naar Amersfoort drs. B. C. Juckema te Marknesse. Geref. kerken Beroepbaarstel ling - Kandidaat G. Verburg, Geest brugweg 80 te Rijswijk is beroep baar. Beroepen te Loenen aan de Vecht G. Verburg, kand. te Rijswijk, die dit beroep heeft aangenomen. Geref. kerken vrijgemaakt Be roepen te Groningen-Noord drs. A. N. Hendriks te Delft - te Nijkerk H. J. Begemann te Drogeham. Geref. gemeenten Beroepen te Kapelle-Biezelinge en te Hendrik- Ido-Ambacht G. J. van den Noort te Capelle a.d. IJssel - te Nieuw-Beij- erland J van Haaren te Amers foort. Christ, geref. kerken Beroepen te Maassluis D. J. Klein Onstenk te Siegerswoude - De Wilp. Vrije evang. gemeenten Be dankt voor Utrecht D. de Jonge te Yerseke. (Van een onzer verslaggevers) GOES Pas nu is bekend gewor den, dat op de 29e januari de voor zitter van het Zeeuws provinciaal be stuur van de Boerenpartij, de heer A. de Ridder uit Heinkenszand (vanaf Kloetinge) dertig kilometer lang door een drietal partijgenoten per auto is achtervolgd en vervolgens bij Geers- dijk in Noord-Beveland is klem ge reden en overvallen. „Ik werd," zo vertelt de heer De Ridder, „uit mijn auto gesleurd, waarna mijn kleren, portefeuille en auto grondig werden onderzocht. Het formulier, waarnaar zij zochten, de lijst waarop de kandidaten voor de Boerenpartij voor de Provinciale Sta ten stonden, had ik echter niet bij me. Ze hadden volgens mij de bedoe ling, deze te veranderen. Eenmaal thuis gekomen, kreeg ik wederom (ADVERTENTIE) Het gemeentebestuur deelt mee dat de kantoren van de gemeentesecre tarie van alle gemeentelijke diensten op maandag 9 februari 1970 van af 12.30 uur zijn gesloten. bezoek van de overvallers en heb hen ten einde raad, nadat ze mij de verzekering hadden gegeven, niets aan de namen te veranderen, de lijst gegeven. Bij nader inzien is echter gebleken, dat zij zich niet aan de afspraak heb' ben gehouden en mijn naam ik was als tweede geplaatst hebben geschrapt. De namen van de overvallers en de man achter de schermen zijn de heer De Ridder bekend. „Maar ik heb er geen politiewerk van gemaakt, omdat ik de zaak in tern wilde houden. Ik heb ze voor de keuze gesteld: óf ik licht de politie over de gang van zaken in, óf deze zal door het provinciaal bestuur wor den behandeld. Ze hebben het laatste gekozen, hoewel ik er tot nu toe nog niets van heb gehoord. Wat ik nu ga doen? Dat is voor mij een raadsel. Ik heb goede hoop, dat op de algemene ledenvergadering, die binnenkort in Utrecht gehouden wordt, alles geregeld wordt." De heer G. de W„ lid van provin ciale staten voor de Boerenpartij, die door De Ridder als de man achter de schermen wordt afgeschilderd, ontkende ook maar iets met de zaak uitstaande te hebben. „De heer De Ridder moet eerst zijn beschuldigin gen maar eens waar maken. Het ver haal, dat hij door ons van de lijst zou zijn geschrapt, verwijs ik naar het land der fabeltjes. Het algemeen bestuur heeft deze maatregel geno men." Het enige commentaar van de heer 3. K„ die door de heer De Rid der als een der sleurders werd beti teld, luidde: „Is hij krankzinnig ge worden!" (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Wethouder Ever- aert van Hontenisse zal voorlopig nog geen stappen ondernemen tegen de verspreiders van een tegen hem ge richte circulaire. De circulaire is een dezer dagen huis-aan-huis bezorgd door mpathisanten van de „Lijst- Anné", nadat het NKV-bestuur van Hontenisse aanvankelijk begin deze week een open brief huis-aan-huis had laten verspreiden met daarin een verklaring, dat men zich distantieer de van roddelpraatjes, die sinds kort over het hoofd van wethouder Ever- aert wo-dt uitgestrooid. In de circu laire, die door Lijst-Anne is verspreid staat de mening van de heer Anné over het standpunt van Everaert ten aanzien van een gecombineerde NKV-Iijst. Het zittende raadslid en NKV-lid Anné heeft zich uitgesproken voor een zelfstandige NKV-lijst. Wethou der Everaert heeft, zoals bekend, na een beslissing van de NKV-bestuurs- raad gekozen voor een gecombineer de NKV-lijst o.a. in samenwerking met drie andere partijen. Beide raadsleden hebben nu door middel van de huis-aan-huis verspreide open brief hun visie over deze zaak aan de bevolking bekendgemaakt. De controverse tussen beide heren is inmiddels uitgegroeid tot een po litieke rel van formaat, die de ge moederen in Kloosterzande sinds woensdag aardig bezighoudt. In de plaatselijke etablissementen is het conflict het onderwerp van gesprek Af en toe ontladen de emoties zich in de vorm van een dreigement aan het adres van de heer Everaert. Onbekende tegenstanders hebben hem gewaarschuwd als lid van de plaatselijke Raad van Elf niet in het nabijgelegen gehucht Groenendijk te komen, als zijn gezondheid hem lief is. Men heeft nJ. gedreigd, in dat geval voor een paar rake klappen (letterlijk wel te verstaan) te zullen zorgen. De heer Everaert daarover' „Ik ben er de man niet naar om me door dergelijke ordinaire dreigemen ten te laten intimideren. Ik ben dan ook niet van plan om Groenendijk dit jaar met carnaval ook maar enigszins te mijden." De bedreigde wethouder heeft mee gedeeld, voorlopig een afwachtende houding aan te zullen nemen, waar bij hij zich heel wat zoals het NKV-bestuur ze noemt „roddel praatjes" over het hoofd moet laten gaan. „Daar geef ik niet om", ver telde hij desgevraagd. „De mensen, die werkelijk in me geloven zullen zich daardoor niet van de wijs laten brengen." Hij steekt de kritiek, die hij ten. aanzien van de tegenpartij heeft niet onder stoelen of banken, evenmin als hij zijn mening over lijsttrekker An né probeert te verdoezelen. Omge keerd is het precies hetzelfde, al zeg gen beide heren ook, dat ze elkaar als mensen geen kwaad hart toe dragen. Onder invloed van een aan tal publikaties zijn de emoties in de gemeente Hontenisse inmiddels ta melijk hoog opgewaaid. De meeste kiezers laten de opwin ding overigens gelaten over zich heen gaan. Het staat wel vast, dat Kloosterzande en omgeving een po litiek-geladen carnavalsweekend te gemoet gaat, „want zelfs carnaval kunnen ze niet buiten de politiek houden", zegt Everaert verwijtend De komende dagen wil hij zijn poli tieke aspiraties laten voor wat ze zjjn om zich volledig aan zijn taak als lid van de raad te kunnen wijden. De Raad van Elf dan wel te verstaan. MIDDELBURG Het biolo gendispuut aan de Vrije Universi teit en de werkgroep van de Vrije Universiteit voor het wereldna- tuurfonds hebben een open brief aan alle dagbladen gestuurd, waarin de redacties naar behoren worden gekappiteld. „Straks zijn er weer Statenverkiezingen", zegt de briet „en het is bekend dat Provinciale Staten, resp. Gedepu teerde Staten, in aangelegenheden van regionale planologie een be langrijk bestuurslichaam zijn. De kiezers die in maart hun stem gaan uitbrengen, kunnen een gro te mate van invloed op het streek beleid uitoefenen. Daartoe gaan zij (zo hoort het toch?) in de krant zoeken welke standpunten door de verschillende partijen in de Statenvergaderingen worden ingenomen". „Maar", zo gaat de open brief verder, "wat blijkt? De grote dag bladen brengen zelden of nooit verslagen van Statenvergaderin gen, laat staan van de houdingen van de verschillende vertegen woordigers daarin. Met andere woorden: de kiezer weet niet wie of wat hij in maart gaat kiezen en volgens dit criterium zijn de Staten een ondemocratisch li chaam. De pers gaat hierin niet vrijuit". De brief vreest dat de komende Statenverkiezingen zullen ontaar den iin een tot niets verplichtende voorjaarsloterij en een volstrekt inadequate opiniepeiling, met geen andere functie dan dat ieder de valse indruk krijgt dat hij meebeslist. „Wij beschouwen dit soort vertoningen als opium voor het volk, en. gezien de belang rijke fase in de milieuhygiëne waarin wij verkeren, als een ge vaarlijk soort opium". De brief besluit aldus: Er zijn belangrijke zaken aan de orde op provinciaal niveau: Rijnmond, Waddenzee, Tjeukemeer enz. Daarom hopen wij dat ook uw krant, als voorstander van demo cratie en milieuhygiëne aan on ze oproep gehoor wil geven". De oproep vraagt dan de kran ten, om hun berichtgeving omtrent Provinciale Staten, resp. Gedepu teerde Staten, drastisch uit te breiden en te verbeteren en in ie der geval (met terugwerkende kracht) de ingenomen standpun ten van de vertegenwoordigers in de Staten vermelden. siteit is doorgedrongen, al heb ben ook de landelijke pers, radio en tv de nodige aandacht aan het Péchiney-spektakel, aan de wei gering een asbestfabriek toe te la ten, aan de zorg om de zuiverheid van de Westerschelde, aan de vrees voor een verstoring van 't biologisch evenwicht in de Ooster- schelde en aan nog veel meer, besteed. Wij achten het een gunstig te ken dat de Amsterdamse studen ten van wie de bovenstaande open brief afkomstig is, een open oog bezitten voor het feit dat de pro vincies, met name in de planologie, een voorname rol kunnen spelen en dat het mede aan provinciale besturen te wijten of te danken is of met met de milieuhygiëne in ons land resp. verkeerd of goed gaat. Aan de neiging tot vereenvoudi ging van een ingewikkeld pro bleem konden echter ook de stu denten niet ontkomen. Zij verzuim den bijvoorbeeld de onderscheiding tussen landelijke en regionale pers to maken, die juist in dit ge val noodzakelijk gemaakt móest worden. De provinciale pers geeft zelfs weieens, naar de mening van haar lezers, te véél voorlich ting over het in Provinciale Sta ten behandelde en de lezer vraagt zich dan ook weieens af met welk doel al die ruimte in de krant aan het „machteloze gedebatteer" in de Staten wordt gewijd. Het ant woord op die vraag ligt besloten in de constatering van de studen ten zelf: het provinciale beleid, met zijn vaak vergaande conse quenties moet voor iedereen door zichtig worden gemaakt. De standpunten der partijen ko men in de verslaggeving uiter aard tot hun recht, maar helaas voor het dispuut en voor de werk groep: de dingen liggen zelfs in de provinciale politiek nooit zo eenvoudig, dat men een soort „zwarte lijst" zou kunnen opstel len, welke al dan niet met terug werkende kracht vermeldt welke partijen of personen het met de milieuhygiëne niet zo nauw ne men, of zelfs met een gerust hart de inderdaad grote belangen van een zuivere biosfeer zouden opof feren aan - bijvoorbeeld - de in dustrialisatie. Dat zou maniakaal zijn. Van die partijen en van ons. Het is veelbetekenend, dat het rijtje gebieden die de zorg van 't dispuut en de werkgroep hebben, de provincie Zeeland niet ver meldt. Wat dit wél gebeurd, dan zou de open brief waarschijnlijk wat genuanceerder zijn geformu leerd en wellicht zou er zelfs 'n tussenzinnetje in hebben gestaan, dat vermeldt dat men in Zeeland zelf3 beducht kan zijn voor een soort milieufobie. Deze laatste kan tot gevolg hebben dat men geen enkele industrie, tenzij hij horlo geveren vervaardigt, in dit ge west za] toelaten om redenen van milieuhygiëne. Het is eigenlijk wel wat triest, dat van al hetgeen er rond het probleem van industrialisatie en milieu hygiëne in Zeeland heeft gewoed, niets tot de Vrije Univer Als de studenten (denkend aan het milieuvraagstuk) vrezen dat de Statenverkiezingen zullen ont aarden in een voorjaarsloterij, of een opiumroes, dan bekijken zij de zaken ten dele juist, aange zien inderdaad het werk der Sta ten bij het publiek minder furore maakt dan de verrichtingen van Feijenoord. Maar zij moeten te vens bedenken, dat de milieuhy giëne slechts één van de zeer ve le deels nog totaal onverkende aspecten van een omvangrijk en ingewikkeld ontwikkelingsbeleid is, met name in Zeeland en in de door de studenten genoemde ge bieden, de IJmond uitgezonderd. Wetenschap en techniek mogen niets nalaten om te onderzoeken, vast te stellen en te verbeteren wat in onze biosfeer mis dreigt te gaan. Dat zij grif toegegeven. De wetgeving dient te worden verfijnd op het gebied van de mi lieuhygiëne. Maar het zou on juist zijn om van de milieuhygi ëne als een alleenzaligmakend goed, een verkiezingsprogramma te maken. Dat lijkt ons teveel op het pleiten voor een algemeen verkeersverbod, omdat er helaas dagelijks mensen in het verkeer omkomen of gewond raken. Be zorgdheid is goed, maar nuchter heid blijft tegelijkertijd geboden K. „Als Limburgse van geboorte ben ik hier „immigrante". Mijn kritiek op Zeeland volgt hieron der" schrijft ons een lezeres. En dan verklaart zij haar liefde om Zee land in de volgende regels: 'k Heb Zeeland lief, er is niets meer aan te doen. 't Heeft me veroverd, 't heeft me omsloten, 't heeft me opgenomen in zijn wijde schoot. Dit land leunt als 'n ijdele bruid, zich van haar schoonheid wel bewust, tegen de brede zeerug aan, als een schuwe, maar sterke minnares, tegen haar ruige veroveraar. Zijn weidse wolkenluchten, doorspikkeld met 'n overdaad aan meeuwen, bollen, rollen over, en verdwijnen, terwijl 't landschap, niet in zijn rust gestoord, glimlachend achterblijft. Vooral dit landschap heb ik lief, hier zijn nog wazige horizonten. Bier ruist de stilte nog, de Grote Maker olijft dit land met liefde overzien. En als de storm over Zeeland raast en brult, dan juicht mijn hart, ga dansend langs zijn wegen, Dan schalt mijn lied, dat gierend door de stormwind wordt gestolen- Die ermee dolt, tot 't in de verte gaat verloren. Dan buigen zich die mooie boom partijen Die overal verspreid te pronken staan. Die in de herfst hun blad vergul den, zodat 't Zeeuwse land in al zijn eenzaamheid zijn aardse schatten openbaart. Hier zie je hoe de boer, omgeven door 'n wolk van witte meeuwen, zijn land bewerkt. Dit kan ik niet vergeten. De meeuwen blijven bij hem, zijn hem vertrouwd, totdat de avond valt en hij naar huis toe keert. 'k Heb Zeeland toch zo lief, ik wil er niet meer van scheiden. En als mijn grote avond komt, hier rusten gaan, in 't stille, wijde land, dat nu 't mijne is.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3