.KEIZER' GEKOPPELD AAN PIJNEN EN BUGDAHL Zeilkalender met 2 internationale kampioenschapen Post favoriet in zesdaagse Antwerpen Zoetemelk profdebuut als kopman POST GAAT OOK VEEL KLASSIEKERSRIJDEN Doelman Kunter: een aparte plaats in de Bundesliga MANN INTER MILAAN RONDE VERDER Engelse militairen klopten Frankrijk Elke avond dernyreeks Barry Janse gaat Baronie trainen ROET Europese titelstrijd indoor-atletiek Ajax op vrijdag en woensdag Weekendsport via radio en televisie 2x zoveel Vrijdag 6 februari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Om half tien vanavond zal de eenendertigste Zes daagse van Antwerpen officieel van start gaan. Zes dagen lang zullen de „reuzen" van de wielrennerij door het sportpaleis van Antwerpen denderen om onderling uit te maken wie volgende week donderdag de kroon van de overwinning op zijn hoofd mag zetten. De Nederlandse keizer van de Zesdaagsen, Peter Post, gekoppeld aan de oersterke Duitser Klaus Bugdahl, en aan de pas uit dienst gekomen René Pijnen, geldt ongetwijfeld als de grote favoriet. Post, tot nu toe goed voor tweeënvijftig overwinningen in zesdaagsen, heeft twee grote concur renten. De ploeg Rik van Looy, Theo Verschueren, Sigi Renz zal het de Amstelvener hijzondfer lastig maken. Evenals de formatie Patrick Sercu, Alain van Lancker en Romain Deloof. De Nederlandse vedette Jan Jans sen, rijdt samen met Fritz Pfennin- ger, de vroegere ploegmakker in alle zesdaagsen van Post, en met Piet de Wit, de man uit Wormer. Het is dui delijk dat de directie van 't Antwerp se sportpaleis er naar gestreefd heeft de koningskoppels in deze zesdaagse ongeveer gelijkwaardig te maken. Zou bijvoorbeeld het trio Post, Ser cu en Janssen bij elkaar gevoegd worden dan konden de andere cou reurs wel gevoeglijk thuisblijven. Enige kans op de eindoverwinning zouden ze dan beslist niet hebben. De bezoekers van de Antwerpse Zesdaagse zullen vooral uitzien naar het treffen tussen Peter Post en Theo Verschueren, achter de dernies. El ke avond wordt er een reeks verre den. De in St.-Jansteen wonende Belg zal gebrand zijn op een revanche voor zijn vernietigende nederlaag 2 weken geleden in het Europees kam pioenschap. dat ook al in Antwerpen werd verreden. Voor Verschueren is het zaak om in deze zesdaagse te be wijzen dat hij inderdaad tot de top- renners op de baan behoort. De Belg heeft dit winterseizoen niet zoveel werk gehad, als hij verwachtte. Een Theo Verschueren: geladen aan de start. MILAAN (A.N.P.) Internazio- nale heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de runners-up-cup. De Italianen speelden in het San Sirostadion met 1—1 gelijk tegen FC Barcelona. Het was de tweede wedstrijd uit de achtste finales. De eerste ontmoe ting enkele weken geleden in Bar celona leverde een overwinning van 21 voor In/ter op. Vorige week moest de wedstrijd Inter-Barcelona kort voor rust wegens mist worden afgebroken. In de kwartfinales speelt Inter te gen het Berlijnse Hertha BSC. ALDERSHQT (A.N.P.) In een wedstrijd om de Kentish Challenge, een jaarlijkse reeks ontmoetingen tussen de militaire elftallen van En geland, Frankrijk en België, hebben de Engelse militairen in Al-dershot met 43 gewonnen van Frankrijk. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1—1. (Van onze sportredactie) BREDA De Bredase tweede di visievereniging Baronie heeft voor het komende seizoen de Rotterdam mer Barry Janse, een neef van oud- NAC-oefenmeester Bob Janse, als trainer gecontracteerd. Barry Janse, die momenteel de amateurvereniging Xerxes onder zijn hoede heeft, volgt daarmee het twee manschap Mossing-Holstein (trai- ner)-Coomans (coach) op, van wie het contract niet wordt verlengd. Barry Janse is van beroep momen teel sportleraar bü de PTT in de Maasstad. paar vette zesdaagse contracten gin gen aan zijn neus voorbij, omdat de baandirecteuren niet genoeg vertrou wen hadden in zijn capaciteiten. Daarom zal Antwerpen een tot de kruin geladen Verschueren 'aan de start zien verschijnen. De Zesdaagse van Antwerpen - be roemd om zijn carnavalssfeer - kent ook dit jaar weer de „Nacht der naastenliefde". Dat is het bekende zotte feest waarop de renners om de meest krankzinnige premies rijden. De baten van deze avond zijn be stemd voor Belgische liefdadigheids instellingen. In de eenendertigste Zesdaagse van Antwerpen zit een complete Ne derlandse ploeg. Leyn Loevesijn, de revelatie van het winterseizoen, en pas onder contract genomen door Mars-Flandria, vormt een trio met de Nederlands kampioen op de sprint Gerard Koel en met wereldkampi oen achter de grote motoren Jaap Oudkerk. Een koppel dat nu niet di rect in aanmerking zal komen voor de zege, maar dat wel een belangrij ke rol kan spelen in deze 145-uren- race. Een belangrijke rol omdat de Am sterdammer Loevesijn na zijn plotse linge overstap naar de gelederen van de profs snel naam heeft gemaakt op de winterbanen. Hij vocht vele duels op de sprint uit met Patrick Sercu, en kwam daardoor ruim in de be langstelling te staan. Geholpen door spurter Gerard Koel kan Loevesijn heel wat roet gooien op de welbe- legde boterhammen van de gevestig de zesdaagse vedetten. AMSTERDAM (ANP) De 21-ja- rige Joop Zoetemelk, vorig jaar win naar van de Ronde van de Toekomst en daarna overgestapt naar de rijen van de professionals, zal zijn be roepsdebuut maken in de Rónde van Andalusië. die van 15 tot en met 21 februari wordt gehouden. Hü ver trekt dan als kopman van de nieuwe Mars-Flandria formatie, die voor de ze koers voorts zal bestaan uit onze landgenoot Eddy Beugels en de Bel gen Leman, David, Dierickx, Monse- ré, Mahieu, Deboever, Coulon en Baudart. Op het programma van deze ploeg staan voorts alle grote klassiekers, de Ronde van Romandië, Zwitserland en Luxemburg en ook de Tour de Fran ce. Volgens een zegsman van de fa briek heeft Parijs al laten doorsche meren, dat de ploeg in de tour zal kunnen starten. Peter Post is met zijn koppelgenoten René Pijnen en Klaus Bugdahl de grote favoriet in de zesdaagse van Antwerpen, die vanavond van start gaat. Joop Zoetemelk: kopman van Mars-Flandria in Ronde van Andalusië. AMSTERDAM (ANP) Twee in ternationale kampioenschappen prij ken op de zeilkalender voor het jaar 1970, die door de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Wa tersport Verbond in grote trekken wer,j aanvaard. Dat zijn het wereld kampioenschap in de vaurienkiasse van 19 tot en met 25 juli op het IJs- selmeer bij Medemblik en aanslui tend (van 26 tot en met 31 juli), eveneens op het IJsselmeer, maar nu bjj Enkhuizen, de Europese titel strijd in de OK-jollen. Twistpunt in de zeilkalender bleef het samenvallen van de Sneekweek (1 t.m. 6 augustus) en de Alkmaar- dermeerweek (1 t.m. 4 augustus) die niet voor elkaar wilden wijken- De vertegenwoordigers van deze organi saties kregen nog enkele dagen de tij<j om onderling tot een oplossing te komen. Komen zij er niet uit, dan blijven de data gehandhaafd. De voornaamste evenementen op de zeilkalender zijn: 28 t.m. 30 maart: Paaswedstrijden Loosdrecht, 25 en 26 april. Braassemermeer. Primus Inter Pares, 2 en 3 mei: Bui ten IJ-wëdstrijden, 9 en 10 mei: Me demblik: vaurien: selectie wereld- kampioenschap, 12 mei: Hoek van Holland - Harwichrace, 16, 17 en 18 riiei: De Kaag: nat. kampioenschap 12-voetsjollen, 23 en 24 mei: Hollan dia, Medemblik, Loosdrecht en De Kaag, 30 en 31 mei: Braassemer meer en Westeinder, 6 juni: Arnhem - Wageningenrace, 6 en 7 juni: Braas semermeer en Westeiinder, 6 en 7 ju ni: 100 mijlenrace IJsselmeer, 13 en 14 juni: Hillegersberg en Vinkeveen 20 en 21 juni: Hillegersberg en nachtwedstrijd IJsselmeer, 27 en 28 juni: Braassemermeer en Westein- der, 4 en 5 juli; Braassemermeer, Westeinder en Haa-ksrace, 8 t.m. 12 juli: IJsselmeer, En-khuizen: Stern- week, 10 t.m. 10 juli: Kaagweek, 18 t.m. 23 juli: Nieuw Loosdrechtweek, 18, 19, 25 en 20 juli: Alkmaarder- meer: nat. kamp. regenboogklasse, 24 t.m. 28 juli: Hollandweek 1, 30 en 31 juli, 1 en 2 augustus: Holland- week 2, 1, 2 en 3 augustus: Reeuwijk- se plassen: nat. kamp. jeugdklasse, 1 t.m. 4 augustus: Alkmaardermeer- week, 1 t-m. 6 augustus: Sneekweek, 2 t.m. 7 augustus: IJsselmeer Me demblik: nat. kamp. soloklasse, 7, 8 en 9 augustus: Flevorace, 8 t.m. 11 kamp. schakelklasse, 8 t.m 10 augus tus: Niwaweek: Nieuwkoopse plas- (Van onze sportredactie) BUDEL De wielerploeg Willem n-Gazelle gaat met 21 coureurs het nieuwe seizoen in. Gisteren werd de equipe voor 1970 officieel voorgesteld «s, in Budel, waarbij - zoals meestal bij dat soort gelegenheden - de aangena me kennismaking het won van de zakelijke beslommeringen. Trouwens van het laatste heeft, naar zijn zeg gen, ploegleider Ton Vissers ook wei nig last met een wereldkampioen, een keizer van de zesdaagse, een keizer van Herenthals en revelaties als Pij nen en Wagtmans, die de entree tot de grote koersen vergemakkelijken. In de zakelijke sfeer had Ton Vis sers dan ook niet zo erg veel te ver tellen gisteren. Alleen dat Peter Post in het wegseizoen een groot aantal klassiekers zal gaan rijden en dat de bekende mecaniciën Pierre de Bruyn in dienst is getreden van het Gentse sportpaleis, zodat er een vervanger moest komen. Jo Hulsihoff heeft zijn plaats ingenomen. In het kader van de gezelligheidssfeer verscheen bij de presentatie van de ploeg in Budel de plaatselijke Prins Carnaval, die royaal met onderscheidingen zwaaide en eretekens uitreikte aan o.a. Harm Ottenbros en Jan Janssen. Wereld kampioen O-ttenbros was gebruind in het Oostbrabantse plaatsje versche nen, want hij had er zojuist zijn win tersportvakantie op zitten. De trip naar Sankt Moritz, was hen cadeau gedaan door Kurt Vyth bij de zes daagse van Amsterdam. Harm Ot tenbros zal in ieder geval deel uit maken van het team ,dat de eerste wedstrijd van het grote programma - de Ronde van Andalusië - rijdt. Verder start hij vanzelfsprekend is alle grote koersen en dus waarschijn lijk ook in de Tour de France. Maar als het aan Ottenbros zelf ligt, ver trekt hij niet in de Ronde van Frankrijk. Gisteren in Budel herhaal de hij, wat hjj kort na zijn wereld kampioenschap al verkondigde: „Liever geen Tour". Harm Ottenbros denkt er nog steeds zo over. „Ik zal proberen om er'vanaf te komen. Ja, wat moet ik er zoeken Maar de bazen zullen wel willen hebben, dat ik ga, en in dat geval doe ik het na tuurlijk. Maar liever niet". Op de renners na, die vandaag in Antwerpen aan de zesdaagse begin nen, vertrekt de Willem II-Gazelle- ploeg zaterdag naar een trainings kamp in Andalusië, waar op 15 fe bruari de Ronde begint. Daarop aan sluitend rijdt de ploeg de Ronde van Sardinië, de Omloop van het Volk en verder alle wedstrijden van het in ternationale programma. De renners die dit jaar gecontrac teerd werden door Willem II-Gazel- le: Leen Poortvliet, Chris Pepels, Al- bert van Midden, Herman van Loo, Ward Seis, Peter Post, Jos van der Vleuten, Jan Serpenti, Jan van Nue- ten, Victor Nueland, Gilbert Wuytack Rik van Looy, Herman Hoogzaad, Ju les van dei- Flaas, Jan van Katwijk, Harm Ottenbros, Evert Dolman, Jos Timmerman, Rini Wagtmans, Frits Hoogerheide en René Pijnen. j HM De Westbrabanders in de Willem n-ploeg „geschoten" in Budel, met in hun midden Prins Willem H, Ton Vissers, die in Oisterwijk tot Prins carnaval werd gekozen. Van links naar rechts: Frits Hoogerheide, Jules van der Flaas, René Pijnen, Ton Vissers, Rini Wagtmans en Harm Ottenbros. VOETBAL In een voorwedstrijd van het UEFA-jeugd toernooi heeft Engeland in Luton met 10-0 gewon nen van de Ierse Vrijstaat. Het was det tweede ontmoeting tussen de jeugdteams van beide landen. De eerste wedstrijd eindigde ook met een Engelse overwinning: 4-1. FRANKFURT (ANP) Te mid den van de voetballers uit de West- duitse Bundesliga neemt Peter Kun ter van Eintracht Frankfurt een aparte plaats in. Peter Kunter is de enige academicus onder de Duitse profvoetballers in de hoogste klas. Hij oefent naast zijn beroep als voet baller nog dat van tandarts uit. Kun ter, de 28-jarige vrij kleine doelman (1 meter 76), heeft een groot aandeel in de prestaties van Eintracht in de laatste maanden, waarvan de over winning op lijstaanvoerder Borussia Mönchen Gladbach het hoogtepunt was. De tandarts-doelverdediger is een van de weinigen uit de omgeving van Frankfurt, die niet vindt dat dr. Pe ter Kuniter door bondscoach Helmut Sehön onmiddellijk moet worden op. genomen in zijn selectie voör Mexico. Kunter, die zaterdag vooral verant woordelijk was voor de overwinning op de Borussen uit de Nederlands- Duitse grensstreek kan heel nuchter over zichzelf spreken. Als voorbeeld: „Ik ben te oud voor het Duitse elf tal. Schön heeft er heel verstandig aan gedaan naast Maier en Wolter als derde doelman Manglitz in zijn groep te halen. Maier is beter voor het doel, Wolter is op de doellijn on overtrefbaar, maar Manglitz is op beide punten zeer sterk. Schön heeft eerête-klas keepers nodig, die een (ADVERTENTIE) Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets of MANN tabletten. IWI Alledrie helpen direct. IWIi constante vorm bezitten. Ik heb de laatste tijc misschien alleen maar het geluk gehad dat mij vroeger in mijn loopbaan zo vaak heeft ontbro ken" De doelverdediger van Eintracht begon zijn carrière bij Eintracht Wetzlar (1963-1960 n speelde daarna voor de Freiburger FC tot 1965) voor hij naar zijn huidige club ging Hij werd negen keer gekozen voor het Duitse jeugdelftal en acht maal voor de nationale amateurploeg. In die tijd werd Peter Kunter als de meest be lovende doelman van Duitsland be schouwd. „Het was", zegt Kunter, „een heerlijke tijd bij de jeugd. Bij de amateurs eigenlijk ook. Als ik de leeftijd van toen had en de ervaring van nu, zou ik misschien een concur rent zijn voor Manglitz. Maier, Wol ter. Dat is mijn volgorde als ik bonds coach zou zijn". Tot voop kort was Kunter geen vaste keus voor het eerste elftal van de Frankforters. Hij speelde gemid deld een van de twee wedstrijden mee. „Dat is", vindt hij, „heel een voudig te verklaren. De laatste drie en een half jaar heb ik hard gestu deerd, maar nu ik klaar ben, kaïn ik veel vrijer, veel onbekommerder spe len. Ik werk nu halve dagen in de universiteitskliniek aan de tanden van anderen en de rest van mijn werkdag vu] ik met training. Ik denk dat ik bet zo nog een jaar of twee. drie volhoud en dan aan een eigen praktijk begin. Als tandarts dan". sen, 20 t.m. 23 augustus: IJsselmeer Zuiderzeeregatta, 21 en 22 augustus". IJsselmeer 24 uurswedstrijd, 22, 23, 29 en 30 augustus: Westeinder: nat. kamp. pampusklasse, 29 en 30 augus- - tus: Beulaker Wijde: nat. kamp. 16 m2 klasse, eind augustus: Alkmaar: nat. kamp. Olympiajollen, 5, 6, 12 en v 13 september: IJsselmeer Radboud- weekeinde, 5, 6, 12 en 13 september: Sneek: nat. kamp. vrijheidsklasse, 5, 6, 12 en 13 september: Gouwzee: nat- kamp. randmeerklasse, 5 en 6 sep tember: Beulaker Wijde: nat. kamp. 16 m2 klasse, 5, 6, 12 13 septem- ber: Buiten IJ: nat. kamp 12 m2 klasse, 5, 6, 12, 13, 19 en 20 septem ber: IJsselmeer: nait. kampioen- schappen in de vaurien-, OK en hor- netklassen, 5 en 6 september: Houit- ribwedstrijden, 19 en 20 september: *- Loosdrecht: nat. kamp. spainker- klasse, 26 en 27 september: na- Braassem. ROTTERDAM (ANP) Voor de eerste Europeee kampioenschappen- indoor atletiek, die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden, heeft de KNAU voorlopig voor de volgende nummers ingeschreven: heren: 60 me ter en hoogspringen, dames: 60 me- ter, 400 meter, 800 meter, 60 meter horden, verspringen en hoogspringen. Namen van deelnemers zijn nog niet opgegeven. De KNAU heeft niet - ingeschreven voor het kogelstoten omdat de enige potentiële kandidate voor dit nummer Els van Noorduyn, t- geen interesse heeft voor deze indoor- r wedstrijden. Ir BR AMSTERDAM (ANP) De be-'' sturen van Ajax en Go Ahead heb- den donderdag besloten de competi tiewedstrijd tussen de beide clubs te spelen op vrijdag 13 februari om 8 uur in Deventer. De wedstrijd Ajax-GVAV is door de KNVB vastgesteld op woensdag 18 februari om 20.15 uur in het Olympische Stadion van Amsterdam. (Van onze sportredactie) HILVERSUM „Studio Sport", het sportprogramma van de NOS- teievisie dat zondagavond 8 februari van 19.30 tot 20.15 en van 21.10 tot 21-35 via Nederland 2 wordt uitge zonden, bevat onder meer de volgen de onderwerpen: de volleybalwed strijd AMVJ-Dynamo Tiranda in Amsterdam, de basketballwedstryd Flamingo's-Blue Stars in Haarlem, de tafeltenniswedstrijd Scylla Ned- Hoya in Leiden en de zaalhandbal wedstrijd Niloc-Swift te Amsterdam. In „Langs de lijn", het sportpro gramma van de NOS-radio, dat zon dag 8 februari van 14.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 18.30 uur via Hilver sum 1 wordt uitgezonden, wordt naast een aantal wedstrijden in het betaalde voetbal, aandacht besteed aan de paardencoursen in Hilver sum, micro-korfbal, zaalhandbal en amateurvoetbal. VOETBAL Het Belgische voet balelftal zal in zijn oefencampagne voor Mexico slechts één interland wedstrijd spelen. Op 25 februari is Engeland tegenstander van de Bel gen in Brussel. De Belgische ploeg vertrekt op 8 mei naar Mexico. (ADVERTENTIE) Het is tegenwoordig de ge woonte om Nederland een wel vaartsstaat te noemen. Het gaat ons zó goed, zegt men. En het is waar: het géét ons goed. Maar het is verstandig om te blijven bedenken dat welvaart een betrekkelijk begrip is Vergeleken met vroeger of met sommige andere landen zijn we een welvarende staat. Maar waarmee wil men de huidige levensomstandigheden in Neder land vergelijken? Met het jaar 1900? Met de crisisjaren of met de hongerwinter? Met een land als Kongo? Of met de Verenigde Staten van Amerika? Het is duidelijk, dat er maar één eerlijke vergelijking is: die met de Verenigde Staten. De Amerikanen zijn voor het grootste deel afkomstig uit Europa. Het zijn dus ons slag mensen. Ze hebben ongeveer de zelfde kansen en mogelijkheden. We zouden in welvaart dus on geveer gelijk moeten liggen met Amerika. Is dat zo? NEEN. We liggen ver achter in materieel opzicht. Met het loon van één uur werken, kan de Amerikaan twee maal zoveel kopen als de Nederlander. Als men in Nederland de strijd om loonsverhoging nu eens ging veranderen in een wedstrijd om prijsverlaging? Publikatie nr.. 8 van Jac. Hermans

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9