LUXE FLATS KIJKEN UIT OP Vermist Doorgangshuis voor katten en honden in Heijningen J. Menu leidt nieuw Kandidaten in Gemeentebelangen het vizier Geruzie over „pop voor Biafra" in Terneuzen Carnavalsclub opgericht in Walsoorden AANNEMER BOUWT 240 WONINGEN VOOR 15 MILJOEN Herindeling Z.-Vlaanderen Ik kan die beesten niet weigeren55 BOOG bestaat twintig jaar EVEN KIJKEN Brandkast- krakers hadden pech Straf voor diefstal uit auto's Neerslag Gebruik alcohol zette carrière op liet spel Auto van dijk in weiland getuimeld B ron h i I e t f e n Om andere naam gevraagd voor Oostburg Scliade bij aanrijding in Koewacht Vrijdag'6 februari 1970 i-.i-r DE VRIJE ZEEUW (Vervolg van pagina 1) gekozen in de omgeving van de Zand- vlietsluis. Vanaf de Scheldeoever aan de kant van Zeeuwsch-Vlaanderen is alleen contact mogelijk via de mobi lofoon aan boord. Donderdag is tot (Van onze correspondent) MIDDELBURG Af gelopen nacht werd ingebroken bij de fa. A. aan de Cleverkerkseweg. Er werd een po ging ged'aan de brandkast open te breken, waarin een bedrag van 8500 zat. Met behulp van een snijbrander, die in het bedrijf was weggenomen, werd aan de linkerzijde van de brandkast een stalen plaat losgebrand De tweede stalen plaat was gedeelte lijk losgesneden, maar omdat de ace- tyleenfles leeg raakte werd het werk gestopt. Een zuurstoffles afkomstig van de N.V. Cebeko, ook aan de Cle verkerkseweg, werd in het kantoor teruggevonden. De politie stelt een onderzoek in. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Twee neven L. D. en A.D. beiden schepelingen, had den na cafébezoek in Hainsweert di verse auitö's ontdaan van kostbare accessoires. Het was eigenlijk de schuld van L. die zich vaker op net dievenpad had begeven. Hij had eerst een autoradio weggenomen. A- wilde ook in het bezit komen van zo'n kost baar kleinood. Samen sterk sloegen zij hun slag. Ze hadden de schade, ongeveer duizend gulden, aan de respectievelijke eigenaars vergoed. L.D. kreeg vain de politie echter te Middelburg, omdat hij de grote boos doener was, drie weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf. A.D. kwam er af met een geldboete van tweehon derd gulden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Tijdelijk neerslag met later weer stijging van temperatuur, Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland, Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zondag: aantal uren zon: tot 3; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. tweemaal toe getracht via de PTT- mobilofoondienst de ploeg te berei ken om naar de resultaten te infor meren. Tevergeefs. De ploeg is don derdagmorgen ook niet meer in de Hedwichhaven geweest in de gelijk namige polder, van waaruit op voor gaande dagen de tochten steeds wer den ondernomen. In de omgeving van de Zandvliet- sluis ondervindt het team veel mede leven en vooral ook alle medewer king. Vanaf het gehucht De Paal heeft men met medewerking van vele mensen nu al talrijke keren de ge hele Schelde tot zelfs in Antwerpen afgevaren. De mogelijkheid, dat de kleine jon gen zich nog in het gezonken schip bevindt, wordt zeer klein geacht. Sinds de ramp met de drie schepen hebben politieboten steeds in de om geving van de ongeluksplaats gepost. Uiterlijk is vanaf de Scheldeoever bij de Zandvlietsluis niets te zien. Diep onder het grijze wateroppervlak lig gen nog steeds evenwel de geramde Bona Spes en de Hugo van der Goes met in deze laatste vermoedelijk nog steeds de lichamen van de Belgische matroos en de schipper, die in hun slaap verrast moeten zijn. Inmiddels zijn beide lichters bedekt onder een dikke laag modder, die de berging on getwijfeld zal bemoeilijken. Wanneer de binnenschepen gelicht worden is niet bekend. Dat had aanvankelijk vijf dagen na de ramp al moeten ge beuren. De drie blokken luxe flats die aan de Schelde in Terneuzen ge bouwd zullen worden. De bouwput van de flats be staat uit opgespoten zand. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een inwoner uit Axel was enige tijd geleden een weg ingereden waar dit verboden was. 'n Boze tegenligger reed hem klem. Op het bureau gaf hij grif toe een paar biertjes en drie koffie-met-cognac te hebben gedronken. Hij had zich thans daarvoor te verantwoorden op de zitting der politierechter te Mid delburg. De bloedproef wees 'n alco holpromillage van 0,9 aan. Dit was hoger dar. hettoelaatbare percenta ge, vond de officier van justitie, mr. T. Lebret Hij eiste de normaal gel dende straf van een week gevange nisstraf onvoorwaardelijk en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid. De verdediger van verdachte, mr Ticheiman, vond dat het inrij- verbodbora gemakkelijk over 't hoofd gezien kon worden, ook in normale omstandigheden. „Wat het drankge bruik betreft kon men toch eigenlijk spreken van een grensgeval", be toogde hij. „Een onvoorwaardelijke gevange nisstraf zou voor mijn cliënt, die 'n politieke functie ambieert catastro fale gevolgen hebben. Ik vraag u daarom uiterste clementie te be trachten" zei deze raadsman. Poli tierechter mr. P. van Empel vroeg zich af of men in dit geval met het opleggen van een onvoorwaardelijke gevangenisstraf de straf zijn doel niet voorbij schoot. Daarom legde hij de week gevangenisstraf voorwaar delijk op, gaf een geldboete van vijf honderd gulden en ontnam de ver dachte negen maanden het rijbewijs. (Van onze correspondent) WALSOORDEN In Walsoorden is sinds kort een carnavalsclub opge richt, die zal trachten de carnavals activiteiten ter plaatse weer nieuw leven in te blazen. Comité Walsoorden, dat voorheen ook de carnavalsviering verzorgde, heeft deze activiteit vorig jaar we gens gebrek aan medewerking en be langstelling gestaakt. Het zal in de toekomst alleen de andere festivitei ten ter'plaatse verzorgen en de car navalsviering aan de nieuwe club overlaten. De carnavalsclub heeft grootse plannen, per geluidswagen werd een beroep op de bevolking gedaan om financiële steun. Tevens werd mede gedeeld dat met drie wagens wordt deelgenomen aan de carnavalsop tocht in Kloosterzande. Zaterdag is er een carnavalsfeest voor de kinderen. Zondag om acht uur wordt prins carnaval uit Kloos terzan-de te Walsoorden verwacht. Het bestuur van de nieuwe carna valsclub is als volgt samengesteld; voorzitter R. Baart; secretaris M. Bo- gaert; penningmeester M. Koole. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Over enkele Weken wordt de eerste paal gesla gen voor de bouw van drie flats aan de Churchilllaan in Terneu zen pal aan de Scheldedijk. Over anderhalf jaar moeten de in totaal 243 woningen, die een uniek uit zicht over de Schelde garanderen (totale kosten van het project worden op 15 miljoen gulden ge raamd) gereed zijn. Het aannemingsbedrijf Gebr. Van de Poel N.V. uit Terneuzen bouwt de falts, die hypermodern zullen wor den, geheel voor eigen rekening. Het zullen de eerste flats in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn met een uitzicht op de rivier, want op de hele kustlijn van Breskens tot aan de Belgische grens is het tot nu toe niet gelukt wo ningen te bouwen. Om ook de eerste verdieping van de in totaal negen woonlagen tellen de flat, boven de dijk te laten uitste ken, is eer. dubbele onderbouw ge pland. Daarin komen de bergruim ten en dc garages. Verder is er re kening gehouden met de uitbreiding van het wagenpark der toekomstige bewoners Voor de flats zijn dan ook parkeergarages geprojecteerd. Elk flatgebouw krijgt drie ingan gen met drie liften, waardoor het mo gelijk werd in plaats van de galarijen .portiekflats te creëren. De kopers of huurdefs kunnen kiezen uit een twee- vier- of vijf-kamer flat. Alle woningen hebben een groot balkon aan de voor- en "achterzijde en de in richting wordt zeer comfortabel. Het zijn de eerste flats in dit gen re. dié op Zeeuwsch-Vlaanderen tot stand komen. De tijd van voorberei ding voo- dit project is zeer kort ge weest. Begin mei van het vorig jaar werd de grond aangekocht (opgespo ten grond), waarna direct de plan nen in werkelijkheid konden worden omgezet. Eén moeilijkheid daarbij is de te zachte grond. Er zijn palen van vijf tien meter lengte (8,5 ton zwaar) no dig om de dertig meter hoge flat te kunnen steunen. De huur- of koop prijs staat nog niet vast, maar dat de prijzen in de populaire klasse komen te liggen is niet waarschijnlijk. Ondanks dat is de belangstelling van eventuele bewoners al zeer groot. De Gebr. Van de Poel zijn niet bang. dat hun gedane investeringen gevaar lopen. (Van onze-correspondent) OVEZANDE Op de 's-Heeren- hoeksedijk te Ovezande geraakte de heer F. M. S. uit Driewegen door de gladheid in e enslip. De heer S. kon niet meer voorkomen, dat zijn auto van een dijk tuimelde en in een wei land terechtkwam. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De auto werd zwaar beschadigd. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE „In som mige opzichten is de afgelopen zittingsperiode van de raad voor mij een desillusie ge weest". Aan het woord is J. Menu uit Kloosterzande: 41 jaar en lijstaanvoerder van de politieke groepering Gemeen tebelangen in Hontenisse. De groep komt dit jaar voor het eerst in de gemeenteraadsver kiezingen uit. De gemeenteraadsfractie, waar van dc heer Menu nu nog deel uitmaakt, heeft naar zijn mening de afgelopen periode niet opti maal gefunctioneerd. Dat is de reden dat hij niet alleen van lijst is veranderd, maar boven dien semen met aan aantal figu ren, die zijn idealen deelden, tot een bijzondere partijstructuur is gekomen. „We proberen volgens een democratisch beginsel te wer ken", verduidelijkt raadslid Me nu. „Men heeft op brede basis een fractie opgebouwd, die ook na de verkiezingen contact.wil -blijven houden met de achterban, de kie zers. „Dat gebeurt nu nog veel te weinig", zegt hij. „De kiezers zijn wel goed genoeg om bepaal de figuren in de raad te krijgen. Hebben die raadsleden eenmaal zitting, dan kappen ze verder al le banden met de mensen die hen in de raad hebben gestemd". „Gemeentebelangen" in Honte nisse wil het voor de komende zit tingsperiode anders gaan doen. Geruime tijd geleden al is er uit een vergadering van ongeveer dertig personen een fractieraad geformeerd. Uit alle lagen van de bevolking van Groot Hontenisse heeft men mensen aangezocht voor de kandidatenlijst. In 'n ver gadering is op democratische wij ze door een stemming de volgor de van de mensen op verkiesba re plaatsen bepaald. „De frac tieraad zal ook na de verkiezin gen moeten blijven bestaan", ver telt Menu, die zelf met de mees te stemmen als lijstaanvoerder uit de bus is gekomen. „We zijn van plan in de toekomst regelmatig voor overleg bij elkaar te komen, We zullen trachten in de fractie- raad tot een gezamenlijk stand punt te komen, dat de zittende raadsleden straks in de gemeen teraadsvergadering zullen moeten uitdragen. We beschouwen onze -afgevaardigden, die straks in de raad komen als niets meer dan spreekbuizen van de fractiever gadering". De groepering heeft hoge ver wachtingen van deze structuur. De leden van Gemeentebelangen, die eventueel in de raad zullen ko men, moeten zich beperken tot het verkondigen van het stand punt van de frgetieraad. „Gaan ze straks hun boekje te buiten dan zullen ze plaats moeten maken voor een vervanger". Maar wie geeft de garantie dat een raads lid voor Gemeentebelangen inder daad zijn zetel beschikbaar stelt als de fractieraad van mening is dat hij niet aan zijn verplichtin gen voldoet? „Dat is een vertrou wenskwestie", is het commentaar van Menu. „We kunnen natuur lijk geen enkele sanctie uitoefe nen, maar we hebben onderlinge afspraken gemaakt. Als iemand zich daar niet aan houdt, wordt hij de volgende keer uitgesloten". De heer Menu zelf heeft een grenzeloos vertrouwen in de nieu we organisatiestructuur, die zijn partij voorstaat. „Het aardige is, dat op deze wijze de bevolking di rect Invloed kan uitoefenen. Ieder een is vrij ook na de verkiezingen nog toe te treden tot de fractie vergadering. Zij hebben dan ook werkelijk een stem in het kapit tel". De groepering van Menu c.s. is de enige in Hontenisse die onder een officiële naam uitkomt. Een partijprogramma heeft Gemeente belangen niet opgesteld. „We zijn van mening", licht de lijstaan voerder toe, i,dat de belangen voor een kleine gemeenschap niet worden gediend door volgens een bepaald stramien te werken. We streven naar één ding, verbetering van het woon- en leefklimaat in de ruimste zin. Daaronder valt gewoon alles samen te vatten". Tot welke landelijke groepering voelt Gemeentebelangen zich het meest aangetrokken? „In princi pe tot geen enkele", verduidelijkt Menu. „Gemeentepolitiek is niet te vergelijken met landelijke poli tiek. Het heeft volgens ons wei nig zin om volgens een PvdA-, K VP- of welk ander principe ook in de gemeenteraad te gaan ijve ren". Wel is de heer Menu groot voorstander van een gemeentepo litieke coalitie met andere groe peringen in de nieuwe gemeente raad van Hontenisse. Daarvan is overigens momenteel nog geen sprake. Ongetwijfeld zal de groep viel open staan voor bepaalde vor men van samenwerking met ver tegenwoordigers uit de verschil lende kerkdorpen. „Liefst nog waren we voor de verkiezingen nog tot een dergelij ke vorm van samenwerking ge komen", aldus Menu. „Maar dat bleek geen haalbare kaart". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Er zijn moeilijk heden ontstaan rond de popmanifes tatie op 31 februari in het Zuidland- theater, waarvoor de opbrengst voor Biafra is bestemd. Dit nonstop-pop- gebeuren is een initiatief van de ge zamenlijke scholen in Terneuzen. Een exploitant van een Terneuzens jon- gerencafé waar tijdens de woekends allerlei popgroepen optreden heeft een diepgaand meningsverschil met de organisators van deze manifesta tie. Als topattractie van het feest op de 21e moet een van de beste under- groundigroepen van Nederland, de Haagse groep 1850, fungeren. Nu heeft de exploitant van het café die zelfde groep als een soort wraakne ming, naar hij zelf zegt, een week voor de gebeurtenis in het Zuidland- theater voor zijn eigen club gecon tracteerd. „Een gevoelige klap voor onze ac tie", zegt de werkgroep, „omdat veel jongelui geen tweemaal naar een zelfde groep gaan luisteren". Boven dien treedt op de 21e in de bewuste club een andere bekende groep, de Big Wheel, op. Eveneens een sterke trekpleister voor de jeugd. „Ik moet dit wel op deze wijze doen, anders (Van een onzer verslaggevers) HEIJNINGEN „Bijna iedereen verklaart ons voor gek. En vaak denk ik: Ze hebben nog gelijk ook. Maar ja, als ik dan weer al die dieren hier zie, hè. En, je ziet, je voelt, dat ze het naar hun zin hebben als je ze een beetje liefde geeft, dan denk ik: Zo gek ben ik toch ook weer niet". Aan het woord de heer A. de Vries van de Oude Heijningsedijk in het dorpje Heijningen. De heer De Vries heeft zich een jaar geleden met vrouw en kinderen in het plaatsje gevestigd. Sinds die tijd is zijn oude ruime woning een soort doorgangs huis voor dieren geworden. Wanneer iemand in de Westhoek een zwerfhond, een verdwaalde kat, een gewond vogeltje of een ander dier vindt, dan gaat hij daarmee naar de familie De Vries. Hij weet, dat het beest liefdevol wordt opgenomen, dat het op tijd zijn eten krijgt en dat er voor gezorgd wordt, dat er op korte of langere termijn een goed nieuw tehuis voor het beest wordt gevon den. Een jaar geleden is dat begonnen. „Er stond opeens iemand voor mijn deur", vertelt De Vries. „Die man had gehoord, dat ik hier 'n vrij gro te ruimte had. Die man zocht een nieuw tehuis voor zijn hondje. Ik heb toen dat beest bij mij in huis geno men om te voorkomen dat het afge maakt zou moeten worden. Nou en sinds die tijd, heeft dat voorval zich rondgepraat. Een sneeuwbaleffect". Ik heb periodes geqend, dat ik hier meer dan vijftien honden in mijn huis had rondlopen. En dan had ik nog een aantal adressen, waar hon den waren ondergebracht, voor wie ik ook een tehuis moest zien te vin den". Kijk eens, ik doe het graag, maai' van de andere kant. het kost wel veel geld. Ik vraag er namelijk geen geld voor. Wanneer de mensen mij iets willen geven, graagmaar als dat niet gaat kan ik er ook niets aan doen. Ik kan die beesten toch niet weigeren, als ik zie dat ze ondervoed zijn, dat ze slaag gehad hebben. Het komt zelfs voor, dat ze honden aan de knop van mijn voordeur vastbin den. Moet je dan zo'n beest de straat weer opschoppen? Nee toch". Momenteel heeft de fam. De Vries in huis: 7 honden, 5 katten, 2 pape gaaien, een kanarie, 20 konijnen, 4 cavia's, 7 kippen, 3 hanen en een goudfazant. Een gedeelte daarvan loopt in huis, terwijl de rest in hok ken in de naastgelegen voormalige lagere school vari Heijningen is on dergebracht. „Die dieren kosten ontzettend veel geld", zegt De Vries. „Hoewel natuur lijk de meeste dieren van mijzelf zijn. Maar ook de beesten die hier tijdelijk zijn ondergebracht, moeten eten heb ben. Daar moet ik ook mee naar een dierenarts. Iki denk, dat alleen die beesten me al zo'n 75 gulden per week kosten". „Gelukkig zijn er nog andere mensen, die zich het lot van de dieren aantrekken. Wanneer ie- man hier een zwerfhond aflevert1 en wij verzorgen dat beest een paar we ken, dan meldt zich wel weer ie mand. Maar ik doe er nooit een weg, wanneer ik niet voor honderd procent zeker weet, dat het beest bij een goede zorgzame baas terecht komt". De heer De Vries heeft nu plannen om het schoolgebouw naast zijn wo ning op te knappen en in te richten als dierenasiel of als dierenpension. zou die hele actie voor mij een grote financiële strop worden. Ik run ten slotte de zaak. Daar komt bij, dat ik die werkgroep heb willen helpen door Big Wheel in het Zuidlandthe- ater te laten optreden in het kader van de actie en zelf in mijn club een minder bekende band te nemen. Ver der als tegemoetkoming zouden dan de toegangskaarten zowel voor mijn club, op de 21e, als het Zuidlandthe- ater geldig moeten zijn. De opbrengst van de kaartverkoop in mijn zaak zou ik dan hebben afgestaan aan de Biaf- ra-actie. Dat voorstel werd niet aan genomen. Vanddar mijn tegenzet door Groep 1850 een week eerder dan de manifestatie naar Terneuzen te ha len", aldus de exploitant. De werkgroep is zeer verbolgen over deze gang van zaken. Het op nieuw door de exploitant gedane voorstel (Groep 1850) dat hij nu wil laten vallen voor in. ruil daarvoor gecombineerde toegangskaarten voor Big Wheel en het Zuidlandtheater, vindt de werkgroep chantage. „Toch zal", aldus een woordvoerder van de werkgroep, „in het belang van de actie op dit voorstel moeten worden ingegaan". (ADVERTENTIE) Hoestdrank i tabletvorm I, (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bond van Amateur Opera- en OperettegezeIschappen in Nederland heeft het twintigjarig be staan gevierd, met een opvoering van „Groot Hertogin van Gérolstein" van Jacques Offenbach (door de Bra bantse Operetta Spelers uit Tilburg). In de feestelijke algemene leden vergadering werd bekend gemaakt, dat het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk toestemming heeft verleend voor het aanstellen van een tweede adviseur voor het scholings- en vormingswerk van de bond. Het ledenital steeg in het laatste jaar dusdanig, dat nu bij na zeventig procent van aüe ama teur opera- en operette- en musical- verenigingen in Nederland is aange sloten. Het vormingswerk breidde zich flink uit. Voor de vormings weekends bestond grote belangstel ling. De scheidende secretaris, de heeT J- J- P- Claesen, werd benoemd tot erelid. Voor het met de KRO te organiseren Léhar-concours hebben zich tot nu toe zeventien deelnemers gemeld. (Van een onzer verslaggevers) GOES/OOSTBURG In een verzoekschrift aan alle fracties van de Tweede Kamer, heeft de heer H. Enkelaar uit Oostburg verzocht, om de naam Oostburg na de herindeling van I april niet te handhaven, maar te verande ren in Ter Wielingen. De heer Enkelaar is van mening dat deze naamsverandering kan bij dragen tot een betere samenwerking tussen de bewoners van de nieuw te vormen gemeente. Met name voor de bewoners van de samen te voe gen gemeenten (Oostburg uitgezon derd) zou het minder prettig zijn in dien de naam Oostburg gehand haafd zou blijven. De heer Enkelaar schrijft voorts, dat een ieder, zowel voor- als tegenstanders van de her indeling. ten behoeve van het alge meen belang samen moeten werken. Wanneer de naam gewijzigd wordt, zal dit vclgens de heer Enkelaar de samenwerking ten goede komen. De heer Enkelaar heeft zijn keuze op de naam Ter Wielingen laten vallen, omdat deze naam geheel neutraal zou zijn, zowel op het politieke als op hev godsdienstige vlak. Een af schrift van het verzoekschrift is naar alle lijstaanvoerders van de lijsten voor de gemeenteraadsver kiezingen voor de gemeente Oost burg gegaan. (Van onze correspondent) In de Nieuwstraat in Koewacht botste de heer E. V. uit Koewacht uit de richting van de Belgische grens tegen de auto van mevrouw V. uit St.-Jausteen, komende van het kerkplein. De materiële schade aan beidé auto's was zeer aanzienlijk; persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. (ADVERTENTIE) .uterieurvfcfzorging Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3