Zwembad maakt plaats voor zeejachthaven in Breskens Raadhuis IJzendijke wellicht oudheidkundig museum Mej. Irma Roegiers: „Ik vind jeugd van nu veel spontaner" In competitie met één team Gemeentehuizen onder de loep VEERTIG JAAR ONDERWIJZERES Tennisclub SJEF LAATSTE KANS VOOR RESERVES VAN MEEUWEN SAMENSTELLING SPORTRAAD SAS VAN GENT f 150,- boete voor gevaarlijk inhalen STRAATNAMEN IN ZUIDD0RPE Jongerenmis in Westdorpe Auto omgeslagen in Boerenpartij houdt bijeenkomsten in Oost-Z.-Ylaanderen Carnavalsoptocht in Sas van Gent Seriekaarting in Westdorpe Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Donderdag 5 februari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) AARDENBURG In hotel „De Roode Leeuw" werd de jaarver gadering van de tennisclub SJEF gehouden. De opkomst van leden was, zoals gewoonlijk, niet erg groot. Uit het financieel verslag bleek, dat men ook het afgelopen jaar is rondgekomen. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek nog eens, dat het eerste team in het afgelopen jaar kampi oen werd, doch niet promoveerde en dat ook het tweede team het er behoorlijk heeft afgebracht. Beide teams speelden in de vijfde klasse van de KNLTB. Door gebrek aan voldoende speelsters voor het aan staande seizoen moest het besluit worden genomen om met slechts één team in te schrijven voor de landelijke competitie. Getracht zal worden hiernaast met een team deel te nemen aan de herencompetitie, die door het district Zeeland wordt georganiseerd. Zo mogelijk zal in het komende seizoen weer gebruik worden gemaakt van de diensten van een bondstrainer en wel gedu rende een halve dag per veertien dagen. De clubkampioenschappen zullen worden gespeeld op 22 en 23 augustus. Besloten werd deze zomer een tegenbezoek te brengen aan het Duitse Ketwich, welke club het vo rig jaar een wedstrijd kwam spelen in Aardenburg. De zittende bestuursleden werden herkozen (in dezelfde functiès), zo dat het bestuur blijft bestaan uit mevrouw Van de Velde (penning- meesteresse) en de heren J. Pari- daen (voorzitter), J. Trapman (se cretaris), W. Trapman (baancom missaris) en G. Maenhout (belast met de jeugdopleiding en -training). De regeling van de bondstraining zal weer in handen zijn van me vrouw M. Trapman-Bauer. De heren F. van Dongen en Jake Trapman werden aangewezen om de kascom- missie te vormen. (Van onze medewerker) TERNETJZEN. In de eerste klas van de zaterdagcompetitie in de KNVB-afdeling Zeeland staat het duel tussen Wemeldinge en Meeuwen 2 centraal. De bezoekers, die stevig onderaan staan, hebben momenteel vijf punten achterstand op hun naas te concurrent, Wemeldinge, de te genstander van a.s. zaterdag. Het is dus duidelijk, dat de ploeg uit Zoute- lande deze wedstrijd moét winnen om nog enige kans te houden de de- gradatiedans te ontspringen. Erg veel hoop is er niet want Wemeldinge blijkt in ieder geval goed te hebben overwinterd, getuige de zege die af gelopen zaterdag in Kamperland op Bevelanders werd behaald. Voorziter Kees Cijvat van De Meeuwen is niet al te optimistisch en men houdt wel ernstig rekening met degradatie. Secretaris De Witte van Wemel dinge heeft al eerder als zijn over tuiging uitgesproken dat zijn ploeg zich zal weten te handhaven. Onder leiding van trainer Adri van Riel heeft men er alles aan gedaan om in conditie te blijven. Er is flink ge traind en dat zal ongetwijfeld posi tieve resultaten opleveren. Een We- meldinge-zege ligt dan ook in het verschiet. Heinkenszand zal, na het teleur stellende resultaat tegen Zeeland Sport, zeker al het mogelijke doen om zich Wolfaartsdijk van het lijf te houden. Nog niet eens zo'n ge makkelijke opgave. Mevo speelt wel iswaar „thuis", maar of dat voldoen de zal zijn om Middelburg de volle buit te ontfutselen is nog zeer de vraag. VCK kan zich geen misstap permitteren, want Nieuwdorp en Heinkenszand staan gereed om de leiding over te nemen. Bevelanders zal dan ook wel met lege handen uit Koudekerke moeten vertrekken. Bij Arnemuiden 2 tegen Zeeland Sport staan twee gelijkwaardige elf tallen tegenover elkaar. De kans is groot dat het terreinvoordeel de ba lans juist naar de Arnemuidense kant zal doen doorslaan. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Het ministerie van Economische Zaken heeft de ge meente Breskens een subsidie van 337.000,toegekend als bijdrage voor de inrichting van een jachtha ven, waarvan de totale kosten op on geveer anderhalf miljoen worden ge raamd. Voor de uitbreiding van de jachthaven moet het zeezwembad gaan verdwijnen. Op dit moment wordt hard gewerkt aan de plannen voor een nieuw bad elders in Bres kens. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeente toegezegd gróte prioriteit aan dit vervangende ob ject toe te kennen. De vraag of zo wel de jachthaven als het nieuwe zwembad tegelijkertijd in gebruik kunnen worden genomen is nog niet te beantwoorden. Waarschijnlijk zal de jachthaven (de behandeling ge schiedt tijdens de laatste raadsver gadering van de gemeente Breskens in maart) het eerst gereed zijn. De totale capaciteit van de nieuwe jacht haven, waar evenals in het oude ge deelte drijvende steigers komen, zal ongeveer 400 schepen bedragen. Burgemeester Eekhout van Bres kens is zeer verheugd over de goed keuring van de subsidie. Hij ziet de uitbouw van de jachthaven als een (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De samenstel ling van de nieuwe sportraad te Sas van Gent luidt als volgt: Verenigingen - leden: Sasse zwem en poloclub De Bruinvis de heer W FS Remery, plaatsvervanger E. de Vriend, leden R.D. de Cooker, plaats vervanger H. Stellenaar, Gymnas tiekvereniging THOR J.T.P. Verplan ken, plaatsvervanger J.C. van de Kieft - Polderman, leden A. de Vlie- gher, plaatsvervanger W.M. Ver- meersch. Stichting voor sociaal cul tureel werk t.b.v. voor instuifvolley Sas van Gent de heer C.H.M. Snij ders, plaatsvervanger A. E. J. M. Maas, J. T. Verbrugge, plaatsvervan ger P. J. P. M. Piscaer. Tennisclub Drive de heer F.W.J. Puy- laert, plaatsvervanger S.J.T. Antonds- sen, P. Stevens, plaatsvervanger J. P. van den Hemel. Sport en ontspan ningsvereniging Com. Boys de heer L.E M. Marquinie, plaatsvervanger E.M. Andriessen, de heer W.P. Gui- nau, plaatsvervanger R.E.J. Koudij ze-r. Wandelsportvereniging De Lustige Trekkers de heer R. C. J. Thomas plaatsvervanger mejuffrouw M.H.P. Verplanken, de heer W.P. Rottier, plaatsvervanger T.H.O. Verplanken. Gemeenteraadsleden J.M.G. de Rijk plaatsvervanger E.P. van Assche, J.B. Rijnöers. plaatsvervanger L.F. S. de Meijer, de heer H.F. Scheffer, plaatsvervanger M.P. de Groff. College van b. en w. W.H.M. Col- sen, plaatsvervanger H. Stevens. Het bestuur is door de leden als volgt gekozen: de heer C. Snijders voorzitte, met als plaatsvervanger de heer L. Marquinie; de heer P. Stevens, secretaris met als plaats vervanger de heer J. Verplanken; de heer R. de Cooker penningmeester met als plaatsvervanger de heer W. Guinau (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een 41-jarige uit voerder uit IJzendijke werd wegens gevaarlijk inhalen op de provinciale weg bij Philippine op 13 december van het vorig jaar door de kanton rechter veroordeeld tot een geldboete van 150, „Ik weet er echt niets van, edel achtbare. Als ik het heb gedaan, dan spijt het mij", luidde het verweer van de verdachte. Door de inhaalmanoeuvre bracht de uitvoerder de achter hem rijdende automobilist in grote moeilijkheden. Deze moest hard remmen, kwam half in de berm terecht en draaide een kwartslag om. Ook de tegemoetkomende autobe stuurder ondervond last van de pas seerpoging van de verdachte. Een bij de uitvoerder meerijdende collega beweerde niets te hebben ge merkt van deze gevaarlijke situatie. De officier achtte de feiten bewe zen en eiste een boete van 200, FOTO BOVEN: Het zwembad op de voorgrond zal verdwijnen om plaats te ma ken voor plezierboten. zeer gelukkige zaak voor het water toerisme in deze streek. Tot nu toe lijkt de eigenlijke haven van hett dorp zomers meer op een jachtha ven dan op een vissershaven. Het wordt tijd, vindt de burgemeester, dat daar verandering in komt: de normale haven weer voor de vissers en de jachthaven in een eigen onder komen. Vjjftien jaar geleden werd op ini tiatief van een inwoner uit Breskens een schets gemaakt met de aanleg van een jachthaven voor de Konink lijke Brusselse Jachtclub. Dat resul teerde acht jaar geleden tot het op richten van de Stichting Jachthaven Breskens, waarin naast de gemeente diverse plaatselijke instantdes zitting namen. De gemeente betaalde de drijvende steigers en zo langzamer hand nam de betekenis van Breskens als ajchthaven sterk toe. De haven kreeg zelfs een internationale klank. Zomers zijn er jachten van allerlei nationaliteiten te bekennen. Wanneer met de bouw van de jachthaven wordt begonnen de dijk tussen zwembad en haven moet worden geslecht en tal van andere werkzaamheden door rijkswaterstaat wonden uitgevoerd is nog niet ze ker. In het plan is niet inbegrepen een verbetering der accommodatie. Grond voor toiletgebouwen en ont spanningsruimte is aanwezig. Uitge werkte plannen in die richting ech ter nog niet. (Van onze correspondent) ZUIDDORPE Om te voorkomen dat in de nieuwe gemeente Axel stra ten dezelfde naam hebben, heeft de raad van Zuiddorpe besloten tot en kele naamswijzigingen: Juliana- straat wordt St.-Gelijnstraat, Wilhel- minalaan wordt St.-Eloistraat; Bern- hardstraat wordt Boekweitstraat, Beatrixstraat wordt Uverspuistraat, Margrietstraat wordt Romerswale- Irenestraat wordt Ter Hagestraat, straat en Christinalaan wordt IJzer- manstraat. (Van onze correspondent) WESTDORPE Zondag 8 februa ri zal in de parochiekerk weer een jongerenmis worden gehouden. Tij dens de eucharistieviering, die om 10 uur begint, zai de bekende Emmaus- mis worden gespeeld en gezongen. Medewerking verlenen leden van het gemengd koor Crescendo, kinderen van de lagere school en van de fan fare „Eikels worden bomen". De lei ding is in handen van de heer E. Hoebeke. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE In het hart van menige IJzendijkenaar knaagt nog steeds de pijn van het verlies van de gemeentelijke zelfstandigheid op 1 april wanneer het eeuwenoude ves tingstadje zonder slag of stoot bij Groot-Oostburg wordt ingelijfd. Waar Spanjaarden, Fransen en Bel gen met verwoede stormlopen op het IJzendijkse bastion niet slaagden, bracht een ambtelijk wetsontwerp tot stand: vreemde heren (in Oostburg) zullen over IJzendijke regeren. In het historische, in 1951 grondig ge restaureerde raadhuis met zijn grap pig torentje, zal de vroedschap niet meer vergaderen. Het secretariepersoneel - twaalf man en vrouw sterk - zal het ver trouwde huis moeten ruilen met vreemde kantoorruimten in Oost burg. En wat gebeurt er verder met het raadhuis, dat zich eens kon tooien met de naam gouverneurshuis, al kan niemand meer achterhalen welke gouverneur er zijn kwartier opsloeg? De nieuwe bestemming is nog een groot vraagteken. Er gaan stemmen op om het gemeentehuis in te richten tot een permanent oudheidkundig museum, waarin plaatselijke curiosa een passende plaats kunnen krijgen. De geschiedenis van IJzendijke - in de Croniek van Seeland „een soet en welbewoond stedeke" genoemd - is boeiend en rijkgeschakeerd genoeg om de stichting van een dergelijk mu seum terdege te overwegen. Want aan de roem van IJzendijke als onneem bare vesting in de Tachtigjarige Oor log, de Spaans-Oostenrijkse Succes sieoorlog en tijdens de Belgische op stand kan geen gemeentelijke herin deling tornen. Eens stonden op het „Ravelijn" de prinsen Maurits en Frederik Hendrik de stadhouders Willem III en Willem V en koning Willem III. Een schat van historische herinneringen zal de oude glorie van IJzendijke in het museum een blijvende glans kunnen verlenen. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Toen W.B. met zijn auto van de Molenstraat de Hoofdstraat inreed, begon de wagen te slippen. Het voertuig geraakte van het ene trottoir naar het andere en sloeg om. B. liep geen letsel op. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE „Het onderwijs van tegenwoordig is veel leuker en interessanter dan veertig jaar gele den. Je hebt mi dingen als school televisie, een pick-up, films en dia's, waarmee je echt fijn kan werken. En driemaal per week gymnastiek van een vakleraar. Daar moest je voor de oorlog om komen. Ik weet nog goed, dat het op school iedere morgen verplicht was drie kwar tier te bidden en ieder uur als de klok sloeg, moest er een schietge bedje gebeden worden. Dat was echt wel een beetje te veel van het goe de". Aan het woord is mejuffrouw Irma Roegiers. Zü heeft enig recht van spreken over het verschil in onder wijs in de jaren dertig en dat van vandaag de dag. Want mejuffrouw Roegiers is veertig jaar als onder wijzeres aan de Maria Zusterschool in IJzendijk verbonden. Zij is, zo kan men het wel stellen, met deze school vergroeid geraakt. Voor haar dus geen heimwee naar de goede oude tijd Ondanks haar 59 jaar, staat Irma Roegiers met beide be nen midden in deze tijd. Van haar zal je niet te horen krijgen, dat de jeugd van vroeger zoveel aardiger en beter was dan de meisjes en jongens van nu. „Ik vind de kinderen van tegen woordig integendeel veel spontaner en vlotter, dan toen ik veertig jaar geleden bij het onderwijs kwam. Van mij hoeven ze niet meer de vinger op te steken als ze naar de w.c. moeten of als ze wat willen drinken. Dat vind ik uit de tijd. De kinderen zijn ook veel gauwer zelfstandig en zekerder in hun op treden. Als ik denk aan die stijve leerlingen die ik vroeger in de klas heb gehad dan geloof ik te mogen zeggen dat de jeugd van tegenwoor dig in een veel betere tijd leeft". Mejuffrouw Roegiers heeft nooit iets ander3 willen zijn dan onderwij zeres. „Mijn vader was een hard werkende landarbeider en hij heeft mijn opleiding helemaal zelf moeten betalen. Een beurs had je toen niet. Zes jaar ben ik op de kweekschool van de zusters in Dongen geweest. Na het behalen van mijn akte ben in ongeveer een halfjaar zonder werk geweest. Toen er een zuster van de Mariaschool in IJzendijke overleed, kreeg ik die betrekking. Als 19-jarige stond ik voor het eerst voor de klas. In de loop der jaren heb ik zestien schoolhoofden, alle maal zusters, meegemaakt". Voor de oorlog was mejuffrouw Roegiers actief in de jeugdbewe ging: „Zondags hield je van 's mid dags vier tot 's avonds acht uur de kinderen bezig en in de week de grotere meisjes". Zij vindt dat IJ zendijke niet meer is zoals het ge weest is. „Vroeger was het een echt gezellig dorp. Er gebeurde van al les, een vaste winkelweek, vlieg- feesten, concours-hippique, noem maar op. IJzendijke bruiste van ac tiviteit. Nu vind ik het maar een tam dorp geworden. Het is net een bejaardencentrum. De meeste jonge lui trekken uit het dorp weg. Dat vind ik erg jammer", zegt mejuf frouw Roegiers. IJzendijke is niet van plan de ju bilerende „juf" te vergeten. Op vrij dag 6 februari zal ze in het zonne tje worden gezet. Na de mis in de katholieke kerk, die om negen uur begint, volgt in het jeugdgebouw een huldiging en op deze bijeenkomst zal ongetwijfels blijken hoeveel waarde ring IJzendijke voor 40 jaar lesgeven van juffrouw Roegiers heeft. Mejuffrouw I. Roegiers 40 jaar ia IJzendijke voor de klas. Het historische raadhuis van IJzendijke. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Voorafgaand aan de verkiezingen houdt de Boerenpar* tij voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen op vrijdag 13 februari in café De An jer in Koewacht een openbare ver gadering. De heer Nuyens zal dan een uiteenzetting geven over een aantal zaken, die betrekking hebben op, de Boerenpartij. Op 14,16, 17 én 18 februari zijn er resp. vergaderingen gepland in De Graanbeurs in Hulst, café Tieleman in Nieuw-Namen en de „Breda-bar" in Axel en café Rodem in Graauw. Op 19 februari is er tenslotte nog een bijeenkomst in cafetaria Delta in Terneuzen, terwijl op 20 en '23 febru ari bijeenkomsten worden georgani seerd in het gemeenschapshuis te St.- Jansteen en café Vilder in Clinge. De avonden beginnen om half acht. Sprekers op deze bijeenkomsten zijn afwisselend de heren Honing, Ver laan, Marion en Koekoek. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT De grote jaar lijkse carnavalsoptocht zal zondag vanaf drie uur 'smiddags weer door Sas van Gent trekken. De automo bilisten worden verzocht van twaalf uur af tot na afloop van de optocht geen auto's te parkeren in de stra ten, die al eerder zijn vermeld in De Stem van gisteren. De ZVTM-bushalte aan de Poel straat zal van half twee tot vijf uur worden verplaatst naar de rijksweg, tegenover café Rijnvaart. (Van onze correspondent) WESTDORPE Zaterdag 14 en zondag 15 februari wordt in café Centraal, bij Armand Dehulsters, 'n seriekaarting gehouden. Als' prijzen worden aan de winnaars van elke se rie hanen gegeven. Films MIDDELBURG City 20 uur Carmen baby 18 jaar VLISSINGEN Alhambra 20 uur Het gebeurde in het Westen 14 jaar ANTWERPEN Astra De dolle kever a.l, Astrid Bambi a.l. Metro Hibernatus a.l. Nova Kuifje en de zonnetempel a.l. Ambassades Macadam Cowboy 18 jaar Centra De wraak van de mummie 18 jaar Festa De bloedende doodskist 18 j. Odeon Cactusbloem 18 jaar Rex De Mississippi-meermin 18 j. GENT Astrid De cobra 18 jaar Capitole De clan der Sicilianen 18 jaar Century Rode rozen voor de Führer 18 jaar Majestic Een kasteel in de hel 18 j. Rex De clan der Sicilianen 18 jaar ST.-NIKLAAS Century Leven en minnen 14 jaar Select Vrij als de wind 14 jaar Eden Privaatles 18 jaar Renova De grote kuis 18 jaar Scala De val naar de top 18 jaar Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Schouwburg 20 uur Kasporgo. Optreden. Roemeense muziek- en zangdansgroep „Calusul" voor de cursisten van het OCMA. TERNEUZEN Zuidland-theater 13.30 uur „The Storktown Dixie Kids", o.l.v. Hans Pohl. Jeugdconcert voor het voortgezet onderwijs i.s.m. Het Sehoolconcert. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal) 20.15 uur Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. het Groot Omroepkoor. SolistYi- Kwei Sze (bas). De Doelen (kleine zaal) 20.15 uur Solistenconcert met Ed Bogaard (klarinet), Mieke Biesta (viool), Agnes Benooist (piano) en Jan Slothouwer (piano). Schouwburg 20.15 uur „Vrijdag" van Hugo Claus door de Nederlandse Comedie. Diversen GOES De Prins van Oranje 20 uur Lezing door dr. Tom de Booy over: „Onze planeet, verleden, heden en toekomst". BRESKENS Uitkomst 19.30 uur Uitvoering D.I.O. Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. GOES Museum Z.-Beveland: Roemeense Kunst- en Toeristische tentoon stelling (t.m. 7 februari). MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30, zat. van 9.30- 12 30 uur. Stadhuis (v.m. Vleeshal): Expositie „Kunst in het klein, de schoonheid van oude tegels", (t.m. 22 febr.). Ma. t.m. vrijd. van 14-18, zat. 10-18 en zon. 13-17 uur. ROTTERDAM Museum Boymans: Expositie Toos van 't Hoff met o.a. schilderijen en beelden (t.m, 28 febr.) Rotterd. Kunststichting, Kruisplein 40: Rien Bout en Sjef Toby, schil derijen en tekeningen (t.m. 17 febr.) Werkd. 10-17, zon. 12-17 uur Rotterd. Kunstkring W. de With- straat 35: Sculpturen van Semser en schilderijen van Hans Landsaat (t.m. 7 febr.). Werkd. van 10—17 en zon. van 1116 uur. THOLEN Stadhuis Expositie „25 jaar Zee land" (t.m. 7 febr.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte: Expositie Theo Dubbelman met beeldhouw werk in brons en experimentele afdeling „De Porseleyne Fles" met unica in keramiek. Ma. t.m. za. van 9-18, zon. -van 14-18 uur. (t.m. 28 februari) ANTWERPEN Kun. Museum voor Schone Kun sten: Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel (t.m. 21 febr.).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2