Paus verbiedt discussie over het celibaat Sneeuw, ijzel en regen op komst NYPELS (D'66) ZAL VECHTEN VOOR OVERLEG MET LIBERALEN Kerk wijkt niet af van celibaatswet" as- Aardg akkoord Rusland- Duitsland Geen strafvervolging tegen mr. Luns Veel jonge mensen gedood in verkeer Politiek geen beletsel Vrouw bekent baby-moord Als conclusie Liberaal Beraad wordt overgenomen Russische weerstaat Nederlandse aanval MAANDAG/DINSDAG 2/3 FEBRUARI 1970 25e Jaargang No. 6167 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen Commentaar Praten Brandt tevreden terug uit Parijs SCHILLEBEECKX Ned. episcopaat: nog contact met Vaticaan Enorme transactie Geen weerslag Gero wil fusie drie bedrijven ERNSTIG ONGELUK BIJ RILLAND-BATH Dode door kolendamp HOE? VOLDOENING Frans meisje steekt zichzelf in brand DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUW Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van een onzer verslaggevers) ROME-NIJMEGEN Enkele dagen nadat de zeer behou dende theoloog Jean kardinaal Daniélou in de Osservatore Ro mano een felle aanval heeft gedaan op de vooruitstrevende ka tholieken die verzachting van de celibaatsregel wensen heeft paus Paulus gisteren het onaantastbare karakter van de celi- baatsplicht voor priesters opnieuw bevestigd. H« heeft er zelfs aan toegevoegd, dat het verboden is deze wet ter discussie te stellen. De paus deed dit in een toespraak tot enkele duizenden gelovigen op het St.-Pietersplein. Voor het eerst sinds het verschijnen van de encycliek „Sacerdotalis coeli- batus", op 24 juni 1967, heeft paus Paulus VI, aldus schrijft het KNP uit Rome, zijn vast besluit herhaald, niet van de celibaatswet in de Latiinse kerk te zullen afwijken. De paus verklaarde, dat het heilig priestercelibaat hem zeer nauw aan het hart ligt en dat het een der hoofdwetten van de Latijnse kerk is. Deze wet opgeven of haar zelfs maar in discussie stellen, zou gelijk staan met ontrouw aan een liefde en aan een offer, dat de Latijnse kerk zich met ongeëvenaarde moed en met evangelische evenwichtigheid heeft opgelegd en waarbij zij zich de eeuwen door heeft ingespannen om een uitgelezen priesterdom te krijgen, dat zich voortdurend vernieuwt en waarvan de vitaliteit van heel het godsvolk afhankelijk is. De paus gaf toe, dat het bij het celibaat om een hoge en veeleisende vraag gaat, welke niet alleen het on herroepelijke voornemen, maar ook nog het bijzondere charisma van de Paus Paulus voelt niets voor een ontkoppeling van priesterschap en celibaat. Hij wi) er zelfs niet over praten. Christus heeft met iedereen en over alles gepraat: met Maria Mag- dalena, tollenaars, schriftgeleerden en „witgepleisterde graven". Voor rooms-ketholieken is de paus de plaatsbekleder van Christus op aarde. Waarom zou die plaats bekleder niet met de primaat van Nederland en met de wereldkerk over het celibaat kunnen praten? (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Was er zondag vrijwel geen wolkje aan de lucht, vandaag is er sneeuw, ijzel. regen en een toe nemende wind te verwachten. Een stormdepressie is tot bij Enge land doorgedrongen en stuurt nu met een stormachtige zuid-westen wind een front naar het westen. Het neerslacgebied kan in de mor genuren verder via Zeeland en Bra bant Nederland binnendringen, plaat, seliik vergezeld van wat ijzel later gevolgd door wat regen Het kwik bleef zondag in Brabant beneden het vriespunt, alleen in Vlissingen werd één graad dooi waargenomen. Door deze ontwikkeling zal de vorst wel licht uit het gehele land worden te ruggedreven. Boven de oceaan heeft zich nu een krachtige westeliike luchtstroom ingesteld, waarbij in de komende dagen nieuwe depressed met regen tot het vasteland kunnen doordringen PARIJS (AP) Het bezoek van de Westduitse kanselier Willy Brandt aan Parijs heeft een viertal belang rijke politieke resultaten opgeleverd waarover beide zijden zich gunstig hebben uitgelaten. Westduitse woordvoerders noem den de volgende belangrijke punten; 1 Frankrijk heeft West-Duitsland politieke en morele steun toegezegd voor hef streven van Bonn naar bete re betrekkingen met de Sovjet-Unie en zijn Oosturopese bondgenoten. 2 West-Duitsland heeft zich achter het Franse beleid gesteld wat betref' de landen in het Middellandse Zee gebied. 3 Beide staten hebben besloten het EEG-beleid zoals dat in Den Haag werd vastgesteld, voort te zetten Dat betekent o.m.: begin van de onder handelingen over toetreding van En geland, 4 Diepgaand overleg over de kwes tie Berlijn. genade van staat omvat. Deze hogere en innerlijke genade, zo verduidelijk te de paus, stelt de mens in staat tot de unieke navolging van Christus en tot het onvoorwaardelijke antwoord van de jongeman, die alles verliet om hem na te volgen, om zich met een onverdeeld hart, volkomen en uitslui tend aan hem toe te wijden, in dienst aan de broeders en de christelijke ge meenschap. Al deze overwegingen zo ging de paus verder tot het kerkelijke celibaat als een getuigenis van het rijk Gods van de eerste orde, maar tegelfik ook als een uniek en wel overwogen teken van de waarde van het geloof, van de hoop en van de liefde. Bovendien als een ongeëve naarde bereidheid, zich aan de vol ledige dienst der zielzorg te geven en als een blijvend teken van een stre ven naar christelijke volmaaktheid. Zeker, zo riep de paus uit, het celi baat is moeilijk Maar maakt dit het nu juist niet aantrekkeliik voor jonge enthousiaste mensen? Meer dan ooit behoudt het celibaat zijn geldigheid voor de eisen van onze tijd We gaan zelfs verder: het celibaat kan zelfs ge makkelijk worden: het is een bron van vreugde, het is mooi. het is ka tholiek De paus besloot met de oproep dat „wij het celibaat moeten behouden en verdedigen". Zoals bekend heeft het Nederlandse pastoraal concilie zich begpn januari met 93 tegen 2 stemmen uitgesproken voor ontkoppeling van priesterschap en celibaat. Deze uitspraak is later door de Nederlandse bisschoppen overgenomen. Onze Parijse correspondent telexte ons gisteravond, dat kardinaal Marty, aartsbisschop van Parijs, in alle haast naar Rome is vertrokken om overleg te olegen met de paus Zoals bekend heeft kardinaal Marty de tweede bisschoppensynode in ok tober op dramatische wiize afgesloten door voor te stellen dat het priester schap met inbegrip van de cei- baatskwestie op de volgende sy node in 1971 zou worden besproken. Prof dr E. Schillebeeckx. theoloog en een van de voornaamste adviseurs van hel Nederlands episcopaat ver klaarde gisteravond niet zonder meer te willen zeegen dat de toespraak van de paus de dialoog tussen hem en het Nederlands episoooaat over de celi- baatskwestie zonder meer zal afsnij den, „Dat zou lammer zijp voor de paus zelf" aldus prof Schillebeeckx. HM kon zich ook niet voorstellen dat paus Paulus kardinaal Alfrink niet zou willen ontvangen om over het ce libaat te praten „Het zon onverant woord zpn dil in de toespraak van ■ie oaus te willen lezen" Prof Schillebeeckx was er we) van overtuigd dat de positie van de Ne derlandse bisschoppen er na de toe spraak van Paulus VI moeiliiker op geworden is Na het pastoraal concilie en het perscommuniqué van de bis schoppen krijgt de zeer duideliike for mulering van de ideeën van de paus over het celibaat volgens prof Schil lebeeckx een zwaar gewicht Overi gens bliift de Nederlandse theoloog de woorden van paus Paulus liever als een toespraak dan als een uitspraak zien (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Naar aanleiding van de toespraak van paus Paulus heden in het Vaticaan heeft het secretariaat van de Nederlandse bisschoppencon ferentie gisteravond meegedeeld: „De bisschoppen zMn nog in contact met het Vaticaan. ZM hebben niet de in druk. dat de toespraak van de pans bedoeld is als een antwoord op de zoreen die zM aan hem hebben voor gelegd". (Van onze sportredactie) HEERENVEEN - De Nederlandse dames zijn er niet in geslaagd in Heerenveen de hegemonie, die zM vorig jaar bij het wereldkampioen schap schaatsen in Grenoble moesten afstaan, te heroveren. De Russische Nina Statkevitsj (midden), dit sei zoen als een komeet naar voren ge komen, weerstond de Oranje-aanval op de leiderspositie, die zM n? twee afstanden reeds innam, Nederland moest met een tweede, (Stien Kaiser rechts), derde (Ans Schut links) en vierde plaats (Attje Keulen-Deelstra) genoegen nemen. ESSEN (DPA/ANP) Na on derhandelingen die maanden heb ben geduurd, is gisteren in Essen de tot dusver omvangrijkste han delstransactie tussen Westduitse en Sovjetrussische bedrijven en banken gesloten. De bondsrepubliek krijgt 52 miljard kubieke meter Siberisch aardgas in ruil voor 1,2 miljoen ton stalen tran- sportbuis met een doorsnede van 1,42 meter De buizen worden tussen juli 1970 en december 1972 aan de Sovjet- Unie geleverd. Zeventien Westduitse banken hebben de Sovjet-Unie voor de tussentijdse financiering van deze aankoop een krediet van 1,2 miljard mark verleend, af te lossen in tien jaar. De rentevoet zou tussen de 6 en 6,5 procent liggen. De aardgaslevering naar de Bonds republiek begint eind 1972 met een half miljard m3 per jaar, oplopend tot 3 miljard m3 per Jaar in 1978. De aardgasleveranties vertegenwoordi gen volgens het Westduitse gasbedrijf „Ruhrgas" een waarde van 2,5 mil jard mark. Met de 1,2 miljoen ton buis kan volgens de grootste buizen producent in Europa, Mannesmann in Düsseldorf, een leiding van 1.920 km worden gelegd. De aardgasuitvoer van Nederland naar West-Duitsland zal volgens wel ingelichte kringen in Essen van het gisteren getekende handelsverdrag aangaande Russische aardgasleveran ties tegen Westduitse leveranties van grote stalen buizen aan de Sovjet- Unie geen weerslag ondervinden. SAN CIPIRELLO (Reuter) Giuseppe Itaiiano, de communis tische burgemeester van het Sici- liaanse dorp San Cipirello, trouwt vandaag in de dorpskerk met zMn loco-burgemeester Eleonora Miiazzo. ZM is een vurig aan hangster van de republikeinse partij- Volgens de wet moet een van beiden aftreden. „Dat zal ik zMn", zeg Eleonora, „maar ik blijf actief lid van de republi keinse partM en voor de volgende provinciale verkiezingen stel ik mM kandidaat". ZEIST (ANP) De directie van de Gerofabriek in Zeist wil alles in het werk stellen om tot een verre gaande vorm van samenwerking te komen tussen de drie zilververwer- kende industrieën in Zeist, te weten Gero, Sola en Van Kempen en Be geer. Dit bleek zaterdagmiddag uit een rede van de president-directeur van de Gero, drs. J A. Hendriks. Drs. Hendriks sprak tijdens een huldi gingsbijeenkomst voor personeelsle den, die gejubileerd hebben. RILLAND Zondagavond is op de splitsing RMksweg 58-Rijksweg Rilland, een zeer ernstig auto-on geluk gebeurd. waarbM vier mensen zwaar werden gewond. De slacht offers zMn per ambulance overge bracht naar een ziekenhuis in Ber gen op Zoom. Hangende het onder zoek kon de politie nog geer. verdere mededelingen doen. (Van onze correspondent) ALMELO-LEEUWARDEN De baby waarvan het Ujkje donderdag door een Almelose landbouwer werd gevonden blijkt door de moeder te zMn vermoord. De politie heeft haar zaterdag aangehouden in haar ouder- lMke woning. Het was een 22-jarige ongehuwde hulp in de huishouding. ZM heeft bekend dat zM enkele weken geleden bevallen is van een levend kind. De bevalling heeft zij zelf geregeld. Het kind heeft ze onmiddellijk na de geboorte onder het beddegoed laten stikken, ingepakt in lappen en een plastic zak en vervolgens onderin een kast op haar slaapkamer verborgen. Begin vorige week heeft zij het stof felijk overschot gedeponeerd op het erf van de landbouwer. Ze heeft haar zwangerschap al die tijd goed kunnen verbergen, zelfs haar ouders wisten niet dat ze in verwachting was Bij een vechtpartij in Leeuwarden is in de nacht van vrijdag op za terdag de 57-iarige woonwagenbe woner en loswerkman H. de R. uit Leeuwarden zo ernstig gewond ge raakt. dat voor zijn leven wordt ge vreesd. De man werd met een vier kilogram zware moker toegetakeld in allerijl werd het slachtoffer over gebracht naar het academisch zieken- hius in Groningen waar een spoed operatie werd verricht. Niettemin ver keerde het slachtoffer gisteren nog in levensgevaar De oorzaak van de fatale vechtpartij was gisteren nog niet geheel duidelijk. ALMELO (ANP) De alleenwo nende Almeioër W F. dc Greef (72) is in het weekend door de politie dood voor de kachel in zijn woning aangetroffen De man moet er min stens een week hebben gelegen. De politie was gealarmeerd door buren. De man is waarschijnlijk bezig ge weest met zijn kachel en door kool- monoxyde om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Als de VVD bereid is de conclusies van het Liberaal Be raad daadwerkelijk in haar programma op te nemen ben ik bereid binnen D'66 te vechten voor een gesprek met deze partij, aldus Twee de-Kamerlid E. Nypels (D'66). Maar zo voegde hM hieraan toe de huidige opstelling van de WD tegenover het kabinet-De Jong levert geen garanties, dat de programma punten van het Liberaal Beraad doorgevoerd zullen worden. Bovenstaande verklaring van het D'66-Tweede-Kamerlid was uitgelokt door het VVD-kamerlid Hans Wie gel tijdens het wintercongres van de Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie, zaterdag en zondag te Breda. Het was voor de hand liggend, dat, met name tijdens de forumdiscussie van zaterdagavond, de partijverhou dingen druk besproken zouden gaan worden. De JOVD had namelijk voor deze discussie drie van haar oud voorzitters uitgenodigd, te weten H. Roethof, E. Nypels en H. Wiegel, die thans in de Tweede KameT respec tievelijk de PvdA, D'66 en de WD vertegenwoordigen De centrale vraag was hoe D'66 zich voor de Kamerverkiezing van 1971 op zal gaan stellen. Aanvankelijk had de heer Nypels verklaard, dat, volgens -ijn persoon lijke mening, D'66 wel tot een ak- koor' zal kunnen komen met de PvdA, maar dan beslist zonder de PSP vanwege de buitenlandse poli tiek en de nationalisatie van deze partij, betreffende grond, huizen en produktiemiddelen. Verder zou D'66 samenwerkings mogelijkheden zien met een deel van de confessionele partijen, maar niet met de WD in haar huidige politie ke vorm, aldus de heer Nypels. De verklaring, dat zijn oud-club genoot zal ijveren voor een gesprek met de WD als het Liberaal Beraad (een uitgebreide studie over de par tijvernieuwing in Nederland, die be gin 1967 opgezet is door de toenma lige leider van de WD-Tweede-Ka- merfractie, mr. Toxopeus) doorgang zal vinden stemde de heer Wiegel tot grote voldoening. Hij vond evenwel, dat naast gesprekken aan de basis ook overleg aan de politieke tops zal moeten plaatsvinden. De heer Wiegel vond de stelling van D'66-fractieleider Hans van Mierio, dat bij een mislukking van de politieke gesprekken het straks mogelijk zal gaan tussen D'66 en de rest", beslist voorbarig. (Vervolg op pagina 3) D1JON (AP) In Dijon heeft een 18-jarig meisje zich na een menings verschil met haar ouders in de tuin voor haar huis met benzine overgo ten en in brand gestoken. Toegesnelde buren konden de vlam men doven door dekens om het meis je heen te slaan Zij is in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis op genomen Sinds 17 januari hebben zich in Frankrijk 11 gevallen v zelfverbranding voorgedaan. Negen slachtoffers overleden aan de gevol gen. BAARN De Baarnse geoloog dr. Tom de Booy wetenschappelijk hoofdme dewerker aan de universi teit van Amsterdam, heefl van de procureur-generaal van de Hoge Raad bericht ontvangen, dat op zijn ver zoek geen strafvervolging tegen minister Luns moge lijk is. Dr De Booy had op 20 januari de procureur generaal verzocht, een strafvervolging van minis ter Luns of tenminste een onderzoek in te stellen in verband met „misdrijven tegen de openbare orde en ambtsmisdrijven", die de bewindsman bij de uitoefe ning van zijn beleid inzake Biafra zou hebben ge pleegd Volgens de heer De Booy heeft minister Luns niet al het mogelijke gedaan om misdrijven te gen de mensheid in Biafra te voorkomen. Bovendien zou de minister onjuiste voorlichting hebben ver strekt. De procureur-generaal heeft Dr. De Booy laten weten, dat vervolging van misdrijven, als door de heer De Booy in zqn vér- zoek bedoeld, alleen op last van de koningin of de Tweede Kamer kan wor den ingesteld De heer De Booy meent, dat een der gelijk verzoek aan de Tweede Kamer geen zir heeft, „want ik acht de Kamer even schuldig als de minister". Hij heeft zich inmiddels dan ook met een uitvoeri ge brief (zes velletjes) tol de koningin gewend en haar om een audiëntie ge vraagd. Zaterdagavond heeft hij de brief bij de koninklMke marechaussee in Baarn afgegeven, „Ik heb de verzekering gekre gen, dat de brief nog voor de koningin naar bed zou gaan. zou worden afgege ven". zei dr. De Booy za terdagavond. Ofschoon hij nauwelijks gelooft, Hang® deze weg zMn doel te be reiken, vindt de heer De Booy wel, dat hM deze mo gelijkheid heeft moeten aangrijpen om uiting te ge ven aan zMn gevoelens van gefrustreerdheid door de gebleken discrepantie tus sen volk en regering. (Van onze correspondent) TILBURG/ROSMALEN In het afgelopen weekeinde heeft het verkeer weer een zware tol geëist. In Tilburg werd een jong echtpaar gedood bij een auto-on geluk. In Rosmalen vonden een jongen en een meisje de dood on der een sneltrein. Ook in vele andere plaatsen vielen jeugdige verkeersdoden. De 27-jarige mevr. Willemen-Van Laathoven en haar 30-jarige echtge noot zijn gisternacht dodelMk veron gelukt toen de auto waarin zM za ten uit een flauwe bocht vloog. Daar waar de Ringbaan-Oost in Til burg overgaat in de Ringbaan-Noord botste de auto frontaal tegen een ge parkeerde vrachtauto. Het echtpaar dat in de Mendelsohnstr. 82 te Tilburg woonde laat geen kinderen na. De bestuurder C. K. uit Tilburg werd met zwaar hersenletsel naar een zie kenhuis vervoerd. Op de beveiligde spoorwegover gang in Rosmalen zijn zaterdagavond de 18-jarige mej. W. G. H. L. van Alphen en de 20-jarige P. H. J. van Erp om het leven gekomen. Hun per sonenauto werd over 100 meter mee gesleurd door de sneltrein Nijmegen- Den Bosch. De 19-jarige A. C. M, de Vocht uit Uden kwam in de nacht van vrij dag op zaterdag om het leven, toen zijn auto in St.-Oedenrode door onbe kende oorzaak tegen een boom reed. Zijn passagier, de heer Versteegen uit Zeeland (Noord-Brabant) werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Veg- hel vervoerd. De 4-jarige Caroline Boeree uit Nieuw-Loosdrecht overleed na een verkeersongeluk in Utrecht, waar haar moeder geen voorrang verleen de op een kruising. Tussen Rips en Vredepeel (Lim burg) verongelukte gisternacht de 20- jarige H G. H Jacobs, toen zijn auto in een slip raakte. Bij Sijbekarspel op de weg naar de Afsluitdijk, kwam zaterdagmor gen de 42-jarige J. P. Waay uit Sehagen om het leven, toen zijn auto frontaal in botsing kwam met een auto uit Wieringen Drie inzittenden van beide auto's werden gewond naar een ziekenhuLs overgebracht. Op de rijksweg bjj Zuidhorn is gisteren de 13-jarige Renze Smit uit Zuidhorn door een personenauto aan gereden en gedood De jongen, die op een fiets reed werd van achteren ge schept. De 15-jarige Jacoba Dobbe uit Ter Aar is gisternacht verdronken, toen het busje waarin zij zat tegen een geparkeerde personenauto reed en het kanaal in schoot Een andere in zittende werd ernstig gewond. In een ziekenhuis te Utrecht is gisteren de 29-jarige. gehuwde W. de Leeuw uit Naarden overleden. Hij werd gisternacht zeer ernstig gewond bij een botsing in het centrum van Bussum De 7-jarige Jacqueline Bon uit Amstelveen is gisternacht in het Am sterdamse VU-ziekenhuis overleden, nadat zij twee dagen tevoren werd gegrepen door een personenwagen, toen ze plotseling de weg overstag

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1