STAKERS VECHTEN OP BARRIKADEN IN GENK ,Dit betekent geen afscheid HET ROMMELT IN DE C.H.U. Meningsverschillen over bevoegdheden Raad van Europa Geen terugkeer jaren 50" Verbod BEATRIX 32 Geen overeenkomst over grafische cao VRAGEN IN TWEEDE KAMER OVER UITSPRAAK UDINK Demonstratie voor legaal APA- Beverwijk Bericht Verolme aan zijn personeel: Egon Bahr zes uur bij Gromiko „Arts moet steeds te bereiken zijn' Nasser bezocht Moskou ACHT GEWONDEN EN VEEL ARRESTATIES Commentaar VLAGVERTOON IN Z.-AFRIKA Nieuwe cao voor Van Gend Loos Niet-aanvalsverdrag RAPPORT HUSAK: J I )e>rema DUITS-FRANS OVERLEG Hoofdbestuur KNMBG: BOEREN CONTRA GANZEN PRINS CARLOS DOET AANGIFTE KERKENBOUW- ZONDAG - 32 3300 Zaterdag 31 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW TTet boekje „Wat is er mis met de AT Navo" is volgens minister Den Toom van Defensie niet objectief. Hij heeft verboden het boekje in de kazernes te verspreiden. Individuele militairen mogen het boekje we meenemen tot op het heilige terrf toir van de kazerne. Ze mogen er binnen de kazerne zelfs uit lezen. Ze mogen het boekje in de kazerne echter niet aan iemand anders ge ven. Ze mogen er niet uit voorle zen. Het boekje mag niet zo maar op een tafel gelegd of „tentoonge steld" worden. Wat is er eigenlijk mis met mi nister Den Toom? Denkt hij met kleuters te doen te hebben? Een aardig kluifje voor de sociaal-psy chologen, die in opdracht van de minister een onderzoek aan het in stellen zijn naar het leefklimaat voor dienstplichtige militairen in de ka zernes. DEN HAAG (ANP) Hond twee honderd scholieren en studenten heb ben gistermiddag in Den Haag gede monstreerd voor legalisering van de alternatieve pedagogische academie (APA) in Beverwijk. Vanaf het Ma lieveld liepen zij door de binnenstad van Den Haag naar het gebouw Ami- citia, waar een demonstratieve ver gadering werd gehouden. In Amicitia werd gesproken door Jan Dobber van de APA, Ton Stam van de unie van studerenden aan opleidingsinstituten voor onderwij zend personeel, de socioloog Herman Minkowsky en de heer W. Sprenger docent van de APA. Jan Mulder van het landelijk on- derwijsfront las een verklaring voor, bestemd voor staatssecretaris Gros heide. Daarin wordt namens de de monstratieve vergadering „de hou ding van de staatssecretaris om de APA niet te legaliseren, veroordeeld" en wordt aangekondigd dat de acties binnen de scholen zullen worden voortgezet. Aan het einde van de middag trok ken de demonstranten naar het Bjn- nenhofcomplex, waar Jan Mulder de verklaring, die „met opzet geen ver zoek" heette, aan minister Veri-nga en staatssecretaris Grosheide over handigde. Dezen wensten niet in te gaan op het verzoek van Jan Mul der om de op het Binnenhof wach tende betogers een reactie op deze verklaring te geven. De demonstran ten verlieten daarop het Binnenhof. De APA-Beverwijk heeft inmiddels een verzoek voor subsidiëring en er kenning telegrafisch bij het ministe rie ingediend. DEN HAAG (ANP) Het Tweede kamerlid Visser (D '66) heeft de mi nister van defensie gevraagd of het waar is dat hij de vlagvertoonreis van de marinefregatten Van Speyk en Van Galen ook Zuid-Afrika wordt aangedaan. Indien dit land wordt bezocht, z-al dan de gehele bemanning van deze schepen, dus ongeacht de huidskleur, dezelfde bewegingsvrijheid hebben en zijn over deze zaak tevoren van de Zui-dafrikaanse regering garanties ver kregen?' aldus dit kamerlid. (Van onze correspondent) BRUSSEL Terwijl het gisterennamiddag voor de Ford-fabrieken in Genk waar op dit ogenblik zeker 70 procent van de arbeiders staken tot ernstige reilen kwam, zette de Belgische regering gister avond een ernstige stap in de richting van de oplossing van de mijn staking. Eerste minister Eyskens gaf opdracht direct een onderzoek te be ginnen naar de loonsituatie van de mijnwerkers. Hij beloofde ook het systeem van loonberekening voor de mijnwerkers te vereenvoudigen. Bij Ford Genk kwam het gister morgen rond zes uur tot een eerste rel, toen 200 studenten en stakende mijnwerkers de arbeiders van de ochtendploeg opriepen om de sta king, die gisteren reeds begonnen was, voort te zetten. Tweeduizend van de drieduizend achthonderd ar beiders legden het werk neer. De rijkswacht arresteerde op dat ogen blik een man. Bij het aflossen van de ochtend ploeg, omstreeks 10 uur stonden 2000 arbeiders, studenten en mijnwerkers te posten voor het bedrijf. Bussen die werkwillige arbeiders aanvoerden werden met stenen bekogeld: van 24 bussen werden de ruiten kapot ge gooid. Zes werkwilligen werden daar bij gewond, waaronder één zeer ern stig. Rijkswachters grepen in met traan gas, waterkanonnen en knuppels. Dertien betogers werden aangehou den en zullen voor een rechtbank moeten verschijnen. Tien anderen werden opgebracht voor identiteits controle. Twee rijkswachters raakten hierbij gewond waarvan één ernstig. Daarna wierpen de stakende arbei ders barrikaden op maar omstreeks vier uur werd het weer kalm rond de fabriek. Het christelijk vakverbond heeft zich intussen achter de stakers gezet: men eist een herziening van de c.a.o., die normaal nog geldig zou moeten zijn tot het eindie van dit jaar. De voornaamste eisen van de vakbond en van de stakende arbeiders is de uitbetaling van een dertiende maand als eindejaarspremie en de gelijkscha keling van de lonen in de Fordfabrie ken van Genk en Antwerpen. De lo nen in Antwerpen liggen op dit ogen blik heel wat hoger dan in Genk. De directie van Ford heeft evenwel gezegd niet te willen praten met de ze wildie stakers en stelt dat de c.a.o. geldig blijft tot eind december van dit jaar. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM „Dit betekent geen afscheid van u, want als aan deelhouder en president-commissa ris blijkt ik nauw aan de bedrijven verbonden en ik geef u de verze kering dat ik op dezelfde wijze de belangen van onze bedrijven en bo venal de belangen van ai mijn werk nemers zal blijven behartigen". Al dus de als president-directeur afge treden scheepsbouwer Cornelis Ver olme in een mededeling aan zijn personeel. Verolme schreef verder: „De Nederlandse regering heeft uiteindelijk besloten, naar aanlei ding van de moeilijkheden die bij ons zijn opgetreden, de Nederlandse scheepsbouw voor de eerste keer ernstig te bezien. Het is voldoende bij ons personeel bekend, dat de huidige moeilijkheden niet aan ons zelf te wijten zijn, maar een ge volg zijn geweest van de algemene situatie in de scheepsbouw. Door de Nederlandse regering is, zoals u bekend is, een commissie in gesteld die de gehele Nederlandse scheepsbouw zal doorlichten en ik betreur het persoonlijk ten zeer ste dat ik, teneinde deze commissie in staat te stellen geheel vrij haar onderzoek, zowel bij ons als bij an dere bedrijven, te verrichten, mij zelf moet terugtrekken. Ik meen echter dat ik in de allereerste plaats de belangen van onze werknemers boven mijn persoonlijk belang moet stellen. Bij deze gelegenheid zou ik u wil- UTRECHT (ANP) De vervocrs- bonden hebben met de directie van Van Gend en Loos overeenstemming bereikt over de cao.-1970 voor de on geveer 5000 werknemers. Van de waarderingspremie zal tien procent worden opgenomen in het ba- sisloon, waarna dit loon wordt ver hoogd met zes procent (1 procent duurtetoeslag, 2,75 procent reële wel vaartsverbetering en 2,25 procent ter compensatie van de prijsstijgingen in 1970). Het op deze manier berekende bedrag wordt nog eens verhoogd met 23 gulden per maand. Per 1 juli kun nen de lonen worden „bijgestuurd" als de prijzen uit de hand lopen. De arbeidstijd wordt per 1 oktober 1970 met een kwartier per dag ver kort, voor het exploitatief en tech nisch personeel tot 42,5 uur per week en voor het administratieve perso neel tot eenenveertig en een kwart wordt verhoogd van 580,tot 625,In de cao zal voorts onder meer worden vastgelegd dat jonge ren onder de negentien jaar binnen de arbeidstijd kunnen deelnemen aan vormingswerk. BAARN Een recente foto van prinses Beatrix, die vandaag 32 jaar wordt. I MOSKOU (Reuter/D.P.A.) De Westduitse staatssecretaris Egon Bahr, verbonden aan de bondskanse- larij, heeft zes uur gesproken met de Russische minister van buiten landse zaken, Andrei Gromiko. Het gesprek was bedoeld om de moge lijkheden te verkennen voor het sluiten van een bilateraal niet-aan valsverdrag. Bahr verklaarde na afloop dat de ontmoeting in een „goede, zakelijke sfeer" was verlopen. Hij had de in druk dat de Sovjet-Unie ernstig po gingen doet om volledige duidelijk heid te scheppen over de vraag of een niet-aanvalsverdrag tussen beide landen al dan niet mogelijk is. Beide partijen, aldus Bahr, hebben hun standpunten diepgaand uiteen gezet. Hij vond het nog te vroeg om zich in positieve of negatieve zin over de besprekingen uit te laten. „Evenais tevoren" zijn ook proble men besproken, die niet direct iets met het afzien van geweld te maken hebben, aldus de staatssecretaris. In december hebben Gromiko en de Westduitse ambassadeur in Moskou, Helmut Allardt, in drie bijeenkom sten voorbereidende besprekingen gevoerd. De volgende bijeenkomst is op dinsdag vastgesteld. len aanbevelen de heer B. Schef- fer, die mijn plaats als president directeur zal innemen en ik ver zoek u hem uw volle medewerking en vertrouwen te geven in het be lang van liet concern. Nu de regering de continuïteit van onze bedrijven duidelijk als uit gangspunt heeft genomen bij haar scheepsbouwbeleid en bereid is daarvoor de nodige tijdelijke finan ciële steun te geven, zfjn wij thans in staat op korte termijn zeer grote opdrachten te aanvaarden. Hiermede wil ik nogmaals mijn grote dank uitspreken voor de waardige rust die u in de afgelopen periode hebt tentoongespreid. Ik ben ervan overtuigd dat wij met de steun van u allen een goede toekomst tegemoet gaan". (Van onze correspondent) PARIJS De Frans-Duitse bespre kingen in Parijs hebben vrijdag de gehele dag geduurd en zijn praktisch afgelopen. Vandaag wordt nog wat nagepraat, maar het voornaamste is gisteren toch wel gezegd. Het waren ditmaal gewone routinebesprekingen zonder enig spectaculair karakter. Brandt kent Parijs door en door. Hij kwam er al veel eerder als minister van Buitenlandse Zaken, maar dit maal was hij er voor het eerst als bondskanselier. Hij voerde besprekin gen met eerste minister Chaban-Del- mas en met de minister van Buiten landse Zaken Schumann. Naar buiten natuurlijk het oude re cept: „Hartelijke besprekingen". Er is onder andere gepraat over de on derhandelingen, die West-Duitsland voert met Oost-Duitsland, met Rus land en met Polen en waaraan Frank rijk vanzelfsprekend zijn zegen geeft. Tijdens de gemeenschappelijke maal tijd heeft Pompidou gezegd, dat Eu ropa vooral moet rusten op sterke staten. Een goed verstaander trekt hieruit de conclusie, dat Frankrijk even sterk als vroeger onder De Gaul le, gekant blijft tegen iedere vorm van supranationaliteit. En Pompidou herhaalde nog eens voor de zoveelste maal, dat Engeland lid mag worden DEN HAAG (A.N.P.) De onder handelingen over een nieuwe grafi sche collectieve arbeidsovereenkomst zijn gisteren voor onbepaalde tijd op geschort. Werkgevers hebben een loonsverhoging aangeboden van vijf procent, alsmede een loonindexe ring. De voornaamste knelpunten ble ken te zijn: de verwerking in de in dividuele basis-uurlonen van het ge middelde bo-ven-minimaalloon van elf procent, en het feit, dat de vak bonden een ongelimiteerde loonin dexering vragen. De arbeidstijdverkorting zal wel per 1 februari worden doorgevoerd. van de gemeenschappelijke markt, mits het de vereiste discipline in acht neemt. Ook in dat opzicht blijft Pom pidou zijn voorganger op het Elysée getrouw al is hij wat soepeler in zijn bewoordingen dan de generaal. Ten slotte is nog gepraat niet alleen over fusie en samenwerking van grote in dustrieën in Europa maar ook van kleinere en middenbedrijven. Op dat laatste drong vooral Frankrijk als land van middenbedrijven sterk aan. Naar buiten dus alles koek en ei. Sterke meningsverschillen waren er over de uitbreiding van de bevoegd heden van de Raad van Europa in Straatsburg, die Frankrijk niet wil uit vrees voor bovengenoemde supranati onaliteit. Maar daarover werd naar buiten niets gezegd. DEN HAAG/LAGOS (ANP) Tweede-Kamerleden uit vier fracties hebben de minister zonder portefeuil le schriftelijk gevraagd of hij op 21 januari j.l. heeft gezegd „dat Ne derland in een voortdurende psycho se om Biafra leeft en het niet aan vaardt dat ze daar kennelijk niet met miljoenen liggen te hongeren". Het zijn de heren Franssen (PvdA) Van Mierlo (D '66) Wiebenga (PSP) en Aarden (Groep Aarden). De federale Nigeriaanse regering heeft bekendgemaakt, dat drie Fran se artsen en een Nederlandse inge nieur uit Nigeria zullen worden ge zet. Zij zijn schuldig bevonden aan illegale binnenkomst. Zij kregen bo vendien een boete van 20 pond. De Nederlander, de 48-jarige Jo hannes Jacobus Symons, is volgens de berichten, technisch adviseur van generaal Ojoekwoe geweest. Pompidou ucclits) en Brandt tij dens hun besprekingen op het Elysée. AMSTERDAM (ANP) Het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst heeft in een brief aan de afdelingsbesturen het na drukkelijke verzoek gedaan zich te willen vergewissen van de wyze, waarop weekend-, en vakantiedien sten en ook eventuele avond-, nacht en andersoortige waarnemingsdien sten in hun rayon functioneren en na te gaan welke de oorzaken zijn van eventuele tekortkomingen. Het hoofdbestuur verzoekt de bestu ren over hun bevindingen rapport uit te brengen en daarin zo nodig en zo mogelijk aan te geven welke wij zigingen ter verbetering van deze diensten mogelijk zijn. Het is, aldus de brief, een zeer belangrijke taak van de afdelingsbesturen en ten ba te van alle betrokkenen er op toe te zien dat genoemde diensten goed en zeer verantwoord zijn georganiseerd, zodat aan patiënten in spoedgevallen steeds snel hulp kan worden ver leend. HET AANTAL DODEN als gevolg van de oliebrand, die zich vorige week in Semarang op Midden-Java voordeed, is gestegen tot 58. PRAAG (BTR) „De Tsjechoslo- waakse communistische partij zal zich er nooit toe verlagen, processen in elkaar te zetten tegen denkbeeldige schuldigen, zelfs niets als het politie ke tegenstanders zou betreffen". Dit heeft eerste partijsecretaris Gustav Husak tegenover het centrale partij comité verklaard. Met klem sprak hij „beweringen van de westelijke propaganda" tegen als zouden zekere ultra-conservatieve krachten op het presidium en op hem. zelf druk uitoefenen om „weer te ko men tot een politiebewind en een terugkeer van de jaren 50". Politieke willekeur schept een sfeer van vrees en uit vrees groeit haat, aldus Husak. Volgens hem moet men proberen de mensen te overtuigen, in plaats van hen te veroordelen en automatisch te elimineren. „Wij moeten weten of iemand voor de partij wil werken, of hij zich openlijk tegen haar keert, dan wel of hij tussen deze twee moge lijkheden aarzelt. Voor ons is iemand die niet tegen de partij werkt, een potentiële medestander en niet een vijand. Hij moet voor onze zaak wor den gewonnen. Een ontwikkelde maatschappij als de onze, kan niet zonder de medewerking van de intel ligentsia functioneren". De partijleider herhaalde een al eerder gedane waarschuwing, dat de zuivering van liberale politici niet de vorm van een massale wraakoefening mag aannemen. Het gaat om een strijd tegen kwaadwillige krachten en denkbeelden, die de door de imperia listische mogendheden gesteunde anti socialistische krachten hebben achter gelaten. (Van onze redactie buitenland) CAIRO De ambassade van Egypte in Moskou heeft berichten van de NBC-correspondent Wilson Hall uit Cairo dat president Nasser heimelijk een bezoek aan Rusland heeft ge bracht, tegengesproken. Nasser zou nieuwe Migs-23 straal jagers los hebben willen krijgen om het hoofd te bieden aan de voortdu rende Israëlische luchtaanvallen op Egyptisch gebied. Bij de luchtaanval van deze week op de voorsteden van Cairo, waarbij volgens een Egyptische woordvoerder drie burgers waren gedood, zouden volgens Hall 100 militairen om het leven zijn gekomen. Inmiddels zijn de Egyptenaren er voor gewaarschuwd dat Israël zijn luchtaanvallen mogelijk zal opvoeren en dat de acties van de Israëli's van deze week slechts een begin vormen. De waarschuwing was afkomstig van hoofdredacteur Kaital van het rege- rinsgblad Al Ahram. BRUSSEL (ANP) Vlaamse hoeren in de omgeving van Brugge gaan zondag massaal op de ganzenjacht als de Belgische overheid hun weigert een hogere schadevergoeding te geveh voor de schade die ganzen aan hun gewas toebrengen. De hoeren van Damme, Sint- Kruis, Vijve-Kapelle en Oostkerke zijn van plan om, gewapend met donderbussen, zondag een massale tocht over hun akkers te maken en de ganzen te verdrijven. Ieder jaar doet zich rond Brugge een soort ganzenplaag voor. Duizenden ganzen overwinteren namelijk juist in die streek en hun vraatzucht brengt flinke schade toe aan de te velde staande winter gewassen. De ganzen zijn wettelijk beschermd en mogen dus niet geschoten worden. De Vlaamse boeren krijgen wel een schadeloosstelling, maar die vinden ze veel te laag. Daarom hebben ze in een van hun gilde- vergaderingen besloten het recht in eigen hand te nemen. Zondag van negen uur af zullen ze de ganzen met hun (wel lawaai makende maar overigens ongevaarlijke) donderbussen te lijf gaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor een aantal leden is de maat van slechte bestuurs- dagen van het unie bestuur van de CHU vol. Zij hebben voor vandaag in Utrecht de kringvoorzitters uit het hele land bijeen geroepen om hen te overtuigen van het wanbeheer van het dagelijks bestuur. De bezwaarde leden noemen zich het comité 31 ja nuari 1970, en worden voorgezeten door de oud-hoofdredacteur van het CH-hlad „De Nederlander", de heer Breinden van Haalten. Undevoorzitter prof. Van Hulst zal de besloten bijeenkomst in Utrecht bijwonen. „Ik ga er heen met een luisterend oor en een open hart", al dus de heer Van Hulst. Hij is niet van plan het bestuursbeleid in Utrecht te gaan verdedigen. Behalve op het financieel beheer de begroting voor het afgelopen jaar is nooit aangenomen, terwijl het bestuur er geen reden in zag af te treden, en ook jaarstukken over '68 zijn nog niet verschenen is er kritiek op de manier van vergade ren en besluiten nemen. Voltgens de heer Breinden wordt er door het dagelijks bestuur op veel punten in strijd met de statuten gehandeld. Stemmingen zouden niet op de voor geschreven wijze plaatsgevonden heb ben. De comité-voorzitter vindt dat het voor zo'n grote organisatie als de CHU niet meer verantwoord is als de leiding zo slordig met de mid delen en de statuten omspringt en eigenlijk alleen maar uit gemakzucht. Hij wijst erop dat de CHU geen par tij is als de andere, maar een confe deratie is van autonome kiesvereni gingen. Het dagelijks bestuur is daar om slechts instrument van de unie raad. Ook op het personeelsbeleid van het CH-secretariaat is kritiek. Onder het personeel is onrust ontstaan over de ontslagen en de opzegtermijn, en over de onzekere financiële situatie. Penningmeester drs. D. Hoonakker heeft al aangekondigd in mei te zul len aftreden vanwege drukke werk zaamheden elders, maar volgens CH- voorzitter Van Hulst waarschijnlijk ook wel vanwege de kritiek op het beheer van de kas. Dezie tijd, ach wat, het is een dolle tijd, één grote grollentijd, een boze bollentijd. Er gebeurt in ieder geval iets in onze tijd. Maar toch zijn er nog heel wat, om het met Couperus te zeggen, kleine zielen. Maar wie ben ik dat ik daar moeilijk over ga doen? Doet u dat maar. Van de andere kant is het even waar (ik preek gewoon nog wat door, het gaat lekker, vandaagdat in wat klein heet, vaak veel groot heid schuilgaat. Dat zit 'm dan niet in de ziel, maar in het hart. Iemand met een groot hart, weet u wel? Maar toch onopvallend, zonder „ima go". En dat zijn de mensen, een buur vrouw of een kennis in de buurt, die op 14 februari, Valentijndag, een bloemetje zouden moeten hebben. Hoe meer zielen, hoe schoner volk. Minister Schut van volkshuisves ting heeft het bestaan om te zeggen: „Dacht u dat de bouw iets begreep van al die herrie die politici nu ma ken over een paar duizend huizen die toevallig in december minder zijn gereedgekomen? De bouw begrijpt er misschien wel meer van dan Schut. Alles sal krom kom. Verontruste Bredanaar: Is het Sa- dée niet, dan is het De Sade! Ik val aan, ga weg! Kolonels zijn bij nader inzien veel leukere mensen dan ik tot voor kort voor mogelijk hield. De wens is de vader van wens- je. Rond een zaak is het naar mijn gevoel verdacht stil aan het worden. Ik weet wel, er is geen Biafra meer, maar uit betrouwbare bron heb ik vernomen dat er nog wel een paar Ibo's leven. Op de internationale reisbeurs viel deze slagzin van de NVSH te lezen: „Vlieg er eens uit met een mid del". Altijd wel gedacht dat het middel het reisdoel heiligt. Ik worstel en ik blijf nog boven ook, zei de Zeeuw Nelissen ver baasd. Kolonel: Je zou de draad kwijt raken. 't Zal je vader maar wezen. Als doordraver van de week roep ik ditmaal onze marine, die, ook al hébben ze dan een Van Speyk en een Van Galen, best een vlagvertoon- tje lager zouden mogen zingen. Van mij wel. Voorts wens ik zowel Schut als de kolonels en alle anderen die zich er geren of verheugen, een prettig weekeinde. Knap maar eens lekker op! MERRIJN (Van een onzer verslaggevers) Prins Carlos heeft gistermorgen om tien uur geboorte-aangifte ge daan van zijn zoon Carlos Xavier Ber nardo. De prins was vergezeld van een adjudant van prins Bernhard, de heer Geertsen. Er waren bij deze ge legenheid geen getuigen aanwezig. De burgemeester van Nijmegen, mr. T. M. J. de Graaf ontving prins Car los in ziin werkkamer en las de ge boorte-akte voor. PRESIDENT Julio Cesar Mendez Montenegro heeft in Guatemala de noodtoestand afgekondigd nadat een journalist was doodgeschoten. (ADVERTENTIE) ZONDAG 1 FEBRUARI 1970 Gedenkt de extra kerkcollecte of gireert uw bijdrage op giro t.n.v. Katholieke Kerkenbouw Nederland te Utrecht.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5