Europese top nog geen s Moskou gereserveerd over Nederlandse voorstellen Kolonel Engelen speelde rol juist „GROSHEIDE IS LIEF" Liichtmachtdodelijk schot geen gevolg van frustratie bewakers WEG MET DE MINIROK OF BESTAND TUSSEN VAKBONDEN EN LOMEFA Onlusten in Manilla SER eens met fusie-regels Weer zelfverbranding in El Salvador en Honduras opnieuw in conflict Brazilië zet Nederlandse socioloog over grens Klucht voor drie kolonels (II) Grenzen Verband Vrijstelling voor bouwvakkers Winter blijft kwakkelen KORT GEDING VAKBONDSTIENTJE Regering houdt oog op school voor sabotage I DirekteurP. J. van de Sande Telefoon (01150)—2073 *'F Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUW ZATERDAG 31 JANUARI 1970 25e Jaargang Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J- van de Sande, Terneuzen No. 6166 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot van. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Europese Veiligheidsconferentie is nog geen stap dichterbij gekomen. Hoewel het zo is dat wat de Sovjet-Unie betreft een dergelijke conferentie nog dit voorjaar zou kunnen beginnen, lijkt het er meer op dat er dit jaar niets meer van komt. juist geknipt niet geknipt (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Naar aanlei ding van onze publikaties over de gang van zaken bij het in ge bruik nemen van de nieuwe automatische telefooncentrale op de vliegbasis Gilze-Rijen („Klucht voor drie kolonels", in DE STEM van gisteren), maakte kolonel M. Engelen, comman dant van het op de vliegbasis gevestigde Depot Vliegtuig Ma terieel er ons op attent dat hij met het doorknippen van de te lefoondraad precies volgens de instructies had gehandeld, die hem tevoren waren verstrekt. Zowel kolonel A. C. Haers, de commandant van de vliegbasis, als kolonel Engelen hadden een draad moeten doorknippen, zo dat dan het tweede gesprek (via de automatische centrale) tot stand had kunnen komen. Vol gens kolonel Engelen vergat echter kolonel Haers „zijn" draadje door te knippen, zodat het telefonisch contact niet tot stand kwam. Overigens zei kolonel Enge len bijzonder in zijn schik te zijn met de nieuwe automatische centrale. Hij meende dat verbe tering van het communicatie systeem zal bijdragen tot een betere bedrijfsvoering. MANILLA (Reuter). Gister avond zijn bij gevechten tussen beto gers en veiligheidstroepen buiten het presidentiële paleis in Manilla een student gedood en 25 gewond. De politie vuurde in de lucht in een poging ongeveer 15.000 studenten te verjagen, van wie enkele het ter rein om het paleis probeerden binnen te dringen en branden wilden stich ten. De gehele dag lang was er reeds betoogd tegen „de bruutheid van de politie". De studenten wierpen benzinebom men naar de politie, die 2000 man sterk was en later met mariniers versterkt werd. Volgens een woordvoerder van het presidentiële paleis heeft president Marcos schorsing van de burgemees ter van Manilla gelast, die geweigerd zou hebben de orde te handhaven. Met deze bevindingen keerde gister middag jhr. mr. J. A. de Ranitz terug uit Moskou. Mr. de Ranitz is secreta ris-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en in Moskou leidde hij een delegatie van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bij besprekingen me' Sovjet-regeringsleiders (minister van Buitenlandse Zaken Gromiko e.a. over de Europese topconferentie. Er bleek nog geen overeenstemming mogelijk over de onderwerpen waar over op een dergelijke veiligheids conferentie gesproken zou moeten worden. De Sovjetleiders willen alleen pra ten over afzien van geweld en econo mische samenwerking. Maar Neder land wil dat er ook onderhandeld zal worden over ontwapening in Europa op beperkte schaal en in bepaalde ge bieden en over de kwestie der Duits- landen. Niettemin gaat op diploma tiek niveau de voorbereiding van de topconferentie actief door. De Sovjet-Unie vindt dat bespre kingen over beperkte en regionale ontwapening thuishoren op de ont wapeningsconferentie in Genève, en da de kwestie der Duitslanden een zaak is van alleen de grote vier. Ne derland wenst zich te houden aan een NAVO-uitspraak dat een Europese topconferentie niet mag uitlopen op bevestiging van de bestaande toestand in Europa wat betreft de Duitse gren zen en de verdeling in blokken. Op deze stelling is door de Sovjet leiders niet geantwoord. Toch zou de Russische opvatting over een Europe se veiligheidsconferentie in feite neer komen op bevestiging van de bestaan de toestand in Europa. Moskou acht de huidige grenzen in Europa niet voor verandering vatbaar, ook niet langs vreedzame weg. Naar verluidt zou Nederland, dat over het algemeen het NAVO-stand- punt in Moskou heeft vertegenwoor digd, het wel eens kunnen zijn met de agenda zoals Moskou die wil. als er eerst eensgezindheid komt over wat Moskou verstaat onder afzien van ge weld en onder niet inmengen in inter ne zaken van andere staten in Euro pa. Niet-inmenging is volgens Neder land het afzien van militair ingrijpen in een andere staat, onverschillig in welk pact of blok die staat zit. Op de ze opvatting zou Moskou nog geen antwoord gegeven hebben. Als plaats van de conferentie zou den de Sovjetleiders graag Finland zien. Van de volkenrechtelijke erken ning door de Westeuropese landen van de D.D.R. zou Moskou geen punt w-illen maken. Het vraagt alleen dat de D.D.R. als aparte en volwaardige gesprekspartner op de conferentie aanwezig zal zijn. De huidige gesprekken tussen bondskanselier Brandt en Polen en tussen Brandt en de Sovjet-Unie schij nen in Moskou in goede aarde tg val len, hoewel in Den Haag niet ver wacht wordt dat er spoedig concrete resultaten uit de bus komen. Moskou zou een duidelijk verbapd zien tussen de Europese veiligheids conferentie en de gesprekken met Bonn. Niet duidelijk is hoe Moskou zal reageren op een akkoord tussen de Bondsrepubliek en de D.D.R., voor al als daarbij bepaalde besluiten zou den worden genomen over de Duitse grenzen die niet helemaal zouden kloppen met de Sovjet-stelling dat de grenzen in Europa niet mogen veran deren. Mr. De Ranitz verklaarde op Schip hol dat hij de Sovjetleiders ook had meegedeeld dat Nederland de tijd rijp vindt om met meerdere landen ge zamenlijk de topconferentie voor te bereiden. Op het ogenblik hebben 28 landen onderling contacten over de conferentie, zonder in ruimer verband de zaak voor te bereiden. De Sovjet- regering toonde begrip voor deze Ne derlandse gedachte maar zag nog niet in hoe een gesprek in ruimer verband tot stand gebracht moet worden. DEN HAAG. Het kabinet heeft in beginsel besloten dienstplichtige bouwvakkers van de nieuwe lichting vrijstelling van militaire dienstplicht te verlenen, aldus heeft premier De Jong gisteren na afloop van de we kelijkse kabinetszitting meegedeeld. „Grosheide is lief", was een van de leuzen, waarmee gisteren in Den Haag studenten van verschillende onderwijsinstellingen protesteer den tegen de „trage democratise ring" van de bestaande bestuurs structuren. Op de foto: de studen ten, zittend in de Haagse straten. (Van onze pari. red.) DEN HAAG. Hoewel het offi ciële onderzoek nog niet is afgeslo ten, heeft men bij de luchtmacht de voorlopige indruk, dat het dodelijk schot, dat enige tijd geleden werd afgevuurd binnen het bewakmgs- korps van de luchtmacht, niet het gevolg is van het onaangename van de bewakingsdienst, maar van een technisch te reconstrueren ongeluk. Het betreft hier het geval nabij de Westduitse gemeente Vorden, waar een Nederlands luchtmachtkorps is belast met de bewaking van geleide luchtverdedigingsraketten. Tijdens een wacht heeft een militair twee schoten gelost, waardoor een andere militair dodelijk werd getroffen. In verband met recente onderzoe kingen betreffende mentaliteitsver anderingen bij militairen, die dienst doen in bewakingskorpsen als gevolg van de bijzondere aard van het werk, is de veronderstelling geuit, dat ook in dit geval sprake zou zijn van een frustratiepsychose. Volgens een woordvoerder van de luchtmacht mag nu wel worden aan genomen, dat dit laatste niet het ge val is geweest. Op korte termijn wordt het rapport van het technisch onderzoek verwacht, waarna dan nog een rapport van een militair-juri disch onderzoek komt over de vraag, of er aanleiding is voor een straf vervolging. Los daarvan is een onderzoek gaan de naar de levensomstandigheden, waaronder de militairen hun dienst verrichten bij de bewakingskorpsen van de luchtmacht. Tijdens een radio-interview heeft de vader van de getroffen militair, de heer Van Moorsel, er zich over beklaagd .dat hem ondanks herhaalde vragen geen informatie is verstrekt over de toedracht van het incident. De woordvoerder van de lucht macht trekt in twijfel, dat een derge lijk verzoek herhaaldelijk zou zijn gedaan, maar in elk geval zal de familie over de toedracht worden ge ïnformeerd als het onderzoek is af gesloten. (Van onze pari. red.) DEN HAAG. De Sociaal Econo mische Raad heeft gisteren zijn in stemming betuigd met de gedrags regels, na te komen bij fusies, zoals die door een voorbereidingscommis sie onder leiding van prof. Van der Grinten waren opgesteld. Een week geleden publiceerden wij deze regels reeds. De bedoeling van de regeling is, dat zowel de geld gevers (aandeelhouders) als de werk nemers zo weinig mogelijk worden geschaad als gevolg van een ingrij pende maatregel als het samenvoegen van meerdere ondernemingen. Met name gaat het om een tijdige informatie van aandeelhouders en vakbeweging en het bieden van de gelegenheid aan laatstgenoemden om over het hele fusiegebeuren mee te spreken. Tijdens de discussie werd er de aandacht op gevestigd, dat het hier gaat om een vrijwillige regeling voor het bedrijfsleven. Zo'n regeling zal het grootste ef- fekt sorteren, als alle partijen het over de formulering eens zijn. Van daar dat de vakbeweging op een aantal punten meegaand is geweest, hoewel zij in wezen soms wat verder zou willen gaan. Van de zijde van de vakbondsver tegenwoordigers werd dan ook ge steld, dat men de voorkeur geeft aan een wettelijke voorziening en die ook zal blijven nastreven. De wisseling van januari naar februari geeft over het algemeen koud weer. Vrijdag lag zuidwes telijk Nederland juist aan de rand van een depressie die over Noord-Frankrijk naar het oos ten trok. Daarbij viel wat regen en ook plaatselijk wat sneeuw. De oostenwind gaat nu drogere en tevens wat koudere lucht uit Duitsland aanvoeren. Daarbij is 's nachts en in de morgenuren lichte vorst te verwachten en in de middag weer wat lichte dooi door opklaringen. Vooral in Rusland, Folen en ook in Oost-Duitsland komt nog strenge vorst voor met zelfs overdag temperaturen beneden —10 graden. Van de Oceaan nadert een nieuwe depressie Frankrijk en daarvan kunnen wij na zondag weer een aanval met wat zach tere lucht en regen verwachten zodat het entree van februari zondag nog wel koud en winters is, maar daarna weer kans op re gen en zachtere lucht. PERPIGNAN, 30 jan. (ANP). Het verbrande lijk van een 25-jarige leraar is gisteren langs de weg vlak bij de Spaanse grens gevonden. Dit is het negende geval van zelf moord door verbranding in Frankrijk sinds 17 januari. Een andere man die zichzelf in brand probeerde te ste ken wordt nog steeds in het zieken huis verpleegd. Volgens de politie had de leraar, Claude Chabry uit Layrac, zichzelf met benzine overgoten en daar een lucifer bijgehouden. CAIRO (RTR). Een religieuze sekte in Cairo heeft gedreigd de fa culteit van schone kunsten in de Egyptische hoofdstad in brand te zul len steken, indien binnen drie da gen geen verbod wordt uitgevaardigd op het dragen van minirokken. Ondanks protesten uit religieuze kringen zijn de zomen van de Egyp tische meisjes gedurende het afgelo pen jaar centimeter voor centimeter gestegen. De politie onderzoekt de ernst van het dreigement, dat geuit werd in een brief aan de deken van de faculteit, dr. Ahmed Hoessaini. De brief was ondertekend door „de gemeenschap van de conservatieve gelovigen". In het Islamitische Egypte heeft de minirok schoorvoetend terrein ge wonnen. President Nasser zelf heeft een stroom van kritiek van de zijde van ultra-conservatieve sheiks een jaar geleden onderdrukt, door te zeg gen dat mode een zaak is waarover de meisjes zelf en hun ouders moeten beslissen. Eerder deze week hebben twee godsdienstleiders een aanval gedaan op de haardracht en schoon heidsbehandeling van vrouwen en gezegd dat deze „zondig" zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, diende gistermorgen een kort geding, aanhangig gemaakt door de industrie- en handelsmaatschappij Lomefa N.V. in Hoorn tegen de drie werknemersbonden in de metaalindustrie. Onderwerp: het vakbondstientje. Lomefa eist van de honden een dwangsom van honderdduizend gulden voor iedere dag dat de staking in het bedrijf na de uitspraak van de president van de rechtbank zal worden voortgezet. De directie heeft na melijk niet gereageerd op de eis van de vakbonden om met hen een gesprek te beginnen voor een c.a.o. voor dit jaar. De termijn voor dit gesprek liep afgelopen maandag af. Lomefa wei gert nog steeds te voldoen aan de eis van de vakbonden per werknemer een tientje aan de bonden te betalen. De directie van de N.V. is van me ning dat door de uitkering van het tientje de georganiseerde werkne mers worden voorgetrokken, wat in strijd met de wettelijke bepalingen zou zijn. Lomefa heeft hierbij steun gekregen vam de Metaal-Unie, één van de werkgeversorganisaties in de klein-metaal. Mr. P. J. W. de Braauw, die optrad voor Lomefa, vond de zaak van het grootste belang omdat het hier gaat om ongeveer 180.000 werknemers in 30.000 metaalbedrijven. Hij conclu deerde dat de staking bij Lomefa on rechtmatig is. Mr. M. G. Rood, die optrad voor de vakbonden, zei dat er 2% jaar over het tientje is onderhandeld en dat een beslissing steeds op de lange baan is geschoven, totdat dan nu ein delijk aan de werkgevers is meege deeld dat het tientje in de nieuwe c.a.o. moet worden opgenomen. Hij bracht naar voren dat de werkgevers zelf de onderhandelingen hebben af gebroken en „dat de maat nu wel vol is". Na re- en duplieken werd tenslotte besloten tussen beide betrokken par tijen het ultimatum aan Lomefa voor lopig in te trekken en de staking op te heffen. In de loop van volgende week zal door de werkgevers overleg worden gepleegd om artikel 10 van de c.a.o. groot-metaal om het tientje ook te doen opnemen in klein-metaal. Volgende week vrijdag zal het kort geding worden voortgezet en worden bepaald of men tot overeenstemming is gekomen. Van de kant van de werknemers wordt hierbij gesteld dat men zich het recht voorbehoudt om eventueel de staking voort te zetten. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De regering volgt nauwlettend de activiteiten van de onlangs opgerichte „volkshogeschool voor sabotage te Amsterdam". Dit temeer omdat deze volkshogeschool in het openbaar en in geheime bij eenkomsten van werkgroepen jonge ren instructies geeft hoe vooral in het leger te saboteren. De leiders van deze volkshogeschool zijn het Am sterdamse provo-raadslid Roel van Duyn en de Haarlemse biologie-le- raar Ruud Kater. Roel van Duyn heeft enige tijd ge leden reeds opzien gebaard met zijn sabotage-nota, die na enkele conflic ten met burgemeester Samkalden van Amsterdam tenslotte zij het hier en daar gezuiverd in het gemeen teblad opgenomen mocht worden. De biologie-leraar Ruud Kater verwekte destijds in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van defensie opschudding op de publieke tribune toen hij zijn oproep voor militaire dienst in brand stak. De activiteiten van deze school voor sabotage richt zich in de aller eerste plaats op het leger. Wanneer dit opgeheven is („uitgeroeid" vol gens sommige instructeurs) moet de school zich bezighouden met het ontwrichten van de bestaande maat schappij. Niet de openbare bijeenkomsten, die vrij doorzichtig zijn maar de ge heime studie-ontmoetingen met werk groepen zijn voor de activiteiten het belangrijkste. In deze werkgroepen wordt tot in de kleinste details bestu deerd hoe de legeronderdelen als ge decentraliseerde eenheden voortdu rend te ontwrichten, desnoods met harde maatregelen. STAD MEXICO (AP) Opnieuw zijn vijandelijkheden uitgebroken tussen Honduras en El Salvador. Bei de partijen zeggen dat de andere be gonnen is met schieten. Het is nog niet bekend of er doden en gewonden zijn gevallen. In juli brak na een soortgelijke schietpartij een „100-daagse oorlóg" uit tussen beide landen. El Salvador, het kleinste Spaans sprekende land van het westelijke halfrond, zegt, dat Honduraanse vliegtuigen het Salvadoraanse lucht ruim schonden en (lat Honduraanse troepen en gewapende" "burgers dé slecht verdedigde grens waren ge passeerd. De invallers, aldus El Sal vador, werden door Salvadoraanse troepen na een gevecht van drie uur teruggedreven. Honduras verklaarde, dat 100 man schappen van de Salvadoraanse na tionale garde en vier Salvadoraanse vliegtuigen Honduras hadden aange vallen. Zij werden teruggedreven na een gevecht dat enkele uren duurde. Gewapende conflicten in het berg achtige grensgebied zijn sinds juli aan de orde van de dag geweest, maar dit leek het ernstigste incident sinds op 18 juli een wapenstilstand werd afgekondigd. De meeste grensschen- dingen zijn van geringe betekenis ge weest en hebben weinig verliezen aan mensenlevens ten gevolge gehad. Afgevaardigden^ van beide landen waren in San José in conferentie bij een onder auspiciën van de Organi satie van Amerikaanse Staten toen de nieuwe vijandelijkheden uitbraken. Zodra de afgevaardigden het nieuws vernamen, werd de conferentie voor onbepaalde tijd geschorst. DE JOURNALISTEN van het Franse persbureau AFP hebben zich giste ren volledig achter de eisen van hun nationale federatie geschaard en me dewerking toegezegd aan elke actie, met inbegrip van een staking voor onbepaalde tijd, waartoe de federatie mocht besluiten. De journalisten eisen met name snelle invoering van de vijfdaagse werkweek, pensionering op 60-jarige leeftijd op basis van vrijwilligheid, een minimumsalaris van tweeduizend francs (1.300) gulden per maand, ver hoging van de salarisschalerf met twaalf procent en opheffing van de onderbezetting op de redacties. RIO DE JANEIRO (AP). Een Nederlandse socioloog, beschuldigd van subversieve activiteiten, is gis teren uit Brazilië uitgewezen, nadat hij op verzoek van de Nederlandse ambassade uit de gevangenis was ontslagen. Johannes F. W. Bongers zou vol gens krantenverslagen hebben be kend dat hij lid was van een com munistische cel en dat hij aan ver schillende subversieve activiteiten in Brazilië had deelgenomen. Volgens deze verslagen werkte Bongers wiens bijnaam „Hansi" was ook als „geheim agent voor de Nederlandse ambassade". Hij is door de politie vrijgelaten nadat ambassadeur Van den Brande- ler had toegezegd Bongers direct het land uit te zullen brengen. Pers-attaché K. R. Jonker van de ambassade ontkende de berichten in de pers: „Het is volmaakte nonsens. Wij hebben van de arrestatie van Bongers gehoord via een Nederlander die in Rio woont. Ik heb hem tot gisteren nooit gezien. Niemand van de ambassade trouwens". Bongers werkte voor de Unesco. Hij heeft voor een Nederlands dag blad artikelen geschreven over Bra zilië, waarin hij zich kritisch uitliet over het Braziliaanse regime.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1