Levensmiddelen en textiel kregen grote (btw) klappen Bouwstenen voor tweede naftakraker Raad Terneuzen wil klaarheid in schade afvalwaterleiding Reg en 1 Groei in Zeeuwsch- Vlaanderen Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koophandel in jaarverslag over bedrijfstakke Raadhuis Biervliet afwerend en knus Riet S. krijgt 6 jaar met t.b.r. TWEEDE VERDACHTE GOESE BANKOVERVAL ZONDAG OP SCHIPHOL Stagnatie? Hamerstukken Bieten Nieuw reisbureau in Middelburg Vlas Klompenindustrie Verkeer Telefoon GEMEENTEHUIZEN ONDER DE LOEP „De Krokodil ba x" JASPERINA DE JONG Zandschip gebroken hij Hansweert Vermisten Atlantic Star nog niet gevonden Middenstand in Kloosterzande ierde jaarfeest Terneuzen het snelst Vrijdag 30 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) TERNEUZEN Tijdens de openbare raadsvergadering heeft de heer Ramondt namens de K. V.P., A.R. en C.H.U. het college van b. en w. gevraagd uit de raad een commissie samen te stel len, die moet onderzoeken wie de hoofdschuldige is in de be schadiging van de afvalwaterlei ding bij het slaan van palen voor de nieuw te bouwen sporthal. De heer Ramondt baseerde dit ver zoek op de mening dat de raads leden hierover eerder dienden te worden ingelicht. De heer Hol (P.v.d.A.) zei zich hierbij vol ledig te kunnen aansluiten en dat hjj het onjuist vond dat de raadsleden dit bericht van de straat hadden moeten vernemen. Ook de andere fracties waren het met het voorstel eens, zodat het zonder hoofdelijke stemming kon worden aangenomen. De heer Huijbrecht (P.v.d.A.) had deze discussie geëntameerd door reeds bij het begin van de vergade ring op te merken dat het verslag van de gecombineerde vergadering d.d. 20 januari j.l. van de commissie voor de gemeentefinianciën en de commissie voor openbare werken, zo summier was, dat men er niets van begreep als men niet de vergadering had bijgewoond. Hij vroeg dan ook meer klaarheid in de kwestie van de reeds eerder genoemde bescha diging (waarover De Stem als eerste berichtte). Wethouder De Vos van openbare werken antwoordde de heer Huij brecht, dat men wel op de hoogte was van de beschadiging, dat ver moedelijk acht a negen betonpalen door de afvalwaterleiding waren ge slagen, maar dat de omstandigheden van dit ogenblik nog niet toelieten een juiste schadebepaling te doen. Voorts zei de heer De Vos, dat oor spronkelijk de gemeente Terneuzen aansprakelijk was gesteld, maar dat er voldoende motieven waren om de Afvalwaterleiding als de schuldige aan te wijzen. „Nu is de zaak in handen van de assuradeuren en wij mogen geen mededelingen doen, zo lang deze er nog geen klaarheid in hebben gebracht. In ieder geval zul len wij t.z.t. met volledige opening van zaken komen", aldus de wethou der. De heer Hamelink (P.v.d.A.) vroeg, aansluitend op deze kwestie, waarom er zo'n enorme stagnatie is in de werkzaamheden aan de nieuwe riolering in de Serlippenspolder. Wethouder De Vos antwoordde hierop, dat er van stagnatie helemaal geen sprake is. Hij wees er op, dat dit jaar niet het gehele werk zal kunnen worden voltooid, omdat er over een lengte van ongeveer 200 meter „voorbelast" zal moeten worden. Hij deed daarbij de mededeling dat het werk aanmer kelijk duurder zou worden, omdat een meer kostbare werkwijze zal moeten worden toegepast. Voor de heer Hamelink was deze uiteenzet ting aanleiding om zich af te vragen hoe het met de deskundigheid ge steld is van degenen die de grond boringen hebben verricht. „Ik dacht dat men zekerheid moest hebben, alvorens aan een dergelijk werk te beginnen", zo zei de heer Hamelink Er volgde een technische uiteenzet ting door de wethouder, die uitmond de in de mededeling dat men van tevoren niet wist dat de ondergrond zo sterk zou worden beïnvloed door het bovenliggende zandpakket. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.M.I. op donderdag om 18.00 uur: Tijdelijk neerslag en in het algemeen hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van 1 tot 5 graden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. „Er is geen vertraging ontstaan", hield de heer De Vos vol. „Dat er een duurdere werkmethode moet worden toegepast, is een tegenvaller en geen kleintje", zo besloot hij. Een aantal voorstellen betreffende grondverkoop en aankoop van perce len in het saneringsplan „Java", als mede het voorstel tot het vertrekken van leningen en bijdragen aan de wo ningbouwvereniging Terneuzen ten behoeve van de bouw van acht be jaardenwoningen te Sluiskil werden goedgekeurd. De heer Brakman (P. v.d.A.) verheugde er zich over, dat spoedig met de bouw van deze wo ningen zal worden begonnen en voor- a, dat de huurprijs voor de bejaarden betaalbaar zal zijn. Ook de voorstel len tot verhoging van de presentie gelden voor de leden van de stembu reaus en de wijziging van de begro ting van het grondbedrijf 1970 en de gemeentebegroting 1970 werden goed gekeurd. Mevrouw Doppegieter (KVP) wees op een publicatie waarin het bestuur van de zomeravondvoetbal zich be klaagde over de behandeling door ge meente-ambtenaren en waarbij de ambtenaar sportzaken werd beschul digd van bepaalde voorkeuren. Wet houder Nieuwdorp van sportzaken weerlegde deze beschuldigingen, vooral ook die aan het adres van de betrokken ambtenaar. Hij betoogde, dat er een onderhoud was geweest, dat tot tevredenheid van beide par tijen was verlopen. „Als men nadien klachten heeft, moet men opnieuw komen praten", zo concludeerde de heer Nieuwdorp. Hij toonde ook aan hierin gesteund door de wethou der van openbare werken, de heer De Vos dat er groot gevaar bestaat als de velden te langdurig en te inten sief worden bespeeld. Wethouder De Vos zei het belachelijk te vinden, dat het bestuur van de zomeravondvoet bal bezwaar had tegen een prijs van 13,50, die per wedstrijd moet be taald worden. Bovendien werd de mening geopperd dat ook te Sluiskil en te Hoek zou kunnen gespeeld wor den. De heer Huijbrecht zei, in verband met de komende personeelsformatie ten gevolge van de gemeentelijke her indeling, dat het tijd wordt dat over leg met de organisaties wordt ge pleegd. Burgemeester Aschoff was het daarmee eens, maar voerde aan dat dit nog niet heeft kunnen plaats heb ben, omdat het rapport, dat thans in bewerking is en ongeveer half fe bruari klaar zal zijn, nog moet wor den bestudeerd. Over de eventueel in te stellen koopavond antwoordde de voorzit ter op een vraag van de heer Hol (P.v.d.A.) dat o.m. advies werd ge vraagd aan de Kamer van Koophan del, maar dat hierop nog geen ant woord werd ontvangen. De voorzit ter zei te hopen spoedig het stand punt van b. en w. te kunnen mede delen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Uit het over zicht van het bedrijfsleven in Zeeuwsch-Vlaanderen over 1969, samengesteld door de Kamer van Koophandel in dit gebied, blijkt dat er in de levensmiddelen- en textielbranches, voornamelijk in de grensstreek, een sterke terug gang in de omzetten is geweest. Dit wordt in hoofdzaak toegeschre ven aan de invoering van de BTW en de verhoogde prijzen, waardoor de kopers uit België wegblijven. Vele, in hoofdzaak kleinere bedrijven, in de levensmiddelensector zijn in de loop van het vorige jaar dan ook opgeheven. Voor de textielbedrijven betekent het uitstellen van de BTW in België opnieuw een tegenvaller. De ver wachtingen voor dit jaar zijn dan ook niet hoog gespannen. Ook in deze hedrijfstak is het niet uitgesloten, dat tal van bedrijven zullen worden op geheven. Ook voor het hotel-café-restaurant- wezen is 1969 een moeilijk jaar ge weest. De verhoogde prijzen veroor zaakten onmiddellijk een zogenaamde kopersstaking. In het eerste kwartaal daalde de omzet dan ook beduidend. Door het goede zomerseizoen kon de omzetdaling wat worden opgevangen. Ruimte voor enige investeringen of vernieuwingen in deze sector was niet mogelijk. Vooral het Belgische publiek zal bij het uitblijven van BTW in eigen land dit jaar opnieuw een grote reserve in acht gaan nemen. In de kuststreek van Zeeuwsch-Vlaanderen is de voorbije zomer, toeristisch ge zien, niet tegengevallen. De ver wachtingen voor dit jaar worden eveneens gunstig geacht. De grote vraag naar vakantie accommodaties was voornamelijk ge richt op het kamperen en op het verblijf in zomerhuisjes, gemeubi leerde woningen en caravans. De provinciale WV heeft aangekondigd een studie te zullen maken, om te komen tot een classificatie van zomerverblijven en het aanleggen van een centraal register van goed gekeurde accommodaties. De gang van zaken rond de bieten campagne bij de Coöperatieve Beet wortel Suikerfabriek in Sas van Gent is zeer bevredigend geweest. De op brengst per hectare bedroeg landelijk circa 49 ton en in Zeeuwsch-Vlaan deren 47 ton. Op 22 september van het afgelopen jaar begon de levering van bieten aan de fabriek. De omstandigheden bij het rooien waren zeer gunstig en het karwei kon in een snel tempo worden geklaard. Op 12 december werden de laatste bieten aangevoerd. De verwerking leverde weinig of geen problemen op. Per dag konden 3400 ton bieten met als topverwerking 3800 ton de molen in. De totale bietenverwerking bedroeg 275.000 ton. De suiker- produktie had een omvang van 39.000 ton. Verder werden geproduceerd: 58.000 ton natte pulp; 10.200 ton gedroogde (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Donderdag 5 februari opent het reisbureau „In- traned" een nieuw kantoor in Mid delburg. Het pand is gevestigd aan de Lon- dense Kaai 19. De officiële opening vindt om vier uur plaats. veevoeders en 12.200 ton melasse en 14.000 ton schuimaarde. Door de goe de weersomstandigheden is het ver voer van bieten goed verlopen. Per schip werd 20 pet. en over de weg 71 pet. aangevoerd. De produktie van de vlasfabriek in Sas van Gent heeft zich in 1969 ver der toegespitst op de z.g. harde pro- dukten, securit en emalit. Er staan investeringen op het programma om een nog grotere uitbreiding van deze markt te verwezenlijken. De verkopen aan automobielfabrie ken bleven stijgen. Wel zijn er moei lijkheden bij de personeelsvoorzie ning. Het wervingsgebied komt hoe langer hoe duidelijker in België te liggen. Maar ook in dat gebied wordt sterk geïndustrialiseerd, wat een te^ rugslag in de personeelsbezetting kan opleveren. Voor de klompenindustrie ziet de toekomst er niet rooskleurig uit. De prijs van de klompen wordt te hoog. Dit wordt veroorzaakt door hoge lonen en. de druk van sociale lasten. Het aantal bedrijven is in de loop der jaren sterk afgenomen. De over gebleven bedrijven zien in enkele gevallen hun produktie omhoog gaan, mede doordat er geen nieuwe bedrij ven in deze sector bijkomen. De vraag naar souvenir-klompjes blijft bestaan, maar voor menig be drijf is het gebrek aan vakbekwaam personeel een beletsel, op de fabricage van die klompjes over te gaan. Bij de autovervoerondernemingen zette zich de daling van het aantal vervoerde reizigers op de lijndiensten voort. De ontvangsten uit de lijn diensten zijn tengevolge van deze daling niet onbelangrijk lager dan in 1968. De opbrengsten uit het tourwagen- werk en het groepsvervoer vertoon den enige stijging. Dat de vooruitzichten voor het streekvervoerbedrijf niet gunstig zijn blijkt wel uit de door de overheid voorgestelde maatregelen voor dit jaar om voor door deze bedrijven ge- exploiteerde onrendabele lijnen een bijdrage te leveren van f 15 miljoen. Deze bijdrage zal echter, naar het zich laat aanzien, onvoldoende blij ken. De veerdienst Kruiningen-Perkpol- der functioneerde in '69 beter dan voorheen. Toch ontstonden er nogal eens wachttijden. Mist is meermalen de oorzaak van grote vertragingen geweest. Ook de openingstijden van de grens- kantoren te Sas van Gent en Kapelle- brug vormen nog steeds een struikel blok voor een efficiënte benutting van het materieel. In kringen van het vervoer acht men het dringend noodzakelijk, dat deze kantoren, of althans één ervan, dag en nacht met geladen auto's kunnen worden ge passeerd. Het aantal telefoonaansluitingen in het gebied der kamer in Zeeuwsch- Vlaanderen, dat per 1 januari 1969 13.252 bedroeg, is met 679 aanslui tingen toegenomen tot 13.931 eind 1969. De vraag naar nieuwe aansluitin gen, die in 1968 ten opzichte van '67 met 33% toenam tot 1155 is in 1969 ongeveer gelijk gebleven met 1162. Het telefoonverkeer (in aantal uit gaande telefoongesprekken) geeft in '69 een toeneming van ongeveer 12% ten opzichte van 1968 te zien. (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Pal tegenover het standbeeld van Jan Willem Beukels- zoon op de Markt in Biervliet staat een vriendelijk gebouwtje. Niet al te groot en precies passend in de sfeer van 't wat verstilde plein in 't cen trum van het dorp. De inwoners van Biervliet kennen dat stenen optrekje beter als het raadshuis. Vanaf de Markt kan men niet de secretarie binnenkijken. Een hoog op getrokken muur met daarboven klei ne ramen vormen 't fronit. De raads zaal daarentegen (de bovenverdie ping) doet veel weidser en democra tischer aan. Misschien is daarom de publieke tribune in de raadszaal zo groot. Ook treft men een zelfde open heid in de rest van het gebouw aan. Alles is lekker luchtig in dit uit 1954 stammende bouwwerk. 5 Amb tenaren inclusief de secretaris maar exclusief de burgemeester zijn er werkzaam Het is waarschijnlijk, dat straks na 1 april toch in Biervliet getrouwd zal kunnen worden. De ambtenaren zul len na 1 april met weemoed terug denken aan hun fraaie onderkomen als zij in het oude gemeentehuis van Terneuzen zijn ondergebracht. Van buiten afwerend en toch vrien delijk. Licht en ruimte volop aanwezig in het raadhuis. (Van een onzer verslaggevers) GOES Een van de drie ver dachten van de bankoverval op de Nederlandse Crediet Bank in Goes, de twintigjarige J. M. V., die mo menteel op Aruba is ingesloten, zal zondagmiddag op Schiphol aanko men. Vrijdag (vandaag) stappen hoofd inspecteur J. L. de Rave en briga dier Bal om kwart voor tien op het vliegtuig om de man op te halen. Er is nog overwogen om de Goe- senaar via een militair transport naar Nederland te doen terugkeren terugkeren, maar dit is niet mogelijk gebleken. V. is tot nu toe de enige van de drie mannen, die bekend heeft aan de bankoverval te hebben deelgeno men. De andere verdachte, H. D. uit Yerseke, is nog steeds op vrije voe ten en bevindt zich naar alle waar schijnlijkheid op Porto Rico. De FBI heeft de Goese recherche er van verzekerd alles in het werk te zullen stellen om D., die vrouw en kind bij zich heeft, te arresteren. De derde verdachte T. J., die in voorlopige hechtenis is genomen, ontkent tot nu toe ook maar iets met de overval uitstaande te heb ben. (ADVERTENTIE) Kloosterzande HEDEN VRIJDAG 30 JANUARI (Van onze correspondent) HANSWEERT Het Belgische motorschip Leal, groot 550ton, en geladen met zand, is in de overloop van de Westerschelde nabij Hans weert aan de grond gelopen en ge broken. De Gier, de Inktvis en Haai van het bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert en de Themij van het bergingsbedrijf Dijkhuizen uit Vlis- singen hebben, nadat de lading zand overboord was gegooid, het schip de haven van Hansweert binnengesleept. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN Donderdag is de gehele dag gezocht naar de drie per sonen, die sinds de aanvaring van het Nederlandse containerschip At lantic Star met de Belgische lichter Hugo var. der Goes en het Neder landse binnenschip Bona Spes zijn vermist. Tot op heden heeft dat geen resul taat opgeleverd. Het onderzoek naar de toedracht van de scheepsramp woensdagmorgen in dichte mist bij de Zandvlietsluis op de Schelde, wordt nog steeds voortgezet. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Hoewel de eerste naftakraker van Dow Chemical nog volop aan het inregelen is, is inmid dels de bouw begonnen van de twee de naftakraker, eveneens met een ca paciteit van vierhonderd duizend ton etheen per jaar. In de haven van Ter neuzen moest een zware bok er aan te pas komen om de negen, elk tach tig ton wegende gasturbines, voor de nieuwe kraker die per schip van AEG uit r-ssen waren aangevoerd, op aan hangers te laden. Het bekende trans portbedrijf Stoof Breda knapte dit reuzenkarwei bekwaam op. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE In de zaal an hotel De Linde vierde de mid- 'snstand afdeling Kloosterzande aar gebruikelijk jaarfeest. De secretaris gaf een overzicht an het wel en wee van de afdeling n het afgelopen jaar, hetgeen over >et algemeen reden tot tevredenheid gaf. In de avonduren namen de leden en hunne dames deel aan een uitge breid diner, dat er eveneens mocht zijn. Tot slot was er voor de liefheb bers gelegenheid tot dansen. Het was een geslaagd jaarfeest. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH. Riet S. H. (46), uit Schijndel is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering. De eis van de officier van justitie, mr. J. Booster, was acht jaar en t.b.r. De Bossche rechtbank heeft geoor deeld dat Riet schuldig is aan de gifmoord op haar eerste man Jo van Eijnthoven en vele pogingen tot moord op haar tweede man Frans S. en haar Geleense buurvrouw Jeanne Ruault. Het vonnis telde 24 pagina's. De rechtbank heeft Riet vrijge sproken van de moord op haar vader Petrus H. (82). De rechtbank was er wel van overtuigd dat de man vergif heeft binnen gekregen, maar ze heeft geen causaal verband kunnen vin den. Riet is ook vrijgesproken van de twee pogingen tot moord op Jo van Eijnthoven met de met fosfor besmeerde boterhammen. Riet heeft verklaard deze boterhammen in 1959 toen ze in Geleen woonde, te hebben besmeerd, maar een getuige heeft op de zitting verklaard dat hjj in 1960 het brood van Jo van Eijnthoven be smeerd heeft gezien. President mr. Th. Geense, noemde als overwegingen van het vonnis dat Riet „in mindere mate over het ver mogen beschikt goed en kwaad te onderscheiden" en dat zij „in belang rijk mindere mate ontoerekenbaar is". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Zeeuwsch-Vlaan deren telde op 31 december 1969 100.880 zielen. Dat betekende in ver gelijking met het jaar ervoor een toename met 1614 zielen. In de nu nog dertig bestaande gemeenten zijn 1928 kinderen geboren en overleden er 982 personen .Er vestigden zich 5456 en er vertrokken 5029 personen. Terneuzen groeide met het overschot van 607 burgers het hardst. Axel komt op de tweede plaats met 266 nieuwe inwoners. Sas van Gent is een goede derde met een toename van 209. Hoek kreeg 153 nieuwe be woners, Hoofdplaat 106 en Oostburg 84. Uit Cadzand vertrokken 41 en Breskens 36 personen meer dan er door geboorte of vestiging werden geregistreerd. i 1

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3