Luchtverontreiniging zakelijk benaderen NIEUWE HA VEN WALSOORDEN TROK IN 1969 MEER VERKEER M. Remery na veertig jaar weg bij Zuid-Chemie F. DE VOS, VOORZITTER' K. v. K. IN TERNEUZEN K.v.K. betuigt sympathie met plan vliegveld Hulst Bejaardenbond opgericht in övezande Westkapelle Wat en waar VANDAAG Films Toneel Muziek Dans Diversen Tentoonstellingen Uitslagen Tevu- schaakwedstrijden Drukke vergadering Philatelica Terneuzen Breskens WILLEM TELL IN KLOOSTERZANDE VIERDE JAARFEEST Lezing voor Z.L.M. Zaamslag over landbouwbeleid in jaren zeventig „Zondagsvermaak" won bekerwedstrijd in St.-Jansteen KAARTWEDSTRIJD IN TERHOLE TROK 44 DEELNEMERS KLEURENTELEVISIE BIJ AFSCHEID Geen flats Benelux Vaste oeververbinding N.C.B. St.-Jansteen houdt gezinsavond Vrijdag 30 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW Papieractie O.K.K. Voor het uniformfonds van het fanfarekorps O.K-K. in Westkapelle zal een ver zameling van oud papier worden ge houden. EINDHOVEN CINEMANIFESTATIE Select 14.30, 19.15 en 21.30 uur „A time for lying" (USA) Studio M 14.30, 19.15 en 21.30 uur „The fall" (Engeland) Ph. Ontsp. Centrum Grote zaal 14.30 uur, Groene zaal 19.15 en 21.30 uur „Het Adelsnest" (USSR) GOES Grand 20 uur Sweet Charity, a.L MIDDELBURG City 20 uur Ikeen vrouw II, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Sweet Charity, a.l. GOES Prins van Oranje 20 uur Cabaret PePijn met „Opus 4" in het kader van het 25-jarig ju bileum van ZVU R.-k. kerk 20 uur Concert Zeeuws Jeugdorkest en de Zeeuwse Koor school o.l.v. Peter Jense en Evert Heyblok. Solist Bram Beekman (orgel) MIDDELBURG Concertzaal 9.45 en 11 uur Marie-Cécile Moerdijk (zang) en Carlos Moerdijk (piano). Jeugd- concerten voor het voortgezet on derwijs i.s.m. Het Schoolconoert ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Rotterdams Dameskool o.l.v. Piet Struyk Schouwburg 20 uur „De huisbewaarder" door het Nw. Rotterdams Toneel ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur Orfeus 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve 19.15 uur Prijskaar- ting NKV GOES Prins van Oranje 10 uur Studiedag kleine gewassen KLOOSTERZANDE De Krokodilbar 21.30 uur Jasperina de Jong Opgave voor deze rubriek tel. 01180- 7438 ot Postbus 116 in Middelburg MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m 28 febr.) Ma. t.m. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat. van 9.30- 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten van kunstenaars 1500-1800; oude gra fiek (t.m. 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (t.m 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuidplein, werkd 10-17, zond 12-17). Dick Ba uman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m. 31 jan.) Rotterd. Kunstrichting, Kruisplein 40: Rien Bout en Sjef Toby, schil derijen en tekeningen (t.m. 17 febr.) Werkd. 10-17, zon. 12-17 uur Rotterd. Kunstkring W. de With- straat 35: Sculpturen van Semser en schilderijen van Hans Landsaat (t.m. 7 febr.), Werkd. van 1017 en zon van 11—16 uur. 'HOLEN Stadhuis Expositie „25 jaar Zee land" (t.m. 7 febr.) 'vNTWEKPEN Kon. Museum voor Schone Kun sten Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel (t.m, 21 febr.) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Laten wij le ring trekken uit de recente ont wikkelingen op Walcheren, waar het met enorme inspanning en moeite is gelukt via het aantrek ken van de aiuminiumfabriek van Pechiney, een kerncentrale te bouwen en daarmee de aanzet voor verdere ontwikkeling te ge ven. Het effect dreigt zelfs thans verloren te gaan door onverant woorde campagnes en reacties, die nieuwe gegadigden wel moeten afschrikken". Dit zei de voorzit ter van de Kamer van Koophan del in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer F. de Vos, tijdens zijn nieuw jaarsrede naar aanleiding van de, naar wat hij noemde, vele be moeienissen van buitenaf bij het aantrekken van industrie in Zee land. De heer De Vos toomde zich ver heugd, dat de industrialisatie van deze provincie nu pas goed op gang schijnt te komen. Dit ondanks een bepaalde stroming, waarin hij reden tot ongerustheid zag Gevaren voor luchtverontreiniging rond de nieuwe industrieën zag de heer De Vos niet „Ook in de Kanaalzone kent men problemen van luchtverontrei niging. Maar in alle rust en in bouwende sfeer en wordt dit probleem aangepakt. Het staat tevens dat de nieuwe en desbetreffende be staande industriële bedrijven de door de overheid gestelde voorwaar den met betrekking tot de bestrij ding van de lucht- en waterveront reiniging, waaraan vaak grote finan ciële offers verbonden zijn, zullen nakomen. Velen waner zich blijk baar deskundig op het gebied van industrievestiging. Belangstelling in dezen is te waarderen, echter te pas en te onpas uiten van kritiek, die veelal niet opbouwend is, moet be lemmerend werken op de taak, die de overheid zich heeft gesteld. Een zakelijke benadering lijkt mjj de (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Kamer van Koophandel in Zeeuwsch-Vlaanderen staat sympathiek ten opzichte van de plannen van de gemeente Hulst en Graauw het reeds bestaande vlieg veld op grondgebied van Graauw om te vormen tot een openbaar interna tionaal luchtvaartterrein. Van het reeds bestaande vliegveld maken nu alleen zweefvliegers en incidenteel sportvliegers gebruik. Volgens de plannen van de gemeentebesturen wordt gedacht aan de oprichting van een naamloze vennootschap: N.V. Vliegveld Hulst. Aan de Kamer van Koophandel wordt gevraagd een commissaris uit dit lichaam in de n.v. te delegeren en bemiddeling te verlenen om een vertegenwoordiger van Dow Chemical in de raad van commissarissen geplaatst te krijgen. De verschillende woordvoerders van de Kamer van Koophandel vonden het tijdens de jaarvergadering wat voorbarig direct medewerking toe te zeggen. Ook om het feit, dat het een ongebruikelijke zaak is om commis sarissen vanuit de K.v.K te benoe men. Verder werd betwijfeld of een vliegveld, dat overigens nodig is in Zeeuwsch-Vlaanderen, wel in Hulst zou moeten komen. Dit omdat Dow toch de belangrijkste cliënt zal wor den en nogal ver van Hulst afzit. Besloten werd alleen sympathie te betuigen en verder eerst af te wach ten hoe de plannen zich zullen ont wikkelen. Deze houding werd mede bepaald door het mislukken van de opzet om tot een vliegveld in de buurt van Axel te komen, enkele jaren ge leden. Tijdens deze bijeenkomst werd de heer F. de Vos uit Hulst, die onge veer een half jaar geleden bij 't ver trek van de oud-voorzitter Van Kre velen als waarnemend voorzitter werd benoemd, officieel tot voorzit ter gekozen. Zijn medebestuursleden zijn de heren H. F, Kok uit Sas van Gent, J. F. van de Voorde, P. A. van der Plas en H. M. A. de Meijer. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De uitslagen van de Tevu. schaakclub in Terneuzen zijn als volgt; C.H. Provoost - G.W. de Ridder 10, J.E. Hubbeling - D. de Jonge 10, E. Elbertse - H. van der Poel 10, H. van der Poel - P.J. M. Neve 10, A.P. Beijshuizen - A.W. Stadhouders 10 J.E. Hubbe ling - P. de Ruijter 10, P. de Ruij- ter E. Elbertse 10, CJK. Provoost C. van Cadsand 01. aanleg van de nieuwe rondweg langs Kloosterzande is ook een duidelijke stijging te bespeuren in de aanvoer van grondstoffen voor dit project. Uitgeladen werden in 1969 onder meer zand, grint, hoogovenslakken, steenslag, split, granietsteen, cement en koperslakblokken. Dit alles in hoeveelheden, die ver boven die van 1968 liggen. Is de aanvoer de afgelopen maan den sterk gestegen voor het haven plateau, als industriegebied blijkt nog steeds niet zo'n grote belangstel ling te bestaan. Drie jaar na de inge bruikname van het miljoenenproject maakt nog slechts een beperkt aan tal bedrijven van de haven gebruik. De sterke toename in de aanvoer van verschillende produkten is niet zozeer te danken aan de ontwikkelin gen van de haven zelf, als wel aan de expansie van de bestaande bedrij ven in de omgeving. Uitzicht op toe komstige vestiging van nieuwe in dustrieën is er momenteel nog niet. Er zijn wel gegadigden geweest, maar die hebben zich geruime tijd geleden teruggetrokken. Op het havenplateau heeft de ge meente de beschikking over ander halve hectare industrieterrein. Daar buiten ligt nog een gebied van acht hectare voor eventuele industrieves tigingen. Tot aanleg van het haventje is In dertijd door de vorige gemeenttraad besloten met het oog op het verdwij nen van een aantal kleinere haven accommodaties in de directe omge ving. Het havengebied van Walsoorden heeft daardoor min of meer een streekfunctie gekregen. Desalniette min is de industriële ontwikkeling achtergebleven bij het doel, dat men zich een aantal jaren geleden bfj de aanleg voor ogen heeft gesteld. De havencommissie wijt dat onder meer aan het ontbreken van gunstige faciliteiten voor vestiging van in dustrieën. Ondanks het ontbreken van nieu we industrievestigingen wordt in het komende jaar toch nog een toene mende aanvoer verwacht. De werk zaamheden aan de rondweg zal aan voer van grondstoffen daarvoor voorlopig nog wel noodzakelijk ma ken. Verwacht wordt, dat in de toe komst ook bij de aanvoer van mate riaal voor het verhogen van de dij ken tot deltahoogte van deze haven gebruik gemaakt zal worden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Van de 120 leden kon de voorzitter van de afdeling Terneuzen van de postzegelvereni ging „Philatelica", de heer M. J. Nijssen, op de algemene ledenverga dering in „Hotel Rottedam" er 70 begroeten. Voor de pauze werden de notulen en jaarverslagen bekend ge maakt en werden drie bestuursleden, de heren M. J. Nijssen, (voorzitter), J. Slock (tweede secretaris) en C. J. Scheele, die aan de beurt van aftre den waren, herkozen Er werden enkele dure series, al bums en stockboeken beschikbaar gesteld. Meegedeeld werd, dat in april het tien jarig bestaan van de afdeling zal worden gevierd. Op de dan te houden „open bijeenkomst" zal de televisiespreker, de heer J. M. Kig- gen, (programma „onder de loep") een lezing houden. Daarbij zal een verloting worden gehouden met als inzet een eerste serie egels van Ne derland: Behalve de maandelijkse ruilavonden zal in het najaar van 1970 nog een internationale ruildag worden georganiseerd. Vismijn Aanvoer vismijn Bres kens in de week van 19 t.m. 24 ja- luari: 8602 kg garnalen; 1406 kg bot, 1244 kg schar, 21097 kg schol, 17564 oag 2172 kg rog, 11001 kg kabeljauw, 2898 kg wijting, 604 kg griet,, 217 kg tarbot, 217 kg poon, 146 kg haai, 114 kg kommeraal, 748 kg tongschar, 29 kg ham, 17351 kg sarden, 24 kg spee- rirtg, 9308 kg haring. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE In de zaal van hotel Raes in Kloosterzande werd door de schutterssociëteit Wil lem Teil het gebruikelijke jaarfeest gevierd. Dit gebeurde onder meer door het houden van een schieting, waar alle schutters aan deelnamen. De secretaris gaf daarna een over zicht van de voornaamste gebeurte nissen in het afgelopen jaar. 's Avonds namen de schutters en hun dames deel aan een uitgebreid diner. Het jaarfeest was een succes. De feestvreugde werd nog verhoogd toen het bericht binnenkwam, dat in het gezin van de caféhouder Raes een jonge zoon geboren was. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG Tijdens de algeme ne vergadering van de afdeling Zaamslag van de Z.L.M. op vrijdag 6 februari in „Het Wapen van Zee land" te Zaamslag zal mr. J.F.G. Schlingemann een lezing houden over „Landbouwbeleid in de jaren zeventig". Naast de normale punten ver meldt de agenda onder meer het punt „Bespreking nieuwe statuten". De vergadering begint om twee uur. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN De biljartclub Zondagsvermaak speelde een beker wedstrijd tegen de Zilvermeeuwen uit Graauw. Zondagsvermaak won met 146. De individuele uitslagen waren als volgt: G. Pieters - T. de Koster 11, J. der Weduwe - W. v.d. Voor de 11, J. Pieters - G. de Bakker 20, L. v. Campenhout - J. Serie 20, P. Colegem - H. de Roeck 0 2, O. Saman - E. Totté 20, E. Ver- schueren - P. de Koster 20, J. v. Remortel - A. de Baar 11, A. Jan sen - Th. Vernimmen 11, Ch. v. Remoortere - E. de Bakker 20. (Van een onzer verslaggevers) TERHOLE Op de Kraai in Ter hole was een prijskaarting, waar voor 44 deelnemers hadden inge schreven Na een felle, maar zeer sportieve strijd was de uitslag: 1. J. Pleunis, Clinge en J. Schauwaert, Hulst; 2. G. de Wit en E. Asselman, Hulst; 3. P. van Kerckhoven, Hulst en G. Serrarens, Stoppeldijk; 4. Jos Freij- zer, Terhole en A- Dieleman, Hulst; 5. H. Colsen, Terhole en E. de Meij er, Stoppeldijk; 6. P. de Maagt, Stoppeldijk en R. v. Geertruij. Ter hole. Troostprijzen: 1. P. Zeegers en A. v. Gimst. Hulst; 2. E. Saman, Ter- hole en E. de Schepper, Stoppeldijk; 3. P. Collet, Kuitaart en J. de Schrijver, Terhole. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Temidden van zijn medewerkers heeft de heer L. M. Remery, commercieel onderdirecteur van de Zuid-Che- mie te Sas van Gent, zjjn ruim veertigjarige loopbaan bij de Glas fabriek en Zuid-Chemie afgeslo ten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. On der de vele aanwezigen in hotel De La Bourse bevonden zich ook enkele vertegenwoordigers van het Parijse moederbedrijf St. Go- bain. Namens de directie bood drs. P. Neeteson, algemeen direc teur van de Zuid-Chemie, de scheidende onderdirecteur een kleurentelevisie aan en de gebrui kelijke gratificatie. De heer Neeteson merkte op, dat het afscheid van de heer Remery zowel hem zelf als zijn medewerkers ongetwijfeld zwaar valt. De heer Remery is gedurende veertig jaar nauw verweven geweest met de Glasfabriek en de Zuid-Chemie, maar ook met het gemeenschapsleven van Sas van Gent. Na gedurende vele jaren zijn beste krachten aan de Glasfabriek te hebben gegeven, laat stelijk als hoofd van de commerciële dienst, ging hij naar de fosfaatfabriek (de latere Zuid-Chemie) over. Vooral na de oorlog moest een moeilijke periode worden doorgemaakt om de produktie en kwaliteit op hoger peil te brengen. Door zijn persoonlijke inzet slaagde de heer Remery zowel binnen als buiten-het bedrijf goede contacten te leggen. Ook bij de bui tenlandse relaties heeft de heer Re mery veel waardering verworven. Drs. Neeteson legde verder de na druk op het prettige, bescheiden op treden van de vertrekkende onder directeur. Hij voorspelde de heer Re- mery, gezien zijn kwaliteiten, nog een goede toekomst als raadslid of wethouder van de nieuwe gemeente Sas van Gent. Mevrouw Remery kreeg een grote doos bonbons ten geschenke. De heer Remery was diep onder de indruk van het afscheidsgeschenk. „Ik had hem eigenlijk van mijn gra tificatie willen kopen", zei hij, waar op de heer Neeteson repliceerde: „Geef het geld dan maar weer terug". De heer Remery dankte voor de vriendschappelijke sfeer waarin hij zowel bij de Glasfabriek als bij de Zuid-Chemie heeft mogen werken. „Goede relaties heb ik altijd zeer belangrijk gevonden. Ik zal altijd met genoegen op de afgelopen veertig jaar terugkijken. Ik hoop dat het de Zuid-Chemie ook in de toekomst zeer voorspoedig zal gaan", aldus de heer Remery. Als opvolger van de heer Remery als onderdirecteur van de Zuid-Che mie is benoemd ir. K. Horstra. Drs. P. Neeteson, algemeen direc teur van de Zuid-Chemie in Sas van Gent (links), biedt namens de direc tie de heer M. Remery een kleuren televisie aan bij zijn afscheid als on derdirecteur van de Zuid-Chemie. juiste: men dient zich te onthouden van het uiten van emotionele kre ten", aldus de voorzitter wam de Zeeuwsch-Vlaamse Kamer van Koop- hamdel. De heer De Vos pleitte verder voor meer begeleiding rond het zich vestigen van bedrijven in een be paald gebied. Juist het woonklimaat vereist veel aandacht, omdat het an ders moeilijkheden geeft bij de per- soneelswerving. Zeeuwsch-Vlaamde- ren blijkt aantrekkelijk voor perso neel uit de Randstad, dat echter af kerig is van flatwoningen. De heer De Vos vroeg in dit opzicht een be tere begeleiding in de streekontwik- keling. Het feit, dat tussen Nederland en België nog steeds geen overeen komst bestaat ter voorkoming van dubbele belastingheffing, vindt de voorzitter van de K.v.K. nadelig voor de ontwikkeling van de indus trie in dit gebied. „Het is onbegrijpe lijk, dat ons land met Duitsland, Frankrijk en Luxemburg verdragen heeft, terwijl met België blijkbaar de regeling niet van de grond is te krij gen. Dit is in flagrante tegenspraak met de Beneiuxgedachte", aldus de heer De Vos. Een verheugend feit vond de K.v. K-voorzitter de verklaringen van de minister wan Verkeer en Water staat, dait de vaste oeververbinding en-of onder de Westeirschelde over acht jaar gereed zal zjjn- De heer De Vos zei: „Voor ons gebied acht ik het van het grootste belang, dat de vaste oeververbinding er zo spoe dig mogelijk komt. Elke vertraging in de realisatie hoe dan ook dient te worden voorkomen". Ook de komst van een tweede dubbeldeks veerboot, die binnenkort in de vaart wordt gebracht, zag de heer De Vos als een vooruitgang voor een vlotte re verwerking van het verkeer van en naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Om de Kanaalzone verder tot bloei te brengen meende de heer De Vos, dat de ontwikkeling van het gebied bij Ossendsse van het grootste belang is. Het is daarbij noodzakelijk, dat het havenschap Terneuzen en de adviescommissie bij dit havenschap spoedig tot stand komen. (Van onze correspondent) Interieurverzorging OVEZANDE In het clublokaal van de bejaarden in Ovezande werd tijdens een vergadering een bejaar denbond opgericht. De heer P. Raas, voorzitter van de bejaarden-bond in 's-Heerenhoek, trad bij deze gelegen heid als promotor op en gaf een uit eenzetting van het werk en het doel van een bejaardenbond. (Van onze correspondent) ST.-JANSTEEN N.C.B.-afdeling St.-Jansteen houdt dinsdag 3 februa ri een gezinsavond in het vereni gingsgebouw. Leden van de N.C.B., K.V.O. en K.P.J. zullen hierbij aanwezig zijn. (ADVERTENTIE) Onder het totale aantal schepen waren er in 111 van 1 tot 150 ton, 30 van 151 tot 300, 136 van 301 tot 500 en 531 van meer dan 500 ton. Inge laden werden o.m. tarwe, gerstmout, gerst, ijzer, chemicaliën en suikerbie ten. Met uitzondering van de suiker bieten betekent dat op alle fronten forse stijgingen. Onder invloed van onder meer de Fa. Van Dronkelaar, Zuidzan.de, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande Tijdens deze vergadering, die druk bezocht werd, gaven ruim 60 personen zich ais lid op. Tot voorzitter werd gekozen de heer M. Govers, als secretaresse mevrouw Van 't Westeinde-Rent meester en als penningmeester de heer L. Zuidhof. Ook in Kwadendamme is op initia tief van de heer P. Raas een bejaar- zich reeds 63 leden opgegeven tijdens een vergadering in huize „Den Burght". Uit de reeds opgegeven le den moet nog een bestuur worden gevormd. Hiertoe zal de heer Raas nader contact opnemen met de heer L. Doede uit Kwadendamme. (Van een onzer verslaggevers) WALSOORDEN Het scheep vaartverkeer in de nieuwe haven van Walsoorden is het afgelopen jaar ten opzichte van 1968 aan merkelijk toegenomen. In totaal werden 808 schepen gelost of ge laden tegen 499 in 1968. De totale tonnenmaat bedroeg resp. 230.270 in 1968 en 572.348 in 1969.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2