Oppositie loopt vergeefs storm héél pak 69,1 Klucht voor drie kolonels Democratisch Appèl bereid afsplitsingen te coördineren Amnestie voor Ojoekwoe CONFLICT IN DE P.v.d.A Staking bij Ford Genk „Daily Megraph" Israëli's wilden ook Mirages ontvoeren REISBUREAU BOEKT EERSTE MAANREIZIGERS „Geen reden vlagvertoon Curasao af te gelasten Tsjechische CP wordt gezuiverd Slachting onder ontsnapte gevangenen Vliegbasis Gilze kreeg nieuwe telefooncentrale: Grondslag Rapport Vakantiegeld AOW laat door administratieve moeilijkheden Slopers breken verkeerde woning af NOS-journaal in kleur G0W0N GENADIG: REGERING: Van Son wil gemakkelijker afbetaling Wilson gevallen Boycot van Poolse recepties in Londen Rijke oogst aan industrie in Vlaanderen t V. trek in vers brood? w varopa eten OretóeurP. J..van de Samde Telefoon(01150)—2071 Redaktae- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand t 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. DE VRUE ZEEUW VRIJDAG 30 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6165 Advertentieprijsper mm 16 cent; miniman per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen SCHUT „IK HEB NIET GEFAALD in gesprek (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De frontale aanval van de oppositie in de Tweede Kamer op minister Schut en diens woningbouw beleid is door de regeringsfracties met succes afgeslagen. De KVP, ARP, CHU en VVD spraken hun vertrouwen uit in mi nister Schut die opnieuw veel cijfers in zijn verdediging deed en bovendien niets van zijn optimisme bleek te hebben verloren onder het felle requisitoir dat door de socialist Van den Doel over zijn hoofd was uitgestort De motie-Van den Doel, waarin de heer Schut gevraagd werd af te tre den, kreeg slechts de steun van de P.v.dA, P.P.R., P.S.P., C.P.N. en de Koekoek-boeren. En dat was te wei nig. Minister Schut, die overigens ontkende te hebben gefaald, blijft op zijn post. Hij zei te verwaehten dat dit jaar de 125.000 woningen zou den worden gehaald. De regerings partijen deelden die verwachting. Van den Doel richtte al zijn ge schut op het beleid van de minister. Het lot van de 100.000 woningzoe kenden en een miljoen krotbewoners staat op het spel. De bestrijding van de woningnood hoont vóór alles te gaan. Voor de uitvoering van deze taak is een man nodig met groot gezag, die respect afdwingt bij het kabinet, het parlement, de bouwnijverheid en het Nederlandse volk. Deze minister is van goede wil, een vriendelijke en aardige man, maar heeft het gezag, nodig voor het be strijden van de woningnood, volko men verspeeld. Voor het waarmaken van de plannen die de minister straks gaat ontvouwen, is een andere bewindsman nodig, zei Van. den Doel. Hij constateerde, dat de woning bouw in twee jaar met meer dan 4000 woningen achterop is geraakt. In schrille tegenstelling daarmee staan de optimistische voorspellin gen, die de minister steeds weer heeft laten horen. De betrouwbaarheid van het be leid heeft hierdoor ingeboet. Het is uiterst schadelijk voor het gezag van de overheid, dat de suggestie blijft hangen, dat de minister met foezel trucs werkt. Blijkens zijn optimis tische voorspellingen heeft de minis ter voortdurend in een kaartenhuis geloofd, aldus Van den Doel. De woningbouw vertoont een meerjarig dieptepunt. Daarom heeft de miniver totaal gefaald. Door een onvoldoend krachtig bouwbeleid tij dens de werkloosheidsperiode heb ben duizenden bouwvakkers de be drijfstak definitief verlaten. De toe komst van de woningbouw is volko men onzeker. En dat terwijl minister Schut in zijn optimisme laat weten, dat we naar 140.000 woningen per jaar toe moeten. De minister beantwoordde de aan val met een overvloed van cijfers te produceren. Hij zei het te betreuren, dat het resultaat van de woningbouw in 1969 minder is dan werd gehoopt en verwacht. Maar hij wilde zijn di verse keren geuite verwachtingen niet betreuren, omdat die gebaseerd waren op deugdelijke gegevens. doorgeknipt (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Sinds giste ren worden op de vliegbasis Gil- ze-Rijen de handbediende tele fooncentrales niet meer gebruikt. Men beschikt hier nu. over een enorme automatische telefoon centrale, waardoor het telefoni- 1 sche contact tussen de drie be langrijke onderdelen, namelijk de vliegbasis, het Depot Vliegtuig Materieel en het Aan- en Afvoer Squadron Zuid, belangrijk is ver beterd. Vandaar ook dat kolonel A. C. Haers, de commandant van de vliegbasis, gisterochtend bij de officiële ingebruikname, kon zeg gen: „Hiermee zal de onderlinge verstandhouding op Groot Gilze- Rijen beslist worden verbeterd. Overigens zou deze hele ope ningsplechtigheid best een „Klucht voor Drie Kolonels" ge noemd kunnen worden. Het pu bliek werd hierbij gevormd door een aantal lager geplaatste ge üniformeerd; „opperhoofden" en heel wat lieden, die tot de uit voerende macht gerekend moeten worden. De „voorstelling" begon toen kolonel Haers zich opstelde bij een van de twee van slingers voorziene telefoontoestellen, die nog tot het oude handbediende telefoonsysteem behoorden. Bij het andere toestel ging kolonel M. Engelen, de commandant van Depot Vliegtuig Materieel staan. Aan de schakelinstallatie, waar mee van het handbediende sys teem op de automatische centra le moest worden overgeschakeld, hield kolonel Th. van Beek, de chef van de verbindingen van de KLU de wacht. Het was de bedoeling dat de kolonels Haers en Engelen, die twee meter van elkaar in het zelfde vertrek van het kamp Princebosch stonden, eerst via de handbediende centrale en daarna via de automatische centrale met elkaar zouden spreken. Het eer ste gesprek verliep vlot, maar het tweede gesprek ging aanvanke lijk de mist in. „Hij is in gesprek," conclu deerde kolonel Haers. Even later werd duidelijk waarom. Kolonel Engelen had namelijk de tele foonkabel doorgeknipt. Hij wist wel dat hij iets door moest knip pen, maar niet precies wat en wanneer. „Met een beetje fantasie kun je het ook wel zonder telefoon af," zei iemand schertsend toen de telefoon „het niet deed". De scha de werd echter snel hersteld en toen kon er wel gesproken wor den. Grondslag voor het beleid was en is: handhaving van een woningpro- duktie van 125.000 per jaar. De periode 1967/1969 overziende, kan worden geconcludeerd dat dit uitgangspunt voor het beleid zo goed als ten volle is verwezenlijkt. Er is geen sprake van stagnatie in de woningbouw, aldus de minister. Het inhalen van de achterstand is af hankelijk van een aantal maatrege len welke voor een deel al worden toegepast. Geprobeerd wordt de bouwtijd van de huizen nu gemid deld 14 tot 15 maanden te verkor ten. Met werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zal intensief over leg plaatshebben om tót opvoering van de produktie te komen. Met alle kracht zal er naar worden gestreefd de aanwezige bouwcapaciteit bij de aannemingsbedrijven zo veel moge lijk uit te buiten, opdat geen capaci teit verloren zal gaan. Met de besturen van provincies, agglomeraties en gemeenten zullen gesprekken worden gevoerd om in het kader van meerjarenafspraken bouwstromen tot stand te brengen en te houden volgens het model, zo als in de Haagse agglomeratie wordt toegepast. Het kabinet zal zich gauw beraden op het rapport van het Centraal Planbureau over de opvoering van de woningproduktie boven 125.000 woningen per jaar. De vraag of ik bereid ben het be leid fundamenteel te herzien, zei mi nister Schut, gaat ervan uit dat dit beleid zou hebben gefaald. Hiervan is echter geen sprake. De minister wees erop, dat vorig jaar het aantal werknemers in de woningbouw met 4900 man is toegenomen. ZIE VERDER FAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Democratisch Ap pèl is bereid de zich in verscheidene steden voordoende afsplitsingen te co- ordineren om de ontwikkeling lijn en gestalte te geven. Dit heeft de woordvoerder van deze zich rechts van het midden opstellende groepe ring binnen de Partij van de Arbeid, de heer H. Pors jr. verklaard. Reeds op 10 januari berichtte ons blad naar aanleiding van de scheu ring in de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid te Eindho ven, dat er contact was geweest tus sen de Eindhovense afgescheidenen en geestverwanten in andere plaat sen. Tot nu toe zijn dergelijke be wegingen eveneens ontstaan in Go- rinchem, Leiden, Rotterdam en Am sterdam. De heer Pors heeft er geen twij fel aan laten bestaan dat deze dis sidenten te vinden zijn onder dege nen die weinig of niets voelen voor PAK-akkoorden met PSP en PPR. Bovendien aanvaarden deze PvdA- leden moeilijk de opkomst van Nieuw Links en als derde kenmerk willen zij trouw blijven aan de bekende fi guren, die meestal reeds vele soms zelfs tientallen jaren de socialistische kandidatenlijsten vor men. De nieuwe generatie in de Par tij van de Arbeid wil, gezien de ge beurtenissen in Amsterdam en Rot terdam, kennelijk een aflossing van de wacht. Opmerkelijk is ook dat de meeste woordvoerders van de dissidenten verklaren geen nieuwe socialistische partij te willen en ontkennen daartoe een initiatief te hebben genomen, maar anderzijds heeft de uitgetreden Eindhovense PvdA-wethouder Stui- venberg gezegd „dat de uit het ge hele land binnenkomende reacties erop wijzen dat er een nieuwe so cialistische partij op komst is". Sta ten- en raadsverkiezingen zullen als een graadmeter voor de aanhang van een dergelijke meer rose dan rood getinte groepering kunnen dienen. Prominenten als drs. Den Uyl geven voor het moment de voorkeur aan een bagatellisering van de conflict situatie. (Van onze correspondent) BRUSSEL In de Fordfabriek te Genk (België) legden gisteren 150 van de 275 gereedschapsmakers het werk neer: zij eisen hogere lonen. Hoewel de vakbonden de staking niet erkennen, gingen toch vakbondslei ders met de directie onderhandelen. Door de wilde staking loopt de pro duktie in de fabriek geen enkele ver traging op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Financiële en admi nistratieve problemen zijn volgens del voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid oorzaak van het feit dat de va kantietoeslag van 3 voor AOW- en AWW-trekkers pas in september kan worden uitbetaald. De uitbetaling van de vakantietoe slag na de zomervakantie heeft aller- wege verbazing opgeroepen. Verwacht wordt dat vanuit het par lement op vervroeging van de uitbe taling zal worden aangedrongen. Volgens de voorlichtingsdienst van het ministerie zit dat er voor dit jaar echter niet in. LONDEN (DPA) Naast de vijf Franse kanonneerboten wilden de Israëli's in de laatste decemberweek van het vorige jaar ook de 50 bestelde maar op grond van het wapen embargo nog niet geleverde Mirage- toestellen naar Israël „ontvoeren". Dit schreef gisteren het Engelse blad de „Daily Telegraph", dat ech ter niet aangeeft waar het die infor matie vandaan heeft. Volgens de lezing van het blad bevonden zich rond de afgelopen maand december ongeveer 80 Isra ëlische piloten voor opleidingsdoel einden in Frankrijk. De Israëlische regering stelde toen voor de oefen- vluchten met de Mirage in het ver volg vanaf Cosica te doen plaats vinden omdat daar de weersomstan digheden beter zouden zijn. Dit is niet doorgegaan, vermoedelijk omdat men op het Franse ministerie van defensie toch een beetje argwaan gekregen had, mede naar aanleiding van het plan van Tel Aviv de vlieg tuigen voor het overvliegen naar Cosica niet alleen te voorzien van volle brandstoftanks ,maar ook per vliegtuig gevulde reservetanks mee te nemen. Op deze wijze zouden de Israëlische „oefen-piloten" er in zijn geslaagd de Mirages rechtstreeks naar Israël te brengen. De afgevaardigden Berg, Den Uyl en Van den Doel (v.l.n.r.) houden onderling P.v.d.A.-beraad tijdens het woningbouwdebat in de Twee de Kamer. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Per vergis sing is in Amsterdam een huis gesloopt. Toen fotograaf Theo Veenboer bij zijn woning, Nieuwe Leliestraat 42, arriveerde, ont dekte hij tot zijn verbijstering, dat een aantal mannen er het dak al van af hadden geslagen. De gemeente bleek een sloop bedrijf opdracht gegeven te heb ben, in het kader van de sanering van de Jordaan, de panden 40 en 44 af te breken, maar men had zich in het huisnummer vergist. „Gelukkig kwam ik juist op tijd", zegt Veenboer, „anders had nu mijn kostbare apparatuur on der het puin gelegen". De ge meente heeft hem schadeloos ge steld en een nieuwe woning toe gewezen. HILVERSUM (ANP) - Vanaf 1 april zal het NOS-journaal voor het grootste deel in kleur worden uitge zonden. Alle binnenlandse onderwer pen zullen in principe in kleur op het scherm verschijnen, al zal om rede nen van actualiteit dan wel van de noodzaak tot gebruikmaking van ar chiefmateriaal wel eens een toevlucht moeten worden genomen tot zwart- wit-materiaal. LAGOS (DPA) Het Nigeriaanse staatshoofd generaal Jakoeboe Gowon heeft gisteren een algemene amnestie afgekondigd voor iedereen, die zich tijdens de Nigeriaanse burgeroorlog tegen de federale regering heeft ge keerd. Deze amnestie geldt blijkbaar ook het voormalige Biafraanse staats hoofd Ojoekwoe en diens naaste po litieke en militaire medewerkers, die kort voordat Biafra zich overgaf naar het buitenland zijn vertrokken. Eerder deden in Lagos berichten de ronde dat de vroegere Biafraanse lei ders te riiner tijd ter verantwoording zouden worden geroepen. In een toe spraak tot het corps diplomatique in Lagos zei Gowon: „Er zullen geen Neurenbergse processen komen". (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Enkele Ne derlanders willen straks, als de mogelijkheden daartoe open zijn, als eerste Nederlandse toeristen naar de maan gaan. Ze hebben daarvoor officieel ingeschreven bij het reisbureau Christoffel- reizen N.V. te Rotterdam. Som migen hebben zelfs de gevraagde f 50,inschrijfgeld betaald. Zij gingen hiermee serieus in op een enkele weken geleden in de reis gids van Christoffel opgeno men in de KRO-gids Studio gedane aanbieding voor reserve ring van een reis naar de maan. Plaats, datum en prijs nog onbe kend, inschrijfgeld 50,Een grapje? In de ogen van veel mensen wel, getuige een aantal reacties die hij het reisbureau binnenkwamen. Er waren ech ter ook optimisten die de zaak serieus opnamen. Dat doet trou wens ook het reisbureau zelf. De heer L. A. M. Verburg, chef van de passage-afdeling: „Natuurlijk kunnen wij dit waar maken. Waarom zouden wij, zodra er reizen naar de maan worden ge organiseerd, daarvan niet als eerste profiteren. En zo'n adver tentiepagina kost geld. U denkt toch niet dat wij die kostbare ruimte voor een grapje gebrui ken". Voorlopig heeft het aantal boekingen de tien toch nog niet overschreden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering is er niet hang voor dat bepaalde bevol kingsdelen van Curasao aanstoot zul len nemen aan het Nederlandse vlag vertoon, wanneer de twee marine fregatten Van Speyk en Van Galen gedurende een week voor anker zul len gaan in de haven van Willemstad. Staatssecretaris Van Es van marine antwoordde dit gistermiddag op vra gen van het Tweede-Kamerlid Wier- da (P.v.d.A.). De heer Wierda zag in de jongste ontwikkeling de benoe ming van de heer Jonckheer tot gou verneur van de Antillen aanleiding het bezoek aan „De West" af te gelas ten, maar staatssecretaris Van Es deelde zijn mening niet Staatssecretaris Van Es zei, dat hem geen bezwaren hadden bereikt uit Curasao tegen het Nederlands vlag vertoon. De socialist Den Uyl zei dat de voorzitter van de grootste opposi tiepartij op de Antillen de Nationale Volkspartij, het vlagvertoon in een interview met een Curasaos dagblad in verband had gebracht met de moei lijkheden rond de benoeming van de heer Jonckheer. „Daar is mij niets van bekend en ik ben niet bereid het bezoek af te gelasten", antwoordde staatssecretaris Van Es. De fregatten zullen aanwezig zijp op de wereldtentoonstelling in Osaka (Japan), ze varen via het Panamaka naal. Niet aandoen van Willemstad zou geen besparing van de reisduur opleveren, omdat toch een week voor anker gegaan zal moeten worden van wege regelmatige onderhoudsbeurten. (Van onze redactie buitenland) PRAAG De voltallige zitting van het centraal comité van de Tsjecho- slowaakse communistische partij is gisteren voortgezet onder voorzitter schap van de nieuwe premier Lubo- mir Strougal, Er werd tijdens de ver gadering een commissie van twaalf man benoemd, die de zuivering van de partijleden moet voorbereiden. De 1.600.000 leden van de partij moeten allemaal ter controle hun lidmaat- schapkaarten inleveren. Lid van de zuiveringscommissie zijn o.m. Vasil Bilak en Alois Indra, twee beruchte namen uit de tijd van de Russische inval. Volgens het Tsje- choslowaakse persbureau Ceteka zijn gisteren drie burgers gearresteerd die worden beschuldigd van spionage voor „een kapitalistische staat". De naam van het land werd niet genoemd. De federale minister voor economi sche ordening, Vaclav Lula, heeft in een rapport dat hij gisteren op de bijeenkomst van het centrale comité uitbracht, de grote lijnen geschetst van de nieuwe economische politiek. Deze zal o.m. gericht zijn op verster king van de invloed van de partij op de ondernemingen en het verlenen van voorrang van de federale orga nen op de nationale ministeries. Hula wees erop dat de toestand van de Tsjechoslowaakse economie „ernstig maar niet kritiek" is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (Ec. Zaken) wil het bedrag van vrijstelling voor de verplichte mini- mum-kassastorting voor alle afbeta lingstransacties (de zgn. eerste aan betaling) verhogen. Hij heeft hier over advies gevraagd aan de SER. Thans bedraagt het bedrag van de vrijstelling 250 gulden. Het bedrijfs leven heeft om optrekking van dit bedrag verzocht vanwege de prijsstij gingen en de stijging van het alge mene inkomensniveau sinds 1963. Een verhoging tot 400 a 500 gulden zou een geringe conjuncturele bete kenis hebben, aldus het bedrijfsleven, dat ook nog wijst op het relatief achterblijven van de afbetalingsom- zetten van de zelf-financierende de tailhandel vergeleken met de omzet ten aan consumptief krediet bij han delsbanken, geldschietbanken en ge meentelijke volkskredietbanken. MEXICO-STAD (AFP/DPA) In de Mexicaanse stad Puebla zijn gis teren op de berg Tsjila bij een ge vecht tussen militairen en een groep drie maandeh geleden ontsnapte ge vangenen vier soldaten en twintig ontsnapten gedood. De laatsten tot een groep van 45 die na hun ontvluchting de omgeving terrosiseerden. Volgens de politie ver- moorddden zij 28 personen onder wie twee burgemeesters. Van de ontsnapten bevinden zich nu nog 17 op vrije voeten, acht wer den bij de actie gegrepen. LONDEN (Rtr) Premier Wilson, die gisteren in Londen is terugge keerd, blijkt woensdagavond even voordat hij een laatste persconferentie voor zijn vertrek zou gaan geven in Washington op een gladde vloer te zijn uitgegleden en met zijn hoofd te gen een deur geslagen te zijn. Hij heeft een gewonde lip, ge kneusde ribben en een pijnlijke pols. Hij zegt zich goed te voelen maar heeft zich toch maar onderworpen aan een röntgenonderzoek. LONDEN (AFP) De Britse ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken hebben gisteren van de regering opdracht gekregen de recepties ter ere van de Poolse mi; nister van volkshuisvesting, André Gier'z, die in Londen is, te boycotten. De Britse regering wil hiermee blijk geven van haar ontevredenheid over de uitwijzing van drie leden van het personeel van de Britse ambassa de in Warschau. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De Belgische overheid heeft in '69 in totaal 427 investerings projecten in de Vlaamse provincies en Vlaams Brabant goedgekeurd, die op grond van economische expansiewet ten in aanmerking komen voor staats- kredieten, rentetoelagen en kapitaals- premies. In de Nederlandse provincies Noord- Brabant en Zeeland werden over de periode juni 1968-augustus 1969 slechts 35 nieuwe investeringen die in aanmerking komen voor premies van rijkswege goedgekeurd. De investeringen in de Belgische provincies belopen in totaal ruim twee miljard gulden, waarbij een staatshulp wordt uitgekeerd van 145 miljoen gulden. In genoemde Neder landse gebieden wordt voor 322,4 mil joen aan nieuwe investeringen goed gekeurd, waarvoor de rijkspremies samen 31,6 miljoen bedragen. Door de genoemde investeringen in België zal het aantal arbeidsplaatsen worden uitgebreid met 25.800, de uit breiding in Brabant en Zeeland be draagt 2614. In België is de helft van de investe ringen afkomstig van buitenlandse ondernemingen. DE VOORMALIGE leider van een vakantiekolonie in het Franse plaats je Murs, Michel Delaunay, is veroor deeld tot vier maanden gevangenis straf voorwaardelijk en een boete van ongeveer 1300 gulden. Het vonnis vormde de nasleep van het drama van 18 juli vorig jaar, toen negentien kinderen uit de kolonie in de Loire verdronken. (ADVERTENTIE) Vers geroosterd-vers verpakt-vers op tafel

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1