Run op vakanties nu al „schrikbarend" Witteveen-Sch ut-Roolvink op de korrel GEBREK STROOIZOUT NOOPT TOT NADER BERAAD Senaat tot Schut: Ga er maar hard tegenaan Zoon van prinses Irene heet Carlos Kamerdebat «ver trek woonwagenbewoners Miljoenen- tegenvaller voor DOW Gemeenten: KZ maakt misbruik van monopolie Auto's in VS op aardgas RUIL BIJ ONS ÜADIO DE KOCK t Scheuring Herfsttij Ota Sik krijgt politiek asiel in Zwitserland Veto van Nixon Rechtbankbrand Middelburg: „Triest bravourstukje" NOS-beraad over t.v.-commentaar Tlieo Koomen Auto's Zomerprijs OP PROEF: lEen greep uit onze vakantie gidsen DEMAGNEETnv uw oude naaimachine in DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,— per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRUE ZEEUW WOENSDAG 28 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6163 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties'' (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG/EINDHOVEN/AMSTER DAM De boekingen voor georgani. seerde zomerreizen komen dit jaar zo vroeg, dat zij bij de meeste reis- bureau's zelfs nog vóór de propagan da uitgaan. Reeds nu zijn praktisch alle chartervluchten naar de Spaanse costa's tijdens de bouwvakvakantie uitverkocht. Ook is er veelal weinig kans meer op het huren van vakan tiewoningen in Spanje, dat ook dit jaar weer toeristische trekpleister no. 1 schijnt te worden. Omdat vorig jaar vroeg in de lente reeds vele reislusti- gen moesten worden teleurgesteld, hebben ze dit keer het zekere voor het onzekere genomen en boekten ve len reeds in november-december 1969. Op het ogenblik is het de top tijd voor boekingen. Reisbureau FIT uit Eindhoven krijgt gemiddeld 1500 tot 2000 boe kingen per dag binnen. Omdat men hier al enkele jaren geleden de druk te zag aankomen, ging men over op de aanschaf van een computer, die alle boekingen registreert. De on dervinding bij FIT is, dat Bulgarije met zijn grote zandstranden en nieuwe hotels vaak als alternatief voor Spanje wordt genomen. Ook Tunesië is bijzonder in trek. Lissone Lindeman uit Den Haag noemt de huidige boekingsdrukte een „schrikbarende zaak" Ruim 30% van de vakantiegangers koos hier voor chartervluchten naar de Costa dei Sol. Een afname ziet Lissone Linde man in de boekinger voor Italiaanse oorden. Zwitserse en Duitse reisbu- reau's hebben op de Italiaanse toe- ristenmarkt bijna een monopoliepo sitie veroverd. De FTS, die alleen rei zen naar Frankrijk organiseert, con stateert een royale voorkeur voor Boulouris (Zuid-Frankrijk). Ook hier zijn de bouwvakvakanties zo goed als volgeboekt. Reisbureau de Magneet was even min blind voor de te verwachten drukte en begon een maand vroeger dan normaal met de boekingen. Be- nidorm (Alicante) gooit hier als ge prefereerd vakantie-oord hoge ogen. De Centrale Boerenleenbank met zijn 1100 vestigingen door geheel Ne derland is 15 december pas de reis bureauwereld binnengestapt, maar werd maanden daarvoor reeds bui ten verwachting verrast met aan vragen voor reizen. Omdat de Boe renleenbanken zich meest in de kleinste plaatsen bevinden, waar veel inwoners nog weinig of helemaal nooit hebben gereisd, bereikt men hier een nieuw publiek. De meesten hadden nog nooit contact met reis- bureau's en willen zich uitgebreid laten informeren. Hier verwacht men dan ook. dat men langer zal door boeken dan bij de professionele reis organisaties. OPPOSITIE TEN AANVAL SCHUT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer is ernstig verontrust over het feit, dat minister Schut (Volkshuisvesting) het woningbouwprogramma van 125.000 woningen voor 1969 niet heeft kunnen halen er kwamen in 1969 1921 huizen te weinig gereed. Ook 1968 vertoonde een tekort van 2227 woningen. De senaat verlangt thans van minister Schut maatregelen om deze tekorten in te halen en het bouwprogramma van 125.000 voor 1970 in ieder geval veilig te stellen Dit bleek gisteren bij de begrotings behandeling van volkshuisvesting in de Eerste Kamer. De socialist Visser drong er in een motie zelfs op aan om het bouwprogramma voor dit jaar met 5000 woningwetwoningen uit. te breiden en op 130 000 te brengen. Voorts zou minister Schut voorstellen moeten doen voor het verstrekken van aanvullende individuele huur subsidies en daarvoor de nodige mid delen op tafe] moeten brengen De KVP'er ir Kraayvanger toonde zich verontrust over de uitspraak van minister Schut, dat ook in 1970 het bouwprogramma niet gerealiseerd dreigt te kunnen worden De minis ter mag zich daar niet bij neerleggen, maar moet alles in het werk stellen om dit te voorkomen, aldus ir Kraay vanger. De minister moet er volgens hem in het kabinet maar eens hard tegen aan gaan speciaal ten onzichte van minister Witteveen en met zijn vuist op tafel slaan „Minister Witte veen krijgt de koek van de belasting verlaging. maar minister Schut de gart". aldus de socialist Visser. De Liberaal Van den Bergh wees op het ongunstige deeemberweer en de hoge rentestand die minister Schut parten hebben gespeeld en waaraan hij niets kon veranderen Juis+ in dat licht gezien betreurde hij het aan vankelijke optimisme van de minis ter, in wie hij evenwel toch ver trouwen wilde blijven stellen. Ook ir. Kraayvanger vonc veroordelend von nis over de. minister „niet passend", maar diens gegoochel met woning- bouwciifers moet in dt toekomst ach terwege blijven, meende hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositie is gisteren in de Tweede Kamer ten strijde getrokken tegen de ministers Witte veen, Roolvink en Schilt. Vooral de socialisten schijnen daarbij uit te zijn op het heengaan van deze drie minis ters. P.v.d.A.-fractievoorzitter Den Uyl opende het debat al meteen met zwaar geschut: „De Block is geman geld tussen Witteveen en Roolvink. Waar we nu mee te maken hebben, is de kwestie-Witteveen. De redenen die minister De Block noemde voor zijn heengaan, zijn in feite loodzware be schuldigingen aan het -adres van dit kabinet, dat de strijd tegen de infla tie niet meer waar kan maken", al dus een felle Den Uyl. Voordat de debatten over de wisse ling op Economische Zaken begon nen legde premier De-Jong een kor te verklaring af over deze kwestie. Hij liet daarin opnieuw uitkomen, dat mr. De Block het niet eens kon zijn met de rest van het kabinet, dat de cao van de grootmetaal goedge keurd moest worden. „Op deze ma nier is het onmogelijk om de inflatie in de hand te houden", aldus mr. L. de Block in zijn ontslagbrief. „Het is duidelijk", zei drs. Den Uyl la ter, „dat de aftredende minister geen vertrouwen meer had in het beleid van de minister van Financiën. Deze heeft in feite de inflatie reeds aan gewakkerd: door de BTW, de belas tingverlaging en door de lasten naar later te verschuiven. Dit kabinet is niet in staat iets aan de inflatie te doen. De Block had groot gelijk", al dus drs. Den UyL De socialistische fractievoorzitter vroeg zich ook nadrukkelijk af of de zetelwisseling op Economische Za ken geen nieuwe scheur veroorzaakt heeft in de samenwerking tussen li beralen en confessionelen. „De libe ralen wilden immers staatssecretaris Grapperhaus en de confessionelen mr. Nelissen. Was dit omdat de con fessionelen een nog grotere invloed van de liberale minister van Finan ciën vreesden?" aldus drs. Den Uyl. Hij leidde dit ook af uit de woor den van mr. Geersema de liberale fractievoorzitter, dat bij grote ver schuivingen na de verkiezingen van de provinciale staten nieuwe landelij ke verkiezingen gehouden moeten worden. Premier De Jong had in zijn re geringsverklaring echter gezegd, dat aan het politiek karakter van dit par lementair kabinet niets veranderd was. De woordvoerders van de rege ringsfracties onderstreepten dit vol ledig. Drs. W. K. N. Schmelzer van de KVP wees erop, dat de vervanging op Economische Zaken op de juiste wijze gebeurd was. Ook dat de be noeming van mr. Nelissen een onder streping is van de continuïteit in het kabinetsbeleid ook- in de financieel- -conomLsc he-sociale sector. Overigens wezen ar». Schmelzer, nu. Biesheuvel van de A.R.P. en de neer Mellema van de C.H.U. de op vattingen af, dat eventueel na 18 maart ook nieuwe landelijke verkle- eingen gehouden moeten worden. „Eerst zai hiervoor toch een duide lijk kamerdebat over het vertrouwen in dit kabinet noodzakelijk zijn. Al leen wanneer een kamermeerderheid dit vertrouwen niet meer kan opbren gen moet het kabinet tussentijds ver trekken. Niet eerder", aldus de KVP- t'ractievoorzitter. Dit was voor de radikaal drs. J. M. tarden reden om duidelijk te vragen •it de homogeniteit binnen het kabinet nu versterkt of verzwakt is. „Het gaat immers om de onderlinge verhou dingen. Of heeft het aftreden van ■nr. De Block toch iets te maken met het naderend einde van dit kabinet? Hebben we soms te doen met het herfst-tü van de eonfessionele-oudli- berale samenwerking", vroeg deze ra dikaal zich at (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Piipses Irene (31) en prins Carel Hugo (40) hebben een zoon. De jongen werd gisteren in het Radboudziekenhuis te Nijmegen ge boren. Volgens de behandelende ge neesheer prof. Mastboom verliep de bevalling „voorbeeldig". Koningin Juliana's zesde kleinzoon heet achtereenvolgens naar zijn va der en zijn beide grootvaders. De namen zijn Carlos, Xavier, Bernardo. Het kind woog 3050 gram, is vijftig cm lang, heeft blond haar en blauwe ogen. De jonge prins Carlos kan geen aanspraak maken op de troon. Bij het huwelijk van prinses Irene met Carel Hugo van Bourbon-Parma werd afgezien van het indienen van een wetsontwerp tot goedkeuring van dit huwelijk. Hierdoor werd ook prinses Irene zelf uitgesloten van het recht tot troonopvolging. Premier De Jong herinnerde hier aan in de Tweede Kamer toen het kamerlid Verlaan, enkele uren voor de zoon van prinses Irene werd ge boren, een motie wilde indienen waarin gevraagd werd terug te ko men op de regeringsbeslissing niet te vlaggen op openbare gebouwen. Premier De Jong verklaarde dat vlaggen op rijksgebouwen staatsrech telijk een onmogelijkheid is. De mo tie van Verlaan ondervond overigens weinig steun in de Kamer om te kunnen worden ingediend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Met de produktie van de nieuwe naftakraker van Dow Chemical Nederland in Terneuzen (kosten 200 miljoen) gaat het nog niet naar wens. Herhaaldelijk worden in de installaties materiaal- en las- fouten ontdekt, die de fabricage van etheen stagneren. Deze tegenvaller heeft DOW nu al verscheidene mil joenen guldens gekost. De heer C. Kuyl, administratief di recteur van DOW, vindt de lange in regelperiode van de naftakraker niet alleen voor de onderneming, maar ook voor de omgeving van het DOW- complex een onaangename zaak. „Hoewel de grote vlam, en de zwarte rookpluim die uit de schoorsteen ko men, voor vele mensen verontrustend zijn, is er toch geen enkel gevaar aan verbonden. Het roet dat vrij komt, bevat geen schadelijke, of zelfs hinderlijke stoffen voor de mens, dier of plant, zegt de heer Kuyl. Hij wijt de tegenslag die men op het ogenblik met de naftakraker heeft, voorname lijk aan kleine onvolkomenheden aan het laswerk van pijpleidingen. Zoals bekend treft DOW voorberei dingen voor een tweede naftakraker by Terneuzen. WASHINGTON: De Britse premier Harold. Wilson is gisteren in Wash ington aangekomen voor bespre kingen met president Nixon. Op de foto: Nixon begroet Wilson bij zijn aankomst op het Witte Huis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer gaat zich dezer dagen bezighou den met de trek van een aantal woonwagenbewoners over het platte land van Nederland. Daartoe heeft het Tweede-Kamerlid van de Anti- Revolutionaire Partij, de heer Scha kel, tevens burgemeester van Noor deloos die er veel mee te maken heeft, gisteren een interpellatie aan gevraagd. „Het gaat in dit geval in het al gemeen om dte rijksgroepsregeling voor woonwagenbewoners, maar in het bijzonder om een aantal mensen uit deze categorie die groepsgewijze het platteland afreizen en gemeente huizen belegeren en dat soort zaken", aldus de heer Schakel hedenmiddag in de Tweede Kamer. Zoals uit onze publikatdes over de kwestie bekend is bestaat er bij deze woonwagenbewoners grote onvrede over de toepassing van de rijksgroeps regeling, terwijl het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk telkens weer probeert een duidelijke overeenstemming te be reiken over de toepassing van de re geling in de betrokken gemeenten. BERN (AP). In Zwitserland is gisteren officieel bevestigd dat prof. Ota Sik, die onder het kortstondige hervormingsbewind in Tsjechoslowa- kije vice-premier voor de economi sche coördinatie was, politiek asiel heeft aangevraagd. Dat het verzoek wordt ingewilligd door de regering staat vast. (Van onze redactie binnenland) WASHINGTON President Nixon heeft zijn veto uitgesproken over een wetsontwerp waarin bijna 20 mil joen dollar wordt gevraagd voor de volksgezondheid, het onderwijs en de sociale zong. Dit, omdat de wet de strijd van de regering tegen de infla tie in gevaar zou brengen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Middelburgse recherche heeft de zaak van de recht bankbrand, die In de nacht van een op twee december van het vorige Jaar woedde, opgelost. Door de be kentenis van vier van de vijf hierbij betrokken verdachten, is de zaak thans praktisch rond. De brandstichter en degenen die medeplichtig zijn aan op zijn minst lokaalvredebreuk, braak en poging tot diefstal, zijn niet gevonden in de kring van degenen die mogelijk re den zouden hebben gehad om hun rechtbankdossiers in rook te zien op gaan. Commissaris D. van Ooyen van de Middelburgse gemeentepolitie vertel de ons gisteren dat de brand werd *angestoken door zekert F. A. A. de B., 21 jaar oud, terwijl zjjn maats in wat wel een kleine bende genoemd mag worden, buiten het gebouw toe keken. De B. stak het gebouw uit pure rancune in brand en richtte daardoor voor vijf- tot zevenhonderd duizend gulden schade aan, uit wrok over een mislukte nacht op het inbre kerspad. „Goed beschouwd vormen de vijf een droevig stel'.', zei commissaris Van Ooyen. „De B. heeft met instem ming van zijn maats de brand uit pure wraak en uit een soort trieste bravoure gesticht. Hij wou een daad verrichten die even spectaculair zou zijn als de brand in de Duitse Rijks dag tn 1933". (ZIE VERDER PAGINA 2) (Van onze r.t.v.-verslaggever) HILVERSUM. De commentaren van Theo Koomen bij de t.v.-reporta- ges van de Europese schaatskam pioenschappen in Innbriick, vormen onderwerp van gesprek tijdens het wekelijks beraad van de NOS-pro- grammastaf. De toelichting van Koomen is ken nelijk bij vele kijkers niet in goede aarde gevallen. Vooral zondag kwa men in Hilversum enkele honderden telefoontjes van boze toeschouwers binnen, waarin ze zich beklaagden over de fouten en het chauvinisme van de commentator. Speciaal zijn bewering dat „Ard op goud zat" toen de snelle Fornaess nog zijn slag op de tien kilometer moest slaan, heeft men de commen tator bijzonder kwalijk genomen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De hopeloze strooizout-positie in tal van Nederlandse gemeenten is voor de Nederlandse vereniging van reinigingsdirec teuren aanleiding dit probleem als punt van bespreking te plaatsen op de agenda van de eerstvolgende bestuursvergadering. Men neemt het niet langer en wil met de Koninklijke Zout te Hengelo een be spreking om deze affaire zo spoedig mogelijk afdoende te regelen. „We zitten nu al weer weken zon der vorst", merkte een directeur op, „maar in Hengelo is geen kruimeltje zout te krijgen. De grote Brabantse gemeenten hebben al kali moeten ge bruiken om de voorraad zout niet geheel uit te putten. Het is toch te dwaas om los te lopen dat men kunst mest, die bovendien veel duurder is, bij gladheid moet gaan strooien? Ons inziens wordt hier misbruik gemaakt van de monopoliepositie, die Ko ninklijke Zout in Nederland inneemt. Toegegeven, ook andere contraeten moeten worden nagekomen, maar die moeten dan maar worden aangepast aan de Nederlandse behoefte. Men moet in Hengelo gewoon niet te vee] hooi op zijn vork nemen". Dat is krasse taal en de enige pleis ter, die Koninklijke Zout op deze wonde kan leggen is de-mededeling, dat nog deze week een paar honderd ton zout naar het zuiden zal worden gestuurd. Maar laten de gemeenten niet te vroeg hoera roepen. Dit zout is bestemd voor rijks- en provinciale waterstaat, die de zorg hebben voor de grote wegen. Wanneer er zout voor de gemeenten ter beschikking komt, werd niét verteld. Het blijft dus afwachten en duimen draaien. En hopen dat het verder een kwak- kelwinter blijft. Koninklijke Zout geeft grif toe, dat zij dag in, dag uit beschoten wordt met telefoontjes van allerlei gemeen ten, die om strooizout komen bedelen. Maar er is niets, men wordt zodoende op een wachtlijst geplaatst. De pro duktie kan de vraag niet bijhouden, zegt men ons. We hebben een aantal vorstperiodes achter de rug, die heel Nederland betroffen. Dat is een uni cum. Daardoor zijn overal de voor raden snel geslonken en dit gat is niet in een handomdraai gedicht. Er komt bij dat het zout voor Noord-Brabant per schip wordt aan gevoerd. De vaarweg naar Veghel wordt nog steeds gehinderd door drijf ijs. Kan men dan geen auto's in schakelen? Dat zou kunnen, maar de prijs van het zout zou daardoor hoger worden. Een reinigingsdirec teur zegt: „Ik heb aangeboden mijn voorraad met eigen auto's te komen aanvullen, maar Hengelo gaf te ken nen dat dit geen nu) had omdat er geen korrel zout beschikbaar was". Er zijn gemeenten, aldus Koninklijke Zout, die een vreselijk armoedig ge zicht trekken, maar die nog vol doende voorraad hebben om het even uit te zingen. Er zijn ook gemeenten, die gokken op een kwakkelwinter en die meteen in last komen als de win ter streng uitvalt. Men probeert in Hengelo het af- nemen vén zout te stimuleren door zomerprijzen. Er worden betalings- faciliteiten verleend en men staat de WASHINGTON (AFP) De Ame rikaanse regering gaat als proef tegen luchtvervuiling een aantal van haar voertuigen ombouwen voor aardgas. De proef is vorig- jaar oktober al be gonnen met 12 voertuigen in de streek van Los Angeles, eind dit jaar moé ten ongeveer duizend auto's zijn om gebouwd. De kosten zijn ongeveer 1200 gul den, het ombouwen duurt slechts vier uur. Het rendement van aardgas blijkt 50% hoger te liggen dan dat van benzine, maar er moet wel vaker worden getankt. DE 44-JARIGE Gerald Rector, de derde man ter wereld met een „derde hart", is gisteren overleden. Hij kreeg zijn eerste nieuwe hart in maart 1969 overgeplant en op 16 ianuari kreeg hij weer een nieuw hart. betreffende gemeentediensten met technische service ten dienste. Dat alles om zoveel mogelijk zout bij de gemeenten opgeslagen te krijgen. Dat de Koninklijke Zout momen teel haar produkt bij honderden ton nen tegelijk levert aan de Scandina vische landen, wordt niet ontkend. Het gaat hier om jaarcontracten, die punctueel moeten worden nageko men en die gebonden zijn aan lever tijden. Dat moet doorgaan anders komt men als leverancier scheef te liggen. Maar het zijn juist deze contracten, die de Nederlandse reinigingsdirec teuren een doorn in het oog zijn om dat zij de binnenlandse afzet belem meren. (ADVERTENTIES) Ziet u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vlieg reis appart.) v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. het meest complete reisbureau Hoofdkantoor Eindhoven, Stationsplein 24, tel. 040-62787/66780; Eindhoven, Hoogstraat 183, tel. 040-24636; Breda, Passage 2, tel. 01600-33552; '«-Hertogen- bosch, Kolperstraat 3, tel. 04100-42128; Tilburg, Heuvelring 49, tel. 04250-34809. i (uiigeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elek trische zigzag lichtgewicht ma chine. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN - Papegaaistraat 4 GOES B. F. v. Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 VLISSINGEN Noordstraat 107. Tel. 01150-425» TERNEUZEN

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1