VRACHTRIJDER ZET PAARD EN WAGEN NU TOCH VOORGOED OP STAL KADEMUUR KOMT AANZWEVEN WEDERVERKOPER Burgerlijke stand Terneuzen POCKET- Markten Noodschool in Paauwenburg wordt uitgebreid Bij gering inkomen veelal teruggaaf van vermogensbelasting LIJFRENTE VERPLICHTING ALS PRIVé-SCHULD boeken AANBESTEDING GELIJKE KANSEN VOOR ALLE VROUWEN (steno)-typistes ALM KLOPTE ABV Verdacht van diefstal van damestasje VAN D£ SANDE .v.v.vv.v.v. Import-Mij. in Rotterdam 100- a 200,- Bel s.v.p. 01620-4698 Conoflow-VAF een veilige keuze! Maandag 26 en dinsdag 27 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) LAMSWAAKÜE Een van de twc expediteurs in het Land van Huls die - alle moderne ontwikkelingci ten spijt - tot op de dag van van daag nog steeds zweert bij de glori van paardentractie, legt er binnen kort het bijltje er bij neer. Juliu van Leemput (62) heeft besloten on paard en wagen vanaf mei te late. voor wat ze zijn en dan te gaan gc nieten van een ongetwijfeld welver diende rust. Daarmee is dan tevens de enige geregelde goederendiens: tussen Lamswaarde-Terholen-Hulst v.v. opgeheven. „HET is welletjes geweest", motiveèri expediteur Van Leemput zijn onver anderlijk besluit. Sinds 1924 ver voert hij nu op het bekende traject goederen voor iedereen, die iets te verzenden heeft, variërend van strijkijzers tot gasflessen. Aanvan kelijk baarde de rechtgeaarde Lams- waardenaar met zijn eenmans ex peditiebedrijfje, aangewezen op paard en wagen, weinig opzien. DAT werd anders, toen de vracht wagen ^algemeen opgang maakte in Zeeuwsch-Vlaanderen. Julius van Leemput bleek onvermurwbaar», hij blééf bij zijn paard en zijn wagen. „Een rijbewijs, meneer?" zegt hij, „daar heb ik nooit belangstelling voor gehad. Zelfs nu nog niet". In de afgelopen 45 jaar heeft hij negen verschillende paarden „versleten". Het ziet er naar uit, dat het trouwe ros, dat nu rustig voortsjokt voor de rood-groene wagen het laatste zal zijn. „EB is met deze vorm van expeditie geen droog brood meer te verdie nen", geeft de expediteur toe. „In vroegere jaren heb ik nog voor vijf cent per boodschap gereden. Nu doe ik het voor een gulden per colli en dat is toch bar weinig als je het vergelijkt met de tarieven van de gemotoriseerde expeditiebedrijven". RENDABEL is het bedrijfje van V an Leemput al jaren niet meer. Het be slaan van een paard kost tegen woordig al veertig gulden. Meestal is de opbrengst van een tochtje Lamswaarde-Hulst nauwelijks ho ger dan vijftien gulden. De heer Van Leemput is voor dat lachwek kend lage bedragje drie uur onder weg. „De meeste verdiensten zitten op het ogenblik nog in de kolen, al is dat eveneens een aflopende zaak" vertelt hij. De expeditie van pakket- post is n.l. een nevenbedrijfje. Hoofdzaak is de kolenhandel van Van Leemput, die de onrendabele uren van het expeditiebedrijf enigs zins compenseert. IN het Land van Hulst heeft Van Leemput één collega die nog op de zelfde wijze werkt. Het is E. Kou ijzer (52) die met zijn paard en wagen een geregelde dienst Kruis polder - Graauw - Zaamslag - Hulst onderhoudt. Bij de grote goederen- overslagloods bij het voormalige Hulster station komt het team re gelmatig bij elkaar. Het is dan een gezellige boel, want er worden wat grapjes gemaakt en wat ervaringen uitgewisseld. DE heer Kouijzer is voorlopig nog niet van pan om er mee te stoppen. „Er is inderdaad niet zoveel meer te doen", voegt hij toe aan het ge sprek. „De grote klanten, zoas be drijven en middenstandszaken, heb ben tegenwoordig een eigen bestel dienst. We zijn voor werk aangewe zen op de gewone burger, die per jaar niet zoveel heeft mee te ge ven". DEZE ontwikkeling zal tenslotte de doodsteek zijn voor een stukje Zeeuwsch-Vlaamse romantiek, dat het - zelfs in het moderne stads verkeer - nog altijd goed „deed". GEBOREN: Gilbert Julien, zoon van Boyer, Gerard Joseph en van: Huls bergen, Adriana Helena Lambertina Terneuzen, J.Vermeerstr. 18. Jacque line Stephania, dochter van: Polder man, Anton Adriaan en van: Van den Broeck, Maria Catharina Terneuzen, Larixstraat 5. Jan Abraham, zoon van: Pijpelink, Jacob Dingenus en den Hamer, Neeltje Axel, van Gistel- lelaan 78. Jozina, dochter van: van den Berge, Joost Marin-us en van: Buurs, Antje Zaamslag, Griete 26. Mi- cael, zoon van: Launhardt, Ulrici. tiüdiger en van: de Jonge, Johanna .viartma Magdalena Biervliet, -Elisa jethpoider 9. Jozias Pieter, zoon van Je Feijter, Arij Izaak en van: Klaas ,en, Maatje Zaamslag, Hoofdstraat lb dieven Corné Marinus, zoon van larteijn, Arsène Camiei en van. We ,e, Cenna l'heresia uzendijke, Oran -straat 11. Stefan Dirk, zoon vai. jchepers, Jan en van: de Groot, Bar oera Adriana Terneuzen, Albertpoi derstraat 16. Patricia José Alphons, dochter van: Coone, Albert August en van: Goossens, Irène Valerie Koe wacht, Hazelaren9traat 56. Jacobus, zoon van: de Bruljne, Pieter Jacobus en van Goossen, Susanna Leuntje Terneuzen, Tramstraat 13. Gerard Cornells Frans, zoon van: Kaijser Frans en van: Neels, Elisabeth Ter neuzen, Vlooswijkstraat 64-66. Paul Alain Alexander, zoon van' Klok, Jacob en van: Hommers, Geertruida Maudy Helga Milena, Terneuzen Breitnerstraat 87. Daniël Egbert, zoon van: Tollenaar, Willem en van Will, Johanna Maria Elisabeth, Terneuzen, Vlooswijkstraat 62. Adriaan Lena, zoon van: van Alphen, Jan en van: Smolenaars, Anrtita Evelina Terneu zen, Azeleas-traat 1. HUWELIJKSAANGIFTEN de Mul, Joos 22 jr loodgieter Terneuzen, Vlooswijkstraat 7-9 en: Buijze, Maria 22 jr Terneuzen, Tholensstraat 12. Toekomstig adres: Terneuzen, Swee- linckhof 28. Smet, Rudy Joseph Ma rie 35 jr Terneuzen, Axelsestraat 154 en Mol, Maria Theresia Elisabeth 22 jr. te Goes. Toekomstig adres Ter neuzen, Axelsestraat 154. van Rum- ste, Chislain Werner Armand 20 jr Axel, Kanaalkade 90 en Breepoel, Le onards 19 jr Terneuzen, Spoorstraat 38 Sik. Toekomstig adres: Terneuzen, Spoorstraat 38 Sik. Zimmer, Her mann Josef 25 jr Heusweiler (Did) Saarbrückenstr. 7 en: Pieters, Maria Margaretha Agnes Aloysius 19 jr Terneuzen, Tholensstraat 120. Toe komstig adres: Terneuzen, Tholens- str. 120. Lodewick, Léon Marie Jo seph Laurent 25 jr Nijmegen, van Beethovenstraat 43 en: Thomaes, Di ane Léonie Hubertine 24 jr Terneu zen, Leeuwenlaan 16. Toekomstig adres: Terneuzen, Leeuwenlaan 16. OVERLIJDENS: Vonk, Alphonsus 31 okt. 91, geh. gew. won. te Axel. de N'ijs, Pieter Franciseus 12 dec.01 geh. wonende te Terneuzen, Vlooswijkstr. 41. Coles, Norman Herbert 12 jan. 38 geh. won. te Pontypool (Groot Brit- tannië). van der Bent, Jacobus Pieter 5 mrt 97 geh. gew. wonende te Ter neuzen, IJsbaanstraat 20. HUWELIJKVOLTREKKINGEN Munter, Cornells Jacobus 20 jr te Ridderkerk, en: van Dixhoorn, Hen- drika Pieternella 20 jr. wonende te Bergen op Zoom. Toekomstig adres: Rijssen p/a Rozengaarde 15. Bijsterveld, Hubertus Franciseus Jo zef 27 jr te Westdorpe, en: Gijsel, Maria Gertruida Huberta 21 jr te Terneuzen, Vinkenstraat 33. Toekom stig adres: Terneuzen, Goessepolder- straat 15. Havermans, Cornelis Jose- phus 27 jr. te Terneuzen, Vincent van Goghstraat 32, en: Olde Wolbers, 01- ga Theresia Maria 26 jr te Terneuzen, Vincent van Goghstr. 32. Toekomstig adres: Terneuzen, Vincent van Gogh straat 32. INGEKOMEN L.P.G, van Sluis, Azaleastraat 22, Zierikzee; K. Rensma, Lange Kerk straat 8, Middelburg, G. Lambi - De Joinge, Diepenbrockstraat 271, Kerk- rade; W.C. in den Bosch - Haak, Donze Vis,orstraat 54, Axel; M.I.A. Schaaltje, ïholenstraat 134, Zelzate Be; H.O. de Vries, Eikenstraat 78, Delft; JA. Vlaskamp, Diepenbrock straat 133, Capelle a.d. IJssel; P. Ta- zelaar, Irenestraat 33, Wedel Did. VERTROKKEN: C.P. Kaan Breitnerstraat 21, Axel; I.J. Kaan, Breitnerstraat 21, Axel; C.H.A. Vroom, Nieuwe Kerkstraat 17, Hengelo, J.J. de Jong, stations weg 66, Utrecht, C.J. Duijtse - Die- leman, Rembrandtlaan 21, Suriname M..J. Jongejans, Donze Visserstraat 61, Zaandam, C. van der Peijl, Frans Naereboutstraat 4, Axel; A.J- An- dré Franz Lisztstraat 25, Hoek, H. A. Cauwe-Vermandel, Eikenstraat 38, Zelzate Be. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Als gevolg van le geleidelijke uitbreiding van Paau wenburg zal het noodzakelijk zijn, dat het aantal lokalen van de nood school in deze wijk zal worden uit gebreid. Dit is nodig om het per 1 augustus dit jaar te vormen vierde leerjaar te kunnen onderbrengen. De kosten bedragen f 90-500. Aangezien het niet te verwachten is dat bij het begin van het school jaar 1971 - 1972 het definitieve ge bouw vooi de openbare lagere school in Paauwenburg gereed zal zijn, achten b. en w, van Vlissingen het gewenst, deze noodschool uit te breiden met twee lokalen. In een voorstel aan de raad ver zoeken b. en w. kredieten beschik baar te stellen voor de aanschaf van twee houten lokalen en het daarvoor benodigde meubilair voor een bedrag van 85.000 gulden en een bedrag van 5.500 gulden voor de "anechaf van leer- en hulpmiddelen .-or het vierde leerjaar. HAMBURG (DaD) De vergroting van de haven van Hamburg vordert flink. Bij het toekomstige „Afrika Terminal", aan de Kirchenpauerkade, ontstaan op dit ogenblik vijf nieuwe seheepsaanlegplaatsen volgens de prefabbouwwijze. Op onze foto ziet men hoe 14 meter kademuur gewicht 400 ton aan de haak van de drijvende kraan „Magnus VII" komt aanzweven. Voor de eerste drie ligplaatsen aan in de totaal 510 meter hoge lange kademuur heeft men 25 van deze acht meter brede, 3.70 meter hoge geprefa briceerde kadesecties nodig. De kosten voor de nieuwe installaties, die in de plaats van de 100 jaar oude loodsen komen, van rond 50 miljoen D.mark, delen de stad Hamburg en de Duitse Afrika Lijnen. (Van onze fiscale medewerker) De heer Pietersen exploiteerde een iiotel-café-restaurant. Krachtens no tariële acte had hij deze onderne ming inclusief het pand gekocht voor f. 82.000.-. Pietersen betaalde een ge deelte contant en bleef het restant aan de verkoper schuldig tegen be taling van rente De ouders stonden borg voor dit bedrag. Eveneens bij notariële acte sloot Pietersen met zijn ouders een lijfren te-overeenkomst in dien zin, dat de vader aan zijn zoon f. 50.000 ter hand stelde, terwijl Pietersen, de zoon dus, wekelijks aan zijn ouders f 100,- zou betalen en na overlijden va-n een der ouders, aan de langstlevende f. 65.- zulks totdat beide ouders overleden zoudën zijn. Na twee jaar overleed de vader. Pietersen bracht ook dit jaar de door hem betaalde lijfrente termij nen aan de ouders c.q. de weduwe als persoonlijke verplichting in min dering van zijn inkomen. De inspecteur verzette zich menen de, dat bij het inkomen gerekend moest worden het verschil in contan te. waarde van de lijfrente verplich ting voor en na het overlijden van de vadeT, zijnde circa f. 21.000.-, de lijfrente verplichting, zo redeneerde de inspecteur, is immers een bedrijfs schuld. Pietersen kon het daar niet mee eens zijn daar de schuld van de lijfrenteverplichting naar diens me- ning niet een bedrijfsschuld maar een privéschuld was. Het hof te Leeuwarden stelde Pie tersen in het gelijk. Het hof meende dat Pietersen de grenzen der redelijk heid niet had overschreden door de op hem blijkens akte drukkende lijf rente verplichtingen tot zijn privé- vermogen te rekenen temeer, nu de lijfrente verplichtingen, die uit de overeenkomst voortvloeiden, niet zijn ontstaan als tegenprestatie tegeno ver het verschaffen van de bedrijfs middelen. Ook overwoog het hof, dat de omstandigheid dat Pietersen de doo. hem ontvangen koopsom van de lijfrente ad- f. 50.000.. in het be drijf heeft gestort en daarmee een gedeelte van de schuld ter zake van de aankoop van het in het bedrijfs vermogen opgenomen pan-d heeft af gelost, hem niet dwingt voornoemde lijfrente verplichtingen als bedrijfs schuld t.e beschouwen. (Van onze fiscale medewerker) Ingevolge artikel 14 lid 5 van de wet op de vermogensbelasting geldt als uiterste grens tot welke vermo gensbelasting over een bepaald jaar op het inkomen mag drukken, 80 procent van het belastbaar inkomen van het voorafgaande kalenderjaar verminderd met de over dat kalen derjaar verschuldigde inkomstenbe lasting. Indien er dus een gering inkomen is doch wel een behoorlijk vermogen, hetgeen bij kinderen nogal eens voor komt, wordt de vermogensbelasting zeer matig, stel een kind heeft in 1969 een inkomen van 2.000,- en een vermogen van 500.000.-. De vermogensbelasting bedraagt dan zon der meer 6 pro mille van 500.000,- min 40.000.- zijnde de belastingvrije som, dit is 2.760.-. Aangezien het kind over 2.000,- geen inkomsten belasting verschuldigd is, kan de vermogensbelasting ten hoogste 80 procent van 2.000.- dit is 1.600.- bedra-gen Op verzoek zal 1.160.- worden teruggegeven. Zo u 't wette lijk vruchtgenot van het vermogen van het (minderjarig) kind heeft, kunt u de over het vermogen van het kind verschuldigde vermogensbe lasting in mindering van uw inko men brengen. Vermindering van de vermogens belasting zou zich ook kunnen voor doen indien u maar een gedeelte van het kalenderjaar binnenlands belastingplichtig bent geweest, bij voorbeeld omdat u zich in de 1°°P van het jaar te lande vestigde, zo dat uw inkomen uit dien hoofde laag is. De H.R. accepteerde deze stel ling echter niet en besliste bij ar rest. d.d. 8 oktober 1969, no. 16168 dat de regeling vervat in art. 14 lid 5 van do wet op de vermogensbelas ting alleen geldt in het geval waarin een binnenlands belastingplichtige, die voor een zeker jaar in de vermo gensbelasting is aangeslagen, gedu rende het „gehele" aan dat jaar voorafgaande kalenderjaar als bin nenlands belastingplichtige aan de inkomstenbelasting onderworpen is geweest. (Van onze correspondent) MIDDELBURG In Middelburg speelden ALM uit deze plaats en ABV uit Vlissingen tegen elkaar in de serie teamwedstrijden klein biljart libre van het distriot Waleheren-Z. en N.-Beveland. De ploeg uit Middelburg won 3 van de 4 te spelen partijen. De Vlissingse ploeg won er één en kreeg tevens het extra matchpunt voor het hoogste percentage. Hierdoor werd de einduitslag 6-3 voor ALM. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Door de recherche te Vlissingen is aangehouden J. de R. uit Vlissingen, die verdacht werd van diefstal van een damestasje met inhoud. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Boekhandel ROTTERDAM, 26 januari To tale aanvoer 1625; slachtrunderen 1220; varkens 405; Prijzen: extra kwal., Ie kwal, 2e kwal., 3e kwal.: slachtrunderen (in ets. per kg) 525- 545, 430-480, 375-395, 350-370; var kens 276-282, 272-276, 270-272; stieren 455-520; worstkoeien 340- 360; slachtzeugen 212-220; zware varkens (per stuk) 240-250; Over zicht: aanvoer, handel en prijzen: slachtrunderen minder, kalm, als vorige week: varkens minder, rus tig, lager, enkele prima's boven no tering. Noordstraat 55 Terneuzen Uw a I. es vuor GEBOORTE- KAARTJES HUWELIJKS- KAARTEN Burgemeester en Wethouders van de gemeente Domburg zullen in het gemeentehuis van Dom burg op donderdag 19 februari 1970 om 11 uur v.m. in het openbaar aanbesteden bestek 574n2 „Het verrichten van grond-, riolerings- en bestratingswerken ten behoeve van het bestemmingsplan „Roosjesweg", le fase, met bijkomende werken en leve ringen". Bestek en voorwaarden zijn verkrijgbaar bij het Ingenieurs- en Architectenbureau van Hasselt en de Koning, Berg en Dalseweg 61, postbus 151 te Nijmegen tegen betaling van 15,uitsluitend op girorekening no. 858882. zoekt voor de zuidelijke provincies op agentuurbasis en in bezit van eigen auto Voor producten reeds ingevoerd in de levensmiddelenindustrie. Brieven onder no. 27398 bureau v. d. blad. Wij hebben interessant en specifiek vrouwelijk werk voor U, dat U de mogelijkheid biedt elke week te verdienen Ongeacht uw opleiding of leeftijd (wel graag tussen 21 - 45 jaar.) Uw werktijd kunt u zelf bepalen! (gedeeltelijke of volle dajgtaak). voor het maken van een afspraak voor een persoonlijk onderhoud. is; ontvangt; zoekt: VIERLINGHSTRAAT 10 - DORDRECHT TEL. (018 50) 3 41 88 fabrikant van meet- en regelapparatuur t.b.v. industrie en scheepvaart met export naar vele landen ook voortdurend goederen en halffabrikaten uit het buitenland voor verdere bewerking in eigen bedrijf wegens uitbreiding van haar verkoopafdeling liefst met kennis van de moderne talen. Ook gehuwden komen voor deze funktie in aanmer king. Wij bieden: een aantrekkelijk salaris en uitstekende sociale voor zieningen en een prettige werkkring in een jonge, moderne omgeving. Schriftelijk aan afdeling Personeelszaken of monde ling via een telefonische afspraak met onze heer Burg mans. Sollicitaties;

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4