Plunderende Nigeriaanse mariniers teruggeroepen Buien ONDERWIJSSTELSEL TOTAAL VEROUDERD Heertjes speelden „mooi weer55 met ongedekte checques Rode Kruis: Situatie over algemeen bevredigend INDIANEN OVERVALLEN TREIN Militairen die staking overwogen gestraft Middelburger met auto tegen boom: dood AMNESTIE IN IRAK Saigon wordt vrijgevig met ministeries SUPRANATIONALE TROEPENËENHEDEN PACT VAN WARSCHAU Geldboete hoofdstraf militairen Egyptenaren in Libische „MirajJf-delejjatie NSM krimpt tijdelijk produktie in Voor f 0.20 ontdek dat het gemakkelijk is het roken te laten. „Actiegroep Wereldkerk" organiseert zich Regelingscommissaris Posthumus: Anton Huibersprijs voor „Arno" Hippies vinden Lennon-kunst maar rotzooi Voorstel commissie IN ROOSENDAAL AANGEHOUDEN New York Times: Ministerie wil basisplannen openluchtrecreatie Waterschapsbond belegt bijzondere vergadering Maandag 26 en dinsdag 27 Januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze redactie buitenland) LAGOS/ABIDJAN Nigeriaanse mariniers zijn afgelopen week end teruggeroepen uit de provincie Orloe in bezet Biafraans gebied, zo is uit betrouwbare bron vernomen. De troepen zouden zich schul dig hebben gemaakt aan plundering, verkrachting en andere exces sen die sinds de overgave van Biafra zijn gemeld. Ooggetuigen uit het gebied van Orloe vertelden dat de mariniers zijn vervangen door soldaten van de eerste en tweede divisie die worden beschouwd als het meest gedisciplineerde deel van het Nigeriaanse leger. Er zijn berichten dat de militaire politie streng optreedt tegen troepen die zijn betrapt op geweldpleging tegen burgers ot van plundering. Zo zouden afgelopen week ongeveer dertig soldaten in Owerri geboeid en onder gewapende bewaking naar een militaire gevangenis zijn gebracht, Volgens functionarissen die met de hulpverlening in Nigeria zijn belast, zijn de vier C97-vliegtuigen die door president Nixon aan het land zijn be loofd om voedsel te vervoeren, veel te groot om te gebruiken. De toestel len zouden reeds bij de eerste lan ding de banen van de luchthavens van Port Harcourt en Enoegoe on bruikbaar maken. In plaats van C97-toestellen heeft het internationale Rode Kruis een aantal kleinere vliegtuigen beschik baar gesteld met een laadvermogen van elf ton. Gisteren is het Noorse vrachtschip „Nopal Tellus" uit Lagos naar Port Harcourt vertrokken met 16 vracht wagens en 5 landrovers aan boord. Het schip is ook geladen met 1200 ton rijst en meel met een hoog ei witgehalte. Drie konvooien zijn al in Enoegoe aangekomen om verlichting te brengen in de transportcrisis. Tot nu toe zijn er meer dan 30 art sen en medische specialisten werk zaam in de getroffen gebieden, meer dan tweemaal zoveel als aan het eind van de oorlog. In het Nigerziekenhuis in Port Harcourt, waar bijna 600 kin deren met de hongerdood worden be dreigd zijn dit weekend nog een arts en drie verpleegsters aangekomen. Volgens adviseurs van het Rode Kruis is de situatie over het alge- ADVERTENTIE) Gedurende de volgende twee we ken biedit het Nederlandse Aniti- Tabak Instituut aan alle rokers de gelegenheid de methode te le ren kennen die de lust tot roken doet overgaan. Dat zal juist f 0.20 kosten. Het volstaat inderdaad vóór het ver strijken van twee weken onder staande coupon met naam en adres aan 't N.A.T.I., Ginneken- straat 16b - postbus 85 - - Breda, toe te sturen en u zult met ver bazing vaststellen dat het heden ten dage mogelijk is met roken op te houden zonder gevaar en zonder beroep te doen op uw wilskracht. Na slechts enkele da gen behandeling met de tablet NICODICIN gaat de lust tot ro ken vanzelf over. En daarna, wat een opluchting. GRATIS COUPON: N/147 Verstuur vandaag nog deze cou pon aan het Nederlandse Anti- Tabak Instituut, postbus 85 - Gin- nekenstraat 16b, Breda, tel. (01600) 48 435. Gironr. 13 06 869 's Zaterdags gesloten. Naam Adres Woonplaats meen bevredigend, hoewel in de buurt van Owerri de toestand nog ernstig is. In het hele gebied zou 15 tot 20 procent van de bevolking aan ernstige ondervoeding lijden. Volgens artsen zou dit percentage onder nor male omstandigheden ongeveer vijf zijn. Volgens welingelichte bronnen heeft de voormalige Biafraanse leider, ge neraal Ojoekwoe, zich samen met zijn kinderen teruggetrokken in het weelderige binnenland van de repu bliek Ivoorkust, één van de weinige landen die Biafra hebben gesteund. Ojoekwoe heeft beloofd dat hij zich in ruil voor politiek asiel zal onthou den van alle politieke activiteiten. Hij heeft ontkend dat hij op zijn vlucht uit Biafra een witte Mercedes zou hebben meegenomen. In Ivoorkust bevinden zich veel prominente Biafraanse vluchtelingen, o.m. vrouw en kinderen van Phillip Effiong, de generaal die de overgave van Biafra bekendmaakte. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18.00 uur: Tamelijk zacht met aanvanke lijk enkele buien en later opklarin gen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.: 1 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. UTRECHT (ANP) De drie dienstplichtige militairen Herman Kernkamp, Bob Taalman en Kees Keizer, die eind oktober van het vo rig jaar in de Elias Beekman-kazerne als protest tegen hun extra lange op leiding en diensttijd de mogelijkheid van een staking opperden, zijn de zer dagen krijgstuchtelijk gestraft. Dit hebben de drie militairen zater dagmiddag bekendgemaakt in het VARA-radioprogramma „Dit is het begin". De drie militairen die inmiddels zijn overgeplaatst naar Den Haag, Steenwijkerwold en Nunspeet, wer den door him commandanten ver oordeeld tot respectievelijk 21 da gen licht arrest, acht dagen ver zwaard en 12 dagen verzwaard ar rest- Soldaat Kernkamp liet in het ra dioprogramma weten dat de betref fende commandanten een 24 pagina's tellend rapport van de marechaussee hebben ontvangen en dat zij moes ten oordelen zonder de achtergron den te kennen „Wij hebben niet de mogelijkheid gehad ons te verdedi gen Het rapport met getuigenver klaringen, op grond waarvan wij zijn veroordeeld, hebben wij niet mogen bestuderen. Alleen ik heb het na lang kankeren mogen inzien. De beide an deren zijn veroordeeld zonder het rapport met verklaringen zelfs maar te hebben gezien", aldus Kernkamp, die rechten studeert. (Van een onzer verslaggevers) RUCPHEN Op rijksweg 56 onder Rucphen is zaterdagmiddag een per sonenauto tegen een boom gebotst, waardoor één persoon is gedood en vijf anderen zwaar zijn gewond. Het zijn allen leden van één gezin uit Middelburg. De bestuurder van de auto, de 37-jarige onderofficier van de marine H. L. van Amstel, was op slag dood. De echtgenote van het slachtoffer en zijn vier kinderen in de leeftijd van 5 tot 12 jaar, die ook in de auto zaten, zijn met ambulances naar een ziekenhuis in Roosendaal vervoerd. Door het onjuist uitvoegen van een personenauto moest een vracht wagen uitwijken naar de middelste strook van de weg. De auto van de familie Van Amstel haalde juist deze vrachtauto in. Het slachtoffer moest daardoor snel uitwijken naar de uiterste linkerbaan. Vermoedelijk door de abrupte stuurbeweging is hij de controle over zijn stuur verloren en tegen de boom gereden. In Loon op Zand is zondag de be stuurder van een personenauto ook tegen een boom gereden De 47-jarige A. G. M. Beren uit Loon op Zand is daarbij gedood. De echtgenote van het slachtoffer en diens zoon, die de auto bestuurde, zijn gewond naar het ziekenhuis in Tilburg gebracht. De oorzaak van dit ongeval is nog niet geheel duidelijk. De rijkspolitie in Kaatsheuvel verzoekt de bestuur der van een crème-kleurige V.W. (kever) die op het moment van het ongeval op de Bergsestraat in Loon op Zand reed zich bij de politie te melden. Op een kruispunt in Tilburg werd de 68-jarige wielrijder door een pas serende auto gegrepen. Op weg naar het ziekenhuis overleed de man. (Van onze redactie binnenland) RUURLO De machinist van de trein Apeldoorn Winterswijk heeft zaterdagmiddag ongetwijfeld vreemd opgekeken toen hij op de spoorwegovergang bij Ruurlo werd aangehouden door met oorlogskleuren beschilderde indianen te paard en te voet. De „roodhuiden" onder aan voering van Winnetou hielden de trein aan als onderdeel van een actie tot behoud van de lijn Apeldoorn Win terswijk. Duizenden belangstellenden demonstreerden tij dens de „overval" met spandoeken en staken vuurwerk af. Nadat de trein tot stilstand was gebracht werden be stuurder en conducteur gedwongen een proclamatie te tekenen, dat de spoorlijn tot in lengte van dagen behou den, bewaard en bereden zal blijven voor het volk van Ruurlo en wijde omstreken. Na een oponthoudt van een halfuur mocht de trein doorrijden. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Ons onderwijsstelsel is voor een groot deel gebaseerd op verouderde 19-eeuwse opvattingen. Slechts als ook in het onderwijs de betekenis van de dialoog weer wordt erkend, als elk deskundigheid inbrengt en eigen onwetendheid erkent, kunnen nieuwe wegen begaan worden. Elk dient de ander tot vragen en denken te brengen, tot felheid en twijfel. Al leen als dat gaat gebeuren vloeien studie en onderwijs in elkaar. Dat stelde professor dr. K. Posthumus, regeringscommissaris voor het wetenschappelijk onderwijs, toen hij zaterdag de afgestudeerden van de Katholieke Hogeschool toesprak. Die vierden feest in het Bossche Casino, omdat hun vereniging 35 jaar bestond. Een korte rede, Waarin de inleider niet verheelde zijn twijfels te hebben over de toekomst van de universiteit. Hij betoogde dat „opleiding" zo gauw mogelijk begeleiding moet worden. (Aan de begeleide gezelschaps- reis langs gebaande wegen moet een eind komen, minstens één jaar voor het afsluitende examen. Alle wetenschap is immers verzameld in boek en tijdschrift). Professor Posthumus stelde dat juist dat laatste studiejaar de studenten de weg moeten leren vinden in de documentatie van hun vak, en in de algemene wetenschap. Dan kan het oude ideaal van de universiteit weer worden bereikt: studie in eenzaamheid en vrijheid". Hij deed een beroep op de"afgestudeerden hun universiteiten te helpen die weg te vinden. Juist zij, die staan in de praktijk, kunnen baanbrekend werk verrichten op dat gebied. Verder verdiepte professor Posthumus zich in het vraagstuk van de manier waarop afgestudeerden verder zouden kunnen studeren. Hij pleitte voor regelingen die het volgen van colleges voor af gestudeerden ook financieel mogelijk maken. Hij wees erop dat er een merkwaardige analogie is tussen dit vraagstuk met dat van de „vorming" van de leerplichtvrije werkende jeugd. (ADVERTENTIE) bevat de belangrijkste^/.!*: [voedingsstoffen voor Uw hond DEN BOSCH (A.N.P.) In het zeer regenachtige zomerseizoen van 1968 werden in alle Brabantse open luchttheaters 59 voorstellingen ge geven voor 18.735 bezoekers of een gemiddelde van 318 per voorstelling. In het bijzonder gunstige seizoen van 1969 waren dat 60 voorstellingen voor 21.475 bezoekers of een ge middelde van 376 per voorstelling. De beoordelingscommissie voor de toekenning van de provinciale Anton Huibersprjjs voor het beste open luchtspel constateert dit in haar ju ryrapport, waaraan tevens de con clusie werd verbonden dat de be langstelling voor het openluchtspel niet alleen evenredig is aan de weersomstandigheden. De prijs werd zaterdagmiddag in de Oranjegalerij van het Bossche stadhuis aan de toneelkring „Arno" uit Den Bosch uitgereikt door de ge deputeerde ir. H. Steenbergen. Arno heeft hiermee voor de tweede ach tereenvolgende maal deze prijs ver overd. Voor de regisseur Ad van de Ven is het de derde maal, dat een groep onder zijn leiding de Anton Huibersprijs heeft behaald. BAGDAD (AFP) De regering van Irak heeft een algemene amnes tie afgekondigd voor alle burgers en militairen die betrokken zijn bij de strijd van de Koerden. Terzelfdertijd heeft de revolutionaire raad de ver plichting opgeheven dat de betref fende burgers en militairen de in hun bezit zijnde wapens afgeven. Ook zullen alle ambtenaren die er bij be trokken zijn in hun functies worden teruggeplaatst. Met de terechtstel ling van drie personen, zaterdag, is de golf van executies in Irak voor lopig afgesloten. Na de mislukte staatsgreep tegen het bewind van de Baath-partij zijn sedert woensdag 21 januari 44 mensen doodgeschoten of opgehangen. SAIGON (Rtr.) De Zuidvietna- mese minister van voorlichting Ngo Khac Tinh zei gisteren dat zijn rege ring bereid is „één of twéé" ministe ries aan de communisten te geven. "'ijdens een bijeenkomst met jour nalisten zei Tinh: „Als de communis ten een of twee ministerposten in het kabinet willen bekleden zijn wij be reid die te geven. Maar als zjj daar entegen een volledige integratie in de regering en in het militaire appa raat zouden wllen kunnen wij daar mee niet akkoord gaan". Tinh vertel de dit als zijnde de mening van pre sident Van Thieu. MOSKOU (AFP) In Moskou is officieel bekend gemaakt, dat de landen van het Pact van Warschau besloten hebben supranationale troe pencontingenten te vormen uit de strijdkrachten der zeven aangesloten landen. De zeven landen hebben hun be sluit in maart vorig jaar in Boeda pest genomen. Volgens westelijke deskundigen kan het om een strijd macht „tot herstel van de orde' gaan, bestemd voor gevallen zoals dat van Tsjecho-Slowakije in augus tus 1968, maar zij achten het ook niet uitgesloten dat de eenheden ge vormd worden om het hoofd te bie den aan eventualiteiten buiten het eigen kamp. Het besluit is genomen om dringende redenen en na diep gaand overleg. LONDEN (AP) Een groep hippies heeft zaterdag in Londen een protestbijeenkomst gehouden in de galerie waar de exotische litho grafieën van John Lennon worden geëxposeerd. Zij verklaarden dat de werken van de Beatle „rotzooi" zijn. De originelen werden in allerijl door het personeel van de galerie van de muren gehaald, terwijl de hippies met een veiling van repro ducties begonnen. „Hoeveel wordt geboden voor dit stuk pure rotzooi?", aldus een ge baarde „veilingmeester". Later verklaarde een lid van de groep: „Wij zijn absoluut tegen de image die John Lennon voor zich zelf heeft weten op te bouwen Hij is op een veel te hoog voetstuk ge plaatst". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie kan binnenkort een voorstel verwachten om geldboete als hoofdstraf voor militairen in te voe- rer. en om de tuchtklasse Nicuwer- sluis op te heffen. In dit voorstel wordt ook geadviseerd het streng ar rest als celstraf af te schaffen. Dit voorstel is het belangrijkste on derdeel van een advies waarmee de commissie herziening militaire straf- en tuchtrecht, kortweg commissie- Lagerwerf, zich thans in een defini tieve vorm bezig houdt. Verwacht wordt, dat de minister van Defensie deze adviezen zal over nemen. Hij heeft namelijk enige tijd geleden een ontwerprapport naar de commissie teruggestuurd, omdat het volgens hem niet ver genoeg ging in de voorstellen tot modernisering. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL De Roosen- daalse gemeentepolitie heeft het af gelopen weekeinde twee mannen aangehouden wegens flessetrekkerij en oplichting. De mannen de 26- jarige T. B. uit Strijen en de 50-ja- rige C. V. uit Amsterdam hebben de afgelopen weken ongedekte chec ques uitgeschreven voor een totaal waarde van ongeveer 4500 gulden. De politie kwam de daders op het spoor, omdat zij zich in het Roosen- daalse hotel Centraal erg opvallend gedroegen. Zo werd V. vrijdag al door de politie aangehouden, omdat op de kaart in het hotel stond ver meld dat hij nog een boete moest be talen. Hij werd zaterdag weer ontslagen, omdat bleek, dat de boete reeds be taald was. Een paar uur later werd de politie opnieuw gewaarschuwd door de hoteleigenaar, omdat er een doos chocolade ter waarde van drie gulden was ontvreemd. Bij het onderzoek bleek, dat V. de doos in zijn koffer had. De directie van het hotel door deze twee voorvallen gewaarschuwd NEW VORK (AFP) De New York Times meldde zaterdag in grote opmaak van zeer geloofwaardige zij de in Washington te hebben verno men dat er Egyptenaren waren in de Libische delegatie die in Parijs heeft onderhandeld over de aankoop van 100 militaire vliegtuigen. Zij hadden zich van Libische paspoorten voor zien. Het blad schrijft dat Egypte deze toestellen twee jaar geleden van Frankrijk heeft willen kopen, maar nul op het rekest heeft gekregen. Er is wel een clausule in het Frans- Libische contract opgenomen, dat de vliegtuigen niet aan andere landen mogen worden doorverkocht, maar die betekent weinig, aldus de New York Times, nu Libië, Egypte en Soedan hebben afgesproken hun strijdkrachten samen te voegen in een oorlog met Israël. Een woordvoerder van het Ame rikaanse departement van buiten landse zaken wilde geen commen taar op dit bericht geven. Van gezag hebbende Franse zijde wordt het verhaal van de Amerikaanse krant „een sprookje" genoemd. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VOSSEMEER Het con ceptrapport over de veranderende relaties in het gebied van het Ka naalschap De Eendracht is doorge sproken met verschillende ambtelijke deskundigen. Die besprekingen heb ben geleid tot een aantal positieve conclusies. Een ervan is, dat er in Nederland naar gestreefd wordt om alle daarvoor in aanmerking komen de gebieden in basisplannen voor de openluchtrecreatie onder te brengen. Dat zal binnen vijf jaar moeten plaatsvinden. Het bestuur van het Kanaalschap, waarin samenwerken St.-Philipsland, Oud-Vossemeer, Tholen, Steenbergen en Nieuw-Vossemeer, deelt dat in een brief aan de leden en plaatsver vangende leden van het algemeen bestuur mee. Het zegt verder, dat het ook duidelijk is geworden tijdens de besprekingen, dat als de plannen voorwat betreft inhoud en omvang behoorlijk van opzet zijn, door het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk er bij de sub sidietoekenning met de stand van zaken omtrent de uitvoering reke ning wordt gehouden. Het algemeen bestuur van het Ka naalschap vergadert op 30 januari om acht uur in het stadhuis in Steen bergen. kreeg opnieuw argwaan, toen B. de hotelrekening met een girokaart wil de betalen. De eigenares belde voor de derde maal naar de politie en toen bleek dat de checque niet was gedekt en dat B. op nog meerdere plaatsen hetzelfde „grapje" had uit gehaald. Zo begon hij enkele weken gele den zijn activiteiten op Schiphol, waar hij op het giroboekje van zijn broer een retourvlucht Ko penhagen kocht. In de Deense hoofd stad nam hij op datzelfde boekje bij een bank f 2500,— op. Hij slaagde daarin, ondanks dat de voorletters van het boekje niet overeenkwamen met de voorletters in het paspoort en ondanks zo bleek later bij het onderzoekdat er vrijwel geen geld op het boekje stond. Bij zijr terugkeer in Amsterdam, ontmoette B. zijn latere compagnon V. Dit tweetal kocht in Amsterdam kleding, gaf veel geld uit in bars en kocht voorts in Dordrecht koffers en scheergerei. In totaal hebben zij op die manier voor ongeveer 4500 gul den uitgegeven. Zij worden vandaag voorgeleid in Breda. IN DE hoofdstad van het vroege re Frams-Somaliland, Dzjiboeti, zijn 16 Europeanen gewond geraakt van wie vier ernstig toen een man twee granaten gooide oP het terras van een overvol café. DE SOWJET-UNIE is van plan zelf Jumbo-straalvliegtuigen te gaan bou wen met een capaciteit van 300 tot 500 passagiers. JEAN LECANUET, die in de Franse presidentsverkiezingen van 1965 een nederlaag leed tegen generaal De Gaulle is gisteren herkozen als pre sident van de centrumpartij. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Voorzitter mr. Th. Vosters van de Noord-Brabantse IVa- terschapsbond heeft donderdag tij dens de jaarvergadering meegedeeld dat de Bond voornemens is een bij zondere algemene ledenvergadering te beleggen, die geheel gewijd zal zijn aan de nota Waterschapsbestei in Noord-Brabant die vorige week door G.S. is uitgebracht. Voor die vergadering zo zei hij, zal ook net college van G.S. worden uit genodigd in de verwachting dat van die zijde desgewenst toelichting op de nota gegeven kan worden. Mr. Vosters verzocht de water schappen zo snel mogelijk hun re acties op de nota aan het secretari aat van de Bond te sturen, zodat die ter behandeling in de aangekondigde vergadering gebundeld kunnen wor den. Ir. H. van Haaren, lid van het col lege van G.S. liet de vergadering weten, dat het college gevraagd heeft soortgelijke reacties voor 1 april aan de provincie te sturen. De nota is bedoeld als discussiestuk en zal in zoveel mogelijk kringen van belang hebbenden behandeld worden. Tijdens de ochtenvergadering wer den de aftredende bestuursleden van de Waterschapsbond, voorzitter mr. Th. Vosters uit Boxtel en de heren A.D. den Dekker uit Nieuwendijk en mr. E. van Zinniq Bergmann uit Vugt met algemene stemmen herko zen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiski' heeft al enige tijd te kampen met vervoersmoeili.jkheden. Er is een produktievermindering aan de gang om de volop aanwezige voorraden niet verder uit te breiden Mei name zijn er problemen gerezen rond de bevoorrading van de Nederlandse markt. Er is te weinig scheepsruimie be schikbaar Waarschijnlijk vindt dat zjjn oorzaak in de ijsgang op de kanalen. Verder zijn er enkele moei lijkheden rond de export naar de grootafnemer China. De Chinezen zorgen namelijk zelf voor scheepsruimte, maar de laatste tijd komen er te weinig schepen aan om de bestelde produktie te versche pen. De directie van de NSM ken schetst de situatie als vervelend Re den tot ongerustheid zou er niet zijn. (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH - Tijdens een ver gadering in Den Bosch waarbij de ondertekenaars van het eerste mani fest aanwezig waren, is de „Actie groep Wereldkerk" gekomen tot een bepaalde vorm van organisatie. Het is de bedoeling dat de activi teiten van de actiegroep zich zo snel mogpliik op olaitseliik niveau zullen gaan afspelen Tot nu toe hebben ruim 25 001' mensen hun (schrifte lijke svmnathip hetuigd met het ma. nifest van de actiegroep. !n Den Bosch is ook besloten geen eigen or gaan op te richten, maar het bestaan de tijdschrift De Heraut uit Nijmegen als spreekbuis te gebruiken. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3