zaamslagse harmonie krijgt bekroning W einig belangstelling, maar wegblijvers hadden ongelijk Roemeense dansers te gast bij Kasporgo Huis in Goes door brand verwoest Saks besloot toernee met succes Biafra-hulp vandaag in raad van Middelburg Auto door spiegelruit Auto uitgebrand te Vlissingen TONEELCLUBS ZEEUWSCH-VLAANDEREN BIJEEN Gerestaureerd orgel in Clinge wordt officieus weer in gebruik genomen Ontvangst Afscheid Receptie In Temeuzen Plannen voor jeugdfestival te Oostburg sterk gewijzigd Twee gewonden bij val brommer Welke wegen Maandag 26 en dinsdag 27 [anuarl 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze correspondent) GOES De Goese brandweer moest zaterdag weer uitrukken. Na de grote brand bij Duvekot N.V. in het begin van deze maand was het nu voor het woonhuis van de heer P. Geijsen aan de Oostsingel. Een felle uitslaande brand vernielde woning en inboe del geheel. De bewoonster van het huis lag bo ven wat te rusten, toen zij een rook- geur waarnam. Zij wilde naar bene den gaan kijken wat er aan de hand was. Zij kon echter niets anders doen dan snel naar benden en naar buiten rennen, omdat de gehele woonkamer reeds één vlammenzee was. Bij de buren alarmeerde zij politie en brandweer. De brandweer rukte direct met al le beschikbare materiaal uit. Toen zij enkele minuten na het alarm op de plaats van de brand arriveerde sloegen de vlammen al door het dak en de ramen. De bewoners moes ten toezien hoe woning en inboedel geheel door het vuur vernietigd wer den. De brandweer kon namelijk niets anders doen dan met vier stralen proberen de vuurhaard te doven en het overslaan van de brand naar an dere percelen te voorkomen. Dit luk te, mede dank zij de gunstige rich ting van de wind. Nadat de brand weer het vuur meester was en com- laten inrukken, bleek dat de muren van de woning geheel ontzet waren dat de voorgevel als gevolg van de brand gescheurd was. Hoe en waar de brand is ontstaan, js niet bekend. Politie en brandweer stellen een onderzoek in. De totale schade bedraagt ongeveer 40.000 tot 45.000. De heer en mevrouw Geijsen woonden nog geen jaar in 't huis dat zij na hun huwelijk be trokken. Woning en inboedel waren tegen brand verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Op zaterdag 31 ja nuari krijgt in gebouw De Bank in Zaamslag het harmoniegezelschap De Volharding het erediploma (in de hoogste klasse) van de Koninklij ke Nederlandse Federatie van Har monie- en Fanfaregezelschappen. De Volharding heeft n.l. deze onder scheiding verdiend op een bondscon- cours op 15 mei vorig jaar in Aar denburg, waar 112,5 punt werden verworven. In totaal kan de jury 120 punten toekennen. Later beek, dat dit van alle concoursen het hoogste aantal punten was. Op 7 maart a.s. worden in Arnhem de kampioenschappen van Nederland voor harmoniegezelschappen gehou den, waar naast De Volharding zes andere gezelschappen of muziekvere- niginigen, die eveneens de limiet van 110 punten'gesteld voor deelna me, hebben gehaald. Voor de Zaam- slagse Volharding wordt dit de vier de deelname sinds 1963, toen de hoogste afdeling werd bereikt. Op de eerder genoemde bijeenkomst wor den tevens vijftien leden van de vere niging gehuldigd, wegens hun zeer lange staat van dienst. De 74-jarige H. W. Houg (Es-klarinet) is zestig jaar lid. Voorzitter R. J. van de Ve- ke is 58 jaar lid- Vijftig jaar lid is de heer P. J. Willemse (alt-saxo foon). Verder zijn er vijf leden veer tig jaar, één 45 jaar, drie dertig jaar en drie 25 jaar lid van De Vol harding. Deze heren ontvangen van de dagelijks bestuurder van de fede ratie, de heer P. A. Ocké uit Terneu- zen, een insigne en een oorkonde. De Volharding is nog steeds een springlevende vereniging. Dit on danks de oprichtingsdatum (1884) toen enkele muziekliefhebbers bij el kaar kwamen om gezamenlijk te gaan musiceren. Het werd in deze streek het eerste harmoniegezel schap. Een probleem in al die jaren bleef gelijk: de repetitieruimte. Secretaris P. J. van de Vrede ver telt, dat de vereniging (56 werkende leden) zo langzamerhand in allerlei lokaliteiten heeft gerepeteerd. Van schoolklas tot houten keet. Zaaluit voeringen, behalve in de kerk met Pasen en Kerstmis, zijn nooit moge lijk geweest. Op dit moment wordt in de kleine toch wel mooie zaal van De Rank gerepeteerd. Alleen akoes tisch voldoet dit gebouw niet aan de eisen van dirigent J. Meijers en zijn discipelen. Acht maanden geleden viel het be sluit zelf een repetitieruimte te bou wen. Plannen werden ingediend bij het gemeentebestuur, dat zich en thousiast toonde. Een korte blik semactie onder de 56 muzikanten le verde een bedrag van f 12.000 aan giften en renteloze leningen op. De actie, onder de inwoners van Zaam slag, moet helaas, aldus de heer De Vrede, nog wat wachten. De bouw vergunning wil maar niet afkomen. De heer De Vrede is er echter van overtuigd dat de bevolking van Zaamslag haar harmonie niet in de steek zal laten. „Bij elk feest vroe ger en ook nu geven zij acte de pre sence. Ook wat betreft de uitvoerin gen buiten onze gemeentegrenzen hebben wij geen klagen. Vorig jaar concerteerden wij b.v. voor de AVRO-radio. Al tien jaar achtereen geven wij elk jaar in de Antwerpse dierentuin een concert. Een hele fij ne gewaarwording. Twee of drie maal per jaar luisteren wij de Bra derie-feesten in Gent op. Natuurlijk spelen wij hier veel in de omgeving. Door geldgebrek is het haast ondoen lijk om zoals in het verleden, om de vijf jaar in Zaamslag een festival te organiseren. In 1964, bij ons tachtig jarig bestaan, konden wij op beschei den wijze het feit herdenken door ge zelschappen uit Clinge en Klooster- zande naar hier te halen", aldus de heer De Vrede. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Een personenauto die geparkeerd stond en eigendom was van P. N. uit Vlissingen, is uit eigen beweging gaan rijden en door e;n spiegelruit van Bisschof's Mode magazijn gereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Door een defect aan de motor is de personenauto van de heer A. B. uit Vlissingen in brand gevlogen. De brandweer kon niet voorkomen, dat de auto geheel uitbrandde. Toch is niet alles rozegeur en ma neschijn bij de harmonie. Met de jon ge aanwas wil het niet zo best vlot ten. De gemiddelde ouderdom der le den is vrij hoog en per jaar komen er niet meer dan twee jonge leden gemiddeld bij. „Dat is veel te wei nig", vindt de heer De Vrede. „Wij hebben wel een kleine drumband van acht mensen, maar het is en blijft ten enemale onvoldoende. De jeugd heeft op het ogenblik geen zin meer in ons soort muziek. Toch spelen wij ook vaak populair. Bovendien lijkt het mij, dat de jongelui het minimaal twee uur studeren per dag een te grote opgave vinden. Daar komt dan nog minstens één maal repeteren per week bij. Voor een concours zelfs meerdere malen per week", aldus de secretaris van De Volharding. Na de officiële bijeenkomst in De Rank houdt het bestuur van De Vol harding voor alle belangstellenden om vier uur een receptie in De Rank. CLINGE In de eucharistievie ringen van zaterdagavond en zondag morgen zal het gerestaureerde kerk orgel in de parochiekerk van de H. Henricus weer in gebruik genomen worden. Na ongeveer een jaar bij 't orgelbouwersbedrijf Vermeulen in Weert geweest te zijn, is het orgel nu weer op zijn plaats in de kerk. Het kerkbestuur wil het orgel op officiële wijze in gebruik nemen, maar het is de bedoeling om hierme de nog even te wachten. Zaterdag avond en zondagmorgen zal pater re demptorist Weemaes uit De Klinge (B) in alle eucharistievieringen het achttiende-eeuwse orgel te spelen. Tijdens de restauratie van het or gel werd een harmonium gebruikt- (Van onze correspondent) GOES Het is dit jaar 20 jaar geleden, dat in Goes een katho lieke gymnastiekvereniging werd opgericht. Op initiatief van de toenmalige kapelaan W. Switsar zetten enkele mensen hun schou ders onder de taak Kasporgo le ven in te blazen. Aan deze gymnastiekvereniging werd onder de huidige voorzitter, de heer C. W. Vervest, een volks dansgroep toegevoegd, die lang zamerhand bekendheid kreeg in binnen- en buitenland. In deze periode werden contacten gelegd met volksdansgroepen uit 15 ver schillende landen in en buiten Europa. Ter gelegenheid van dit 20- jarig bestaan organiseert Kaspor go van 30 januari tot en met 9 februari een folkloristisch feest met als speciale gasten een Roe meense volksdansgroep uit de stad Scornicesti. Deze stad ligt ongeveer 230 km ten westen van de Roemeense hoofdstad Boekarest. Het contact met deze groep kwam tot stand via de Roe meense ambassade in Nederland en onze 'Nederlandse vertegenwoordi gers in Roemenië. Het bezoek van de Roemeense groep is het eerste con tact in het kader van het Roemeens- Nederlands culturele akkoord, dat tijdens het bezoek van. premier de Jong en minister Luns aan Roemenië werd gesloten. Op vrijdag 30 januari a.s. zal het Roemeense gezelschap van 42 perso nen per trein in Goes arriveren. Na verwelkoming door het Kasporgobe- stuur in het Slot Ostende, zullen de leden van de groep aan hun pleeg ouders worden voorgesteld. Zaterdag 31 januari begint het ei genlijke feest. Dan zal 's morgens om 10 uur in de tentoonstellingsgebou wen aan de Singelstraat door de Roemeense ambassadeur in Neder land, dr. G. Elian, een kunst- en toe ristische tentoonstelling worden ge opend. Op de kunsttentoonstelling zullen ongeveer 200 kunstvoorwer pen uit smeedijzer, houtsnijwerk en keramiek te zien zijn, evenals gebor duurde kleden. Deze kunstvoorwer pen zijn te koop. Ook in de etalages van een 31-tal Goese middenstands- zaken zullen Roemeense kunstvoor werpen te zien zijn. Tijdens de opening van de tentoon stelling zal de heer Evert Heyblok met ondersteuning van vier hoorn blazers van de Zeeuwse Muziekschool het Roemeense volkslied ten gehore brengen. Daar dit volkslied geen tekst heeft omdat het een hymne is, zal de heer Heyblok het op de piano spelen. Bij de opening van deze tentoon stelling zal vermoedelijk ook aanwe zig zijn jonkheer mr. M. P. M. van Karnebeek, directeur van het cul tuurbureau Nederland-Roemenië. Na de opening zal de Zeeuwse Koor school enkele Roemeense volksliede ren zingen. Daarna zal aan het Roe meense gezelschap, waartoe ook zul len behoren de tweede secretaris vai de ambassade, Ion Iakob, en de Roe meense handelsattaché, Gheorght Vasile, een apératief en een lunch worden aangeboden. Op maandag 2 februari gaat het gehele gezelschap naar Rotterdam voor een bezoek aan het Havencom plex en de Euromast. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om op deze middag ook opnamen te maken voor de TROS-televisie, maar dat kan he laas niet doorgaan. De heer Vervest stelt nu nog pogingen in het werk om dit bij de NCRV te realiseren. Dinsdag daarop ontvangt het Goese gemeentebestuur de Roemeense gas ten van Kasporgo. Deze gebeurtenis vindt plaats in Hotel De Korenbeurs om 10 uur 's morgens. Tijdens deze ontvangst speelt het Roemeense or kest. Ook in de middaguren speelt dit orkest in de tentoonstellingsge bouwen aan de Singelstraat. Op woensdag 4 februari wordt het gehele gezelschap 's middags ontvan gen door het Provinciaal Bestuut van Zeeland. Bij deze ontvangst zullen alle leden van Gedeputeerde Staten aanwezig zijn. In totaal zullen onge veer 140 speciale genodigden op deze ontvangst aanwezig zijn, waaronder enkele ambassadeurs van landen, waaraan Kasporgo in het verleden al een bezoek bracht. Dit hele gezel schap trekt tond 18.00 uur weer naar Goes om 's avonds om 8 uur aan wezig te zijn bij de besloten feest avond van Kasporgo. Deze wordt ge houden in Schouwburg Juliana op de Beestenmarkt. Dan zal de Roe meense groep bijna het gehele pro gramma vullen. Kasporgo zelf treedt direct vóór en direct na de pauze op. Na deze uitvoering zal er tot 01.00 uur dansen zijn op de muziek van de Goodwill Partners uit Bergen op Zoom. Op donderdag en vrijdag daarna trekt het gezelschap naar buiten. Donderdagavond treden de Roeme nen op in de Schouwburg in Middel burg en op vrijdag in de zaal van het gemeentehuis in De Panne (België). Op zaterdagavond neemt de Roe meense groep afscheid van de Goese bevolking tijdens een afscheidsoptre- den in de Schouwburg Juliana. Dit optreden begint om 8 uur 's avonds en vindt plaats tijdens het afscheids bad Tijdens de receptie ter gelegenheid van het vierde lustrum, welke 's mid dags in het Slot Ostende wordt ge houden, zal het Roemeense koor voor de eerste maal optreden, 's Avonds is er in de zaal van schouwburg Juliana een grote feestavond. Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Met een spontane zamghulde nam de folkloristische groep SAKS afscheid van het talrijke publiek in het Terneuzense Zuidland- theater. Zij besloten hiermee een toernee door Nederland. Dat afscheid kwam na een ongekunstelde, keurige en vaak hartverwarmende show, waarin dans, zang en muziek de hoofdbestanddelen vormden. Wie iets van de hoogste orde had verwacht, kwam enigszins bedrogen uit. De sa menstellers van het programma heb ben daar beslist niet naar gestreefd. In verhaalvorm met alle onvolkomen heden vandien, is getracht een na bootsing van de vroegere negercul tuur ten tijde van voor en na de sla vernij te bewerkstelligen. Door het enthousiasme van deze groep, die door de Sticusa naar Nederland is gehaald, vielen de schoonheidsfoutjes weg, en kon men genieten van het schouwspel. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Burgemeester en wethouders van Middelburg willen een bedrag van tienduizend gulden schenken aan de „adoptieaktie Bia- fra Middelburg". In de gemeente raadsvergadering die vandaag (maandag) wordt gehouden, zal dit voorstel worden behandeld. Het college van b. en w. geeft hier mede gehoor aan het verzoek van het comité „Adoptie actie Biafra Middelburg" om uit de gemeentemid delen een bedrag beschikbaar te stel len. Dit verzoek werd, zoals gemeld, door het raadslid drs. G. M. Kerkhof aan het college van b. en w. over gebracht. Het comité heeft in Middel burg reeds een bedrag van f 21.500,- ingezameld, welk bedrag is bestemd voor de kinderdorpen in Gabon, waar de Biafraanse kinderen door de inter nationale hulporganisatie „Terre des Hommes" worden opgevangen en verzorgd. (Van onze correspondent) OOSTBURG De plannen voor het jeugdfestival 1970 zijn ingrij pend gewijzigd. Was het eerst de bedoeling het festival op 9 mei in Oostburg te organiseren, thans heeft de werkcommissie bc 'oten om te streven naar een 2 .urs festival. In de loop van de vorige week zijn er tal van besprekingen gevoerd met het college van B- en W. in Bres- kens om in deze gemeente het 24 uur durende festival te houden. De com missie is de mening toegedaan dat Oostburg zich voor een dergelijk evenement niet leent. Het gemeentebestuur van Breskens heeft echter geen toestemming ver leend met het oog op de komende herindeling. Thans zal de werkcom missie o.l.v. de heer J. Oosterveld, jeugdwerkadviseur, trachten het festival te houden op de camping Elderschans. Deze camping is het eigendom van de Stichting Vormings centrum Van Eeghenhuis in Aarden burg. Met genoemde stichting is ij6eds een akkoord bereid. Het plan is om op de camping 2 grote tenten neer te zetten, waar in alle evenementen plaats moeten hebben. De kosten van deze tenten worden op ongeveer duizend gulden per stuk geraamd. Ook is het de be doeling om kraampjes neer te zetten, waar kunstenaars kunnen exposeren. Wat het programma aangaat is verder nog niets bekend. De opzet van de werkcommissie is om, behal ve beatprogramma's, toneel, cabaret en andere culturele manifestaties te brengen. (Vam onze correspondent) AXEL De bromfietser Van H. uit Temeuzen is op het rijwielpad langs de Rijksweg Axel - Sluiskil ter hoogte van het villapark komen te vallen. Hierbij liep Van H. zulke ernstige hoofdwonden op, dat hij naar het ziekenhuis te Sluiskil werd vervoerd. Dat gebeurde ook met zijn duopassagier, mej. E. K. eveneens uit Temeuzen, die verwondingen aiam haar handen had opgelopen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De eerste contactbij eenkomst van alle toneelvereni gingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, zaterdagmiddag in De Halle te Axel, is op een mislukking uitge lopen. Er was slechts een handje vol belangstellenden dat de moei te nam te kijken naar het eerste bedrijf uit het stuk „Lief zijn voor Sloane" van Joe Orton, gespeeld door de Zeeuwse Comedie uit Vlissingen. De première van dit spel vindt plaats op 28 februari. De wegblijvers hebben ongelijk ge kregen, want ondanks de geringe op komst heeft de discussie na afloop van de voorstelling enkele interes sante punten opgeleverd. Een aan tal bestuursleden van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, de pro vinciale afdeling van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel, dacht dat het reëler was al de verenigin gen haar eigen gang te laten gaan en Zichzelf verder op de jeugd te richten. Dit zou moeten gebeuren in de vorm van de zogenaamde werk groepen, die, via het geven van cur sussen in dramatische expressie, tot stand kunnen komen. In Nieuwdorp wordt al op een dergelijke wijze met succes gewerkt. En dinsdagavond (27 januari) gaat in Temeuzen een cursus dramatische expressie van start. Verder loopt een dergelijke cursus op dit moment in Oostburg. Toch wordt het werk voor de bestaan de verenigingen niet vergeten. In Philippine is vorig seizoen een re- giecusus gehouden door de adviseurs van het Zeeuws Centrum, de heer Ad van Noord, die, behalve deze cur sus ook alle andere cusussen geeft. De regiecursus krijgt een vervolg en op vier mei van dit jaar gaat de cursus theatertechniek in Philippine van start. De discussie spitste zich in hoofd zaak toe op de vraag, wat voor we gen er in de nabije toekomst me het amateurtoneel in Zeeland moe ten worden ingeslagen. Van de be staande verenigingen werd niet veel verwacht: de opmerking „men ver zuipt liever dan elkaar de hand toe te steken" sprak boekdelen. Ook kwam de klacht naar voren, dat er op de scholen te weinig ruimte is voor vrije expressie, een eerste ver eiste om de jongeren rijp voor to neel te maken. Geprobeerd zal worden om, in na volging van enkele andere gebieden in het land, beroepsacteurs in te schakelen bij het onderricht in im- provisatielessen in schoolverband. De vraag waarom zo weinig jongeren be langstelling hebben voor het huidi ge amateurtoneel kan eenvoudig wor den beantwoord. De miserabele om standigheden waaronder moet wor den opgetreden en gerepeteerd in de ze provincie is er een van een reeks factoren. Verder speelt de repertoi rekeuze en een zekere startheid bin nen de verenigingen een rol, die het deelnemen aan een vereniging wei nig aanlokkelijk maken. De conclu sie van deze op zich nuttige bijeen komst luidde: verschuif activiteiten naar de jeugd en probeer met een geleidelijke opbouw werkgroepen te creëren. Zaterdag is er in 's-Heer Hendrikskinderen een soortgelijke bij eenkomst voor amateurtoneelvereni gingen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2