BISSCHOP H. ERNST: „Grote meerderheid katholieken achter beleid episcopaat" Man doodt vrouw bij ruzie ZOEN VOOR DE KAMPIOEN Bommen op Egyptisch troepenschip filosoof schotel Rij-examen duurder GEKAAPT VLIEGTUIG TERUG OP CURACAO Cubanen tracteren inzittenden Fokker Paus zou kardinaal Alïrink ND niet willen ontvangen Bende van koperdieven opgerold MAANDAG/DINSDAG 26/27 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6162 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J- van de Sande, Terneuzen Ongeduld Verzet MUNITIE-ONTPLOFFING IN EILATH Tien doden een goed stuk vlees hoort erbij DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (011501—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand i 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Ik ben ervan overtuigd dat de overgrote meerderheid van de katholieken in het bisdom Breda ach ter het beleid van de bisschoppen staat. Dit geldt evenzeer voor de gehele Nederlandse kerkprovincie". Dit zei ons bisschop H. Ernst van Breda. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Gistermorgen is in een woonhuis te Rotterdam een 32-jarige vrouw, moeder van drie kinderen, door messteken om het le ven gebracht. Een uur na het mis drijf arresteerde de recherche de 34- jarige zeeman, Frank I. uit de Maas stad. Hij bekende de vrouw met zes messteken met een dolkmes om het leven te hebben gebracht. De fatale steekpartij vond plaats in de achterkamer van het huis aan de Hollanderstraat. Frank I. was daar midden in de nacht, door net breken van een ruit, naar binnen gekomen. De twee kenden elkaar al geruime tijd. Zij hadden namelijk enkele ja ren in concubinaat geleefd, nadat de vrouw het vorig jaar van naa> man was gescheiden. Drie maanden ge leden maakte de vrouw, tot groot ongenoegen van de zeeman, aan de verhouding een eind. Frank I. vertelde de politie na zijn arrestatie, dat hij het huis was bin nengedrongen om te proberen de vrouw over te halen hem opnieuw in huis te nemen. In de achterkamer van het huis ontstond een hevig twistgesprek. Frank 1. pakte p li He ling een dolkmes uit zijn zak en stak de vrouw in blinde woede zes keer in het lichaam Zij was op slag dood. Omstreeks half vijf vonden twéé kinderen van de vrouw i jngens van 10 en 8 jaar, het lichaam van nun moeder in de achterkamer Ze lie pen naar het politiebureau en ver telden daar over hun afschuwelijke vondst. MGR. H. ERNST ROME (KNP). Volgens het links katholieke Turijnse dagblad „II Giorno", dat nog kort geleden een interview met kardinaal Alfrink ge publiceerd heeft, heeft de H. Stoel de kardinaal bericht, dat een ontmoe ting tussen de paus en hem op dit ogenblik niet goed mogelijk is. Volgens het blad zou de H. Stoel de kwestie van het priestercelibaat niet zo spoedig na het Nederlands pastoraal concilie ter discussie willen stellen. De contacten tussen Rome en de kardinaal blijven normaal via de nuntiatuur lopen, aldus „II Giorno". Noch van de zijde van de nuntiatuur, noch van de kant van de kardinaal was men bereid commentaar op dit bericht te geven. DEN HAAG (ANP). Met ingang van 28 januari 1970 worden de in schrijfgelden voor de rij-examens over de gehele linie met 2,50 ver hoogd, terwijl de prijs voor een for mulier „eigen verklaring", noodza kelijk voor het verkrijgen van de geneeskundige verklaring, wordt ge bracht van 2,- op 2,25. BRUSSEL (ANP) Na de felle incidenten van vrijdag is het in het weekeinde in de mijnstreek van Bel gisch Limburg verder rustig geble ven. We) hebben enige duizenden sta kers en sympathisanten zaterdagmid dag te Genk deelgenomen aan een optocht Doch die verliep zonder in- cidentén De bisschop is ervan overtuigd dat die meerderheid tenminsté zeventig procent bedraagt. Dit percentage ligt volgens hem wat de priesters be treft, nog hoger. De Nederlandse bisschoppen heb ben daarom ook hun, wereldnieuws geworden, uitspraak van een week geleden, waarin zij zich voor het priesterschap van gehuwde mannen en onder bepaalde voorwaarden het injiet ambt handhaven van "huwende priesters verklaarden, ge daan in de overtuiging dat eveneens meer dan tweederde van de Neder landse katholieken achter hen staat. Bisschop Ernst betwijfelt dat er een zogenaamde „zwijgende meerder heid" zou bestaan, die het niet eens is met de ontwikkelingen in de Neder landse kerkprovincie. Zoals bekend wordt dat argument behalve door enkele extreem conservatieve groe peringen, in ons land ook door de afdeling in het bisdom Breda van de Actiegroep Wereldkerk naar voren gebracht. „In de uitslagen van de enquêtes van de afgelopen jaren, ook voor wat betreft b.v. de gereformeerde kerken en de Nederlands hervormde kerk, komt steeds weer een percentage van ongeveer twintig verontrusten terug. Dat kan men moeilijk een zwijgen de 'meerderheid' noemen." aldus bis schop Ernst. De bisschop maakt zich niet zoveel zorgen over het optreden van deze verontrusten en voorziet weinig moeilijkheden voor wat betreft de eenheid binnen de Nederlandse kerk provincie. „Ik vind de situatie niet verontrustend. Als we de communi catie maar open kunnen houden, dan zal het wel meevallen. Met véront rusten als de mensen van de afde ling Breda van de actiegroep wereld kerk blijf ik bereid te praten. Ik zal ook de priesters vragen dat in hun parochies te doen. Je voorkomt daar uiteengroeien mee." Bisschop Ernst verwacht rond de celibaatskwestie in het eigen bisdom voorlopig evenmin moeilijkheden, tenzij, zo zei hij, „het in de rest van het land uit de hand loopt." De bis schop doelde hierbij op het ongeduld van b.v. de priestergroep Septuagint en op het ongeduld dat op het pries- terberaad in Doorn, vorig jaar no vember merkbaar was. Over het overleg dat nu met Ro me zal volgen naar aanleiding van de geruchtmakende uitspraak van het Nederlands episcopaat, kan bisschop Ernst moeilijk een mening geven. „Wij hebben hoop dat het gesprek met Rome positieve resultaten zal op leveren. Maar wanneer? Wij zien de ze uitspraak als een stoot in de goede richting, maar de moeilijkheid is dat het overleg wellicht langer zal du ren dan de haast die velen in Neder land hebben, toelaat." De bisschop meent dat naarmate er meer tijd voor overleg zal zijn, er in het buitenland steeds meer in de openbaarheid kan komen en dan kan daar ook meer bijval worden ge vonden. Momenteel is de situatie bui ten Jederland veelal zo dat bisschop pen niet genegen zijn aan de verlan gens toe te geven zoals die, al dan niet sluimerend, leven onder pries ters en kerkvolk. Dat de Nederlandse bisschoppen al zoveel jaren hun „ge matigd progressief" beleid ook m.b.t. Rome hebben kunnen voeren ten aanzien van bijv. de encycliek Hu- manae Vitae, de liturgische vernieu wing, dë Nederlandse Katechismus en van meer recente datum de open communie-experimenten en de celi baatskwestie is naar de overtui ging van bisschop Ernst slechts mo gelijk door de grote steun vanuit de eigen kerkprovincie. De bisschop noemt het een spanningsveld waar binnen het Nederlandse episcopaat al jaren werkt: aan de ene kant Rome, resp. de wereldkerk, aan de andere kant de eigen gelovigen. Een bewijs dat het in het bisdom Breda nogal meevalt met de veront rusting onder de katholieken, vormt volgens de bisschop het ontbreken van, door priesters geleide, conser vatieve groeperingen zoals Waarheid en Leven en Katholiek Leven. Na tuurlijk zijn ook in het bisdom Breda niet alle priesters even progressief, maai er hebben zich geen priesters uit verzet tegen het bisschoppelijk beleid, zoals elders in het land wel gebeurt, opgesteld in een conflict situatie. „Ik geloof dat we die scherpe ver houdingen juist kunnen voorkomen door dialoog, door met de verontrus ten onder ons in gesprek te blijven. Al is dat niet altijd even gemakke lijk", zo zei bisschop Ernst. Zoals be kend heeft hij onlangs enige gesprek ken gehad met leden van de actie groep wereldkerk in het bisdom Bre da. Een punt, dat in de dialoog zwaar telt is de kwestie van de representa tiviteit. Bisschop Ernst: „Dat percen tage van ruim zeventig, dat vind ik een uitgangspunt voor een beleid. Het is een algemeen aanvaardbare meerderheid. Daarmee baseren we ons op de uitslagen van verschillen de enquêtes. Ik moet zeggen, in gesprekken op mijn reizen door het bisdom (voor het toedienen van het vormsel e.d.) heb ik, zowel in de steden als op het platteland, hetzelfde beeld gekregen." Het pastoraal concilie, dat begin deze maand in Noordwijkerhout bij een was en een reeks resoluties over met name de celibaatskwestie heeft aangenomen, waarop het episcopaat zich bjj zijn standpuntbepaling heeft gebaseerd, is volgens bisschop Ernst helemaal niet extreem, zoals men de laatste tijd wel als verwijt hoort. „Ook ditmaal is in Noordwijkerhout een duidelijk middenstandpunt inge nomen: wel ontkoppeling, maar de band met Rome heel houden", aldus de Bredase bisschop, die dit „een ge matigd standpunt" noemt. Maar hij voegt eraan toe: „Voor Nederland betekent dat: een gematigd progres sief standpunt". Dat is de ruim 70 pet. die de status quo, de bestaande, oude toestanden in ieder geval niet wil handhaven. „Dat is", aldus mgr. Ernst, „het progressieve midden". (Van onze redactie buitenland) CAIRO/TEL AVIV Toestellen van de Israëlische luchtmacht heb ben dit weekeinde in de Golf van Suez een Egyptisch troepentrans port- en bevoorradingsschip gebombardeerd. Zes burgers, die zich volgens een woordvoerder in Cairo aan boord bevonden, werden ge wond. Het schip is zwaar beschadigd op sleeptouw genomen door Egyptische torpedobootjagers. De Egyptische woordvoerder voeg. de er aan toe dat één Israëlische straaljager werd neergeschoten. Een Israëlische zegsman, die het bombar dement op het schip bevestigde, ont kende dat een toestel was neerge haald. Eerder op de (zon)dag zouden, volgens Cairo Egyptische commando's het Suez-kanaal bij Kantara zijn over gestoken en een van de belangrijkste Israëlische radarstations hebben op geblazen. In Tel Aviv werd ook dit feit ontkend. Israël heeft het Rode Kruis ervan op de hoogte gebracht dat zij na de bezetting van het Egyptische eiland Sjadwan 62 Egyptenaren heeft ge vangen genomen en dat zij bereid is die uit te wisselen tegen een Israëli sche luitenant die enkele weken ge leden door Egyptenaren is meege voerd uit de streek rond het Suez- kanaal. Zaterdagmiddag kwamen 19 men sen om het leven in de Israëlische havenstad Eilath aan de Rode Zee door een ontploffing van een auto, geladen met munitie en springstoffen. Er werden 42 mensen gewond, van wie 17 ernstig. De Israëlische regering heeft meegedeeld dat onomstotelijk vast staat dat de ontploffing een on geluk was De meeste slachtoffers zijn Israëlische militairen. Twee Palestijn se verzetsorganisaties hadden kort na de ontploffing bekendgemaakt dat deze mei een door hun leden ge- WILLEMSTAD (ANP) - Giste ren is het vliegtuig van de Antil liaanse luchtvaart Maatschappij (A.L.M.) dat zaterdagmiddag ge dwongen werd naar Santiago de Cuba te vliegen, teruggekeerd Te genover het A.N.P verklaarde de 54-jarige gezagvoerder, David Ta- ber, dat een man van omstreeks 35 jaar de stewardess met een pistool had bedreigd. „Toen de deur van de cockpit openging en ik het pistool in de rug van mijn stewardess Marchena en de waanzinnige grijns op het gezicht van de kaper zag, begreep ik dat de man naar Cuba wilde" aldus de gezagvoerder De kaper werd te kennen gege ven dat hel vliegtuig niet voldoen de brandstol aan boord had om Ha vanna te bereiken, waarna besloten werd naar Port au Prince te vliegen om benzine in te nemen Onmiddel lijk na de landing op het Haïtiaanse vliegveld werd de ALM-fokker Friendship omsingeld door politie en militaire eenheden waarop de kaper, die in gezelschap reisde van zijn vrouw en twee kinderen, op dracht gal om naar het nabijgele gen Cubaanse vliegveld Santiago de Cuba te vliegen Hij dreigde dat hij een handgranaat zou laten ontplof fen indien iemand het vlietuig zou proberen te verlaten of binnen te komen Bij aankomst op Santiago de Cu ba werd de kaper, die naar ver nomen werd Gonzales heet en de Cubaanse nationaliteit bezit, door de politie ontwapend. De bemanning en passagiers kregen een gastvrij onthaal. Zij werden getracteerd op rum. sigaretten en een Havanna si gaar. „Wjj zaten wel rustig in onze stoelen, maar allemaal beefden en transpireerden we van angst" aldus een der passagiers, de heer Oscar Jansen uit Curacao, die eerlijk toe gaf doodsbang te zijn geweest „Je weet nooit wat zo'n gek wil, en een geladen pistool plus een hand granaat zpn geen prettige dingen in een vliegtuig. Ik hoop nooit zo iets meer mee te maken", zei hij. Vermoedelijk is de kaper naar schatting 25 jaar, geschrokken van de politiemacht op Haïti, zodat hij maar besloot de gezagvoerder op dracht gegeven te vertrekken en een landing te maken op het vlieg veld in Santiago Aanvankelijk ver keerde de gezagvoerder, die geen Spaans spreekt, in de veronder stelling dat de man naaT Havanna wilde vliegen, waarvoor het vlieg tuig echter niet voldoende brand stof had plaatste bom was veroorzaakt. De vrachtwagen zou geladen zijn ge weest met explosieven die van het eiland Sjadwan Inmiddels weer door de Egyptenaren „bevolkt" waren meegebracht. Zaterdagmorgen hadden Egyptische toestellen drie luchtaanvallen op Is raëlische stellingen in de Sinai uitge voerd. De schade was, volgens Cairo, zeer groot, evenals het aantal slacht offers. Uit Tel Aviv wordt gemeld dat de bommen hun doelen ver hadden gemist. Bij een gevecht tussen een Is raëlische patrouille en Palestijnse commando's zijn, aldus een Israëlische woordvoerder, tien guerrillastrijders gedood. Israëlische grenswachten hebben gemeld dat een pompstation op Liba nees grondgebied, op slechts 500 me ter van de grens met Israël, is opge blazen. Men neemt aan dat dit het werk is van Arabische guerrillastrij ders, in Beiroet wordt dit ontkend. Het pompstation vormt een onderdeel van een grote oliepijpleiding van Sa- oedi-Arabië naar de Middellandse Zee-kust. De Libanese regering heeft overi gens een aanbod van Irak geweigerd om 7.000 militairen naar Libanon te sturen om de kwetsbare grens met Israël te helpen verdedigen. Dit ge bied is herhaaldelijk het doelwit van Israëlische represaille-aanvallen. (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK De Noorse schaats- hegemonie is doorbroken. Bij de Eu ropese schaatskampioenschappen in Innsbruck zorgde Ard Schenk voor dit opmerkelijke feit. De lange schaatscrack uit het Noordhollandse Anna Paulowna veroverde de Europe se titel, na een zenuwslopend duel met de Noor Dag Fornaess. Fornaess kwam slechts een seconde tekort op Schenk. Uitbundige vreugde in het Nederlandse kamp er waren maar liefst 2500 Nederlandse schaatsent- housiasten in Innsbruck die nog vergroot werd door de overwinning van Schenk op de 1500, van Verkerk op de 5000 en de tweede en derde plaats van respectievelijk Bols en Schenk op de 5000 meter. Zie verder sportpagina's. (Van een onzer verslaggevers) DE KLINGE/SPRANG-CAPELLE De Belgische politie heeft bij een inval in de villa in De Klinge (B) een grote voorraad koper aangetrof fen. Vermoed wordt, dat deze van diefstal afkomstig is. Behalve de be woners, een echtpaar, werd ook de derde verdachte gearresteerd. De vondst wordt in verband ge bracht met de grote serie koperdief stallen, die de afgelopen maanden in Zeeland en Brabant is gepleegd. In totaal wordt de waarde van dit ge stolen koper op 150.000 gulden ge schat. In het afgelopen weekeinde werd de jongste grote koperdiefstal ont dekt. Uit een schuur van het trans portbedrijf B. van Pelt in Sprang- Capelle werd voor 10.000 gulden ko per weggehaald. De daders hebben vermoedelijk een vrachtauto in de schuur gereden en de handel ingela den. De politie kon overigens nog niet vertellen of deze koperdiefstal ook moet worden toegeschreven aan het drietal in De Klinge, dat zoals de Belgische gendarmerie meedeelde een heel netwerk van „leveranciers" had opgebouwd. (ADVERTENTIE) lekker eten tips Doe een laagje uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt, daarop weer ui, daarop aardappelpuree. Bestrooien met paneermeel en een paar klontjes boter erop. In de oven tot goudbruin korstjeisgevormd. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswarenen Vleeswnsawet»

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1