Vrouwen moeten vuriger' zijn want het is ongelijk verdeeld Lekker jzerplaat met parels bezet EXPLOSIE groeiende ijdelheid bij de man GOED WASSEN PRUIKEN PRIJZEN DUBBEL MANNEN 'HARIGE' Haar, hét vraagstuk van deze tijd. Niet zo nieuw voor zover het vrou wen betreft, maar voor mannen - 13-10-10 JP Weliswaar hebben zij ook hun ijdele perioden gekend, maar daarvoor vonden ze toen een oplossing door doodeenvoudig een pruik op te zet ten. Hoe het ook zij, een „bond van langharigen" is duidelijk iets nieuws, een teken hoe „harig" dez etijd is. En dan de musical, oorspronkelijk voor en door hippies, die „Hair" als titel heeft en nu ook helemaal aan vaard is door 't „establishment". Haar. Kort of lang, blond, rood, zwart. Gekruld, gegolfd of stijl. Kaal, kalend of een toupetje. Hair- weaving misschien voor een heel moedig mens. Welk model? Los, een staartje, misschien twee staartjes... Het zijn nu allemaal problemen voor beide seksen Het mag vele lezers nog wat vreemd in de oren klinken, maar: „Steeds meer mannen kopen haarverfmidde len, een haarpreparaatje zus, een voedend crèmetje zo, een „conditio ner" een versteviging, om nog maar te zwijgen van rollers, en zelfs krul- tangen. aldus de Engelse haar- deskundige Martin Lubin. Ja, en mogen ze eigenlijk nog? De vrouwen zijn zelf in wezen de schuld. Zij hebben nu eenmaal lie ver een representatieve man. Zij zeuren hem aan zijn hoofd om zijn kalende schedel met een toupetje te bedekken. Zij sleuren hem mee naai de kapper voor oriëntatie. Tot hij ten langen leste tegenstribbelend toegeeft. Dat is het begin. En het is nu eenmaal zo, alles gaat van kwaad tot erger. Voor zover we in dit ver band van kwaad mogen spreken. Groeiende ijdelheid, groeiend haar, het vraagt om meer en meer verzor ging. En dan natuurlijk goed, als dat zou kunnen! Er bestaan ontzettend veel misverstanden ook onder de vrouwen over hoe het nu eigen lijk allemaal moet. Zelfs zoiets nor maals, iets zo eenvoudigs, als bij voorbeeld haarwassen. Natuurlijk, een goede shampoo moet dik zijn en schuimen, denkt u. Dat werkt reinigend'. Je voelt je gewoon schoon worden met al dat sop op je hoofd. Maar of dat nil wel helemaal terecht is. Martin Lubin: „Klanten zullen in het algemeen een dikke shampoo kiezen. Ze denken dat dat beter is, en beter schuimt. Wat doet nu een slechte fabrikant? Hij neemt een flinke hoeveelheid water, waarin hij een reiniger, een chemicalie dat schuim veroorzaakt, en zout voor de dikte doet. Dit mengsel wordt verkocht tegen naar de klant denkt een lage prijs. Maar in feite is het veel te duur. Schuimen is leuk, maar over bodig. Het is het beste een goede merkshampoö te kopü." Doe-het-zelven is zeer in trek, ook op het gebied van haar. Zelf krullen, zelf verven. Hoewel dat laatste vaak vele problemen met zich meebrengt. „Het is vaak zo, dat een vrouw die haarverf heeft aangebracht na een paar minuten schrikt, omdat haar haar zo donker, of roodachtig wordt. Ze spoelt de verf er uit, en denkt: „Gelukkig, nét op tijd!" Fout: dat verkleuren hoort bij het proces. De verf moet de volle tijd intrekken, anders heeft het geen effect", aldus Martin Lubin. Verder is het nuttig de verf regel matig en overal aan te brengen, an ders zie je eruit als een bontekoe. En dat ligt beslist nooit aan het produkt! Ook een „Conditioner" in het haar kan nooit kwaad. Is dat allemaal te lastig, ga dan ge woon aan de pruik. Je zet hem op en klaar ben je. Voor 'mensen die hem alleen voor tussendoor willen gebruiken bestaan er al heel aardige korte pruikjes voor ƒ59,U kunt ze zelf wassen, krullen enz. De kap per knipt ze bovendien zo bij, dat hij precies bij u past. Handig voor vies haar bij een plotseling uitje bij voorbeeld. Het fijnere werk op pruikengebied wordt gemaakt van Europees haar, kwaliteitshaar. Haarstukjes staarten en pruiken van dat haar worden met de hand geknoopt en dat nog wel dubbel. Het is allemaal maatwerk. Dit type pruiken gaat erg lang mee. Ze zijn natuurlijker dan andere. Toupetjes worden vrijwel altijd in TIJD deze haarsoort geleverd, omdat ze. niet zozeer dienen voor een mode grapje, als wel om een man er wer kelijk jonger en natuurlijk te laten uitzien, of om kalende plekken bij oudere dames te bedekken. Een ander voordeel: ze zijn erg licht. Maar 100 gram. Beduidend goedkoper zijn pruiken van Aziatisch haar. Ze worden dan ook niet met de hand gemaakt, om dat de kwaliteit nu eenmaal minder is, en ze zijn behoorlijk zwaar, nl. 2 a 300 gram. Het allergoedkoopst is Chinees haar, dat erg dik is. Een prijsvergelijking: 'n staart van Chinees haar kost ƒ45,van Azia- tisch haar ƒ55,en van Europees haar ƒ150,Dat betreft dan „één- pits"-staarten, oftewel staarten die je niet kunt vlechten. Drie-pits- staarten zijn wat duurder en kun nen wel gevlochten worden. Voor mannen zijn er ook allerlei soorten pruiken, pruikjes en stukjes in de handel. Zo is er een jeugdige donkere haardos verkrijgbaar van Aziatisch haar, moderne stijl: 145,Voor een tientje meer kan meneer een attractieve blonde, ge golfde pruik halen. Zo fraai, dat me vrouw hem gewjflnov n iteda vrouw hem ongetwijfeld van hem zal willen lenen. En dan zijn er de dames die een haarvlecht uit vroeger tijden willen gaan gebruiken. Dat blijkt niet aan- raadbaar: meestal verkleuren ze. Om zo'n staart te laten prepareren is Nog nooit hebben de vrouwen meer kansen gehad als tegenwoordig om hun positie te verbeteren. Dat schrijft de heer H. A. J. F. Misset van de actiegroep Man Vrouw Maat schappij in het pas bij De Arbeider spers verschenen boekje Rok en Rol, vrouw (en man) in een veranderen- deji samenleving. Letterlijk zegt hij: „Pillen zijn er en we mogen verwachten, dat er meer mogelijkheden zullen ontstaan om te voldoen aan de wens van de vrou wen om een ongewenste zwanger schap af te breken. Voor het eerst in de geschiedenis zijn vrouwen hierdoor niet de slaaf van de procre atie, wordt hun niet tegen hun wil de rol van moeder opgedrongen, en zijn de voor hun levensplanning fa tale onzekerheden verdwenen". Alleen zullen de vrouwen zich vindt de schrijver de kansen moe ten beseffen. En dan zal er vooral meer vuur in hun strijd om gelijk stelling met de man moeten komen. Het boekje Rok en Rok is bedoeld als bijdrage tot de discussie over dit onderwerp. Hedy d'Ancona sugge reert in haar voorwoord ook dat de; tegenwoordige rolverdeling niet ide aal is. Het is gewoon ongelijk ver-' deeld. Mevrouw J. E. Kool-Smit toont dat aan in het eerste artikel. Onze cul tuur moedigt jongens aan om hun capaciteiten zo goed mogelijk te ge bruiken, maar meisjes worden van zelf naar de middelmaat getrokken. Zij moeten die prijs voor haar vrou welijk betalen. Wie als vrouw in ho ger gekwalificeerde functies terecht komt, moet volgens deze schrijfster op conflicten rekenen. Of hun vrou welijkheid is dubieus, óf hun compe tentie wordt in twijfel getrokken. Zo is een vrouw in de politiek of een' Kenau of een vamp, zo zou me-i vrouw Van Someren eens hebben ge zégd. En een vrouw in de journalis tiek is of een aardig meisje of' een goede journaliste. Waarbij samensteller dezes een jongmens van achterin de twintig wel wil opmerken dat aardig en goed volgens hem ook kan samen gaan. Tenminste dat is zijn ervaring. Hij moet er natuurlijk wel bij vertel len dat de eerste uitspraak wordt toegeschreven aan 'n gezaghebbend (lees: veel ouder) journalist. Mevrouw Kool-Smit verklaart dat honderd jaar nadat de emancipatie van de vrouw op gang kwam, de symmetrie in de positie van man en vroüw nog ver te zoeken is. Rijpheid en mannelijkheid zijn een gewaar deerde combinatie, maar rijpheid en vrouwelijkheid gaan niet samen. En verder versterken mannelijkheid en competentie elkaar, terwijl vrouwe lijkheid en competentie de neiging hebben elkaar te verzwakken. Bij de opvatting dat de vrouw recht heeft crp sex, wordt een kanttekening geplaatst. Er blijken restricties te zijn. De getrouwde vrouw moet haar satisfactie binnen het huwelijk vin den en oudere vrouwen die aan sex doen, moeten dit voor de buitenwe reld verborgen houden. Alleen het meisje heeft geprofiteerd van de sexuele revolutie. Maar zij verkeert dan wel in een dubbelzinnige posi tie. Volgens de schrijfster moet ze tegelijkertijd sexheks zijn en zuster ziel. Rok en Rol is een waardevol boekje, dat de lezers leert dat we er met onze maatschappij nog niet zijn. Heus, de samenleving moet verande ren. Op allerlei terreinen. Het zou goed zijn voor de man en de vrouw. De politieke partijen koesteren vol gens schrijfster E. E. Engelsman geen warme liefde voor de vrouw, die haar positie wil verbeteren. Al leen wordt er enige hoop gegeven door de PvdA, PSP, CHU, D'66 en PPR. Op de laatste bladzijde van het boekje verklaart ze: „We zullen daarom ook pressie moeten uitoefe nen, concrete nuttige punten moeten doordrijven". Dit boekje stelt gewoon vast, dat veel vrouwen nog lang niet daar zijn waar ze wezen willen. veel geld nodig. De haren kunnen wel gebruikt worden, maar lang niet allemaal. Dat betekent, dat van de eens zo dikke vlecht maar een ma ger strengetje overblijft. Dat wil zeggen, voor een goed haarstuk, dat lang mee moet gaan. De haren van zo'n vlecht worden gebruikt voor verschillende pruiken, omdat ze niet allemaal even lang zijn, iets wat voor een kwaliteitspruik een vereiste is. Het is echter een feit: veel mannen vinden een haarstukje of een pruik maar naar zitten, 's Zomers is het te warm, je voelt je griezelig bij sporten, bij een fikse wind, bij buk ken enz. Dat zijn de mannen die vol hoop aanbellen bij een instituut voor hairweaving. Instituten die in advertenties beloven dat ze iemand in vijf uur een nieuwe haardos ge ven. Wat gebeurt er? Het principe van een dergelijke behandeling is, dat men nieuwe haarzakjes in de hoofd huid plant uiteraard met haar. Maar een bloederige geschiedenis is het wel. Vermoedelijk zullen velen hiervoor terugschrikken. De feestdagen zijn dan wel ach ter de rug, maar waarom zou je alleen maar feestelijk mogen eten als er ook feest is? Maak er zo maar eens een feest van met „eend a la Teine". (J hebt nodig: 1 blik fruitcocktail 1 kopje witte port of het sap van de fruitcoktail 5 hele kruidnagels 5 bolletjes allspice (verkrijgbaar bij goede delicatessenzaken) l eetlepel suiker 1 jonge tamme eend van circa 2 kg een paar takjes selderij en een appel Bereiding: De oven voorverwarmen op een temperatuur van 375 graden F. (191 gr. C.). Ondertussen de eend licht zouten en van binnen voor zien van de in vieren gesneden ap pel en een paar takjes selderij. Omwind de eend vervolgens met een stukje vliegertouw, dat moet voorkomen dat het dier tijdens het roosteren uiteen valt en perforeer de huid over de gehele oppervlak te met een scherpe vork. Leg de eend daarna op een rekje in een niet te diepe ovenvaste schaal of braadslede (geen water toevoegen) en breng het geheel over in de voorverhitte oven, waar- Hoe het ook zij, haar en jeugd gaan hand in hand En jeugd is wel zo'n beetje het meest begeerde artikel in onze op de tiener georiënteerde maatschappij, dat je verwerft met bloed en tranen, veel geld en erg veel moeite. Maar. het is in ieder geval leuk dat het km. De heer Frank Böttger uit Schaff- hausen heeft de prijs van Genève gewonnen voor het mooiste horloge van de wereld. Hij ontwierp een da meshorloge van witgoud, waarvan de wijzerplaat met parels is bezet. Dit voorjaar waren 1.461 ontwerpen ter beoordeling ingezonden door me dedingers uit 20 verschillende lan den. Hiervan werden er 58 voor uit voering geschikt bevonden. Eervolle vermeldingen gingen naar vier horlogers uit Genève. Geen chauvinisme: de jury weet niets van de identiteit van de mededingende kandidaten. De ontwerpen en uitge voerde stukken zijn door nummering bekend. Eerst tijdens de plechtigheid van het prijsuitreiken worden de enveloppen met de namen van de mededingers geopend. Tot zolang worden ze bij een notaris gedeponeerd. Inzendingen voor de prijs van Genè ve werden tentoongesteld tijdens Montres et Byoux. 't Doel: aanmoe diging en bevordering van de artis tieke creatie inzake juwelen, kleino diën, emailleerwerk en horloges. is.;.- vr-\- - 'ij Mf* -OuM,-A» -*'• FRUITSAUS: De saus wordt gemaakt van de fruitcocktail, die, na goed uitge lekt te zijn, te zamen met de wijn en de kruiden gedurende circa tien minuten in een steelpan tegen de kook aan is gehouden. Deze saus geeft de eend de „finishing touch" gedurende de laatste 20 minuten van de roostertijd. De eventueel overgebleven saus kan met de eend worden geserveerd. Aan Vara's drive-in discotheek is een nieuwe dimensie toegevoegd: mode. Tijdens de drive-in avonden door het hele land worden mode- showtjes (of zoals men dat liever hoort explosies) gehouden. Een groepje beatdansers van de school van'Helen Le Clerq twee meisjes en een jongen presenteren al dan send de mode. Plaatselijke en Vara discjockeys, ge heel in stijl gekleed, zorgen voor commentaar. Tijdens mode-explosie geshowde kleding moet direct ver krijgbaar zijn, zo vinden de organi satoren, wat dan ook inderdaad het geval is. Het model-danseresje op de foto draagt een lurex japon. in de eend gedurende 114 a 2 uur wordt geroosterd bij een tempe ratuur van 375 gr. F. (191 gr. C.) Voer gedurende de laatste 20 mi nuten van het roosteren de tempe ratuur in de oven op tot 400 gr. F. (205 gr. C.) en voorzie de eend in ruime mate van de fruit- saus, die in de tijd dat de eend ligt te roosteren, wordt klaargemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11