Overwinningsroes tast discipline leger aan Schut doet niets tegen inzinking in woningbouw NIXON: „VREDES KANSEN GROTER" MINDER LASTEN OP LOON GEHUWDE WERKENDE VROUW (PtSPT) morgen erwtensoep met kluif en worst Meisje (16) na dansles vermoord SCHENK BOLS EN FIETS! DUITSE STARFIGHTERS NEERGESTORT Discussie-nota Grapperhaus 123.000 HUIZEN GEREED GEKOMEN Nederlands Rode Kruis stuurt schip naar Nigeria RUIL BIJ ONS WAARNEMERS: HULPVERLENING IN BIAFRA ONTOEREIKEND Sloot MOEILIJK Luns: „Beschuldigt u mij van zedenmisdrijven?" Aardbeving in Midden-Europa Man overleden na vechtpartij |M/2W2^/24jan.'70 land- en tuinbouw rai amsterdam uw oude naaimachine in Een goed stuk vlees hoort erbij Ulrekteur: P. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 23 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6160 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau' van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze speciale A.P.-verslag gever Hugh Mulligan) PORT HARCOURT De disci pline bij het zegevierende Nige- riaanse leger in Biafra verdwijnt. Een aantal wapens is in handen gevallen van hongerige plunde raars, die aanvallen doen op wa renhuizen waar nog eten te ver krijgen is. Volgens een officier van het in ternationale waarnemersteam is de helft van de militairen bij een aan tal eenheden verdwenen. Zij heb ben hun wapens verkocht en lopen doelloos rond. De blanke verpleeg sters zouden weigeren de zieken huizen te verlaten, tenzij zij een legerbewaking krijgen. De waarnemer verklaarde ver der dat een aantal blanke Rode- Kruisverpleegsters zijn verkracht door militairen van het derde regi ment van de mariniers. Zij en an dere blanke verpleegsters zijn de rimboe in gevlucht en weigeren tevoorschijn te komen. „Het leger maakt amok. De re gering probeert de derde divisie van de mariniers, die dronken zijn, door de overwinning, door de eer ste divisie, die wat kalmer is, te vervangen", aldus de officier. Plunderaars, hoofdzakelijk oud- Ibosoldaten, gebruiken de Nige- riaanse wapens om zelfs overdag warenhuizen en medische opslag plaatsen aan te vallen. Katholieke en protestantse mis sionarissen, die urenlang in Port Harcourt worden verhoord om hun status in de federale staat vast te stellen, klagen dat hun posten tij dens hun afwezigheid worden over vallen door federale troepen, die eten, vrachtwagens en medicamen ten stelen. Dr. Dieter Eichenlaus, een Duit se arts van het Ihiala-ziekenhuis in de buurt van het vliegveld Oeli, verklaarde tegenover journalisten dat hij twee burgers had behan deld, die buikschoten hadden opge lopen toen zij weigerden hun bezit tingen te overhandigen aan plun derende federale militairen. Volgens kolonel Oloesegoen Oba- sanje, de commandant van de der de mariniersdivisie, is „streng op getreden tegen militairen die zich hebben misdragen". Hij weigerde echter het bericht te bevestigen, dat drie Nigeriaanse soldaten zijn terechtgesteld wegens verkrach ting. Het huwelijk van gouverneur Diete-Spiff van de rivierenprovin cie heeft de missionarissen, die nog steeds op voedsel voor de honderd duizenden uitgehongerde vluchte lingen wachten, woedend gemaakt. Bij de huwelijksviering werden uit gebreide diners en recepties gege ven voor de gasten. Eén priester, die rood aanliep van woede, verklaarde: „Terwijl aan de ene kant van de stad 600 kinderen doodgaan van de honger, wordt aan de andere kant een diner voor 100 gasten gegeven, met speenvarken, en een receptie met champagne voor nog eens 250 gasten". Engelse en Australische artsen, die hun best doen een aantal kin deren van de hongersdood te red den, waren eveneens woedend toen zij de bruidstaart, die in de vorm van een kanonneerboot was ge maakt, door zeven kelners uit het presidentiële hotel zagen dragen, en toen de gasten in Rolls-Royces en Mercedessen arriveerden. De hulpverlening, die de federale regering op gang trachtte te bren gen, nadat men de hulp van inter nationale organisaties had gewei gerd, schijnt niet toereikend te zijn voor de duizenden vluchtelingen, die de wegen blokkeren doordat zij trachten hun oude dorpen weer te bereiken. „Zij begrijpen de nood van de si tuatie niet", aldus een priester die naar Port Harcourt was overge bracht. „Vele vluchtelingen in de dorpen zijn zo uitgehongerd, dat 48 uur het verschil kan betekenen tussen leven en dood". Ongeveer 60 blanke priesters en een aantal Ibo-zusters hebben in Port Harcourt huisarrest gekregen. Zij worden uren achter elkaar door de Nigeriaanse autoriteiten ver hoord. Nog 42 priesters en nonnen be vinden zich in het vroegere Biafra. Zij moeten in de buurt blijven van hun missieposten. Bijna allen heb ben verklaard dat hun auto's, hun vrachtwagens en zelfs hun fietsen door gewapende militairen in be slag zijn genomen. Artsen en verpleegsters, die in de ziekenhuizen van Port Harcourt werken, en de duizenden kinderen die uit het Ibo-gebied naar Port Harcourt worden vervoerd moeten opvangen, zijn eenstemmig in hun kritiek op de hulpverlening. „Het leger heeft nooit bier te kort en de heren hebben wel trans port", aldus een woedende arts. „Maar zij hebben geen trucks om mijn verpleegsters naar het zieken huis te vervoeren. Waar zijn alle vrachtauto's gebleven die de Biaf- ranen twee en een half jaar lang hebben gebruikt?" (Van een onzer verslaggevers) BUDEL Aan een stille zandweg tussen de bossen pal op de grens tus sen Budel en het Belgische Hamont is woensdagavond rond half elf de 16-jarige Louise van Deursen ver moord. Volgens de rijkspolitie wijst alles er op dat een 17-jarige tegel zetter uit het kerkdorp Budel-Schoot in Zuidoost-Brabant het meisje ver moedelijk met een mes moet hebben doodgestoken. Gisteravond heeft de politie de jon geman, toen hij terugkwam van zijn werk in België, gearresteerd. Volgens verklaringen van bekenden van het tweetal hadden de jongen en hei meisje geen vriendschappelijke ver houding of iets van die aard. Het onderzoek in deze zaak wordt zeer bemoeilijkt door het feit dat zo wel de Belgische als de Nederlandse politie direct bij het onderzoek be trokken zijn. Het lijk van het meisje is op Belgisch grondgebied gevonden, maar de moord moet in Nederland getuige de sporen zijn gepleegd. De politie-instanties hebben een com promis gevonden. Kapitein K. de Maat, recherche-officier van de rijks politie in Noord-Brabant, vertelde ons dat er van de rijkspolitie een tiental mensen met de zaak bezig is en dat de gerechtelijke politie uit Belgie daar evenveel mannen tegenover heeft gesteld. De jongen en het meisje zijn woens dagavond op dansles in Budel ge weest. Verschillende andere dans- leerlingen hebben het tweetal om tien uur zien weggaan. Het staat in middels vast dat de jongen om kwart voor elf thuis is aangekomen. In die drie kwartier moet zich het nachte lijke drama hebben afgespeeld. En kele meters voor de grens op Ne derlands gebied zijn sporen van een worsteling gevonden. Het meisje is donderdagmorgen even na zevenen één meter over de grens in Belgie door een voorbijganger in een sloot liggend gevonden. De man zag haar fiets staan, waarna hij verder is gaan zoeken Kapitein De Maat kon nog niets over een motief van de moord zeg gen. De jongen is al eerder met de politie in aanraking gekomen. Het meisje was, volgens de politieman, „een keurig net kind". Na overleg met de procureur des konings in Hasselt en de officier van justitie in Den Bosch is besloten dat de rijkspolitie het technische gedeel te en het sporenonderzoek voor haar rekening zal nemen en de Belgische politie, wat genoemd werd, het prak tische gedeelte. Een onderzoek met twee rijkspo- litiespeurhonden heeft geen resultaat gehad. Dr. H. Janssen, van het ge rechtelijk laboratorium heeft het bloedspoor onderzocht. Gisteravond laat zou in België sectie worden ver richt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting) zal geen extra maatregelen nemen om de inzinking in de wo ningbouw tegen te gaan. Dat verklaarde h(j gisteren in een toelichting op het verloop' van de bouwproduktie. De minister kijkt nu veel minder optimistisch tegen de woningproduktie aan. Degen zijn aanvankelijk optimisme in, is het aantal voltooide woningen vorig jaar enkele duizenden beneden de raming gebleven. De verwachting was, dat in 1969 zo'n 126.000 tot 127.000 woningen gereed zouden komen. Het zjjn er echter ruim 123.000 geworden. Een hoge bouwproduktie is niet alleen een kwestie van geld. Vele factoren hebben we niet in de hand, aldus de minister. Bijvoorbeeld: het slechte weer in december, het grotere verzuim in de bouw, de problemen op de kapitaal markt, het aantal snipperdagen in de cember. Bogaerts zou met dezelfde moeilijk heden hebben gezeten, veronderstel de Schut. In het begin van dit jaar zal er stagnatie blijven in het aantal af te bouwen woningen. Voor het hele jaar 1970 wil de minister weer wat optimistischer zijn. „Ik kan natuur lijk aannemen dat het nog ongunsti ger kan worden. Langzamerhand zitten er zoveel bouwvergunningen in de pijplijn, dat er toch wel 125.000 woningen moeten uitkomen. Maar de achterstand in 1969 zal in ieder ge val zijn weerslag hebben 'in 1971. Een feit is, dat de bouwtijd van wo ningen steeds langer wordt, gemid deld nu ruim 14 maanden per wo ning", aldus minister Schut. Over opvoering van de produktie boven 125.000 woningen per jaar, kan de minister op dit moment geen zinnig woord zeggen. Hij wacht op een nota van het Centraal Planbu reau over de economische mogelijk heden ervan. Wel meent minister Schut dat opvoering van de produk tie moeilijk zal zijn. Hij erkent ech ter tevens de dringende noodzaak er van. De bouwproduktie is voor een be langrijk deel mede afhankelijk van de vraag of tegen verantwoorde prij zen kan worden gebouwd. „Ik heb gekozen voor een verantwoorde prijsstelling en de inzinking in de produktie daarmee voor lief geno men", aldus de minister. Hij blijft er bij dat de aanvankelijke vooruit zichten een jaar geleden bevredi gend waren, maar moet thans erken nen dat cijfers over de feitelijke bouw intussen aan zijn optimisme een stevige knauw hebben gegeven. SCHIPHOL (ANP) Bij zijn te rugkomst uit Bulgarije hebben jour nalisten minister Luns gisterenmid dag het bericht voorgelegd, dat de geoloog dr. Tom de Booij een aan klacht tegen hem heeft ingediend bij de justitie wegens diens beleid ten aanzien van Nigeria en Biafra. De minister bleek van die aanklacht nog niet op de hoogte. „Ik vind dit een heel interessante ontwikkeling", zo luidde zijn co: mentaar. „U wordit beschuldigd van misdrij ven", zei een der verslaggevers. Gre tig repliceerde de bewindsman' „Van zedenmisdrijven?" LECHSBERG (DPA) Opnieuw heeft de Westduitse luchtmacht twee vliegtuigen van het type F-104 „Star- fighter" verloren. Het waren de 114e en 115e. Zij stortten neer hij Lechs- berg in Beieren na in de lucht met elkaar in hotsing te zijn geweest. De vliegers kwamen met hun valscher men aan de grond maar een van hen overleed later in een ziekenhuis. HAMBURG (D.P.A.) Grote de len van Zuid-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk zijn gistermiddag kort na 16 uur getroffen door een aard beving met kracht zeven tot acht op de schaal van Richter. Volgens de politie zijn er geen slachtoffers, maar werd vooral in het gebied van Baden-Wiirttemberg schade aangericht. In Innsbruck, waar zaterdag en zondag gestreden wordt om de Eu ropese schaatstitel, ontmannen zich de Nederlandse schaatscracks Jan Bols en Ard Schenk. Zal het zaterdag óp de schaats even gemakkelijk gaan als op de sneeuwfiets. (Van onze correspondent) ZEVENHUIZEN Een vechtpar tij in Zevenhuizen (Groningen) heeft gisternacht het leven gekost aan de 24-jarige kippenslachter Otto Jongsma uit Nieuw-Roden. De man kreeg met een luchtbuks een klap op het hoofd. Hij was op slag dood. De vermoedelijke dader, een 18- jarige kippenslachter is aangehouden. De beide mannen waren in gezel schap van twee vrienden in Gronin gen uit geweest. Na afloop van het avondje werd besloten het feest voort te zetten in een huis in Ze venhuizen, waar een van hen woont. Hier is later de ruzie ontstaan die uitliep op een vechtpartij. WASHINGTON In zijn eerste „State of the Union"-boodschap (te vergelijken met de troonrede) se dert hij vorig jaar 20 januari aan de macht kwam, heeft president Nixon van de Verenigde Staten gezegd dat de vooruitzichten op vrede in Viet nam veel groter zijn dan een jaar geleden. Nixon legde er voorts de nadruk op dat de Verenigde Staten „eens de voornaamste leverancier van mankracht en geld voor de vei ligheid over de gehele Wereld", nu de andere landen eerst voor hun ei gen defensie moeten zorgdragen. „De naties in alle delen van de wereld zullen de grootste verant woording voor hun eigen welzijn overnemen en zij zullen zelf de voorwaarden voor hun eigen wel zijn moeent bepalen". President Nixon, die volgende maand het congres een uitgebreide boodschap over de buitenlandse po litiek zal doen toekomen, besteedde het grootste dee! van zijn „State of the Union"-boodschap aan binnen landse problemen. Tot zijn voorstel len aan het congres behoort een veel omvattend programma voor de be strijding van de vervuiling. Hij wil 10 miljard dollar uittrekken voor een programma van vijf jaar alleen voor de waterzuivering. Uitgebreid ging president Nixon in op de toenemende inflatie in de Verenigde Staten. Volgens hem Is er niets dat meer voorrang verdient dan de inspanning om dat een halt toe te roepen. In het kader hiervan zal hij voor het 1 juli beginnende fiscale jaar een evenwichtige be groting te zullen indienen. Nixon zei harde besluiten te hebben genomen om programma's af te wijzen die, zo zij zouden zijn uitgevoerd, prijs verhogingen voor het Amerikaanse volk tot gevolg zouden hebben ge had. De toenemende misdaad daaren tegen acht hij zo'n ernstig vraag stuk dat de federale programma's om de misdaad te verminderen eer der zullen worden uitgebreid dan dat erop zal worden besnoeid. „Als er één terrein is waarop het woord „oorlog" gepast is, dan is het de strijd tegen de misdaad. We moe ten de oorlog verklaren en winnen tegen de misdadige elementen die in stijgende mate onze steden, onze huizen en onze levens bedreigen". De federale hoofdstad Is, volgens de president, een tragisch voorbeeld van de toegenomen misdaad en hij zei eraan te twijfelen of zelfs leden van het congres 's avonds alleen naar huis durfden lopen. Nixon gispte het congres voor het niet volledig afhandelen van 13 af zonderlijke wetsontwerpen betref fende georganiseerde misdaad, por nografie, narcotica en geweld op straat, welke hij vorig jaar had in- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. Grapperhaus (Financiën) is be reid de belasting op het inkomen van de gehuwde werkende vrouw wat milder te maken, zij het niet op korte termijn. De staatskas laat namelijk een dergelijke belastingverlichting voorshands niet toe. Dr. Grapperhaus wil t.z.t. hiervoor niet een nieuw systeem invoeren, maar een iets ander tarief gaan hanteren. Hij heeft zijn gedachten hierover neer gelegd in een uitvoerig discussiestuk voor de tweede kamer. vooral op praktische gronden. De gecompliceerde materie is ook in een wat eenvoudiger vorm weer gegeven in een bij de staatsdruk kerij verschenen brochure. Beide stukken vormen tevens een antwoord op de beschouwingen, die over de fiscale positie van de wer kende gehuwde vrouw van verschil lende zijden ten beste zijn gegeven. Meit opzet is in de verhandeling buiten beschouwing gelaten de vraag, of door fiscale voorzieningen de deel neming van de gehuwde vrouw aan het arbeidsproces moet worden be vorderd. Inschakeling van meer ge huwde vrouwen, indien gewenst, kan men door verschillende voorzienin gen trachten te bereiken. Fiscale fa ciliteiten vormen een van die voor zieningen, maar zij behoren niet als een primaire maatregel te worden be schouwd, vindt dr. Grapperhaus, wel als een aanvullende voorziening. Het stimuleren van het gaan wer ken door gehuwde vrouwen eist dan ook een bredere aanpak, waarbij meerdere ministers betrokken moeten worden. Dr. Grapperhaus, zich beperkend tot de zuiver fiscale aspecten, wijst in zijn nota nieuwe systemen het splitsinigsstelsel, waarbij man en vrouw afzonderlijk worden belast als waren zij twee ongehuwden met ieder de helft vaft het totale inkoman_ hert systeem met afzonderlijke aan slagen voor man en vrouw over hun eigen inkomen en het stelsel van af zonderlijke aanslagen met samen hangende belastingheffing af. DEN HAAG (ANP) De Nigeri aanse regering heeft 't Nederlandsche Roode Kruis toestemming verleend 't Nigeriaanse Rode Kruis een schip ter beschikking te stellen voor vervoer van voedsel, medicamenten en ande re hulpgoederen tussen Lagos en rampgebieden. Zo spoedig mogelijk zal het schip vertrekken. Het is het 700 ton meten de ms „Breewijd" van de Rotterdam se rederij Van Es en Co. N.V. De boot wordt momenteel in gereedheid ge bracht op de werf Boele in Bolnes. Het schip zal over een paar dagen, wellicht nog in het weekeinde uitva ren. Het zal dan een lading zout mee voeren, waaraan in Nigeria behoefte bestaat. Het zout is geschonken door de N.V. Akzo. De Breewijd vaart met een Neder landse bemanning. Gezagvoerder is kapitein J. Kist, die van december 1968 tot augustus 1969 met de 1000 ton metende „Imber" van dezelfde re derij voor het Nederlandsche Roode Kruis ook hulpgoederen vervoerde naar de Nigeriaanse bevolking in be dreigde gebieden. Voorlopig zal de Breewijd inclusief de heen- en terugreis, vier maanden zijn uitgeleend, wat het Nederlandse Rode Kruis een bedrag van rond 400.000,kost. De keus viel op een wat kleiner schip, opdat de goederen stroomopwaarts zo dicht mogelijk bij de plaatsen waar ze nodig zijn, kun nen vorden gebracht. Hij houdt het, op een systeem, waar bij een deel van het inkomen van de gehuwde werkende vrouw onbelast blijft en de rest bij het inkomen van de man wordt geteld, waarna een aanslag volgt overeenkomstig het ge- huwdentarief. Uitvoerig gaat dr. Grapperhaus, de belastingspecialist, in op de recht vaardiging van dit systeem. Het stel sel, zo zegt hij, is gebaseerd op het draagkrachtbeginsel. Dit houdt in, dat men belasting betaalt in overeen stemming met zijn mogelijkheid om bij te dragen in de' overheidsuitga ven. Een echtpaar vormt in dit ver band een maatschappelijke en econo mische eenheid. Door het sluiten van een huwelijk treden zowel draag- krachtverminderende als verho gende effecten op, vergeleken bij de ongehuwde staat. De inkomstenbe lasting houdt hiermede rekening. De draagkracht vermindering is een gevolg van het feit, dat twee persio- (Vervolg op pag. 5) (ADVERTENTIES) tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerking dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 (speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductiel verkrijgbaar op 140 NS-stations (ongeacht welk merk) Ruil 'm voor de moderne PFAFF elek trische zigzag lichtgewicht ma chine. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Kortemeestraat 17 BERGEN OP ZOOM Nieuwediepstraat 23 TERNEUZEN Papegaaistraat 4 GOES B. F. v. Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 VLISSINGEN een echte, stevige, lekkere je kunt 't slechter treffen! Publicatie varvde Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconsenw»

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1