Massakamp schaken in Bergen op Zoom EEN GEBREK AAN GOEDE LEIDERS Good Luck krijgt punten niet cadeau „Wij moeten hopen op misstap EMM" TUSSEN ZEELAND EN WEST-BRABANT ZeBra-secretaris Henderikx Keurturnen zit in slop EBHV-YOORZITTER: Buitengewone vergadering over Davis Cup Reorganisatie van het K.N.G.V UITDRAGEN BALANS VAN ELF DUELS IN WEDSTRIJD TEGEN AZW Voetbal KNGV-TRAINER NAAR MOSKOU Handbal Honderd agenten bij Engelse bekerwedstrijd Donderdag 22 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van onze sportmedewerker) BERGEN OP ZOOM Onder auspiciën van de Noordbrabantse en Zeeuwse Schaakbond wordt zaterdag voor de twaalfde keer een massakamp tussen de schakers van West-Brabant en Zeeland gehou den. In de kantine van N.V. Holland aan de Havendijk te Bergen op Zoom zal dit prestige-gevecht plaatsvinden. Er zal strijd worden ge leverd op een zestigtal borden, hetgeen betekent dat ongeveer 120 schakers van de verenigingen, die aangesloten zijn bij de genoemde schaakbonden, in actie komen. De wedstrijdleiding is in handen van de wedstrijdleider van schaakdistrict West-Brabant, de heer C. Tie- man uit Roosendaal, die in deze functie de heer Boon uit Breda momenteel lid van het hoofdbestuur van de K.N.S.B. en public- relationsman van de Noordbrabantse schaakbond opvolgde. „Ik verwacht vrij veel puibliek, omdat de schaaksport door de cursus vam de stichting Teleac furore ge maakt heeft en nog maakt Boven dien wordt er door vele schakers deelgenomen en deze schakers bren gen vanzelfsprekend supporters mee. Zodoende kan het gezellig druk wor den", vertelt de heer Tieman. Het district West-Brabant omvat vereni gingen uit Breda, Roosendaal, Ber gen op Zoom, Zevenbergen, Oud- Gastel, Etten-Leur, Oudenbosch en Steenbergen. Deze clubs werden verzocht hun spelers af te vaardi gen naar deze jaarlijkse wedstrijd. De Zeeuwse ploeg wordt door de wedstrijdleider van de Zeeuwse schaakbond, de heer De Ridder uit Terneuzen, samengesteld; hij invi teerde ook alle clubs uit de gehele provincie. De heer Tieman vindt het bijzon der moeilijk een voorspelling te doen over de uitslag: „Het krachtsverschil is zo gering dat het niet mogelijk is een gemotiveerde prognose te doen". Dat is overigens ook uit de geschie denis van deze West-Brabant-Zee- land-wedstrijd te destilleren. Nadat in 1959 de eerste wedstrijd tussen de beide ploegen geëindigd was in een 2121 draw, hebben West-Brabant en Zeeland elk vijf keer gewonnen. In de twee meest recente edities van deze provinciestrijd trok West-Bra bant aan het langste eind. De ver schillen vorig jaar te Goes (2419) en in 1968 te Bergen op Zoom (28 26) zijn evenwel zo minimaal, dat de Westbrabantse ploeg niet als uitge sproken favoriet aan de meeting zal beginnen. „Elke verenigingsschaker is bij ons welkom", vertelt de heer Tie man. „De sterkste spelers van de bei de ploegen ontmoeten elkaar op de eerste borden, terwijl de andere bor den bezet zullen worden door de overige spelers van de verenigingen. Uiteraard worden zijn.zoveel moge lijk opgesteld in volgorde vam sterk te". De heer Tieman, een van de drijf veren van De Pion uit Roosendaal, prijst zijn voorgangers Boon en Unk. Laatstgenoemde was in 1959 initia tiefnemer van de Zeeland-West-Bra- bantwedstrijd, die inmiddels een be grip is geworden. De heer Unk wil de de Westbrabantse schaakkracht toetsen aan de Zeeuwse, omdat hij de schaaksport verder wilde uitdra gen en bovendien vermoedde dat de krachten van de Westbrabantse clubs en de Zeeuwse verenigingen niet ver uiteen zouden liggen. De Zevenber genaar, inmiddels erelid van de K.N. SB., kreeg gelijk en zijn initiatief werd omgebogen in een traditie. LONDEN (ANP) Op voorstel van de Verenigde Staten zal om streeks 20 maart in Londen een bui tengewone vergadering worden ge houden van landen, die deelnemen aan het jaarlijkse toernooi om de Davis Cup. De Britse lawntennis- bond heeft dit gisteren in Londen door middel van een communiqué bekendgemaakt. De voorzitter van de BLTA Basil Reay, heeft de Ver enigde Staten als houder van de DC tot deze stap bewogen. Tijdens de vergadering zullep de problemen worden besproken die de deelneming van landen als Zuid- Afrika en Rhodesië de laatste jaren met zich meebrengt. In 1969 trokken zich in verband met deze kwestie verscheidene Oosteuropese en Skan- dinavische landen uit het toernooi terug. Zij kunnen zich met name niet verenigen met de politiek die zowel Zuid-Afrika als Rhodesië ten aanzien van niet-blanke sportlieden voert. (Vain omze sportmedewerker) BERGEN OP ZOOM Elf keer werd do-or de Westbrabant- se en Zeeuwse schakers strijd geleverd. Beide ploegen wonnen vijf kieer, terwijl de allereerste wedstrijd onbeslist eindigde. De balams ziet er als volgt uit: 1959 Goes 21—21 1960 Roosendaal 28,514,5 1961 Goes 23,5—19,5 1962 Roosendaal 32,521,5 1963 Goes 22—19 1964 Roosendaal 2226 1965 Kruininigön 23,5—19,5 1966 Bergen op Zoom 34,5-24,5 1967 Kruiningen 29,526,5 1968 Bergen op Zoom 2826. 1969 Goes 19—24. De heer Tieman: „Een gemotiveerde prognose is onmogelijk. Daar is het krachtsverschil te gering voor" De heer Tieman is er van over tuigd dat de jeugd zich in Bergen op Zoom weer zal doen gelden. „We hebben momenteel een sterke jeugd en dat zal de cursus op de t.v. on getwijfeld nog positief beïnvloeden. De jeugd zal zich zonder enige twij fel willen waarmaken in deze West- Brabant-Zeelandwedstrijd. Er is geen prijs beschikbaar voor de winnende ploeg, wamt waar moe ten wij de trofee laten. Bovendien zien de schakers deze wedstrijd als een prestigeslag. Deze prestigekwes tie is overigens de belangrijkste pij ler van deze traditie", memoreert de heer Tieman. De wedstrijd in Bergen op Zoom begint om half drie precies, terwijl, als alles volgens plan verloopt, om half acht de laatste zetten gedaan zullen worden. Dan wordt ook de balans van de gespeelde wedstrijden opgemaakt. Hoeveel het er zullen zijn is afhankelijk van het aantal opgekomen spelers. Als er meer dan zestig partijen gespeeld kunnen wor den, zal dat ook gebeuren. Het aan tal borden wordt dan uitgebreid. Met deze mogelijkheid wordt wel reke ning gehouden, maar de kans dat dit nodig zal zijn wordt klein geacht, ge zien de ervaringen van de eerder ge houden wedstrijden. (Van onze sportredactie) TERNEUZEN De Zeeuws-Bra bantse Turnkring, organisatorisch on derdeel van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond heeft de laatste weken wat het keurturnea be treft heel wat kritiek te verwerken gekrfegen. Kritiek in die zin, dat er volgens enkele opposanten veel te weinig aandacht wordt besteed aan de vlak op het schip van de turners: het keurturnen. Dezer dagen ver scheen het jaarverslag van de dit jaar jubilerende Zeeuws-Brabantse Turn kring. Secretaris J. A. P. Henderikx verdedigt in het hoofdstuk „Het be leid inzake keurturnen" de handel wijze van hét dagelijks bestuur van de ZeBra. Het besluit van het kringbestuur, na overleg met de kringtechnische commissie, om drie van de vier kring trainingsgroepen te ontbinden, zo schrijft de heer Hendrikx in het jaar verslag, heeft niet alleen veel beroe ring gewekt onder de mensen die in de ZeBra het keurturnen een warm hart. toedragen. Het kringbestuur heeft het besluit de trainingen stop te zetten het is al meerdere malen duidelijk gemaakt niet genomen omdat het geen waarde zou hechten aan goede trainingsgroepen inte gendeel maar omdat er geen re- (Van een onzer voetbalmedewerkers) BREDA Aannemende dat de bal in de zaterdagcompetitie nu ein delijk weer eens zal rollen, blijft het na zo'n lange rustperiode uiterst ge waagd een prognose te doen. Sprang, dat vorige week in de oefenwedstrijd tegen de westelijke tweede klasser Heerjansdam een goede indruk ach terliet, krijgt streekgenoot Kozakken Boys uit Werkendam op bezoek. De Werkendammers staan bij de boven ste vier en zijn favoriet voor de eer ste klas. Toch moet er voor Sprang wei een mogelijkheid tot een punten verdeling inzitten. SSC, da' ook niet stil heeft gezeten in de rustperiode, gaat naar Katwijk en moet op zware tegenstand reke nen van Quick Boys, maar het is toch niet kansloos. De drie leidende clubs in de derde klasse Zuid, die in hun oefenwedstrij den toonden het ritme niet verloren te hebben, moeten op papier in staat worden geacht hun goede positie te behouden. Woudrichem zal op eigen veld Temeuzenze Boys weinig kans geven. NOAD krijgt het zwaarder in de streek-derby tegen Sleeuwijk. BVC moet Rillandia niet onderschat ten. Good Luck maakt de verre reis naar Axel en al staat AZW momen teel nog onderaan, de ploeg uit Raamsdonk zal de punten daar ze ker niet cadeau krijgen. In de vierde klasse A zal Seolto willen laten zien dat de reeks over winningen van voor de rustperiode geen toeval was. Of dat tegen Wil- helmina zal lukken, valt te bezien. Een gelijk spel zou voor de Zeven bergenaren al geen slecht resultaat zijn. VVN heeft de beste in het duel met SDO in Genderen, zeker nu SDO-doélman Van den Anker door een val-met het schaatsen zo goed als zeker de rest van de competitie uitgeschakeld is. Bovendien won VVN in eigen huis ook al. Zwaluwse Boys heeft een zware opgave bij Wit Zwart. Als de aanvallers van de Capellenaren net zo goed op schot zijn als vorige week, dan kan doel man Polak zijn handen wel waren. In de vierde klasse B heeft Hoek ep eigen terrein de beste papieren tegen Yeiseke. Winst voor de Hoeke- naren betekent dat ze de aansluiting met de kopgroep nog niet hebben verloren De koplopers Smerdiek en WHS heboen beide een uitwedstrijd, respectievelijk tegen Kapelle en Kloetinge. Verrassingen zijn daarbij niet uitgesloten. Chrislandia, nog niet uitgeschakeld, gaat trachten bij Nieuwland beide punten weg te ha len. Normaal zit dat er wel in, maar de vraag is ook hier: hoe is men de rustperiode doorgekomen? delijke motieven aanwezig waren, en er momenteel nog niet zijn, om die groepen te laten voortbestaan. De overwegingen waren kort sa mengevat slechte prestaties geen doorstroming naar het Verbond financiering aantrekken trainer door het Verbond ten koste van de kringsubsidies geen leiding slechte opkomst en dergelijke. Hier aan kan nog worden toegevoegd, dat in deze dynamische tijd één training per maand niet voldoende is. Van daar ook dat de meisjestraining voor 1969 was gericht op twee trainingen. Dit plan strandde op subsidiëring, die niet voldoende was om twee trainin gen per maand te verzorgen. De heer, Henderikx gaat in het jaarverslag verder met de vraag: Sluit het kringbestuur en de technische commissie niet de ogen voor de ont wikkeling in de keurturnerij? Zeker niet, we volgen, zo luidt het ant woord, de ontwikkeling met aandacht, en blijven attent. De secretaris van de ZeBra haalt in zijn verdediging van het beleid een krante-artikel aan waarin de heer P. van Boven (VZOS) en J. van de Sande (Astrow/VTV) opmerkingen maakten die ze volgens hem nooit kunnen waarmaken. Im mers, zo stelt hij, om het keurturnen goed te kunnen begeleiden moeten er veel goede keurturnleiders zijn, en veel geld. De ZeBra kan noch over het een, noch over het ander beschik ken. De heer Henderikx is het wel eens met de stelling dat het keurtur nen in de ZeBra een dieptepunt heeft bereikt, maar, zo schrijft hij. het be stuur voelt zich hiervoor niet verant woordelijk. Het keurturnen begint in de vereniging en niet op kringniveau. De heer Henderikx verder: „Bijna iedere vereniging heeft leden met aanleg. Maar die leden moeten wor den opgevangen door leiders en leid sters, die het kenrturnvak volledig verstaan, en hier wringt nu de hele keurturnschoen". Er zijn in de ZeBra bijna geen keurturnleiders (sters). en daarom komt er bijna geen talent naar voren. De sectie keurturnen van het Verbond heeft ditzelfde probleem gebrek aan goede leiders lande lijk ook gevoeld, en organiseerde een cursus daarvoor. Een prachtkans dus, volgens de heer Henderikx, voor de leiders, en het bestuur van de ZeBra hoopte dat velen zouden deelnemen, maar geble ken is dat slechts twee heren uit de ze kring hebben ingeschreven. We mogen aldus rustig concluderen dat de meesten van onze leiders geen of slechts weinig belangstelling voor het keurturnen hebben, maar dat is geen reden om het kringbestuur, of de technische commissie, een verwijt te maken, aldus de heer Henderikx. De secretaris van de ZeBra is van me ning dat hier de heren Van Boven en Van de Sande verwijten kunnen wor den gemaakt, en een deel van de ver antwoordelijkheid van het falen van het keurturnen binnen de kring in dg schoenen schuiven. Is het bijvoorbeeld niet vreemd, al dus de heer Henderikx, dat de heer Van Boven op de jaarvergadering 1969 meedeelde voor honderd pro cent achter het bestuursbesluit be treffende het stopzetten van de cen trale trainingen te staan, omdat er geen of weinig talent was, en dat hij nu gewestelijke trainingen binnen de ZeBra wil. Alsof er nu wel talent is. Is het niet vreemd dat op de techni sche jaarvergadering van vier okto ber 1969, zo gaat de heer Henderikx verder, noch de heer Van Boven, noch de heer Van de Sande, voor stellen inzake een bepaalde aanpak van het keurturnen hebben inge diend, terwijl zij toch later laten we ten dat er een andere koers gevaren moet worden. De heer Henderikx heeft nog meer feiten verzameld: Is het niet vreemd, zo stelt hij, dat de heer van de Sande op de jaarvergadering 1969 opmerkte dat er iets in zijn hart brak, toen hij hoorde dat de trainingsgroepen wer den opgeheven, als diezelfde heer van de Sande reeds meerdere malen is uitgenodigd om de centrale kring-, trainingen onder zijn hoede te nemen, maar dat iedere keer geweigerd heeft omdat de lesgeldvergoeding niet vol doende zou zijn. Is het niet vremd, zo vraagt de heer Henderikx zich verder af, dat de heer Van de Sande op zijn laatste jaarvergadering de kans had voorzitter van de kringtech nische commissie te worden, maar dat hij voor de eer bedankte? De heer Henderikx besluit met: waarom zoveel aandacht aan het keurturnen en aan slechts twee van de tienduizend leden te besteden? Het antwoord is: omdat wij nu eens dui delijk en zonder de critici te spelen, willen weergeven hoe de situatie in onze kring is. Om aan te geven dat zij op verschillende wijzen de kans hebben gehad via legale kringwegen iets aan het keurturnen te doen, maar dat zij die kansen hebben laten lig gen en daarom geen recht meer heb ben om uitspraken te doen zoals nu geuit. Maar ook omdat de belangen van de ZeBra en de bij haar aange sloten verenigingen te veel door der gelijke kritiek wordt geschaad. De secretaris heeft een goede uit smijter van zijn betoog. Hij schrijft dat de heer Keyzer, de leider van de heren-trainingsgroep, en de leden van die groep, om de onderlinge band te handhaven toch graag zouden blij ven trainen. De reiskosten willen de turners zelf betalen, de heer Keyzer geeft voor niets les, waarop het kring bestuur de gymnastiekzaal in Kapel le beschikbaar stelde. DEN HAAG (ANP) Joop Wic ket, de nieuwe trainingscoördinator van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond zal volgende maand een week naar Moskou gaan voor een internationale trainerscur sus. Op verzoek van het Internatio naal Olympisch Comité zal de Rus sische tumfederatie in samenwer king met het Russisch Olympisch Comité deze cursus voor technische leiders van toptumers van 25 febru ari tot 2 maart in de Russische hoofdstad organiseren. Het gaat in deze bijeenkomst om uitwisseling van inlichtingen en ge gevens. Talryke wetenschapsmensen trainers en de gehele Russische turnploeg zullen hun medewerking verlenen. (Van onze medewerker) BREDA De heren van het Mid delburgse E.M.M. hebben in de over gangsklas van de zaalhandbalcompe titie nog steeds de leiding met één punt voorsprong op Stratum Meteoor uit Eindhoven. Zondag reist E.M.M. naar Eindhoven om de eerste plaats te verdedigen. Het zaj alle zeilen bij moeten zetten om de punten mee naar Middelburg te nemen. lm de districtsklais moe-tem de da mes van het Bredase E.B.H.V. het opnemem tegen koploper E.M.M. „Willen we omze theoretische kans op het kampioenschap behouden", aldius mej. R. Verharen, voorzitster va-n E.BH.V., „dam moeten omze dames zondag zegevieren over E.M.M. De Middelburgse ploeg heeft dam nog slechts één pumt voorsprong. Onze dames hebben het dus niet meer in eigen hond en zullen het moeten hebben v-am een misstap van E.M.M., dat nog moet spelen tegen Boeme rang, VoQit em S.O.A. De kans is erg klein, maar zolang de kampioensbe- ker nog niet is uitgereikt zijn onze dames nog serieuze kandidaten. Bij de heren in de districtsklas moet het Goese G.S.C. de bovenste plaats verdedigen tegen Don-gen. G.S.C. heeft aan een gelijk spel vol doende en heeft daarbij nog het voordeel van een thuiswedstrijd. In de afdeling vierde klas B kun nen de heren van Breaik Out 2 uit Roosendaal bij winst de kampioena- medaille in ontvangst nemen- Tegen stander is Rapid in Breda, (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond ziet binnen korte tijd mogelijkheden om administratieve functies op pro vinciaal niveau gesubsidieerd te krij gen. Volgens de heer J.AP. Hende rikx, secretaris van de Zeeuws- Brabantse turnkring, zal dat beteke nen dat er een reorganisatie van het KNGV zal plaatsvinden. In het jaarverslag van de Zebra schrijft de heer Henderikx, dat de kringgrenzen binnen het KNGV ver anderd zullen moeten worden. Een ontwikkeling die de secretaris van de Zebra van harte toejuicht ondanks het feit dat de Brabantse turners dan zullen wegvallen. Volgens hem wordt een professionele aanpak nood zakelijk nu de mensen over steeds meer vrije tijd gaan beschikken. Het bestuur van de Zebra verwacht dat de kringgrenzen zullen worden teruggedrongen of uitgebreid tot de provinciale grenzen. SUTTON (AP) De Britse politie is ingeschakeld bij de voorbereidin gen voor de voetbalwedstrijd tussen de amateurclub Sutton United en de Britse vertegenwoordiger in de Euro pacup I, Leeds United. De David en de Goliath zullen za terdag in de vierde ronde van het Engelse bekertoernooi tegen elkaar uitkomen. Het bestuur van Sutton is van plan te proberen 12.000 mensen in hun piepkleine stadion te wringen. Alle kaarten zijn in één keer verkocht. Het stadion, dat deel uitmaakt van het sportcomplex van de gemeente, wordt slechts door een lage muur aan twee kanten omheind. Het gevaar be staat dat duizenden fans zullen pro beren naar binnen te dringen. Meer dan 100 politieagenten zullen daarom rondom het stadion worden opgesteld, om een eventuele invasie af te slaan. Het is normaal dat dwergen en reu zen elkaar ontmoeten in de Britse be kerwedstrijden, maar amateurploe- gen halen meestal niet de mierde ronde. Sutton had veel geld kunnen ver dienen door in Leeds te spelen, waar het stadion 50.000 plaatsen heeft. De club besloot echter trouw te bl\jven aan de eigen supporters en thuis te spelen. De politiebescherming staat onder leiding van John Lawlor, die ook de veiligheidsmaatregelen heeft getrof fen bij de wedstrijden die het Zuid- afrikaanse rugby team, de Springbok- ken in Groot-Brittannië heeft ge speeld. Leeds vat de komende wedstrijd zeer serieus op. Manager Don Revie heeft twee wedstrijden van Sutton bekeken om niet voor verrassingen te komen sta an. „Wij bereiden ons op deze wedstrijd even nauwgezet voor als wij met wedstrijden tegen Ever- ton, Liverpool of Chelsea plegen te doen". (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9