HOORZITTING OYER KUINDERBOSCH IN DRONTEN Iedereen zegt dat het niet mag, maar de bij! gaat erin Ziekten onder wilgen zeker geen epidemie SAMEN DE GELDONTWAARDING BESTRIJDEN "Er is nu Cassis van SiSi" "Cassis van wie?" "Cassis vanSiSi!" evers hervatten onderlinge steun bij loonconflicten wm Nog deze week nota gehuwde werkende vrouw Op en brief van werkgeversvoorzitter: Schandelijk Roofridder Niets gedaan gggg|\ j Eén spandoek Volgens luchtmacht: STRAALJAGERS LIETEN AQUARIA NIET SPRINGEN Kunstnieren stonden niet werkeloos BURGERZINLENING HILVARENBEEK NA ééN MAAND V0LGETEKEND i lw UL OlL/Vl V/AH bWMÜCKÜMu Zo zou het Kuinderbosch er uit kunnen gaan zien als het voor recreatieve doeleinden gebruikt zou gaan worden. (Van een onzer verslaggevers) DRONTEN Het theater „Du Ronde" in de Drontse Meerpaal was het strijdperk tussen twee nieuwe IJsselmeerpolders van Ne derland: Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder. Zowel de een als de ander wil niets te maken hebben met de plannen om militairen aldaar te huisvesten. Minister Schut heeft een jaar geleden het Kuinderbosch in de Noordoostpolder als toekomstig infanterie-schietkamp aangewezen. Verontwaardigd heeft men daar dit voorstel van de hand gewezen en op Flevoland geattendeerd, waar nog voldoende grond braak ligt om de minister van Defensie uit de brand te helpen. Maar op zijn beurt heeft de bevolking van Oostelijk Flevoland de hand afwerend omhoog gestoken. Staats secretaris Haex zei het al: „Een militair terrein ligt altijd elders. Kan iemand mij zeggen waar dat plaatsje eigenlijk ligt?" heden zijn die er vrijwel niet in Ne derland," had Jaap gezegd. „Je kunt vrijwel overal goed boeren, als je maar voldoende hectares hebt". Zo bleet het begrip marginale land bouwgronden ondanks al deze ex- ceHente boeren in de IJsselmeerpol ders vaag. „Wij blijven zoeken waar ze liggen", rondde dr. Van Dijk dit hoofdstuk af. N.O.-Polder houdt slechts twee pro cent bosgrond over, wanneer het Kuinderbosch zou worden gekapt", betoogde wethouder F. Polter van de N.O.-polder. „En dat terwijl het gemiddelde tien procent is. Mis schien kan ir. Van Maaren, hout vester van staatsbosbeheer in de IJsselmeerpolders, daar nog wat over zeggen". Maar ir. Van Maaren was wei wijzer. Als ambtenaar zeult hij immers een immens spreekver bod met zich mee. Een bijzondere commissie van de Tweede Kamer van de nota over de situering van militaire oefenterrei nen (20 man sterk) oriënteerde zich deze week in de beide polders, want die veer heeft minister Schut moe ten laten. Aanvankelijk meende hij alles in stilte te kunnen bekoksto ven, maar een 17-jari.ge zoon van een Emmeloordse groenteman bracht de zaak op 1 april 1969 door middel van een stencil letterlijk op straat. En toen was de gort gaar in Emmeloord. De bevolking protes teerde massaal en alle daarmee ge paard gaande publiciteit leidde tot de instelling vain een speciale Ka mercommissie. Die commissie be legt nu overal hearings, want het Kuinderbosch is niet het enige ter rein waarop minister Schut het oog heeft laten vallen om de soldaten van zijn collega Den Toom onder te brengen. En overal klonken en klin ken nog steeds de protesten. De commissie, die onder voorzitter schap staat van dr. K. van Dijk (,W,D), verzamelt nu alle voor- en tegenargumenten en legt dit aan de minister over, waarna er een me morie van antwoord'feómt die dan weer resulteert in een openbare be handeling in de Tweede Kamer. De heer Van Dijk hoopt, dat die voer het zomerreces nog gehouden kan worden. noemde hij een ongelukkige gedach te, blijkbaar „ingegeven" door een natte vingerwijzing van de heren Kikkert en De Boo. Minister Schut werd in Dronten vooral aangeval len doordat n.b. hü in de nota aan de Tweede Kamer heeft gesteld, dat militaire oefenterreinen op margi nale landbouwgronden zouden moe ten worden gevestigd. „En die zijn er practiseh niet", zo riep Jaap Kern- uit namens de gehele georganiseerde landbouw in de IJsselmeerpolders sprekende. „In een telefoongesprek met minister Schut heb ik hem dat nog gevraagd. Excellectie wat zijn marginale grond'en". „Nou, dat zijn slechte gronden". „Maar met de huidige mogelijk- -- - - .Y,'-- ri i-r!-":' ÈlfSjjjï1! i H Gedeputeerde van Overijssel, de heer J. Thomas sprong ook flink rond in deze discussie. „Alles is ge meten met de maat van vandaag", zo riep hij uit, „er wordt geen reke ning gehouden met de ontwikkeling. In Oostelijk Flevoland wordt in één jaar 500 ha bos aangeplant en bij het Kuinderbosch is het devies hadsjikidee, de bijl er maar in. En dat terwijl hoge militairen hebben gezegd, dat bij aanwijzing tot schiet- terrein het gehele bos voor de re creatie verloren gaat. Het kappen is een schandelijke daad. Het Kuin derbosch is onmisbaar. Ook gezien in het perspectief van de recreatie". En zo ging het verder. Burge meester Van Eek werd voor de keus gesteld: „Wat prefereert u, Kuin derbosch of een schietkamp tussen Creil en Rutten". „Niets", zei de burgemeester diplomatiek. „De bevolking van de Burgemeester G. Groenendaol van Kuinre-Blankenham grenzend aan de N.O.-Polder deed zijn ver wijzing naar de vroegere roofrid ders van Kuinre eer aan door te zeggen „het onverantwoord te ach ten landbouwbelangen in Oostelijk Flevoland te laten prevaleren bo ven recreatieve belangen. Wij zjjn geen agrarisch land meer. Dat moe ten we goed onthouden". „Een schietterrein in het Kuinder bosch is een internationaal schan daal", betoogde de VW-voorzitter van de N.O.-Polder en daar kon mi nister Schut het mee doen. Dr. W. M. Otto van Oostelijk Fle voland kwam daarentegen op voor „zijn polder, de toekomstige IJssel meerpolders en (toekomstige bewo ners)Geen oefenterreinen en ook geen schietterreinen. De IJsselmeer polders hebben de beste landbouw gronden van Nederland, en zullen belangrijke bestemmingen gereali seerd worden met betrekking tot wonen, recreatie en industriële ont wikkelingen". En prof. D. Bakker van de rijksuniversiteit Groningen voegde daaraan toe, dat aanwijzing zonder wetenschappelijk onderzoek zowel voor de Flevolanden als voor het Kuiniierbosch onverantwoord zou zijn, „Het Kuinderbosch is qua bodemgesteldheid en flora uniek in Nederland. Vanuit de landbouwho geschool in Wageningen is een bo tanisch onderzoek gaande, dat zich (zo mogelijk) moet uitstrekken tot 20.55. We moeten belangrijke na tuurgebieden als de Banzee en -eilanden, gebieden op de Veluwe en ook de Flevolanden veilig stel len en we moeten geen uitspraken doen zonder grondig onderzoek. Het behoud van de leefbaarheid in Ne derland eist dit". „In ieder geval zal het Kuinder bosch door de recreatieve aanwen ding minder ongunstig beïnvloed worden in zijn flora- en faunamilieu dan door de komst van een infan terie-schietkamp." AJdus Victor van Dalen namens de CJN en de NJN in de N.O.-Polder. r JÊÊË Ju Hs - Jflex B Uilfc i nm -IjJi De hearing in Dronten verliep buitengewoon rustig. Er was slechts één spandoek met de tekst „Han den los van het Kuinderbosch", ter wijl jongeren probeerden een docu mentatie over dit bos a rais-o-n van een gulden te verkopen. De bevol king van de N.O.-Polder wacht in spanning af wat er uit de bus zal komen, maar, aldus burgemeester F. M. van Panthaleon baron Van Eek „een krijgsman wint al veel, al wint hij niets dan tijd". De burge meester vond dat waarvoor men voor Flevoland in toenemende mate aanspraken zou doen op grote ruim ten voor bijzondere doeleinden, een nieuw schietterrein ook daar moet komen, omdat zo'n object juist zo'n bijzonder doeleind is. Een schietter rein tussen dé dorpen Creil en Rut ten (eveneens in de N.O.-Polder) En zo ging het maar door. 1100 ha voormalige Zuiderzeebodem, waar tijdens de inrichting en kolonisatie niets aan gedaan zijn, is al bijna een jaar lang punt van harde discussie. Want de unieke en gevarieerde bo demgesteldheid van het Kuinder bosch was landbouwkundig zo on interessant, dat er maar bomen op werden geplant. Daarna werd er niets meer aan gedaan. Ook niet wat betreft de uitvoering vap recrea tie-objecten. Er zijn bij het gemeen tebestuur van de N.O.-polder wel plannen en staatsbosbeheer heeft alles in onderzoek, maar verder dan een inventarisatienota is men nog niet gekomen. Toen minister Schut opeens met een vinger naar dat Kuinderbosch wees, raakte iedereen in paniek. In Dronten waren het 20 sprekers die namens veel meer or ganisaties van mening waren, dat minister Schut zijn handen af moet houden van het bos. Een paar en thousiastelingen menen, dat door de veelheid van argumenten bij voor baat een positieve beslissing was af gedwongen en begonnen reeds met serpentines te gooien. Maar zover is het nog lang niet. „Want", aldus voorzitter Van Dijk, „de Kamerfrac ties hebben nog geen enkele beslis sing genomen. De zaak is nog ge heel open!" Ook al omdat staatssecretaris Haex heeft gezegd, dat defensie be slist geen voorkeur heeft voor het Kuinderbosch t.o.v. Flevoland. Maar daar wil de bevolking van dat ge bied nou weer niet aan. .Dat was heel duidelijk na vijf uur vergade ren in Dronten. En zo zal het Kuinder„bosch" eruit zien als eenmaal tanks en personeelsvoertuigen van de infanterie hun in trede hebben gedaan. (Van onze redactie binnenland) BREDA De „watermerkziekte", de ziekte onder de wilgen, komt al heel lang en in heel ons land voor. Voornamelijk oude en niet meer on derhouden knotwilligen, er zijn er in ons. land zeker nog wel eer. mil joen, zijn aangetast. Dat deze ziekte nu hernieuwde aandacht heeft ge kregen komt door de belangstelling die ontwerpers van stedelijke beplan tingen weer hebben gekregen voor de wilg als stadsbeplanting. Na een jaar of tien, twaalf kan een nieuw geplante boom gevoelig worden voor besmetting. Dit vertelde de directeur van het Boskouwkundig proefstation „De Dorschkamp", ir. J. F. Wolterson. Op verzoek van de „nationale populie rencommissie" is dit proefstation zijn aandacht op de ziekte gaan richten. Men doet er nu hard zijn best om een resistente wilgensoort te ontwikke len, maar is daarin nog niet geslaagd. Juist door het grote aantal van die oude, niet onderhouden knotwilgen kan de door een bacterie veroorzaak te infectie zich zo gemakkelijk ver spreiden. De bomen worden niet onderhou den, omdat ze voor de boer die ze Ln zijn land heeft staan geen econo mische waarde hebben. Aan de an dere kant zou opruimen een bijzon der kostbare maatregel zjjn, al zou het de bestrijding wel een eind op weg helpen. Voor de oorlog, zo ver telde ir. Wolterson, heeft staatsbos beheer al eens geadviseerd alle zieke wilgen op te ruimen. Het advies werd niet opgevolgd, zodat de bomen in ons landschap bleven staan. Staatsbosbeheer heeft zijn bui tendienst gevraagd, in de verschil lende provincies te letten op even tuele uitbreiding van de ziekte. Als zich dan verontrustende verschijnse len voordoen kan men in overleg met de plaratenziektenkundige dienst maatregelen overwegen. Tot nu toe heeft staatsbosbeheer echter nog uit geen enkel district meldingen over verontrustende verschijnselen ont vangen. Van een epidemische omvang van de ziekte kan volgens deze diens: nog niet warden gesproken. Engel-and kenit d-e ziekte ook en daar wordt er erg veel aandacht aan besteed. Begrijpelijk, want juist de wilgensoort waarvan men cricketbats maakt is er erg gevoelig voor. In ons land gebruikt de boer de wilgenteen niet meer, vandaar dat hij de bomen niet meer onderhoudt. Er worden nog wel wat klompen van wilgenhout gemaakt: de duurste. De ziekte betekent geen bedreiging voor de griendcultuur, omdat het wilgen- griend gehakt wordt voordat het de „gevoelige" leeftijd kan bereiken. DEN HAAG De voorzitters van het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond, W. Bruyn- zeel en mr. P. van Boven, hebben een open brief geschreven over: verdie nen en uitgeven in de jaren '70. Zij doen een beroep op iedere Nederlan der om aan de bestrijding van de Inflatie te werken. „Ons beweegt de zorg om de voort durende geldontwaarding. De laatste tien jaar is de gulden ruim 1/3 min der waard geworden. In het laatste jaar alleen is de gulden 7.5 percent in waarde gedaald. Dat is helaas een Europees record", aldus de werkge versvoorzitters. „Wij staan aan het begin van de iaren zeventig. Willen wij in 1980 runnen zeggen dat dit een voorspoe dige periode is geweest, dan moet daarvoor nu de grondslag worden gelegd. Dan moet op korte termijn paal en perk aan de geldontwaarding worden gesteld. Wij doen een drin gend beroep op alle partijen om er aan mee te werken dat lonen en prij zen in 1970 niet voor de zoveelste keer uit de hand lopen." Van regering en parlement wordt revraagd de overheidsuitgaven min der te laten stijgen dan tot nu toe gebruikelijk was en de maatregelen te beperken die de kosten van le vensonderhoud omhoog drijven. Bruynzeel en Van Boven doen een beroep op de werkgevers om alleen met erkende vakbonden te onderhan delen over arbeidsvoorwaarden en niet te zwichten voor onverantwoor de looneisen, ook niet onder drei ging met staking. Ook wordt er op aangedrongen prijsverhogingen zo veel mogelijk achterwege te laten. Van de vakbeweging wordt gevraagd bij het stellen van looneisen de eco nomische mogelijkheden in het oog te houden. Op de werknemers doen de heren Bruynzeel en Van Boven een beroep om geen wilde akties voor gewin op korte termijn te ondernemen en ver trouwen te stellen in de erkende vak beweging „die uw belangen al jaren lang toch waarachtig niet slecht be hartigt". (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Uit een onderzoek dat de koninklijke luchtmacht heeft ingesteld is gebleken dat het door breken van de geluidsbarrière door e en vliegtuig van de luchtmacht niet de oorzaak kan zijn van het springen van de ruiten van negen aquqaria. Zoals bekend heeft de heer J. Siria- kus uit Zwijndrecht zich higrover bij de politie beklaagd toen hij zijn aquaria vernield en zijn vissen dood vond. Volgens het onderzoek waren op de dag van het ongeluk de weersom standigheden zo slecht dat alle vlieg- bases van de luchtmacht, op één na, gesloten waren. Op de basis Eindho ven, de enige die open was, zijn alle straalvliegtuigen die supersoon kun nen vliegen, die dag aan de grond ge bleven. De verkeersleiding heeft die d\ ook geen contact gehad met buiten landse supersone straalvliegtuigen boven ons land. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet waar, dat in een aantal ziekenhuizen één of meer kunstnieren, die daar deel uitmaken van een dialysecentrum, wegens personeelsgebrek buiten ge bruik staan of hebben gestaan. Dat is ook in het Sint Geertruidengast- huis in Deventer en het gemeente ziekenhuis te Arnhem niet het geval geweest. Dit zegt staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van den Doel (PvdA). Het voornemen bestaat de kunst- nierbehandeling als afzonderlijke ver strekking op te nemen in het ver- strekkingenbesluit ziekenfondsverze kering. De kunstnierbehamdeling zal dan slechts voor ziekenfondsrekening kunnen worden verstrekt in door de minister c.q. staatssecretaris erkende centra. Overeenkomstig het interim-advies van de gezondheidsraad inzake kunst- nder en niertransplantatie wordt ge streefd naar een doelmatige voorzie ning in de behoefte aan dialyseplaat- sen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De twee centrale werkgeversverbonden hebben een reeds jarenlange onderlinge garantie regeling bij loonconflicten nieuw le ven ingeblazen en aangevuld. De be. doeling van deze regeling is om elk aar financieel bij te staan als een of meer ondernemers niet bereid zijn in t e gaan op in hun ogen te sterke looneisen van de vakebweging en als gevolg daarvan door een staking worden getroffen. Men kan deze ga rantieregeling zien als een tegenhan ger van de stakingskansen van de vakbeweging met dien verstande, dat de werkgevers geen fonds vormen maar pas met geld over de brug ko men als een ondernemer als gevolg van stakingen in financiële perikelen geraakt. De verbonden het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond hebben de bestaande af spraken in dit opzicht bevestigd en aangevuld, omdat zij van mening zijn dat bij de huidige vrije loonpolitiek de invloed van de overheid van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers sterk is verminderd. Anderzijds heeft men terwille van een verantwoorde loonontwikkeling behoefte aan een goede onderlinge coördinatie. Nu de ondernemers individueel of (ADVERTENTIE) groepsgewijze op het loongebied moe ten opereren tegen een vakbeweging, dit eveneens zelfstandig optreedt, hebben die ondernemers een rugge- steuntje nodig in de gevallen, waarin zij wel een algemene werkgeverslijn jouden willen aanhouden maar hier toe niet in staat zijn als gevolg van de verlangens van de vakbonden, ze ker als die verlangens worden onder streept door stakingsdreiging. Die werkgeverslijn, aldus de verbonden, wordt bepaald door de behoefte aan het behoud van de werkgelegenheid en de noodzaak tot het afremmen van de geldontwaarding. Om de onderne mers in staat te stellen „neen" te zeggen tegen looneisen hebben de verbonden besloten de krachten ver der te bundelen met aanvaarding van de financiële consequenties. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Onvoorziene om standigheden voorbehouden" za-1 staatssecretaris Grapperhaus (Finan ciën) in de loop van deze week nog aan de Tweede Kamer een nota stu ren over de fiscale 'positie van de werkende gehuwde vrouw. Dit blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op vragen van het Tweede-Kamerlid Berg. HILVARENBEEK (ANP) De burgerzinlening, uitgeschreven door burgemeester en wethouders van Hilvarenbeek, een 30-iarige obliga tielening tegen 7 procent, is oa een inschrijvingstermijn van een .naand ruimschoots volgetekend. Het be drag van de lening ad f 500.000 werd aan de bevolking van Hilva renbeek te leen gevraagd ter ge deeltelijke financiering van de stichtingskosten, begroot totaal op f 1.298.060 voor het bouwen van een overdekt zwembad en sporthal De realisering van deze plannen is door het succes van de lening en de te verwachten, nog toe te kennen süb- sidies nu dichtbij gekomen, zo me- nen b. en w. van Hilvarenbeek.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 8