DRS. UDINK VOORZIET: PUBLIEKE OPINIE T.A.V. ONTWIKKELINGSHULP ZAL INZAKKEN GEBIED TWINTIG UUR TANG BEZET Massale Israëlische aanval op Jordanië Verolme Uw toeverlaat bij GRIEP m a 12 MAN TERECHT GESTELD Strafvervolging tegen mr. LUNS gevraagd ZAAK HAARLEMSE RECHTER VOOR HOF DE WANHOOP EN VERNEDERING VAN DE IBO'S Zusters mogen de communie uitreiken BUURTBEWONERS LYNCHEN MAN IN R10 DE JANEIRO Pater Prins moest narrenkap overdragen m iedereen v.'eet-Aspirine helpt. Reddingboot slaat om: vier doden Nog meer Mirages voor Libië Direct na mislukte coup in Irak BUTTINGER EN VIHAMIJ: FUSIE Actie voor steun Grieks verzet Donderdag 22 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW DEN HAAG (ANP) De minister zonder portefeuille, drs. B. J. Udink, acht het niet uitgesloten dat de Ne derlandse publieke opinie ten aan zien van ontwikkelingshulp, even als die in de Verenigde Staten, ge heel zal „inzakken". Het ontwikkelingsvraagstuk duurt langer dan onze onbestendige emo ties, aldus de minister, die sprak op een bijeenkomst van het contact centrum op voorlichtingsgebied in Den Haag. Er zal nog een lange weg moeten worden afgelegd voordat de publie ke opinie volledig begrip heeft voor ontwikkelingssamenwerking. Wil het ontwikkelingsbeleid sla gen, dan dient het te zijn gebaseerd op een publieke opinie die er op is voorbereid geduld te oefenen, die er begrip voor heeft dat plotselinge op lossingen niet mogelijk zijn. In de Verenigde Staten, die op het gebied van ontwikkelingshulp pioniers werk hebben verricht, is de publie ke opinie die de basis van het be leid moet vormen, weggevallen, omdat het filantropisch element in de hulp in de ontwikkelingslan den koel en zelfs vijandige reacties opriep, de strijd tegen het commu nisme in een ander licht kwam te staan en de ontwikkelingslanden zich politiek niet wensten te binden en economische voordelen op korte termijn niet te behalen ble ken. Zodra de Verenigde Staten met grote interne problemen werden geconfronteerd het negervraag- stuk, de leefbaarheid van de steden stortte de publieke opinie in. Van de drie elementen waarop de ont wikkelingshulp was gebaseerd: lief dadigheid, strijd tegen het commu nisme, economisch eigenbelang waren slechts de laatste twee aan vankelijk rationeel. In Nederland en de Scandinavi sche landen, waar de ontwikkelings samenwerking nog een betrekkelijk nieuwe zaak is en sinds kort grote bedragen worden uitgetrokken, be staat in bepaalde kringen nog ent housiasme. Niettemin, aldus minis ter Udink, dient ook in Nederland het standpunt van de publieke opi nie te veranderen. Het ligt nog te veel in de liefdadigheidssfeer, en het is moeilijk niet te vervallen in de houding van iemand die iets geeft en meent daarom ook iets te zeggen te hebben. VATICAANSTAD (DPA) In Va ticaanstad is woensdag bekendge maakt dat de Romeinse curie zich bereid heeft verklaard verzoeken in te willigen om zusters de communie te laten uitreiken, liturgische han delingen te laten verrichten en het doopsel te laten toedienen. (Van onze verslaggever) MOOK De verkiezing tot prins Carnaval van de 33-jarige patcr-passionist Arie van Dam uit Mook heeft zoveel negatieve reacties opgeleverd, dat hij na drie dagen de narrenkap moest afzetten. Dit is gebeurd in overleg met de carnavalsvereniging de Hei kneuters, pastoor Th. Thijssen en de burgemeester. Zijn optreden voor de bejaar den was echter een geweldig suc ces. Prins „Arie den Urste" zei hierover: „Ondanks hun leeftijd tonen die mensen veel meer be grip". En over het celibaat: „Als iemand zich in de toekomst aan zo'n sociaal gerichte functie wil binden, dan moet daar niet de verplichting bij gelden, dat hij vrijgezel blijft". Hij besloot: „Toch vind ik het leuk, dat ze mij gekozen hebben tot Prins Carnaval". Op de foto kapelaan Van Dam tijdens zijn driedaagse carnavals heerschappij. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/AMMAN Israëlische eenheden, gesteund door tanks, vliegtuigen, pantserwagens en artillerie, hebben van dinsdagavond tot gistermiddag een grootscheepse aanval gedaan op guerrillabases in Jordanië, en het gebied van Ghor Safi ten zuiden van de Dode Zee rond 20 uur lang bezet gehouden. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat bij de strijd zes Arabische guerrillastrijders gesneuveld zijn. De Israëli's hadden geen verliezen geleden. De Israëlische troepen hebben zich gistermiddag teruggetrokken achter de bestandslijn. Het was de langdurigste militaire actie op Jordaans grondgebied in bijna twee jaar. De Israëlische militairen waren vol gens radio Amman dinsdagavond om 18.00 uur (W.E.T.J onder dekking van vliegtuigen en tanks de grens over getrokken. Nadat de luchtmacht de operatie had voorbereid, trok de strijdmacht door het schaars bevolkte, bergachtige terrein, waarbij enige (VERVOLG VAN PAGINA 1) ter Nelissen garantie kunnen worden verleend voor een extra krediet voor het opvangen van mogelijk optre dende Hquiditeëtsspanningen. Daarna zal dan moeten worden beslist of, en zo ja, voor welke termijn en tot welk bedrag de in oktober j.l. op een re kening-courantkrediet van 25 milj. gulden verleende garantie moet wor den gehandhaafd, alsmede de even tuele garantie op een extra krediet. Inmiddels zou dan een regeling kun nen gelden dat de minister van Eco nomische Zaken gekend moet wor den in en zo nodiig bezwaar kan maken tegen het doen van bin dende offertes en het aanvaarden van opdrachten voor schepen. Over dit alles heeft minister Nelis sen reeds meerdere oriënterende be sprekingen gevoerd met de voorzit ter van het college voor de scheeps bouw, mr. B. Biesheuvel, de leiding van het Verolme-concern, de leiding van het (concurrerende) Rijn-Schel- de-concern, vertegenwoordigers van de vakbonden en verschillende an dere directe of indirect betrokkenen. Minister Nelissen zal dit overleg nog voortzetten en eveneens nog een ge sprek hebben met de vaste commis sie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer. Zodra de hele zaak dan is afgerond en minister Nelissen zijn standpunt nader zal hebben be paald, wordt de kamer verder op de hoogte gesteld. Minister Nelissen heeft de Tweede Kamer voorts officieel in kennis ge steld van het reeds bekend gewor den besluit van het kabinet om het maximum rente-overbruggingskre diet op scheepsbouworders van 2 pet. op 3Vz pet. te brengen. Dit voorlopig voor de periode van 20 januari 1970 tot en met 31 juli 1970. (ADVERTENTIE) voertuigen van de guerrillastrijders werden vernietigd. De Israëlische piloten vielen vol gens de Jordaanse woordvoerder zo wel militaire als civiele doelen aan. Uit het strijdgebied had hij vernomen dat de vliegtuigen alles beschoten wat bewoog. De toestellen werden van de grond af beschoten, maar niet gemeld werd of er werden neergehaald. Jordanië heeft inmiddels de Veilig heidsraad ingelicht over de aanval. In Israëlische militaire kringen liet men weten dat de operatie geen poli tiek karakter heeft gehad. Het ging slechts om het normaal functioneren van de Israëlische potasfabriek in Sodom, die herhaaldelijk het doelwit is geweest van de Arabische guerrilla- aanvallen. te waarborgen. FRASERBURG (RTR) De Britse reddingboot „The Duchess of Kent" is gisteren bij het verlenen van hulp aan een Deens schip gekapseisd en gezonken. Tenminste vier beman, ningsleden zijn verdronken. Een an der wordt nog vermist. PARIJS (AP) De minister van defensie, Michel Debré, heeft meege deeld, dat Frankrijk tussen 1972 en 1974 van plan is Libië behalve de 50 reeds bestelde Mirage V's nog 30 Mi- rage HI-e' straaljagers en 20 oplei dingstoestellen te leveren. BAGDAD (RTR/AFP) In Bag dad zijn gisteren twaalf personen te rechtgesteld, onder wie drie gepen sioneerde militairen en twee in actie ve dienst, na een poging in de nacht van dinsdag op woensdag de aan de macht zijnde Baas-partij omver te werpen, zo heeft radio-Bagdad ge meld. De mannen waren kort tevo ren door een bijzondere rechtbank van drie leden ter dood veroordeeld. Radio-Bagdad onderbrak haar a- vondprogramma met de melding dat dinsdagavond twee militairen bij schermutselingen met samenzweer ders waren gedood. Tanks van een legerkamp vlakbij Bagdad sloegen de opstand neer. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo hadden en kele legerofficieren voorgewend zich bij de samenzweerders aan te sluiten, waarna zij de autoriteiten op de hoogte stelden. De samenzweerders waren naar een legerkamp gelokt met het voorwendsel, dat zij daar de beschikking over tanks zouden krij gen. Zij werden echter in het kamp gearresteerd. De belangrijkste figuur was naar het republikeinse paleis in Bagdad gelokt waar men hem de in druk gaf dat hij president zou wor den. Toen hij daar rangen en stuk ken land aan officieren toewees, werd ook hij aangehouden. De militairen zijn door vuurpelotons geëxecuteerd, de burgers zijn opge hangen. (Van onze correspondent) BAARN Dr. T. de Booij uit Baarn, geoloog aan de V.U. in Amsterdam, heeft de Hoge Raad verzocht een vervolging tegen mr. Luns in te stellen op grond van het Biafrabeleid van de regering. Zijn aanklacht is gisteren ge deponeerd bij de Hoge Raad. Rekening houdende met het artikel der grondwet inzake de parlementaire onschendbaarheid meent dr. De Booij dat de daden van de minister ver volgd dienen te worden nu de bewindsman de overtredingen van de artikelen 135 en 136 wetboek van strafrecht (verzwijging voorgenomen misdrijf) 355 en 356 (ambtsmisdrijven van een minister en culpoos nalaten) W.V.S. ten laste moeten worden gelegd. - - RIO DE JANEIRO Een klein meisje onder een paraplu kijkt naar het lichaam van de 60-jarige Geraldo Viana de Carvalho die aan een lantaarnpaal werd gebonden en gelynched door bewoners uit de straat. De politie zoekt naar zes mannen die besloten hadden Carvalho te straf fen nadat hij kennelijk zijn verstand verloren had. Nadat hij bijna was doodgeslagen, schreeuwde hij verscheidene uren om hulp, echter zonder resultaat. Toen de politie ter plaatse kwam, was de man overleden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof is gistermorgen „in hoger beroep" begonnen met de zaak tegen de 61-jarige Haarlemse rechter mr. H. G. Rambonnet. Bijna twee jaar geleden veroorzaakte hij met zijn au to een verkeersongeval, waarbij de 17-jarige bromfietser Henk Lammers uit Hillegom overleed. De rechtbank in Den Haag ver oordeelde de rechter alleen op het punt van „in gevaar brengen van verkeer" toen tot de maximale boe te van f 1000 en een jaar ontzegging van het rijbewijs. Mr. Rambonnet werd slechts verweten het rijden met gladde banden. Het gebruik van te veel alcohol achtte men niet bewe zen. Hierop ging de off. van justitie, mr. A. W. Rosingh in hoger beroep. Zijn eis was destijds, drie maanden cel en twee jaar ontzegging wegens „grove schuld". Gisteren behandelde het Hof de toe dracht van het ongeluk en de toe stand van de banden. Vandaag zal men zich bezighouden met eventueel gebruik van alcohol door verdachte. Een van de vele getuigen verklaar de, dat hij op het mement van het ongeluk achter mr. Rambonnet had gereden. Hij had zijn auto wel zien slippen, maar zag pas na enke le minuten, dat er iemand in de sloot langs de weg lag. Een buschauffeur beweerde wel de gelijk te hebben gezien, dat de brom fietser werd geschept door de auto van verdachte. Ook vele andere getuigen en des kundigen, o.a. een slip-expert leg den belastende verklaringen af. Vandaag Nederlanders, is het een dag om trots te zijn. Om de borst te laten zwellen, om naast onze schoe nen te gaan lopen, om de neuzen in de wind te gooien, om te glimmen en om met onze veren te gaan pron ken. Want wat is er vandaag aan de hand? Ik zal het u als even trotse Nederlander eens haarfijn vertellen. Er bestaat in Den Haag (geloof ik) een bandje van drie kleine jongens en een aardig meisje. Shocking Blue is de naam van dat groepje. En Een Plaatje Van Dat Bandje Staat Num mer Eén In De Amerikaanse Hit parade. Zo. Nu weet u het. En omdat het de eerste keer is dat een plaatje van een Nederlands groepje op de eerste plaats in Amerika staat, moe ten we dubbel trots zijn. Venus is de titel van het plaatje. En dat meisje heb ik altijd al aardig gevonden. De schatting is dat er momenteel al 4 (vier) miljoen exemplaren van Venus zijn verkocht. Maar de vier lidjes van de band blijven eenvoudig. Zo heeft de schrijver van het liedje pas vorige week een automobiel ge kocht. Eerder kon het er niet af. Zo iets vertedert, niet? Zondag: paus prijst regering Nigeria. Woensdag: 300.000 doden iin Bdafra. Wat gemakkelijk over het begrip „mensen" loopt volgens mij ook Feijenoord-manager Brox heen. Die heeft zich opgewonden over de inter land van een Nederlands elftal tegen Israël. Want het is zo gevaarlijk om naar het Midden-Oosten te gaan, nietwaar. ,jMen kaapt tegenwoordig net zo gemakkelijk een vliegtuig als men tegen een bal trapt," was zijn mening. En: „Misschien zijn wij wei wat al te voorzichtig, maar (en nu komt het, M.) er zit tenslotte nog wel wat ..apitaal van ons en de andere clubs in zo'n vliegtuig." Ook voetballers, maar dat zijn ten slotte maar voetballers, hè meneer Brox. En het gaat om de centen uit eindelijk! Luns vorige week: Het valt best mee in Biafra. Woensdag: 300.000 doden in Biafra. Kapelaan: Zó Prins-heerlijk is het nu ook weer niet! Die Romeinse mode-ontwerpers zit ten mij wat te dicht bij het „vuur". Schakelen ze plotseling over op de maxi-mode om het accent weer hele maal op de enkel te laten vallen, die opnieuw bewonderende manneblik- ken moet trekken. Dat las ik ten minste. Voor mij hoeft het niet, hoor. Voor de goede (65+)-verstaanders: om volgende week weer zo'n gratis reisdagje met de NS te kunnen heb ben, moet men natuurlijk wèl een speciale 65+-kaart hebben. Daar kun je dan een heel jaar voor half geld op reizen, maar het kost natuurlijk wel wat. Lord Hunt maandag: problemen in Biafra kleiner dan gedacht. Woensdag: 300.000 doden in Biafra. GRONINGEN/ARNHEM (ANP) De handelsmaatschappij Buttinger te Groningen en N. V. Veeenigde In dustrie en Handelsmaatschappij Viha- mij te Arnhem hebben besloten tot volledige samenwerking. En tóch carnaval. is het binnenkort weer MERIJN AMSTERDAM (ANP) De Grie kenland-werkgroepen in Nederland ganisaties die zich keren tegen het huidige Griekse kolonelsbewind, or en België, verschillende lokale or ganiseren in de eerste helft van fe bruari in steden als Amersfoort, Gro ningen, Nijmegen, Amsterdam, Maas tricht, Utrecht, Leiden, MIDDEL BURG en Brussel bijeenkomsten, dis cussieavonden, culturele manifestaties met het doel gelden in te zamelen voor de Griekse verzetsbeweging P.A.M. (VERVOLG VAN PAGINA 1) uit hun schuilplaatsen tevoorschijn, zo schrijft de correspondent, en be geven zich naar de dichtstbijzijnde steden en dorpen. Een door de cor respondent ondervraagde lbo zei dat de vluchtelingen in de hossen eerst verkenners uitsturen. Gardner Smith wijst eveneens op de grote financiële chaos die is ont slaan, sedert het Blafraanse geld ongeldig is verklaard. In Orloe bij voorbeeld weigeren handelaars Ni- geriaaus geld aan te nemen en wil len slechts Biafraanse valuta aanne men. In andere delen is het omge keerde het geval. Ook hij maakt melding van het schreeuwend te kort aan transportmiddelen, dat de verdeling van voedsel en andere hulpgoederen die in voldoende hoe veelheden worden aangevoerd, be moeilijkt. Evenals andere bezoekende jour nalisten maakt de Franse corres pondent melding van gevallen van verkrachting door federale Ni- geriaanse troepen en de maatre gelen die door de legerleiding wor den genomen om dit tegen te gaan. Hij citeert de Nigeriaanse federale commandant, kolonel Akinginade die volgens hem heeft gezegd: „Het is onmogelijk al die problemen reeds zo spoedig na de bevrijding onder de knie te krijgen". De Franse correspondent zegt dat de situatie vooral ouder de kinde ren nijpend is. Onder hen komt veel hongeroedeem voor. De secretaris van de afdeling Owerri van het Ni geriaanse Rode Kruis, Ndimele Aja- ka, een lbo die dezelfde functie be kleed heeft onder het Biafraanse be stuur, zei dat zijn dienst zondag slechts 150.000 personen van voedsel heft kunnen voorzien en maandag 200.000 op en totaal van een mil joen. Volgens hem bevinden zich op een afstand van 70 km van Owerri voldoende voorraden maar de trans portmiddelen om deze in Owerri te krijgen ontbreken. Hij schatte dat het drie tot zes maanden zal duren voor de situatie weer normaal is. De correspondent heeft eveneens gesproken met de in de Ver. Staten opgeleide Nigeriaanse vrouwelijke dokter Nebuwa Nwbaneri, die het kinderziekenhuis in Okporo leidt, waar 900 aan ondervoeding lijdende kinderen verblijven. Zij deelde mee dat er op dit ogenblik voldoende voedsel aanwezig is, maar dat het werk vrijwel onmogelijk wordt ge maakt door gebrek aan personeel. „Dinsdag hebben wij drie kinderen verloren en er zullen er nog min stens twee per dag sterven tot wij meer personeel krijgen", zo zei zij. De correspondent van het West- Duitse persbureau DPA meldt uit Owerri dat „tegen de verwachtingen in" de Nigeriaanse federale troepen zich na de capitulatie goed hebben gedragen en geen schot meer heb ben gelost. Correspondent Fritz Lüdecke zegt dat de gezondheids toestand van de Ibo-bevolking naar verhouding betrekkelijk goed is, om dat de hulpverlening tot het ogen blik van de capitulatie goed ge organiseerd is geweest. Ook hij meldt, dat vele gevluchte Ibo's uit de bossen terugkeren naar hun woonplaatsen en het normale le ven weer langzaam op gang komt. Het gebrek aan transportmiddelen is echter nijpend. Het Nigeriaanse leger heeft evenwel het herstel van vernielde wegen en bruggen krach tig ter hand genomen en deze weer bruikbaar gemaakt. De door de troepen opgerichte noodbruggen kunnen zelfs zware vrachtwagens houden. Lüdecke zegt dat de federale le ger zich slechts vertoont op belang rijke wegkruisingen, maar dat de verdere verkeersregeling in handen is van de oorspronkelijke Ibo-poli- tie. Over het algemeen gedragen de federale troepen zich zeer goed en katholieke broeders en zusters heb ben verklaard, dat de discipline on der de bezettingstroepen, vooral ge durende de eerste dagen, zeer goed is geweest. Pas enkele dagen gele den hebben zich enkele gevallen van plundering en verkrachting voorgedaan. De algemene indruk van oogge tuigen is dat de Nigeriaanse troe- Den zich niet wraakzuchtig hebben getoond ten aanzien van de over wonnen tegenstanders en dat in het voormalige Biafra inderdaad de vrede is teruggekeerd, ondanks het feti dat nog wei gedurende enige tijd ontberingen zullen blijven be staan. Een van de internationale waar nemers zei tegen een verslaggever van het Amerikaanse persbureau Associated Press: „Voor ons is de kwestie van genocide van het groot ste belang. Je kimt de Ibo's niet door verkrachting uitroeien, inte gendeel". De AP-versIaggever besluit: De meeste steden, ook die welke an derhalf jaar geleden door de fede rale troepen waren ingenomen, zit ten zonder stroom, water en tele foon. In maanden is er geen post uitgedeeld. Zelts in deze wanhopige en verne derende toestand, trachten de Ibo's, bekend om hun vindingrijkheid en nog steeds ongelooflijk genoeg, blij moedig, de schijn te bewaren dat alles normaal is...»

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5