Uiteenlopende reacties op besluit bisschoppen vakcentrales eisen strak; prijsbeleid Gesprek V.S. China - in zakelijke sfeer" Sabotage-nota vrijgegeven SEPTUAGINT BERAADT ZICH Persspiegel Martelingen in Brazilië Ojoekwoe's gezin in Ivoorkust Prof. R. de Moor (Actiegroep Wereldkerk) enthousiast Weer zelfverbranding m „PIATINA-HEINTJE" Rome brengt maxi(m)ode I Je^efud Vrouw inzet van dodelijke steekpartij SEPTUAGINT TE MAGER GESPREK BEZWAAR Nieuwe serie postzegels twee dagen voor ineen storting Biafra AANVAL PEKING OP HANDEL V.S. V akbondsleiders naar de West Textielbonden: Afvloeiings regeling AaBe onaanvaardbaar ei Woensdag 21 |anuarl 1970 DE VRIJE ZEEUW PROF. DR. R. DE MOOR (Van onze verslaggevers en correspondenten) UTRECHT Zijn de reacties in het buitenland op het besluit van de Nederlandse bisschoppen inzake het celibaat nog minimaal en voorzichtig, in ons land hebben gisteren de verschillende katholieke groeperingen reeds hun mening gegeven. Zy beoordelen het stand punt, dat het episcopaat heeft ingenomen, zeer verschillend. Prof. dr. R. de Moor uit Tilburg, lid van de Aktiegroep Wereldkerk, is erg enthousiast over de verklaring, die de Nederlandse bisschoppen hebben uit gegeven. Het is „een gave en wijze beleidsbepaling", aldus de Tilburgse hoogleraar, die verklaarde niet officieel als woordvoerder van de Aktiegroep Wereldkerk op te treden, maar wel de gevoelens te vertolken zoals die in de beginselverklaring van de aktiegroep van enkele weken geleden werden neergelegd. Bijzonder blij is prof. De Moor met de uitdrukkelijke verklaring der bis schoppen, dat zij hun praktische be leid steeds zullen voeren in overleg met paus en wereldkerk. Hiermee is aan de voorwaarde van de aktiegroep volkomen voldaan. Prof De Moor bepleitte in dit sta dium van ontwikkeling, dat de ka tholieke gemeenschap zich achter de bisschoppen opstelt. De elkaar be strijdende groepen dienen op dit ogenblik clementie voor elkaar te hebben en bereid te zijn naar elkaar te luisteren. Onderlinge vrede in de Nederlandse kerkprovincie is op dit moment van het grootste belang, al dus prof. De Moor. Voot de priestergroep Septuagint, die zich reeds een jaar in voortdu rende actie (Chur, Rome, Noordwij- kerhout) voor de ontkoppeling van ambt en celibaat heeft ingezet, is de verklaring van de bisschoppen, hoe wel niet onverwacht, niet vergaand genoeg. Commentaar willen de leden van de stuurgroep, van wie er reeds en kelen onmiddellijk na de conciliezit- DE VOLKSKRANT „Het hoge woord is eruit. De Nederlandse bis schoppen hebben als eerste nationaal episcopaat openlijk laten weten dat zij ook gehuwden als priester wensen te accepteren en dat zij hun beleid daarop gaan richten. Wie geen vreemdeling is in het rooms-katho- lieke Jerusalem zal beseffen hoe grote morele moed er nodig is voor een dergelijke beslissing, wanneer een groep bisschoppen tot op de drempel van hun conferentiekamer met officiële publikaties en persoon lijke telegrammen door de paus zelf onder druk worden gezet om „nee" te zeggen en niettemin naar buiten komen met „ja". Over de houding van de Nederland se katholieken: „Zij denken nog sterk hiërarchisch, lijken nogal geneigd om de slag om het celibaat verder aan hun bisschoppen over te laten en zelf belangstellend toe te zien". DE TIJD „De Nederlandse bis schoppen hebben met hun beslissing een daad gesteld, die in een uiterma te netelige materie een grote posi tieve waarde kan hebben. Voor de eenheid van de katholiek in Neder land, voor het behoud van hun band met de wereldkerk en voor de moge lijkheid tot het onderdrukken van een stuk geloofscrisis, voor zover dat ver band houdt met de celibaatskwestie. „Met de verheffing van de plaatse lijke dialoog tot een zaak van wereld- beleid, heeft de Nederlandse geloofs gemeenschap een grote verantwoor ding voor de wereldkerk in handen genomen, omdat een breuk die nu zou ontstaan niet tot een breuk tus sen Utrecht en Rome beperkt zou blijven. Dat is de historische beteke nis van de beslissing die Nederland genomen heeft". TROUW „Wat stelt de uitspraak van het episcopaat voor? Of, om „lager" te beginnen, wat stelden de besluiten van het pastoraal concilie voor? Niets, want je moest maar af wachten wat de bisschoppen zouden zeggen. En wat de bisschoppen be treft: zij moeten op hun beurt maar afwachten wat de paus ervan vindt (en we weten: die vindt het niets, een getrouwde priester). Het episco paat van een rooms-katholieke kerk provincie kan op zijn best een zaak uit de vrije discussie halen en op be leidsniveau brengen. Maar dan is het ook met het celibaatsvraagstuk ge daan en dat is op een bijzonder dui delijke manier gebeurd. Ook op een moedige manier, want tenslotte zijn de bisschoppen door de paus min of meer onder druk gezet om „nee" te zeggen". DE GELDERLANDER De bis schoppen hebben de celibaatskwestie uit de sfeer van de pressie gehaald en gebracht in die van een open be leid en van de dialoog. Dat is het belangrijkste winstpunt. Voor de naaste toekomst is het nu van het allergrootste belang, dat alle leden van de katholieke geloofsgemeen schap in ons land dit beleid van de bisschoppen zo krachtig mogelijk steunen door zich gedisciplineerd te gedragen en de bisschoppen niet meer voor de voeten te lopen, enerzijds met voldongen feiten in de oude sfeer van de pressie, anderzijds met overtrok ken ultramontaanse aanhankelijk heidsbetuigingen". ting van Noordwijkerhout zich uit spraken voor directe actie, op dit mo ment nog niet geven. De stuurgroep komt morgen bijeen om zich nader te beraden over de beleidsnota van de bisschoppen. Deken Joosten uit Echt, woord voerder van de behoudende groep Katholiek Leven, uitgeefster van het blad Waarheid en Leven: „Ik vind het een spijtige beslissing. De bis schoppen consolideren de verwarring die door een aantal ontrouwe pries' ters onder het katholieke volk is ge sticht. Zij beroepen zich daarbij op het pastoraal concilie, als zou dat een werkelijke representatie zijn van wat onder 't Nederlandse kerkvolk leeft. De beleidsnota is een slag in het gezicht van heel veel katholieken. Zij getuigt van een zwakke houding der bisschoppen na de brief van de paus op 24 december j.l. De bisschoppen falen in hun verantwoordelijkheid. Zij hadden, met alle begrip voor de slachtoffers, neen moeten zeggen op de verregaande conclusies van het pastoraal concilie". Tijdens de langdurige vergadering van maandag in Culemborg hebben verschillende provinciale ovensten, verenigd in de SNPR (Stichting Ne derlandse Priester Religieuzen), hun grote vrees uitgesproken dat de bis schoppelijke beleidsnota te mager zal blijken te zijn voor heel veel pries ters in ons land. De grootste ellende voor onze kerk zou zijn, aldus deze oversten, wan neer plotseling her en der priesters hun eigen gang zouden gaan, De pro vinciaals hebben de bisschoppen ech ter verzekerd, dat zij hun uiterste best zullen dóen de beleidsnota in hun eigen gemeenschappen te bege leiden en, waar nodig, begrip te kweken voor de weg van overleg met Rome en de wereldkerk die de bisschoppen voorstaan. Ook willen de provinciaals aan de priesterleden van hun orden en con gregaties de ruimte geven om, indien zij dit wensen, hun toe te staan de gemeenschap te verlaten en zich te melden bij een bisschop. De heer Bongaerts heeft namens de Confrontatie-beweging een scherp afwijzende verklaring afgelegd. De heer Bongaerts zei: „De bisschoppen hebben een bijzonder slecht voor beeld van discipline en solidariteit met de kerk gegeven. De wrange vruchten ervan zullen zij plukken. Concilie en paus hebben de celibaats verplichting gecontinueerd. Het kan niet bezig blijven met desondanks hiertegen te ageren." Prof. dr. W. Steenkamp, voorzitter van hét pastoraal concilie, heeft ge zegd niet pessimistisch te zijn over de reactie van paus Paiuius op de stand puntbepaling van de Nederlandse bisschoppen. Hij zei verder dat de reis van kardinaal Alfrink naar Ro me niet alleen bedoeld is om de paus te informeren. „Er zal een gesprek moeten zijn", aldus prof. Steenkamp. „Ik ben van mening dat de inhoud van het communiqué een eind achter blijft bij de zorgvuldige formulering van Noordwijkerhout", aldus rea geerde pater B. Willems, voorzitter van de oommissie, die het concdlie- rapport samenstelde over de ambts bediening van de priester, gisteren in de actualiteitenrubriek van de KRO- radio echo. Hij zei het bijzonder jammer te vinden dat de zorgvuldige formule ring van Noordwijkerhout over „een uitvoering van dit principebesluit binnen niet al te lange tijd", in het communiqué is weggevallen. „Ik denk dat juist voor de Nederlandse priesters dit een hele moeilijke zaak is." Pater Willems zei zeer verheugd te zijn over het unanieme standpunt van het episcopaat. Pater Henk Sechterberger, lid van de actiegroep 4-7" van jonge religi euzen, theologiestudenten en wer kende jeugd: „Men zegt weieens dat wij tegen de ontkoppeling van ambt en celibaat zijn. Dat is niet waar. Wij zien de stap, die de bisschoppen nu willen zetten, slechts als een, zijn het noodzakelijke, fase. Als dit geen ver dere gevolgen heeft, zien wij er geen enkel nut in. Ons bezwaar immers is, dat niet de vraag gesteld wordt, hoe sexuaiiteit als zodanig functioneert in de maatschappij. Onze bezwaren gelden niet alleen het celibaat, maar evenzeer huwelijk en gezinsleven als monopolies vam menselijk samenle ven. De kerk zal een kritisch geluid daarover moeten laten horen." RIO DE JANEIRO (AFP) De Braziliaanse journalist Helio Fernandes heeft gisteren een „wanhopig beroep" op de Braziliaanse president generaal Emilio Medici gedaan, dat de martelingen in het land ophouden en dat de politieke gevangenen worden vrijgelaten. Fernandes, die dit beroep doet in zijn blad „Tribune de presse", schrijft onder meer dat „alle gevangenissen moeten worden leeggemaakt waar zich jonge mensen beneden 25 jaar be vinden om redenen die ze zelf niet weten". Hij verwierp ook de „barbaarse martelingen die bepaalde gedetineerden van beide seksen, voor het meren deel studenten, moeten ondergaan en die worden uitgevoerd met een bruut heid, die haar weerga niet kent in de historie van Brazilië. ABIDJAN - LAGOS (Reuter) De vrouw en kinderen van de voormali ge Biafraanse leider Odoemegwoe Ojoekwoe, bevinden zich in Ivoorkust, aldus is door niet-officiële kringen in Abidjan meegedeeld. Een groep van ongeveer 12 perso nen, onder wie de moeder en zuster van Ojoekwoe, zou enige dagen voor de overgave van Biafra in Ivoorkust zijn aangekomen. Verdere feiten over Biafra: Het zal zeker meer dan een jaar duren voor alile drieduizend Biafraan se kinderen, die op het ogenblik in vluchtelingenkampen in Gabon ver blijven, weer met hun ouders ver enigd zullen zijn. De Nigeriaanse ambassadeur in, de Sovjet-Unie, G. T. Koeroebo, heeft verklaard, dat de hulp van de Sovjet- Unie aan federaal Nigeria méér heeft bijgedragen tot de overwinning in de burgeroorlog met Biafra dan alle an dere factoren samen. Het secretariaat van de V.N. is op zoek naar mensen, die naar Nigeria kunnen worden gezonden om te wor den ingezet voor de belangen van de V.N. inzake de economische hulp aan Nigeria. Het grootste Nigeriaanse blad, de Daily Times, heeft de regering ver zocht snel op te treden tegen Frank rijk en Israël wegens hun „verdoeme lijke rollen" die zij met hun steun aan Biafra gespeeld hebben. (Van onze correspondenten) LONDEN - PARIJS Twee dagen voor haar totale ineen storting, heeft de Biafraanse re gering haar serie postzegels van het tweede onafhankelijkheids jaar opnieuw uitgegeven. Er stond nog steeds op te lezen: „Redt Biafra, 9 januari 1970" Door een ironische speling van het lot zijn de postzegels voor zien van een zwarte rand. Biafra is erin geslaagd om gro te sommen geld voor de postze gels te krijgen. Maar de zware toeslag die er op deze heruitgave geheven wordt, toont aan, hoe onthutsend dichtbij het einde voor het land al was. Op de 2 shilling 6 pence postzegels wordt een toeslag van 10 shilling gehe ven. De postzegels zijn gedrukt in groen, rood, blauw en oranje en ze tonen hoe een Biafraanse ba- bij een schakel van een ketting breekt met op de achtergrond een kaart van Europa en Noord- Afrika. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Gistermorgen om kwart over acht heeft een tweede leerling van achttieneneenhalf jaar in Rijssel zelfmoord gepleegd door zich te over gieten met vier liter benzine en zich daarna in brand te steken. Leraren en leerlingen probeerden de vlammen te doven, maar de ver branding in de derde graad was zo ernstig, dat de jongen twee uur na aankomst in een ziekenhuis overleed. De ouders van de achttienjarige zijn handelaren, zijn vader was ver zetsheld in de oorlog en thans is hij ambtenaar bij de spoorwegen. Zijn moeder heeft een winkel in kinder kleren. De achttienjarige heeft een testa ment nagelaten waarin staat dat hij zich heeft opgeofferd uit protest e- gen de dwaasheid van de mensen en uit protest tegen de oorlog. UTRECHT (ANP) Een strak prijsbeleid kan in de eerstkomende periode niet worden gemist. In de eerste plaats moet voor alles worden voorkomen dat de prijzen evenals in 1969 uit de hand lopen. Er is sprake van zich verder verscherpende inflatoire ontwikkelingen sinds het veertiende halfjaarlijkse economische rapport van de Sociaal-Eco nomische Raad. Onder deze omstandigheden achten wij het onmogelijk dit jaar de inflatiespiraal te doorbreken (wat toch een primaire opgave is voor 1970) zonder een strak prijsbeleid. Dit hebben de vertegenwoordigers van het NW, NKV en CNV in de prijs- en overlegcommissie geschreven aan de minister van Economische zaken, mr. R. Nelissen. Volgens de vakcentrales moet een stringent prijsbeleid op de tweede plaats voorkomen dat de werkgevers allerlei „loonversieringen" buiten collectieve contracten om in de prijzen gaan doorberekenen. De werk- fevers zijn momenteel geneigd in de heersende krappe arbeidsmarkt eze „versieringen" aan te brengen. Naarmate het prijsbeleid meer ruimte voor doorberekening toelaat, zal deze neiging toenemen. Ten derde blijft een strak prijsbeleid noodzakelijk, omdat anders een groot aantal werkgevers te gemakkelijk prijsverhoging kan doorvoeren, waarvoor geen aanvaarbaar motief bestaat en die duidelijk in strijd is met de afgesproken regels voor het prijsgedrag. De praktijk heeft dit helaas aangetoond, aldus de vakverbonden. NW, NKV en CNV plaatsen daarbij nog enkele opmerkingen: voor eerst is het noodzakelijk dat het prijsbeleid in 1970 speciale aandacht besteedt aan de mogelijkheden tot prijsverlaging. De vakcentrales erkennen vervolgens dat in sommige gevallen een strak prijsbeleid een onderneming en de mensen die daarin werken in een zeer moeilijke positie kan brengen. „In die gevallen moet in de sfeer van het ontheffingsbeleid soelaas worden geboden". De heren (v.i.nj.) Mertens, Kloos en Lanser vlak voor hun vertrek naar de West. (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Na een onderbreking van twee jaar is gisteren in War schau het periodieke overleg tussen de Verenigde Staten en China hervat. De Amerikaanse ambassadeur Walter Stoessel zocht Pekings zaakgelastigde in Warschau, Lei Yang, in de Chinese ambassade op. Over deze 135e ontmoe ting, die een uur duurde, is van beide kanten het strengste stilzwijgen be waard. De laatste bijeenkomst was in januari 1968 gehouden. Stoessel, die de leiding heeft van de Amerikaanse delegatie bij de be sprekingen, verklaarde na afloop dat hij met de Chinezen „een aantal za ken van wederzijds belang" heeft be sproken. Hij voegde hieraan toe dat nog geen datum is vastgesteld voor de volgende bijeenkomst, maar „wij zullen spoedig contact met elkaar op nemen om dit samen te beslissen". Stoessel verklaarde verder dat de bijeenkomst was gehouden in een „za kelijke sfeer". „Wij zijn verheugd dat deze besprekingen zijn hervat en ik geloof dat de bijeenkomst vandaag eng nuttig is geweest", aldus de Ame rikaan. Voor de nieuwe gespreksreeks in Warschau zijn uit Washington twee specialisten aangekomen. Of ook de Chinezen deskundigen met nieuwe instructies naar de Poolse hoofdstad hebben gestuurd, wilde de Chinese ambassade niet meedelen. Uit Hongkong wordt gemeld dat China gisteren voor de tweede keer in ruim een week de economische po litiek van de V.S. heeft veroordeeld en te verstaan gegeven, dat als er ooit overeenstemming zou worden be reikt bij de Amerikaans-Chinese on derhandelingen in Warschau deze waarschijnlijk niet op het terrein van het handelsverkeer zal zijn. Volgens radio-Peking hebben de V.S. hun buitenlandse oorlogen ge financierd met handelswinsten in het buitenland. De V.S. hadden de bui tenlandse markt overstroomd met ar tikelen onder de prijs als tegenwicht tegen de over-produktie in het bin nenland. „Maar de handelspositie van de V.S. wordt met de dag slechter", CANNES (DPA) Het jeugdige Nederlandse zangwonder Heintje heeft dinsdag op de internationale muziekbeurs „Midem 70" in Cannes een platinaplaat gekregen omdat 2 miljoen exemplaren verkocht zijn van zijn langspeelplaat „Heintje". De 14-jarige Heintje, die West- Duitsland vertegenwoordigt als de meest succesvolle pop-ster in de, Duit se taal, is de eerste kunstenaar op het Europese vasteland, die dit ver kooprecord bereikt heeft. aldus radio-Peking. Deze aanval van China kwam enkele uren voor de her vatting van de diplomatieke bespre kingen in Warschau tussen de V.S. en China. (Van onze moderedactie) ROME De Romeinse couturiers willen in hun voorjaarscollectie de mini niet doodzwijgen, maar brengen wél een uitbundige ode aan de maxi- mode, die reeds wordt gevolgd door tal van beroemdheden. Handig hebben de modekoningen daarom voor het warme seizoen op beide „paarden" gewed. De oude ver trouwde mantel wordt als zomerkle- dingstuk in ere hersteld. Jackie Onassis en tal van filmster ren, die zich altijd graag laten raden door Romeinse „modemakers", zullen voorlopig naar alle waarschijnlijkheid de knievrije mini-minirokjes vaarwel zeggen en zich elegant voortbewegen in kuitlange modellen. Het accent van het been zal weer vallen op de enkel, die indien mooi en slank opnieuw bewonde rende mannenblikken moet trekken. SCHIPHOL, (ANP) Voor het overlegorgaan van de drie vakcen trales zijn gisteren van Schiphol de heren A. H. Kloos van het NVT, P. J. Mertens van het NKV en J. Lanser van het CNV voor een 17- daagse reis naar de Nederlandse An tillen en Suriname vertrokken. Het doel van deze reis is de sa menwerking te bevorderen tussen de diverse vakorganisaties op de An tillen en in Suriname. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De hoofdbesturen van de textielwerknemersbonden „St.- Lambertus" en „De Eendracht" vin den de premieregeling, die de direc tie van N.V. Kon. Wollenstoffen en Deken Fabrieken AaBe in Tilburg heeft ontworpen voor de ruim 200 personeelsleden, die worden ontsla gen, niet aanvaardbaar. Die hoofdbesturen stellen, dat er nauwelijks van eij reële financiële tegemoetkoming kan worden gespro- kien. Zij wijzen erop, dat in het verle den bij ontslagen tussen de vakbon den en de AaBe-directie aanzienlijk gunstiger regelingen tot stand zijn ge komen. Het argument van de huidige president-directeur, de heer J. O. Feenstra, dat de financiële middelen, die het bedrijf ter beschikking zijn gesteld, een betere afvloeiingsrege ling niet toestaan, verwerpen zij. De voorzitters van de twee bonden, T. A. J. de Jong en H. Huysmans, zullen over dit verschil van opvatting op korte termijn met de heer Feenstra overleg plegen. Laatstgenoemde zou hebben laten doorschemeren, te over wegen zijn functie bij AaBe neer te leggen als de vakbonden blijven wei geren de door hem voorgestelde af vloeiingsregeling te aanvaarden. Hij zou erop hebben gewezen, dat het be drijf financieel in een zeer moeilijke positie verkeert en niet over voldoen de geld beschikt om de bij AaBe ge bruikelijke afvloeiingsregeling te ver werkelijken. -1 Het gaat de goede kant op, mensen van 65+. Gisteren hebben de Neder landse Spoorwegen al extra-trainen moeten inzetten om al dóe reizigers te kunnen vervoeren, die zo handig waren om van de gratis reizen voor 65-plus'ers te profiteren. Volgende week dinsdag kamt er weer ao'n dag van de NS. Even onthouden! Nu we ons toch in de vervoers sector bewegen, de Duitse humor heeft onlangs weer hoogtij gevierd, Helmut Gischinkl (40), een lid van de Westberljjnse gemeenteraad haal de een zeer grappige streek uit toen hij als passagier van een PanAm- vliegtuig naar zijn stad vloog. Aan een stewardess deelde hij mee een bom in zijn jaszak te hebben. Het brave kind schrok, waarschuwde de gezagvoerder, die op zijn beurt weer contact opnam met het Betlijnse vliegveld. Daar werd alles in staat van alarm gebracht. Compleet met brandweer en politie. Na de landing zei de heer Gischinki dat hij het alleen maar had gezegd om de stewardess een beetje te plagen. e Der Helmut war ja geschift! Hoe is het in Biafra, lord? Ha Hunt-er, heerlijk! D'r zijn wéér raketten op Sodom neergekomen. Nou Gomorra nog. Bis-sehoppenl „Het is tegenwoordig gemakkelijker te straffen, omdat we weten dat de behandeling in de gevangenis bijzon der goed is" (jhr. mr. W. C. J. M. van de Poll, officier van justitie in Den Haag). En wat zegt werkgeversboss Van Boven„Zonder een schilder geen goed schilderij. Zonder ondernemers geen welvaart. Daarop moet deze welvaartbelyste samenleving bedacht zijn." Zander werknemers geen welvaart. Voor de ondernemers (een ingewijde). Van Praag: Wie het onderste uit de kan wil, krijgt een Cruyff op de neus. Bla, bla, Blagos! Paus Paulus: die bisschoppen daar in Nederland lijken wel Al-frikken! Er is hier iemand „dol op spruitjes". Nou, ik niet. Gegroet. MERIJN HILVERSUM (ANP) In de Lie- bergerweg te Hilversum is gisternacht de 28-jarige glaszetter S. Wiesnekker, gehuwd en vader van vier kinderen, door messteken om het leven ge bracht. De vermoedelijke dader, de 34-jarige fabrieksarbeider B. B. uit Baarn (ongehuwd) is door de politie aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De vechtpartij vond plaats bij de woninig van het slachtoffer. Inzet van de ruzie was de vrouw van de Hil versummer. Deze heeft ruim acht maanden met B. samengewoond maar gaf er onlangs de voorkeur aan, naar haar man en kinderen terug te keren. B. kon daar geen vrede mee hebben. Hij ging naar Hilversum om de kwestie met Wiesnekekker te bespre ken en trof de man in een inrit achter diens woning. Er ontstond vrijwel di rect een vechtpartij, waarbij B een groot mes hanteerde en de ander daarmee een aantal steken toebracht. Hevig bloedend en om hulp schreeu wend strompelde Wiesnekker de tuin van zijn buren in, waar hij opnieuw enkele mesteken kreeg. De dader is daarna naar de woning van zijn slachtoffer gegaan en heeft daar mevr. Wiesnekker verzocht de politie te bellen. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Na enig geharrewar is burgemees ter Ivo Samkalden van Amsterdam een klein stukje door de knieën gegaan. Hij heeft nu een verkorte uitgave van de nota van Provo-raadslid Roel van Duyn „inzake het publiek onderwijs van sabotage en andere niet-militaire verzetsvormen oftewel democratie als af- schrikwapen" aan de raadsleden toegezonden. Hoewel de nota gekuist is, komt de intentie ervan toch nog zeer duidelijk over. Van Duyn gaat er van uit, dat de BB niet in staat is om de veiligheid vain de bevolking in oorlogstijd te garanderen. Tegen atoomwapens, wa terstofbommen, chemische en bacteriologische wapens is volgens Van Duyn geen dienst ter wereld opgewassen. „Uit het simpele bestaan van de BB blijkt al", volgens het raadslid, „dat zelfs de autoriteiten erkennen, dat het leger niet borg kan staan voor leven en veiligheid van de bevolking. Daarom moet een alternatief worden ge vonden. Door recente Nederlandse publikaties is de aandacht gevestigd op de mogelijkheden van vrijwel geweldloos, in elk geval met-militair verzet door massale sabotage, spionage, pseudo-collaboratie enz.". Van Duyn dringt er in zijn nota op aan, dat de BB, afdeling Amsterdam zo snel mogelijk omgeschoold dient te worden door guerrilladeskundigen. „Een eventuele be zetter zal zich in Amsterdam onmogelijk kunnen hand haven, wanneer hij te maken krijgt met ruim één mil joen saboteurs", aldus Van Duyn.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5