D 66 enquête in groot-Terneuzen met verrassende stemprognose Bestrijding vervuiling primair „Dat mens"dat moet d'r uit DORP OP DE GRENS NIEUWE FASE IN DIALOOG" I nstulf zeeland weergaloos TOELICHTING OP BESLUIT EPISCOPMT 51 Zeeuw d'r uit Abraham Brillenactie Zes eeuwen Lurelei Cabaret in Kloosterzande Met olie geladen scliip liep aan de grond bij Stavenisse DALET BALSEM DALET BALSEM Vorst Vanwege nieuw produkt Glasindustrie in Goes ontslaat vier man moetjepmeven! Duitser „leende" Nederlandse auto ni VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Woensdag 21 [anuarl 1970 DE VRIJE ZEEUW (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In de Kro- kodilbar van hotel-restaurant De Lin de in Kloosterzande treedt vrijdag 30 januari Jasperina de Jong op met het Lurelei Cabaret. Zij wordt begeleid door Joop Slok kermans. Het optreden begint om half tien en duurt tot elf uur. Het programma behoort tot een van de laatste onderdelen vain de uitgebrei de wiinterageroda, die de afgelopen maanden in De Linde is afgewerkt. Binnenkort zal het voorjaarspro- gramma worden bekendgemaakt, met daarin optredens vain tal vam bekende figuren uit de Nederlandse cabaret wereld. Onder degenen die de ko mende maanden in Kloosterzaaide ze ker te zien zullen zijn is o.m. Henk Elsink. Medio november had hij in de Krokodilbar veel succes met zijn „Avondje iin de Kopeirmoten". (Van onze correspondent) STAVENISSE Op de Ooster- schelde nabij Stavenisse is het Ne derlandse motorschip H.J.P. aan de grond gevaren en geplooid. Het schip dat geladen was met stookolie dreig de zijn ladinig te verliezen. Twee sleepboten van Muller uit Terneu- zen, de Coby M. en de Anjo, hebben de lading overgeslagen in twee an dere tankschepen, zodat het veront- reigingsgevaar spoedig was gewe ken. De H.J.F. is naar een werf ge bracht ter reparatie. (ADVERTENTIE) Als modieuze schoenen voor ondra gelijk zijn door knobbels dan-helpt Zwellingen aan de grote teen behoeven U niet langer te kwellen. Verkwikkende DALET BALSEM dringt diep door in de huid, heft de aandoening op en doet de zwelling vermin deren, waardoor ook de pijn verdwijnt. Maak Uw voeten weer pijnloos slank met de beroemde Franse bij' apotheker en drogist Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.MJ. op dinsdag om 18.00 uur: Vrijwel overal droog en overwegend lichte vorst. In hoofd zaak in het noordoosten ook matige vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: min.-temp.: 1 tot 6 graden onder normaal; max.-temp.: 3 tot 8 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een ge heel droog etmaal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: 1 tot 8 graden on der normaal; max.-temp.: 2 tot 8 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In Terneuzen, Hoek en Sluiskil wordt de bestrij ding van de lucht-, water- en bo demvervuiling het belangrijkst ge acht. In Zaamslag en Biervliet stelt men het bevorderen van de indus trialisatie op de eerste plaats en pas daarna de bestrijding van de lucht en waterverontreiniging. Dit is de conclusie van de enquête, die de werkgroep D'66 voor de ge meenteraad van Terneuzen in groot- Terneuzen d.w.z. Terneuzen, Bier vliet, Hoek, Zaamslag en Sluiskil heeft gehouden. Er werden willekeu rig 280 personen een aantal vragen voorgelegd. De verkregen antwoor den waren vaak interessant en op vallend. Zo verklaarde 62 procent van de ondervraagden zich voor een (Van een onzer verslaggevers) GOES De Glasindustrie Gebroe ders Wattez N.V. in Goes heeft vier personeelsleden ontslagen vanwege een wijziging' in de produktie, aldus de directie. „Door deze wijziging zijn enkele bewerkingen komen te vervallen. Dit maakte ontslag nood zakelijk", zei de heer Wattez. De fa briek telt in Goes 35 personeelsle den. De fabriek, die tot nu toe het glas vervaardigde voor onder meer verlichtingsarmaturen, is overge gaan op de vervaardiging van een nieuw produkt, gedecoreerd vlak- glas. Het wordt beschouwd als een nouveauté, waarvoor men op het ogenblik een exportmarkt aan het opbouwen is. Deze maand zal het produkt voor het eerst worden ge toond op de Baumesse Konstrukta in Hannover. door de burgerij d-irekt gekozen bur gemeester, 13 procent web daa-r tegen en 25 procent had geen mening. 87 procent had nog nooit een vergade ring van de gemeenteraad bijge woond en 43 procent kent geen ge meenteraadslid. Op de vraag of men wel eens verslagen van gemeente raadsvergaderingen leest antwoord de 41 procent „meestal", 39 procent „af en toe" ep 20 procent „nooit'' 35 procent van de ondervraagden vindt, dat de raadsleden onvoidoen de op de hoogte zijn, met wat er on der de bevolking leeft, 26 procent vindt dat wel en 39 procent heeft daarover geen mening. In het gehele gebied van de nieuwe gemeente Ter neuzen geeft 33 procent van de ge- enquêteerden de hoogste prioriteit aan de bestrijding van de lucht-, wa ter- en bodemvervuiling, 22 procent stelt de industrialisatie op het hoog ste plan, 18 procent wenst meer win kels in de nieuwe woonwijken, 11 procent vindt de recreatie het be langrijkst, 9 procent wil herziening van ruimtelijke ordeningsplannen terwijl 7 procent geen mening over dit soort zaken heeft. Verder vindt 58 procent vam de ondervraagden dat er te weinig speelruimte voor kinderen is, 18 pro cent meent, dat er voldoende is en 20 procent zegt dat er in zijn (haar) omgeving helemaal geen speelruimte aanwezig is. De overgrote meerderheid vam de ondervraagden, namelijk 85 procent, is voorstander van een koopavond in Terneuzen, 5 procent ziet daar niets in en 10 procent heeft geen mening. Gevraagd over de vorming van woonkernraden of wijkraden, die een representatieve afspiegeling vormen van de bevolking is 70 procent vóór de vorming van deze raden en slechts 6 procent is er tegen. Geen mening 24 procent. Slechts 15 procent antwoordt be vestigend op de vraag of men lid is van een politieke partij. Volgens de enquête zou de verdeling van het aantal stemmen over de partijen, die deelnemen aan de komende verkie zing van de nieuwe Terneuzense ge meenteraad als volgt luiden KVP 9 procent (percentage vorige verkiezingen 17), PvdA 20 procent (28,5), VVD 6 procent (10), ARP 7,5 procent (10), CHD 7 procent (15), Boerenpartij 0,5 procent (3), D'66 10,5 procent (3), PSP 0,5 proeent (1,5), CPN 0,5 procent (1), SGP 3 procent (6,5), GPV 1,5 procent (3), PPR 1,5 procent, Terneuzen 70-2000 0,5 procent, blanco of andere partijen 1 procent (1,5), terwijl 25 procent nog niet weet op welke partij hij (zij) zijn (haar) stem zal uitbrengen. (ADVERTENTIE) Bolletje is échte eierbeschuit Barstensvol eieren luchtig en krokant, (Van een ónzer verslaggevers) WOENSDRECHT De verkeers- groep Middelburg van de rijkspolitie hield maandagavond een Nederlandse auto aan, waarvan de bestuurder een Duitser bleek te zijn, die zei niet in het bezit te zijn van autopapieren. „Ik mocht de auto gebruiken van een kennis uit Zundert," beweerde hij. De auto bleek echter gestolen te zijn. De politie bracht de bestuurder naar het bureau in Woensdrecht. Daar vond men in de auto een portefeuille met autopapieren van M. uit Stand- daarbuiten. Deze bleek de eigenaar te zijn. „Ik dacht dat mijn auto in Antwerpen geparkeerd stond," zei hij. De Duitser viel tenslotte door de mand en gaf toe, van zijn werk in Zandvliet te zijn weggelopen en de auto in Antwerpen te hebben gestolen. Hij werd ingesloten op het Woens- drechtse politiebureau en zal worden voorgeleid voor de Bredase officier van justitie. De Duitser had geen Nederlandse verblijfsvergunning. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft talloze idyllische grens- plaatsjes, waar het verschil tussen het Belgische Vlaanderen en het Nederlandse deel daarvan goed tot uitdrukking komt. Duidelijker dan de grenspalen geven de ver schillen in bouwmethodes, boven leidingen en veranderingen in weg dek de loop van de landsgrenzen aan. Een van die plaatsen waar voor dit geldt is Koewacht. Ogenschijnlijk een normaal Zeeuws Zeeuws plaatsje: rustige straten, typische Nederlandse lintbebou wing, en over het algemeen goed geordende boerenerven. Dat ver andert op slag als men ko a end uit dend of lopend in de richting grens, het gemeentehuis is gepas seerd. Een frappante verandering, die duidelijk illustreert, dat men in een andere wereld komt. De linker zijde van de weg is Nederlands, de rechter straatzijde is Belgisch grondgebied. Zelfs een van de plaatselijke kerken heeft geen kans gezien te ontsnappen aan de douanevoor schriften. „Verboden toegang be houdens met toestemming van de douane" staat er op een bord aan het begin van de grote oprijlaan naar de Belgische kerk in het Ne- der'andse hart van Koewacht. De gevels van de café's laten niet moeilijk raden of men zich in Bel gië of ir. Nederland bevindt. De Belgische staminée's: grauwe mu ren met kleurige reclameborden. De Nederlandse café's: wat frivo lere gevels met veei minder recia- In Koewacht gaat men behoudens toelating vanwege de douane naar de Belgische kerk. "me. Daar tussenin een verdwaald douanekantoor, met links van de deur het opschrift Nederlandse en rechts Belgische douane. In het midden daarvan, even onder de dakgoot, een triest neerhangende rood-wil -blauwe vlag met oranje sjerp als extra accentuering van de visuele tegenstellingen. Even verderop staat 'n groene grens paal als een overtollige grensaan- duiding met een nog onduidelijkere functie Hier ook is de Nederlands- Belgische landsgrens niet meer dan een formaliteit, waar naar ge knipoogd wordt. UTRECHT Het secretariaat van de bisschoppenconferentie en het conciHesecretariaat hebben gister avond de volgende toelichting gege ven op het besluit van de bisschop pen: Zoals bekend hebben de bisschop pen zich tijdens de plenaire verga dering van het pastoraal concilie ont houden van stemming om zo duide lijk mogelijk de eigen verantwoor delijkheid van de bisschoppen in hun conclusies te formuleren. Deze conclusies hebben zij thans uitgesproken in hun verklaring van 19 januari. Dit betekent dat de Nederlandse bisschoppenconferentie haar pasto raal beleid ten aanzien van het celi- baatsprobleem wil voeren in de ljjn van de aanbevelingen van het pas toraal concilie. De uitvoering van dit beleid zal moeten geschieden in overleg met de paus en met de an dere bisschoppen. In vele delen van de wereldkerk wordt over een oplossing van het priestervraagstuk nagedacht. De ver klaring van de Nederlandse bis schoppen is de eerste publieke uit spraak van een bisschoppenconfe rentie over de oplossing van het priestervraagstuk in de richting van een nieuwe ambtsbediening, waarbij naast het vrijwillig gekozen celiba- taire priesterschap zeer expliciet de mogelijkheid wordt gewenst voor het priesterschap van gehuwden. De ze principiële uitspraak van de bis schoppen, openlijk afgelegd na over leg met hun geloofsgemeenschap, is een duidelijke en belangrijke stap. De publieke discussie van het celi- baatsvraagstuk is aldus"" op beleids' niveau gebracht. Hiermee is een nieuwe fase in de dialoog begonnen, die een nieuwe in houd en een open karakter heeft ge kregen. Dit beleid van de bisschop pen zal alleen gerealiseerd kunnen worden, wanneer de gehele geloofs gemeenschap dit beleid steunt. Dit betekent ook een afwijzing van die activiteiten van welke per sonen of groepen dan ook, die dit beleid doorkruisen en daarmee het gezag van de bisschoppen in Neder land en in de wereldkerk zouden ondermijnen. Zij zouden tevens de concrete uitvoering van het uitge sproken beleidsstandpunt bemoeilij ken, zo niet onmógelijk maken. Immers de concrete uitvoering maakt in deze nieuwe fase uiteraard onderwerp van overleg uit. Wanneer de bisschoppelijke verklaring zegt, dat gehuwde tot priester gewijd zouden moeten kunnen worden, be tekent dit, dat zowel aan hun per soon, als aan hun opleiding en aan hun gezins- en huwelijkssituatie aan dacht moet worden geschonken. Men kan hierbij denken aan wat Paulus schreef aan Titus, bisschop van Kre ta (Titus, 1-5/9). Dit biedt uiteraard ook perspectie ven voor personen, die na pastorale vorming en werkzaamheden geschikt blijken te zijn om als kandidaat voor de priesterwijding gehandhaafd te blijven, ook als zij zich niet geroepen achten tot de celibataire levensstaat. Ook voor theologiestudenten, die het celibataire priesterschap kiezen, zal een proefperiode in de pastoraal gewenst zijn, voordat zij gewijd wor den. Priesters, die in het huwelijk zijn getreden en in hun ambtsbediening hersteld willen worden, komen dui delijk in een nieuwe situatie, die eveneens een aantal voorwaarden stelt. Onderzocht zullen moeten worden: de motieven, die de kandidaat bewe gen om zijn priesterlijk werk voort te zetten, evenals zijn geloofshouding en vakbekwaamheid, zijn pastorale instelling criteria die overigens voor iedere priester moeten gelden en de situatie van zijn huwelijk. Ten aanzien van de ontwikkeling in de komende weken zullen de biS' schoppen een zo duidelijk mogelijke voorlichting blijven geven. VROUWENPOLDER „Ik kan gewoon nergens terecht, ze pes ten me overal weg. In Westka- pelle zat ik in het badmotel. Ik moest er uit. Daar hebben ze me trouwens nog fatsoenlijk be handeld. Ik kan er toch ook niets aan doen, dat ik zo ben. ïk heb me als mevrouw G. la ten inschrijven. Ik dacht: dat helpt misschien, maar nu zegt die man dat ik hem heb voor gelogen". AAN het woord mevrouw G. of Jacqueline of (zoals zij in Har- ldnigen ingeschreven staat bij de -burgerlijke stand) Jetse J., mannelijk geslacht, 21 jaar. Ze had huisvesting gezocht in het motel De Walvis in Vrouwen polder, maar het verging haar als Jonas. De Walvis wilde haar kwijt en spuwde haar uit. Waarom? „Omdat het in werke lijkheid een man is", zegt de eigenaar, die verder commen taar weigert. JACQUELINE voelt zich een vrouw en ze gedraagt zich ook als zodanig. Zelfs haar spraak en de klank van haar stem zijn die van een vrouw. Bij de Kroon is een zaak aanhangig gemaakt om Jetse's geslachts aanduiding te veranderen. Of het zal helpen? DE politie: „Dat mens móét ook niet in zo'n negorij als Vrou wenpolder aankomen. Die kan heter in Amsterdam zitten. Zo'n moteleigenaar is natuurlijk bang voor z'n goede naam". JACQUELINE heeft een advocaat in de arm genomen, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg. Of het opgeven van een valse naam voldoende grond is om iemand de deur uit te zetten, is de vraag. Anderzijds: ook een moteleigenaar mag natuurlijk ontvangen wie hij wil. Maar wat heeft Jacqueline dan toch voor kwaad bedreven?! OP Walcheren werd een Fries (Friezin) de deur gewezen, op Cuba werd een man uit Wai- chei-en de deur uitgezet. Pieter van Bennekom uit Middelburg, journalist, werkzaam in Mexi- co-stad bij „The News". Hij kwam officieel als journalist Cuba binnen, maar mocht er al- tinge en het archief van de hui dige ambachtsvrouwe (ja ze ker!), mevrouw I. M. Raderma- cher Schorer - Clofcterbooke Pa- tij n van Kloetinge, waaruit ook een groot deel van het illustra tiemateriaal afkomstig is. Bo vendien was er nog een St.-Se- bastiaansgilde, dat ook al een bewaard gebleven archief rijk was. KLOETINGE hoort tot het kern land van Zuid-Beveland. Een stuik schorrenlandschap moet het voor de veertiende eeuw geweest zijn, met wat graan- teelt, veel schapen en heel veel turf. Wie de imposante kerk vandaag bekijkt, moet wel be denken dat die stamt van het bescheiden kapelletje, dat hier omstreeks 1250 werd neergezet. Het zou nog 600 jaar duren voordat het dorp beroemd werd om zijn kersenexport en om zijn boomgaarden. Of dat alle maal voorbij is? In een slot woord staat: „Kloetinge zal verder groeien, niet zelfstandig, maar in ieder geval als een aan trekkelijke wijk van Goes". WIE vijftig wordt, heeft Abra- ham gezien. Dit, gedachtig de evangelietekst, waarin verteld wordt dat men mopperde over Jezus omdat hij beweerde.; Abraham gezien te hebben en dat terwijl hij nog geen vijftig jaar oud was. Of hier het ge-" brudk van afkomstig is om men-", sen die vijftig worden een „Abraham" cadeau te doen, is - niet zeker. In andere culturen- hecht men ook nogal waarde" aan die vijftigste verjaardag. HOE dan ook, een organisatie van- banketbakkers doet moeite om in Nederland het gebruik weer ingang te doen vinden. De Goe- se bakker P. Spelier heeft dezer- dagen zelfs een levensgrote Abraham gebakken. En dat is', toch wel iets heel bijzonders-. Het Abraham-brood was be stemd voor de heer J. van der Plasse uit Yerseke. Het was. trouwens bepaald niet zo maar brood. De Goese Abraham was gemaakt van boterdeeg, aman delspijs en hazelnootpasta. leen als toerist blijven. Aanvan kelijk ging het goed. "Hij is nog steeds Nederlander en die heb ben bij hun paspoort geen spe ciaal visum voor Cuba nodig. TOCH schenen Fidel en de zijnen hem te wantrouwen, want na 'n paar vrije dagen werd hem aangezegd dat hij onder bewa king zou worden gesteld. En dat gebeurde stevig. Een bewaker deelde zelfs zijn hotelkamer. Tenslotte werd hem meege deeld dat hij het land uit moest. En nu is hij weer terug in Mexico, waar hij bovenstaand verhaal vertelde. BIJ drukkerij Den Boer in Mid delburg is een boekje versche nen over de geschiedenis van Kloetinge, dat sinds 1 januari een stuk nieuw Goes geworden is. Het werd in opdracht van Kloetingse gemeentebestuur sa mengesteld door drs. I. H. Vo- gel-Wessels Boer. Het ziet er niet alleen goed uit, het is ook interessant geschreven. Het ver telt van zes eeuwen Kloetinge. DE aangeboorde bronnen zijn o.a. het gemeente- en rijksarchief, het kerkelijk archief van Kloe- DE IJzendijkse koster Jacques van Voorenberghe speelt de hoofdrol in het filmpje, dat de NOS heeft opgenomen van de door hem gevoerde brillen actie voor melaatsen. Tot dus ver heeft de heer Van Vooren berghe niet minder dan 130.000 nieuwe en gebruikte brillen bijeen gegaard. De brillen komen met dozen en pakketten tegelijk uit alle de len van Europa, maar ook uit Canada en Noord-Amerika. De brilleglazen worden door Ne derlandse optidiens kosteloos gekeurd en via de stichting Mi- musa naar de plaatsen van be stemming gezonden. VELE duizenden melaatsen en andere zieken hebben reeds door de actie van koster Van Voorenberghe weer beter kun nen zien. Kort geleden zijn ook honderd brillen naar Vietnam gestuurd. DE NOS zal de filmreportage uit IJzendjj'ke volgende week of in de week daarop uitzenden in de rubriek „Van gewest tot ge west". Koster Jacques van Vooren berghe voor de filmcamera.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3