Voorzitter Van der Perl: BESTUURSKRACHT BRAAKMAN VERGROTEN NA HERINDELING Oud-acteur (77) over de actie Tomaat: Er niet uit schoppenmaar er uit schieten RUIM F 5000,- VOOR BIAFRA Scholengemeenschap in Oostburg gaat feesten Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten MJÜ W! 1 1 Restaurant Kantonrechter Onvoorzichtig oversteken kost f 40.- Wat en waar VANDAAG O.B.U. Breskens verloor van A.B.C. Hulst Geldboete voor rijden zonder rijbewijs Tentoonstellingen BIJ 50-JARIG BESTAAN IN SEPTEMBER 5? Woensdag 21 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW 'ljuiDIHIIIHI |TtflP»ÉiMaji"i>jl8^l^'rii-i: (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op de een na laatste vergadering van het alge' meen bestuur in de huidige sa menstelling van het beheerschap recreatiegebied Braakman vond voorzitter J. van der Peyl het noodzakelijk, dat dit gebied na de herindeling (1 april aanstaande) onder één gemeente zou komen te ressorteren. Dit om de bestuurs- kracht te vergroten, hetgeen in de drie gemeenten, Hoek, Bier- 1 vliet en Philippine, wel eens wat te wensen heeft overgelaten. Als een recent voorbeeld werd het late uitbrengen van de begroting 1970 aangehaald. Oorzaak: onderbezetting ap de betreffende secretarieën en de grote drukte rond de aanstaande her indeling van de gemeenten. De heer van der Peyl zal nog deze week bij de commissaris van de koningin gaan pleiten voor de onderbrenging van de Braakman in één gemeente. Tot dus ver is daar nog geen beslissing over genomen. Ondanks de moeilijkheden over het bestuursbeleid heeft het dagelijks bestuur van de Braakman niet stil gezeten .Dat bleek uit de aanbieding van het vijfjarenplan dat beoogt het prachtige recreatiegebied aan te pas sen aan de huidig eisen van de re creanten. De totale kosten van dit belangrijke projeot, samengesteld door de Nederlandse Heddemij. wor den geraamd op ruim acht ton. Het rapport geeft aan in welke sector voorzieningen nodig zijn: het dag- recreatieterrein, het zwembad, oevers van de kreek, het bungalowterrein, het parkeerterrein en aanpassingen van andere aard. Als hoogste prioriteit staat het op knappen van de jachthaven op het lijstje. Deze post valt eigenlijk bui ten het eerder genoemde vijfjaren plan omdat zowel de jachthaven als de kreek zijn verzand, en er onmid dellijk dient te worden ingegrepen. Toestemming voor het uitvoeren van de graafwerkzaamheden is inmiddels aangevraagd en de heer Van der Peyl verwacht dat de Heidemij. binnen niet al te lange tijd kan beginnen. In ieder geval voor de start van het zeil- seizoen, medio april. De haven wordt tot twee meter uit gediept, evenals de kreek. Verder wordt er om de jachthaven een zo genaamde Azobe-damwand geplaatst. De raming van de totale kosten, daar bij inbegrepen een afrastering langs (ADVERTENTIE) de jachthaven en het zwembadter rein, bedraagt f 179.300. Het uitdiepen van de kreek, ook dit jaar nog in uit voering, komt op f 67.500. Voor deze plannen is een lening van twee en een halve ton gekregen. Acht punten staan hoog op het pun tenprogramma van het algemeen be stuur van het recreatieterrein op re- cratief gebied. De weg naar het parkeerterrein, de aanleg van wegen, het maken van rij stroken op het parkeerterrein,' verbe tering van de rijwielstalling, loketge bouwtjes, een toiletgebouw, een toko, en een kleuterbad en het plaatsen van speelwerktuigen op de zonne weiden. Deze hoognodige voorzienin gen vergen f 106.300. Aan de reeds zeventig gebouwde bungalows in het park zullen er nog vijftien worden toegevoegd. De heer Van der Peyl dacht dat nu wel het maximum van de definitieve bebou wing was bereikt. Voor het kappen van bos, om plaats te maken voor vier bungalows volgens een sugges tie van een der bestuursleden voelde hij erg weinig. Wel wilde de voorzit ter bekijken of het zogenaamde vo geleiland geen plaatsruimte zou kun nen zijn voor zomerhuisjes, die beter in het kader van de sociale recreatie passen. De heer Van der Peyl dacht dat goedkopere huisjes beter exploi tabel zijn dan bungalows, die per jaar niet meer dan f 300 aan kanonrechten binnenbrengen. Dit terwijl caravans f 340 per seizoen aan staangeld op brengen. Verder op het verlanglijstje staat nog de aanleg van een rondweg bij het kampeerterrein. Een ander punt op de vergadering ter sprake gekomen, was de slechte verhouding tussen de Braakman en het daar ter plaatse gesitueerde restaurant. Het beheerschap heeft na melijk geen zeggenschap over hc doen en laten van de eigenaar. Op dit moment loopt er nog steeds een proces tussen het beheerschap en de restauranteigenaar. Bemiddelingspo gingen hebben niet gebaat. Het bestuur van het recreatiegebied is van mening dat er in het betrokken terrein slechts een restaurant dient te zijn. Maar dan moeten de bezoekers ook service en andere vormen van medewerking krijgen. Op zich zijn de prijzen van het restaurant te hoog en gaat het de eigenaar niet naar den vleze, volgens voorzitter Van der Peyl, die verder vertelde dat hij wei nig of niets aan deze situatie kan ver anderen. Tot slot van de bijeenkomst merkte de voorzitter op dat het nog steeds erg moeilijk is de Braakman rendabel te maken. Omdat er volgens hem niet alleen naar het commerciële aspect van dit gebied moet worden gekeken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Belgische me vrouw R. D. van de V. uit Gilde stak op 1 oktober van het vorige jaar onvoorzichtig het 's Gravenpol derplein in Hulst over. Een bromfiet- sende scholier uit Zaamslag kon de vrouw niet meer ontwijken. De brom fietser viel; zijn brommer liep een schade op van ongeveer 65. De officier van justitie achtte tijdens de zitting van de Terneuzense kanton rechter het gedrag van de vrouw erg onvoorzichtig en eiste 40 boete en de toewijzing van de schade aan de bromfiets. De kantonrechter was het daarmee eens en eiste conform. Films ANTWERPEN Astrid Bambi, a.l. Metro Hibematus. a.l. Ambassades De geschiedenis van een moord, 18 j. Capitole De stuntman, 18 j. Festa Aprilgekken, 18 Odeon Justine, 18 j. Queilin Het masker van de rode dood, 18 j. Rubens Met Django is de dood, 18 3. Forum Er was eens in het verre Westen, 18 j. GENT Select Bambi, a 1. Royale Het jungleboek, 14 3. Astrid Bandolero, 18 j. Metro Er was eens in het verre Westen, 18 j. Scaldis De pistolero van de hel, 18 j. ST. NIKLAAS Eden De wreker van Arizona, 14 3. (Van onze correspondent) BRESKENS De biljartvereni ging O.B.U. ondervond tegen A.B.C uit Oostburg in Breskens veel meer tegenstand dan werd verwacht. O.B. U. versterkte het team van de twee deklassers met eersteklassers. Voor A.B.C. wonnen L. Kayzer, L. Steyaert A. te Nooyer en J. Swartelé. J. Eras mus, speelde gelijk tegen B. Ie Roy. Voor Oostburg wonnen T. de Windt, R. van Veen, A. Versprille, J. Ka reis, H. Loobezoo, L. te Sutter en Ph. Wagen. Einduitslag 9-15. Aanrijding Op het kruispunt Rijksweg 60-Gentsevaart in Hulst vond een aanrijding plaats tussen twee Belgische personenauto's. B. v. d. M. uit Antwerpen reed van St.- Jansteen naar Rijksweg 60 en ver leende geen voorrang aan de op dat moment passerende C. B. uit St.- Niklaas. De materiële schade was groot. Niemand werd gewond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer A. P. T. uit Axel werd door de Terneuzense kantonrechter tot een geldboete van ƒ200 en een ontzegging van vier maanden uit de rijbevoegdheid voor waardelijk veroordeeld, wegens het rijden zonder rijbewijs en het niet verzekerd zijn. Bovendien zaten aan de auto gladde banden. De verdachte vertelde dat hij vroeger wel een rijbewijs had ge had, en op dit moment weer bezig is met het nemen van rijlessen. Een dag na zijn aanhouding was de auto weer verzekerd. Een fout bij de ad ministratie van de verzekeringsmaat schappij en gladde banden zaten niet onder de auto, aldus het verweer van verdachte. De officier van justitie vond het stuk voor stuk ernstige feiten, en eiste een totale boete van ƒ250 en de eerder genoemde vier maanden voorwaardelijke intrekking. Century Rivalen op leven en dood, 18 jaar Renova Ver van de dolle menigte, 18 jaar 5* Toneel Muziek - Dans GOES Prins van Oranje 14 uur „Sajjens Fiksjun", musical vam Harry Geelen door de Nieuwe Komedie. Jeugdvoorstelling voor het voortgezet onderwijs. ZIERIKZEE Concertzaal 20 uur Concert van Jo Ju-da (viool), Klaas Boon (altviool) en Paul Verhey (fluit) ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Nederlands Studentenonkest. Diri gent: Jan Brussen; solist: Jarirag Walta (viool). Schouwburg 20.15 uur „Twee heren uit Veronia" van William Shakespeare door het Nieuw Rotterdams Toneel Diversen 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve: Tentoonstelling van beroepen (leerlingen 1. scholen en Mulo) Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat. van 9.30- 12.30 ROTTERDAM Museum Bvrmans Portretten van kunstenaars 1500-1800: oude gra fiek (t.m 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (t.m. 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuidplein, werkd. 10-17, zond. 12-17). Dick Bauman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m. 31 jan.) Rotterd. Kunstkring W. de With- straat 35: Sculpturen van Semser en schilderijen van Hans Landsaat (t.m. 7 febr Werkd. van 1017 en zon. van 11—16 uur. WTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kun sten: Vijftig 3aar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel (t.m. 21 febr.) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Driehonderd leer lingen van scholen voor voortgezet onderwijs in Terneuzen hebben dins dagmiddag in hun woonplaats een grootscheepse inzamelingsactie ge houden voor Biafra. De collecte heeft f 5.723.22 opgeleverd. De actie is ge heel door en met de scholieren op touw gezet. Nadat een geluidswagen de burgerij had opgewekt met milde hand de noodlijdende Biafraanse be volking te steunen, trokken groepjes scholieren met spandoeken de diver se woonwijken en winkelstraten in. Per egluidswagen werd de bevolking van Terneuzen voorbereid op de col lecte van de scholieren ten bate van Biafra. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In de week van 14 tot 19 september zal de gemeente Oostburg voornamelijk in het teken staan van de festiviteiten, die ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de rijksscholengemeenschap aan de Vredestraat worden georganiseerd. Het lustrumcomité onder voorzitter schap van de heer J. M. Paridaen uit Aardenburg is van plan, deze heuge lijke gebeurtenis op grootse wijze te vieren. Niet alleen de ongeveer 450 leer lingen zullen op een plezierige manier bezig worden gehouden. Het comité is van mening, dat ook alle oud-leer lingen van de scholengemeenschap el kaar weer eens moeten kunnen ont moeten. Men verwacht dat zo'n dui zend ex-HBS'ers uit Oostburg hun oude schoolherinneringen op komen halen De heer Paridaen vertelde, dat men de leerlingen van de school, tot voor kort Koningin Wilhelminalyceum ge heten, een zowel recreatief ais cultu reel programma wil voorschotelen. Voor dit doel heeft men besloten het Ledeltheater voor twee avonden af te huren. De heer Paridaen is met het lus trumcomité dat uit oud-leerlingen, verspreid over het hele land, bestaat van mening, dat vrijdagavond 18 sep tember het absolute hoogtepunt van de feestelijkheden moet vormen. Die avond is gereserveerd voor de ont moeting van de ongeveer duizend oud-leerlingen in het lyceum zelf. „Aan deze avond is het minste te or ganiseren, maar volgens ons is dit de belangrijkste avond van de gehele week. Het is voor iedereen immers een belevenis, om je oude schoolmak- ker uit pakweg 1920 weer eens te ontmoeten. De ontmoeting staat dan ook centraal op deze avond. Het ligt in de bedoeling om lessen te organiseren met de ex-leerlingen en oud-docenten. Het leuke hiervan is, dat er ongetwijfeld leerlingen zijn, die meer van een bepaald vak afwe ten dan de leraar van destijds". Op deze dag zullen de oud-leer lingen tevens worden verrast met een onvervalste poldermaaltijd. Het comité heeft voorts plannen om van de ontmoeting van de oud-leerlingen een folkloristische manifestatie te ma ken, omdat, zoals de heer Paridaen het uitdrukte, het voor velen vooral hen, die elders in ons land woonach tig zijn, leuk is een stukje van hun „eigen landje van Cadzand" te her kennen. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan wordt een gedenkboek uit gegeven, waarvan de tekst geheel door oud-leerlingen verzorgd is. Bo vendien wordt in de feestweek een tentoonstelling in de school gehou den, die aan de hand van foto's, teke ningen, oude lesroosters en dergelijke de geschiedenis van de rijksscholen gemeenschap zal uitbeelden. Op zaterdag 20 september zal een officiële receptie worden gegeven. Het initiatief tot deze feestelijkheden is geheel uitgegaan van de reünisten- vereniging, die eens in de ongeveer twee jaar ergens in het land een bij eenkomst belegt. De laatste bijeen komst vond plaats in het Kurhaus in Scheveningen. De school is destijds een geschenk van de regering aan West-Zeeuwsch- Vlaanderen geweest als dankbetuiging voor de oranjegezinde houding van de bevolking tijdens de verwoede Belgische annexatiepogingen van Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Hans, je bent een goed acteur, maar je zult er nooit komen, omdat je veel te bescheiden bent". Met deze woorden gaf de destijds zo bekende en geliefde ac teur Louis Bouwmeester zijn visie op de nu 77-jarige Johan Duinker, die na vijftien jaar beroepstoneel zijn welverdiende rust zoekt in zijn gezellig ingerichte woning aan de Oude Haven 22 in Oostburg. De heer Duinker, tenger postuur, grijs haar, dito kleur snorretje, bril en af en toe heftig gesticulerend, kan urenlang boeiend vertellen over zijn toneelcarrière, waarin hij naast vele groten op de planken heeft ge staan. Om er maar enkele te noe men Charlotte Köller, Magda Jan sen, Louis Davids en Enny Mols-de Leeuwe. „Ik heb in mijn leven een vreem de, maar naar later is gebleken zeer gelukkige beslissing genomen", ver telt hij. „Ik gaf mijn studie voor veearts op, om de toneelacademie in Amsterdam te kunnen volgen en ik heb hier nog nooit een moment spijt van gehad. Ook een kleine vijftig jaar geleden was het op de toneel school niet allemaal koek en ei". Lachend bij die herinnering gaal hij verder: „ik weet nog goed, dat Jan Mus, die later nota bene een van de grootste Nederlandse acteurs zou worden, wegens gebrek aan ta lent van de school werd gestuurd Uit solidariteit met Jan besloten we allemaal te staken, al heeft dit wei nig geholpen. Je ziet het, er is eigen lijk niets nieuws onder de zon". Via de toneelschool kwam ik te recht bij het Nederlands Toneel on der leiding van Jan C. de Vos. Ik speelde samen met de beide Bouw meesters en de vader van Ko van Dijk. Vandaar kwam ik terecht in de Plantageschouwburg. „Sam Poons, de grote man van dat gezelschap, kwam mij, het be- ginnelingetje van even in de twintig jaar, persoonlijk opzoeken om te vra gen, of ik er iets voor voelde, bij zijn gezelschap te komen. Na wat heen en weer gepraat, besloot ik het voorstel aan te nemen en nadat de zaak beklonken was, zei Poons: o ja, dat is waar ook Hans. Loop meteen even door naar de schouw burg, daar liQt een rolletje op je te wachten voor de première van mor gen. En daar ging ik dan met lood in de schoenen. Ik weet niet meer welk stuk het was, wel weet ik, dat ik de rol van een directeurtje moest spelen". om Louis op zijn beurt zijn vet eens te geven. Afijn, Davids staat dus dat harnas af te stoffen en tot zijn stom me verbazing ziet hij het plotseling bewegen, om even later met stijve passen van het toneel te verdwijnen. Daar had zelfs Louis Davids, die ■och voor geen kleintje vervaard is, niet van terug". Nog voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog is de heer Duin ker met het acteren gestopt. Zoals zovele groepen in die tijd, maakte hij een tournee van een jaar door Indië. Dat verblijf daar beviel me zo goed, dat ik besloot er te blijven en het acteren ik kreeg er zo langza merhand genoeg van eraan te ge ven. Spijt? Ach, als ik mijn vroegere collega's eens op ga zoeken en ik ruik de schmink en proef de sfeer, lan denk ik wel eens aan vroeger erug, maar ik geloof dat het een <oede beslissing is geweest". Na de oorlog is de heer Duinker naar Nederland teruggekeerd om zich in Oostburg te vestigen. „Na tuurlijk heb ik mij nog wel met het toneel bezig gehouden. Ik heb heel wat amateurverenigingen uit de om geving geregiseerd. Het peil? Ach, het belooft niet veel, al zijn er echt wel enkele verdienstelijke spelers by. Maar de wil ontbreekt". Tenslotte zijn opmerking over de actie Tomaat: Zulk soort tuig moe ten ze de schouwburg niet uit schop pen, maar eruit schieten. „Na mijn periode in de Plantage- schouwburg kwam ik in Frascati te recht, het theater waar de pikante Franse boulevardstukken werden ge speeld. Ja ja," glimlachte hij, „ook in onze tijd kwam het bed wel eens op het toneel. Ik weet nog goed dat dat stuk Hotel De Douche heel wat opschudding verwekte, omdat het te schuin zou zijn". Iemand, die er behoefte aan heeft een aantal grappige anekdoten over het toneel van de jaren 1920—1930 te horen kan bij de heer Duinker onge twijfeld een paar amusante uurtjes doorbrengen". Het is natuurlijk bij iedereen bekend, dat Louis Davids een onverbeterlijke grappenmaker was en iedereen graag in de maling nam. Ook op het toneel Ik heb het meerdere malen .oe- ten ontgelden, maar ik geloot wel, dat ik goed wraak heb genomen. Wij speelden in Rotterdam De baron van Haberniks en op een gegeven ogenblik moest Louis met een plu- meau een harnas afstoffen. Ik had echter voor de voorstelling met een van mijn collega's afgesproken, dat er iemand in dat harnas zou kruipen (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn JJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan do haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) cn "doorstraalt" verlichtend veefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken poedig plaats voor een durend gevoel van erlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt Jat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2