Israël werpt bommen op installaties in Cairo's voorsteden WAS ARBITER BOOGAERTS NOG BEKWAAM PAUS PRIJST REGERING VAN NIGERIA' Miljonair wil Vietnamese oorlog afkopen Incidenten ontsieren experiment in Breda Vorst heeft geen vat op ons land „Bloedwraak voorkomen Straaljager knalt aquariums uit elkaar Grote belangstelling voor open communie P.C.B. wijst voorstel af Apartheidspolitiek iel aangevallen ALARM IN EGYPTISCHE HOOFDSTAD LUNS IN S0FTA Zestienjarige Franse gymnasiast steekt zich in brand om drama-Biaira Twee gevangenen uit Vught zoek Amerikaan krijgt voor tweede maal ander hart Lawines 59/20/21/22/23/24 jan. 70 land- en tuinbouw rai amsterdam DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Hedaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal; per maand f 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. VRUE ZEEUW MAANDAG/DINSDAG 19-20 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6157 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrjjdag tot mm. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV/CAIRO Israëlische straalvliegtuigen hebben gisteren militaire installaties en munitie-opslagplaatsen in de buitenwijken van Caïro gebombardeerd. Dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt, Het was, volgens hem, de vierde actie ver op Egyptisch grondgebied in veertien dagen tijd. Israëlische militairen zeiden, dat de Egyptische lucht macht niet tussenbeide kwam en dat het luchtdoelgeschut slechts zwak en ondoeltreffend reageerde. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In Breda zijn gisteren een groot aantal open communie- ten avondmaal-) vieringen, die in het kader van de internationale bidweek voor het eerst op zo'n grote schaal werden gehouden, succesvol verlo pen. Tegenacties van leden van het Michaellegioen hebben echter in twee kerken tot incidenten geleid. In een van deze kerken werd een der leden van deze groepering die een verkla ring wilde voorlezen door twee pa rochianen uit de kerk verwijderd. Bovendien zijn een aantal ouders ontstemd, omdat naar hun zeggen hun kinderen vain t de zijde van het Michaellegioen waren benaderd om pamfletten aan de kerkdeuren uit te delen onder het voorwendsel dat het om kerkboekjes ging. De kinderen zijn later getrakteerd op pannekoe ken. De belangstelling van gemeentele den en parochianen is bij dit expe riment in enkele kerken, met name in de gereformeerde kerk aan de Zandberglaan en in de r.-k. Lauren- tiuskerk in Ginneken, bijzonder groot geweest. Een kerk was zelfs voor ongeveer de helft gevuld met „genodigden" In nagenoeg alle dien sten waarvoor leden van andere ker ken Waren uitgenodigd het betrof bij elkaar ongeveer 20 diensten, ka tholieke en reformatorische was de opkomst over het algemeen be vredigend, en groter dan normaal. De doopsgezinde gemeente kwam bijvoorbeeld bijna avondmaalkelkjes te kort. (Vervolg op pagina 3) In Tel Aviv worden de Israëlische aanvallen in de buurt van Cairo be schouwd als een nieuwe „escalatie" in de z.g. slijtageslag tussen Egypte en Israël. Beperkte Israël zijn aan vallen tot voor kort tot de frontlijn langs het kanaal en de Golf van Su ez, op het ogenblik lopen alle ver bindingen en militaire installaties ver achter de frontlinies gevaar. Ongetwijfeld zal Nasser, die de hui dige tegenslagen niet zal kunnen ver doezelen, moeten reageren, maar waarnemers slaan zijn militaire kan sen niet hoog aan. De Israëlische wemier verklaarde vrijdag, dat het voornaamste doel van de Israëlische luchtacties is, er de Egyptische leiders van te overtuigen, dat zij moeten afzien van het voor bereiden van een nieuwe oorlog te gen Israël. De Israëlische woordvoerder deel de gisteren mee, dat de aanval op Caïro, die ongeveer een half uur duurde, gericht was tegen militaire opslagplaatsen te Djebel Choeds, op 15 km ten zuiden van het centrum van Caïro, en tegen een grote mili taire basis te Koeckstep, nabii het in ternationale vliegveld van Caïro op ongeveer 20 km van de Egyptische hoofdstad. Naar aanleiding van een bericht uit Caïro, dat bij de aanval in de omge ving van de Egyptische hoofdstad een Israëlisch toestel zou zijn neergescho ten en een ander beschadigd, verze kerde de woordvoerder in Tel Aviv, dat Pile Israëlische vliegtuigen onbe schadigd op hun basissen waren te ruggekeerd. Het was intussen de eerste keer sinds de zesdaagse oorlog, dat in Ca iro de alarmsirenes loeiden. De Egyptische vice-president An war Sadat verklaarde op een politie ke bijeenkomst te Asjoet, dat Israël naar men mag verwachten, zijn acties tegen Egypte zal uitbreiden. Volgens hem zal de volgende fase in de strijd beslissend zijn. De Israëlische jachtbommenwer pers bestookten gisteren ook doelen in de noordelijke en zuidelijke secto ren van het Suezkanaal. nadat eerst luchtdoel- en mortierstellingen in de zuidelijke sector waren aangevallen SOFIA (ANP) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. is gisteravond op het vliegveld van Sofia aangekomen voor het eer ste officiële bezoek van een Neder landse minister aan Bulgarije sedert dat land onafhankelijk is Na begroet te zijn door zijn Bul gaarse ambtgenoot Ivan Basjev, zei minister Luns in .antwoord op vra gen van journalisten dat hij hoopt dat het bezoek hem een beter inzicht zal geven in de mogelijkheden van ontspanning in Europa en met name ook in die var. het houden van de Europese veiligheidsconferentie. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Na afloop van de wedstrijd DWS-Feijenoord heeft DWS cel geen officieel protest ingediend, dit is namelijk bij het bethalde voetbal mmogelijk, maar de KNVB verzocht een onderzoek' te willen instellen om ia te gaan of scheidsrechter Ad Boogaerts na zijn blessure de wedstrijd nog kon leiden op een wijze waarop het van een scheidsrechter van het betaalde .'oetbal verwacht mag worden. Een welhaast uniek voorval in de Neder- indse voetballerij. Scheidsrechter Boogaerts ging in de 26e minuut knock-out (foto) bij een rotsing met Kamminga, waarbij de DWS'er scheidsrechter Boogaerts tegen de kaak kopte en de Dordtenaar groggy op de grond lag en een moment 'uiten bewustzijn was. i Dr. Rompu van DWS had bij het oplappen van de arbiter meteen geadvi seerd de wedstrijd niet verder te leiden en de fluit over te geven aan de eerste reserve n grensrechter M. W. F. Habold. Scheidsrechter Boogaerts voelde hier echter niets voor en floot verder. In die periode vertelde de heer Boogaerts aan enkele spelers dat hij een „waas" voor zijn ogen had. Hij nam enkele dubieuze beslissingen. Zo was het eerste doelpunt van Feijenoord (grensrechter Habold vlagde voor buitenspel, maar Boogaerts liet doorspelen) aanvechtbaar evenals het „te rugfluiten" van Geurtsen en Seeman voor off side. Onmiddellijk na de wedstrijd zakte de heer Boogaerts in de catacomben van het Olympisch stadion in elkaar. Gewaarschuwde artsen van DWS en Feijenoord constateerden een volkomen black out bij de heer Boogaerts, die over hoofdpijn klaagde en dacht dat hij een bal tegen het hoofd had gekre gen. De artsen oordeelden het toen beter dat de heer Boogaerts met een ziekenauto naar zijn woning werd vervoerd, om daar contact met zijn huis arts op te nemen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Vanwege Biafra heeft een 16-jarige leerling van een gymnasium in Rijsel (Noord- Frankrijk) zaterdagmiddag een einde aan zijn leven gemaakt door zich met benzine te over gieten en zich daarna in brand te steken. De jongen was al over leden nog voor de vlammen kon- len worden gedoofd. Bij de plaats van de suïcide is een school schrift gevonden, waarin de jon gen een dagboek bijhield. Het leed van Biafra schreef hij toe aan de beschaafde landen en vol gens hem droegen de christenen een grote mate van verantwoor delijkheid aan de moord op hun christelijke broeders in Biafra. Het is op dit gymnasium bin nen het jaar de vijfde zelfmoord poging van leerlingen. Twee van hen zijn niet meer in leven. De directeur van de school verbood zaterdagmiddag zijn leerlingen bijzonderheden te vertellen aan journalisten. Maar zaterdagavond liet de Franse radio weten dat de jongen uit een praktizerend katholiek gezin komt. De Franse televisie bracht donderdagavond beelden over Biafra. Zaterdag avond publiceerde het Parijse avondblad Le Monde een hoofd artikel over de Tsjechoslowaakse student Jan Palach, die zich ver leden jaar in brand stak als pro test tegen de Russische bezetting van zijn land. Mogelijk heeft dit ertoe bijdragen de leerling te doen volharden in zijn besluit dat al enkele dagen, zo niet lan ger, vaststond. DE GEESTELIJKE leider van de sekte der Mormonen, David McKay, is zondag m de ouderdom van 96 jaar te Salt Lake City overleden. BIJ DE GROTE FORD-fabriek in de Engelse stad Coventry hebben 46.000 arbeiders gedreigd op 2 februari het werk neer te leggen, als zij niet een loonsverhoging vam ruim 85 gulden per week" krijgen. N ROME/LAGOS/DJFN HAAG Een week nadat hij de vrees had uit gesproken Vöor een slachting onder de verslagen Biafranen heeft paus Paulus gisteren de Nigeriaanse autoriteiten geprezen omdat zij gewelddaden en bloedwraak hadden voorkomen. Hij herhaalde ook zijn aanbod voor Vaticaanse hulp aan de hongerigen en zieken. Inmiddels is de eerste groep jour nalisten die van de Nigeriaanse auto riteiten toestemming hebben gekre gen voor een bezoek aan het voor malige Biafra, zondagavond van het vliegveld Ikeja bij Lagos vertrokken. Het gezelschap reisde met twee vliegtuigen. Aanvankelijk zouden er zondagochtend drie toestellen ver trekken, maar dat ging op het laatste ogenblik niet door. Toen één van de vliegtuigen een Fokker Friend ship al in de lucht was en de twee andere machines klaar stonden om op te stijgen, werd de vlucht afge last. De autoriteiten zeiden dat een toestel nodig was voor het vervoer van gasten naar de bruiloft van de militaire gouverneur van de rivie- renstaat, Alfred Diette-Spiff, die dinsdag in het huwelijk treedt. Voorts werd gezegd dat in verband met het feest aile hotelruimte te Port Harcourt al was bezet. Negen uur later mochten toch twee vliegtuigen met journalisten vertrekken. De autoriteiten beloof den er voor te ijveren dat de overige journalisten maandagochtend hun collega's konden volgen. De verdere ontwikkelingen in het afgelopen weekeinde rond Biafra: De luchtbrug van de interkerke lijke hulporganisatie „Joint Church Aid" vanaf het eiland Sao Tome naar Biafra zal worden opge heven. De 18 vliegtuigen van de or ganisatie staan nog ongeveer twee weken ter beschikking. In Lagos is zaterdag de eerste hulpzending sinds het einde van de oorlog aangekomen. Een speciaal Brits vliegtuig landde met zeven Landrovers en elf ton medicijnen aan boord. In bevoegde Nigeriaanse kringen is zaterdag onthuld dat generaal Philip Effiong generaal Ojoekwoe door een staatsgreep-zonder—bloed vergieten heeft afgezet, en vervol gens persoonlijk heeft verzocht in Lagos te worden ontvangen voor een nationale verzoeningsplechtigheid. Radio Nigerië heeft zaterdag mee gedeeld dat generaal Ojoekwoe verkleed als priester op een bran card per vliegtuig gevlucht was. Troepen van het federale Nige- SAN JU AN (Reuter/AFP) Mi chael Brody, de 21-jarige Amerikaan die een pas gekregen erfenis van 25 miljoen dollar (ruim 87,5 miljoen gulden) wil weggeven, heeft giste ren een plan ontvouwd om de oor log in Vietnam te beëindigen Vol gens hem zou men Noord-Vietnam 10 miljard dollar moeten bieden om de strijd te beëindigen en nog eens 20 miljard dollar, als het ook verder de wapens laat rusten Bro dy zei aan de uitvoering van dit plan te willen bijdragen met het geld, dat hij als zanger hoopt te verdie nen. Brody verklaarde een en ander, toen hij uitgeput en ovci zijn zenu wen zijn toevlucht »n en uixe hotel té San Juan op Porto Rico had ge- zocjit. Hij kwam uit 'New York, waar hij een begin had gemaakt met het uitdelen van zijn geld ter- wille van de vrede, zoals bij had aangekondigd Zijn actie riep echter nauwelijks vreedzame gevoelens wakker. Honderden mensen waren samengestroomd om een deel van Brody's rijkdommen in ontvangst te nemen. Van hen kon maar een deel tevreden worden gesteld. Al dra liep de organisatie uit de hand, vooral toen bleek dat de bankreke ning van de gulle gever niet toerei kend was om alle cheques te verzil veren. Het resultaat was dat Brody en de mensen die hij goed had wil len doen, scheldend tegenover elkaar kwamen te staan, waarbij de jeug dige miljonair de andere partij heb zucht verweet en de „hebzuchtigen" Brody van oplichting eschuldig- den. Intussen is het nog helemaal niet zeker dat de erfenis inderdaad zo groot is als Brody meent. De vader van Michael meent dat het „slechts" om drie miljoen dollar gaat. De grootvader van moeders kant van Brody, van wie de erfenis afkom stig was, maakte zijn fortuin in een margarinefabriek. De grootouders van vaders kant moeten het be scheidener doen zij leven van een pensioen van 200 dollar per maand. BRODY riaanse leger en die van het voor malige Biafraanse leger, zijn begon nen met de uitvoering van een pro gram om Biafra weer op de been te helpen. Nigerië heeft zaterdag verklaard dat vliegtuigen die over Nige- riaans grondgebied vliegen zonder toestemming van Lagos, rekening moeten houden met de Nigeriaanse luchtmacht en het leger. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. is zondag in Lagos aan gekomen voor overleg met de Nige riaanse leiders. Hij werd op het vliegveld begroet door het staats hoofd van Nigeria, generaal-majoor Gowon. Geheel overeenkomstig de wens van de Haagse groep van 13 lan den, die onder voorzitterschap van Nederland vorige week in Genève beraadslagingen heeft gevoerd over de hulpverlening aan Biafra, heeft minister Luns besloten niet naar Ni geria te gaan. De minister deelde dit zondagmiddag op Schiphol mede, vlak voor zijn vertrek naar Bulga rije. Zaterdag zijn vier Britse journa listen uit Nigeria uitgewezen. Zij zouden zich zonder toestemming naar Onitjsa, een voormalige Biaf raanse stad, die reeds 21 maanden in Nigeriaanse handen is, hebben wil len begeven. VUGHT (ANP) Gekleed in py jama en geschoeid met pantoffels hebben twee gevangenen de benen genomen uit het centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen ir Vught. Het betreft de 28-jarige Duitser F. W. F., die aldaar verbleef omdat hij een operatie moe-t ondergaan en de 23-jarige Amsterdammer J N., die kort geleden in het nieuws was om dat jpij een klerenhanger had inge slikt. Zij maakten gebruik van de dichte mist om over de afrastering te klimmen Gisteravond laat waren ze nog niet gevonden. UTRECHT (ANP) De bedrijfs groep Spoorwegen van de Prot. Chr. Bond van Vervoerspersoneel (PCB) heeft het voorstel tot wijziging van de „vertaling" van de taalwaarde ring bij de N.S., zoals dat is gefor muleerd door de paritaire dienst- voorwaanderv'CAO-commissie, afge wezen. DE 43 AMERIKAANSE luchtvaart maatschappijen moeten in 1972 een einde hebben gemaakt aan luchtver vuiling door rook uit straalmotoren. Houden ze zich daar niet aan, dan zal de regering strafmaatregelen ne- ZWIJNDRECHT (ANP) Een inwoner van Zwijndrecht, de heer J. C. Siriakus heeft zich er bij de politie over beklaagd dat tengevolge van het doorbreken van de geluidsbafriöre door een vliegtuig van de koninklijke luchtmacht 9 ruiten van zijn aquariums zijn gesprongen. Hij heeft gevraagd van dit zeldzame gebeuren een rapport op te ma ken, want hij wil het ministerie van defensie aansprakelijk stel len voor de schade. Behalve de gesprongen ruiten zit de heer Siriakus met water schade en een partijtje dode vis. Zijn benedenburen hebben wa terschade aan behang en gor dijnen en bovendien is hun pla fond zodanig beschadigd dat het waarschijnlijk zal moeten wor den vernieuwd. JOHANNESBURG (Reuter) Ze ventig vooraanstaande figuren uit het kerkelijke en universitaire leven in Zuid-Afrika hebben gisteren een felle aanval gedaan op de apart heidspolitiek van de regering. In een manifest, dat bestemd is voor de mensen die bi; de komende algemene verkiezingen in Zuid-Afri ka hun stem zullen uitbrengen, ver oordelen ze de apartheidspolitiek als „onverenigbaar met de christelijke principes". De zeventig doen een be roep op de blanken om de levens omstandigheden van de niet-blanken in Zuid-Afrika te verbeteren. (Van onze redactie buitenland) ANN ARBOR De 44-jarige Amerikaan Gerald Recto* (foto) die in maart vorig jaar het aart van een ander kreeg, heeft in de medische kliniek van de universiteit van Ann Arbor (Michigan) voor de tweede maal een harttransplantatie onder gaan, De directeur van de kliniek, dr. William Hubbard, heeft meege deeld dat de donor een 55-jarige vrouw was. De patiënt begon de vo rige week ernstige afstotingsver schijnselen te vertonen. Daarom was men tot de nieuwe ingreep overge gaan. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De vorst, waar Neder land voor het weekeinde wel op had gerekend, kwam zaterdagavond niet verder dan het uiterste noorden van Brabant en Limburg. In de hogere luchtlagen zette een vrij sterke zui delijke stroming in met warme lucht ujt Zuid-Europa. Deze zachtere hoogtestroming wist het van de koudere stroming vlak aan de grond te winnen Zo kregen wij zondag een groot temperatuurverschil te zien. In Zuid- Limburg 7 en in Brabant 6 graden Celsius bjj een zonnetje op een mo ment dat het in Noord-Nederland winter was. Daar bleef het 2 a 3 gra den vriezen boven een landschap met 4 tot 6 cm sneeuw. De vooruitzichten wijzen op een aanhouden van de zachte stroming, waarbij later ook nog wat regen en plaatselijk mistvorming is te ver wachten. Het lijkt waarschijnlijk dat de koude lucht die nog in het noorden van Nederland aanwezig is, ook daar vandaag wordt teruggedreven. Inmiddels zijn in Noord-Duitsland de mensen bezig zich een weg te gra ven uit het dikke pak sneeuw. Scho len werden er gesloten; wegen en se cundaire spoorlijnen versperd. In Sleeswijk-Holstein, waar dit week einde zeer zware sneeuwstormen heb ben gewoed, lieten twee personen het leven. Een wordt nog in de sneeuw vermist. In Noord-Italië hebben zich gis teren op twee plaatsen lawines voor gedaan, waardoor vermoedelijk zes personen om het leven zijn gekomen en verscheidenen werden gewond. DE LEIDER van de conservatieve oppositie in Engeland, Edward Heath, heeft zondag in een radiovraagge sprek een scherpe veroordeling uit gesproken overzijn rechtse partij genoot Enoch Powell, die de dag te voren in een rede zich opnieuw ge keerd had tegen de toelating van met-blanke immigranten. (ADVERTENTIE) tentoonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerking dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 - Ispeciaal Trein-Toegang-biljet met 3xredi verkrijgbaar op 140 MS-stelions bctiej

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1