HOCKEYERS IN HALVE FINALES RECORDDEELNAME AAN VOLKSCROSS DE STEM Ivkov en Kuypers gaan aan GEEN VOETBAL Het „Zotteke" van Huyskens-Van Riel Na fraaie 2-1 zege op vermoeide Belgen Straffen na voetbalrel Zijderlaan de favoriet ARSENAL GEWIPT VANDAAG SPORT IN HET WEEKEINDE OP RADIO EN TV AIAX-NAPOLI OP DE RADIO DE SPORTTOTO HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI BARONIE-W AGENINGEN Wil Burgmeyer naar Inzeil N.A.C. B-D.W.S. B GEVAARLIJK BARONIE B-EINDHOVEN B N.A.C. STADION BREDA TELEURGESTELD FLUWEELZACHT EI VORM zaterdag 17 januari 1970 06 VRIJE ZEEUW BOMBAY (ANP) De „nieuwe" Nederlandse hockeyploeg van coach Ropie Kruizen heeft de halve finales vandaag speelt Neder land tegen de Indiase A-ploeg, de donkerblauwen gehaald in het internationale toernooi in Bombay. België, dat gisteren in Bombay genoeg zou hebben aan een gelijk spel, werd verslagen met 21 in een wedstrijd waarin het Nederland se elftal niet in de eerste plaats zijn kwaliteit, maar wel zijn wils kracht bewees. De rustperiode van vier dagen, die donderdag eindigde met de wedstrijd tegen West-Duitsland had de ploeg goed gedaan. Nederland had daardoor eefi voor sprong op de Belgen, die zaterdag (West-Duitsland), zondag (Japan) dinsdag (Italië) en woensdag (India- A) partij moesten geven en alleen donderdag rust hadden gekregen. Was het Nederlands elftal aan het einde van de twee weken, waarin ze ven wedstrijden moesten worden ge speeld, geestelijk en lichamelijk ver moeid, de Belgen waren uitgeput. „Nederland bezat iets meer kwali teit dan de Belgen, maar had boven dien veel meer fysieke reserves na de uitputtingsslag van Bombay. Het bleek in het eerste helft toen het tempo laag lag, maar de Nederlandse ploeg toch een voortdurend over wicht had. De voorhoede, met op nieuw Frans Spits in de rol van te ruggetrokken opbouwer, bezat ech ter niet de macht en de snelheid om het de Belgische verdediging en de uitstekende doelman Buisset echt moeilijk te maken. De enige Neder landse aanvaller, die enkele keren de gelegenheid had de Belgische doel man onder vuur te nemen, was rechtsbuiten Sander Hulshoff, ipaar de Hagenaar, die niet toevalliger wijs wat meer vrijheid kreeg dan de anderen, miste na meer dan een week niet te hebben gespeeld, de durf en schotkracht om profijt te trekken van de ruimte, die de Bel gen hem gunden. In de tweede wedstrijd van vrij dag speelden het Indiase A-team en West-Duitsland gelijk met 11. De vier halve finalisten zijn nu: India A. India B, West-Duitsland en Ne derland. Nederland speelt zaterdag tegen India A en West-Duitsland tegen In dia B. Pas tien minuten voor rust werd het voor de eerste keer echt gevaar lijk voor de Belgische ploeg na een lange hoekslag. André Bolhuis joeg de bal keihard in de richting van het doel, maar Buisset ging ook dit pro bleem niet uit de weg. Het verweer van de Belgen nam in de tweede helft wat af. De inspannin gen van de laatste dagen vroegen hun tol en de verdienste van de Neder landse ploeg was dat de ijver onmid dellijk werd vergroot toen het verzet moeizamer werd. De combinaties van de Nederlanders liepen beter, nu de Belgen iets minder fel ingrepen. Di rect resultaat had het echter niet. Aan de ene kant doordat de laatste verdedigingslinie van de Belgen zijn peil uit de eerste helft nog even kon handhaven, anderzijds doordat de scheidsrechters Nederlandse aanvals- kans-en onderbroken door het achter wege laten van de voordeelregel en herhaaldelijk de lijn uit het spel haalden door ook werkelijk geringe overtredingen te bestraffen. Halverwege de tweede speelperiode vond Nederland eindelijk een opening ln de Belgische verdediging na een actie die op snelheid was gebaseerd, al was er een Belgische fout voor no dig om Frans Chriatis in scoringspo. sitie te brengen. Frans Spits had de bal snel langs de rechterziilijn opge bracht voor hij hem hard in de slag- (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM In het NOS-televi- sieprogramma „Studio Sport" dat zondag 18 januari van 20.15 tot 20.40 en van 21.10 tot 21.35 uur via Neder land 2 wordt uitgezonden, komen on der meer de volgende onderwerpen voor: de Nederlandse kampioen schappen kunstrijden in Heerenveen, de Nederlandse kampioenschappen schaatser, voor junioren in Heeren veen, het internationale ijshockey- toernooi in Amsterdam en de Neder landse kampioenschappen cyclo cross in Loosduinen. „Langs de Lijn", het sportpro gramma dat de NOS-radio zondag 18 januari uitzendt van 14.30 tot 17 00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum 1, bevat verslagen van het IJoogovenschaaktoernooi, paar dekoersen in Hilversum, amateur voetbal, micro-korfbal en zaalhand bal cirkel bracht. Rechtsachter Vanden- borcht miste en daardoor kreeg de Nederlandse linksbuiten een droom- kanj. Frans Chriatis bracht de bal onder controle, wachtte net het ene ogenblik om de uitlopende doelman Buisset aan het twijfelen te brengen en scoorde vervolgens koel. De ruim 10.000 Indiase toeschou wers, die net als bij de wedstrijd te gen West-Duitsland duidelijk op de hand van de Nederlanders waren, za. gen de Belgen met een laatste krachtsinspanning terugvechten en zelfs nog een paar keren gevaarlijk binnen de slagcirkel verschijnen, Maarten Sikking keerde echter in het laatste kwartier schoten van Solie en Moraux Nederland bluste dit Belgi sche strovuurtje tamelijk snel en nam de strijd weer in handen. Acht minu ten voor het einde ontstond het doel punt dat Nederland zijn zekerheid gaf. Na goed aangeven en stoppen uit een korte hoekslag kon Buisset de door Nico Spits ingeslagen bal wel stoppen, maar niet wegwerken. Wee- mers schoot, opnieuw in en rechts binnen Van Pelt kon niet anders doen dan de bal met zijn voet tegenhou den. Strafbal. Net als 24 uur eerder maakte Piet Weemers geen fout, 2—0. Nederland voelde zich veilig met de voorsprong van 20 en merkte ook weer de eigen vermoeidheid. De ploeg verslapte even. Twee minuten voor het eind gebruikte Moraux een pass van Deville om de achterstand tot 12 te brengen. Verder liet de door Nico Spits en Piet Weemers voortref felijk georganiseerde verdediging het niet komen. De stand na de „.voorronden" is: 1 India A 7 5 2 0 12 17- 1 2 India B 7 5 1 1 11 16- 3 3 W.-Duitsland 7 4 2 1 10 13- 5 4 Nederland 7 3 1 3 7 7-5 5 België 7 3 0 4 6 10- 9 6 Japan 7 3 0 4 6 9*13 7 Argentinië 7 1 1 5 3 3-19 8 Italië 7 0 16 1 2-22 LUGANO (Zwitserland) (AP) Voor de rechtbank te Lugano zijn 12 voetbalspelers, verenigingsleiders en toeschouwers tot voorwaardelijke ge vangenisstraffen veroordeeld wegens mishandeling van een scheidsrechter tijdens een wedstrijd om de Zwitserse voetbalbeker. Tijdens de bewuste wedstrijd van 7 mei vorig jaar, tussen de laagge plaatste verenigingen Rapid Lugano ei» F.C. Mezzovico zond de scheids rechter Luigi Grassi, met de stand 2-1 in het voordeel van Lugano, een speler van Mezzovico van het veld wegens praten. Een deel van de 800 toeschouwers en officials van Mezzo vico traehtte hem' tot andere gedach ten te brengen, maar toen Grassi daarop de wedstrijd staakte, werd hij bewusteloos gselagen. Achteraf bleek dat hij een kaak- fractuur, verscheidene wonden en een ernstige shock had opgelopen, waarvoor hij enige maanden het ziek bed moest houden. De voorzitter van Mezzovico, Walter Canepa, die tevens burgemeester van het plaatsje Mez zovico is, kreeg vier maanden voor waardelijk. De andere verdachten kregen straffen van 10 dagen tot drie maanden voorwaardelijk. Ook moet het driftige twaalftal schadevergoe ding aan Grassi, plus de proceskosten betalen. (Van onze radio, en tv-redacteur) HILVERSUM Woensdag 21 ja nuari zendt de NOS-radio van circa 21.10 tot 21.30 uur via Hilversum 2 een nabeschouwing uit van de eerste helft en een rechtstreeks verslag van het eerste kwartier van de twee de helft van de voetbalwedstrijd Ajax Napoli, die in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt ge speeld in de derde ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. Van circa 22.20 tot 22.30 volgt even eens via Hilversum 2, een nabeschou wing van de wedstrijd. De keur van prijzen, bestaande uit bekers en medailles, die morgen inzet zijn bij de vierde Stem-cross. (Van onze sportredactie) BREDA De vierde STEM-cross, die morgen in de nabijheid van het recreatiebad Wolfslaar in Breda wordt gehouden, telt een recorddeel name. In totaal zijn er 1436 inschrij vingen binnen gekomen. Dat is ruim tweehonderd meer dan het aantal van vorig jaar. De onderverdeling van de deelnemers is: prestatieloop (voor jongens van 9 t.m. 13 jaar) 315, ca tegorie 1 (meisjes van 14 t.m. 18 jaar) 107, categorie 2 (dames 19 jaar en ouder) 55, categorie 3 (jongens 14 t.m. 17 jaar) 295, categorie 4 (heren 18 t.m. 39 jaar) 447, categorie 5 (he ren 40 jaar en ouder) 64 en categorie 6 (heren KNAU 20 t.m. 39 jaar) 153. De grote toename is uiteraard voor een belangrijk deel veroorzaakt door het instellen van de prestatieloop.' Welke categorie bij.de drie voorgaan de. edities van de STEM-cross niet be stond. Verwacht mag worden, dat het aan tal deelnemers nog aanzienlijk zal stijgen bij de na-insohrijvingl (Me morgen tussen 11.00 en 12.00 uur in de voorhal van het recreatiehad Wolfslaar plaats vindt. Het is na melijk zeer aannemelijk dat de KNVB zal besluiten in navolging van het programma der zaterdagamateurs ook het programma van de zondag voetballers in zijn geheel af te gelas ten. De voetballers hebben dan een ideale gelegenheid hun vrije weekend toch op sportieve wijze door te ko men. Bij de KNAU-heren de hoofdscho tel van het programma dat als sluit stuk voor een climax moet zorgen, komt een bijzonder sterk veld aan de start. De grote favoriet voor de over winning is ongetwijfeld de meervou dige nationale kampioen veldloop Jan Zijderlaan uit Lisse. Deze boerenzoon die in de'zomer zelden of nóóit in wedstrijden uitkomt, omdat zijn werkzaamheden dat niet toelaten, is trouwens al genoeg bekend in Breda en omstreken, want hij schreef zowel in 1968 en 1969 de STEM-cross op zijn naam. De meeste tegenstand zal Zijderlaan waarschijnlijk ondervin den van Ad van de Heyning van Volt uit Tilburg, Peter Vonck van HAV uit Hulst, Haico Scharn (PSV-Eind- hoven) en Tom Fairly (Quick-Nijme- gen). Bij de dames heeft Elly Ernest van Thor Roosendaal een goede kans op de zege. Evenals het vorige jaar zorgt een groot aantal Belgen (ruim honderd) uit Brasschaat en Herenthals voor een internationaal tintje van DE STEM-cross, waarvoor vandaag het parcours wordt opgebouwd. Dat zou aanvankelijk een week eerder plaats vinden, maar de weersomstandighe den maakten dat toen niet mogelijk. De werkploeg van Sprint, de Bredase atletiekvereniging, die de cross orga niseert begint vandaag vroeg (negen uur), om niet het risico te lopen dat het weer opnieuw spelbreker zal zijn. Degenen ,die wel hebben inge schreven, maar nog geen startnum mer hebben ontvangen, kunen die morgen vanaf 11.00 uur afhalen in het restaurant van Wolfslaar. Naast bekers en medailles zijn per categorie 10 a 15 luxe-prijzen be schikbaar. De luxe-prijzen zullen worden uitgereikt in het restaurant en de bekers en medailles direct na de finish. Voor de prestatieloop, waaraan .geen wedstrijdelement is verbonden, zijn alleen erelinten be schikbaar, dié in de fuiken aan de deelnemers die de 900 meter hebben voltooid worden overhandigd. In de buitenkassa van Wolfslaar zal de heer Braatm van Sprint alle (ADVERTENTIE) Zondag a.s. om half drie Hedenmiddag om half drie gewenste inlichtingen verstrekken over de cross, die om 12.45 uur begint met de prestatieloop. Kees Maas, vooral in KPJ-kringen goed bekend zal als spreaker funge ren. Portofoons houden hem op de hoogte van de wedstrijdiverloop zo dat de toeschouwers ook buiten de doorkomsten op-de hoogte zijn van de stand van zaken. Het radio-sportprogramma „Langs de Lijn" besteedt morgenmiddag aan dacht aan DE STEM-cross. LONDEN (ANP) Cardiff City, lijstaanvoerder van de tweede divi sie m de Engelse league is uitge schakeld voör het Engelse beker toernooi door York City uit de vier de divisie. Cardiff en York ontmoet ten elkaar na twee gelijke spelen voor de derde keer. Ook dit keer eindigde de wedstrijd gelijk, maar in de verlenging maakte York nog twee doelpunten. Arsenal verdween ook uit het toernooi door een neder laag in de uitwedstrijd tegen Black pool. Arsenal en Blackpool hadden eerder een keer tegen elkaar gelijk gespeeld. DEN HAAG (ANP) Voor sport- toto nummer 23 hebben zich zoveel juiste voorspellers gemeld, dat het bureau van de sporttoto vrijdag nog geen definitieve getallen kon opge ven. De officiële cijfers worden begin volgende week, als alle controles zijn verricht, bekend gemaakt. De zeer voorlopige gegevens zijn: deelnemers: 668.346, bruto Inleg f 1.404.796.50 prijzenbedr. f 632.158.42. Eerste prijs f 189.647,53, ongeveer 1500 meldingen, ieder ontvangt on geveer f 125.00. Tweede prijs f 126.431.68, ongeveer 20000 meldin gen, ieder ontvangt ongeveer f 6.00. Derde prijs f 189.647,53, ongeveer 75000 meldingen, ieder ontvangt on geveer f 2.50. Extra prijs f 126.432,68 ongeveer 2000 meldingen, leder ont vangt ongeveer f 60.00. WIJK AAN ZEE (ANP) De aan loop van het Hoogoventoernooi is ach ter de rug. Vandaag hebben de spe lers vrij. Te zeggen, dat de situatie na vier ronden overzichtelijk is ge worden is overdreven, doch dat de leidende grootmeesters zich toch min of meer naar voren hebben gewerkt is duidelijk. Of daarbij de Joegoslavische ster Ivkov werkelijk op kop staat is de vraag. Zijn partij tegen de Rus Pla- tonov werd namelijk reeds na vier uur spelen afgebroken. De jonge Rus wie het niet bepaald meevalt in dit lA-toernooi, gaf een uur bedenktijd cadeau, teneinde de stelling grondig te kunnen analyseren. Mede omdat de Zuidslaviër voor dien al een remise-aanbod afsloeg, mag de positie als kansrijk voor Ivkov wordien omschreven. De college van Ivkov in de hoogste regionen van de ranglijst, oudkam pioen Frans Kuijpers, brak zijn par tij tegen D.onner af „met voordeel" De materiaalverhouding twee torens van Donner contra toren en loper- paar van Kuijpers is namelijk gun stig, doch er zijn wederzijds nog maar 3-pionnen op het bord, die alle op f, g, en h-lijn staan. Een uniek geval dat nog uren kan vragen. De uitslagen van de wedstrijden in de vierde ronde: Grootmeestergroep: Donner (Ned.) —Kuypers (Ned.) afg.; Kurajica (Z.- Sl.)Kavalek (Tsj.) 1—0; Filip (Tsj.) Bobotsov (Bul.) (4(4Taimanov (Rusl.)—Langeweg (Ned.) afg.; Wes. terinen (Fin.)Janosevic (Z.S1.) afg.; Ree (Ned.)Benkoe (V.S.) (4(4; Ivkov (Z.S1.)Hatonov (Rusl.) afg.; Cortlever (Ned.)—Hort (Tsj.) 0—1. Meestergreep: Drimer (Roe.)Sme- derevac (Z.S1.) 10; Antunac (Z.S1.) Andersson (Zwe.) 10; Medina (Spa.)—Day (Can.) afg.; Sokolov (Z- Sl.)—Piket (Ned.) (4—(4; Clarke (G.Br.)Forintos (Hon.) (4(4; Maeder (W.D1.)Hartoch (Ned.) afg.; Doda (Pol.)Van Geet (Ned.) (4(4; Honfi (Hon.)Van Scheltinga (Ned.) afg. De stand na vier ronden ls in de beide groepen: Grootmeestergroep: 1. Ivkov. Kuy pers 2% pnt. 1 afg. 3. Hort, Kava lek en Kurajica 2% pnt. 6. Taimanow en Westerinen 2 pnt. 1 afg. 8. Ben koe en Ree 2 pnt. 10. Donner 1% pnt. 1 afg. 11 Bobotsow en Filip Wz pnt. 13. Janosevic 1 pnt. 1 afg. 14. Cortlever 1 pnt. 15. Langeweg efi Pla- tonow (4 pnt. 4- 1 afg. Meestergreep: 1. Antunac en An dersson en Forintos 2(4 pnt. 4. Day en Hartoch 2 pnt. 1 afg. 6. Clarke, Doda, Drimer en Piket 2 pnt. 10. Hon fi, Medina en Van Scheltinga 1% pnt. 1 afg. 13. Smederevac en Sokolow 1(4 pnt. 15. Maeder 1 pnt. 1 afg. 16. Van Geet 1 pnt. DEN HAAG (ANP) Willy Burg meyer, die het afgelopen weekende bij de nationale titelstrijd in Deventer op de teleurstellende achtste plaats eindigde en haar plaats in de kern ploeg moest afstaan, zal de komende weken toch in het buitenland kunnen rijden. De kleine, 22-jarige Nieuw- veense is met de 19-jarige Jan Pals- ma uit Gorredijk toegevoegd aan de zogenaamde jeugdploeg, die maan dag voor een trainingskamp naar Inzeil vertrekt. Dit is voornamelijk te danken aan gewestelijke (finan ciële) activiteiten. Na afloop van de Nederlands; kampioenschappen wa ren negen Inzellgangers aangewezen. (Van onze sportredactie: BREDA Er zal dit weekeinde weer bijzonder weinig gevoetbald worden zoals het er nu voorstaat. Het zaterdag amateurvoetbalprogramma, zowel van de KNVB als van de af delingen is wegens de gesteldheid van de terreinen afgelast. Later op de middag besloot de KNVB ook het programma van de betaalde B-elf- tallen af te gelasten. Over het al of niet doorgaan van het betaalde en amateurvoetbal op zondag neemt de KNVB in de loop van vanochtend een beslissing. Ver wacht wordt dat ook het amateur voetbal van zondag geen doorgang zal vinden. Zal er zondag gevoetbald worden? Dit bijveld van Ajax, waar de Amster damse topploeg gisteren trainde, aiet er niet al te rooskleurig uit. (ADVERTENTIE) ZATERDAG A.S. AANVANG HALF DRIE Na vele weken weer voetbal. BREDA Dat is een Quievrain- man die Bordeaux kan vliegen. Een sprinter die de fond aan kan. De oes Scherens en Maspes konden het niet. Sercu heeft het geprobeerd maar het lukte evenmin. De man nen die met dit soort duiven voor de pinnen kwamen waren Sooi Huyskens en Jef van Riel van Eke- ren Donk. De „Late Bange" en de „Schone Lichte" deden het op alle vluchten. (Een kleine restrictie moet ik wel maken, maar dat komt later). Onder de schaatsenrijders is de Zweêo Goeran Claesson er een sprekend voorbeeld. Die rijdt de vijf honderd meter beneden de veertig seconden en de tienduizend beneden de vijftien twintig. Zijn het grote dui ven kleine duiven, dikke duiven, magere duiven? Er zal bij duiven wel heel wat meer aerodynamiek aan te pas komen dan bij schaatsen rijders. Maar het gekke is dat het model van de duif en de vorm van de vleugel toch zo hemelsbreed kun nen verschillen. Als tweejaarse weduwman vloog het „Zotteke" van Huyskens-Van Riel vooi de eerste keer de eerste van Orleans in de Antwerpse Union. Een kampioen uit het land van de steenbakkers (Boom aan de fiupel) noorde in het koffiehuis aan de Van Straelenstraat dat het maar een simpel duiverken was. Een lillek ding dat niemand had gewildf. 't Kan mij niet schelen zei hij tegen Jef van Riel ik geef er U ongezien vijf grote brieven voor! Dan is het voor U antwoordde de Jef een weinig onnadenkend komt het morgen maar halen. Als het U niet bevalt, moogt ge 't nog laten zitten 's Anderdaags kwam de steenbakker, zal ik maar zeggen, in zijn voituur om het „Zotteke" te be zien. Hij was zodanig teleurgesteld dat hij het ding liet zitten. Maar Huys kens-Van Riel, die het harte van deze kleine vogel kenden, wreven zich in de handen. Veertien dagen later vloog het eens te meer de eerste van Or leans, bü sterk weer en noordoosten wind. Onze steenbakker zat in het koffie huis toen het nieuws gekend werd. Hij zei niets doch in zijn binnenste was het van kus-na-mijn-voeten en van nondeditendat. Jef van Riel tracteerde Ik geef er u tienduizend zei de man uit het land van waar de Rupel vloeit dat is voor U vijfduizend rente. En ik, die heb kunnen bestati- gen dat ge slimmer zijt dan ik. Van zodra wij totale verkoping houden zei de Jef en 't zal voor U zijn en voor geen ander, vermits het zodanig Uw goesting is. In 49 won het Zotteke de eerste van Livourne, tevens 3e nationaal (2331 duiven), de 16e Chateauroux (3737 duiven) de eerste van St. Vin cent nationaal te Luik (1673 duiven), de 7e nationaal St. Vincent Entente Beige (1469 duiven) enz. Huyskens- Van Riel waren de ongekroonde we reldkampioenen in 49 en 50. Hoe waren die duiven van Huys kens-Van Riel? Geen hengsten of stieren, waartoe al dat onnut gewicht Vraagt men mij het fijne van de zaak, "t is te zeggen wat er preceis voor bijzon ders aan te zien is, dan zal het ant woord niet iedereen kunnen bevredi gen, De duiven zijn over 't alge meen donkergeschelpt van kleur, sommige met witte stiet en witte pluimen in de slag, een enkele bario- lé. Hun bouw is middelmatig groot, en stivige broek of achtervleugel, waar ge niet doorheen pakt. De pluim is fluweelzacht. In ogen en spieren is er nogal variatie. De ogen zijn donkergeelbruin met kleine pu pillen en duidelijke tekening van bloedvaten in de iris. Zij geven de indruk aangezet te zijn in olieverf en dik nagepenseeld in vernis. Ken merk van bijna alle vitale duifsoor ten De slieren zijn dik en soepel zonder dat, de vogels rond en zwaar zijn Toch lijkt het soortelijk gewicht mij betrekkelijk hoog. Het zijn geen ballonnen zoals de Bricoux of De- vriendt's Huyskens-Van Riel waren ervan overtuigd dat temperament, kracht soepelheid en vooral uithoudingsver mogen de grote beslissende factoren zijn. Of een duif intelligent is en over voldoende uithoudingsvermogen be schikt zaï de „keef" uit maken. Het woord keef is afgeleid van kevie of reismand Maar al te vaak blijkt een duif die men als jong voor „uitgeslapen" aan ziet, in later jaren een domoor of een luierik te zijn Een ding waar zij speciaal op letten is de keel. Dui ven die zo dempig of zenuwachtig zijn dat zij altijd blazen en hijgen met wijde luchtpijp of te rode slijm vliezen. worden in de regel vlug op geruimd Voor de rest wordt afge gaan of de uitslagen op de concour sen. Ik vroeg Jef van Riel het vol gende: Welke eigenschappen acht U het belangrijkste: Macht en vitaliteit of zg. „aanpassing aan de vlucht" waarbij zelfs de forme overbodig wordt geacht: twee vleugels en het goede model en 't is genoeg! In die tijd maakte een theorie over de vleugel grote ophef, maar het was er rats nevens gepakt. Ziehier hoe de Jef er over dacht: Het „Zotteke" dat sterker is dan de „Lange Bange," bü hard weder, is iets gevulder van lichaam en krijgt daardoor meer de civorm waar dr. Bricoux zich speciaal mee bezig hield. Meer spiervolume en mis schien ook beter spierkwaliteit met oog op het uithoudingsvermogen. Voor ons blijft, naast intelligentie en al die andere kwaliteiten die van in vloed zijn op het vliegvermogen, de macht dit de vleugel beweegt, de be slissende factor. Vitaliteit en mor dant, de liefhebberij van de toe komst zal ongetwijfeld in het teken staan van het onderzoek dezer grote kwaliteiten. De sj arels- die maar altijd op zoek zijn naar „geheimen", zullen teleur gesteld worden. Zij zijn de oude ge heimen die iedereen weet, vergeten omdat het toch zodanig moeilijk is de techniek van het fijn aanvoelen on der de knie te krijgen. Allemaal goeie Den Bruinen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 6