APEN APEN SAMANTHA ROSE NA 6 RECEPTEN MET SINAASAPPELS lekker Yrij borduren met „steek na steek" Londenaar reproduceert oude meubelscompleet met houtworm en beschadigingen Bemiddeling bij verlenging van rijbewijs nodig? LEERZAAM OM GELD KOLOSSEN EEN „PUB" MEEDRINKEN WATER TE KOOP mumminimi 4 sue y „Wait Is nou toch een slechte hijs? Twaalf letters, er komt een o en een a in voor". Weekend 15,5-10 J.P. Hij zit in de trein, hij komt er niet uit. En ook ik kan hem niet helpen. Ik ben geen fervent puzzelaar, en als het moeilijker wordt dan een an der woord voor spil, twee letters, eindigend op s, dan ben ik uitge praat. NatuiAlijk, met een beetje kennis van de Nederlandse taal kom je een eind, maar er komt nog zoveel bij. Je moet aardrijkskunde kennen, bui tenlandse munteenheden, Latijn, en noem maar op. En wie kan dat? Weekend 15,5-7-7,5 J.P. Een meisje bij mij in de straat heeft een enorme woordenschat. Ik wilde laatst weten wat voor munteenheden in Roemenië in omloop zijn, en ze kon me zonder mankeren meedelen, dat men daar de leu hc.d, en een kleinere eenheid: bani. Toen ze me vertelde, dat ze twee jaar mulo had, was ik zeer verbaasd. „Doe je aan zelfstudie of zoiets", wilde ik weten. „Welnee ik hou niet van leren. Maar ik maak altijd kruiswoordpuzzels. Dat is mijn hobby. Ik ben geabon neerd op de Denksport, ik los elke puzzel op die ik zie, in kranten, in tijdschriften. En dan leer je allerlei gekke woorden". Puzzelen, „een sport voor oudere dames", zegt 'n jongen geringschat tend. Maar dat begrip „oudere da me" is. bijzonder ruim genomen. He le gezinnen buigen zich over het kruiswoordraadsel, en ook vader doet druk mee. Meisjes doen het op kantoor, je ziet mannen in de trein, moeders thuis. Alleen jongens onder de twintig ongeveer, die doen het nauwelijks. Ze geven hoogstens wel willend hun medewerking in gezins verband. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiii Moet u uw rijbewijs verlengen? Ga dan vooral niet in op aanbiedingen van bemiddelingsbureaus, die dat wel eens even voor u zullen fiksen, aldus de Consumentenbond. Dit soort bureaus overspoelt u met aanbiedingen, waarbij men het zelf verlengen van het rijbewijs als een welhaast onmogelijke zaak afschil dert. Maar zo'n karwei is dat nu ook weer niet. De Consumentenbond„Meestal hoeft men er niet eens voor op pad. En ook als een bureau de zaak re gelt wordt de aanvrager zelf nog wel ingeschakeld. In ieder geval voor het betalen. Naast bemidde- lingskosten worden vaak nog admi nistratiekosten, porti, incassokosten, BTW e.d. in rekening gebracht". Hele gezinnen buigen zich over de puzzel Waarom puzzelen? „Ik kan het niet laten", vertelt een meisje me, „ik móet zo'n ding invullen. Dat is niet uit puzzelliefde, hoor maar gewoon, omdat ik altijd alles invul. In de trein ligt altijd zo'n blad, en daar zitten bonnetjes in, waarop je cur sussen of inlichtingen kunt vragen. Die vul ik ook altijd in. Zonder ze op te sturen overigens". Ome Cor, een tachtigjarige, doet het voor het geld. „Ik koop alle puzzel bladen die ik kan krijgen, en ik maak ze uit verschillende kranten en tijdschriften. Ik wil gewoon win nen". En lukt dat? „O jawel. Bij die grote prijsvragen win ik nooit. Van die kerstpuzzels of zo, waar je 100 gul den1 soms' wél meer 'mee kunt winnen. Maar ik heb -toch al wel verschillende malen een tientje ge had. Maar laat ik eerlijk zijn: mijn vrouw levert het grootste aandeel in de oplossing!" lacht hij. „Ik maak een puzzel altijd hele maal", vertelt 'n oudere vrouw. „Ik ga net zo lang door tot ik alles heb. Maar dan stuur ik hem niet op, dat kan me gewoon niet schelen. Ik heb die puzzel af, en nou ja, dan inte resseert het me niet meer". En dan zijn er de tallozen, die wel aan een puzzel beginnen, hem invullen tot zover ze het weten, en er dan mee ophouden. Welk soort raadsels zijn het meest geliefd? Fervente puzzelaars hou den van variatie. Zij beproeven hun krachten graag op kruiswoordraad sels, maar ook op andere vormen, op een doorloper of iets dergelijks. Sommigen hebben een merkwaardig talent voor het oplossen van een cryptogram. Ik heb ome Cor en zijn vrouw vaak vol bewondering zitten gadeslaan bij het vinden van ant- wooi^gq op „de njggst,,. p,hfcegrijper: lijke vragen. Maar de „gewone" man houdt het op een gewoon kruiswoordraadsel. Liefst niet te gemakkelijk maar toch in ieder geval gewoon. Dat is het leukste. Het zijn mensen die nog best eens een Denksport kopen maar daaruit alleen de kolossen („Die het liefst!") en kruiswoordraadsels op lossen. Bij een doorloper gaat het ze al schemeren voor de ogen, 'n cryp togram maakt ze totaal van de wijs. Overigens, puzzels vind je niet al leen in gespecialiseerde bladen. Elke zichzelf respecterende krant of tijd schrift plaatst ze. Soms één, soms een hele pagina. Op onze redactie heeft een meisje elke week een hele dag werk aan het uitzoeken en het nakijken van de puzzel. Haar bu reau is bedolven onder de envelop pen, het aantal inzendingen loopt vooral 's winters in de duizenden. En dan schijnt men er nog niet ge noeg van te hebben: in de gemiddel de boekhandel zijn een stuk of zes puzzelblaadjes maar in kiosken zijn er meer in omloop, die altijd uitstekend verkocht worden... Ver schillende bureaus kunnen een flink aantal mensen werk bezorgen om in de puzzelbehoefte te voorzien... Puzzelen om de prijs, puzzelen om de gezelligheid, om de sport. Puzze len tijdens 'h minder interessant te levisieprogramma, een lange trein reis, de middagpauze. En mischien kan het een aangenaam tijdsverdrijf zijn, samen met die vreselijk saaie visite van vanavond iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiiiiii Opletten Ruan', zegt Samantha Ho- - g'1 se (6) tegen de vijfjarige orang-oe- tang naast haar. Njonja van 4 is op- lettender. Het drietal is een nieuw WD spel aan het leren, een tekenspel. HHEl, Om een mooie tekening te maken moet het kind pen of potlood door Jgj| gaatjes in een stencil steken en het H W JHhBI^B ding tegelijkertijd draaien. Ook de 'Mji,. aHk. flj apen brachten het er leuk vanaf. Als aap-zijnde ligt zo'n na-aapspel ze |H .i1^ Wie huishoudelijke hulp heeft komt voor formele kwesties te staan waar |u*r' |S| -TZ men niet altijd goed raad mee weet. Jf Jf De Nederlandse Vereniging van i fll K- Huisvrouwen heeft daarpm een bro- pgangHE chure laten samenstellen met de titel Pjhw „De huisvrouw en haar hulp". rtf.;1 J A' HL De commissie „De huisvrouw als 1 11 "E- H|HHH!|HHHHk. consument" heeft het werkji^ge- f Huisvrouwen, Jan van Nassaustraat 89, Den Haag, tel. 070—243441. Londenaar John Rogers is in staat volkomen natuurgetrouwe kopieën te maken van oude meubelen, vazenj muren, stenen. Compleet met hout- worrri, beschadigingen, Verwering enz. En dat alles doet hij in zeer korte tijd. Zes jaar geleden begon John Rogers met het ontwikkelen en verbeteren van een techniek, waarbij hij werkte met een glasvezel. Op dit moment is die techniek dermate geperfectio neerd, dat zijn firma in staat is in enkele maanden volledige oude-stijl- interieurs af te leveren. Hij koopt overal oude meubelen en andere stukken op, die hij dan op werkelijk verbluffen echte wijze weet te reproduceren. Hij maakt ne gatieven van de originelen, waarvan weer positieve reprodukties worden gemaakt. Zijn succes begon twee jaar geleden, op een zaterdag in april. Twee Ca nadezen waren al enkele weken in Londen op zoek naar een firma, die een autentieke oud-Engelse „pub" zou kunnen ontwerpen en produce ren. Op een gegeven moment werden ze attent gemaakt op John Rogers. Ze hadden een onderhoud van enkele uren met elkaar, en het ontwerp van het interieur begon al vorm te krij gen. De openingsdatum voor de „Pub", die in Calgary moest komen, bleek gesteld op 4 juli. Minder dan drie maanden tijd voor Rogers om de zaak voor elkaar te brengen.... Binnen tien dagen had Rogers het ontwerp gemaakt, compleet met de tailtekeningen en een kostenbegro- ting. Hij vloog naar Calgary, waar zijn ontwerp onmiddellijk werd goedgekeurd. Ditmaal een hele reeks recepten met sinaasappels. Gezond en gemakke lijk. Sinaasappelbeschuiten: Neem een halve liter sinaasappelsap en bindt dat met 5 gram witte gela tine tot het een iets dikkere vloeistof is. Overgiet een aantal beschuiten met het mengsel en zet het geheel een uur of wat koud weg. Garneer elke beschuit met een paar partjes mandarijn of sinaasappel en een toefje slagroom. Sinaasappelvlaai: U kunt net als een appeltaart ook een sinaasappeltaart bakken. U gaat daarbij uit van een eenvoudig brood- beslag, eventueel met een ei. Bedek daarmee een plat rond bakblik en leg over de hele bodem partjes si naasappel. -Leg daarna kruiselings stroken deeg over de vulling en bestrijk de boven zijde met losgeklopt eiwit. Bak de taart in ongeveer 1 uur in een ma tig- warme oven gaar. U kunt de taart weer garneren met een serie partjes mandarijn of sinaasappel. Sinaasappelmelk: U hebt vier sinaasappels nodig, een halve liter melk, suiker, wat up- drank, een scheutje room. Pers de sinaasappels uit. Zeef het sap en zoet het naar smaak aan. Meng het sap met de liefst ijskoude melk. Serveer het in updrankglazen en schenk er vlak voor het opdienen een scheutje updrank en wat room bij. Sinaasappelshake met een tic: Nodig: twee of drie sinaasappels een banaan, wat slagroom (een kwart li ter bijvoorbeeld), suiker en wat <jry gin, een halve liter melk. Pers de sinaasappels en zeef het sap. Klop de slagroom stijf. Maak de melk en het sap met een mixer of klopper schuimig. Mix de slagroom luchtig door de melk heen. Het hoeft geen homogene massa te worden: juist de klodders slagroom geven er iets aparts aan. Schenk in hoge glazen een scheutje dry gin en giet er het schuimende melksinaasappelmengsel bovenop Strooi eventueel op het mengsel voor het „gezicht" wat cacaopoeder. 0 Sinaasappelbowl: Nodig: vier tot zes sinaasappels, een klein blikje ananas, wat dry gin of jonge jenever, een fles updrank. Pers vier sinaasappels uit en schil de overige. Verdeel de twee geschilde sinaasappels en snijdt de partjes in kleine blokjes. Meng het sap met de updrank en giet daar twee of drie glaasjes „jonge" of dry gin bij. Voeg nu de ananas in blokjes en de si naasappelpartjes bij. Laat het een halve dag trekken op qen koele plaats. 0 Sneltoetje: Nodig: vier sinaasappels, een ons mariabiskwietjes, een paar druppels citroensap, wat witte gelatine of aar dappelmeel. Pers de sinaasappels uit en zeef het sap. Week de biskwietjes in het sap en maak er een papje van. Bind dit papje met de geweekte gelatine of met wat aangelengd aardappelmeel. Giet de massa in vormpjes of schaal tjes en zet ze koud weg. U krijgt een soort puddinkje die u eventueel kunt garneren met partjes mandarijn. De produktie begon; voor eind april waren de eerste stukken klaar, ande re volgden snel. De „pub" kon op 4 juli officieel geopend worden door de gouverneur-generaal van Canada, de heer Mitchenor. In de „pub", Tower Inn, kan men nu steeds Engelsen aantreffen die zich met een licht gevoel van heim wee in „good old England" kunnen wanen. Alleen, de kroegbaas mag niet mee drinken volgens de Canade se wet.... Er zijn echter voorstellen ingediend die wet te wijzigen, zodat dan niets de Tower Inn meer onder scheidt van een echte Engelse pub. Sindsdien levert Rogers „old look" interieurs over de hele wereld, in el ke gewenste oud-Engelse stijl: Tu dor, Georgiaans, Victoriaans. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Waar moet dat heen? In de Vere nigde Staten wordt het al in super markten verkocht: schoon helder water. Men verwacht er dit jaar een omzet van'tweehonderd miljoen gul den in... Nog even, en het is bij ons met de vervuiling net zo ver. Men kan dan advertenties verwachten in de geest van: „Janssens water is helderder en zuiverder, koop Jansens waiter!" ter!".... Een .van Rogers' ontwerpen oude stijl. Sfeervol aperitiefje gebruiken bij een „echte" oude schouw. „Steek na steek" is een modern en rijk geïllustreerd borduurdoek van Anne Butler, een verzameling van mogelijkheden voor het maken van wandkleden. Het is een handleiding voor mensen die „vrij borduren". De ingewikkeldste steken worden aan de hand van foto's en tekenin gen teruggebracht tot elementaire begrippen. Toch zal een beginneling er, ondanks deze technische perfec tie, niet zonder geregeld uithalen en opnieuw beginnen uitkomen. Maar zo stelt de schrijfster het zich ook -•voor, want om het met haar ei gen woorden te zeggen „Wees nooit te lui öm iets dat niet bevalt uit te halen". Het boek is verlucht met foto's van wandkleden die op zeer hoog artis tiek peil staan, en waarop de steken in verschillende variaties duidelijk te zien zijn. Ze zijn echter volgens de schrijfster niet als voorbeeld be doeld.' men moet ze zien als inspira tiebron. Door de weergave van deze wand kleden wil ze verder aantonen, dat het vrije borduren steeds meer wordt toegepast en dat het zeker tot de, misschien wat erg louter-decora- tieve, kunstuitingen gerekend moet worden. Mooi en goed borduurwerk zal voor een groot deel afhangen van de keu ze van het materiaal en van de kleur, volgens Anne Butler. Jammer genoeg laat ze het bij deze opmer king, zonder enige informatie over materiaalkeuze te verschaffen. Ver der is het jammer, dat alle foto's in zwart-wit zijn uitgevoerd. Kleur- ideeën krijgt men daardoor niet zo zeer. Al met al is „Steek na steek" toch een aanwinst voor iedereen die wat voor borduren voelt, en ook eens wat anders wil maken dan het obli gatie schellekoord of tafelkleed. („Steek na steek" door Anne Butler. Nederlandse bewerking: Ankie van Dael. Uitgave: Kosmos, Amsterdam-Ant- werpen).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11