Brandbare en giftige stoffen op station De Klinge dansgroep in Terneuzen Maatschappelijk werk in Zeeland zeer versnipperd Prinsen en raden van elf naar Kloosterzande In Krokodillenbar OP 23 JANUARI IN ZUIDLANDTHEATER GEBRUIK VAN DRUGS NEEMT TOE Raadsel van Belgisch grensplaatsje nu opgelost EVEN KIJKEN Wat en waar VANDAAG Tentoonstelling in Zuiddorpe met 123 duiven Tentoonstellingen Raad Schoondijke vergadert over onderwijszaken VASTSTELLING VAN BEGROTING VAN AARDENBURG VERONTRUSTING ROKEN D'66-KANDIDATEN VAN OOSTBURG Zware schade bij aanrijding in Terneuzen Inleiding oyer bloemschikkunst in Terneuzen A. van de Gazelle verloor biljartwedstrijd Koewacht Westdorpe St.-Jansteen EXAMENS (ADVERTENTIE) Interieurve rzorgi n g Fa. Van Dronkelaar, Zuidzande, tel. 01170-2161 Terneuzen, Zuidlandstraat 14, tel. 01150-3529 iedere vrijdag kijkavond tot 21 uur in Zuidzande EUROPA MEUBEL' (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Barhou- der Toine Raes uit Kloosterzan de heeft de raden van elf en de prinsen van vijf carnaval vie rende mogendheden uit Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen uitgeno digd op een grandioos feest te hunner ere in zijn Krokodillen- har. Het festijn moet zijn beslag krijgen op 24 januari, veertien dagen voordat carnaval werke lijk kan losbarsten in het ooste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaan deren. „Ook een prins carnaval heeft recht op zijn eigen carnavalsfeest", moet de heer Raes gedacht hebben toen hij vorig jaar voor het eerst het initiatief nam tot de reünie. Hij stuurde naar alle carnavalsprominenten in Graauw, St.-Jansteen, Sas van Gent, Lams- waarde en Kloosterzande een uitno diging voor een bezoek aan de foyer Films GOES Graad 20 uur Wie het laatst lacht a.l. MIDDELBURG City 20 uur Zomernachten in Zweden, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Wie het laatst lacht, a.l. Toneel - Muziek - Dans MIDDELBURG Schouwburg 14 uur „Jeugdproces" van Manuel van Loggem door Toneelgroep Proloog. Jeugdvoorstelling voor het voort gezet onderwijs. ZIERIKZEE Concertzaal 10 en 14.30 uur „Twee emmertjes water halen" van Aad. Greidanus. Jeugdvoorstellin gen voor het lager onderwijs-door de Nieuwe Comedie ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Concertgebouworkest. Dirigent Hixoyuki Iwaki. Soliste: Moura Lympany, piano. 0.15 uur: Soft Machine ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur Twee harten in driekwartsmaat Diversen 's-HEERENHOEK Jeugdhoeve 20 yur Dansavond KPJ KLOOSTERZANDE De Krokodilbar 21.30 uur De Heikrekels ZAAMSLAG Café De Vlasbloem 20 uur Oprichtingsvergadering Kaartver Wapen van Zeeland 1420 uur Vogelshow van de Vogelvereniging van zijn zaak. Alle benaderde mensen gaven gehoor aan het verzoek. Het werd een geweldig geslaagd feest. Voor de heer Raes reden om dezelfde mensen dit jaar weer uit te nodigen voor de ontvangst, waarbij succes reeds bij voorbaat verzekerd schijnt te zijn." t Als speciale attractie heeft de heer Raes op de bewuste avond een soort borrel-„uurtje" ingelast. Anderhalf uur, vanaf het begin om acht uur tot half tien, mogen de genodigden ruim 200 kosteloos drinken. Voor het grote prinsenfeest zijn ook burgemeester en wethouders van de gemeente Hontenisse uitgenodigd. Het college van b. en w. zal zich ongetwij feld talrijke carnavaleske onderschei dingen moeten laten welgevallen. De ervaring leert dat er op deze cama- valsreünie nogal gesmeten wordt met vet leer. Voor de muzikale omlijsting van de activiteiten zorgen het dans- orkest Frans Bonne en de zangeres Conny van Bergen. De feestavond is na half tien ook voor publiek toe gankelijk. Tijdens de carnavalsdagen zullen overigens in de Krokodillen- bar nog een aantal bekende artiesten optreden. Op 6 februari is er Karin Kent, 7 februari Conny Vink, en ten slotte op 9 februari Sjaki Schram. Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg (Van een onzer verslaggevers) ZUIDDORPE In het café bi) M, de Cock te Zuiddorpe werd een ten toonstelling gehouden door de Zuid- dorpse duivenliefhehhers. In totaal werden 123 duiven ingezonden. De uitslagen luiden: Oude duiven: 1. R. de la Ruelle. 94 pnt., 2. F. van Geetsum 3. R. de la Ruelle, 4. Fl. Herman, 5 M. de Cock, allen 92,5 pnt6. M de la Ruelle, Lakee en R. de La Ruelle, allen 91,5 pnt. 9. M. de La Ruelle, 91 pnt. Jonge duiven: 1 M. de Cock, 92 pnt. 2. Fl. Herman. 91,5 pnt., 3. R. de la Ruelle, 91 pnt.. 4. L. Belaert, 90,5 pnt., 5 en 6 F. Herman en R. de la Ruelle, beiden 90 pnt., 7 R. de Houx 89,5 pnt., 8. P. de Bruijn, 89 pnt. Jaarse doffers: 1. R. de la Ruelle, 92,5 pnt., 2, 3 en 4 F. van Geetsum M. de Cock en F. Herman, allen 92 punten, 5 t.m. 8 M. de Cock, F. Her man. G. Bracke en L. Belaert. allen 91,5 pnt. Oude doffers: 1, 2 en 3 R. de la Ruelle, 93 pnt, 4 t.m. 8 P. de Bruij- ne, F. Herman, G. Bracke. L. Be laert en R de la Ruelle, allen 92,5 pnt 9 F. van Geetsum 91 pnt. Al gemeen kampioen werd R. de la Ruelle. die tevens de beste uitslag boekte. Hjj ontving 3 bekers en 3 me dailles. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vrij 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat van 9.30 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten van kunstenaars 1500-1800; oude gra fiek (t.m. 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (Lm, 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuidplein, werd. 10-17, zond. 12-17). Dick Bouman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m. 31 jan.) Rotterd. Kunstkring W. de With- straat 35: Sculpturen van Semser en schilderijen van Hans Landsaat (t.m. 7 febr.). Werkd. van 1017 en zon. van 1116 uur. VLISSINGEN Stadhuis: Tentoonstelling „25 Jaar Zeeland" (tm. 20 jan.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (Lm. 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 9—18 uur. Zon. van 1418 uur. ANTWERPEN Kon. Museum voor Schone Kun sten: Vijftig jaar moderne schil derkunst uit Wallonië en Brussel (tm. 21 febr.) (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Op dinsdag 20 januari komt de raad van de ge meente Schoondijke in een vergade ring hijeen om half acht. Op de agenda komen onder meer de volgende punten voor: Aanvra gen art. 50 van de Kleuteronderwijs wet, het aanvragen van een voor schot voor de vergoeding van het vakonderwijs voor 1969 en 1970 van het schoolbestuur van Nde r.-k. lage re school, afrekening van de kosten van de openbare lagere school over 1968 en vaststelling van het bedrag per leerling voor 1970, wijziging van de jaarwedde-verordeningen per 1 januari 1970. Verder worden in deze vergade ring behandeld enkele subsidie-aan vragen, verkeersmaatregelen en een begrotingswijziging. (Van onze correspondent) AARDENBURG Tijdens de raadsvergadering van Aardenburg is de begroting voor 1970 vastgesteld. De post onvoorzien op de gewone dienst gaf een bedrag van J 69.000 te zien, waarmede alle fracties blij waren. Volgens burgemeester M. v. Berchel is 1969 voor Aardenburg 'n goed jaar geweest Verschillende plannen zijn gereali seerd waaronder het bejaardentehuis en het museum. Tuinbouw en fruit teelt hebben een gunstige ontwikke ling gekregen en het toerisme is in stijgende lijn. Het aantal inwoners steeg met 50. Dat is sedert jaren niet meer gebeurd. De vlasserijen maken het nog steeds slecht. Daar zal wel geen ver betering in komen, aldus de burge meester die hoopte ook in 1970 weer de nodige financiën te kunnen aan trekken voor het verbeteren van we gen. Een krediet van 7700 is verstrekt voor verbetering van de wandeldreef en de aansluiting met de Ee'deweg voor verbetering van de Eedeweg werd 30.000 beschikbaar gesteld, Met de stem van de heer Paridaen tegen, is besloten presentiegeld te verhogen van f 20 tot 25. Verder werd besloten: voor een nieuwe vrachtwagen een krediet van 50.000 beschikbaar te stellen; de ambtswoning vain de secretaris van centrale verwarming te voorzien 8000); aan de openbare lagere school 700 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een t.v. toestel (door de heer F. v. Turenhout is in middels al een tv-toestel aan de school geschonken)aan de jeugdver eniging Eede een bijdrage te geven voor de wedstrijden; aan de heer H. de Zwart 6230 ca weiland aan de Herenweg in erfpacht gegeven en de jaarwedde van de gemeentearts te herzien en per 1 januari 1970 opnieuw vast te stellen. (Van een onzer verslaggevers) DE KLINGE De zwarte tankwagens van de Antwerpse Chemische Fabriek Union Car bide, die zoals wij dinsdag meldden sinds een half jaar re gelmatig op het verlaten stations emplacement van het Belgische grensplaatsje De Klinge verschij nen, bevatten chemische stoffen, waarvan verschillende als bijzon der brandgevaarlijk en in bepaal de samenstellingen vermoedelijk ook als explosief aangemerkt moeten worden. Dit is de enige conclusie, die ge trokken kan worden uit het com mentaar van een chemicus, nadat een zegsman in Brussel donderdag voor het eerst sinds de transporten via De Klinge plaatsvinden, de na men van de vervoerde stoffen heeft bekendgemaakt. In totaal gaat het om dertien ver schillende chemische samenstellin gen. Afwisselend worden ze regelma tig per tankwagen naar het stations- emplacement van De Klinge gestrans- porteerd. Van daaruit volgt verder vervoer per vrachtauto naar Union Carbide. Van deze prodükten zijn door de Belgische woordvoerder ge noemd: carboax, ethyleen oxide, oxi- tant acetaat, butaangas maar ook an tivries. Ethyleen oxide is volgens de deskundige, die we om commentaar vroegen, een brandbaar gas dat on der meer wordt gebruikt bij lassen. Oxitant acetaat in combinatie met vetten en butaangas vermengd met lucht kan ontploffingsgevaar opleve ren. Antivries op alcoholbasis kan zeer giftig zijn. Uit de inmiddels bekend geworden informatie blijkt, dat de verontrus ting onder de bevolking van De Klin ge niet. geheel ten onrechte is ge weest. Ook de brandweer van St. Gülis Waes is niet op de hoogte ge bracht van de aard van de samenstel ling. Als er op het emplacement iets zou gebeuren, dan moet deze brand weer daaraan te pas komen. Bijna geen enkele van de vloeistof fen of gassen is in geval van brand te blussen met water, hoewel brand weercommandant Lippens het drei gende gevaar op tijd heeft onderkend, heeft hij tot op de dag van vandaag geen voorzorgsmaatregelen kunnen treffen. De afdeling goederenvervoer van de Belgische spoorwegen heeft des gevraagd verklaard dat van enig ge vaar geen sprake is als de getroffen veiligheidsmaatregelen maar in acht genomen worden. Een van de be woners van de Stationsstraat in De Klinge, die vanaf zijn woning op het emplacement kijkt, zegt: „De mensen die met het overladen zijn belast, lo pen zelf te roken. Hoewel het stationsemplacement verboden terrein is, kost het weinig moeite om erop te komen. De afras tering heeft niet veel te betekenen. •Op de wit-rode borden met daarop „verboden toegang" en „verboden te roken" let nauwelijks iemand meer. Het kost dan ook weinig moeite om met een brandende sigaret het ter rein te betreden. Gistermorgen standen op de rails enkele wagons. Behoudens enkele werklieden die flessenkratten aan het verladen waren, leek het empla cement gisteren uitgestorven. Waar om juist De Klinge is Uitgekozen voor deze doorvoer is niet bekend. Een woordvoerder van de spoorwe gen: „De fabriek mag zelf de eindbe stemming uitkiezen". Employés van Union Carbide geven als commen taar: „Het ligt voor ons het gun stigst". In feite is het Klingense emplace ment een afgelegen oord. Het gras groeit er onbelemmerd tussen de rails. Het stationsgebouw lijkt uit gestorven en behoudens de bewoners van de overkant van de Stations straat, maakt verder niemand zich druk om de zonderlinge activiteit. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Surinaam se dansgroep NAKS, die op het ogenblik een succesrijke toernee door ons land maakt, besluit haar serie voorstellingen in het Ter- neuzense Zuidlandtheater en wel op vrijdag 23 januari. Het is voor het eerst dat een Surinaams folk loristisch dansensemble de Atlan tische Oceaan is overgestoken. NAKS, wat Na Arbeid Komt Sport betekent, maakt deel uit vam de so ciaal-culturele organisatie van die naam in Paramaribo. Hoewel de Cre oolse dansen en liederen, die de groep op haar repertoire heeft staan, uiter aard verwantschap hebben met Afri kaanse cultuurpatronen, is NAKS er juist op uit een eigen Surinaams ka rakter aan de dansen te geven. De dansgroep staat onder leiding van Harald Koning, terwijl de enige Surinaamse choreograaf Percy Munt slag de authentieke dansen heeft bewerkt. De liederen hebben vaak een religieuze functie en dienen dan in contact te treden met de winti's (godheden). De kostuums herinne rend aan het koloniale tijdperk, doen in westerse ogen dikwijls wat ko misch aan. In spectaculaire dansta ferelen, waarbij het meer dan eens bijzonder heftig toegaat, brengen de (Van onze correspondent) OOSTBURG Door de politieke groepering D'66 is voor de komende raadsverkiezing van de gemeente Oostburg de volgende kandidatenlijst opgesteld: 1 mevrouw M. Niermans- Gosseye, Breskens, 2 J. Oosterveld, Groede, 3 J. W. Caréls, Breskens, Zuidzande, 5 A. H. Cornelia, Bres kens en 6 F. G. M. Goethals, Bres kens. Van een onzer verslaggevers) GOES ;,Op een aantal inwo ners als de stad Utrecht hebben we in Zeeland twintig instellin gen voor algemeen maatschappe lijk werk. We zullen in onze pro vincie in de eerste plaats moeten komen tot samenwerking en niet vrijblijvend. Zeeland moet wor den verdeeld in acht tot negen regio's, met elk een praktijkleider en in elke regio vier of vijf maat schappelijke werkers of werk sters". De heer P. Visser, directeur van het Zeeuws bureau ter bestrijding van alcoholisme, Het er op een bij eenkomst van gemeenteambtenaren In Goes geen twijfel over bestaan dat er zijns inziens in een plattelands provincie ais Zeeland op het gebied van maatschappelijk werk oneffi ciënt wordt gewerkt. Vandaar zijn voorstel tot verregaande samenwer king en een verdeling van de pro vincie op geografische basis. Hij deed dit na een uitvoerig be toog over het gebruik van drugs, dat volgens zijn beoordeling in Zeeland toeneemt. Op 31 december 1968 wa ren er van de 492 patiënten, die het bureau telde, twaalf personen van wie sprake was van verslaving aan andere middelen dan alcohol. Het z|jn er inmiddels veertig geworden. De houding tegenover drugs en drug-gebruiker vond hij over het al gemeen te veel in de emotionele sfeer liggen. De heer Visser pleitte voor een mild en open tegemoettre- den van de gebruikers. „De relatie tussen de gebruikers en de maat schappij moet gehandhaafd blijven, Wij moeten van hen geen outcast maken", zei hij. Voorlichting over hard en soft drugs achtte hij even zeer noodzakelijk, maar wel een voorlichting die zich op exacte, re- ele gevaren richt. Voor het bureau stelde hij als een der eisen dat men bij de behande ling ervoor zal moeten waken, „een bepaalde groep van gebruikers onze normen op te leggen". Juist voor het publiek, voor de cliënt, achtte hij de versnippering van het maatschappelijk werk een laakbare zaak. Bij bundeling zou men in elke regio niet met verschil lende, maar slechts met één bureau en met één telefoonnummer voor de welzijnsverzorging te maken hebben. Het zou de herkenbaarheid van de welz ij nsverzorging vergroten, meen de hij. Surinaamse dansers hun vrolijke of sombere gevoelens tot uitdrukking. Teleurstelling, rijkdom, genezing, ziekte, dood, liefde en geboorte zijn de inspirerende gebeurtenissen voor hun dansen en liederen. Het is be langwekkend om van deze Surinaam se cultuuruitingen kennis te nemen. FOTO BOVEN Leden van de totaal 35 dansers tellende Surinaamse groep NAKS tij dens een van hun succesvolle voor stellingen in Nederland. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het kruispunt Binnenhoofd Middensluis en verbin dingsweg Middensluis had een aanrij ding plaats tussen een auto, bestuurd door mevrouw L. M. pit Terneuzen, die geen voorrang verleende aan R. B.,. eveneens uit Terneuzen. Beide auto's liepen zeer zware schade op,. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Dinsdag houdt de vereniging van de Koninklijke Neder landse Maatschappij van tuinbouw en plantkunde, afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen, om acht uur een bijeen' komst in café De Vriendschap in Ter. neuzen. De heer I. van Hoven uit Axel zal dan een inleiding houden over- het maken van bloemstukjes en het bloemschikken in het algemeen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Tijdens biljartwed strijden in hotel De Windt in Oost burg is A. van de Gazelle met 153 punten verslagen door U. de Windt (162) punten. Jac. van Overbeke verloop met 86203 van Iz. Verhage. Ph. Hage won in een zwakke partij van A. Versprille. Jongerenmis Op initiatief van de Jongerenigemeenschap zal op zon dag 25 januarj om 11 uur voor het eerst in de parochiekei'k een jonge renmis worden opgedragen. Het koor en orkest van pater Renester uit Sluiskil zal voor de muzikale omlijsting zorgen. Het ligt in de be doeling, wanneer deze eerste mis een succes wordt, meerdere jonge renmissen te laten opdragen. Schieting Aan de liggende wip schieting bij A. de Schepper namen 30 schutters deel. De uitslag was: hoogvogel: Ch. Ongenae, zijvogels: A. de Block en H A. de Schepper, meeste kleine vogels: R. Buijs, 4 stuks. Duivensport In het duivenlo- kaal bij A. de Kind vindt zondag een duivenverkoop plaats. Omdat de vroegere kweek buitengewoon geslaagd is en om overbevolking te vermijden, verkoopt de generale kampioen Raf Martens kweek- en vliegduiven waaronder de asduif 1969. Vanaf 10 uur kunnen de dui venmelkers de duiven bezichtigen. r3ams!ag Receptie In verband met hei 40-jarig jubileum van dokter M. Elenbaas wordt zaterdag 17 janua ri 's middags tussen vijf en zes uur een receptie gehouden in het vereni gingsgebouw „De Rank" aan de Zaagstraat te Zaamslag. St.-Ceciliafeest De leden van u gemengde zangvereniging houden ze terdag het jaarlijks St.-Ceciliafees in de zaai van Het Oudt Raedhuys bij M Pluijm. Eerst wordt de alge mene ledenvergadering gehouden, waarna een palingmaaltijd wordt aangeboden. Met gezelschapsspelen zullen de zangers en zangeressen van Crescendo deze feestavond ver der doorbrengen. Goud en diamant Dit jaar zui len twej echtparen hun gouden en één echtpaar hun diamanten huwe lijksfeest vieren. Op 16 april vieren René Hesters en Johanna van Puijen- broeek in de Wilhelminastraat en op 19 mei Eugenius van Dorsselaer en Mathilda de Backer in de Molen straat hun gouden feest. Op 8 juli is het eclitpaar Joannes Ferket en Marie Delloiter in de St.-Janstraat zestig jaar getrouwd. AMSTERDAM Vrije Universi teit: semi-arts J. J. van Moolen- broek (cum laude) en mej. W. J Baaijens, beiden uit Middelburg. vrijdag 16 januari 1970 D£ YRtiW: ZEEtrf)«y» -■■■■■ - - -,.r ,-i

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2