INSTEMMEND BRAZILIË IS GROOTSTE RIVAAL VAN ENGELAND Oranje vertraagde bijzonder knap: 0-0 ENGELSE PERS VAN BEVEREN UITBLINKER IN DUEL TEGEN WERELDKAMPIOEN J. de Rooy In titelstrijd langebaan Donner nog aan leiding Engeland had geen schutter Noorse ploeg: voor Innsbruck Lavroesjkin won Russische schaatstitel Te individueel Coming men ONTEVREDEN ROUTINIER donderdag 15 januari 1970 DE VR1JC 28SUW LONDEN Sir Alf Ramsey heeft een schokeffect teweeg gebracht in de Engelse voetbalwereld door in 't elftal, dat gisteravond in het Wem- bley-stadion tegen Nederland in het veld kwam, de al sinds vele jaren als aanvoerder fungerende Bobby Moore en aanvaller Geoff Hurst niet op te stellen. Vooral de vervanging van Moore door Hunter (Leeds United) werd gisteren door de Engelse och tendbladen in grote opmaak ge bracht. De Daily Mail, die Ramsey enkele dagen geleden nog verweet dat hij geen risico's durfde te nemen, 3telit: „Deze wijziging toont aan, dat nie mand in het Engelse elftal zeker is van zijn plaats. Het zal onjuist zijn te menen, dat Moore op de nominatie staat om definitief te worden vervan gen, maar ook hij dient te weten, dat hij voor zijn plaats moet vechten. Het is goed, dat Norman Hunter de kans krijgt te bewijzen, dat hij niet slechts een invaller is, maar een wérkelijke rivaal voor Moore". OSLO De Noorse schaatsbond heeft in Oslo vier rijders aangewe zen, die Noorwegen zullen vertegen woordigen bij het Europees Kampi oenschap op 24 en 25 januari in Inns bruck. Het zijn de eerste vier van het Noors kampioenschap, dat het afge lopen weekeinde werd gehouden: Dag Fornaess. die zijn Europese titel ver dedigt Roar Groenvold, Magne Tho massen en Bjoern Tveter. Nummer vijf van het Noors kampioenschap, de jeugdige Sten Stensen, en Per Wil ly Guttormsen, die wegens griep niet deelnam, zullen het komende week einde uitmaken, wie de vijfde man van de pleeg zal worden. Desmond Hackett, Engelands meest vooraanstaande voet hal journa list, noemde in de Daily Express de beslissing Moore buiten het elftal te laten (het is de tweede keer, dat de ze een interland mist sinds het beha len van de wereldtitel), een moedig experiment van Ramsey. „Ik kan", schreef Hackett, „niet geloven dat dit een reprimande is voor Moore's wangedrag tijdens de cupwedstrijd Westham United tegen Middlesbo- rough. Het is duidelijk een poging 't spelerskader voor Mexico uit te brei den en ik ben de eerste om te applau disseren voor Ramsey, die weigert uit te gaan van de oude traditie, dat 't toernooi om het wereldakmpttoer»- schap een reünie voor oud-internati onals i«". Opmerkelijk vond de Engelse sport pers het, dat Ramsey zo kort voor Mexico eindelijk pogingen onder neemt het probleem van ae schot- loosheid op te lossen. ALMA ATA (ANP) Valeri Lav roesjkin is in Alma Ata op over tuigende wijze voor de tweede keer kampioen van Rusland geworden. Op de hooggelegen Medeo-baan le verde Lavroesjkin uitstekende pres taties. De 590 meter legde hij af in 41.11 seconden, de 1500 meter In 2.06.52 en de 5000 meter in 7.37.33. Op de langste afstand, 10.000 me ter, bracht de nieuwe Russische ti telhouder 15.41.17 op de klokken. Dopr deze tijden totaliseerde lay- roesjlun 176,070 punten, waarmee 1 het oude record over de vier strijdafetanden van. Eduard sevitsj met 0,981 punten Sleetje rijden is niet altijd even plezierig. Dat bleek in het Duitse plaatsje Gaissacht, waar hout hakkers een onderlinge wedstrijd over 2,5 kilometer hielden. Een sneeuwbergje vlak voor de finish zorgde ervoor dat deze twee pechvogels vroegtijdig hun race moesten stoppen, nadat zij eerst een vleugelloze zweefvlucht door de lucht maakten om vervolgens via een salto mortale weer op de begane grond te smakken. LONDEN (AP) Engeland, het land waar het voetbal is uitgevonden, leeft al toe naar 7 juni de dag dat zijn nationale elftal in de hitte van Guadalajara voor de wereldkam pioenschappen in groep drie Brazilië ontmoet, het land dat het naoorlogse internationale voetbal heeft over heerst. De indeling van beide landen in groep drie was de grootste verrassing van de loting. Velen hadden als vast staand aangenomen, dat zij in ver schillende groepen zouden komen. En zowel voor Engeland als voor Brazilië jis het geen troost dat de twee andere landen in hun groep, Roemenië en Tsjechoslowakije, theo retisch tot de middelklasse behoren van de 16 landen in de eindronde. Want de Tsjechen hebben een prachtige staat van dienst in de geschiedenis van de wereldbeker en kunnen bogen op goede resultaten in. Latijns-Amerika. In 1962 bereikten ze de finale m Chili en verloren toen met 1-3 tegen Brazilië, na tot de rust, die met 1-1 inging, te hebben stand gehouden. In de voorwedstrijden van dit jaar schakelden de Tsjechen Hongarije uit en een ploeg, die dat kan, is in Mexico niet kansloos. Roemenië plaatste zich uit een groep waarin Portugal speelde, nog steeds een grote voetbalnatie. In januari 1968 hield Roemenië Engeland in Wembley op 1-1. Het bezit in de 25-jarige Gheor- ghe Cornea een doelman van wereld klasse, en zoals 1966 heeft bewezen telt een doelman van wereldklasse in wereldkampioenschappen voor twee man. Op grond van vroegere uitslagen zijn de kansen van Brazilië tegen Engeland twee tegen een. Van hun tot nu toe gespeelde zes wedstrijden heeft Brazilië er twee gewonnen, En geland een en drie keer werd gelijk gespeeld. De laatste ontmoeting vond in Bra zilië plaats vorig jaar zomer tegen het eind van Engelands Latijns- Amerikaanse tournee. Brazilië maakte in de laatste elf minuten twee goals en won met 2-1, daarmee Engeland de eerste nederlaag van zijn tournee toebrengend. De Engelse fans weten weinig af van de tegenwoordige Braziliaanse ploeg, op drie harde feiten na: 1. In tegenstelling tot Engeland, dat als titelhouder geplaatst was, moest Brazilië voorwedstrijden spe len-om de finale te bereiken. Dat deed het met zes overwinningen, 23 doelpunten voor en slechts twee tegen. 2. Engeland heeft Brazilië voor de wereldbeker nog nooit verslagen. 3. Na zijn twee wereldbekerwed strijden tegen Engeland, is Brazilië elke keer kampioen geworden. Manager Alf Ramsey, die zelden dingen aan het toeval overlaat, heeft zijn spionnen opdracht gegeven elke Braziliaanse speler, die kans maakt om in Mexico uit te komen, te be studeren. De gemiddelde voetballief hebber weet niet veel meer, dan dat Pele er bij zal zijn en naast zich zal hebben Tostao, de bliksemsnelle aan valler, die een van de weinige Bra zilianen was die met ere de kam- juni 1969 de belangrijke gelijkmaker pioenschappen 1966 overleefde en in tegen Engeland scoorde. Tostao heeft in de kampioenschap pen van 1966 maar een wedstrijd gespeeld. Dat was tegen Hongarije, wélke wedstrijd het einde betekende Voor de 32-jarige Bobby Charlton, die 94 interlands speelde, is het de vraag of hij in het warme Mexico over genoeg uithoudingsvermogen beschikt. van Braziliës lange heerschappij als wereldkampioen. Hoewel Tostao de helft van zijn tijd gaf aan het steu nen van een gedemoraliseerde de fensie, maakte hij de goal die nog enige tijd de hoop van Brazilië levend hield. I Het is absoluut zeker dat Ramsey In zijn plannen reeds rekening houdt met de individuele dreiging die Tos tao en Pele betekenen en reeds de mannen in gedachten heeft die hen moeten dekken. Een nieuwe, door de loting opge legde factor, zal voor Ramsey het feit zijn, dat de wedstrijd Engeland- Brazilië, anders dan de meeste an dere, om 12 uur plaatselijke tijd wordt gespeeld als de Mexicaanse zon het hoogst staat. Engelands stijl van alles-op-alles zou daaronder kunnen lijden. Daarom zal Ramsey zorgen voor tactische vervangingen. Van de vijf mannen, die op de bank zitten, kan Ramsey er elk ogenblik dat hij dat wil, of er blessures zijn of niet, twee in de strijd werpen. Tot die vervangers zullen zeker behoren .een „vernieler" van het kaliber van een Alan Mullery of Nobby Styles en een specialist in de veelzijdigheid, die. op elke plaats thuis is, zoals een Paul Madeley. Brazilië heeft natuurlijk dezelfde vervangingsmogelijkheden, maar de Engelsen menen dat het Braziliaanse voetbal te veel steunt op de persoon lijkheidscultus. De virtuositeit van Pele kan bp zich zelf een nadeel blijken, zoals in 1966 door de leiding werd toe gegeven toen hij buiten de plo$g werd gelaten. Maar zelfs voordat de wereldkampioenschappen in Enge land begonnen was het duidelijk dat Pele op eerlijke wijze uit zijrC spel kon worden gehaald. In een tra\- ningswedstrijd tegen Schotland, ge speeld juni 1966, wist de Schot Billy Gramner Pele tot gewone proporties terug te brengen met harde, maar behoorlijke tackles. Brazilië bracfif het niet verder dan 1-1. De kwetsbaarheid van Engeland is duidelijk de achterhoede, een ver velende gedachte voor Ramsey gezien de 23 goals die Brazilië in de voor wedstrijden produceerde Daarentegen heeft Engeland betemg doelverdedigers. Gordön Banks, héld van 1966, is bijna zéker de bests ter wereld en als reserves bezit Evp geland mannen van wereldklasse, ad» als Peter Bronetti, Alex Stepney en Peter Shilton. Brazilië heeft het mod- ten doen met Gilmar, een veteraam van 1958. Zijn plaatsvervanger qf opvolger zou „de kat" Manga moeten zijn. Een meter of twintig voor de doel» mond uit lijkt Engeland minder be trouwbaar. Jackie Charlton, finalist van 1966, is duidelijk langzamer ge worden. Brian Labone, zijn rivaal ale stopper, heeft er herhaaldelijk over gesproken dat hij er mee tuil ophou den de ware geest mist hij. De back positie is nooit meer in orde geko men sinds verwondingen en leeftijd het duo van 1966 George Cohen en Ray Wilson verbrak. Bobby Moore, de 27-jarige aanvoerder van Engeland, blijft over als enige zeker heid in de achterhoede. Midden en voor heeft Ramsey de keuze uit tal van talentvolle spelers. Het is zijn taak de beste combinatie te vinden. Zijn probleem zal het worden dat sommigen tegen de tijd dat Mexico begint over hun top zijn en dat anderen op het hoogste niveau ervaring missen. Bobby Charlton kan of het midden veld bezetten of een aanvallende rot spelen. Maar op 33-jarige leeftijd eit na 94 internationale wedstrijden moet aan zijn uithoudingsvermogen in de Mexicaanse heksenketel worden ge twijfeld. Francis Lee van Manchester City is een aanvallende moeilijk te stop pen doorzettende voorwaarts van de soort waarvoor Ramsey warm loopt. Aangenomen kan worden, dat men hem in de openingswedstrijden naast de oude garde van 1966 zal vinden Martin Peters, Geoff Hurst en Alan Ball. Achter de hand heeft Ramsey de „coming men" die blijkbaar opzette lijk nog buiten het internationale toneel worden gelaten. Alan Clarke, de grote doelpuntenmaker van Leeds en Engelands duurste speler, heeft nog geen enkele volwaardige inter nationale match gespeeld, hoewel Ramsey hem de laatste drie jaren nauwgezet in internationale jeugd wedstrijden heeft gevolgd. Clarke's partner in de vermorzelende aanval van Leeds, Mick Jones, valt in de zelfde categorie. Deze twee, en mis schien Evertons 19-jarige Alan Whittle, zouden de mannen kunnen worden die in Mexico verrassen. Als Engeland in Mexico zijn titel verlengt, zal een groot leger van voetbalkenners hun ongelijk moeten bekennen, want buiten de Britse eilanden waren er maar weinigen voldaan over de Engelse prestaties in 1966 toen dit land de hoogste voet baleer de Jules Rimet-trofee voor de eerste keer veroverde. Enge land, zo zeiden de twijfelaars, had het grote voordeel dat het al zijn wedstrijden in zijn eigen Wembley speelde. Bovendien zat aan twee van de goals die ze in hun 4-2 overwin ning op West-Duitsland in de finale scoorden, een luchtje. Het lot hee zich gewroken, In Mexico zat Engi - land zich tegen Brazilië moeten waa maken. Jan van Beveren verrichte in het d een aantal spectaculaire reddingen. D deel in het 0-0 resultaat dat Nederla in de 28e minuut toen Bobby Charlton keihard inzette. Uitblinker Van Be- veren liet zich ook nu niet verrassen. Nederland kon hét zich veroorloven rustig te verdedigen. Te rustig soms want wat Mühren tien minuten voor tijd deed was niet direct om te jui- cen. Hij speelde zeer onzuiver naar Israël, maar Bell was er eerder bij. Gelukkig kon Krol de fout van Mühren nog op tijd herstellen. Engeland zeitte nog een laatste of fensief in, met stormlopen van Hursit, Lee, Bell (net binnen het strafsdhop- el tegen wereldkampioen Engeland Sparta-doelman had een groot aan- d boekte. gebied gehaakt, maar hij kreeg hier voor niet de penalty waarop het pu bliek gehoopt had) en Martin Peters (vlammend schot goed gestopt door Van Beveren), maar het leverde niets op. Vlak nadat scheidsrechter Siebert had afgefloten scoorde Bobby Charl ton nog, maar dat wat te laat. Het laatste woord was aan Siebert, die de wedstrijdbal voor zich opeiste, die aanvankelijk trots door Van Be veren werd meegevoerd Engeland was bedwongen en dat was zonder meer een grandioos resultaat. Nederland tot enkele gevaarlijke te genstoten. Piet Keizer, zijn eerste in terland sinds 1 november 1967, toen hij in cónflict kwam met de KNVB, en clubgenoot Johan Cruyff zorgden voor spectaculaire momenten voor het doel van Banks. Baniks liet zich echter niet verrassen. Nodig was dit niet direct, want èen voorsprong zou wat tegen de verhouding in geweest zijn. De 0-0 ruststand was eervol ge noeg Voor de „ongetrainde" elf van Kessler. die Engeland knap parti; hadden gegeven. In de tweede helft bleek al snel dat het publiek bepaald ontevreden was met de 0-0 stand. Het had van En geland duidelijk meer verwacht. Rit misch handgeklap toonde de veront waardiging van de Engelse toeschou wers, die vonden dat het allemaal veel te lang duurde bij de wereld kampioenen. En terecht, want Neder land ontregelde het spel knap. Kess ler had zijn team met de opdracht het veld ingestuurd zoveel mogelijk te vertragen. Dat lukte ook na rust aardig. Met snelle uitvallen via het gouden duo Keizer-Cruyff kwam Nederland zelfs enkele keren dicht bij een doel punt. De eerste keer kon Banks het schot van Keizer nog net stoppen, de tweede keer werd Cruyff op het nip pertje gestuit door back Cooper. De Engelsen, stuk voor stuk vechtend om een plaatsje in het team dat straks deel zal nemen aan de strijd om het wereldkampioenschap in Me xico, raakten licht geïrriteerd. Het lukte niet zoals de heren wilden, en dat ging zich wreken. Er werd zeer slordig geplaatst door Charlton en zijn medespelers. Dit zeer tot onge noegen van Sir Alf Ramsey, die zich tegen zijn gewoonte in liet verleiden twee spelers te vervangen. Lee en Jo nes moesten plaats maken voor res pectievelijk Mullery en Hurst. Ook Kessler zette een tweede invaller in. Wim van Haneghem moest het veld ruimen voor Veenstra. Engeland raakte ontmoedigd door de geweldi ge inzet van de Oranje-equipe. De voortreffelijk verdedigende Krol, Van Dijk - steeds overal actief - Israël Drost en Eykenbroek maakten een geweldige iiidruk. Slechts een keer leek het gevaarlijk te worden voor Nederland. Dat was (Van onze sportredactie? HEERENVEEN In het ijssta dion Thialf in Heerenveen worden vrijdag en zaterdag de Nederlandse kampioenschappen kunstrijden be twist. In het ijsstadion zullen even eens op zaterdag en verder op zondag de nationale jeugdtitels hardrijden langebaan op het spel staan. Is er bij het kunstrijden geen enke le Zeeuwse of Westbrabantse deelne mer, bij het hardrijden is West-Bra- barn vertegenwoordigd door J. de Rooy uit Willemstad, die bij de cate gorie Jongens A uitkomt en zaterdag de 500 en 3000 meter moet rijden en zondeg de 1500 en 5000 meter. (Van onze sportredactie) LONDEN Wat niemand verwacht had gebeurde in het Wembley- stadion in Londen. Op de „heilige grond van Wembley zorgde het Nederlands elftal, ongetraind naar Londen vertrokken, voor een ge weldige sensatie door wereldkampioen Engeland in eigen huis te bedwingen. De équipe van Georg Kessler, duidelijk spelend op een puntenverdeling, slaagde er met knap vertragend spel in de Engelse aanvallen te ontregelen. De elf van Sir Ralf Ramsey, vechtend voor een plaats in het team voor Mexico, konden geen moment gevaarlijk worden. Voor 80.000 toeschouwers ging Engeland „af". Het kwam niet verder dan 00, een resultaat waarmee geen Engelsman tevre den zal zijn. Men had, immers op een ruime zege gerekend. GERRIE MÜHREN ...vervanger voor Rijnders WIJK AAN ZEE (ANP) De uit slagen van de partijen uit de tweede ronde van het Hoogoventoernooi zijn: Grootmeestergroep: Donner (Ned.) Platonov (Rusl.) VzVz, Kuypers (Ned.)—Benkoe (V.S.) 1—0, Ivkov (Z.S1.)Janosevic (Z.S1.) afg., Ree (Ned.)Langeweg (Ned.) VzVz, Westerinen (Finl.)Bobotsov (Bul.) afg., Taimanov (Rusl.)Kavalek (Tsj.) VzVz, Fiiip (Tsj.)—Cortlever (Ned.) VzVz, Kurajica (Z.S1.) Hort (Tsj.) 1—0. Eerste ronde, afgebroken partij: BenkoePlatonov 10. Meestergroep: Drimer (Roe.)-»-Van Geet (Ned.) afg., Smederevac (Z.S1.) Hartoch (Ned.) afg., Doda (Polen) Forintos (Hon.) Vz, Maeder (W.-Dld.)—Piket (Ned.) Vz—Vz, Clar ke (G.Br.)Day (Can.) VzVz. Soko- lov (Z.S1.)Andersson (Zwe.) afg., Medina (Spa.)Honfi (Hong.) 10, Antunac (Z.S1.)Van Scheltinga (Ned.) afg. Eerste ronde afgebroken partij: HonfiSokolov Vz. De stand in de beide groepen is: Grootmeestergroep: 1. Donner, Kava lek, Kuypers en Taimanov IVz pnt. 5. Ivkov 1 pnt. en 1 afg. partij, 6. Ben koe, Filip, Kurajica en Ree 1 pnt., 10. Bobotspv en Janosevic pnt. en 1 afg. partij, 12. Cortlever, Hort, Lange weg en Platonov pnt., 16. Westeri nen 0 pnt. en 1 afg. partij. Meestergroep: 1. Day, Forintos en Medina 1% pnt., 4. Hartoch 1 pnt. en 1 afg. partij, 5. Clarke, Doda en Piket 1 pnt., 8. Andersson, Antunac, Drimer, Van Scheltinga en Sokolov pnt. en 1 afg. partij, 13. Honfi en Maeder Vz pnt., 15. Van Geet en Smederevac 0 pnt. en 1 afg. partij. De Engelse voetbalexperts mochten dan voor de wedstrijd hebben be weerd dat het Nederlands elftal met minstens drie doelpunten verschil klop zou krijgen. Oranje wenste zich niet zonder meer gewonnen te ge ven. Op de zwaar bespeelbare gras mat van het fameuze Wembley-sta- dion leek de equipe van Georg Kess ler allerminst geïmponeerd, door het spel van de wereldkampioenen. Voor al in de beginfase maakte het Ne derlands elftal een zeer zelfverze kerde indruk. Het vertraagde het spel buitengewoon knap. Het speelde uit sluitend op balbezit, dit om de elf van Sir Alf Ramsey uit hun ritme te hlaen. Die opzet slaagde het eerste kwartier. In die eerste vijftien minu ten kreeg Oranje zelfs enkele keren de steun van het 800.00-koppige En gelse publiek, toen het zich kansen schiep via Cruyff en Keizer. De eer ste goede scoringskans was namelijk voor Nederland. Keizer kreeg na tien minuten een vrije trap te nemen op rechts. Hij schoot zo scherp in, dat keeper Banks slechts met moeite kon redden. Daarvoor had Johan Cruyff met zijn onnavolgbare soloacties al verwarring gezaaid in de Engelse de fensie. Het op zeveri plaatsen gewij zigde Engelse team - in vergelijking met de laatste interland tegen Por tugal - kreeg hierna meer vat op het spel. Onder leiding van aanvoerder Bob by Charlton met zijn 94 „caps" de grote routinier, en naamgenoot Jac kie Charlton werd een reeks keurige aanvallen opgezet. Het meeste gevaar kwam hierbij van linksbuiten Ian Moore, van Nottingham Forest, de enige debutant in het team van de wereldkampioenen. Na 25 minuten kwamen de Engelsen op 1-0 toen Ian Moore de bal uit een vrije trap van Jackie Charlton - gevloerd door Wim van Haneghem - langs Van Beveren kopte. Gejuich in 't Wembley-stadion maar niet voor lange tijd. De Duitse scheidsrechter Siebert had buitenspel geconstateerd. Engeland kreeg hierdoor wel de no dige inspiratie. Het bood Oranje geen gelegenheid meer tot vertragen. Het drukte fel door en vooral dank zij het voortreffelijke optreden van Sparta- doelman Jan van Beveren, die inzet ten van de gevaarlijke buitenspeler Ian Moore uit zijn doel ranselde bleef Nederland overeind. Pas tegen het einde van de eerste helft - Nico Rijn ders (blessure) was inmiddels ver vangen door Gerrie Mühren - kwam I

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9