Studenten„Politie deelde klappen uit en draaide armen om" DE SAEGER BLIJFT BIJ ZIJN BESLUIT Optimisme bij de vakbonden „Scheiding nieuws dienst en ANP" Berichtgeving in Europa zeer uitvoerig Uw toeverlaat bij GRIEP Veel doden op gladde wegen „Protestants Nederland' verontrust over RK kerk Vonnissen in Athene WAPENS VIA ZEEBRUGGE NAAR ISRAëL OVER PASTORAAL CONCILIE IN NOORDWIJKERHOUT ALLE MIJNEN LIGGEN NU STIL I le^elTJct Commentaar Minister Nelissen Interview met mgr. Ernst REACTIES ROTTERDAM KWESTIE-YER0LME RAPPORT BEPLEIT: iedereen weet-Aspirine helpf. donderdag 15 januari 1970 DE VRIJE ZEEUW ACADEMIE ONTRUIMD (Van onze redactie binnenland) BEVERWIJK Op een niet al te zachtzinnige manier heeft de poli tie gistermorgen de pedagogische academie in' Beverwijk ontruimd. Volgens studenten en andere getuigen zou de politie hebben geslagen en zouden er armen van bezetters zijn omgedraaid. Vast staat in ieder geval dat een aantal „alterhatieven" naar buiten is gesleept. De bezet ters werden overgebracht naar het politiebureau. (Van onze redactie binnenland) BREDA Gladde wegen hebben ook gisteren weer een zware tol aan mensenlevens geëist. Bij Apeldoorn, Ermelo, Best, Dordrecht en Ruinen slipten auto's op gladde wegen. Hier bij kwamen zes mensen om het leven. In Deventer kwamen twee men sen om, die na een inhaalmanoeuvre met hun wagen slipten en frontaal ta botsing kwamen met een andere auto. Er viel één zeer zwaar ge wonde. Jonge bewindslieden een v. d. Brink, Zijlstra en Veldkamp bij voorbeeld hebben het in 't ver leden goed gedaan op Economische Zaken. Dat kan een bemoedigende gedachte zijn voor de 38-jarige nieuwe bewindsman mr. Nelissen. Mr. Nelissen kan best wat be moediging gebruiken. Hem wach ten in de korte tijd voor de Kamer verkiezingen van 1971 een berg moeilijkheden. Hij kan al meteen aan de slag met de Verolme-kwes- tie. Zelf heeft de nieuwe minister ge zegd: een jaar is te kort om te sla gen of te falen. Dit lijkt ons een wat gevaarlijke opmerking. Onder zijn voorganger immers is in drie maanden tijd het prijsbeleid geheel uit de hand gelopen. De heer Ne lissen heeft dat prijsbeleid destijds verdedigd. Hij kan zich nu revan cheren. Bij de oppositie is zijn aantreden wat gereserveerd begroet. Mr. Ne lissen behoort "dan ook tot de rech tervleugel van de K-V.P. Wie eer lijk wil zijn geeft hem echter een kans te laten zien wat hij kan. Dat verdient hij voor zijn moed een hoogst onaantrekkelijk ministers ambt te accepteren. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het hoofdbestuur van de vereniging „Protestants Nederland" heeft in een open brief aan de bis schoppen, geestelijken en gelovigen van de Nederlandse kerkprovincie haar verontrusting uitgesproken over de ontwikkelingen in de katholieke kerk in ens land. Wat het hoofdbestuur, blijkens de brief, vooral verontrust is „de in druk, dat de moderne tijd in uw kerk in haar leven en denken, maatgevend dreigt te worden. In plaats van het Evangelie", zo vervolgt de brief, „krijgt een nieuw humanisme, dat wel enkele christelijke elementen be vat, maar in feite toch uit andere bronnen is ontstaan en leeft, alle kan- sein zich in de verkondiging en arbeid van de kerk breed te maken". In de brief doet Protestants Neder land, na te hebben vastgesteld dat de katholieke kerk „aan haar onfeil baarheid" vasthoudt, een oproep „toch niet zonde* meer te vertrou wen en te steunen op wat de tradi tie u heeft geleerd, evenmin op uzelf als kerk of op de leiding van het leer gezag, maar vóór alle dingen te vla gen naar wat de H. Schrift u en ons leert". Het hoofdbestuur schrijft niet te handelen „in een houding van zelf verzekerdheid en hooghartigheid'" want men is, aldus de brief, ten aan zien van de reformatorische kerken even verontrust. Volgens het Oecumenisch Aktie Cen trum te Driebergen „komt deze in terventie op een merkwaardig tijd stip en leidt tot een merkwaardige conclusie". (Van onze correspondent) PARIJS De Franse televisie zendt vandaag een uitvoerige repor tage uit over het katholicisme in Ne derland. Daarin is een vraaggesprek opgenomen met bisschop H. Ernst uit Breda. De eerste die gistermorgen de be zette gebouwen betrad was de bur gemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma. In zijn zog voerde hij 120 man politie mee, waaronder leden van de oproerpolitie, die met karabijnen waren bewapend. Binnen een uur was de bezetting geëindigd. Een aantal studenten heeft op het politiebureau een toneelstukje opge voerd, waarin getracht werd duide- ïyk te maken wat de doelstellingen van de bezetters waren. De enige so lidaire leraar, de heer W. H. Spren- ger, kwalificeerde het optreden van de politie ais „schandalig". Het bestuur van de academie daarentegen spreekt in een verkla ring haar „dank en waardering uit voor de beheerste en gedisciplineer de wijze, waarop de politie de aca demie heeft ontruimd". De Bever- wijkse commissaris van politie heeft ontkend dat er geslagen zou zijn. Nadat tegen de bezetters proces verbaal was opgemaakt verzamelden de studenten zich in het jeugdcen trum „De Slof" om zich te beraden op verdere stappen. Later gaven ze een verklaring uit waarin ze het bisdom en het bestuur van de academie verantwoordelijk stellen voor „het fysiek geweld dat is gebruikt". In totaal zijn 108 jongelui uit de school gehaald. Hiervan waren 47 leerlingen van de academie, terwijl de overige 61 buitenstaanders wa ren, voornamelijk afkomstig uit Am sterdam. De bezetters warden vervolgd we gens lokaalvredebreuk en zullen waarschijnlijk t.z.t. moeten verschij nen voor de Haarlemse politierech ter. Het bestuur van de Nederlandse Katholieke Oudervereniging heeft gistermiddag een verklaring uitgege ven over de ontruiming. „Het heeft ons pijnlijk getroffen", aldus deze verklaring, „dat het bestuur van de academie op een ogenblik waarop onzes inziens nog niet alle mogelijk heden van overleg en bemiddeling waren uitgeput, heeft gemeend te moeten volharden in zijn beroep op de sterke arm ter oplossing van het conflict met een aantal leerlingen". De werkgroep kritische leraren heeft een verklaring uitgegeven, waarin ten scherpste wordt gepro testeerd tegen de ontruiming van de academie. In „Het Schoolblad", het orgaan van de algemene bond van onder wijzend personeel, wordt in een ar tikel onder de kop „Beverwijk, te ken aan de wand", bezorgdheid uit gesproken over de methoden en stijl die door sommige groepen jongeren worden gebruikt om hun doeleinden te realiseren. Het blad gelooft niet dat deze methoden tot het gewenste doel zullen leiden. Het bestuur van de vereniging van werkers aan de pedagogische academie Koningin Wilhelmina in Rotterdam heeft verklaard dat het zich volledig distantieert van de ac ties die enkele leerlingen de laatste dagen voeren. Het bestuur zegt geen prijs te stellen op zulke acties, „die een doorkruising betekenen van het democratiseringsproces dat op de academie gaande is". Gistermiddag zijn zes leden van de actiegroep aan deze academie door de directie van de school naar huis gestuurd. Ze kregen opdracht zich vandaag om elf uur te melden. De actiegroep twijfelt aan het op rechte verlangen van de directie de leerlingen inspraak te geven in die zin dat ze de school mee zouden be sturen. ATHENE (AP) Door een krijgs raad te Athene zijn gevangenisstraf fen uitgedeeld variërend van 45 da gen tot vijf jaar tegen 17 personen wegens tegen de regering gerichte activiteiten. Zeven der beklaagden werden by verstek veroordeeld. Politieagenten slepen een „alterna tief', die niet erg vlot is met het verlaten van de Beverwykse pe dagogische academie, het gebouw uit. (Van onze correspondent) BRUSSEL Hoewel de afgetreden Belgische minister van Openbare Werken, De Saeger, woensdag zijn besluit tot aftreden by de koning heeft bevestigd, heeft deze de ontslag aanvrage nog in beraad gehouden. Premier Eyskens heeft gepoogd zijn collega te bewegep op zyn beslissing terug te komen, naar het zich laat aanzien zonder resultaat. De heer De Saeger heeft verklaard zich niet te kunnen verenigen met het uitstel van de beslissingen over de Belgische havenpolitiek, waarbij zelfs vroegere besluiten weer in dis cussie zouden worden gebracht. Als mogelijke opvolger wordt de heer Van Elslande, een vroegere minister van cultuur genoemd. Hoewel men zich geen overdreven voorstellingen moet maken van het tempo waarin de Belgisch-Nederland se besprekingen over onder meer het Baalhoekplan en andere facetten van de havenpolitiek in Benelux-verband verlopen, is de veronderstelling ge rechtvaardigd dat het aftreden van de heer De Saeger in elk geval geen versnelling van het overleg zal op leveren. Ook is het niet uitgesloten dat een volgende Belgische minister dat overleg in het geheel niet nodig vindt. In elk geval heeft elke nieuwe bewindsman tijd nodig om zich in de vele problemen van de zeehavenpoli- tiek en de daarmee samenhangende Industriële ontwikkeling in te wer ken. In een interview, gistermiddag, zei De Saeger, dat hij gaat omdat hij volledig gekant is tegen het oprich ten van een nieuwe commissie ter studie van de havenproblemen: „Er is een tijd van studeren en er ls een MADRID (Rtr) Spanje onder handelt met Frankrijk over de aan koop van 30-Mirage-gevechtsbom menwerpers. Volgens de Spaanse minister van Industrie die een ot ficieel bezoek aan Parijs brengt, zou» den de besprekingen beslist tot suc ces leiden. De Spaanse luchtmacht is momenteel voornamelijk uitgerust met Amerikaanse toestellen. tijd van beslissen. Nu is de tijd van beslissen gekomen". De Saeger ontkende stellig aan te sturen op het ontslag van de rege ring: „Wat thans gebeurd is, is de be slissing van één man geweest. Het probleem van de solidariteit onder de ministers werd helemaal niet gesteld". (Van onze correspondent) ZEEBRUGGE Via de haven van Zeebrugge worden Amerikaanse rups voertuigen, kanonnen en ander oor logsmateriaal verscheept naar Israël. (Via dezelfde haven gaat jaariyks ook nog 60.000 ton Belgische munitie naar praktisch alle landen ter we reld, ook naar Israël en Egypte.) De wapentransporten, die al vele maanden bezig zijn, werden gisteren „ontdekt" door twee Belgische kran ten. Officieel commentaar op de transporten wilde gisteren in België niemand geven, omdat de wapens slechts „op doorreis" in België ver blijven. Het gaat om gepantserde rupsvoer tuigen, kanonnen, houwitsers e.d., die na de tweede wereldoorlog door het Amerikaanse leger in bruikleen wer den gegeven aan het Franse leger. Deze oude wapens werden onlangs aan de Amerikanen teruggegeven, die ze in West-Duitsland als schroot verkochten. In Zeebrugge werd intussen offi cieel verklaard, dat het Israëlische schip „Tamar" „schroot" aan boord had genomen: foto's bewijzen, dat het schroot in feite bestond uit ka nonnen, die netjes onder dekzeilen verborgen zaten. Het schip heeft de haven van Zeebrugge intussen ver laten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Bij ons heerste al eerder een gematigd optimisme ten aanzien van het voortbestaan van de werkgelegenheid by het Verolme- concern. Dit optimisme is nog toege nomen nu we een gesprek hebben gehad met een regeringsdelegatie", aldus de heer Maarten Zondervan, voorzitter van de metaal bedrijfsbond N.V.V., nadat hy en zijn collega's van de andere bonden de vergader- zaai van het ministerie van Sociale Zaken verlieten. zy hadden daar een onderhoud met de ministers Roolvink, Witte- veen, Nelissen, en staatssecretaris Keijzer, over het Verolme-concern. De bijeenkomst was door de regering georganiseerd op het moment, dat de bonden zelf om een onderhond wilden vragen. (Van onze rtv-redactie) HILVERSUM In een rapport samengesteld door een vierhoof dige commissie in opdracht van het programma-beleidscollege by de Hilversumse radio, wordt ge pleit voor een ontkoppeling van nieuwsdienst en ANP. Volgens het rapport is het een merk waardige zaak dat de nieuwsvoorzie ning by de Nederlandse omroepen be staat uit afzonderUjke nieuwsdiens ten, zowel voor de NOS-televisie als voor de wereldomroep, terwyi de nieuwsberichtgeving voor de NOS- radio gekoppeld is aan het ANP in Den Haag. Voorts vestigt de commissie er de aandacht op dat het hele personeel van de radio-nieuwsdienst in vaste dienst van de NOS is en de nieuws bulletins NOS-programa's zijn, die rechtens mede onder verantwoorde lijkheid en gezag van het ANP wor den uitgezonden. Daardoor heeft de hoofdredacteur van het radionieuws dienst, drs. D. Mallon, in feite twee superieuren, namelijk de hoofdre dacteur van het NAP en de NOS- programma-commissaris voor de ra dio. Daarom spreekt de commissie zidh uit voor een ontkoppeling van de radionieuwsdienst van het ANP en wel in die zin, dat het ANP de radio op dezelfde basis van nieuws gaat voorzien als dit gebeurt ten aanzien van de Nederlandse televisie voor het NOS-jouxnaal in een contract is vast gelegd. De commissie noemt het een handi capt voor de radionieuwsdienst dat er uitsluitend gebruik wordt gemaaikt van de het telexnieuws van het ANP en de buitenlandse persbureaus, In de praktijk blijkt, dat belang rijke berichten door de actualiteiten rubrieken van de omroepen soms uren eerder aan de luisteraars wor den doorgegeven dan in het nieuws bulletin. Ook Kees Buurman, chef actuali teiten bij de NOS-radio en J. Mar- melstein chef nieuwsdienst by het NOS-journaal hebben een rapport aan de raad van bestuur van de NOS toegezonden. Daarin pleiten de samenstellers voor één grote centrale redactie en één centrale meuwndlenst voor beide me dia en los van het ANP. DEN HAAG (KNP) De bericht geving over de laatste zitting van het pastoraal concilie in Nederland is in de ons omringende landen in Europa zeer uitvoerig geweest. Zy was overwegend zakelijk en soms in een welwillende toon gesteld, behal ve in enkele Zwitserse en Italiaanse bladen en in het Petrusblad te Ber- iyn. Deze laatste groep bladen legden verschil van accent in de koppen, al naar gelang hun richting. Het meest opvallende echter is, dat byna alle bladen, zelfs die welke uit voerige berichten hebben, zich van commentaar onthouden. Er wordt geen stelling gekozen voor of tegen de Nederlandse bisschoppen, ook niet toen enkele dagen geleden de brief van de paus aan de Nederlandse bis schoppen geciteerd is. In Italië is, zoals uitvoerig bericht werd, zeer ruime publiciteit gegeven aan het concilie in Naordwijkerhout en aan de brief die de paus aan kar dinaal Alfrink geschreven heeft. In de pers vooral wordt gesuggereerd, dat een breuk met Rome in de lijn der verwachtingen ligt. Priesters en bisschoppen in Italië en Spanje heb ben tot nu toe gezwegen. Uit Madrid wordt bericht,- dat de -man in 'de straat van de gang van zaken in Nederland niet veel meer begrijpt. Men denkt in Spanje vaak dat het celibaat nu voor heel de La tijnse kerk afgeschaft wordt, hoe uit voerig en zakeiyk men ook gepubli ceerd heeft. Iets minder rigoureus is men in België, waar de gewone man blijkens steekproeven van mening is, dat in Nederland het celibaat afge schaft is. Uit Duitsland komen be richten, dat er geen grote interesse bij het katholieke publiek bestaat voor deze kwestie, hoewel toch byna alle kranten uitvoerig van Noordwij- kerhout melding gemaakt hebben. In Frankrijk zo meldt onze cor respondent in Parijs bestaat ook by de gewone katholiek weinig of geen belangstelling voor hetgeen in Nederland gebeurt, met uitzondering dan van enkele felle groepen, die wei nig samenhang met elkaar vertonen. Voorzover de gegevens uit verschil lende Europese landen strekken rea geren de priesters iets meer op de gebeurtenissen in "Noordwykerhout, terwyi de bisschoppen zich in stil zwijgen blyven hullen. Hoewei de vakbondsvoorzitters geen nadrukkelijke geheimhouding was opgelegd, vonden ook zy het beter grote terughoudendheid te be trachten bij het verstrekken van me dedelingen in het belang van het be drijf en van zijn werknemers. „Het is ons duidelijk geworden dat de re gering zoekt naar een duurzame op lossing voor het voortbestaan van het Verolme-concern in het totaal van de Nederlandse scheepsbouw", aldus de heer Zondervan, eraan toe voegend dat over de vorm waarin dit zal gebeuren, nog weinig te zeg gen valt. Niemand weet nog precies wat er gaat gebeuren, zo stelde de heer Zonidervan. „Het kan zijn dat Verolme een zelfstandige onderne ming blijft, dat het concern wordt geïntegreerd dan wel dat een deel van de onderneming wordt overge dragen, dat moet allemaal nog wor den uitgezocht". Recente berichten volgens welke de regering de oplossing nog slechts zou zien in een overname van het Verolme-concern door de Rijn-Schel degroep worden door ingewijden ontkend. De kans op het voortbe staan van Verolme als zelfstandige eenheid wordt nog steeds hoog aan geslagen. „Ik heb al eerder gezegd dat Ver olme maar moet aftreden als dit ge wenst is", zei de heer Zondervan ook nog. Nu de heer Verolme zelf zijn heengaan heeft aangekondigd, wordt niet verwacht dat hij zal wor den geprest tot een eerder vertrek. Niettemin doen al speculaties de ronde over zijn opvolging. In dit verband wordt de KVP-politicus drs. Schmelzer reeds genoemd. (Van onze verslaggever) EISDEN Wat noch de Belgische vakbonden, het myndirectorium en de Belgische regering voorzagen, ge beurde gisteren. De laatste myn in Belgisch Limburg, waar nog werd gewerkt, kwam ook stil te liggen. Zo wel de boven- als de ondergronders van de myn in Eisden besloten gis terochtend zich aan te sluiten by de 18.000 collega's, die reeds sinds maan dag 5 januari staken. Deze uitbrei ding van de staking werd door het permanent stakingscomité reeds een dag eerder aangekondigd. De verbazing over het feit, dat er inderdaad ook in Eisden werd ge staakt, was gisteren zowel bij de vakbonden als bij het stakingscomité groot. Dit laatste ziet deze uitbreiding van de staking als een grote overwin ning op de vakbonden en mijndirec- ties. Het stakingscomité ziet zich hier door gesterkt in zijn streven om voet by stuk te houden om de vakbonden te dwingen de staking te erkennen en de eisen van de mijnwerkers over te nemen. Gisteren werd gedreigd met het stilleggen van andere Bel gisch-Limburgse industrieën en werd reeds het platleggen van de Ford fabrieken te Genk voof vandaag aan gekondigd. U denkt misschien, vrienden en -dinnen, dat wy in een turbulente tijd leven, dat er te veel gebeurt om op te noemen en dat het niet meer bij te houden is. Maar is dat wel zo? Gebeurt er by voorbeeld in ons land n,u werkelijk wel eens iets byzon- ders? Eigeniyk niet, zo komt mi) voor. Nee, dan Nancy, die heeft ten minste wat meegemaakt. Nancy Williams uit Berkeley (Ca lif ornië) kwam onlangs opgewonden bij de politie aanhijgen met een ver haal! Ze had zich, vertelde ze, met ware doodsverachting uit de handen van een wildvreemde kerel (nog wilder dan vreemd), die haar by het haar had vastgegrepen, een mes op haar hals had gezet en geroepen: „Ik zal je nek doorsnijden", weten los te ruk» ken met achterlating van haar pruik. Moraal: neem een pruik, het kart soms maar een haar schelen. En dan David, de 19 jaar oude, verlamde David Lewis uit Port Eli zabeth in Zuid-Afrika, die ten baite van de plaatselijke sportbond voor gehandicapten als eerste ter wereld in zyin invaldenstoel een paar daigen lang heeft zitten stunten op een zes meter hoge paal. David P. Paaltjens! Een kennis van mij valt me nu in heeft ook wel iets aardigs mee gemaakt. Dit heeft laatst een eend gered, die door het ys van een vij ver vlak bij zyn woning was ge zakt. Ja, moet u nagaan, hij was er in zijn goeie pak helemaal plat voor op het ys gaan liggen. Werkelijk, er lopen de vreemdste mensen rond. Componist R. Friml bijvoorbeeld, de goeie man is 90 jaar, zei onlangs: „Mijn vrouw Kay (zij is Chinese en 57 jaar) kent allerlei kneepjes om me in conditie te hou den. Soms word ik 's morgens wak ker en merk dan dat mijn vrouw over mijn rug loopt." De vloermat had zeker klachten. Het bejaardenschap opent trou wens toch. enorme perspectieven. Je moet alleen weten hoe je heel oud wordt. Behalve een in alle opzichten gezond leven is daarvoor nodig het toverelixer „Oemangalala". Dit is de heilige overtuiging van de 90-jarige kruidendokter Khotsa Sethoentsa uit Transkei, Zuid-Afrika (ja, hetzelfde land als bovengenoemde David, al leen woont David in het witte en Khotsa in het zwarte deel). Khotsa van 90 heeft dezer dagen aangekondigd dat hy er drie vrou wen bij gaat nemen van resp. 18, 19 en 20. En hij heeft er al 20 met naar schatting 200 kinderen. Zijn oudste zoon is 70. Vorige maand heeft hij nog drie zoons en drie dochters ge kregen. En hy is één brok optimisme! dank zy het toverelixer! Hij is bovendien, volgens zijn om geving, miljonair. Van de kinderbij- Kyk, en zo bezien leven wij toch in een rustig land. Gelukkig maar! MERIJN (ADVERTENTIE) A U

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5