„Riet haatte het vergif Wij adverteren in New York voor Nederlandse kaas. Maar niet voor "cheese out of the fist". OFFICIER VAN JUSTITIE: „VERGIF HAD HAAR IN ZIJN BAN" Kouder t Engelse hangbrug over de Westerschelde? Pauwen verkeer stop Zeeuwse Pop Mij. in Terneuzen opgericht Beslissing binnen twee jaar MOEILIJK LEUGENS VUIL DEUGDELIJK Overleg Te Middelburg t Dominee preekt en communiceert in katholieke kerk Recht tracé Struikelblokken In Wesldorpe S0RTEERDERIJ VAN ZEEGRIND TE VLÏSSINGEN Nationale Jeugd Orkest komt naar Zeeland donderdag 15 Januari 1970 W-VRWtaBBWW (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Riet S. heeft zich in haar vr(je leven nooit be perkt hoeven voelen. Koel, kalm en kil heeft ze, gedreven door haar grenzeloos egoïsme, alle aggressiviteit en hardheid die in haar waren de vrije teugel gelaten. Daarbij had zij een gemakkelijk middel achter de hand en helaas ook in de hand. Wanneer iemand haar in de weg stond greep ze naar vergif. Het vergif dat haar in zijn ban had; •waar ze steeds naar toe werd getrokken. Op het laatst had ze zelfs een giftige haat tegen het vergif". De officier van justitie bij de Bos sche rechtbank, mr. J, Booster (42), liet geen enkele twijfel bestaan: Riet S, is een verschrikkelijk gevaarlijke vrouw, die ten koste vam alles haar eigen, kromme zin door heeft gedre ven. Hij gaf als motief van Riets da den haar rusteloze liefdesleven. Ze wilde trouwen met haar buurman Gerrit V. in Geleen. Maar zij was ge- trouwd en Gerrit ook, dus haar man en zijn vrouw moesten uit de weg worden geruimd. Haar man Jo van Eijnthoven stierf inderdaad, „ten of fer gevallen aan haar trouwdromen", maar Jeanne Ruait, de vrouw van Gerrit V. niet. Min of meer tegen haar zin trouwt ze later met Frans S. uit Schijndel. Al snel koestert ze een diepe haat te gen hem. Ze zoekt de cafés en andere mannen weer op; probeert Frans uit de weg te ruimen. Haar vader, Petrus H., krijgt haar door en hij is boven dien niet te spreken over haar los bandige leven. 'Opa' wist te veel en is ook door haar uit de weg geruimd, aldus de analyse van de officier. Riet heeft beide moorden en alle pogingen ooit bekend, maar ze alle ook weer herroepen. Mr. Booster zei gisteren evenwel: „Een vrouw die bekend haar vader en man te heb ben vergiftigd heeft dat natuurlijk ook gedaan. Anders is ze geestes ziek en dat is zij niet". De officier realiseerde zich: „Be kentenissen alléén zijn niet voldoende bewijs. In de stoffelijke resten van öe slachtoffers is geen gif meer ge vonden, waardoor we in de afdeling bewijsrechtelijk moeilijke strafzaken zijn terechtgekomen". In de loop van zijn requisitoir ba seerde hij zijn verdere bewijslast op de vele aantoonbaar leugenachtige verklaringen van Riet: verklaringen van getuigen; slachtoffers en getui- gen-deskundigen. „Deze leugens moeten voor liet be wijs belangrijk zijn. Dat zijn ze ook. Ik kan aantonen dat ze kardinale, doelgerichte leugens heeft gemaakt. Er is een reservoir van leugens, lou che en doorzichtige verhalen. De on waarachtigheid druipt er af. Maar leugens hebben korte benen. Riet S. heeft zich er zelf alleen maar meer mee belast". Ze heeft aanvankelijk 'alle troef kaarten in handen gehad. Het onder zoek van de politie die overigens lofwaardig werk heeft gedaan in de ze zaak is zeer bemoeilijkt door het feit dat de huisarts in 1962 na de dood van de eerste man van Riet, Jo van Eijnthoven, een overlijdens akte heeft getekend, hoewel de dok ter sterk twijfelde aan een natuur lijke dood. Mr. Booster: „Riet slaakte toen de arts had getekend, een zucht van verlichting." Weinig geruststel lend liet de officier van justitie daar op volgen: „Hoeveel van die zuchten van verlichting zullen er jaarlijks niet worden gesldakt na het afgeven van zo'n akte?" Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Voornamelijk droog, geleidelijk kouder met in de nacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal .uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van min stens 1 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. Ondanks het minieme bewijs tegen haar, begon Riet onmiddellijk aan wijsbare leugens te produceren. „Ver dachte Is niet goed en niet gek. Ze gebruikt haar leugens doelgericht en uit eigen belang. Niet dat ze een chronische Ieugenares is, maar juist een geraffineerde", aldus mr. Boos ter. Riet is een keer met een nieuwe verklaring gekomen, waarin ze haar leugens helemaal eeht heeft willen doen lijken. Het was daarvoor no dig dat haar zus Toos van die andere verklaring op de hoogte zou zijn. Zij zou een en ander dan zogenaamd van buiten af kunnen bevestigen. Riet had een fraai opzetje gemaakt: Een vrouwelijke mede-gedetineer de in het Huis van Bewaring in Den Bosch die naar huis mocht, zou voor haar koerier spelen. Ter ondersteu ning van diens herinneringsvermo gen schreef Riet een klaindestien briefje. Dat werd echter op het nip pertje onderschept en ligt nu als bewijs tegen Riet in de vuistdikke dossiers. Riet schreef de criminele postiljon: „Schatje ik zal nergens over praten, dat zweer 'ik. Vergeet niet de pastoor in Schijndel te bellen en vraag of hij het doorbelt aan mijn zus en zeg dat ik het niet heb ge daan, maar dat vader het flesje in de schuur heeft gezien". 'Het' slaat op de moord op Jo van Eijnthoven, die door Riet zelfmoord in de schoe nen werd geschoven. 'Wanneer de bikkelharde vrouw eindelijk onder de stapels bewijzen zwichtte probeerde ze nog iets vuils te doen', vervolgde mr. Booster. In drie herroepen verklaringen wil Riet laten geloven dat de slachtoffers zelf moord hebben gepleegd of dat wilden doen. Deze doorzichtige uitwijkma noeuvre herhaalde ze drie maal bij Jo, Frans en haar vader. 'Toen ze tenslotte met haar werkelijke be kentenissen kwam, probeerde ze haar kwalijke praktijken zo klein moge lijk voor te stellen'. Als onderdeel van de bewijsvor ming wees mr. Booster op de 'frap pante parallellen' tussen het leven dat Jo en Frans haar twee echtge noten bij haar hebben gehad. Mr. Booster: „Jo heeft gezwegen terwilile van de kinderen. Ik ben er van overtuigd dat hij wist, waaraan hij moest sterven. Zijn zwijgen kostte zijn leven. Ook Frans wist van het vergif, maar ook hij zweeg; en ook terwille van de kinderen. Beide man nen zagen Riet een echtscheiding te gen hen eisen; beide mannen wilden ten koste van alles een verzoening; beiden zijn volkomen leugenachtig door Riet beticht van overspel; bei den waren gek op de kinderen; bei den zijn door Rief verweten dat zij de kinderen mishandelden; beiden zijn door haar met vuil bespoten. Maar beide mannen hadden karakter; waren gesloten en zwijgzaam, maar ondanks dat, Heten beiden een duide lijk spoor na. Een spoor van vergif- NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, voorzien van het H. Sacrament der Zieken, mijn geliefde man en onze lieve vader, behuwd- en grootvader broer, zwager en oom. de heer PIETER FRANCISCUS DE NIJS echtgenoot van mevrouw Juliana Maria d'Honclt op de leeftijd van 68 jaar. Terneuzen: J. M. de Nijs-d'Hondt Delfzijl: F. de Nijs G. de Nijs-Luijk en kinderen Terneuzen: T. Pascoli-de Nijs E. Pascoli en kinderen Terneuzen: L. Rijckaert-de Nijs W. Rijckaert en kinderen Rotterdam: G. de Nijs Terneuzen: T. de Nijs Familie De Nijs Familie d'Hondt l'erneuzen, 14 januari 1970. Vlooswijkstraat 41. De gezongen uitvaartdienst, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, zal plaatshebben op zaterdag 17 januari a.s. in de Triniteitskerk te Terneuzen om 10 uur. Samenkomst Vlooswijkstraat 41 om 9.30 uur. tigd braaksel: Beiden gingen dezelf de martelgang", alldus de officier. Van groot belang in dit monster proces ls de vraag geweest of DDT een deugdelijk middel om te doden is. Mr. Booster vond dat inderdaad zo. „Dé grens -tussen deugdelijk en ondeugdelijk wordt bepaald door het gebruikte middel en niet door de hoe veelheid. DDT is geen absoluut on deugdelijk middel, daarom zal het toedienen van het middel strafbaar zijn, als de leek de hoeveelheid voor voldoende houdt om duidelijk te zijn; ook al weten deskundigen dat die portie onvoldoende is", aldus mr. Booster.die in dit verband enkele arresten van de Hoge Raad aanhaal de. De DDT zou zijn georuuct voor dfc vergiftiging van Jeanne Rua-ult, de toenmalige vrouw van Gerrit V. Ger rit zou Riet geholpen hebben. Daar over hebben beiden verklaringen af gelegd; de één in Schijndel en de an der in Geleen. „Eindelijk hadden we de kans de verklaring van Riet te toetsen aan die van een mede-ver dachte, c.q. getuige. Ze legde gelijke getuigenissen af! Het is nauwelijks mogelijk meer bewijs te krijgen dan hier", aldus mr. Booster. Het minst overtuigend in zijn be wijsvorming was de officier t.a.v. de moord op de vader van Riet. Hij vol stond met: „Het oorzakelijk verband is hier zo duidelijk als maar kan, er is niets dat dat verband verbreekt". Bij de pogingen op haar huidigf mem, Frans S., is de toediening van parathion volgens de officier bewe- j zen, net alls natuurlijk Riets enige be-1 kentenis, die waarschijnlijk gedaan is, omdat ze Frans zo diep haat. „Frans ÏS., een man die wist dat iedere slok drinken, iedere hap eten zijn dood kon zijn! Die een zenuwslopend leven leidde; een leven dat die naam niet meer kan hebben. Hij had er een eind aan kunnen m-ken door een voudigweg met een bord vergiftigde soep naar de politie te lopen. Hij heeft het niet gedaan omdat zijn kin deren dan zonder moeder zouden ko men te zitten. Hij beschermde Riet S., die hem zo diep verachtte. Als ze over hem sprak trok een haat-grimas over haar ge zicht; dat terwijl Riet dit vertel ik in haar voordeel ook een aardig gezicht kon hebben; guitige ogen; goedhartig en gul kon zijn". (ZIE VOOR DE EIS PAGINA 1) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG MIDDELBURG By het ministerie van Waterstaat verwacht men dat het „beslist geen twee jaar" zal duren voor een beslissing is genomen over een vaste oeververbinding over de Westerschelde. „De druk die van Zeeuwse zjjde wordt uitge oefend is te groot dan dat men een beslissing langer zou kun nen uitstellen. Of die beslissing een brug, een brug-tunnelcombi- natie, dan wel een hangbrug zal betreffen, acht men ook in Zee land niet primair", aldus het mi nisterie. De mogelijkheid dat aan de Engelse dienst voor waterstaatswerken zal worden gevraagd een ontwerp te ma ken voor een hangbrug, achtte men geenszins uitgesloten. „Nederlandse waterstaatsingenieurs maken op hun beurt evengoed ontwerpen voor an dere landen, waaronder ook Groot- Brittaonië. Dat is export van ver nuft". Hetgeen niét betekent dat rijkswa terstaat nu ineens zou zweren bij een hangbrug als ideale oplossing van Zeelands probleem nummer een. De door de minister ingestelde studie commissie bestaat uit verschillende groepen, waarvan er een de mogelijk heid van zo'n typisch on-Hollandse hangbrug bestudeert. On-Hollands: men kent inderdaad ,in heel Neder land geen enkele grote hangbrug. Dus zijn er ook geen Nederlandse deskundigen op dit gebied. Vandaar (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In verband met de week van gebed voor de eenheid der christenen zal in Middelburg en kele malen een zogenaamde kansel- ruil plaatsvinden. In de avondmis van zaterdag zal de vrijzinnig her vormde predikant van Middelburg, ds. A. van Santen, preken in de r.-k. kerk. Pastoor J. Hendrikse preekt op zijn beurt zondagmorgen in de Koor kerk. Zondag 25 januari vindt een kan- selruil plaats tussen ds. T. Rinkeman van de hervormde en ds. A. Nierop van de Lutherse gemeente. Ds. van Santen heeft voor zaterdagavond als zijn voornemen te kennen gegeven, volledig deel te nemen aan de mis viering. Hij zal dus ook te communie gaan. Zondagavond 18 januari organiseert de raad van kerken om zeven urn 's avonds in de Nieuwe Kerk een dienst, waaraan leden van verschil lende kerken deelnemen. Op don derdag 22 januari wil men tijdens een bijeenkomst in de benedenzaal van de Hofpleinkerk een hearing voorbereiden over de verwachtingen t.a.v. de raad van kerken in Middel burg. Zondagavond 25 januari wordt om zeven uur in de r.-k. kerk een oecumenisch jongerenappel gehou den. Men verwacht dat daaraan zal worden deelgenomen door jongeren van de protestantse gemeente in Brussel. dat rijkswaterstaat, zoals we al eer der meedeelden, in overleg is getre den met de Engelse firma Freeman Fox and Partners, die al meer van dergelijke bruggen heeft gebouwd, ook in het buitenland. De beroemde hangbrug over de Bosporus is bij voorbeeld net werk van deze Britse firma. Het hoofd van de directie bruggen van rijkswaterstaat gaat eind januari naar Engeland om met deze bouwers te spreken. De Zeeuwse hangbrug zou het best te realiseren zijn op de lijn Walsoor den Kruiningen Waarde, ter wijl een brug-tunnelcombinatie ge dacht wordt op de lijn Perkpolder Kruiningen Hansweert. De voor waarden waaraan het tracé van een hangbrug zal moeten voldoen is een andere dan die van een brug-tunnel- combinatie. Een hangbrug vraagt in de eerste plaats een recht tracé, waardoor de kans op aanvaringen het kleinst is. Een brug-tunnelcambinatie vraagt om een eiland waar de brug in de tunnel overgaat. Een combinatie van tien aanne mingsbedrijven heeft, zoals bekend, in een nota vastgesteld waar zo'n vaste oeververbinding het best zou kunnen worden gerealiseerd en hoe veel zo'n werk globaal zal kosten. Minister Bakker bleek de voorkeur te geven aan het tracé Kruiningen Perkpolder; Zeeuwsch-Vlaanderen geeft de voorkeur aan een oostelijker tracé. Mogelijk biedt de hangbrug een compromis-oplossing. Zover is Zeeland dan: dat er een vaste oever verbinding kamt is al enige tijd dui delijk, maar het hoe en het waar zijn de struikelblokken waarover men in het laboratorium en in het overleg nog zal moeten heenstappen. (Van een onzer verslaggevers) WESTDORPE Bij het passeren van een dorp zijn honden of kippen vrij normale mede-weggebruikers, die automobilisten de schrik op het lijf kunnen veroorzaken. Maar wat te zeggen van pauwen die, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, trots en parmantig het verkeer stop zetten? Het gebeurde in Westdorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen. De pauwen, een mannetje en een wijfje, kuierden op de dijk alsof ze zich op hun eigen erf waanden. Totdat een automobi list met minder oog voor het rustie ke schouwspel naderbij stoof en een van de pauwen het heter achtte het „hogerop" te zoeken. Maar ook op een dak is een pauw geen alledaagse verschijning. Zo dacht onze fotograaf er ook over. (Van onze correspondent) VLÏSSINGEN Omstreeks juni van dit jaar zal de n.v. Ballast- maatschappij de Merwede op het terrein van het voormalige haven dorp aan de noordzijde van de Vlis- singse buitenhaven een zeegrindsor- teerderij beginnen. Het nieuwe be drijf zal een half miljoen ton grind per jaar verwerken. Voor de Vlissingse haven, waai- vorig jaar 564.899 ton goederen wer den verwerkt, betekent de komst van het bedrijf een verdubbeling van het totale aantal tornen goede ren dat in de Vlissingse havens werd verwerkt. De zeegrindsorteer- derij wordt de tweede in Nederland. In Dordrecht is reeds een dergelijk bedrijf gevestigd. Het grind zal met een schip van de Engelse firma Arney Marine Ltd. uit Southampton uit de Noord zee ter hoogte van de Thamesmond worden gehaald. Dit schip heeft een laadvermogen van 2500 ton en zal jaarlijks ongeveer tweehonderd vaarten maken. De Ballastmaatschappij De Mei- wede heeft met de n.v. Haven van Vlissingen een huurovereenkomst van tien ja-ar aangegaan voor een terrein van 17.000 vierkante meter. Voor het lossen van Ket grindschip zal een pontonkade worden aange legd. Het lossen zal geschieden met lopende banden van de loskade naar het terrein waar het grind zal wor den gewassen om "het van zand en zeezout te ontdoen. Het bedrijf zal, de chauffeurs meegerekend, 22 man personee; gaan tellen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Op 1 februari gaat in Zeeuwsch-Vlaanderen een maatschappij van start die tot doel heeft het popklimaat in Zee land te verbeteren. Oprichters van de Zeeuwse Pop Maatschap pij zijn Frans Kolijn (19), Jan Ag- ten (17) en Wout Bareman (19). Zij gaan in samenwerking met de stichting Provadya, de Terneuzense Bardiscotheek Imageclub en een aan tal Zeeuwse zaaleigenaren proberen een moeilijk probleem op te losseri- „De Zeeuwse groepen ontbreekt het niamelij-k geheel aan een goede bege leiding", zegt Wout Bareman. „Deze begeleiding moet niet alleen publici teit, maar ook contacten met zaalei genaren omvatten. Je zou wat wij gaan doen, een soort management of theaterbureau kunnen noemen". De Zeeuwse Pop Maatschappij, die niet ingeschreven is bij de Kamer van Koophandel, wil de mensen in Zee land laten kennismaken met de niet alledaagse muziek zoals de under ground. Daarom haalt de maatschap pij groepen als Bintangs, Purple Vi sion, C.C. Folk Blues Inc. en Cen- tr Piece naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Wat de Zeeuwse groepen betreft zal de maatschappij zoveel mogelijk pro beren hen een stoot iin de goede rich ting te geven. Het grootste probleem voor de popgroepen is echter de ('ADVERTENTIE) In bladen als 'The New Yorker' zetten we nu en dan prachtige kleurenadvertenties voor Neder landse kaas. Want in Amerika zijn Goudse en Edammer hele sjieke delikatessen. Maar we adverteren er nooit voor kaas uit het vuistje, want dat kan daar niet. We hebben wel gehoord van een Mr. Hollywell die op een barbecue-party forse plakken Goudse ronddeelde - maar dat was dan ook een miljonair. Alleen hier in ons eigen kaaslandje is kaas zo goedkoop dat je er een machtig stuk op kunt nahouden. Da's een van de dingen' waarin een klein land groot kan zijn. Kaas uit het vuistje. ruimte waar ze moeten optreden. Wout Bareman: "lil Terneuzen kan voor kleine groepen de Imageeluib ge bruikt worden, maar, als een groep van enig kaliber gecontracteerd'wordt is' deze ruimte veel te klein. Naast het patronaatsgebouw bestaat er in Terneuzen en omgeving verder geen beschikbare ruimte. De zaaledjgena- ren durven het niet aan om een pop groep in hun zalen te laten optreden. Men is bang dat de boel afgebroken wordt. Wat dit betreft loopt men hier in Zeeuwsch-Vlaanderen wel achter", aldus Wout Bareman. „De mensen komen niet meer om de boel af te breken, maar om naar goede muziek te luisterera". (Van onze kunstredactie) MIDDELBURG Het Nationale Jeugd Orkest koqit in Zeeland spelen. Op zaterdag 17 januari in de schouw burg van Middelburg en op zondag 18 januari in het Zuidlandtheater van Terneuzen. Het orkest bestaat uit jonge mensen uit heel Nederland, die onder auspiciën van Jeugd Mu ziek samen zijn gebracht. De uitvoe ringen in Zeeland worden georgani seerd door de actieve Zeeuwse afde ling van deze organisatie. Dirigent is Nico Hermans, terwijl aan deze concerten Werner Herbers (hobo) solistische medewerking verleent. Het orkest bestaat uit gevorderde amateurs en vakleerlingen in de leef tijd van 11 tot 25 jaar. Gerepeteerd wordt in de vakanties en tijdens enkele weekends. De resultaten zijn over het algemeen van verbluffend gehalte en het orkest heeft ook inter nationaal veel waardering gevonden. Het orkest bestaat uit ongeveer 90 leden. Het is geen geringe verdienste van Jeugd Muziek, dit ensemble al zoveel jaren met succes overeind te houden. Dit is voor een groot deel ook te danken aan de dirigent Nico Hermans, die tevens als componist vermaardheid kreeg. Juist heeft hij voor dit orkest een werk voltooid. Behalve het Jeugdorkest staan nog een zevental andere ensembles onder zijn directie. Herbers is een leerling van de Stotijns. In zijn nog betrekkelijk korte loopbaan behaalde hij al diverse prijzen. Hij maakt deel uit van het Nederlands Blazersensemble (Edo de Waart) en is verbonden aan het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Het programma bevat klassieke en ge matigd moderne werken. Naast een Intrada van Juriaan Andriessen staat een poëtisch-gothisch monument als Symfonie van Franck. Een stuk warmbloedigheid met Verdi's ouver ture La Forza staat naast het hobo- concert van de globetrotter Martinu, die onder invloed van de Tsjechische volksmuziek, het modernisme en neo classicisme van een Roussel .en Stra- winsky en een stuk Amerikarueuc tot eigen vormen kwam.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3