MR. J. VAN AARTSEN GAF OFFICIEEL EERSTE ALARM Hulpcentrum van Zeeuwsch- Vlaanderen in gebruik „Vergissing" van een ton viel mee Het Nederlands Instituut voor spreekvaardigheid 'jfjgM „Hoek is een uniek woongebied geworden Kandidaten PPR in Terneuzen Competitie Zeeuwsch- Vlaams Schuttersverbond' m Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Huis aan huis" voor Biafra in Terneuzen Derde kunstmaand in Vogelwaarde INSCHRIJVINGEN IN HANDELSREGISTER Axel groeide met 266 zielen Inwonertal van Vogelwaarde is teruggelopen Vogelwaarde Begroting goedgekeurd KWJ-Boschkapelle brengt toneelavond RAAD. HOEK Nieuwjaarsrede J. v. d. Peijl Clinge M. Berthow start met drie zeges A. v. d. Gazelle won BILJARTFINALE le KLAS LIBRE Vi Ir donderdag 15 Januari 1970 E* -VftiiME WW (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De kandidatenlijst van de PPR voor de komende ge meenteraadsverkiezingen in verband met de herindeling is nu samenge steld. Op de lijst staan: 1 A. L. van Antwerpen, 2 A. C. van Dinteren, 3 L. de Mul, 4 C. J. "Compiet, 5 C. L. Schoof. Rlms MIDDELBURG City 20 uur Zomernachten in Zweden, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Wie het laatst lacht, a.l. ANTWERPEN Astra De dolle kever Astrid Bambd Metro Hibematus Odeon Noem me Mathilde Capri (Deuraei Funny girl Ambassades Recht op leven Capitole Eer de winter inzet Festa Arenden vallen aan Monty Pancho villa Pathé In geheime dienst van Hare Majesteit Quellin De bloedende doodskist Rex Als het nacht wordt op de Reeper bahn Rubens Met Django is de dood Vendome Princess ST. NIKLAAS Scala Klamp je vast Jerry, 14 j. Select Duel in de Stille Zuidzee, 14 jaar Century Drie ruiters voor fort Yuma, 14 j. Renova Oscar, 14 j. Eden Het zwembad, 18 j. GENT Select Bambi, a.l. Capitole El Mercenario, een huur- doder, 18 j. Century Justine, 18 j. Majestic Rivalen op leven en dood, 18 jaar Plaza Macadam cowboy, 18 J. Rex Easyrider, 18 j. Savoy De varkensstal, 18 j. Scaldis Arenden vallen aan, 18 j. Toneel - Muziek - Dans GOES Prins van Oranje 14 uur (Jeugd voorstelling) en 20 uur „Jeugdpro ces" van Haranel van Loggem door Toneelgroep Proloog ZIERIKZEE Concertzaal 10 en 14.30 uur „Twee emmertjes water halen'* van Aad, Greidanus. Jeugdvoorstellin gen voor het lager onderwijs door de Nieuwe Comedie ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur Concert voor jonge mensen door het Rott, Ph. Orkest. Dirigent Edo de Waart De Doelen (Kleine zaal) 20.15 uur Solistenconcert Bengt Widlung (violoncel) m.m.v. Stanley Hoog land (piano) en Wil Kox (piano) GENT Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „Een leeuw in de winter" van James Goldman Diversen GOES De Korenbeurs 20 uur Lezing van dr. J. Tesink over Luchtverontrei niging; voor de Nat. Vrouwenbond Medisch Centrum 19.30 uur Alg. ledenvergadering stichting Gezins zorg Goes KORTGENE Korenbeurs 20 uur Lezing met dia's door Wim Homman over het on derwerp: Nog dieper de jungle in OOSTBURG Du Commerce 14 uur Alg. leden vergadering ZLM AARDENBURG Roode Leeuw 19.30 uur Bijeen komst KVP Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 ta> Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (tm. 28 febr.) Ma. t.m. vrij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat van 9.30- 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten van kunstenaars 1500-1800; oude gra fiek (tm. 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (tm. 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuidplein, werd. 10-17, zond. 12-17). Dick Bouman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m 31 jan.) VLISSINGEN Stadhuis: Tentoonstelling „25 Jaar Zeeland" (t.m. 20 jan.) WESTDOKPE Galerie Trontzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (tm. 19 Jan.) Ma. tm. zat. van 9—18 uur. Zon. van 14—18 uur. Sï' (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vrijdag en zater dag a.s. zullen omstreeks vierhon derd scholieren uit Terneuzen een huis-aan-huis-collecte houden, waar van de opbrengst bestemd is voor Biafra (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Voor de der de maal in successie staat de maand maart in Vogelwaarde weer in het teken van de kunst onder auspiciën van het plaatselijk gemeenschaps- werk. In deze derde kunstmaand is plaats ingeruimd voor een tentoon stelling van schilderijen van C. van Damme, oud-inwoner van Boschka- pelle, thans wonende in Nijmegen. Verder een tentoonstelling van beeld houwwerkjes, keramiek en andere kunstvoorwerpen van L. Kleyne, oud-onderwijzer van Stoppeldijk; een tentoonstelling van kindertekeningen en van oude gebruiksvoorwerpen en een fotowedstrijd voor inwoners van Vogelwaarde met als thema: Dit was Vogelwaarde. Op het program ma van deze kunstmaand staan ver der nog een toneelvoorstelling en het optreden van de Vogelwaardse volksdansgroep „Hava Naguila". (Van onze correspondent) TERNEUZEN Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de volgen de zaken ingeschreven in het handels register: Simons' Bouwbedrijf, Schoolweg 41, Terneuzen: Aanne mersbedrijf op het gebied van de burgerlijke en utiliteitsbouw; F. P. Vergouwe, Molendijk 34a, Hoek: Ex port van en commissiehandel in groenten en fruit; J. Nieboer, p/a De Blokken 1, Terneuzen: schippers bedrijf met het m.s. „Jelwie N." X (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „TN-1, hier HB. Er wordt een ernstig on geval gemeld tussen het kruis punt Sint-Anna en Spui. Er is een gewonde en er staat een auto in brand. Willen dè brand weer Axel en de ambulance Sluiskil assistentie verlenen" Met deze mededeling stelde de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen woensdagmiddag in het poli tiebureau van Terneuzen het hulpcentrum voor Zeeuwsch- Vlaanderen officieel in ge bruik. Dc bevestiging van ontvangst door de opgeroepen brandweer en ambu lance liet enige tijd op zich wachten, maar na enkele minuten stoven bei de wagens toch met loeiende sirenes naar de plek des onheils. een ove rigens gefingeerd verkeersongeval. Mr. van Aartsen wenste Zeeuwsch- Viaanderen geluk met het centraal alarmeringssysteem dat in deze op zet een primeur voor Nederland be tekent. Het hulpcentrum is namelijk van onderop tot stand gekomen, terwijl de centrale meldpost in Tilburg (0011) van bovenaf door de overheid in het leven is geroepen. Het alarm nummer voor Zeeuwsch - Vlaande ren is 01150-4444. De voorbereidingen werden verricht door een speciale commissie, waarvan de burgemees ters van Terneuzen, Hulst, Cadzand, Rijkspolitie, Bescherming Bevolking, de geneeskundige dienst en de brand weerkorpsen deel uitmaakten. De commissaris bracht in het bijzonder dank aan hoofdinspecteur-korpschef Hubregtsen van Terneuzen, B.B.- hoofd Catsman en de heer Van Driel van het kabinet van de commissaris voor hun grote aandeel in de voorbe reidingen Mr. van Aartsen zei dat ook op landelijk niveau belangstel ling is voor het instellen van hulp centra. De voorbereiding van centra le alarmeringsstelsels in andere de len van Zeeland maakt goede vor deringen De commissaris sprak de wens uit, dat het grote nut van deze hulpcentra na een inwerkperiode dui delijk bewezen zal worden. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het bevolkingsaantal in Axe) is vorig jaar met 266 zielen toegenomen. Er werden 198 kinde ren geboren en er overleden 95 mensen. In het afgelopen jaar ves tigden zich 592 nieuwe bewoners in Axel en vertrokken er 429. Het aan tal voltrokken huwelijken bedraagt 58. Er waren drie echtscheidingen. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE Het aantal in woners van Vogelwaarde is in 1969 met vijftien gedaald. Het aantal ge boorten bedroeg 60 (27 jongens en 33 meisjes). Er overleden 16 man nen en 11 vrouwen. Het geboorten- overschot van 33 woog niet op te gen het vertrekoverschot, dat 48 be droeg. Er vestigden zich namelijk 35 mannen en 38 vrouwen en er ver trokken 60 mannen en 61 vrouwen. Aan het eind van 1969 bestond de bevolking uit 1718 mannen en 1581 vrouwen, een totaal van 3299, tegen 3314 aan het begin van het jaar. Er werden in Vogelwaarde 27 huwelij ken voltrokken. (ADVERTENTIE) vangt weer aan met de cursussen „Spreken in het openbaar", waar o.m. behandeld zal worden, het overwinnen van spreek angst, vergadertechnieken, gedachtenwisseling en debat, het houden van lezingen, gelegenheidstoespraken, enz. De cursussen worden gegeven in de volgende plaatsen: AXEL elke donderdag vanaf 15 januari te 20.00 uur in het Cultureel Centrum „De Halle" HULST elke maandag vanaf 12 januari te 20.00 uur in Hotel „De Graanbeurs" TERNEUZEN elke dinsdag vanaf 13 januari te 20.00 uur in Hotel „Rotterdam" De eerste les kan vrijblijvend worden bezocht. Voor verdere inlichtingen: N.I.S., van Middelhovenstraat 85, te Axel. Als voorzitter van de voorberei dingscommissie richtte burgemees ter J. C. Aschoff woorden van dank tot allen die aan de totstandkoming van het Terneuzense hulpcentrum hebben meegewerkt. „Het is van groot belang dat we nu voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen een centrale alarmpost hebben, van waaruit be ter en sneller hulp bij ongevallen, brand en dergelijke kan worden ver leend". De plechtigheid in het Ter- neuzense politiebureau werd bijge woond door een groot aantal Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters. Mr. van Aartsen nam voorts een kleine „parade" van brandweerau to's. ambulances en auto's van rijks politie en gemeentepolitie af, die zich buiten het politiebureau op de Rosegracht hadden opgesteld. FOTO RECHTS De commissaris der koningin mi. J. van Aartsen geeft op het Temeu zense politiebureau de eerste offi ciële melding van een ongeval door, waarmee het hulpcentrum voor Zeeuwsch-Vlaanderen in gebruik was genomen. Mr. J. van Aartsen tijdens de bezich tiging van brandweerauto, ambu lances en politiewagens die hun me dewerking verlenen aan de centrale hulporganisatie voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De begroting voor het recreatiebe- drijf „De Vogel" heeft de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten gekre gen. Met dit jaarstuk zal overigens maar drie maanden gewerkt wor den. want de cijfers zullen na de gemeentelijke herindeling per 1 april worden ingepast in het huishoud boek van de nieuwe gemeente Honte- nisse. De begroting van de gemeente is eveneens goedgekeurd. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE De afdeling Boschkapelle van de K.W.J. komt op zaterdag op de planken met het stuk „Levensrariteiten" van Johan Blaaser. De groep werkt onder lei ding van de heer Th. Janssen. De toneelavond wordt gegeven in het parochiehuis en vangt aan om acht uur (Van onze correspondent) HOEK Tijdens de te Hoek gehouden openbare raadsverga dering werd de leden gevraagd een wijziging van de begroting voor inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1970 goed te keu ren. Deze wijziging betrof een bedrag van ruim een ton, alge mene uitkering van het gemeen tefonds met betrekking tot de sociale zorg. Als verklaring werd hierbij gege ven, dat het onderdeel „kosten soci ale zorg" van de algemene uitkering bij de primitieve begroting 1970 fou tief werd bepaald, t.w. als basisjaar 1970 werd genomen in plaats van 1969. Ten gevolge van de opening van het bejaardentehuis „Vremdieke" in december 1969 en de daaruit voort vloeiende meerdere kosten sociale zorg voor de gemeente Hoek met als basisjaar 1969 ter zake de inkomsten, (Van onze correspondent) HOEK In zijn nieuwjaarsrede, die loco - burgemeester J, v.d. Peijl van Hoek bij het begin van de open bare raadsvergadering uitsprak, klonk duidelijk zijn spijt door over de aanstaande herindeling, die „als het zwaard van Damocles boven ons hoofd hangt", zoals hij het uitdrukte. De heer Van der Peijl zei, dat de herindeling op een zeer ongunstig moment komt, omdat na jarenlange stilstand (in .1962 was het inwonertal tot 2356 gedaald en waren er slechts 26 geboorten tegen 70 in 1969) de ge meente zich sterk begon te ontwik kelen. „Door de gunstige ligging van on ze gemeente zijn wij voor velen een uniek woongebied geworden", bet geen de heer Van der Peijl aantoon de met een aantal getallen, die er niet om logen. In 1969 werd alle grond in de Lovenpolder aangekocht, die nu geheel bouwrijp wordt gemaakt. In dit gehele plan is plaats voor 480 wo ningen, waarvan er 175 werden gere aliseerd. Begonnen werd met de bouw van 280 woningen, hetgeen be tekent dat de bouwgrond, op 20 bun galows na, is verkocht. Er is zelfs een nijpend gebrek aan bouwgrond. Het gemeentebestuur werkt daarom momenteel hard aan het plan „Kou- depolder". De openbare kleuterschool kwam in 1969 gereed, twee andere scholen zullen over enkele maanden klaar zijn. Het plan voor de tennis baan wacht vop goedkeuring en op een aangekocht terrein wil het gemeen tebestuur van Hoek een zwembad en nog een sportveld aanleggen. Ook deze plannen zijn in een vergevorderd stadium. De heer Van der Peijl zei te hopen, dat het toekomstig bestuur van groot- Terneuzen geen rem op deze ontwik keling zal zetten. Een prachtige aan winst voor Hoek vond de loco-burge meester het gereedkomen van het bejaardentehuis „Vremdieke". De heer Van der Peijl besloot zijn nieuwjaarsrede met de wens uit te spreken, dat 1 april a.s. voor de ge meente geen rampdatum zal zijn. wordt de begroting extra zwaar be last. De heer M. de Putter (PvdA) be greep wel, na de uiteenzetting van de voorzitter, die zei dat het in feite een verschuiving was, dat er geen ramp had plaats gehad en dat het ze ker niet zijn bedoeling was een „schuldige" te zoeken, maar hij was toch enigszins verontrust of G.S. dit zou goedkeuren. De voorzitter kon hem daarin geruststellen. Het voorstel tot voorlopige vast stelling van de rekening 1967, nage zien door de héren M. de Putter (Pv dA) en P. de Kraker (CHU) werd zonder meer aangenomen, temeer daar de gewone dienst een batig sal do van ruim ƒ28.000, „en de kapitaal- dienst een batig saldo van iets meer dan 120.000", vertoonde. Ook het voorstel tot vaststelling van een verordening ter bevordering van de doorstroming van huurders van goedkope naar duurdere woningen werd aangenomen. Met meer dan gewone belangstel ling bogen de raadsleden zich over de tekeningen, die het saneringsplan „Kom Hoek" te zien gaven. De heer Van der Peijl zei daarbij, dat het gemeentebestuur er niet bui ten kan. In de kom Hoek staan vele woningen. Vele worden gebruikt om er een „garage" van "te bouwen en eveneens een groot aantal worden te gen stevige prijzen verkocht om als vakantiehuisje te dienen. De heer Van der Peijl was van mening, dat men niet op deze wijze kan verder gaan. Het wordt een zéér omvangrijk project, waarvan de uitvoering op on geveer tien jaar wordt geschat. (Van onze correspondent) AXEL „Het Gulden Schot" iiit Axel heeft de competitiewedstrijd van het Z.-V1. Schuttersverbond te gen „De Missers" uit Aardeburg gewonnen met eèn verschil van drie punten. De uitslagen zijn: D. de Vriendt - K. Dudek 172 - 170; J. Kloosterman - Joh. Provo 169 - 170; L. van Kruy- sen - J. Ocké 168 - 166; Corveleijn - C. Vasseur 167 - 166; Kolmeijer - W. Wikkering 165 - 166. Koningsschieting De schufffiarrv- vereniging Nooit Gedacht hield in de zaal St. Cecilia bij J. de Vdltdèr haar jaarlijkse Komingschieting. Aan deze schieting wend door 34 schut ters deelgenomen. Reeds in die derde ronde wist de schutter P. Stevens van St.-Jansteen de konin-gsvogel af te schieten en legde hiermee beslag op de titel van Koning van de schut tersvereniging Nooit Gedacht. Hij onttroonde hiermee de schutter Fr. de Lee van St.-Jansteen, die vorig jaar de titel bemachtigde. Hierna namen alle aanwezige schutters deed aan de z.g. kon&ngs- maaltijd bij gelegenheid van de jaarlijkse teerdag. (Van onze correspondent) OOSTBURG In „l'Ambassadeux" startte bij de „Club zonder naam" voor de eerste maal M. Berthou. Zijn optreden loo-g er niet om. Tegen G. Boonman, 2713, tegen A. de Bart, 2610, tegen H. v. Steen, 2317. Verdere uitslagen: A. v. Dale - J. Kolijn 2915; J. Beerens A. v. Drongelen 415; A. v. Drongelen - H. v. Steen 2317; C. Verhulst A. v. Dale 1222; J. Beerens - L. Boon man 4—5; B. v. Haelst - A. v. Dron gelen 2019; A. v. Haels-A. v. Da- Ie 1839; H. v. Steen - G. Boon man 1820; A. de Bart - Cam. Ver hulst 1813; P. Pijfferoen - A. v.d. Hemel 95. (Van onze correspondent) OOSTBURG Aan de internatio nale biljartwedstrijden te Assebroek (België) namen 94 spelers deel w.o, vier Nederlanders. Het werd van dik hout zaagt men planken. A. v.d. Ga zelle de driematige kampioen uit W.Z. Vlaanderen toonde zijn kunnen en keerde met een flink pak franken naar Nederland terug. 1. A. v.d. Gazelle Oostburg - L. v. Coppenberghe Evergem; 2. M. Del- daele Sijsseele - O. Leman Aalter; 3. W. v. d. Walle Maldegem - G. Vlaaming; 4. M. Tant Dudzeele - J. Geernaert, Assebroek; 5. J. Mou- laert. Diksmuide - J. Huyge, Asse- brcek; 6 R. Gerwes, Assebroek - R. v.d. Voorde, Bentille. (Van onze correspondent) SLUISKIL Zaterdag 17, zondag 18, zaterdag 24 en zondag 25 janu ari wordt in café Dallinga, (Nieuwe Kerkstraat) de finale gespeeld om het kampioenschap eerste klas libre district Zeeuwsch-Vlaanderen der 'KNBB. Dit toernooi wordt georga niseerd door de Sluiskilse Biljart Club Sluiskil. Voor deze finale heb ben ingeschreven: R. Lampo, A. Lam- po Hulst (beiden HBC); T. Tas Sluis (ABC Axel); B. van Leemput Lams- waarde (Ons Vermaak); L. Dallinga, W. Goethals en K. de Koeijer Sluis kil (allen SBC),

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2