SUPPORTERSCLUB NAC ERG ACTIEF Kabeljauw van Zeeuwse kust door een koudegolf iike invloed van lange rust De zeevis al direct reinigen Verschueren favoriet in dernykampioenschap Walcheren moet van Tilburgse Volt winnen bier uit de bierstad Gemoedelijk en Gastvrij Opstelling team microkorfbal Bill Toomey beste atleet Vis mag niet verstikken Nederlandse ski-titels Op twee na de grootste in het land V donderdag 15 januari 1970 DE VRIJE ZKUW VOETBAli De Oostduitse club Karl Zeiss Jena heeft woensdag de eerste ontmoeting voor de achtste finales van het runners-up-cup-toer- nooi tegen Dozsa Ujpest (Hong.) in Jena met 10 gewonnen. Werner Krauss maakte voor 16.000 toeschou wers het enige doelpunt in de twee de helft. De darmen en organen worden verwijderd en de buik van de kabeljauw, die hier vers uit het water komt, prachtig schoongespoeld. Er is immers volop water bij de hand enmen maakt thuis geen rommel! (Van onze medewerker) BREDA AI staat het niet hele maal vast dat er zaterdag weer ge voetbald kan worden, de kans zit er wel in en van algehele afgelasting zal wel geen sprake zijn. Na acht weken gedwongen rust rijst de vraag welke clubs het beste overwinterd hebben. Een prognose maken is na een rustperiode altijd uiterst moei lijk, en er zullen wel verrassingen uit de bus komen. In. 2A gaat SSC naar SIZO en op papier zouden de Capellenaren beide punten moeten halen, diie hen bij de bovenste vier brengen. Sprang heeft het op eigen veld niet gemak kelijk tegen het Katwijkse Quick Boys, al kunnen de Sprangenaren nu zeker voor een verrassing zorgen. De drie leidende clubs in de derde klasse Zuid moeten ook in staat wor- HAARLEM (ANP) De opstelling van het Nederlandse microkorfbal team, dat 25 januari in de Belgische plaats Deurne tegen de nationale ploeg van België uitkomt is als volgt: Aanval: dames: Hemde Borghols (Westerkwartier), Ans van der Velde (Rohda); heren: Drikus Klouwen (Archipel), Dick Stoeltie (Wester kwartier); verdediging: dames: An nie OvermeyTer (Ons Eibernest), Adrie Kamminga (Blauw Wit); he ren: John Tims (Ons Eibernest), Tom van Rhee (Blauw Wit); reser ves: dames: Noortje Borger (HKV), Corrie van Zoest (Luto); heren: Wil Reuter (Luto), Jan Wals (Blauw Wit). PARIJS (ANP) De Amerikaan- Bill Toomey is woensdag in Parijs door de sportbladen „l'Equipe" en „Athletisme" uitgeroepen tot de bes te atleet van het jaar. Toomey, die vorige maand het wereldrecord van de Westduitser Kurt Bendlin verbe terde, is eerste op een lijst, waarop vervolgen? de Russische wereldkam pioen kogelslingeren Anatoli Bondar- tsjoek en de Frangalse Nicole Du- clos, wereldrecordhoudster 400 meter voorkomen. De lijst ziet er als volgt uit: 1 Bill Toomey (VS) 87 punten, 2 Ana toli Bondartsjoek (Rus) 69,, 3 Nicole Duclos (Fra) 68, 4 John Carlos (V S) 58, 5 John Davenport (VS) 47, 6 Janis Loesis (Rus) 31. 7 Jorma Kin- nunen (Fin) 28, 8 Colette Besson (Fra) 22, 9 John Pennel (VS) 14, 10 Jaroslava Jehlickova (Tsj) 11. den geacht hun positie te handhaven. BVC krijgt in Oosterhout Dinteloord op bezoek, en als de Oosterhouters het ritme kunnen vinden van voor de rustperiode, krijgen de Westhoe kers het zwaar, maar ook hier is een verrassing niet uitgesloten. Woudri- chem gaat naar Axel, dat de rode lantaarn nog steeds draagt en dat is steeds een gevaarlijke tegenstander. Hetzelfde geldt voor NOAD, dat Ter- neuzense Boys ontvangt. Good Luck zal thuis van Roda Boys dienen te winnen om de aansluiting in de kop groep niet te verliezen. Gezien de gespeelde oefenwedstrijden kan dat mogelijk zijn. In 4A vindt de streek- derby WN - Seölto plaats. De eerste ontmoeting werd een kleine neder laag voor de Zevenbergenaren, maar die zijn de laatste wedstrijden aan een opmars begonnen, zodat nu de rollen wel eens omgedraaid kunnen worden. Zwaluwse Boys zal zich niet laten verrassen door Brakel, even min als leider Altena bij Wilhelmina. In 4B heeft ledder Smerdiek het niet gemakkelijk nu Hoek op bezoek komt. WHS lijkt het gemakkelijker te hebben tegen Kapëlle. Chrislandia is goed voor beide punten tegen hekkesluiter Veere, al kan hier de rustperiode ook een belangrijke rol spelen. (Van onze hengelsportmedewerker) BERGEN OP ZOOM De langdu rige en strenge vorstperiode van de afgelopen zes weken heeft de zeewa tertemperaturen flink doen dalen. Het gevolg was, dat de afgelopen twee weken grote concentraties gar nalen en kleine aasvis prompt naar het diepere water op volle zee zijn getrokken, waar de water-tempera tuur op wat grotere diepte minstens 3 tot 5 graden hoger ligt. Dat is de oorzaak van de teleurstellende kabel jauwvangsten van de laatste tien da gen langs de Zeeuwse kust. De zee- liengelaars klagen trouwens ook steen en been dat de scharvangsten die tot nog toe geweldig goed waren, sterk zijn teruggelopen. Kabeljauw en schar (en andere platvis) volgt na tuurlijk de gedekte tafel die vaak uit kleine visjes en garnalen bestaat. Nu het eindelijk wat „open" weer wordt is de kans groot, dat over enkele we ken de grote kabeljauw, die de laat ste tijd enorme sport voor de Bra bantse en Zeeuwse hengelaars heeft gebracht, weer terug op de kust'zal komen. Voor de meeste hengelaars is een visdag een dagje „los wezen" van al le beslommeringen. Het is echt niet zo, dat ze vissen voor de braadpan. Zeker, op 't zoete binnenwater wordt maar al te vaak vis teruggezet. Met de zeevis is dat keel anders. Wie een vers gebakken schar of met boter ge stoofde kabeljauw in moten opdient kan een fantastische vismaaltijd ver sieren. Wie een rookoventje bezit, moet trouwens eens een verse schar stoven. Hij eet zijn vingers erbij op. Paling kar wel op vijf manieren wor den klaargemaakt, waarbij paling in het groen een super-delicatesse is, die vooral bij onze zuiderburen ge liefd is. Toch blijkt dat slechts een bijzon der klein percentage zeehengelaars voldoende aandacht aan de behande ling van de vis besteedt. Wat dat be treft kunnen de beroepsvissers op volle zee ze nog heel wat leren. De eerste behandeling van de vis, direct na de vangst, is meestal al beslissend voor de kwaliteit van het visvlees, dat later op uw dis komt. Zeker 9 van de 10 hengelaars laten de vis op het strand liggen, zodat bijvoorbeeld de grote kabeljauw sterft door ver stikking. Zeevis wordt meestal nie in leefnetten in het water gehangen. Tenzij het platvis is, die in de ondie pe mui bij de hengel kan worden ge legd. Vis is niet in staat de in de lucht aanwezige zuurstof door mid del van de kieuwen in het bloed op te nemen. Deze doodsoorzaak: ver stikking heeft tot gevolg, dat er zo danige veranderingen in het spier weefsel optreden, dat de vis snel tot bederf overgaat. De zeehengelaar (Van onze sportredactie) ANTWERPEN Theo Verschue ren uit Sint-Jansteen neemt zater dag in het Antwerpse sportpaleis de hoofdrol voor zijn rekening in het kampioenschap van België achter derny-motoren. Verschueren, die in de Grote Prijs Stan Ockers, onlangs in hetzelfde sportpaleis verreden, niemand minder dan Peter Post versloeg, is zonder meer favoriet voor deze titel. Als tegenstanders fungeren zijn landgenoten Leo Proost, Romain Deloof, Herman van Springel, Ju- Iien Stevens, Ernie] Severeyns, An dre Poppe, Ronny de Witte, Alfonr de Bal, Eddy Reyniers, Frans van de Walle en eventueel Eric dr Vlaeminck. Ook beide voorgaande jaren wist Verschueren deze titel in de wacht te slepen. Bovendien staat het officieuze record op zij,n naam met een afstand van 61 km 225 m. De wedstrijden beginnen om half acht 's avonds, terwijl het voorpro gramma reeds om zes uur begint. Op het programma staat verder een internationaal omnium voor profs, waarin onder anderen de Nederlan ders René Pijnen en Jaak Frijters uitkomen. Volgende week zaterdag staat het sportpaleis weer in de belang stelling als Rik van Looy tegen Ed dy Merckx uitkomt in „de wedstrijd van het jaar". Van Looy koog twee ROMAIN DELOOF van zijn specialiteiten, namelijk een snelheidsrit over vijf ronden en een tijdrit over 500 meter met staande start, terwijl Merckx de voorkeur gaf aan een gewone achtervolging over 4 kilometer en 10 kilometer achter dernles in lijn. Een vijfde en eventueel beslissend nummer zal door de directie van het sport paleis worden gekozen. moet dus zo snel mogelijk na de vangst de vis „slachten". Om met de veel gevangen kabel jauw in dit jaargetijde te beginnen: men neemt de vis in de hand en drukt met de duim op de keel, zo dat de kieuwdeksel open gaan. Met een groot en flink scherp mes snijdt men de keel door. Het mes moet langs het schouderblad tot aan de „wervelkolom" snijden. Bij deze „ope ratie" zal de slokdarm, het hart en de lichaamsader in één snede door gesneden worden. Daarna snijdt men de gehele vis open tot in de anus. Meestal is dan met enkele handgre pen de hele groep ingewanden en or ganen naar buiten te trekken en te verwijderen. Lever, gal, milt en Wind zakken zitten meestal slechts op twee plaatsen aan de romp vast. De keel heeft een aanhechting van de slok darm; de darmen zitten verbonden bij de aarsopening. Als men de darm massa op deze twee plaatsen lossnijdt, is men verlost van alle ingewanden. Zorg ervoor niet in de maag of dar men te snijden, waarin grote hoeveel heden bacteriën zitten, die de buik holte kunnen besmetten. Door de verwonding en snede door de grote ader en keel zal de vis snel leegbloeden. Ook hierdoor wordt het bederf van de vis voorkomen, ook al omdat het napompende hart vol bloed wordt weggesneden. Men moet de buikholte van de vis daarna goed uit spoelen met zeewater (zonder zand). Door deze behandeling zal het vis vlees ook prachtig blank blijven. Het is een kleine moeite en het bespaart veel werk thuis. Spoel geen vis in zoet water, kort na de vangst. Hier door wordt de beschermende slijm- laag op de huid verwijderd. U kunt de vis veel beter in zout water schoon spoelen. Zorg ervoor, dat bloed en slijmrester tót de buikholte en de kieuwen worden weggespoeld. U krijgt dan verse vis van topkwaliteit. Zeehengelaars, die deze vak-wen ken in hun oren knopen, zullen moe ten toegeven, dat ze het bijna alle maal tot nog toe verkeerd gedaan hebben. Men moet bij kabeljauw nog extra opletten, omdat er onder het zwarte buikvlies meestal een hoeveel heid bloed zit, die verwijderd moet worden. Wie de vis op de graat, zo als bij zeebaars wil schoonmaken, kan wonderen verrichten met een ou de stugge tandenborstel. Het bloed op de ruggegraat is met de punt van een mes vaak moeilijk weg te krab ben. De tandenborstel kan uitkomst brengen. Met een stevige snede tot op de graat-(kolom) worden bloedader, darmstelsel enzovoorts, in een operatie losgesneden. De vis kan leegbloeden. Drie bestuursleden van de supp.club NAC. Van links n aar rechts: de heren Janssen, Hendrikx en Bloks. (Van onze medewerker) BREDA In de zaalhandbalcom petitie komt er langzaam tekening in de strijd. De eerste kampioenen zijn reeds bekend, ofschoon er nog acht weken gespeeld moet worden. Zondag komen er by de senioren geen kampioenen uit de bus. Wel kunnen verschillende ploegen hun positie verbeteren of verstevigen. Bij de dames in de hoofdklas gaan Niloc (Amsterdam), Swift (Roer mond) en Walcheren (Vlissingen) duidelijk aan kop met respectievelijk één verloren wedstrijd, twee verlo ren wedstrijden en twee verloren wedstrijden en één gelijk. Niloc krijgt in de nog resterende weken zowel Swift als Walcheren als tegen stander, zodat nog van alles mogelijk is. Zondag heeft Walcheren een rust dag, zodat er weinig verandering zal komen in de stand. Bij de heren in de overgangsklas hebben de heren van EMM (Middel burg) de leiding met één punt voor sprong op Stratum Meteoor uit Eind hoven. Zondag is EMM vrij, zodat Stratum Meteoor één punt kan tót lopen. Onder aan de ranglijst staan de heren van het Tilburgse Were Di. Van de nog resterende vijf wed strijden moeten er minstens twee ge- wonneri worden om de degradatie te ontlopen. Zondag krijgt Were Di de eerste kans tegen Hermes (Den Haag), dat slechts vier punten voor sprong heeft. De dames van EMM staan in de districtsklas stevig op de eerste plaats mei drie punten voorsprong op EBHV Zondag is EMM vrij. Hekkesluiter SOA zal zondag weer trachten twee punten te verzame len. Tegenstander is Were Di, zodat het weer een moeilijke opgave wordt. Bjj de heren heeft het Goese GSC de leiding met twee punten voor sprong op Dongen. Beide ploegen zijn zondag vrij. Walcheren, dat op de onderste plaats staat, kan zondag zijn plaats verbeteren, maar moet dan winnen van het Tilburgse Volt. De Tilburgse ploeg is de laatste we ken in opmars, zodat Walcheren voor een zware opgave staat. VAL D'ISèRE (ANP) Eveline de Weger en Hans de Jong hebben woensdag tijdens de Nederlandse ski kampioenschappen in Val d'Isère door een overwinning in de slalom beslag gelegd op de titels in de com binatie. Karin van Elderen en Willem Cal- koen, die in de slalom tweede wer den, bezetten ook in het eindklasse ment de tweede plaats. (Van onze sportredactie) BREDA ,We zijn begonnen toen NAC ons werkelijk hard no dig had. In het seizoen 1964-1965, toen NAC naar de eerste divisie degradeerde. We voelden, dat we ils rasechte NAC-supporters iets moesten doen. Een daad stellen. Meteen na de degradatie namen wij het besluit een supporters club op te richten. Nac moest immers terug naar de eredivisie, waar het thuis hoorde. En NAC kwam een jaar later terug. Ik zeg niet alleen dat dat aan ons te danken is, maar ik denk wel dat we er een kleine bijdrage toe heb ben geleverd". Aan het woord is de heer M.' Bloks, vice-voorzitter van de supportersclub NAC, Die „wij" zijn de heren G. Janssen (voor zitter), J. Hendrikx (secretaris), H. van der Laken (penningmees ter, die momenteel ernstig ziek is) en P. Stadhouders (commis saris). Dit vijftal nam een belang rijk initiatief, dat tot doel had, het Bredase NAC niet alleen aan 'te moedigen in florerende tijden, maar ook in moeilijke perioden. De stap, de dit vijftal in 1964 on dernam sloeg enorm aan. Bloks: „Meteen na onze eerste actie kwamen er zestig aanmel dingen binnen. Om te beginnen niet slecht. Wij zijn doorgegaan. Nu hebben we al om en'nabij de 400 leden", dat betekent, dat de supportersclub NAC op dit mo ment de op twee na grootste sup- potersclub is van Nederland. Van de 45 supportersclubs in het betaalde voetbal neemt NAC de derde plaats in achter hoe kan het anders Feijenoord (met ruim 1500 leden) en PSV (500 le den). Maar voor een club als AJAX om een van de topclubs te noemen. Bloks: „VTeemd, maar In Amsterdam schijnt men direct -niet zo warm voor een club te lo pen. Wel als het goed gaat, maar zodra de prestaties iets minder worden laten de supporters het afweten. Dat is bij ons wel anders gesteld. Wij als bestuur blijven bijzonder actief. In augustus 1967 hebben we in Breda een grote le denwerfactie gehouden. Dat le verde 150 nieuwe „vaste" suppor ters op voor NAC. We hadden in dat geval ook veel te danken aan onze penningmeester, Van der La ken, die in Oudenbosch woont. De rest van de bestuursleden komt uit Breda. Van der Laken zorgde voor vijftig leden van de supportersclub in Oudenbosch. Een prachtig resultaat. De sup porters komen niet alleen uit Bre- da. We hebben er leden bij uit Et- ten-Leur, Gorkum, Tilburg, Den Bosch, Terheijden, Lage Zwalu- we en meer plaatsen rond Breda De kosten verbonden aan het lid worden van de supporters club NAC zijn niet hoog. De sup porters betalen slechts f 1,25 per maand. Maar daarvoor krijgen ze ook heel wat terug. Wij organise ren alle reizen bij de uitwedstrij den. Leden van de supportersclub hebben als ze de uitwedstrijden meemaken een belangrijke reduc tie. Dat scheelt zeker f 40,- per jaar. Bovendien is er voor de kin deren van de supporters ieder jaar een Sinterklaasmiddag waarbij kwistig met cadeaus ge strooid wordt. De moeders ko men dan mee naar het clublo kaal, en dat zijn bijzonder gezel lige middagen. Dan zijn er tal van bingo-avonden en rikconcour- sen. Vrijdag 30 januari is er weer de grote jaarlijkse feestavond in het clubhuis. Dat verstevigt de handen tussen de leden. Belangrijk voor ons is ook dat het werk van de supportersclub door het NAC-bestuur gewaar deerd wordt. We hebben bijzonder prettig contacten met het bestuur van NAC. Ook op andere fronten is de supportersclub NAC actief. Zo werden er acties gevoerd waar voor de opbrengst bestemd was voor de „B1SO", de Bredase In validen Sport Organisatie. Door de activiteiten van de supporters club NAC konden onlangs acht rolstoelen aan de BISO worden aangeboden. Ook dit jaar zal weel een actie op touw gezet worden om de BISO te helpen. Interessant is het te weten dat de contributie in de jaren dat de supportersclub nu bestaat nog nooit verhoogd is. We zijn begon nen met f 1,25 en dat is het nu nog. Als je dan bedenkt dat alles steeds duurder wordt en vrijwel overal de contributies omhoog gaan, dan is dit toch niet gek te noemen. Tenminste als men in ogenschouw neemt wat er alle maal van dit geld gedaan wordt voor de leden". (ADVERTENTIE) hou Hol clhlio ollollu cynollo uiloiih Hol lucyiiollo iillouho yllo oliou Nol Wat nu! Dat is niet te lezen! Daar moet natuurlijk een leuke tekst staan. Schrijft u die nu eens. Kort, pittig en passend bij het plaatje, in hoofdletters op een gefrankeerde briefkaart aan Breda Bier, Postbus 212a Breda. Elke maand 100 kisten Breda Bier voor de beste inzendingen. Oplos singen voor 31 januari inzenden. Een pracht kans. Meedoen! Prijswinnaars krijgen rechtstreeks bericht. Over de wedstrijd kan niet worden gecorrespondeerd. Het bestuur van de supporters club NAC is vooral bijzonder ver heugd over het feit dat er zich sinds de oprichting nog noodt wanordelijkheden hebben voorge daan bij de uitwedstrijden. Voor zitter Janssen: „We hebben strak- >C'j regels. Iemand die rich hier aan niet houdt, kunnen we niet langer handhaven als lid. Alles is goed georganiseerd. In Zeist, waar laatst een bijeenkomst was van vertegenwoordigers van sup portersclubs kregen we nog com plimenten dat bij ons alles zo in goede banen geleid werd. Dat doet je goed, zoiets te horen. Het komt tegenwoordig nogal eens voor dat de supporters rich niet kunnen beheersen. Allerlei excessen zijn hiervan het gevolg. Dat komt bij NAC gelukkig niet voor". Op dit moment wordt onderzocht wat er landelijk gedaan kan wor den aan de „opvoeding" van de supportersclubs van Feijenoord, DOS, FC Twente, Rode JC, „Feijenoords Vrienden uit Dor drecht", Cambuur en NAC, werd een bestuur gekozen bestaande uit vertegenwoordigers van Feije noord, Feijenoords Vrienden en NAC om landelijke acties te kun nen ondernemen. Voor NAC heeft de heer Bloks zitting in het be stuur. BLOKS: .alles is nog in begin stadium. Bij Feijenoord en FC Den Bosch is al iets gebeurd. Ik denk hierbij aan de open brief van Feijenoord-voorzitter Cou- wenberg aan de supporters, waar- In hij oproept tot zelfbeheersing tijdens de wedstrijd Feijenoord - AC Milan. Zaterdag is er in Rot terdam weer een werkvergade ring. We hebben grootse plannen. We willen eventueel een film la ten maken en die ln NOS-sport proberen te krijgen. Ook probe ren we dagbladen en radio voor onze activiteiten te interesseren. Dit zal betaald moeten worden door de supporterclub» ln het be- supportersclubs hiervoor warm laaide voetbal. We proberen de te draaien. Alles is nog in het prille begin stadium, maar ik denk wel dat het een redelijke kans van slagen heeft. Er moet toch iets gebeuren om de rust op de tribunes te kunnen waarborgen. We hopen binnen enkele maanden tot wat concretere plannen te kunnen ko men". Laatste wens van de supporters club NAC: bij het tienjarig be staan meer dan 1000 leden te kun nen boeken. Voorzitter Janssen: „als dat zou kunnen. I 4

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11