SCHRIJVERS STELLEN ULTIMATUM AAN MIN. KLOMPé WEL ZOVEEL MOGELIJK COÖRDINATIE Geen nationale Biafra-actie BEKWAAM FUNCTIONARIS, MAAR GEEN VAKECONOOM Grensbesprekingen in Peking weer hervat „Sommige boeken zijn 15 keer uitgeleend. Dat is evenzoveel keer diefstal" Mr. Roelof J. Nelissen (38): Parlement teil te weinig juristen Burgemeester laat school ontruimen Bom-ontploffing in hotel van Agnew Schmelzer was bereid functie bij Verolme op te geven REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Schip ernstig beschadigd Pijnlijk Ambitieus Kritiek bij invoering nieuw burgerlijk wetboek MIJNSTAKING ZET DOOR Dubbel Hulp Prijsindexcijfers gezinsconsumptie Vijf Navo-landen verlagen defensie-uitgaven NIEUWE OPZET „HERHALINGEN' «T w GLADDE WEGEN DRIE DODEN Onmiddellijke verlichting von jk (Van onze parlementaire redactie) RIJSWIJK „Wij willen vóór eind februari van u horen of u van plan bent het leengeld voor schrijvers in 1971 in te voeren of niet. Komt de ze beslissing niet, dan zullen we door gaan met onze acties." Dit zei gistermiddag J. Bernlef, voorzitter van de Vereniging van Let terkundigen, tegen minister Klompé (CRM), op haar ministerie in Rijs wijk. Met een bus vol waren de schrij. vers uit Amsterdam gekomen. Om hun actie te onderstrepen hadden ze dinsdagmorgen uit de openbare bi bliotheek aan de Keizersgracht in Amsterdam een grote party boeken meegenomen, met achterlating van hun namen by de directie van de bi bliotheek. Voorin de boeken staat geschreven hoe vaak ze uitgeleend zijn. „Sommige boeken zijn tien of vijftien keer uitgeleend. Dat is even zo vele keren diefstal, vinden wy," aldus de heer Bernlef. De schryvers willen een betaling voor elke keer dat een boek van hen wordt uitgeleend, In een nota, die zy aan minister Klompé overhandigden, hebben zij hun wensen uitgewerkt. Met enkele ambtenaren is een af spraak gemaakt om in een gezamen- lyké' werkgroep met schrijvers de nota te bespreken. De bewindsvrouwe, bygestaan door baar ambtenaren, stond de schryvers direct te woord. Zij voelt ook wel voor leengeld, maar niet alleen de letterkundigen hebben boeken in bi bliotheken. Als iecjere schrijver het zelfde leengeld zou krygen, zou veel geld terechtkomen by populaire schryvers van minder letterkundige betekenis. „En ik kan me niet voor stellen dat u daar erg mee gebaat zou zyn," aldus minister Klompé. De heer Bernlef had aangevoerd dat tegen het innen van leengelden al tien jaar in discussie, nu geen tech nische bezwaren meer kunnen be staan, omdat vanaf 1971 voor alle openbare bibliotheken in ons land een centraal aankoopsysteem wordt ingevoerd. De cultuurminister wees er echter op dat de*bibliotheken op de eerste plaats bedoeld zijn om het algemeen belang te dienen, en niet om de schrijvers aan inkomen te hel pen De heer Bernlef vond de moeilijk heid, wie nu literatoren zyn en wie populaire tweederangs-schryvers, niet wezeniyk. „Wy willen een uit spraak over het principe van het leengeld. Leengeld is ons recht, wy kunnen het niet zien als steun," ant woordde aanvoerder Bernlef. "De schryvers vragen geen astronomische bedragen voor de begroting '71, doch slechts aanvaarding van het principe door de minister, en een begin met de financiële uitvoering ervan. Dr. Klompé zei, dat op haar begro ting voor dit jaar de post voor het fonds voor de letteren, waaruit de schrijvers worden ondersteund, met belangryke bedragen is opgevoerd tot 762.000 gulden. Hoewel ze begreep dat de schrijvers dit niet voldoende vinden. Het fonds voor de letteren is een lapmiddel, zei de heer Bernlef. Wy willen, dat een aantal letterkun digen in ons land, die proberen van het schry'ven hun beroep te maken, daartoe de gelegenheid krygen. Een schryver moet ook de kans hebben eens een tijd lang iets te bestuderen, of een geschreven stuk dat hem ach teraf niet bevalt, in de prullenmand te gooien in plaats van het te laten uit geven. Als hij dat nu doet, is hij met een bankroet. Het fonds is voor dit doel niet geschikt, stelden de schrij vers. Op verzoek van het fonds voor de letteren heeft het raadgevend bureau Berenschot uit Amsterdam overigens een rapport gemaakt over de meest ideale methode van leengeldinning. Het rapport zegt dat een uitkering aan elke individuele auteur per keer dat een boek van hem wordt uitge leend. een enorme administratieve rompslomp met zich zal mee brengen. Daarom zou de auteur een uitkering moeten krijgen op basis van het aan tal boeken dat de openbare bibliothe ken per jaar van hem aanschaffen. Het verband met het aantal uitle ningen gaat dan niet geheel verloren, want de bibliotheken zullen boeken die veel worden gevraagd, ook in meerdere exemplaren aanschaffen en sneller moeten vervangen. Het rapport-Berenschot werd op 9 december 1968 aan minister Klompé aangeboden. De minister gaf het door aan de afdeling bibliotheekwezen van haar ministerie. Daar ligt het nu nog. CRM zegt dat de bibliotheken ieder hun eigen administratieve systeem hebben en dat dit de uitvoering van het plan-Berenschot verhindert. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De katholieke so ciale organisatieszijn altyd leve rancier van bestuurders geweest. Eerst de functie in de organisatie, dan lid van de Eerste of Tweede Kamer. Daarna zijn de mogelykhe- den voor bekwame figuren ryke- ïyk voor handen: minister, burge meester van een behoorlijke ge meente of een Europese functie. Die sociale organisaties vooral van werkgevers, en middenstanders zyn een reservoir van carrièremakers. Zo ook nu weer. De nieuwe minis ter van Economische Zaken, mr. Roelof J. Nelissen, is „gekweekt" in de Katholieke Middenstandsbond. Nelissen is het „broekie" van het kabinet. Niet alleen door zijn 38 Jaren, maar ook door zijn jeugdig voorkomen. Hij is wat men noemt: een bekwaam functionaris. Typisch een secretaris van een katholieke middenstandsbond, voorzichtig in doen en laten, serieus in handel en wandel. Geen man voor wilde kre ten of harde uitspraken. Voor hij Iets zegt, heeft hij eerst nota's be studeerd en met zijn juridische oog ook voor details de zaak van alle kanten afgewogen. Mr. Nelissen speelde als vice- voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer de „kroonprins". Diverse wegen lagen voor hem open. De KVP-fractie is niet Zo bijs ter bedeeld met „zware jongens" en het was voor de kleingebouwde Ne lissen dan ook niet zo moeilijk bin nen een paar jaar boven anderen uit te torenen. Temeer niet, omdat hem bekwaamheid en politieke han digheid beslist niet ontzegd mag worden. In de laatste jaren lag het dan ook voor de hand dat deze „dienaar van de middenstand" eens een breder publiek zou gaan bedie nen. «itie wordt beloerd en belaagd. De ambitieuze Nelissen beseft terdege dat hij het uiterst moeilijk gaat krij gen. De Verolme-affaire vereist een afdoende regeling, industrievestigin gen in het zuiden, oosten en noor den eisen een slagvaardig beleid. Op technologisch gebied (internatio nale samenwerking in de kernener gie) ligt veel werk te wachten. En dan die heel pijnlijke kies: het prijs beleid, vooral begin vo-lgepd jaar, als de BTW weer omhoog moet. De voorzichtige Nelissen is geen man om de detailhandelaren prijsbanden am de nek te doen. Hij mag zijn ach terban niet meteen verloochenen. De oppostitie kent zijn achilles-hiel maar al te goed. NELISSEN Dat gebeurt dan nu op een van de allerzwaarste posten in het kabinet. Een post die constant door de oppo- De benoeming van mr. Nelissen op Economische Zaken mag hem (en zijn vrouw) best een beetje trots maken. Maar voor zijn partij is deze keuze toch geen overweldi gend succes. Het is toch tekenend, dat de eerste woordvoerder van de grootste Kamerfractie in Economi sche Zaken een bekwame functio naris is en geen vakeconoom. En dat de KVP voor dit ministerie geen ge specialiseerd econoom heeft kunnen leveren, is pijnlijk. Gelukkig voor Nelissen heeft hij mr. L. de Block als voorganger en geen Van den Brink of Zijlstra. Als economische beleidsfiguur zal mr. Nelissen zich nog helemaal waar moeten maken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De feesteiyke bij eenkomst in de Haagse Ridderzaal rond de invoering van het boek 1 van het nieuwe burgerlijk wetboek is gis teren voor een deel overschaduwd door kritiek op de trage totstandko ming van het gehele nieuwe b.w. uit de mond van de „feestredenaars' oud-minister van Justitie mr. Y. Scholten en het oud-KVP-Tweede Kamerlid mr. Van Ryckevorsel. Bei den wezen vooral het parlement als vertragende instantie aan. Mr Scholten zei: „Het ministerie van Justitie dient waarschijnlijk wel het grootste aantal wetsontwerpen per jaar in van alle departementen en het aantal juristen in het parle ment wordt echter minder en min der. De vaste commissie van justitie ia dan ook zwaar belast. Mijns in ziens hebben de politieke partijen er te weinig oog voor, dat door gebrek aan juristen in de fracties het parle ment een bottle-neck dreigt te wor den voor een snelle vooruitgang van de grote aan de orde zijnde stukken wetgeving. Te weinigen moeten te veel doen. Het zesde boek van het nieuw. b.w. bijvoorbeeld is in 1964 ingediend, maar nu 5Vz jaar later is het voorlopig verslag er nog niet. De commissie van justitie moet ook zo veel zaken tegelijk doen, een parle ment dat bij gebrek aan mankracht zyn essentiële taken niet aan kan, raakt vanzelf in diskrediet". MOSKOU (DPA/AFP/BTR) De Russich-Chinese besprekingen over de wederzijdse grensproblemen zyn na de teugkeer van de leider van de Russische onderhandelingsdelegatie onder-minister van buitenlandse za ken Koeznetsov, in Peking hervat. Dit heeft de woordvoeder van het ministerie van buitenlandse zaken, Zamjatin, op een persconferentie in Moskou bekend gemaakt. Hy zei, dat het nog te vroeg was om iets zinnigs over eventuele vorderingen by de be sprekingen te kunnen zeggen. De stafchef van de Russische grens troepen Matrosow, die de eerste on derhandelingsronde als plaatsvervan ger van Koeznetsov bijwoonde, is niet in Peking teruggekeerd. De woord voerder zei, dat hij in een ziekenhuis is opgenomen. Koeznetsov reisde op 2 januari op nieuw naar Peking, nadat hij enkele weken in Moskou was geweest. De grensbesprekingen begonnen op 20 oktober van het vorige jaar en duur den bijna twee maanden. Zowel van Russiche als Chinese zijde verluidide toen. dat er geen vorderingen waren gemaakt. Het overleg heeft ten doel de spanningen te verminderen, die waren ontstaan na de bloedige bot singen van vorig jaar maart aan de (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De toestand bij de kolenmi-nen in de Belgische Kempen, waar een wilde staking gaande is, was dinsdag rustig. De indruk bestaat, dat er te Zolder, Waterschei, Beringen, Winterslag en Houthalen minder werkwilligen waren dan de dag ervoor. Oessoeri. De vijandige propaganda aan beide kanten, die enige tijd was gestaakt, werd dezer dagen weer her vat. „De Russische houding ten opzichte van Taiwan (Formosa) is bekend. Wij erkennen geen twee China's. Dat is herhaaldelijk door onze regering ver klaard en aan China goed bekend". Dit heeft Zamjalin op de persconfe rentie in Moskou verklaard. Hij doel de op 't protest dat vorige week vrij dag door China bij de Sovjet-Unie werd ingediend. China beschuldigde daarin Mos kou ervan met de Verenigde Sta ten samen te spannen met het doel twee China's, van Peking en van Tai wan, te creëren. i>" 5 (Van onze binnen- en buitenlandredactie) DEN HAAG LONDEN Er zal geen nationale actie wor den gevoerd voor het hongerende Biafra. Het Nederlandse Biafra-comité heeft gisteren hiertoe besloten, nadat reeds in verschillende steden plaatselijke acties waren gestart. Het comité meent dat een grote landelijke actie, wil zij een goed resultaat hebben, zeer veel voorbereiding vereist. Wel zal het Biafra-comité de plaatselijke acties zo veel mogelijk coördineren. Het geld dat binnenkomt op giro 400, ten name van het Biafra Comité, zal onder vyf organisaties worden verdeeld. Dat zijn: Terre des Hommes, die tien procent krijgt en het Rode Kruis, Charitas Nederland, oecumenische hulp en Unicef, die ieder een kwart van de rest krijgen. Joint Church Aid is "waarschijnlijk de enige organisatie, die op de kort ste termijn grote hoeveelheden hulp goederen naar de noodgebieden in Biafra en Nigeria kan aanvoeren. De organisatie is bereid vertegenwoordi gers van de federale regering aan boord te nemen voor controle. Joint Church Aid Nederland heeft dit in een telegram aan de Nederlandse re gering meegedeeld. De organisatie meldt in het tele gram o.m. dat op anderhalf uur vlie gen van het hart van het noodge- bied over* zestien vliegtuigen met er varen bemanningen en een totale laadcapaciteit van 200 ton kan wor den beschikt. In opslagplaatsen op Sao Tomé ligt 7000 ton hulpgoederen gereed, terwijl schepen met het dub bele reeds onderweg zyn. De Joint Church Aid roept de Nederlandse re gering op er bij de Nigeriaanse re gering op aan te dringen medewer king te verlenen aan de hulpacties. Door de internationale hulporgani saties moet thans aan ongeveer vijf miljoen Biafranen hulp worden ge- 'boden. Tijdens de 30 maanden du rende oorlog zyn naar men aanneem; ongeveer twee miljoen Biafranen meest kinderen, de hongerdood ge storven. Dit aantal zal waarschijn lijk verdubbelen als er niet onmid dellijk een luchtbrug komt. Door Joint Church Aid is tot dus ver ongeveer 50.000 ton levensmid delen en medicamenten naar Biafr; overgebracht. By deze 5000 hulp vluchten hebben 25 piloten het lever verloren. Gisteren is opnieuw een voedsel- vliegtuig van de Joint Church Aio beschoten toen het van een klein Biafraans vliegveld opsteeg. Het toe stel had twee ton voedsel afgeleverd en vertrok met 45 vluchtelingen aan boord. Tien van hen werden by de beschieting gewond. BEVERWIJK (ANP) Burge meester J G. F. Bruinsma van Bever- wyk heeft besloten de bezette katho lieke pedagogische academie in zyn gemeente te doen ontruimen Hij heeft daartoe gistermorgen de commissaris der koningin van Noord-Holland om politiebijstand gevraagd. Gisteravond bevond zich een 500-tal personen in de gebouwen van de aca demie. Uit Alkmaar is een groep van 150 studenten hun sympathie komen betuigen. Zij nemen vooralsnog met vele andere sympathisanten aan de bezitting van de school deel. Gister avond is niet tot ontruiming van de gebouwen door de politie overgegaan. AUCKLAND (Reuter) Een hevi- «ge explosie heeft zich voorgedaan voor hotel Intercontinental, in de Nieuw-Zeelandse stad Auckland, waar de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew donderdag besprekin gen zal voeren met de regering van Nieuw-Zeeland. Volgens de politie, die een onder zoek instelt, werd geen schade aan gericht. De explosie volgt op een verydel- de poging eerder deze maand om een wapenmagazijn in Ardmore op te blazen. In Auckland circuleert thans een pamflet waarin wordt gezegd dat „revolutionaire activisten" ver antwoordelijk zyn voor de poging bij Ardmore en dat de daad werd ge steld „vanwege de medeplichtigheid van de regering aan de moorden op de bevolking van Vietnam". Agnew verblijft momenteel in Canberra in Australië, waar gisteren roerige demonstraties werden ge houden. Zowel nationaal als internationaal begint de hulpverlening op gang te komen. West-Duitsland heeft 3000 ton graair aangeboden; Australië 250.000 dollar en Liberië 25.000 dollar. In Vaticaanstad werd gisteren meege deeld dat ook de paus een grote som geld beschikbaar heeft gesteld. De Verenigde Staten staan gereed met vrachtvliegtuigen, helikopters, levensmiddelen en medicamenten ter waarde van 36 miljoen dollar. De Nigeriaanse regering heeft ver klaard dat alle hulpverlening via La gos dient te geschieden. Ook in Nederland worden steeds meer Biafra-acties georganiseerd. Zo heeft de gemeenteraad van Cuyk gis teren met algemene stemmen beslo ten dit jaar geen bevrijdingsfeest te vieren in de gemeente, maar het daar voor op de begroting uitgetrokken bedrag van 6000 gulden over te ma- ken aan de actie voor de Biafraanse kinderen in Gabon. De diocesane raad van het bisdom Rotterdam gaat de bisschoppen van Nederland en de leiders van andere kerken vragen zondag 18 januari of de zondag daarop in aUe kerkdien sten een collecte te doen houden ten behoeve van Biafra. Tevens verzoekt 2,J er by de regering op aan t- drin gen om internationale waarnemers te zenden en transportfaciliteiten voor de hulpverlening ter beschikking te stellen. DEN HAAG Het prijsindexcij fer van de gezinsconsumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Stati stiek dat maandelijks samenstelt op basis 1964 100, bleef nagenoeg ge lijk: 127,9 in november en 127,8 in december 1969. Binnen de sector voeding daalden de indexcijfers voor groenten en fruit voor brood, aardappelen, vlees, mar- terwijl stijgingen werden geregistreerd garine en eieren. ■VW'- Yf V, De sleephopperzuiger „Prins der Nederlanden" is gistermorgen aan stuurboord ernstig beschadigd bij een aanvaring met het Duitse schip „Ro- tenfels". De aanvaring geschiedde in de havenmond bij Hoek van Holland. De hopperzuiger werd naar de kade gesleept. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Engeland, Cana da, Italië, Denemarken en de Ver enigde Staten zyn de NAVO-ianden, die in 1970 hun defensie-uitgaven zullen verlagen. Van de landen dié him defensie uitgaven laten stijgen, neemt Neder land met 0,6 procent de „laatste" plaats in. De grootste stijgingen zul len plaatsvinden in Turkije (8%) Griekenland (6,6%), West-Duitsland (6,5%) en Portugal (5,1%). Dit blijkt uit statistieken, die de Amerikaanse regering heeft vrijge geven. Men wil met deze cijfers die over het algemeen een stijging te zien geven een resolutie van se nator Mansfield bestrijden, die om terugtrekking van Amerikaanse troe pen uit Europa vraagt. De NAVO- landen zouden hun verplichtingen niet voldoende nakomen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Om „leegloop" te gen te gaan en zuiniger te werken, zullen de herhalingsoefeningen dit jaar anders van opzet zijn. De nieuwe opzet wordt gekenmerkt door het geven van diverse functie- gewijze opleidingen, die onmiddellijk voorafgaan aan gezamenlijke oefe ningen in compagnies- en/of batal- jonsverband. De functie-opleidingen vergen niet alle evenveel tijd, waar door voor verschillende functiegroe pen verschillende opkomstdata ont staan. Deze liggen voor de eenvoudige functies uiteraard vlak vóór de aan vang var de gezamenlijke oefening. Dit blijkt uit antwoorden van minis ter Den Toom (Defensie) op vragen van het Tweede Kamerlid Walburg. Hc weet niet hoe het u ls vergaan, maar ik voor mij begon al aardag te wennen aan het minister van econo mische zakenloze bestaan in dit land je. Zeg nou zelf, het ging zo ook best: de prijzen gingen gewoon om hoog, net als anders. Verolmemaarweg. Nigeria heeft gewonnen: ik heb er gewoon een olie-achfcige nasmaak van in de mond. Maar aproposik had het over de minister van Economische Zaken. Dat wordt nu dus mr. R. J. Nelissen, rechtgeaard K.V.P.'er èneeit Zeeuw. Jawel, zijn wieg stond in Hoofdplaat, hetgeen toen en nog in Zeeuwsch-Vlaanderen lag, resp. ligt. Maar Breda, dat is gek, u zult daar, mits u geen Bredanaar bent, van op kijken en terecht maar Breda heeft nü al een straat naar hem ge noemd: de Minister Nelissenstraat. U hebt er geen notie van wat ge nocide is. Je staat gewoon paf, paf, paf, paf, paf, paf, paf... paf.paf paf Natuurlijk hadden de pienteraards onder u al in de gaten dat die straat In Breda gewoon naar een andere minister Nelissen is genoemd Een hele oude zelfs: mr. A. P. L. Nelissen, van 12 februari 1908 tot 11 mei 1910 minister van Justitie. Hij, te weten mr. A. P. L., trad af en dat gun nen wij mr. R. J., al is hy K.V.P.'ar, niet om gezondheidsredenen. Niet waar, zoiets gun je niemand. Zo, nu weet u heel wat van de oude Nelissen, van de nieuwe hoort u nog wel. Bij de eerstvolgende b.t.w.- verhoging, of eerder. En nou niet meer Iboos zijn, jon gens! (Oe Thant e.a.) „Het is prettig schurken in een jas van geld" (sprak een gehuwde werkende vrouw na ontvangst van haar eerste salaris). Die hulpverlening, weet u, dat is een kruis! Meer nog, een róód kruis. De jongste Arabische rage: de Mi- rage. Twee miljoen Ibo's, zou dat nou echt drie keer minder de moeite waard zijn om over te praten dan zes miljoen joden? Sgrapperhaus. Biafra, ra, ra, hoe blijf je leven? Probeer het eens per giro (400, Utrecht). MERIJN. (Van onze redactie binnenland) BREDA Plotseling opvriezende en daardoor gladde wegen hebben in het verkeer gisteren drie doden tot gevolg gehad. In Ci-.peUe aan de IJssel, Bakel en Milheeze en in de Haarlemmermeer kwamen drie mensen om het leven nadat zij met hun auto's waren ge slipt. In Zwolle werd een 7-jarig meisje overreden door een bus. Zy was op slag dood. In Schyndel kwam een 55-jarige vertegenwoordiger uit Eindhoven tijdens een inhaalmanoeu vre om het leven. DEN HAAG (ANP) De voorzit ter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft scheepsbouwer C. Verolme op 31 oktober van het vorige jaar een brief gezonden, waarin hij zich be reid verklaarde zyn met de stichting Verolme Trust samenhangende func tie en zijn commissarisplaats by de n.v. Coran ter beschikking te stellen. Naar een woordvoerder van de KVP-fractie heeft meegedeeld zond drs. Schmelzer deze brief naar aan leiding van het onderzoek naar posi tie en toekomst van het concern door de voorzitter van het college van de scheepsbouw, mr. B. Biesheuvel, en de directeur van de stichting Neder landse scheepsbouwindustrie, prof. mr .drs. H. Langman. (ADVERTENTIE) "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten J>eumalische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt tlgcsal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensalie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend eefsels en spieren tot in de gewrichten, 'eumatische pijnen en stijfheid maken ;poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zwgt dat thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij aBe apoth. en drog.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5