Psychiater ziet geen positief punt in Riet S. W ater landkerk je wil dorpsraad na herindeling Beter Wonen in Axel „VINNIGE, SCHERPE, HARDE VROUW" WELLICHT VOORBEELD VOOR ANDERE WOONKERNEN smaakt eenmaal andersdan andere Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Vader Commentaar Harde munt Rechtsbescherming Zware schade bij kettingbotsing in Terneuzen NVSH HIELD DISCUSSIEAVOND OVER „HARDE PORNO" Mr. Van Aartsen opent hulpcentrum in Terneuzen Kandidaten VVD voor raad Terneuzen Huurdersvereniging (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH „Het is voor mij de vraag of deze vrouw ooit nog in de vrije maatschap pij zal kunnen terugkeren. Ook na een psychiatrische behan deling. Ze is sterk psychotisch gestoord en in belangrijke ma te ontoerekenbaar. De maat schappij zal geruime tijd tegen haar beschermd moeten wor den. Ze heeft een zeer gevaar lijk karakter". Dr. J. G. Schnitzler, gerech telijk psychiater, verbonden aan de psychiatrische observa tiekliniek te Utrecht, heeft gis teren geen enkel positief punt je in Riet S.-H. kunnen vin den. Alles wat hij gisteren de rechtbank in Den Bosch die dit marathonproces met een dag heeft uitgebreid tot zeven vertelde was in meerdere of mindere mate sterk nega tief. Mr. Booster deed er nog een schep je bovenop. „Wij hebben hier een vrouw die handig, listig, en bijna krankzinnig is. Zij moet in een in richting worden opgenomen, waar het personeel honderd procent ge schoold is", aldus de officier van justitie. Dt. Schnitzler tekende Biet in nog al scherpe bewoordingen: „Ze is een vinnige, scherpe, uitgesproken harde vrouw met een enorme kilheid. Het is huiveringwekkend zoals ze spreekt over de vergiftigingsgevallen. Ze praat over Frans S., alsof hij een in sect is. Ze kent totaal geen" mense lijke beoordeling", aldus dr^Schnitz ler. Over haar vele, nogal vreemde ver halen zegt de psychiater: „De vaak sterk gedetailleerde verhalen zijn waar of totaal onwaar. Ze fanta seert".. Dr., Schnitzler maakte even later een opmerking, waarmee hij Films ANTWERPEN Astra De dolle kever Astrid Bambi Metro Hibernatus Odeon Noem me Mathilde Capri (Deurne) Funny girl Ambassades Recht op leven Capitole Eer de winter inzet Festa Arenden vallen aan Monty Pamcho vUla Pathé In geheime dienst van Hare Majesteit Quellin De bloedende doodskist Rex Als het nacht wordt op de Reeperbahn Rubens Met Django is de dood Vendome Princess ST. NIKLAAS Scala Klamp je vast Jerry, 14 j. Select Duel in de Stille Zuidzee, 14 jaar Century Drie ruiters voor fort Yuma, 14 j. Renova Oscar, 14 j. Eden Het zwembad, 18 j. GENT Select Bambi, a.I. Capitole El Mercenario, een huur- doder, 18 j. Century Justine, 18 j. Majestic Rivalen op leven en dood, 18 j aar Plazu Macadam cowboy, 18 j. Rex Easyrider, 18 j. Savoy De varkensstal, 18 j. Scaldis Arenden vallen aan, 18 j. Toneel - Muziek - Dans GOES Prins van Oranje 10.30 en 14.15 uur „Twee emmertjes water halen" van Aad. Greidanus. Jeugdvoorstellin gen voor het lager onderwijs door de Nieuwe Comedie Opg. voor deze rubriek tel. 01180- 7438 of Postbus 116 in Middelburg. MIDDELBURG Rijksarchief, St.-Pieterstraat 38 Expositie „Het Zeeuwse dorp" (t.m. 28 febr.) Ma. t.m. vlij. 9.30- 12.30 en 13.30-17.30 Zat. van 9.30- 12.30 ROTTERDAM Museum Boymans Portretten van kunstenaars 1500-1800; oude gra fiek (Lm. 31 jan.) Vieira da Silva, schilderijen (t,m. 31 jan.) Rotterd. Kunststichting (Zuidplein, werd. 10-17, zond. 12-17). Dick Bouman, keramiek en Arie Brink man assemblages (t.m. 31 jan.) VLISSINGEN Stadhuis: Tentoonstelling „25 Jaar Zeeland" (t.m. 20 jan.) WESTDORPE Galerie Troutzaerte Schilderijen en tekeningen van Nico Molenkamp (Lm. 19 jan.) Ma. t.m. zat. van 9—18 uur. Zon, van 1418 uur. „Vinnige, scherpe, harde" vrouw? een voor zichzelf sprekend verband legde: „Ik heb haar meerdere keren op leugens kunnen betrappen". „Is er nu verband tussen haar hou ding hier op de zitting, die toch al vijf dagen duurt, maar waarop ze - zeg maar niet door de knieën gaat, ondanks ook de aanwezigheid van de pers en de volle publieke tribune, en het feit dat ze op het politiebureau wel onder de zogenaamde druk van de politiemannen is bezweken en be kend heeft?" Zo wilde de rechtbank president mr. Th. Geense, weten. Dr. Schnitzler: „Daar heb ik me over verwonderd. Ik heb het niet helemaal begrepen. Het helpt bij haar helemaal niet als je door gaat vragen". Het leek de psychiater aannemelijk dat Riet onder de gedachte van „ze hebben de lijken opgegraven, nu zul len ze het gif wel vinden, ik zal nu maar bekennen" heeft toegegeven. Gisteren was er overigens toch nog wel iemand die niet louter en alleen iets negatiefs had aan te dragen. De morgenzitting van de rechtbank was gewijd aan de ten laste gelegde moord op Petrus H. (82) de vader van Riet. Als getuige a decharge kwam de „vertrouwenszuster" van de familie H., mevrouw Toos van Boxmeer:H. (49), met een opzienbarende verkla ring: „Als ik het eerlijk moet zeggen meneer de president, geloof ik dat Rietje vader nooit om helleven heeft gebracht. Ze is altijd veel te goed voor hem geweest om dat te kunnen doen. Ik loop al jaren met deze ge dachte - die ik nu hier uitspreek - rond: ik neem aan dat vader in een hel heeft geleefd en dat hij de hand aan zichzelf heeft geslagen". Dat was wel iets anders dan aat- gene wat een andere zus van Riet haar 's morgens had toegebeten, zus Fien van Geffen-H,: „Ik ben blij dat ik het laatste jaar niet bij jou over de vloer ben gekomen, anders was ik er misschien ook aan gegaan. Weet je wat je bent? Een mooie. Vader is geen natuurlijke dood gestorven. Hij was veel te helder", aldus Fien. De man van Fien, Jan van Geffen, maakte zich nog een graadje bozer op Riet. Riet's zwager kwam dreigend op haar af toen hij de officier van justitie hoorde zeggen dat Riet ont kent haar vader te hebben ver moord. Een parketwachter drukt hem met zachte drang terug tegen het hek je. Jan vermande zich en waarschuw de Riet, nu weer volkomen bedaard: „Marietje je moet niet liegen. Je moet de waarheid zegigen. Je kan het gerust doen want ik ben nooit jouw vijand geweest". Haar scherp in het gezicht kiftend drukt Jan door. Riet kan alleen een machteloos gehuil laten horen, afge wisseld met een schel geblaf in Jan's richting. In haar bekentenis zei Riet Inder tijd, dat opa zijn hoofd tegen haar schouder heeft gelegd, dan heer ge vraagd: „Rietje help me van mijn ellende af'. Hij gaf me een kusje en zei: „Wees goed voor de kinderen". Ik heb toen het plan opgevat hem te doden met een vergif dat ik ook bij Frans S. gebruikte, om opa zo te hel pen". Gisteren riep »e echter nog: „Pap pa wou niet dood, hij heeft alleen maar twee Aspro's gehad. Hij is een natuurlijke dood gestorven. Echt maar twee Aspro's". Ze heeft zichzelf met haar eens ge dane bekentenis hoe dan ook zwaai in het nauw gebracht De patholoog- anatoom dr. J. Zeldenrust kwam na melijk niet ai leen met de medede ling dat er in de stoffelijke resten van opa geen gif was gevonden, maar dat hij aan de hand van de ge tuigenverklaringen niet heeft kun nen uitmaken welk vergif opa in 1964 binnen gehad moet hebben. Een wit poeder, dat is alles. De ziekte verschijnselen bij opa „kunnen over eenkomen met parathionvergiftiging, maar het kan ook best iets anders zijn. Zelfs een normale ziekteitoor- nis", aldus dr. Zeldenrust. AUe familieleden waren gisteren weer eensgezind over de niet be paald fraaie rol die Riet direct na de dood van vader H. heeft gespeeld. Ze zou zich onmiddellijk hebben ont fermd over de portemonnee en het geldkistje van opa, zoals vader H. genoemd werd. De nabestaanden zochten hun troost in harde munt, maar vonden niets. Toos, „de zaakwaarneemster van de familie": „Ik vreesde al snel dat er iets scheef ging. Ik heb gezegd, ia- ten we in Gods naam maar in vrede scheiden O.ok heb de begrafeniskos ten van ons vader betaald en vroeg om geld. Ik wist dat vader een geld kistje had met een spaarbankboek je. Het sleuteltje van de kist zat in vaders portemonnee. Riet had die al gelijk gepikt. Het sleuteltje was zoek waarna Frans onder getuigen het kistje met de schroevedraaier heeft opengebroken. Raad eens wait er in zat?", vroeg Toos de rechtbank op een toon alsof ze een wedden- schapje wilde afsluiten. Ze gaf zichzelf antwoord: „Niks. Mijn vader had me wel eens verteld dat hij wel zeker geld had. Riet en Frans S. moeten iets vuils hebben uitgehaald". Officier van justitie: „Zou Riet ook een hekel aan u hebben gekregen of zou u gevaarlijk voor haar zijn ge worden?" Toos: „Daar blijf ik het antwoord liever op schuldig. U weet de reden. Het schaap is al zwart genoeg". TAE president van de Bossche ■L' rechtbank heeft tijdens het pro ces tegen de van gifmoorden ver dachte vrouw uit Schijndel persfoto grafen óp ruime schaal gelegenheid geboden opnamen te maken. Voor Nederland is dat een stap verder op de weg naar een vrijwel onbe grensde verslaggeving in woord en beeld van rechtzaken. Enerzijds kan men stellen dat daarmee een stukje dubbelhartig heid wordt weggenomen. Het ma ken van tekeningen bijvoorbeeld werd oogluikend toegestaan, even als het fotograferen van verdachten buiten de rechtzaal, maar op justi tieel grondgebied. Men kan ook zeggen dat de president van de Bossche rechtbank begrip heeft ge toond voor de belangstelling welke het publiek voor geruchtmakende rechtzaken aan de dag legt. Bij dat alles mag men nimmer ver geten dat deze publiciteit hier men sen betreft waarvan de schuld nog niet vast staat en, zelfs wanneer da wel het geval zóu zijn, er recht op hebben beschermd te worden teger de mogelijke uitwassen van een tc uitluitend op nieuwshonger afgt stemde publiciteit. Wij hebben ons neer te leggei bij een blijkbaar onvermijdelijke om wikkeling. Het zal ons echter we kom zijn indien, juist met het oo< op deze ontwikkeling, de rechtma tige belangen van verdachten doe vrijwillig aangegane gedragsregels van de kant van de publiciteitsme dia gewaarborgd kunnen blijven. De advocaat buigt xich naai zijn eUënt. (Van onze correspondent) TERNEUZEN D. van L. uit Terneuzen reed met zijn personen auto over de Axelsestraat, richting Axel. Ter hoogte van het kantoor van de waterleiding wilde hij een si garet opsteken, week daarbij even te ver naar links uit en botste tegen een geparkeerde perspnenauto van A. T. van B. uit Amsterdam Een derde personenauto, bestuurd door P. C. de V. uit Terneuzen, die ook uit de richting van de stad kwam, botste tegen nummer twee De drie auto's liepen zeer zware schade op. woensdag 14 januari 1970 DE VRIJE ZEEUyV (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In hotel Rotter dam In Terneuzen werd een discus sieavond gehouden door de afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van de N VSH. Deze avond had tot onderwerp „Sex en Pornografie'. De bedoeling was om over dit onderwerp te dis cussiëren. Daar menigeen onbekend was met dit onderwerp en met de in houd van de z.g. „harde porno", werden ter inleiding twee films ver toond. De reacties op deze film liepen van voor - mfj - hoeft - het-niet tot heer lijk. Tijdens de discussie werden de meningen scherper. Hoewel er enige vari-tie in de meningen zat, was men toch unaniem van mening, dat harde pornografie beslist niet verboden mag zijn. „Porno moet uit het „ge heimzinnige, mystieke, onredelij ^-on zedelijke, magische hoekje worden gehaald". Men concludeerde dat el ke volwassene dit zonder meer kan aanschouwen; niet dat iedereen net mooi of fijn vond, niemand vond bet verderfelijk. Wel was er enig meningsverschil over jeugdigen (onder 14 jaar). Men vond dat hier toch enige voorzichtig heid geboden was. Een scherpe lijn kan men niet trekken daar velen van deze jeugdigen door opvoeding en er varing rijp genoeg zijn om de -.nhcud van deze films op hun waarde te schatten. Daar dit soort pornografie nog bij de wet verboden is, werd deze avond in besloten kring gehouden en konden maar weinigen (70 personen) zich een goede eigen mening vormen. De volgende avond die door deze afdeling gehouden zal worden, is niet besloten en geeft informatie, discus sie enz. over abortus aan ieder die 13 februari belangstelling en tijd heeft. (Van een onzer verslaggevers) WATERLANDKERKJE In Waterlandkerkje wil men over gaan tot de oprichting van een dorpsraad waarin de bevol king haar eigen plaatselijke belangen kan doen behartigen. Deze dorpsraad zou dan in feite moeten voorzien in de leemte veroorzaakt door de gemeentelijke herindeling. Zo als bekend gaat Waterland kerkje per 1 april a.s. op in de gemeente Oostburg. De bevolking van Watenandkeik- je acht de mogelijkheid niet uitge sloten, dat de specifieke plaatselij ke belangen niet voldoende aan dacht zullen krijgen in de rieuwe gemeenteraad van Oostburg. Eon dorpsraad zou deze behoefte aan een eigen inspraak in engere kring kunnen opvangen. De dorpsraad in Waterlandkerkje zou een voortzetting kunnen worden van het plaatselijk actiecomité. Het bestuur van dit comité is voorne mens het initiatief tot oprichting van een dorpsraad ten voorbeeld te stel len aan andere woonkernen, dorpen e.d., die als gevolg van de gemeen telijke herindeling hun zelfstandige positie als gemeente zullen verlie- (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vanmiddag zal de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aart sen om half drie de officiële ope ning verrichten van het hulpcentrum in het politiebureau aan de Rose- gracht in Terneuzen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De kandidaten lijst van de VVD voor de komende raadsverkiezingen van Terneuzen is als volgt: 1 A. C. S. van Breda Vriesman uit Terneuzen, 2 J. D. A. Haak uit Hoek, 3 M. J. Korbee uit Terneuzen, 4 G. J. de Visser uit Zaamslag, 5 H. de Jonge uit Ter neuzen, 6 W. J. Bliek uit - Terneu zen, 7 C. J. E. Wijnja uit Terneu zen, 8 H. Beyer uit Terneuzen, 8 C. J. L. Legemaate uit Hoek. i (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers» AXEL De vereniging van ver ontruste huurders van woningen van de Zeeuwsch-Vlaamse woningbouw vereniging start deze week officieel met een ledenwerfactie. De huur dersvereniging heeft als naam Be ter Wonen gekregen. De komende dagen zullen de be woners van alle Axeler woningen, die aangesloten zijn op de collectie ve centrale verwarming, worden be naderd voor een lidmaatschap. Daarna bestaan er plannen om ook huis-aan-huis bezoeken .te gaan hou den in plan-West. Overigens heelt inmiddels een van de bestuursle den, de heer De Waal, zijn bestuurs functie van de kersverse huurders- vereniging er aan moeten geven. Hij is van een woning van de wo ningbouwvereniging verhuisd naar een gemeentewoning en heeft zo doende geen belang meer bij óe huurdersvereniging. Hij wordt opge volgd door de heer A. Stoelinga, eveneens uit Axel. mijn volgende pakje is weer

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2