Als Lagos ermee akkoord gaat FRIENDSHIPS NAAR NIGERIA FEDERALEN RUKKEN NOG STEEDS OP Zeven bejaarden omgekomen bij brand in tehuis Nieuwe minister Melissen: jaar te kort voor slagen of falen P.v.d. A. wil debat over benoeming minister Benzine duurder Panty-prijzen blijven dalen Een greep uit onze vakantie gidsen „Gebiologeerd" door Verolmezaak (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG -■ Wanneer de federale regering van Nigeria ermee akkoord gaat, zullen Friend ships van de Nederlandse luchtmacht hulpgoede ren naar Biafra vliegen. Nederland overlegt hier over met Lagos, de hoofdstad van Nigeria. Muriel Mckay waarschijnlijk reeds dood TANKER IN BRAND Orde Proces Paus DE SAEGER DIENT ONTSLAG IN Zeeuwse actie voor Biafra komt op gang DE MAGNEET n.v 1ADI0 DE K0CK Opgave DirekteurP. J. van de Sande Telefoon: (01150)—2073 Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal.; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W. VRUE ZEEUW WOENSDAG 14 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6153 Advertentieprijs per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief' 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties' (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen GENERAAL EFFION De Nederlandse regering stelt zich voor, dat na toestemming Friend- ship-transporttoestellen van Lagos uit vluchten uitvoeren boven de Biafraanse oerwouden om daar voedsel te droppen. De vliegtuigen zijn voor dit werk zeer geschikt. Zondag had het KVP-Tweede Kamerlid, drs. Tj. Westerterp hierover vra gen aan de regering gesteld. De luchtmacht is onmiddellijk in staat de Friendships naar Lagos over te vliegen en direkt met de dropping te beginnen. (Meer over de hulpverleningsacties elders in deze krant.) LAGOS (AFP/Reuter) Terwijl de Nigeriaanse federale troepen na de militaire ineenstorting van Biafra steeds verder oprukken in het gebied dat nog van deze staat over is, vluchten de Ibo's het oerwoud in. He.t Nigeriaanse staatshoofd, gene raal Gowon, heeft nog niet gerea geerd op een oproep van de nieuwe leider van Biafra, generaal Effiong, om de opmars van de federale strijd krachten stop te zetten. Volgens Ef- fiong brengt deze opmars „veel angst en lijden" teweeg. Intussen komt een grootscheepse actie o,p gang om voedsel, medica menten en andere dringend noodza kelijke, goederen naar de duizenden mensen te brengen, die door de strijd in nood verkeren. Het bewind in La gos heeft met klem de buitenlandse mogendheden en hulporganisaties ge waarschuwd, dat elke hulp via de fe derale autoriteiten moet gaan. Volgens radio-Lagos hebben zich LONDEN (AP) Mevrouw Mu riel McKay, de vrouw van de Lon dense directeur van het boulevard blad „News of the World", die sinds 30 december wordt vermist, is waar schijnlijk dood. Dit heeft haar man gisteren gezegd. Mevrouw McKay lijdt aan een ernstige gewrichtsont steking, en moet regelmatig een be paalde medicijn innemen. Volgens haar arts zou het voor haar levens gevaarlijk zijn als zij niet met de be handeling kon doorgaan. Haar man, Alex McKay vertelde aan de politie dat hij zich erbij heeft neergelegd dat zijn vrouw niet meer leeft. De politie wilde hier geen com mentaar op geven maar duikers van de politie blijven de meren en plas sen in h</t park Wimbledon, vlakbij het huis van de McKay's, afzoeken. Rechercheurs zijn van mening dat mevrouw McKay is ontvoerd. Sinds haar verdwijning heeft de familie niets van haar gehoord, behalve een brief in haar handschrift waarin zij om hulp vraagt. Ondanks verschillen de oproepen aan de ontvoerders. McKay te laten weten wat hij moest doen om zijn vrouw terug te krijgen, ontbreekt ieder spoor. Een aantal te lefoontjes bleken wrede „grappen" te zijn. NEW YORK (AFP) Na een ont ploffing is gistermorgen brand uitge broken op de Noorse tankboot Condo van 27.362 ton, zo meldt de Ameri kaanse kustwacht. Het schip bevond zich 800 mijl o.n.o. van de Bermuda- eilandien. De bemanning is in de bo ten gegaan en later door een Ameri kaans marineschip opgenomen. Er z\)n geen doden of gewonden. tot dusver ongeveer 6000 Biafraanse militairen zich aan de eerste divisie van het Nigeriaanse leger overgege ven. Het federale radiostation verklaar de, dat rechtstreekse hulpverlening aan de noodlijdende bevolking be schouwd zal worden als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Nigeria. Nigeriaanse politie-eenhedien trek ken samen met de federale troepen op om in de veroverde gebieden „or de en rust te handhaven". De inspec teur-generaal van de federale politie, Kam Salem, verklaarde dat ook zal worden nagegaan, hoe de voormalige politie in het afgescheiden gebied weer in de federale politiemacht kan worden opgenomen. Generaal Gowon heeft maandag avond in een radiorede verklaard, dat de oprukkende federale troepen opdracht hebben militairen en bur gers in de veroverde gebieden te be schermen en alleen te schieten, als zy op verzet stuiten. Naar gisteren in Lagos werd vernomen, zou dat tot dusver niet het geval zijn. Ook be loofde de Nigeriaanse leider een al gemene amnestie voor „allen die bij de ijdele poging om het land uiteen te doen vallen waren misleid". Hij zei in goed vertrouwen de verklaring van generaal Effiong te aanvaarden, dat deze het beginsel van eenheid en on schendbaarheid van Nigeria onder schrijft. Volgen» loorgaans betrouwbare kringen in Lagos hebben federale leiders van gedachten gewisseld over een eventueel voor de rechter bren gen van hoge Biafraanse officieren op beschuldiging "an oorlogsmisdaden. Er zouden nog geen concrete plannen voor een dergelijk proces bestaan, ook al omdat degenen die daarvoor tn aanmerking zouden komen, voor het merendeel het land hebben ver laten. Dè uitvoering van de wens van La gos om zelf voor de hulp aan de noodlijdende bevolking te zorgen, stuit intussen op grote vervoerymoei- lijkheden. Zo is zeker de helft van vijftig vrachtauto's - een geschenk van West-Duitslan.d - onbruikbaar omdat er geen onderdelen zijn. In Lagos demonstreerden gisteren studenten om uiting te geven aan hun vreugde over de ineenstorting van Biafra. Zij droegen borden met leuzen als „de paus in de vreselijkste hellevuur". Hiermee wordt gedoeld op de beschuldiging van Nigeria, dat het Vaticaan in het verleden Biafra zou hebben gesteund. Ooik wordt de paus kwalijik genomen, dat hij uiting heeft gegeven aan zijn vrees over het' lot van de Ibo's. Het bejaardentehuis in lichter laaie. (Van onze correspondent) BRUSSEL Omdat een" minister comité maandag weigerde, een defi- tieve beslissing te nemen over de Belgische havenproblemen, heeft de Belgische minister van Openbare Werken, De Saeger, zijn ontslag bij de koning aangeboden. Dit ontslag werd geweigerd door premier Eys- kens, die de minister poogde over te halen, op zijn ontslag terug te ko men. „Tij handelde in een boze bui", zei de premier. Minister De Saeger had -een dui delijke en definitieve beslissing ge elst over de uitbouw van de haven van Zeebrugge tot een werkelijke diepzeehaven, zoals voorzien in het plaii-Verscha ve. Vooral onder druk van de Waalse economische raad weigerde het mi nistercomité maandag die beslissing te nemen, maar stelde in de plaats daarvan voor, een comité op te rich ten, dat zich, onder het mom van het probleem van bevoorrading van België met grondstoffen met ue ha- venproblematiek zou gaan bezig houden. De Saeger beschouwde dit als een duidelijke afkeuring van zijn politiek en diende zijn ontslag in. Gisteravond had De Saeger nog altijd geweigerd, zijn ontslag in te trekken. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA De panty-prijzen-oorlog door ons enkele weken geleden uit voerig aangekondigd, zet drastisch door. De Danlonaanbiedingen van mini-panty's voor f 1.75 zijn in ver- gelijking tot andere aanbiedingen al weer hoog te noemen. V. en D. verkoopt al enige dagen twee panty's voof f 3.00. De Edah heeft haar Brabantse, Gelderse en Limburgse filiaalbedrijven op de prij zenoorlog laten inhaken door hen vanaf vandaag panty's te laten ver kopen voor f 1.45. De laagste prijs troffen we giste ren echter aan in het cash en carry bedrijf „Breda", dat panty's die de laatste maanden werden verkocht voor f 1.89 per stuk, thans op de markt brengt voor f 1.39. „En", zegt de directeur, de heer J. Eestermans, „als de prijzen verder omlaag gaan zullen we onze prijzen daarbij ver der aanpassen". Het ziet er naar uit dat de vrouwen, met name in Breda, een gouden party-tijd tegemoet gaan. (Van onze redactie binnenland) DRIEBERGEN Zeven bejaarde vrouwen zijn in de nacht van maandag op dinsdag om het leven gekomen bij een zeer felle uitslaan de brand in het bejaardentehuis Kraaybeek in Driebergen. Een ande re bejaarde dame raakte gewond toen ze op de vlucht voor het vuur uit een raam sprong. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, brak maandagavond omstreeks half twaalf uit bij het trappenhuis en sloeg direct over naar andere delen van het gebouw. Op dat ogenblik waren 24 personen in het tehuis aanwezig. De brandweer van Driebergen, die twee minuten na de brandmelding ter plaatse was, wist in zeven minu ten 17 mensen uit het huis in veilig heid te brengen. Van de zeven om gekomen bejaarden, die in leeftijd varieerden van 70 tot 87 jaar, was er op het moment dat de brand uitbrak één ernstig ziek en één invalide. De slachtoffers zijn nog niet geborgen in verband met het instortingsgevaar. De plaatsvervangende comman dant van de Driebergse brandweer, de heer P. W. van der Horst, ver klaarde gisteren dat het huis vrij wel direct brandde als een fakkel. Dat was voornamelijk het gevo-lg van het eikehouten interieur van de villa. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De actie ter redding van de Biafraanse kinderen heeft in Middelburg gestalte gekre gen. Grote groepen van de Middel burgse bevolking hebben zich achter de reeds in Middelburg-Zuid op be perkte schaal gestarte actie „Drie wegenhof voor Biafra" gesteld. Dit actiecomité heeft, nu het in brede lagen van de bevolking steun heeft verworven, besloten deze actie een bredere basis te geven, en ver der actie te voeren onder de naam „Adoptieactie Biafra-Middelburg". Er is een comité van aanbeveling opge richt, waarin onder meer zitting heb ben: de commissaris van de koningin mr. J. van Aartsen, en de loco-bur gemeester van Middelburg, de heer W. Baars. Volgens ruwe schattingen zou de schade van de brand ruim één mil joen gulden bedragen. In totaal heb ben 75 brandweerlieden aan de be strijding van het vuur deelgenomen. De nabhissingswerkzaamheden wer den gistermiddag beëindigd. Het on derzoek naar de oorzaak van de brand wordt voortgezet. (ADVERTENTIES) Ziet u maar: Per K.LM. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. f 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids A ligt voor u klaar. het meest complete reisbureau Hoofdkantoor Eindhoven, Stationsplein 24, tel. 040-62787/66780. Eindhoven, Hoogstraat 183, tel. 040-24636; Breda, Passage 2, tel. 01600-33552. 's-Hertogen- bosch, Kolperstraat 3, tel. 04100-4212^, Tilburg, Heuvelring 49, tel. 04250-34809 ,n :l n-| ■a. "?1 IN ROTTERDAM zijn twee Joego- slaven, een 19-jarige automonteur en een 30-jarige metaaldraaier, aange houden na een autodiefstal. De mon teur was in het bezit van een gela den pistool en probeerde tijdens een achtervolging dit wapen te trekken. Na een waarschuwing kon hij wor den aangehouden. Noordstraat 107. Tel. 01150-4251 TERNEUZEN (Van onze parlementarie redactie) DEN HAAG De nieuwe KVP-minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen (38 jaar), opvolger van de vorige week dinsdag afgetreden mr. L. de Blok (65), is gebiologeerd door de noodzaak om op korte termijn de netelige Verolme-kwestie tot een goede oplossing te brengen. Hij zei dit gisteren desgevraagd vlak nadat hij premier De Jong en minister Witteveen (vice-premier) zijn ja-woord had gegeven inzake de benoeming op Economische Zaken. Aan deze benoeming was ook gister morgen nog weer druk overleg tus sen de fractieleiders van de vier re geringspartijen onderling en met het kernkabinet voorafgegaan. Een gro te verrassing was de benoeming van de heer Nelissen echter niet meer, nadat eerder al gebleken was dat een benoeming van staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) er niet lan ger in zat. Mr. Nelissen de jongste minister in het kabinet De Jong laat in de KVP-fractie in de Tweede Kamer een belangrijke leemte achter. Hij was tweede voorzitter van de fractie en de voornaamste woordvoerder voor economische zaken Een belang rijke vraag was daarom gisteren wat hij nu zal gaan doen met de moties die door hem in de Tweede Kamer zijn ingediend of gesteund. Minister Nelissen: ;,Ik vertrouw dat ik voldoende continuïteit kan bren gen in hetgeen ik als Kamerlid heb geëntameerd en nu als verantwoor delijk bewindsman tot stand ga bren gen". De heer Nelissen zei er zich van bewust te zijn voor een geweldige op gave te staan, met name t.a.v. pro blemen ais ue kwestie-Verolme, het industrialisatiebeleid en de prijzen politiek. De heer Nelissen gaf geen bevestigend antwoord op de vraag of hij voor de oplossing van deze pro blemen bepaalde garanties van pre mier De Jong en minister Witteveen had gekregen. Hij wilde liever zeggen dat hij „na dere informaties" ontvangen had. Die informaties waren voor hem vol doende geweest om het ministerschap te aanvaarden. Over de Verolme-zaak zei mr. Nelissen. dat daaraan binnen het kabinet al hard is gewerkt. Er bestaan in het kabinet gedach ten over een kader van hoofdlijnen waarbinnen deze kwestie tot eén op lossing moet worden gebracht „Het is echter niet zo dat ik in een opge maakt bed stap" aldus minister Ne lissen Over de toekomstige looi, eu prijs politiek zei mr. Nelissen. dat hij zeer goed de problemen ziet waarop zijn voorganger oud-minister De Block in zijn brief ter motivering van zijn afretden had gewezen Hij is het er mee eens dat het dit jaar niet een voudig zal zijn. Hij sprak zelfs van een „onaantrekkelijk ambt". Ook was hij, het er mee eens „een beetje mijn reputatie te riskeren". Maar. aldus de heer Nelissen, ik zal hooguit een jaar minister kun- pen en lang over een eventuele be- 'edig te kunnen falen of slagen Hij had de vorige nacht uiiet veel gesla pen en dang over een eventuele be noeming nagedacht. Gistermorgen had hij verduidelijkingen gekregen om trent het beleid dat hii zich voor stelt te gaan voeren. Hij heeft zich er voorts van over tuigd het vertrouwen te bezitten van zijn medeministers en de vier frac ties der regeringspartijen. Gistermiddag spoedde mr. Nelis sen zich terstond paar het ministerie van Economische Zaken, voor een gesprek met staatssecretaris Van Son, die naar verwachting zijn post zal blijven bezetten. Dit gesprek zal vooral gegaan zijn over de taakafba kening tussen beide bewindslieden Beiden zijn deskundig op het terrein van de middenstandsaangelegenhe den. die onder minister De Block door staatssecretaris Van Son behar tigd werden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamer- iraclie van de F. v. d. A. heeft een upenoaai same, debat gevraago oaar de gang van zaken rond net ontslag van mri de Block en de benoeming van mr. Nelissen. Enkele uren voor de benoeming spraken de socialisten er gisteren nog hun verbazing over uit, dat „nog steeds geen duidelijke vertegenwoor diger van de K.V.P. de post van mi nister van Economische Zaken" had aanvaard. Intussen had drs. Schmelzer de K.V.P.-fractie uitvoerig verslag ge daan van de gebeurtenissen, die zich tussen dinsdag 6 en dinsdag 13 ja nuari rond de post van Economische Zaken afgespeeld hebben. De K. V .P.-fracuevoorziiter maakte ons gistermiddag duidelijk, dat tij dens het overleg steeds uitgegaan is van 1. oud-minister v. d. Brink. 2. mr. R. J. Nelissen, toen nog K.V.P.-Tweede Kamerlid. 3. dr. F. Grapperhaus, staatssecre taris van Financien. Toen na twee vergeefse pogingen tijdens het weekeinde gebleken was, dat oud-minister v. d. Brink niet in aanmerking wilde komen, bleef bij de K.V P. een lichte voorkeur over voor mr. Nelissen Voorkeur niet m de persoonlijke sfeer, maar omdat mr. Nelissen een zesjarige parle mentaire ervaring, een uitstekend économisch inzicht, bestuursbe- kwaamheden heeft en bovendien het departement goed kent. De andere regeringspartijen hadden dezelfde voorkeur Overigens is de uitspraak van drs. W K N Schmelzer duidelijk. Hij vindt nog steeds, dat professor v. d. Brink boven aan het K V P.-lijstje dient te staan als man van onbe twist economisch gezag in Nederland. .Mijrt mening hierover is niet gewij zigd" zei hii gistermiddag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vanaf morgen wordt de prijs van gewone en superbenzine met 20 cent per 100 liter verhoagd. Dit betekent voor de verbruiker een prijsverhoging van 0.2 et. per liter. Dit is het resultaat van een overleg ussen de BOVAG (die protesteerde egen de lage winstmarges door de pomphouders en de oliemaatschap pijen) en het ministerie van Econo- nische Zaken dai nu zijn goedkeuring lan de verhoging heeft gegeven. Vanaf zaterdag gaan bovendien de prijzen van diesel- en gasolie en die van huisbrandolie I en II omhoog. Hier bedraagt de prijsstijging 60 et. oer 100 liter.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1