School Beverwijk blijft nog bezet Nog geen opvolger De Block ging goed de mist in LIBANON SCHENDT AKKOORD CAIRO Stammenconflict aan basis burgeroorlog Minder zacht „WAT BEZIELT DIE JONGENS IN HILVERSUM?" Leergangen- w Losgeslagen casco nog steeds zoek OCCASION VERKOOP Segers Jonkers N.V. Breda Irene bevalt in Nijmegen GRIEP PAKTE BELGEN HARD AAN Palestijnse verzetsorganisaties 3 maandag 12 en dinsdag 13 januari 1970 DE VRtslf ZEEUW Tf Zaterdagmiddag trok een lange stoet m.o.-akten-studenten dwars door Tilburg om het publiek op merkzaam te maken op hun actie voor een examenregeling die hen niet achterstelt by de studenten die op universiteiten voor m.o.-akten studeren. De spandoeken (en doodkist) die zy meedroegen logen er niet om. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het weekeinde is nog geen beslissing gevallen over de opvolging van minister L. de Block als minister van economische za ken. Premier De Jong heeft wel in tensief telefonisch overleg gepleegd. Verwacht wordt, dat de beslissing over de opvolging uiterlijk woensdag zal vallen. Bij de KVP-kandidaten Grapper- haus en Nelissen is in het weekeinde een „derde man" gekomen. Dit zou een zeer acceptabele kan didaat voor economische zaken moe ten zijn. Het is in ieder geval niet oud-minister dr. J. R. M. van den Brink, die niet gezwicht is voor her haalde druk om het ministerschap te aanvaarden. Voorlopig mag ver wacht worden, dat dr. Grapperhaus nog steeds de belangrijkste kandi daat voor het ministerschap op eco nomische zaken is. Zelfs zou gedacht kunnen worden aan dr. Veldkamp als derde man. Hij is een oud-minister, die ongetwij feld door alle regeringspartijen op economische zaken acceptabel zou zijn. Maar het is sterk te betwijfelen of dr. Veldkamp ja zou zeggen als premier De Jong een beroep op hem zou doen. Hoe langer de naam van de nieuwe minister op zich laat wachten, des te groter de specualties worden. Als mogelijke kandidaten werden m de laatste dagen onder meer genoemd: prof. dr. Th. L. M. Thurlings, lid van de Eerste Kamer voor de KVP en hoogleraar staatshuishoudkunde in Wageningen. Ook werd gespecu leerd op een complete re-organisatie van het kabinet. Hierbij zou dan mi nister Bakker van verkeer en water staat of minister Udink van ontwik kelingshulp naar economische zaken moeten verhuizen. Maar erg waar schijnlijk lijken deze speculaties niet. (Van onze redactie buitenland) TERSCHELLING Er is nog steeds geen spoor te bekennen van het van de Noorse sleepboot Beni los geslagen casco. De sleep werd ver voerd naar Oslo. In het weekend is op verzoek van de verzekeringsmaatschappij op de Noordzee gezocht met vliegtuigen eu helikopters. Maar nog steeds zonder resultaat. De scheepsromp meet 6.000 ton. Hij is tijdens een storm losge slagen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I.: Aanhoudende kans op regen en geleidelijk wat minder zacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden bo ven normaal: max -temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 proeent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. (Van onze verslaggevers) BEVERWIJK TILBURG De studenten, die vannacht nog steeds de gebouwen van de katholieke hogere pedagogi sche academie bezet hielden, hebben verklaard dat er geen verzet zal worden gepleegd tegen de politie als deze de ge bouwen zou willen ontruimen. Ook na de ontruiming van het gebouwencomplex zal de actie worden voortgezet. Een groep van 80 ouders van al ternatieve studenten in Beverwijk heeft telegrafisch geprotesteerd bij de bisschop van Haarlem, die het verzoek van het bestuur van de aca demie aan Beverwijks burgemeester Bruinsma om de school door de po litie te laten ontruimen heeft gesanc tioneerd. Uiteindelijk heeft de bis schop van Haarlem de leiding over de school. De alternatieve studenten verwachten dat de politie pas van daag de school zal ontruimen. Intussen is ook onder de docenten onenigheid ontstaan, in het bijzonder over het optreden van het bestuur. Enkele leraren hebben zich tegen politie-optreden verklaard. Zeker drie docenten hebben de zijde van de al ternatieven gekozen, deelde de al ternatieve docent Sprenger mee. De onderwijscommissie van de Tweede Kamer gaat zich nog deze maand verdiepen in de problemen van de m.o.-akten studenten die een niet-universitaire opleiding volgen. Er moet voor die studenten snel een overgangsregeling voor de examens komen, omdat de leraarsopieiding nieuwe stijl vermoedelijk nog enke le jaren op zich zal laten wachten. Dr. Tans (PvdA), voorzitter van die commissie, heeft dat zaterdag in Tilburg beloofd. Hij was één van de politici die naar de aula van de Ka tholieke Hogeschool waren gekomen om de demonstratieve vergadering van de college-stakende studenten van de Katholieke Leergangen bij te wonen. Hij beloofde.de stampvolle zaal te vens dat de stuurgroep van de aktie- voerende m.o.-akten studenten de Kamercommissie haar zienswijze zal kunnen voorleggen. De vergadering die de zeer geslaagde werkweek be sloot, werd tevens bijgewoond door de Kamerleden Bakker (CPN), v. d. Lek (PSP), Verlaan (BP) en Ter Woorst (KVP) en, namens de PPR, door de heer Lafeber. Voorts waren alle docenten van de Leergangen, en kele curatoren en professor Gerrit- se van de Commissie Opleiding Le raren aanwezig. Dr. Tans, die het zwaar te verdu ren kreeg, vertelde het absurd te vin den dat er in ons land geen leraars opleiding bestaat. Volgend jaar zal waarschijnlijk op grote schaal, in samenwerking met de universiteiten, door de instituten een experiment kunnen plaatsvinden. De heer Tans stelde dat de Leergangen-studenten terecht in aktie zijn gekomen. Met wat goede wil is binnen de huidige wettelijke regeling best tegemoet te komen aan hun redelijke eisen. Heel duidelijk kwam op de bij eenkomst naar voren, ook door en kele mededelingen van Leergangen rector drs. Zeyen, dat het vooral de voorzitters van verschillende m.o.- examencommissies zijn die weigeren nieuwe wegen te gaan bewandelen. Stuurgroepvoorzitster mejuffr. Van Diepen gooide de knuppel in het ver- gaderingshotenderhok toen zij een motie voorlegde aan de Kamerleden. In die motie zouden de eisen, bij on dertekening, van de studenten door de Kamerleden van de onderwijs commissie, worden overgenomen. De heren Bakker, v. d. Lek, Verlaan en Lafeber (voor mej. Kessel) tekenden zonder meer. De heren Tans en Ter Woorst weigerden. Zij stelden dat zij een eigen verantwoordelijkheid als Kamerleden hebben en dat zij zich niet konden laten binden. Drs. Zeyen bracht aan het slot van de bijeenkomst hulde aan de stuur groep die door het voeren van een voortreffelijke aktie het besef bij de mensen van de Leergangen heeft doen groeien dat in de onderlinge verhoudingen en verantwoordelijk heden een nieuw eigen patroon moet worden gezocht, een nieuwe organi satorische opzet. Daartoe kan de stuurgroep een blijvende bijdrage le veren. Professor Gerritse vertelde tijdens de bijeenkomst dat binnenkort het rapport van de commissie over de nieuwe leraarsopleiding zal worden gepubliceerd. De programma's wor den ter discussie gesteld. Via de er kende opleidings-instituten zullen ook studenten in de programmacom missies zitting hebben. (ADVERTENTIE) mm "Uil I (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Elk congres krijgt de discussies die het ver dient", aldus drs. L. van de Laar, die het zaterdag duidelijk zeer moeilijk had als voorzitter van het forum dat zich in de Amsterdam se RAI moest buigen over het thema van het door het Nederlands Cultureel Contact georganiseerde congres „Wat bezielt die jongens in Hilversum?". De heer Van de Laar lanceerde hiermee een vrije versie van de eerder door forumlid Milo Anstadt in zijn inleiding gemaakte op merking „Elk volk krijgt de televisie die het verdient", en typeerde daarmee meteen de sfeer van dit al dagen tevoren fel omstreden congres. Gijs Stappershoef die in een open brief aan drs. Van de Laar fel ge protesteerd had tegen de organisatie en samenstelling was een van de weinigen die nog een beetje tevre den konden zijn; wat hij had voor zien gebeurde: De mist die zo vaak het zicht op Hilversum belemmert strekte zich nu uit over Amsterdam. Er werd wat vaag heen en weer ge praat, zowel door aanwezigen (on der wie mensen uit vormingswerk, academies, universiteiten, bestuur ders en medewerkers uit omroep- kringen, docenten, hoogleraren, po litici) als door de forumleden Jan van Hillo, Ad Langebent, mevrouw Netty Rosenfeld en Herman Wig- bold. Na de lunchpauze werd minder van het thema - de communicatie kijkers - televisiemakers - afgewe ken. Maar veel verder dan al vaak besproken vragen als minder ge weld op de televisie, betere bescher- Leden van de actiegroep „De Gooise Matras" hadden zich op matrassen voor de tafel van het forum gevleid tijdens het tele visiecongres. minig van een geïnterviewde, heeft de televisie directe injvloed? kwam het nauwelijks. Gevolg was, dat nie- mand van de ruim vijfhonderd aan wezigen er veel wijzer van werd. Dat had zelfs de actiegroep „Gooise matras" (waarvoor forumlid Jan van Hillo later op verzoek van VPRO'er Jan Haasbroek de uitdruk king „kleuters van de VPRO" moest terugnemen) niet kunnen bevorde ren. Die bracht het ook niet verder dan een ludiek gesleep met enkele matrassen voc^- de forumtafel. Dat gebeurde na de' inleiding vian Milo Anstadt over „De opdracht van de televisiemaker". Anstadt had op alles voorbereid zelf al tomaten en eieren meege bracht, maar hoefde ze niet te ge bruiken. Daarvoor was het een te brave bedoening. De inleiding van Milo Anstadt („De televisiemaker die zijn op dracht goed vervult zal met voor liefde de communicatie tot stand brengen met het persoonlijke ori ginele, nieuwe, controversiële, even tueel zelfs met het gekke en dwa ze") had stof genoeg opgeleverd voor een zinnige discussie. Maar nee. Dr. J. Stappers ,die na de lunch het voor de pauze besprokene zou moeten samenvatten had er blijk baar ook niets in gezien. Hij kwam toen maar met dirie eigen stellingen op de proppen: „Zoals oorlog een te belangrijke zaiak is om aian ge neraals over te laten, zo is televisie een te belangrijke zaak om aan pro grammamakers over te laten; schok, kende programma's mogen alleen gemaakt of gekozen worden wan neer dat opzettelijk geschiedt; het grootste deel van de conflicten rond de programma's is het gevolg van: a) 'gebrek aan ervaring bij de pro grammamakers en b) gebrek aan ervaring bij de kijkers". Max Lewin besprenkelde een van de mensen van „De Gooise Matras"-actiegroep met water. Ook op deze stellingen werd tam gereageerd. Reden voor Jan Haas broek om opnieuw de microfoon te nemen en zowel de woonden van de heer Stappers als de hele opzet van het congres aan de hand van een terugblik te hekelen. Hoe hadden de organisators zich trouwens voor gesteld, zo vraagt hij, om in een congres van zes uur inclusief lunch pauze een zo complex onderwerp goed te kunnen behandelen. Naar aanleiding van getoonde filmpjes werd daarna opgemerkt uit de zaal, dat het feit dat tv.- makers geen stelling nemien heit ge voel van machteloosheid bij de kij kers versterkt. Wigbold vorad dat men teveel verwacht als men wil dat de t.v. overal een pasklare op lossing voor geeft. Nico Scheepma kers wilde daarna wel weten of de programmamaker zo mag manipu leren met een programma, dat het publiek thuis een andere indruk krijgt dan in werkelijkheid. En na het algemene antwoord: „Program mamakers hebben iedere keer weer de plicht vormen te kiezen om de mensen het best te overtuigen", stierf het congres een zachte dood. Het enige concrete resultaat was tenslotte een resolutie om de rege ring te verzoeken de omroepwet zodanig te wijzigen, dat het voort bestaan van een omroep niet meer afhankelijk is van het aantal abon nees van een omroepblad, maar van het aantal leden van de omroep. GOUDEN JONGE MEISJES ARMBANDEN 69.90 KARRESTRAAT 25 BREDA GINNEKENSTRAAT 118 MR. G. B. J. Hiltermann heeft giste ren in zijn radiorubriek „De toestand in de wereld" het vonnis van het Amsterdamse gerechtshof hekend ge maakt en de herroeping in ik-vorm van een door het hof voorgeschreven tekst (met commentaar) voorgelezen. Hiltermann was hiertoe gewezen na een vonnis in hoger beroep in kort geding met De Volkskrant. DE RENKUMSE politie heeft vier mannen aangehouden, die volgens de politie bekend hebben een overval op een hank in Doorwerth te heb ben gepleegd. De buit was 6.000 gul den. DE VAKBONDEN en de concernlei ding van de VMF hebben onvereen- stemming bereikt over de verdere behandeling van de VMF-béleidsnota. NIJMEGEN Met enige zeker heid mag thans worden aangenomen dat de bevalling van prinses Irene in het Radboutziekenhuis te Nijmegen zal plaatsvinden. Verwacht wordt dat het kind begin februari geboren zal worden. Hetzelfde medisch team dat prin ses Margriet terzijde heeft gestaan bij de geboorte van het prinsje Bern- hard zal ook bij de geboorte van Irenes eersteling zijn. Wel zeker is, dat prof. Mastboom de geboorte me disch zal begeleiden maar nog niet definitief is dat de prinses naar Nij megen komt. (Van onze correspondent) BRUSSEL De griepepidemie, die in België tekenen van afneming be gint te vertonen, heeft in de maand december alleen al in de provincie West-Vlaanderen circa 180 slacht offers geëist, voornamelijk ouden van dagen. De volledige cijfers zullen vermoedelijk pas eind van deze maand hekend worden. Een deskundige van de provinciale gezondheidsdienst, dr. Beckers, heeft verklaard, dat de sterftecijfers in de Westvlaamse steden in december jl. aanzienlijk hoger waren dan in de cember 1968; te weten Kortrijk 171 (101), Roeselare 139 (89), Oosteinde 121 (100), Brugge 146 (102). Op het hoogtepunt van de griep- epedimie telde de provincie circa 25 procent zieken. Op het ogenblik schommelt dat cijfer tussen 6 en 8 procent. (Van onze redactie buitenland) CAIRO/BEIROET Tien Pales tijnse verzetsorganisaties hebben Li banon ervan beschuldigd de in de Egyptische hoofdstad gesloten ak koorden tussen de Libanese regering en de Palestijnse verzetsorganisaties te hebben geschonden. „De Libanese regering heeft verscheidene maatre gelen genomen, die de vrijheid van handelen van de Palestijnse comman do's beknotten". Zaterdag werd uit Beiroet gemeld dat de Arabische guerrillaorganisatie in de toekomst minstens een kilome ter uit de buurt van Libanese dorpen blijven en niet meer Israëlische doe len vanaf Libanees grondgebied be schieten. Libanon vreest zoals be kend de Israëlische represailles. De afspraak zou gemaakt zijn door (Van onze redactie buitenland) LONDEN De burgeroorlog in Nigeria, die nu kennelijk een beslis sende fase is ingegaan, heeft twee en een half jaar voortgesleept ondanks het numerieke overwicht van fede rale zijde en de vele bemiddelings pogingen. Aan de basis van de bur geroorlog, die volgens onofficiële schattingen alleen al door voedselge brek aan meer dan twee miljoen mensen het leven heeft gekost over de doden op het slagveld zijn geen cijfers beschikbaar is het stammenconflict tussen de Haussa's in het noorden, de Yoroeba's in het westen en de Ibo's in het oosten. De spanning tussen de stammen leidde in januari 1966 tot een militaire staatsgreep door vijf Ibo-officieren, waarhij de Haussa-premier Aboeba- kar Tafawa Balewa werd vermoord. Majoor-generaal Agiuyi Ironsi, een lbo, nam de macht over, en probeer de in Nigeria een centralistische be stuursvorm in te voeren. Bij rellen in Noord-Nigeria worden in mei van dat jaar vele Ibo's gedood. Het me rendeel van de overlevenden vlucht naar Oost-'Nigeria. In juli 1966 werpen Haussa's de mi litaire regering van Ironsi omver. Ironsi wordt vermoord en luitenant kolonel (nu generaal) Yakoeboe Go- won wordt het nieuwe staatshoofd. In de herfst van dat jaar worden de rellen tussen Ibo's en Haussa's in Noord-Nigeria nog bloediger. Tussen Gowon en de militaire gou verneur van Oost-Nigeria Odoemeg- woe Ojoekwoe ontstaat dan een con flict over de bestuursvorm van het land: Gowon is voorstander van een sterk centralistische federatie, Ojoek woe propageert een confederatie met grote autonomie voor de deelstaten. Overeenstemming wordt niet bereikt, en in mei 1967 kondigt Gowon de noodtoestand af. Hij verdeelt de vier Nigeriaanse gebieden in 12 deelsta ten, waarvan drie in het oostelijk ge bied, en hij trekt de toezeggingen aan het oosten in die waren gedaan tijdens een verzoeningspoging tussen Gowon en Ojoekwoe. Tegen Oost-Nigeria worden econo mische sancties ingesteld. Op 30 mei roept Ojoekwoe de onafhankelijke republiek Biafra uit. Zes dagen daar na beginnen de gevechten tussen Bia- fraanse en federale troepen. Aan vankelijk maken de federale troepen spectaculaire overwinningen. Zij vei - overen onder meer de Biafraanse hoofdstad Enoegoe en de havenste den Calaber en Port Harcourt, waar door Biafra van de zee wordt afge sneden. De Ibo's beginnen een tegen offensief, waarbij ook zij enkele suc cessen boekten, zoals de herovering van de strategische stad Owerri op de federalen. De vredespogingen van de organi satie voor Afrikaanse eenheid han den geen resultaat. De bijeenkomst tussen Nigeria en Biafra in 1968 in Niamey, in Nigeria gehouden, werd zonder resultaat afgebroken. De top conferentie van de Afrikaanse staten in september 1969 slaagt er niet in een nieuwe vredesformule te vinden. De meest recente vredespoging van de Ethiopische keizer Haile Selasslc mislukt doordat Ojoekwoe weigert te onderhandelen onder auspiciën van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, die zich heeft uitgesproken voor een verenigd Nigeria. De moeilijkheden rondom de hulp verlening bereikten een climax in juni 1969 toen het Rode Kruis zijn hulpvluchten stopzette, nadat een van haar vliegtuigen was neergescho ten. Kerkelijke organisaties zetten de vluchten voort, maar zij konden slechts 300 ton voedsel per dag aai» voeren, de helft van de minimum hoeveelheid die Biafra naar schat ting dagelijks nodig zou hebben. Bei de partijen bereikten overeenstem ming over hervatting van de dag vluchten van het Rode Kruis maar de hervatting bleef uit omdat Nigeria bleef aandringen op inspectie van dt vliegtuigen, en Biafra meende dat de luchtcorridor gebruikt zou kunnen worden voor een verrassingsaanval op het enige Biafraanse vliegveld Oeli, 48 km ten noorden van het be stuurscentrum Owerri, zodat de Ro- de-Kruisvliegtuigen aan de grond bleven. Slechts de interkerkelijke hulpactie bleef, door middel van nachtvluchten, doorgaan. De voed- selaanvoer was echter een druppel op een gloeiende plaat. de Libanese minister van binnenland se zaken Kamal Dsjoemblat met lei ders van guerrillaorganisaties. De beschuldiging van de verzets bewegingen betreft het akkoord dat in november in Cairo werd gesloten na de gevechten tussen Libanese troepen en Palestijnse commando's. De organisaties beschuldigen Libanon er verder van beperkingen aan de militaire opleidingen in de Palestijn se vluchtelingenkampen te hebben opgelegd. In wat in Cairo genoemd wordt de grootste actie sinds de juni-oorlog van 1967 hebben Egyptische straal jagers Israëlische luchtafweerstellin- gen bij Ras Sudar, 40 km ten zuiden van Suez, vernietigd. Dit heeft een militaire woordvoerder in Cairo be kendgemaakt. De Egyptische toestel len zouden diverse voltreffers hebben geplaatst waardoor de totale Israë lische, met Amerikaanse Hawk-raket- ten uitgeruste, luchtafweerstellingen werden vernietigd. Na de actie zou den alle Egyptische toestellen veilig zijn teruggekeerd. In Tel Aviv is later evenwel be kendgemaakt dat de Israëlische troe pen twee Egyptische „Sukhoi-7" bommenwerpers hebben neergehaald. De brandende wrakken zouden vlak bij Ras Sudar in de Golf van Suez zijn neergestort. Tel Aviv ontkende bovendien dat bij de grootscheepse Egyptische aanval grote vernielingen waren aangericht. „Er is geen sprake van schade en slechts een Israëlische militair werd gewond", aldus de woordvoerder. DRIE PERSONEN zijn om het leven gekomen bij een brand, die een caba ret in F'Onti Mincio, bij Peschiera del Garda, verwoestte. De overige aanwe zigen wisten het etablissement onge deerd te verlaten. BIJ EEN BRAND in een bejaarden tehuis in Marietta (V.S.), zijn vrij dagavond 38 mensen omgekomen. Er bevonden zich 42 personen in het tehuis, meest zieken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3