Staatshoofden roepen op tot massale hulp Pessimisme in Washington inzake Midden^ Oosten morgen gebakken bloedworst PAUS PAULUS VREEST VOLKSMOORD Man schiet zich dood tijdens worsteling met politie Hulporganisatie van Kerken: „Miljoenen lopen nu gevaar' Beljajev overleden Zeshonderd liefhebbers voor Shell Moerdijk Kosmonaut Dwarsgebakken lekker! Bernadette Devlin weer op mars in Dublin MAANDAG/DINSDAG 12-13 JANUARI 1970 25e Jaargang No. 6152 Uitgeefster N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande, Terneuzen (Van onze redactie buitenland) LAGOS-LONDEN-PARIJS-GENèVE -- Aan de bloedige burgeroorlog in Biafra lijkt nagenoeg een einde te zijn gekomen. In het afgelopen week einde vormde een lange en soms verwarrende reeks berichten en geruch ten uiteindelijk het beeld van een ineenstorting van Biafra's laatste geor ganiseerde verzet. Commentaar Afgedaan Hogere boeten voor beter betaalde Belgen Ojoekwoe Huif Amnestie Den Haaj> *uigen Na Franse en Sovjet-acties een goed stuk vlees hoort erbij appelmoes, andijvie of bietjes met Gebakken aardappelen! DirekteurP. J. van de Sande Telefoon (01150)—2073' Redaktie- en Administratie-adresSmidswal Abonnementsprijs 8,per kwartaal.; per maand 2,70 Losse nummers 15 cent, inclusief 4 B.T.W, VRUE ZEEUW Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie f 2,40, exclusief 4 B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer vrijdag tot n.m. 14 uur. GOWON OEJOEKWOE STRIJD BIAFRA EINDIGT IN CHAOS De Biafraanse leider Ojoekwoe vertrok uit zijn land naar Sao Thomé en de Nigeriaanse leider Gowon feliciteerde zijn troepen, die blijkens mededelingen uit Lagos, de Biafraanse tijdelijke hoofdstad Owerri en het vliegveld Oeli zouden heb ben ingenomen. WIE nevenstaande samenvatting van het tragische weekend, nieuws uit Biafra leest, hoeft geen brok in de keel te krijgen van ont roering als hij stuit op passages waarin de staatslieden oproepen tot massale hulp aan de hongerende bevolking. Hun oproep, om nog maar te zwijgen van hun daad, komt te laat. Tot nu toe hebben de staatslieden in Londen, Parijs, Moskou en Wash ington zich drukker gemaakt over de heilige koe die daar machtseven wicht heet. Het resultaat daarvan was een weerzinwekkende wapen handel, een zichtbare verwerkelij king van de aloude bewering dat oorlog „big-business" is. Ook Nederland gaat helemaal niet vrijuit. Nederland is na Enge land Nigeria's belangrijkste handels partner. Dit gaf Den Haag het wa pen in handen waarmee druk kon worden uitgeoefend op het regiem in Lagos. Den Haag deed echter niets en nog niet zo lang geleden legde de premier uit waarom dat volgens de regering niet kon. Men kon toen zién het gebeurde voor de tv dat de premier zichzelf bij na schaamde voor de politieke ge meenplaatsen waarmee hij het niets doen trachtte goed te praten. Enfin: Biafra exit. Weer een oor log minder. Over enkele maanden praat alleen nog een handvol „war hoofdige zoniet langharige - wereldverbeteraars" over het schan delijke falen van Londen, Washing ton, Parijs, Moskou, de Verenigde Naties én Den Haag. Maar laten we niet cynisch wor den onder de hypocrisie van de om hulp roepende staatshoofden. De Biafranen hebben hulp nodig. Meer dan ooit, sneller dan ooit. En niet alleen voedsel en medicamenten. Ook politieke hulp, opdat de over winnende legers van Gowon in de komende dagen geen bloedbad aan richten onder de Biafranen die nog niet van honger zijn gestorven. U zult het al weten, maar voor alle zekerheid: Biafra, giro 400. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische rege ring heeft een wetsontwerp goed gekeurd, om boeten op overtre dingen en bij misdrijven te laten variëren naar de stand van het inkomen van de schuldige. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet en daarom gaat het niet aan dat de ene Belg met een glimlach een boete kan betalen die voor een ander een zware straf vormt, aldus de redenering. Het is de bedoeling dat de boete bedragen die nu gelden onge wijzigd blijven, doch dat de rechter aan de hand van het in komen van de veroordeelde een vermenigvuldigingscoëfficiënt toepast. De Biafraanse president Ojoekwoe kondigde zijn vertrek via de radio aan. Hij verklaarde het land te ver laten met het doel vredesbesprekin gen te beginnen. Inmiddels vluchtten tienduizenden Biafranen naar het naburige Kame roen en naar Gabon. Terwijl de Nigeriaanse diploma tieke vertegenwoordiger in Parijs zondag officieel bekendmaakte, dat de strijd was beslecht verklaarde de vertegenwoordiger van Biafra in Londen dat daarvan in het geheel geen sprake was. Hoewel Lagos tot dusver van Biafraanse zijde geen be richt over capitulatie van de Bia fraanse troepen had ontvangen wa ren waarnemers in de Nigeriaanse hoofdstad echter van oordeel, dat ge neraal Oejoekwoe door zijn vertrek uit Biafra indirect heeft gecapitu leerd. Militaire deskundigen geloof den dat binnen twee weken elke Biafraanse tegenstand zal zijn ge broken, de Nigeriaanse president, generaal Gowon, zond een geluk- t (Van onze correspondent) AMSTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de 25-jarige L. J. M. zich door het hoofd gescho ten. Dit gebeurde tijdens een worste ling met twee Amsterdamse politie mannen in burger, die M. probeerden aan te houden. M. was op 8 december ontvlucht uit een Haagse gevangenis. De agenten waren de man vanaf de Molensteeg in Amsterdam naar de taxistandplaats op de Nieuwe Markt gevolgd en maakten zich daar als politie bekend. „Ik schiet jullie kapot", riep M. De agenten trokken hun pistool en één hunner liep achter een taxi om en maakte een handboei oir de lin kerpols van M. vast en het andere deel om zijn eigen rechterpols om zo te proberen de man te overmeeste ren. De agent voelde de loop van een pistool door de kleding van M. en greep deze vast. De man richtte ineens het wapen op de andere voor hem staande agent en riep weer: „Ik schiet je kapot". De agent sloeg het wapen weg dat echter afging en de kogel trof M. in zijn rechterslaap. Hij zakte ineen en werd spoorslags met de taxi, waarvan de chauffeur opdracht had gekregen zich tijdens de poging der agenten om M. te overmeesteren te verwijde ren, naar het nabij gelegen Binnen gasthuis overgebracht, waar de dood werd geconstateerd. M., die in 1961 wegens inbraak veroordeeld werd en onvoorwaarde lijk ter beschikking van de regering was gesteld, slaagde er op 8 december in door een w.c.-raampje te klimmen. Buiten gebruikte hij een ladder, die daar in verband met verbouwings werkzaamheden stond, om over de metershoge muur te klimmen. BIJ DE Franse grenspost Tourcoing zijn twee Nederlanders wegens de- viezensmokkel gearresteerd. Zij zijn resp. de onderdirecteur en directeur van de import-exportmaatschappij „Potato International" in Zaltbom- mel. wens aan zijn legers in Biafra en drukte hen op het hart de discipline te bewaren en de burgerbevolking te ontzien, tegelijk waarschuwde hij te gen inmenging van buitenaf. Volgens leden van de stichting „Terre des Hommes" in Libreville is Ojoekwoe aangekomen op het als hulpbasis ingerichte eiland Sao Thomé. In de hoofdstad van Gabon zijn inmiddels verscheidene leden van de Biafraanse regering aangekomen. De militaire situatie in Biafra was gisteren nog ondoorzichtig. Volgens onbevestigde berichten is het vlieg veld van Oeli, de belangrijkste aan- voerplaats van hulp voor de hon gerende bevolking, in handen van de federale troepen gevallen. Naar aanleiding van de berichten over het vermoedelijke einde van de burgerkrijg richtte paus l'aulus in zijn traditionele zondagtoespraak een dringende oproep tot de Nigeriaanse leiders alles te doen om een alge meen gevreesde volksmoord door de federale legers in Biafra te verhin deren. In Londen kwam het Britse kern kabinet bijeen om de toestand in de Afrikaanse staat te bespreken. Tevo ren had de Britse minister van bui tenlandse zaken Stewart, verklaard ervan overtuigd te zijn dat de oorlog slechts langer had geduurd wanneei Engeland Nigeria niet zou hebben geholpen. Zoals bekend hebben zowel Enge land als de Sowjet-Unie Nigeria var de modernste wapens voorzien. In Parijs lichtte minister Schu mann van buitenlandse zaken dr Amerikaanse ambassadeur in ovei de humanitaire hulp die Frankrijk zich voorstelt aan de bevolking var Biafra te verlenen. Ook Engeland zou in samenwerking met anderf landen plannen voorbereiden om zi snel mogelijk levensmiddelen naai de getroffen bevolking te zenden. In Washington heeft president Nixon. bevel gegeven om acht,trans portvliegtuigen en vier helikopters in gereedheid te houden om met Voor raden naar Biafra te vliegen. Er is te Washington een speciaal hulpcommité der regering gevormd onder leiding van de presidentiële adviseur Henry Kissinger. De Nigeriaanse zaakgelastigde in Parijs verklaarde zondag, dat de oorlog in Biafra voorbij is. Hij zei, dat de federale regering haar re habilitatieprogramma tot de Ibo's in het zuidoosten zal uitbreiden. „De federale regering zal alle Ibo's vragen terug te keren en hun werk te hervatten. Zij heeft een algemene amnestie afgekondigd en beloofd het bestuur in de oostelijke provincie aan de Ibo's toe te vertrouwen. We moeten nu om de tafel gaan zitten om de toekomst en een blijvende vrede in Nigeria te verzekeren" zei hij- Rode-kruisfunctionarissen in Ge- nève verklaarden zondagavond dat alle medewerkers van het internatio nale rode kruis, op zes na, nu uit het Biafraanse gebied zjjn geëvacueerd. De medische teams werken nu van achter de oprukkende federale troe pen en doen al het mogelijke de bur gerslachtoffers te helpen. (ADVERTENTIE) DUBLIN Het Noordierse par lementslid Bernadette Devlin heeft met 6.000 andere demon stranten deelgenomen aan een be toging tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De tocht ging naar het stadion, waar het Zuia- Afrikaanse rugbyteam een wed strijd tegen Ierland speelde. STUTTGART (DPA/RTR) Mil joenen mensenlevens lopen gevaar wanneer niet onmiddellijk maatre gelen op het gebied van de hulpverle ning worden genomen. Dit is de me ning van de interkerkelijke hulpor ganisatie „Joint Church Aid" over de toestand in Biafra. De organisatie gaf gisteren in Stutt gart een aan de regering in Lagos en de Verenigde Naties gerichte ver klaring uit, waarin zij waarschuwt dat duizenden Biafranen zullen ster ven wanneer de hulpvluchten zelfs maar voor korte tijd gestaakt wor den. In de verklaring, die werd ver strekt na een spoedbijeenkomst van de nationale vertegenwoordigers van de organisatie, wordt gezegd dat voor de zes miljoen vluchtelingen dage lijks ongeveer zeshonderd ton voed sel moet worden aangevoerd. Volgens berichten van medische medewerkers van de hulporganisatie is de lichamelijke weerstand van de mensen in Biafra zo zwak, dat velen het zelfs niet zouden overleven als de voedselaanvoer korter dan een wr' zou uitblijven. len naar het naburige Kameroen ge vlucht zijn. Naar schatting zouden het er Tindag al meer dan een half tragen. Onze parlementaire redactie in Den Haag 'meldde gisteravond dat de re gering zo spoedig mogelijk contact zal opnemen met de Nigeriaanse regering om te proberen een regeling te tref fen voor de verdere hulpverlening aan de Biafranen. De situatie was gisteravond nog zo verward dat offi cieel nog geen enkel commentaar ge geven kon worden. De kans is wel zeer groot dat de hulpverlening voor een deel gecon centreerd moet worden op Biafranen die de laatste dagen in grote aantal- ,5 Kamer ht. geven aan haar be„ Qj 3 situatie in Biafra. Metót ..iratr^ „e fracties van de Partij van de Arbeid, D'66 en de PSP heeft drs. J. M. Aarden (PPR) minister Luns van Buitenlandse Za ken namelijk een schriftelijke vraag ter zake gesteld. „Wat doet de regering - nu volgens berichten de oorlog in Biafra in een beslissend stadium is gekomen - van daag om aan de acute dreiging van slachtingen onder de Biafraanse be volking een einde te maken", aldus de vraag van de heer Aarden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bijna zeshon derd werknemers van Shell in Pernis om precies te zijn 594 hebben gevraagd in aanmer king te komen voor overplaat sing naar de bedrijven, die Shell- Chemie in Moerdijk gaat vesti gen. Aangezien Shell-Moerdijk tot eind 1973 slechts vierhonderd man personeel nodig heeft voor alle categorieën, betekent dit, dat Moerdijk mét één klap al voor jaren is volgeboekt. Een en ander blijkt nit een on derzoek dat de Shell-bedrijfs- krant „Onder de Vlam" heeft in gesteld. Voor Moerdijk hebben zich aan gemeld 226 operators, 27 wacht- chefs, 3 laboranten, 18 analisten, 40 bankwerkers, en 250 „overi gen" uit Pernis. Oe wervingscampagne voor Moer- dijkpersoneel, die Shell aange kondigd heeft in Brabant en voorts in andere delen van het land, lijkt hiermee voorlopig wel overbodig. MOSKOU (DPA/AFP) De Rus sische astronaut Pavel Beljajew is zaterdag op 44-jarige leeftijd over leden. Beljajew maakte samen met Alexis Leonov in 1965 een ruimte- vlucht rond de aarde. De Russische astronaut leed aan een maagzweer. beljajev was commandant van de vlucht met de „Voschod 2" tijdens welke zijn collega Leonov het eerste „ruimte-uitstapje" in de geschiede nis van de mensheid maakte. Beljajev werd op 26 juni 1925 in het gebied van Vologda in Noord- Rusland geboren. Zijn eerste beroep was machinebankwerker, waarna een carrière als jachtvlieger volgde. WASHINGTON (AFP) De botte afwijzing van het Kremlin van de Amerikaanse vredesvoorstellen voor het Midden-Oosten, vervat in de jongste nota aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, en het besluit van de Franse regering, aan Libië 50 Mirages te verkopen, hebben in Washington een klimaat van pessimisme en verbittering doen ontstaan. Officieel blijft de regering-Nixon voorzichtig en stelt zij zich niet ach ter de hevige campagne tegen de stappen van Parijs in het Midden- Oosten in dat deel van de Amerikaan se pers dat sinds 19 december uiting geeft aan de woede onder de Ameri kaanse Israëlieten. Op die datum had een groot New Yorks blad de ver koop van de 50 Mirages en van 200 tanks en pantserwagens voorspeld. De Amerikaanse regeringswoord voerders hebben sindsdien herhaal delijk gezegd dat het ministerie van buitenlandse zaken niet bij Parijs ge protesteerd heeft, maar zich beter van de ware Franse bedoelingen op de hoogte heeft willen stellen. Het ministerie van buitenlandse za ken toont zich echter wel verbitterd over de plotselinge wending in de houding van het Kremlin, dat tot dus ver opbouwend heeft meegezocht naar een oplossing Vrijdag noemde de woordvoerder, McCloskey, het Sovjetrussische antwoord op de Ame rikaanse nota van 28 oktober „een stap terug", omdat niet alleen het grootste deel van de Amerikaanse oorstellen wordt verworpen, maar ook op verontrustende wijze wordt teruggekomen op de grondproncipes die de Sovjets onlangs bij de bilate rale besprekingen in Washington had den ingenomen. Moskou wijst nu de „Rhodos"-for- mule af, die besprekingen tussen Israël en de Arabische landen onder leiding van de VN-ambassadeur Gun nar Jarring mogelijk zouden hebben gemaakt Men vraagt zich af of het hier gaat om een opzettelijke kwade wil van het Kremlin, of het tot uiting ko men van geschillen in de Sovjetrus sische regering, waarvan president Nasser kan hebben geprofiteerd om op het laatste ogenblik de Russen te doen omzwaaien. In het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt druk overleg gepleegd en wacht men met buitengewone be langstelling af, wat de komende vier- mogendhedenbespreking van dinsdag gaat opleveren. De bitterheid in Washington is in scherpe tegenstelling met berichten van afgelopen vrijdag uit Parijs, als zouden de Grote Vier het op een aan tal punten eens zijn geworden. De zegslieden zeiden, dat Frankrijk op de volgende vergadering, dins dag, in New York van de vertegen woordigers van de Grote Vier om formele erkenning van deze punten zal vragen. ZIE OOK PAGINA 3 (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1